boron Tsjechische bewindslieden doen steeds meer water in de wijn Nederland tweede met ontwikkelingshulp morris Zeven doden bij hotelbrand in Brighton ntp stoplicht spfcl Zuid-Vietnam wil nog niet Landarbeiders willen kortere werktijd Staat van beleg in Da Nang (Vietnam) NAVO-raad bepaalt standpunt na inval in Tsjeclio-Slowakije „Zond-6" geland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 november 1968 125ste jaargang Nr. 20099 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) -ƒ 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vorst deed schade aan landbouwprodukten Partijcoinité in Praa« Computer uit een bouwdoos PRAAG, 17-11. De Slowaakse partijleider Gustav Husak heeft za terdagavond tijdens de laatste zitting van het centrale comité van de Tsjc- choslowaakse communistische partij voorgesteld een „uitvoerend comité" van het partij presidium te vormen dat moet worden belast met „de lei ding van het werk van de partij". Husak deed een beroep op alle „dra gers van verantwoordelijkheid en strijders van de partij" de beleidslijn die op de bijeenkomst van het cen trale comité zal worden aanvaard ondubbelzinnig toe te passen. „In de loop van de periode na ja nuari hebben wij toegelaten dat de leidende rol van de partij en de po litieke macht van de arbeidersklasse aan het wankelen is gebracht. Ook hebben wij toegelaten dat de infor matiemedia vóór augustus niet vol doende beantwoorden aan de eisen van de partij, zoals ze dat vandaag' de dag nog' niet doen", aldus de Slo waakse partijleider volgens het Tsje- choslowaakse persbureau Ceteka. De economische hervorming Premier Cernik verklaarde dat op de volgende bijeenkomst van het centrale partij comité een „plan voor voortzetting van de economische her vorming „zal worden bestudeerd". ..De economische problemen zijn als gevolg van de recente gebeurtenis sen op de achtergrond geraakt. Er moeten nu doeltreffende middelen worden aangewend om de gehele partij er toe te bewegen de resolu tie van de bijeenkomst toe te pas sen". zei de premier. President Svoboda betoogde dat het socialisme alleen kan worden op gebouwd in samenwerking met de Sowjet-Unie en de andere socialisti sche landen „ondanks zekere me ningsverschillen". Wij moeten alles wat ons verdeelt onverwinnen, en het wederzijdse vertrouwen herstel len, aldus Svoboda. Michaël Rockefeller slachtoffer van kanibalen DJAKARTA, 17-11. Michael Roc kefeller junior, die in 1963 in het oerwoud van West-Irian verdween, is door menseneters gedood en op gegeten, schrijft het Indonesische Ic- gerblad „Berita Joeda". Een functionaris van de gezond heidsdienst heeft verklaard dat een stamhoofd van de Asmat in het ge bied Agas hem verteld had dat een blanke mart volgens de riten va.n de stam was gedood en verorberd. Ver scheidene leden van de stam bleken hemden met de initialen van Michael Rockefeller te dragen. De functiona ris zei grote moeite gehad te hebben om het stamhoofd dit te laten be kennen. hij dwong de bekentenis pas af nadat hij het stamhoofd ervan had overtuigd dat de geest van de dode een cholera-epidemie zou gaan ver oorzaken. „De Tsjechoslowaakse parij en het volk verwachten van ons geen belof ten, maar wensen dat eerlijk en op recht wordt meegedeeld wat wij ons voorstellen te doen", verklaarde de president. „Persoonlijke niaelil" Svoboda zei voorts dat veel spre kers op de bijeenkomst hadden ge wezen op de overtuiging onder brede lagen van de bevolking dat het „sys teem van persoonlijke macht" de ontwikkeling van het socialisme heeft geremd en op de vastbesloten heid om uit deze crisis een uitweg te vinden. Onder het „systeem van persoonlijke macht" wordt gewoon lijk verstaan het bewind van oud partijleider Novotny. Het centrale comitc van de Tsje choslowaakse communistische partij heeft tijdens haar voltallige bijeen- komst in Praag enige wijzigingen in de partijtop aangebracht en nieuwe organen gevormd. BRUSSEL, 16-11. Nederland staat nummer twee op de wereldranglijst van westerse landen die ontwikke lingshulp verschaffen. Het heeft vo rig jaar 1.01 procent van zijn bru to nationaal produkt, ofwel 227 mil joen dollar daaraan besteed. In dit bedrag zijn overheids- en particulie re hulp begrepen. DUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Rusk praatte in Spanje MADRID, 16-11. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Rusk, is na de NAVO-besprekingen in Brussel zaterdag naar Madrid ge reisd waar hij met zijn Spaanse ambtgenoot Casticlla o.m. praatte over de Amerikaanse basese in Spanje. i Besprekingen die in september in Washington over vernieuwing' van het vijftien jaar oude Amerikaans- Spaanse defensieverdrag werden ge houden strandden toen op de eisen van Spanje om aanzienlijk meer mi litaire hulp als prijs voor verlenging van het verdrag, dat de aanwezig heid van Amerikaanse bases op Spaans grondgebied regelt. Als de twee landen niet tot overeenstem ming komen zouden de Verenigde Staten hun bases in maart 1970 moe ten likwideren. De belangrijkste er van is de „Top-Secret" marinebasis in Rota, bij Gibraltar, waar met po- larisraketten uitgeruste duikboten hun thuishaven hebben. MOSKOU. Het Sowjetrussischc persbureau Tass heeft vrijdag in een officiële verklaring „categorisch" westelijke persberichten over de ves tiging van een Sowjetrussischc ma rinebasis in Mers El Kebir en liet vormen van een netwerk van raket ten in Algerije tegengesproken. BRIGHTON, 17-11. Zeven hotel gasten zijn zondagmorgen vroeg om het leven gekomen door een brand in een hotel aan de Boulevard van de Zuidengelse badplaats Brighton,. WINNAAR N0165.388 icALTEX J WINNAAR I m in het grote ft VJVN ZO'N PW-të- Vier logees werden naar zieken huizen gebracht, onder wie een vrouw die uit een raam op de eer ste verdieping was gesprongen. Elf gasten, vijf leden van de hotelstaf en een dertienjarig meisje konden wor den gered. <r Meer dan 70 brandweerlieden uit ^'Brighton en omgeving bestreden het vuur meer dan twee urn-. Het was de tweede keer binnen 24 uur dat in het hotel brand was uitgebroken. Bij de eerste brand, die beperkt kleef tot één kamer, werd niemand ge wond. Nederland komt na Frankrijk (1,24 procent) en op de derde plaats staat Portugal. De Ver. Staten komen pas op de tiende plaats met 0,70 procent van hun bruto nationaal produkt. De Nederlandse christen-demo craat, drs. Westerterp, noemde deze cijfers in Brussel in een debat dat het Navo-parlement hield over eco nomische zaken. Hij zei dat politie ke en militaire zaken in de Navo ui teraard van de eerste orde zijn, maar dat ook de oplossing van economi sche problemen aanzienlijke hoe veelheden conflictstof uit de weg kan ruimen. Het verlenen van ontwikke lingshulp kan daarbij een belangrij ke rol spelen. De Nederlander wees op artikel twee van het Navo-ver drag waarin het principe van het verlenen van ontwikkelingshulp tus sen lidstaten is vastgelegd. Hij zei dat als het verdrag nu gesloten zou worden, zeker ook de ontwikkelings landen die geen Navolid zijn, ge noemd zouden moeten worden. PARIJS, 17-11. De hoop op her vatting van de vredesbesprekingen in Parijs is zondag weer minder ge worden door een verklaring van' een woordvoerder van de Zuidvietname- se verbindingsmissie in Parijs. Deze zei in antwoord op vragen over de verklaring van Hanoi, dat het be vrijdingsfront als zelfstandige on derhandelingspartner moet worden toegelaten, dat „in dat geval wij naar ik geloof niet bereid zullen zijn naar Parijs te gaan. Wij aanvaarden de formule van vierzijdige bespre kingen niet", zei hij. Schröder kandidaat van C.D.U. voor president BONN, 16-11. De Westduitse chris tendemocraten, CDU-CSU, hebben in Bonn minister van defensie Gerhard Schroder (58) aangewezen als hun kandidaat voor het presidentschap. De sociaaaMemocraten hadden twee weken geleden al minister van jus titie Gustav Heinemann (69) kandi daat gesteld. Het kiescollege dat moet uitmaken wie van de beiden de opvolger wordt van de huidige 74-jarige bondspresident. Lübke. komt vermoedelijk in februari bijeen Een (on) plezierboot STOCKHOLM, 16-11. De 120 pas sagiers van 't speciaal voor vakan- t.ietochten gebouwde Zweedse schip Boheme, dat aan de grond liep vlak na het vertrek voor zijn eerste reis uit de haven van Stockholm, zijn in middels aan land gebracht. Het 11.000 ton metende schip, dat ruim 34 min. gulden heeft gekost, heeft aan de kiel zware schade opgelopen. De Bo heme was op weg' naar Miami. UTRECHT, 16-11. Bij de komende onderhandelingen over een nieuwe e.ao. voor de landbouw, zal van vak bondszijde het accent vallen op het verlangen naar