Plotselinge vorst veroorzaakte schade voor plant en dier Gezamenlijke ouderavond openbare lagere scholen te Zierikzee Polen en Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 november 1968 Nr. 20099 ZIER1KZEE, 16-11. In de grote bovenzaal van het ,.Huis van Nas sau" werd vrijdag de gezamenlijke ouderavond gehouden van de open bare lagere scholen Nieuwe Bogerd- straat en Theo Thijssenschool. Na mens de beide oudercommissïes sprak de heer J. Roskam een be groetingswoord, in 't bijzonder tot de wethouder van onderwijs mr. K. A. Keuning, de schoolhoofden de heren Brugman en Vaarzon Morel, het on derwijzend personeel, vertegenwoor digers van „Volksonderwijs" en de schoolraad. Een speciaal woord van welkom werd ook gericht tot de heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie te Den Haag, die bij de aanwezige ouders een aandachtig ge hoor vond voor zijn boeiende lezing over het onderwerp „Weet u wat er in het leven te koop is". De heer Van Andel is in Den Haag" speciaal belast met de voorlichting over de taak van de politie. Bij de uitoefening van zijn taak - het on derhouden van contact met de bevol king" - krijgt hij vooral ook te ma ken met de jeugd. Op bijzonder on derhoudende^ wij ze verleide de heer Van Andel over de vele spanningen in de grote stadssamenleving, zoals die bijvoorbeeld tot uiting komen in de studentenwereld. Het is overigens in dit verband bepaald niet recht vaardig te denken in termen als „die grote slechte stad". Bij alle „ster-' ke verhalen" of „sensatie" is immers altijd een medemens betrokken en bij alle problematiek speelt dikwijls de factor eenzaamheid een grote rol zowel hij de jeugd als bij ouderen, al treft men de meest schrijnende ge vallen van menselijke vereenzaming toch wel aan in de bejaarden^ector. Bij jongeren die „op drift" zijn be staat dikwijls een gebrek aan conir municatie; het betreft dikwijls jon gelui die voor hun zorgen en proble men op de vlucht gaan. De heer Van Andel sprak in dit verband zelfs van een „jonge garde van Nederlandse Snelle spoorlijnen in Japan UTRECHT, 16-11. Het succes van de Tokaidolijn - meer dan 55 miljoen reizigers in één jaar en een totaalbedrag aan ont vangsten van 300 miljoen dol lar - is voor de Japanse spoor wegen aanleiding geweest tot het projekteren van een heel net van zogenaamde shin kan sen-treinen. Men wil in totaal 4000 kilometer lijn met dub belspoor aanleggen, waarop met snelheden van rond de 250 kilometer per uur kan worden gereden. De verlenging van de nieuwe Tokaidolijn vormt de eerste uitbreiding. ROTTERDAM, 16-11. Het ver dwijnen van vogel- en plantensoor ten uit het Rijnmondgebied is een ernstige waarschuwing voor de mens. Het is een teken dat de mi lieuhygiëne steeds slechter gaat worden, zo verklaarde de heer P. Th. Biersma, lid van het dagelijks be stuur van Rijnmond, in Schiedam n. a.v. een in opdracht van Rijnmond uitgevoerd biologisch onderzoek. In een oecologisch rapport komt de bioloog' J. G. van der Made tot de ccnolusie dat sinds 1940 uit het Rijn mondgebied 80 planten- en 21 vogel soorten zijn verdwenen. 127 planten- clochards", die een groot probleem, voor de maatschappij vormen omdat het dikwijls maar een kleine stap meer is naar het voorportaal van de criminaliteit. Maar al te dikwijls wordt echter vergeten dat de jeugd zoekt naar begrip wat thuis of in het bedrijf niet te vinden is. De heer Van And'el schetste naast de vereen zaamde mens ook de materialistische mens, waarbij het merkwaardig is te constateren dat juist in een tijd van welvaart de misdaad toeneemt. In de decembermaand wordt de politie ge confronteerd met een toename van het aantal1 inbraken en oplichtingen. Naast de vereenzaming en het ma terialisme speelt de sexualiteit in de ze dagen een grote