STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE Vader Namer niet op borgtocht vrij Het Premiespaarplan Begroting waterschap Schouwen-Duiveland: Kosten weer hoger De verdwenen robijn ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 15 november 186» Nr. 20098 Wot biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 17 NOVEMBER. NED. I. In de ochtenduren een eucharistieviering uit de kapel van het. St. Vituscollege in Busstim. In Monitor de bekende rubrieken Pau- lus de Boskabouter, Huck Finn, de oegeninformatie, de totouitslagen, een interview van Marjan Berk en een verhaal van Kees Brusse, dat hij vertelt ergens in Afrika. Verder een uitzending uit Amersfoort, waar biljarters uit vijf landen strijden om het Europese kampioenschap pen tathlon. 's Avonds vertelt Aart Staartjes weer uit de bijbel voor de kleintjes. „Zingend geloven'' komt uit de hervormde Apostel Thomas- kerk te Enschedé. Na NTS-sport het derde deel van het televisiefeuilleton Ritmeester Buat", naar de roman „Elisabeth Musch" van Jacob van Vennep. Even ingewikkelde als span nende gebeurtenissen volgen elkaar op. In de sollicitatierubriek „Ge vraagd" krijgt Godfried Bomans be zoek van drie heren, die een leiding gevende functie in de autohandel ambiëren. Het Moravian Choir uit Bethlehem in Amerika zingt ten slotte een psalm. NED. II. De derde episode van het tweede deel van de „Vrijbuiters" is getiteld „Verstekelingen per helicop ter". Daarna de Duitse televisiefilm EindstrijdDaarmee worden de laatste dagen van de tweede wereld oorlog bedoeld. Een boer, aan wie de oorlog eigenlijk nauwelijks schade heeft berokkend-, krijgt bezoek van twee soldaten, die zijn gedeserteerd. Opeens zit hij midden in de narig heid. De Eindstrijdis een satirisch verhaal en dus niet een keiharde oorlogsfilm. Daarna stelt Willem Duys voor de tweede maal een aan tal jonge maar talentvolle artiesten voor. Vervolgens twee afleveringen van de Amerikaanse feuilleton vol venvikkelingen „Peyton Place". Jaap van Meekren houdt daarna nog een „Gesprek op zondag" met de oud minister van binnenlandse zaken en oud-ambassadeur van Nederland mr. J. B. Beyen. MAANDAG 18 NOVEMBER. NED. I. In „Samen op het dak, ja gezellig'' nieuwe avonturen van het echtpaar Jxilie en Dave op z'n zol derkamertje. De rest van het voor programma wordt ingenomen door de wekelijkse actualiteitenrubriek voor kerk en samenleving „Ken merk". Na het journaal Berend Bou- dewijn met zijn quiz „Per seconde wijzer". Daarna een grote produktie van de „Achter het Nieuws"-ploeg. „Moet het leven altijd worden ver lengd?" vragen zij zich af. Dit pro bleem is actueel geworden door de harttransplantaties, toen chirurgen zich de vraag stelden wat een klini sche dood eigenlijk is. Mag men het hart overplanten en daarmee mis schien een mensenleven redden als de eigenaar daarvan zo zwaar ge wond is, dat herstel uitgesloten moet worden geacht? Dergelijke vragen worden behandeld. Na het nieuws krijgt Teleac de ruimte met eerst in formatie over de op handen zijnde cursxis „Export", dan met de herha ling van de derde les over de BTW en tenslotte met de negende les uit de cursus „Meten en vergelijken". NED. II. De Flintstones openenhet tweede-net-programma. Ze krijgen in hun stenen tijdperk bezoek van een bewoner van een andere planeet. In deel zes van ,Rinaldo Rinaldini" gaat de edelman-boef naar Napels. Na het journaal de serie „Politie New York", een werkelijk gebeurde zaak uit de archieven van de New Yorkse politie. Johnny Corso krijgt