arbeidstijdverkorting. Dit bleek tijdens de najaarsvergade ring van de Vakgroep Landbouw van de bij het N.V.V. aangesloten Alge mene Nederlandse Agrarische Bc- drijfsbond in Utrecht. Vakgroepssecretaris P. Schippers zei dat zowel in de akkerbouw als in de veehouderij de arbeidstijd ver houdingsgewijs dient te worden ver kort, zodat de achterstand vergele ken met het bedrijfsleven niet groter wordt. In de akkerbouw wordt thans 2348 uur per jaar en in de veehou derij 2625 uur per jaar gewerkt. De wekelijkse arbeidstijd willen de drie bonden va-u landarbeiders in de zo mer voorts zodanig verkort zien, dat in d'e winter niet korter dan 40 uur per week gewerkt wordt. De lonen dienen zodanig' te worden verhoogd, dat de te verwachten kos tenstijgingen voor het levensonder houd worden gecompenseerd, met daarboven een reeële verbetering van de lonen. Het blijft moeilijk rond Vietnam WASHINGTON'SAIGON, 16-11. - President Johnson heeft gezegd dat de Verenigde Staten alles in het werk stellen om „omvangrijke vre desbesprekingen Parijs op gang te brengen waaraan de Zuidvietnamese regering zal deelnemen. Op een vraag of de diplomatieke inspanning in Sai gon vruchten afwerpt, zei de Ame rikaanse president: „we zijn er mee bezig en we zullen er alles aan doen". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De sensatie bij de cadeautjes 196S zou wel eens een machine kunnen zijn: „Logikus". Deze mini-computer voor kinderen van twaalf jaar en ouder zal deze al spelend met de gecompliceerde techniek van zijn „grote broers" ver trouwd maken. „Logikus" moet eerst uit een groot aantal onderdelen volgens een instructie samengebcniwd en dan geprogrammeerd worden. Met 50 elek trische wissels, die door tien schakelschuiven in te stellen zijn, biedt hij bijna oneindig vele mogelijkheden. Hij beheerst, met de spelregel gevoed, meesterlijk hel oude Chinese Nim(twee partners nemen afwisselend uil een reeks houtjes een tot drie stuks, wie het laatste neemtwint). „Logikus" kan echter ook weer prognosen, eenvoudige medische diagnosen en examen vragen stellen, cijfers geven, uit het Engels in het Duits vertalen, rekenen en door middel van oplichtende lampen strategisch voetbal spelen. SAIGON, 17-11. In de Zuidviet namese kustplaats Da Nang is zon dag de staat van beleg en een uit gaansverbod van 24 uur afgekondigd, nadat de Vietcong in de nacht ver scheidene aanslagen had gepleegd. Dit hebben, militaire zegslieden in Saigon meegedeeld. Volgens in de hoofdstad ontvangen berichten i's het radiostation van Da Nang vroeg in de morgen door de Vietcong aan gevallen. De guerrillastrijders moes ten zich terugtrekken met achterla ting van twee doden. Voorts werd vernomen dat elf Vietcongstrijders zijn gearresteerd. Sloep gevonden van vermiste „Oostineep" HARLINGEN, 16-11. De rederij van de sinds 29 oktober vermiste kustvaarder Oostmeep uit Hartingen heeft bericht ontvangen dat bij Si cilië, ter hoogte van Palermo, een lege sloep van het schip is gevonden. Lasterende monden zijn e?-' ger dan bijtende honden. Door aanslagen werden eerder in de nacht drie politiemannen gedood en acht personen, onder wie drie bur gers gewond. Veertien Amerikanen werden gewond door raketbeschie tingen. De grote Amerikaanse basis bij Da Nang werd eveneens bescho ten, maar daardoor zou geen schade zijn aangericht. Belg kreeg nieuwe long BRUSSEL. 16-11. De toestand van een 24-jarige metaalarbeider, op wie donderdagavond te Gent een rech- terlong werd overgeplant, verbetert voortdurend, zo werd zaterdag ge meld. Er waren nog' geen tekenen van afstoting waargenomen. Wel had de zieke lichte koorts, die te wijten zou zijn aan een reactie op sera die zijn toegediend. Uit voortdurende hart en longcontroles bleek, dat er geen enkele afwijking van de werking van die organen bestond. Plaatselijk mist Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met weinig wind en plaatselijk mist of laaghan gende bewolking: weinig verande ring in temperatuur. Voor woensdag: 19 nov. Zon op 8.07. onder 16.44. Maan op 7.01, onder 15.48. Nieuwe maan: 20 nov. te 9.