rol. De ouderen krijgen in feite de rekening gepre senteerd voor datgene wat zijn aan voorlichting en open gesprek achter wege hebben gelaten. Er moet voor worden gewaakt dat die onbetaalde rekening wordt overgenomen 'door extremen, aldus de heer Van Andel, die constateerde dat velen in de maatschappij helaas met oogkleppen opstaan als het gaat om problemen als prostitutie en homofilie. Voor de school is ongetwijfeld wat deze za ken betreft een belangrijke aanvul lende taak weggelegd, vooral ook omdat de jeugd in 't bijzonder in: aanraking komt met de negatieve as pecten. De heer Van Andel ging verder nader in op de gezagsproblematiek Het gezag is discutabel gesteld: jon geren willen erkenning van hun ei gen visie maar zijn in wezen 'gezags getrouw. De Haagse politie-inspec- teur wees op het feit dat communi- WESTHOEK, 16-11. Nog maar nauwelijks half november en plot seling sloeg het weer om om het rus tige herfstweer te veranderen in de greep van de vorst. Twee nachten verdween het kwik 5 graden onder nul cm er overdag ook nauwelijks boven te komen. In de agrarische sector bracht deze vroege vorst heel wat ellende en diverse boeren spra ken van „noodweer". Nog vele hectares bieten zitten in de grond en de vorst was niet be vorderlijk voor de kwaliteit. Tallo ze bieten zijn dan ook gedeeltelijk, vooral aan de kop bevroren. Nog er ger werd het voor de bieten die juist op de vorstdagen waren uitgereden en daar bleven liggen voor vervoer naar de hoop. Deze bevroren totaal. Ook ongedekte hopen kregen aan de buitenkant vorstschade. Overal op het land werd dan ook gewerkt met bietenblad, met plas tic zeilen en andere afdekkingsmid delen. De eerstvolgende weken zal uitwijzen hoe groot de aangerichte schade is. Het schijnt dat de fabrie- en 17 vogelsoorten staan op het punt cm te verdwijnen. De bioloog Van der Mad'e voorziet zeer nadelige gevolgen door een uit breiding van de Maasvlakte in' zui delijke richting: het biologisch unie ke kustgebied van het eiland Voorne zal1 aan zoet water komen te liggen, en dit zal leiden tot een enorme ega lisatie van flora en fauoa. Eventuele calamiteiten bij de industrie kunnen verder de aanwezige biologische evenwichten op Voorne in ernstige mate aantasten. In en om het bin nenmeer tussen nieuwe Maasvlakte en de kust van Voorne zal z.ï. van een permanente luchtverontreiniging sprake zijn. catiestoomissen zich bepaald ook - volkomen onverwacht - kunnen voordoen in een stad als Zierikzee en ook hier kunnen leiden tot exces sen. Steun voor zwembadplan Nadat de heer Van Andel naar aanleiding van gestelde vragen nog een toelichting had gegeven op pro blemen als zakgeld en ontspanning kwam i,n deze ouderavond nog een aantal huishoudelijke zaken aan de orde. Het jaarverslag werd uitge bracht door de heer W. C. Broer, die o.a. gewag maakte van de uitsteken de samenwerking in het afgelopen schooljaar tussen oudercommissies en onderwijzend personeel. De kas- controlecommissie had de rekening van de penningmeester, de heer J- Hoogstrate, in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende dames Geiderblom en Heringa (school Nieuwe Bogerdstraat) en Grauienkamp en de heer Roskam (Theo Thijssenschool) bij acclamatie herkozen. Naar aanleiding; van eeen opmer king van de heer G. J. Dijkstra werd de toezegging gedaan dat de ouder commissie zich op korte termijn zal beraden om op duidelijke wijze stel ling te nemen en adhesie te betuigen aan de plannen en lopende actie om te komen tot de stichting van een overdekt instructie-zwembad voor Schouwen-Duiveland. De heer Bo- gerd sloot vervolgens als voorzitter van de oudercommissie Nieuwe Bo gerdstraat deze geslaagde ouder avond. ken bevroren bieten wel kunnen verwerken, doch weer ontdooide niet en het is volkomen