opdracht om de mannen te ontmaskeren, die op een bouwwerk met de loonadmi nistratie knoeien. ,De boot is aan" is een kort programma met tips voor de Sinterklaasavond. De hoofdfilm is een rolprent uit de dertiger jaren Mazurkamet als grote sterren Pola Negri en Albrecht Schaenhals. Paula is een soubrette, die haar oude liefde een pianist neerschiet. ZONDAG 17 NOVEMBER, NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 12.00 Einde: 15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.25 Monitor; 16.55 Biljarten; 17.30 Einde; 18.55 Fabel tjeskrant (kleur); 19.00 Woord voor woord; 19.05 Zingend geloven; 19.30 Sport; 20.30 Journaal; 20.35 Ritmees ter Buat; 21.15 Gevraagd; 22.15 The Moravian college chpir; 22.20 Jour naal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Journaal; 19.05 De vrij buiters; 19.30 Eindstrijd; 20.45 Jonge mensen op weg naar het concertpo dium; 21.30 Peyton Place; 22.15 Ge sprek op zondag; 22.40 Journaal. MAANDAG 18 NOVEMBER. NED. I: Teleac 18.40 BTW; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Samen op het dak (kleur); 19.31 Kenmerk; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Per seconde wijzer; 21.05 Moet het „leven" altijd worden verlengd; 22.15 Journaal; 22.20 Cursusinforma tie22.25 Pauze; 22.50 Teleac BTW; 23.00 Meten en vergelijken; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 The Flintstones (kleur); 19.28 Rinaldo Rinaldini (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Politie New York (kleur); 20.45 De boos is aan; 21.05 Bioscoopsuccessen van weleer; 22.35 Journaal HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Haamstede van, de Ned. Christen Vrouwenbond 'komt dinsdag 19 november a.s. in verga dering bijeen in de Gereformeerde kerk. Op het programma staat een inleiding te houden door ds. W. J. Dijkhof, over het onderwei-p „Ons huis in Paramaribo". Voor 55 jaar.... SCHOUWENDe bietencampagne is beëindigd. De opbrengst is erg te gengevallen. Niet alleen dat de land bouwer nu minder ontvangt, ook de verdiensten van de arbeiders zullen uit de aard der zaak aanmerkelijk minder zijn. ZIERIKZEE (Adv.). Negen delen beroemde meesterwerken voor 1,75. In dit pakket o.a. vijf boeken van Emile Zola, realistisch, voor niets terugdeinzend onverbloemd de waar terug dienzend, onverbloemd de waarheid zeggend en toch poëtisch schoon. DUIVENDIJKE. Ter herinnering aan onze nationale onafhankelijk heid werden de schoolkinderen d.oor de gemeente onthaald. Elk kind kreeg ook nog een gedenkplaat. ZIERIKZEE (Adv.). In Rotterdam over te nemen een flinke watersto kerij met alle aanverwante artike len: 14 waskuipen, 2 trapleren, flin ke wagen met hond, 30 a 40 klop- klanten. ZIERIKZEE. Het bestuur der plaatselijke afdeling van Volksweer baarheid, zal naast haar onderafde ling de schietvereniging Frederik Hendrik" een onderafdeling gymnas tiek oprichten. ZIERIKZEE. De afd. Zierikzee van de Bond van Staatspensionering zal 'de 9e december, de dag xoaarop de zeventigjarigen de eerste rente-uit kering (f 2 per week) zullen ontvan gen, feestelijk in de Concertzaal vie ren. NIEUWERKERK. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsviering werden de schoolkinderen onthaald op melk, krentebroodjes en specu laas, terwijl de armen een feestgave ontvingen, bestaande uit kr ente brood, kaas en boter. Geen verhoging van het gesehot EDE. De 31-jarige onderhouds monteur H. W. B. uit Arnhem werd dodelijk gewond bij een verkeerson geval. Op een kruispunt in Ede ver leende hij met zijp, bestelauto geen voorrang aan een vrachtwagen. De bestelauto reed de stoep op en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. B. werd uit de auto geslingerd. Zwaar gewond werd hij naar het Ju lia naziekenbuis in Ede vervoerd waar hij in de loop van de nacht is overleden. ROTTERDAM. De 24-jarige ter reinarbeider J. de Haan uit Rotter dam is bij het schoonmaken van een tank op het terrein van de nieuwe Matex aan de Welplaatweg, be dwelmd geraakt en lcort daarop ver leden. ILPENDAM. De 40-jarige C. Ti- rino uit Castel Trentano (It.) is bij een verkeersongeval op de Jaagweg te Ilpendam (N.-H.) dodelijk gewond. Hij werd door een bromfiets Aange reden. LEXMOND. De 34-jarige Willem H. Dronkers uit Amsterdam is in de gemeente Lexmond met zijn auto in volle vaart op een stilstaande vracht wagencombinatie gereden en daarbij om het leven gekomen. KAATSHEUVEL. De 62-jarige P. J. van Gülik uit Kaatsheuvel is in een ziekenhuis te Tilburg overleden aan de verwondingen die hij in Loon op Zand bij een verkeersongeval had opgelopen. De man was inzittende van een personenauto die in: bot sing kwam met een andere auto die voorrang had. SCHIJNDEL. De 24-jarige J. A. Timmermans is om het leven geko men toen hij in zijn Woonplaats Schijndel met zijn brommer in bot sing kwam met een tegemoetkomen de auto. De jongeman, was in een bocht op de linkerweghelft 'geraakt, vermoedelijk doordat hij diep over zijn stuur gebogen de auto niet op merkte. voor iedere Nederlander in de leeftijd van 21 t/m 59 jaar, mits belastbaar inkomen niet hoger dan 15.000—. Na tenminste vier kalenderjaren 20 belastingvrije premie EEN BONDSSPAARBANK Een oude foto van de omgeving van Bolwerk en molen te ZierikzeeDe datering is niet eenvoudig, maar vóór 1920 is de op de foto verbeelde situatie zeker. NEW YORK. 14-11. Het kantoor van 'de openbare aanklager in het district Brooklyn heeft donderdag geweigerd akkoord te gaan mei. de storting van een borg van 25.000 dol lar voor Ahmed Rageh Namer, één van de drie Jemenieten die worden beschuldigd van. samenzwering tot een moordaanslag op de komende Amerikaanse president Richard Ni xon. Er zijn geen borgsommen aan geboden voor 'Names zonen, Hoessein en Abdo op wie eveneens borgtoch ten van 25.000 dollar zijn gesteld. Scheepvaarlberichten Acmaea, 13-11 te Halifax. Attis, 13-11 100 m. N Mana-eil. naar Oranjestad. Ameland, 12-11 900 m. Z Azoren naar Curaqao. Ganymedes, 12-11 Antofagasta naar Valparaiso. Zafra, 13-11 350 m. ZZW Comoren- eil. naar Mena. DODELIJKE ONGELUKKEN OVERDENKING Oud ert Nieuw „Niemand naait een niet-gèkrom- pen lap op een oud kledingstuk niemand doel jonge wijn in oxide zakken(Markus 2 21, 22). En als iemand dat wél doet? Dan kernen er ongelukken van. Scheuren en barsten. Ook in de kerk. Vooral daar, waar het gaat om de vraag: hoe dienen we God? Jezus zegt: het oude is voorbijgegaan, het nieuwe is gekomen. Da.t moét alles beheersen, ook de wijze van de godsdienst. In clusief de stijl, de vormen, de taal, de muziek: alles. Destijds bleven de discipelen van Johannes volharden bij het oude, d.w.z. ze bleven vasten (als uitdrukking van droefheid en boetedoening met het oog op het na derend gericht). Dat was in wezen een ongelovig vasthouden aan het oude. Een niet onderscheiden van het nieuwe. Een miskenning van het feit, dat mot Jezus een andere, nieuwe tijd is aangebroken. „Kunnen brui- loftsgangers vasten, terwijl de brui degom bij hen ds?" Stel je voor.... waf een saaie en vervelende boel zou dat worden! Jezus Zelf is middelpunt en