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 nov. 1.59 v.m. 14.16 n.m. BROUWERSHAVEN 19 nov. 1.39 v.m. 14.03 n.m. Springtij: 22 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 18-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde is er in de luchtdrukverdeling' boven Eu ropa niet veel'verandering gekomen. Terwijl zich van de Middellandse zee een lagedrukgebied naai- Polen uitstrekt, handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden van Rus land naar Scandinavië. Langs d'_' zuidflank van dit hogedrukgebied bevindt zich een koude oostelijke luchtstroming. In grote delen van Rusland en in Scandinavië ten noor den van een lijn, die van Oslo oost waarts loopt, vriest het nog steeds. Zondag werd deze koude lucht niet meer over Duitsland, maar via de Oostzee naar onze omgeving getrans porteerd. Daar de Oostzee bij de Deense eilanden nog een tempera tuur van 8 graden heeft werd de koude lucht flink verwarmd en was het bij ons met de vorst gedaan. In tussen zijn de luchtdrukverschillen boven onze streken steeds kleiner géwordén, zodat er het komende et maal bij ons weinig wind zal zijn en op veel plaatsen mist. In de tempe raturen komt weinig verandering. Nederlandse in Boedapest veroordeeld WtENEN, 16-11. Een 24-jarig fo tomodel uit Amtserdam is wegens medeplichtigheid aan „mensensmok kel" in Boedapest veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Dit meldde het Hongaarse partijblad „Nepszabadsag". Het Nederlandse meisje zou in Hongarije een ..be roepsmensensmokkelaar" uit de Duitse Bondsrepubliek haar paspoort hebben overhandigd, waarmee de Duitser een jonge vrouw uit Oost- Duitsland naar Oostenrijk had ge bracht. Vergadering te Brussel BRUSSEL, 16-11. De NAVO-raad heeft te Brussel vergaderd en wel duidelijk is geworden, dat de ge beurtenissen in Oost-Europa gaan leiden tot een bepaalde verduidelij king van standpunten in het westen, het nemen van bepaalde maatregelen en (dat is thans reeds gebeurd) het waarschuwen van de Sowjet-Unie, dat bepaalde grenzen niet straffe loos kunnen worden overschreden. De zitting werd bijgewoond door ministers van buitenlandse zaken, defensie en van financiën. De raad had de normale zitting van het jaareinde in midden-december ver vroegd, opdat de ministers op een eerder ogenblik de ernstige situatie konden bespreken die is voortge vloeid uit de gewapende interventie in Tsjechoslowakije en de bezetting vaat dit land door de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en vier van haat- bondgenoten in het Pact van War schau. T s jecho-Sl o w akij e De ministers hebben opnieuw de on aantastb a a rh eid onderschreven van het beginsel, reeds vele malen bevestigd door alle landen, inclusief de Sowjet-Unie, dat iedere natie on afhankelijk moet zijn en dat derhal ve iedere inmenging van een staat in de aangelegenheden van een andere, onrechtmatig is. Zij stelden vast dat dit beginsel bewust door de Sowjet- Unie, bijgestaan door vier van haar bondgenoten, is geschonden. De we reldopinie is diep geschokt door deze gewapende interventie, gepleegd te gen de wens van de regering en van het volk van Tsjechoslowakije. De Middellandse zee De nieuwe onzekerheden welke voortvloeien uit het recente Souwet- optreden strekken zich ook uit tot de Middellandse Zee. Deze situatie ver eist dat de bondgenoten met alle hun ter beschikking staande middelen hun pogingen voortzetten, de stabi liteit en een rechtvaardige vrede als mede de onderlinge samenwerking en wederzijds begrip in dit gebied te bevorderen. De uitbreiding van de Sowjet-activiteit in de Middellandse Zee. met inbegrip van de toegeno men aanwezigheid aldaar van een heden van de Sowjet-vloot. vereist waakzaamheid om de geallieerde veiligheid te verzekeren. In het belang van de wereldvrede doen de leden van het bondgenoot schap een nadrukkelijk beroep op de Sowjet-Unie af te zien van het ge bruik van geweld en van inmenging in de aangelegenheden van andere staten. BOCHUM, 17-11. Het observatori um in de Westduitse stad Bochum heeft zondag bekendgemaakt dat de „Zond-6" tegen 13.10 Ned. tijd van zijn maanreis op aarde is terugge keerd en in een gebied ten oosten van Madagascar is geland. Prof. Lo- vell van de radiosterrenwacht Jod- rell Bank had eerder op de dag ver klaard dat de Zond-6 zich nog slechts 48.000 km. van de aarde bevond. Hej, observatorium kan zijn waad-nemin gen niet voortzetten omdat het in strument achter de horizon was ver dwenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1