onmogelijk om alle bevroren bieten op één dag af te voeren. De aardappelkuilen („pitten") kre gen een extra afdekking en voor de ze bestaat geen gevaar. Wel zijn er hier en daar nog enige percelen die gerooid moeten warden en daar is de schade groot. Schade aan machines Door al deze plotselinge opkomen de werkzaamheden werden tractoren en combines en andere van motoren voorziene werktuigen vergeten. In het winterseizoen vlak na de bieten- oogst krijgen dergelijke dure appa- raturen een goede beurt en worden afgetapt en ingevet. Enkele machines bleken al bevroren te zijn met alle dure reparaties die 'er aan vast zit ten. Ook in de automobtel-sector vie len slachtoffers en de anti-vries vloeistof werd in grote hoeveelheden verwerkt. Voor de vogel- en dierenWerld kwam de vorst ook te plotseling. In d'e weiden liepen nog tall'oze ossen en andier vee en voor deze waren bet bar koude omstandigheden. De vo gels zochten him heil to een snelle aftocht naar het zuiden en de blij vers zaten al dubbel' to elkaar in een hoekje uit de vorstwtod d'e verdere omstandigheden af te wachten. No tenkrakers verdwenen. Het nog aan de bomen zittend blad kreeg de genadeslag en hangt ver frommeld en verstard aan het ka lende hout wachtend op een flinke storm uit andere richtingen die ze af zal rukken. FRANKFORT. De brand die voor ongeveer negen miljoen gulden scha de aanrichtte in twee gebouwen van de Amerikaanse staf in Frankfort is niet het gevolg van sabotage. Vol gens kolonel Higgins, commandant van de Amerikaanse militaire politie in Frankfort is dat gebleken uit een onderzoek door de Amerikaanse in lichtingendienst, het C.I.A. Offer aan industrie Planten en vogels verdwijnen uit het Rijnmondgebied DIVERSE BERICHTEN Vernieuwde zaak te Zierikzee Politie-inspecteur sprak over: „Weel u wat er in hel leven te koop is"? Een groep studenten van de Vrije Universiteit van Amsterdam verscheen zaterdagmiddag op de Ring te Haamstede met een vreemd werkstuk, een soort „standbeeld", opgebouwd met behulp van een oude doos, een laken, suikerbieten, aardappelen en uien, alles met ijzerdraad in elkaar gezet. De bedoeling van deze stunt ivas alsnog hulde te brengen aan de grote man van de Haamsteedse geschiedenis, Witte van Haemste.de*. Onder het. kunst- werk" was aangebracht het opschrift „Held van het Manpad", A. D.1304. De snelle bouwIer plaatse uitgevoerd, ging vergezeld met hel zingen van een toepasselijk lied. De vorst maakte er snel een koude voorstelling van die toch nog door heel wat langskomers werd bekeken. (Foto: Ziertkzeesche Nieuwsbode). Amsterdamse klokken voor Djakarta DJAKARTA, 16-11. Vijfentwintig klokken zijn aan de Indonesische hoofdstad aangeboden door het Am sterdamse gemeentebestuur, de Ka mer van Koophandel en de Amster damse industrie. Deze Mokken zijn 'bestemd voor Djakartaanse straten. De klokken zouden aanvankelijk aangeboden- worden tijdens het 441- jarig bestaan van Djakarta, in juni j.L. Zij zullen aan de gouverneur van de stad, generaal Ali Sadikin, over handigd worden door de nieuwe Ne derlandse ambassadeur dn Indonesië, de heer Hugo Schelitema. v WARSCHAU, 15-11. Premier Cy- rankiewicz van Polen heeft vrijdag gezegd dat elke poging om de status quo in Europa te veranderen, „gela den is met oorlogsgevaar en nucle aire confrontatie". In een toespraak tot het vijfde con gres van de communistische partij, dat in Warschau wordt gehouden, zei Cyrankiwicz dat Europa geen gebied is waar plaatselijke oorogen gevoerd kunnen worden. Hij deed een aanval op West-Duitslands „nieuwe ooste lijke politiek", gericht op het verbe teren van de betrekkingen met Oost- europese communistische landen. Rattenplaag in Napels NAPELS, 16-11. In de volkswijken van Napels zijn talloze ratten win kels en huizen