oor zaak van de blijdschap, van het heil dat met Zijn komst is aangebroken: in de vreugdevolle zekerheid daar van mogen Zijn discipelen leven en zich daarnaar gedragen. Godsdienst in mineur.dat kan niet meer. Jezus wil het leven totaal vernieuwen, re-formeren: ook het godsdienstige leven. Als de verte genwoordigers van de oude stempel ■met hun oude jassen en oude zakken 'komen aandragen oordeelt de Mees ter ,dait een nieuwe jas en een nieu we wijnzak wél zo passend is. Brui loftskleren zijn nieuwe kleren. En •bij jonge wijn horen nu eenmaal nieuwe leren, zakken. „Een nieuwe lente van God vraagt een nieuw Geluid!" Geen evangelie in klaagliederen, geen christenen—in zwarte-kousen, geen ge-reformeerde kerk in oud gejammer, geen door Christus volbrachte vergeving in mocht-het-nog-eens-gebeuren - vro migheid, geen jonge wijn in oude zakken, geen nieuwe lap op een oud kleed. Vanuit de werkelijke vernieu wing - de overgave aan Christus (het nieuwe ikleed!) zullen de vormen gevonden kunnen worden, waarin het geloof beleefd, beleden en be zongen kan wordendirect, pakkend, vurig. Als de glorie van Christus maar tot haar recht komt! Zijn onze kerk-diensten werkelijk ere-dien- Sten? J. H. N Verbetering wegen vormt zware belasting van het waterschapsbmlgel een mysterie-roman door Frank van Falckenoort ZIERIKZEE, 14-11. In de giste ren - donderdagmiddag - gehouden algemene vergadering van het be stuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland vond de vaststelling plaats van de begroting voor het dienstjaar 1969. Uit de toelichting op de begroting, die door de algemene vergadering onder leiding van dijk graaf A. M. Geluk, werd vastgesteld, blijkt o.a. dat over het algemeen de kosten weer zün gestegen. Overigens had het dagelijks bestuur gemeend geen voorstellen tot verhoging van het gesehot aan de vergadering te moeten voorleggen. Voor het normaal onderhoud van de zeewering wordt een bedrag ge raamd groot f 106.000,-. Verwacht wordt dat het Waterschap weinig of niet zal profiteren van het in de Rijksbegroting voor 1969 opgenomen bedrag ad f 12 miljoen voor tege moetkoming aan waterschappen in hun financiële moeilijkheden. De to tale kosten van de zeewering worden geraamd op f 527.448,15 of 19.65 pro cent van de totale uitgaven. Voor 1969 wordt op de kapitaal- dienst weer een belangrijk bedrag geraamd voor het verbeteren van ta luds langs de waterleidingen (f 60.000,-). De totale uitgaven voor dit doel zuitlen dan gestegen zijn tot f 223.00,-. Op de gewone dienst is in het voor onderhoud van de waterlo pen geraamde bedrag f 40.000,- be grepen voor het verrichten van delf- werlc. De totale kosten van de water beheersing, inclusief de kosten van de gemalen, worden geraamd op f 471.437,93 of 17.56 procent van de totale uitgaven. Wegenverbetering Het verbeteren van in het water schap gelegen wegen vormt, aldu9 blijkt uit de toelichting, 'n zware be lasting voor het waterschapsbudget. De werken Oosterweegje, Schouw- s'edijjk en Langendijk, Dillin'gs- weg en Gouweveerseweg zuiden wor den gesubsidieerd in het kader van de wet Uitkeringen Wegen. Ais bij drage in het onderhoud van de ter tiaire en quartaire wegen ingevolge de daarvoor in 'de verdelingsveror dening Uitkeringen Wegen Zeeland opgenomen bepalingen, wordt den bedrag van f 272.415-, geraamd. De totale netto kosten van de wegen be dragen f 386.406,30 of 14.39 procent van de totale uitgaven. De geschotheffing bedraagt mo menteel f 75,- per ha in klasse I, f 37,50 per ha in klasse II en 1' 