binnengedrongen, waarvan de bewoners wegvluchtten. De ratten zijn door de hoge water stand1 als gevolg van overvloedige regen uit die riolen verdreven. Ook het plein voor de effecten beurs werd overstroomd door de knaagdieren. WA9SHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van handel heeft vrij dag bekendgemaakt, dat in het derde kwartaal van dit jaar op de Ameri kaanse betalingsbalans een over schot is ontstaan van 35 miljoen dol lar (na correctie voor het seizoen). Het is het eerste overschot sedert het tweede kwartaal van 1965. MOSKOU. De Sowjet-Unic heeft bevestigd dat het onbemande ruimte voertuig Zond-6 om de maan is ge vlogen. Het Britse observatorium te Jodrell Bank had dit al eerder ge meld. BRUSSEL. Het Noordatlantisch parlement heeft in Brussel een aan beveling aangenomen, waarin ge vraagd wordt om een confex-entie van regeringsleiders van de bij de NAVOaangesloten landen, die de oprichting van een bureau moet sti muleren, dat zich zou moeten bezig houden met gezamenlijke wapenont wikkeling en -aankopen. LONDEN. De derde Britse Pola- ris-onderzeeër, de 8.400 ton metende „Renown", is bij Liverpool in dienst gesteld. De door kernenergie aange dreven duikboot is met zestien Pola- risraketten uitgerust en wordt na een aantal proefvaarten omstreeks het midden van het volgend jaar volle dig operationeel. BONN. Max Reimann, de leider- van de vroegere (verboden) West- duitse communistische partij, is na veertien jaar als balling in Oost- Duitsland te hebben geleefd, in de Bondsrepubliek teruggekeerd. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei dat Reimann met enkele medestan ders verblijf had gekozen in Düssel- dorf. PARIJS. Ngoejen Than Li, woord voerder van de Noord Vietnamese de legatie op de besprekingen in Parijs, heeft op een persconferentie de be schuldiging verworpen van de Ame rikaanse onder-minister van buiten landse zaken, Nicholas Katzenbach, dat de Noordvietnamezen Ameri kaanse stellingen vanuit de gedemi litariseerde zónè in Vietnam be schoten hebben. h Rooms-katholieke demonstranten en politre-aigen'ben 'hebben zaterdag to de Noor da er se stad Londonderry weer- felle straatgevechten geleverd. Daarbij werden auto's beschadigd, ruiten ingegooid en stenen naar de politie «geworpen. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft to gezelschap van: freule Roëll de Koninklijke Schouwburg in Den Haag bezocht. In de schouwburg werd door de Haagse Comedie „Het wijde land" van Arthur Sehnitzler opgevoer-d. De 22-jarige Cubaanse Janet Aurelio, die tijdens die Olympische Spelen in Mexicostad in de finale Van! het speerwerpen kwam, is za terdag bij een verkeersongeluk in Havana om het 'leven gekomen. ROTTERDAM. Er' wordt to ons 'land door een tekort aan program meurs vreselijk slecht met compu ters omgesprongen, zo meent prof. dir. M. Euwe, hoogleraar te Tilburg. LONDEN. De 1.800 employes van het Londense tele-communicatiecen- tirum, die het werk hadden neerge legd in verband met 'hun salarisei sen, bebben hun taak (hervat. De Jordaanse organisatie voor de burgerlijke verdediging heeft de be volking opgeroepen onverwijld le vensmiddelen en brandstoffen in te slaan, die toereikend moeten zijn voor een periode van ongeveer twee weken. QOST-BERLIJN. Partijleider Wal ter Ulbricht heeft generaals en an dere officieren van het Oostduitse •leger' 'hoge onderscheidingen toebe deeld voor 'de „uitstekende verdien sten bij de hulpactie van socialisti sche landen voor Tsj echo-Slowa kije". CAIRO. President Nasser heeft bij decreet de Egyptische nationale ver gadering ontbonden, zo meldt radio- Cairo. Het decreet stelt verkiezin gen voor een nieuw parlement in het vooruitzicht. Een datum daarvoor is echter niet bekend 'gemaakt. KIEL. De gezagvoerder van de Harlingse vissersboot „HA 16", de 29-jarige Simon: V., ós -to Wyk op het eiland Foehr voor de kust van Slees- wijk-Holstedn tot een boete van 500 mark (ruim 450 'gulden) veroordeeld, omdat hij binnen de Westduitse wa teren had igevist. De verdachte had het ten laste gelegde bekend. Verkiezing ambtdragers Hervormde Gemeente Zierikzee Op een vrijdagavond jl. in- het Ned. Ilerv. Verenigingsgebouw ge houden vergadering vond de verkie zing plaats van ambtsdragers. In Ide vakature-H. Ensimg" werd bij enkele kandidaats telling tot ouder ling-kerkvoogd benoemd' de heer G. van Weelden. In de vakature-H. Uijl werd tot ouderlin-kerk voogd geko zen de heer J. Koeling; in de vaka- ture-D. Groenleer tot ouderling de 'heer P. A. Dekker; in de vakature- J. A. Dalebout tot ouderling de heer M. Koks en in de vakature-J. R. de Boer tot diaken de heer J. L. Alof- sen. Verder werd bij meerderheid van stemmen besloten dat de 'gemeente het recht van verkiezing geheel aan zichzelf houdt, zodat de bestaande toestand weer voor 6 jaren gehand haafd blijft. Het kerklid en de Wereldraad UTRECHT', 16-11. Een opgerichte actiegroep, waarin onder andere de theologische studenten H. C. Mei- ninger en H. G. Teeuwen uit Leiden en een cursiste van de academie „De Horst" uit 'Driebergen, mej. J. S. M. van Zuiderveld zitting hebben, heeft de leden van d'e synode der Neder landse Hervormde Kerk in een brief gevraagd een concreet en gedetail leerd programma te ontwerpen „met behulp waarvan in het 'gehele land enkelingen en gemeenten zich kun nen inzetten voor de zaken waar mee de Wereldraad van Kerken ons heeft geconfronteerd". Nutsdepartement Haamstede-Burgh heeft ook zijn moeilijkheden HAAMSTEDE, 15-11. Voor dc tweede maal in dit seizoen kon de voorzitter van het Nutsdepartement Haam stede-Burgh, de heer N. H. Lysen, zijn gehoor verwelkomen, ditmaal op vrijdagavond, in hotel Bom. In de zaal was slechts een vijftiental per sonen aanwezig. De voorzitter deelde mede dat de volgende vergadering op 12 decem ber wordt gehouden, terwijl op 10 januari het onderwerp „Handschrift en karakter" uit de doeken zal wor den gedaan. Het jaarverslag, voorgelezen door de secretaris, de heer J. A. Fride- richs, bracht het Nutswerk van het vorige seizoen nog eens naar voren. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer W. de Vrieze, bleek dat de kas een nadelig slot heeft van f 42,83 (dagstand). Geluk kig moet de contributie voor dit sei zoen nog opgehaald worden. De voor zitter verzocht in verband hiermede de contributie over te maken via de Raiffeisenbank Schouwen te Haam slede. Hij dankte het gemeentebe stuur, waarvan burgemeester Ever- wijn aanwezig was. voor de verleende subsidie. (Dc heer Lysen: „Leuk, een dergelijke erfoom achter de hand te hebben"). Dekascommissie, bestaande uit de heren S. de Haas en C. Heule, advi seerde het financiële beleid goed te keuren. In het bestuur werd het af tredende lid de heer H. J. A. Blom herkozen. De rondvraag Bij de rondvraag werden nog eens de moeilijkheden besproken rond het zo geringe bezoek aan de avonden. Combi-avonden zijn een. voorlopige uitkomst, doch het zal in de toe komst 'anders moeten gaan. Het be stuur overweegt om een soort en quête ..onder de leden te houden, om eens te horen wat ze nu wel willen. Een ander probleem is de gemiddelde leeftijd der Nutsleden, die vrij hoog' ligt en jong bloed voelt zich niet ge roepen om plaats te nemen in de Nutsrijen. Tot slot werd de kleurenfilm over het leven van wijlen president John F. Kennedy vertoond. Op duidelijke en overzichtelijke wijze gaf deze fraaie film de grondgedachten van Kennedy's beleid weer, met daar naar het rassenvraagstuk, de ont wikkelingshulp, de ruimtevaart en de spanningen tussen Oost en West. Aan het slot dankte