6,- per ha in klasse III. De heffing voor het gebouwd be draagt 25 procent van de belastbare opbrengst volgens d'e grondbelasting of naar de opbrengst welke bij' schatting aan die percelen wordt toe gekend. De gewone dienst sluit in entvangsten en uitgaven met een be drag van f 4.145.463,68. Het inkom stentotaal van de kapitaaMienst be draagt f 6.320.898,-, d'e uitgaven f 7.438.622,-, een nadelig saldo dus ad f 1.1 miljoen. De financiële commissie adviseer de de algemene vergadering bij, mon de Vein de heer C. Koopman Czn. tot goedkeuring en vaststelling van de cijfers, waarbij dank werd gebracht aan de waarnemend griffier, de heer J. A. Rotte. De vergadering' besloot verder tot vaststelling van de eerste wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1968. De dijkgraaf dankte de oeriodiek aftredende leden Van de financiële commissie, de heren C. Koopman en A. v. d. Stolpe, voor de verrichte werkzaamheden. Als nieuwe leden van de financiële commissie koos de vergadering bij schriftelijke stem ming de heren W. P. de Vrieze (dis trict I) en L. M. Moermond (district VI). Het dagelijks bestuur werd ge machtigd tot het opnemen van kas geld in 1969 tot een maximum van f 2 miljoen en tot het aangaan van één of meer vaste geldleningen tol een totaal van maximaal f .1,2 mil joen, hetgeen 'noodzakelijk zal zijn voor het afwerken van het wegen programma. De vergadering ging accoord met voorstellen van het dagelijks bestuur tot aankoop van een strook grond ter verbetering van de ontwatering in de polder BruindSse, voor de symbo lische prijs van 1' 1,- de massa, van de heer P. L. Krepel te Bruinis- se, en tot aankoop van de benodigde grond (1500 m2), ter verbetering van de Rampweg te Renesse. Conform het voorstel d.b. werd besloten tot overdracht van 'de eigendom van de Westerenbanweg te Haamstede aan de gemeente Westerschouwen. In de rondvraag attendeerde de heer L. M. Moermond op sporen van watervervuiling te Dreischor. een zaak die nader bekeken zal worden. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer W. P. d'e Vrieze deelde de dijkgraaf mee dat voor de tertiaire wegen een meerjarenplan zal worden opgesteld en dat in het kader van dit plan enkele in aan merking komende wegen zullen wor den verbreed, o.a. de Rampweg. De heer De Vrieze was van mening dat de rijbaan van de Deling'sdijk be paald te smal is. De mogelijkheid be staat nu dat deze weg bij het ter tiaire wegenplan zal worden betrok ken en tot verbreding zai kunnen worden overgegaan. Een paar 'minuten later reden'de beide mannen naar het Kleverpark, waar men aan een der op elkaar lij kende villa's belde. Een dienstmeisje deed open. „Mijnheer van Dam thuis?" vroeg Koks. „Jawel, mijnheer", antwoordde het meisje, dat de politieman herkende, „wilt u 'even binnen komen?" Koks, gevolgd door Van Branie- naar, betrad 'd'e ruime hall en even later kwam een man van omstreeks zestig jaar naar beneden, stak de hand uit. en schudde die van de re chercheur op hartelijke wijze. Ook Van Brantenaar kreeg een hand. „Werk voor me?" „Mijnheer van Dam is een beken de Amsterdamse juwelier in ruste", stelde Koks voor. En toen tot de persoon in kwestie: „Ja, we hebben hier een robijn en zouden graag on geveer de waarde willen weten", zei Koks. „Kom dan maar even mee naar boven", nodigde de juwelier uit. De beide bezoekers volgden hem en kwamen terecht in een kleine werkkamer. Koks haalde de ring met de rode steen uit' zijn zak en over handigde deze aan Van Dam. Geïn- tesseerd ging deze met de ring naar een sterke lamp, welke hij ontstak en bekeek de steen gedurende enige tijd, terwijl Koks dn spanning af wachtte. 