de heer Lysen de hëer S. de Haas. die de film ver toonde, hartelijk. „Trio Jet Röling" voor Nutsdepartement Zierikzee Op uitnodiging van het Nutsde partement verzorgde de begaafde pianiste - Prix d' Excellence-winna res - Jet Röling vrijdagavond een recital in de Concertzaal-foyer. On geveer vijftig a zestig muziekliefheb bers (belachelijk weinig) hebben in tens genoten van bezield pianospel, technisch hecht vertimmerd en voor gedragen met een recitatief indrin gende kracht en overtuiging, die Jet Röling stempelen to.t een kunstena res van hoge klasse. Ook een vorig seizoen reeds zorgde 'het „Trio Jet Röling" voor een muziekavond van hoog niveau en haar optreden krijgt, derhalve de allure van een traditie, waarop ook de voorzitter van het Departement mr. J. Ligt'hart aan het slot van ideze hooggestemde muziek avond doelde. De pianiste (zij had nota bene de handicap van een ha perende vleugelpedaal) excelleerde met name in de Abegg-variaties opus 1 van Robert Schumann, wiens meesterstukken 'bijna alle voor piano zijn geschreven, lang voordat bij 'hem de gedachte rees „de piano te vernielen", omdat het instrument hem tocsh beknotte in de wijde vlucht van zijn muzikale gedachten. In 'dit - en andere geprogrammeer de - stuk(ken) het verbluffend tou cher van Jet Röling en dat mysteri eus zich 'identificeren met de bedoe lingen van de componist. Heel dui delijk sprak deze door eigen inner lijke geladenheid gedragen pianis- tiek ook.in Bela Bartok'S' „In Freten" met in elk der vijf samenstellende fragmenten een fenomenale techniek opgewassen tegen .de ritmiek en dy namiek van iBartók's composities. Een earste kennismaking verder op deze avond met de bas-bariton Jan Willem van Vugt, die, naar ons ge voelen, zichzelf eerst vond na de pauze, met name in een reeks door- Benjamin Britten bewerkte Engelse volksliedjes en een drietal negro spirituals, w.o. het bekende: „Nobo dy knowsEen cyclus uit „Der Winterreise" van Franz Schubert (voor de pauze) kon ons veel minder bekoren. Hier ontbrak de romanti sche gloed, die Schubert-liederen tooh wel duidelijk vragen. Soms stak er iets metaligs in 'deze stem en was de pharasering duidelijk aan de zwakke kant. Merkwaardig of juist niet?) was dat Van Vughbl in de forti zijn kunnen het duidelijkst il lustreerde, o.m. in een keus uit „Dichlerliebe" opus 48 van Schu mann. Dat de pianiste ook als ac- compagnatrice weer tot verbluffen de prestaties kwam behoeft na het voorafgaande geen betoog. Zij had - he,t programma was vrij lang - ook fysiek een inspannende avond. Zeer hartelijk applaus, een ruiker bloe men voor beide kunstenaars en een dankspeechje van de voorzitter, be sloten deze eerste geslaagde Nuts- avonid, waarop de Muze zo duidelijk aan zijn trekken kwam. B.d.V. KERKNIEUWS Slijterij Van der Valk heeft het pand in hel Vrije onderworpen aan een flinke verbouwing, die een dito vergroting in hield. De zaak ging in 1962 van start, maar een steeds akuter wordend ruimteprobleem noopte tot de verbouwing. De mogelijkheid stak er in door bij de winkelruimte de voor malige woonkamer te voegen, die dienst gaat doen als magazijn. Het. accent in deze zaak komt intussen ook sterk op de wijn te liggen. De foto toont een „wijnhoek" in de vernieuwde zaak, die vanmiddag voor het publiek zal worden opengesteld. (FOlo: Zierrkzeesche Meuwsbode^ Hoogleraar Advertent&p van de ouderdom DEN HAAG, 15-11. - Nederland heeft zijn eerste hoogleraar- in de gerontologie, de wetenschap van de ouderdom. Het is dr. J. Th. R. Schreuder, hoofd van de afdeling geriatrie van het algemeen zieken huis „Zonéstraal" te Hilversum. Hij is, met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot bijzonder- hoogleraar to de geron tologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5