'Na een poosje wendde de heer Van Dam zich weer tot de po litieman en lachte. „Robijn zei u toch, nietwaar?" Hij klopte Koks joviaal op de schouder en lachte nogmaals. „Daar moet je weer politieman voor zijn om te pro beren er iemand dn te laten lopen. Maar ik moet zeggen: het is 'n voor treffelijke imitatie, inderdaad een zeer voortreffelijke imitatie. De ring is van echt goud, zelfs 18 karaats. Het 'hele ding is misschien hon derd - vijftig gulden waard, meer in geen geval". „Dus u bent er zeker van, dat deze steen geen echte robijn is?" vroeg Koks. „Zeer zeker, beste jongen. Geen juwelier met enige vakkennis zat er in tippelen. Ik zal niet zeggen, dat het geen mooi steentje is, integen deel. Heel mooi nagebootst. Waar schijnlijk van een echte robijn. Maar dit is namaak". „Waaruit dus blijkt, dat ik gelijk 'heb gehad", meende d'e heer Van Brantenaar te moet enopmerken. Koks 'bedankte de expert op har telijke wijze en stak de ring weer in zijn zak. Nadat de beide heren uit geleide gedaan was. reden ze weer terug naar de binnenstad en onder tussen zei 'Koks: „Deze ring had me vrouw Wilson aan haar vinger, toen ze vermoord werd. Later - toen wij boven waren - is er iemand in het vertrek geweest, die een van mijn mensen buiten westen sloeg en de ring min of meer met geweld van haar vinger heeft getrokken. Want toen wij beneden kwamen, was de ring er niet meer". Van 'Brantenaar 'keek 'de politie man verwonderd aan. „Maar hoe bent u er dam aangekomen?" „De volgende morgen werd de ring door schooljongens gevonden op straat, in de nabijheid van de wo ning. Wat dénkt u daarvan?" „Wel, ilk ben geen politieman, maar ik veronderstel,, dat er, gezien het feit, dat 'het niet de ring met de ech te steen as, maar weinig scherpzin nigheid voor nodig zal zijn om tot de conclusie te komen, dat ook de dader met die wetenschap op de hoogte was". Koks knikte. „Tot die veronder stelling ben ik, na het bezoek aan mijn vriend Van Dam eveneens ge komen. Een bewijs te meer, dat hier die bewuste Egyptenaar de hand in het spel heeft". Inmiddels was de auto op de Dreef gekomen en stopte voor de bewuste woning. Hij zette de motor stil en stapte met zijn passagier uit, terwijl hij maar het 'huis wees. „Hier verbleef mevrouw Wilson gedurende haar tournee in onze stad' legde Koks uit en haalde een sleutel te voorschijn. De politiebewaking voor en in de woning was intussen opgeheven. Koks opende de deur en betrad met Van Brantenaar de ruime wo ning. Nadat hij de deur weer geslo ten had, liepen de beide mannen naar 'd'e eerste verdieping en Koks wees Van Brantenaar het. vertrek, waar de moord' had plaats gehad. De gewezen echtgenoot stond enige tijd in gedachten verzonken te kij ken en zuchtte. Na een poosje sprak hij: „Het 'is toch verschrikkelijk, dai zij op 'deze wijze 't leven heeft moe ten laten. Ze was nog in de kracht van haar leven". „Ik geef u de verzekering, mijn heer Van Brantenaar, dat de justitie niets onbeproefd zal laten om de da der te pakken. Maar laten we eens een verdieping hoger gaan, dan zal ik u het vertrek van het kamermeis je laten zien". Ze gingen weer een trap op en kwamen bij de bewuste kamer, die inmiddels weer gerepareerd was. Koks haalde een andere sleutel te voorsohijn en opende de deur. Ge lijktijdig uitte hij een verwensing. De kamer was geheel overhoop ge haald. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9