De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! PRISMA N.A.V.O. moet achterstand inhalen maar zegt het verkeerd Nederland en 'n Kanaaltunnel Bronchi letten Schreiner-vliegtuig verongelukt Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 november 1968 Nr. 20098 BLIK DOOR HET WERELD Het beraad van de N.A.V.O. in Brussel is in wezen simpel, want de daar aanwezige ministers hebben van tevoren al zoveel gesproken dat men van tevoren weet wat er uit de bus zal komen. Het meeste plezier hiervan heeft opperbevelhebber ge neraal Lemnitzer, die zijn gebruike lijke speech heeft gehouden vol som bere ondertonen. Jaar in jaar uit heeft hij - gelijk zijn voorgangers - er op gewezen dat menig lid niet nakomt wat het op zich heeft genomen en wat ook. in redelijkheid van hem mocht worden verwacht. Alle jaren jwerd deze boodschap voor kennisgeving aange nomen, maar ditmaal is het anders. Al vóór Lemnitzer zijn rede hield, hadden in diverse landen de minis ters van defensie of van financiën aangekondigd dat ze voornemens waren ettelijke extra-miljoenen in leger, vloot en luchtmacht te stop pen. Een en ander niet als eindelijk doorgedrongen besef dat Lemnitzers jaarlijkse pessimistische opsomming wel juist was, maar voornamelijk dankzij de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije. Dat dit kon gebeuren zonder dat de N.A.V.O.-landen het konden zien aankomen, heeft vele regeringen pijnlijk getroffen - al waren er dan excuses als een storing vati het ra- darnet enzovoort. Nog erger Maar ook die storing in de radar verkenning duidt op een hiaat. De storing werd door de Russen veroor zaakt en die maakte de hele weste lijke verdediging „ziende blind". Dat- is nog veel erger. Bovendien is men sindsdien aan het tellen gegaan hoeveel divisies van het Warschaupakt nu eigenlijk wel zo tegen het ijzeren gordijn aan gelegerd zijn en hoe snel dit aantal vanuit het binnenland kan worden vergroot. Niet dat alle slotsommen identiek zijn: er blijft veel mysterie. Des te duidelijker echter weet men wat men aan eigen kant heeft, waar bij voor de Duitse Bundeswehrdivi- sies bijvoorbeeld geldt dat ze er wel zijn allemaal, maar dan zwaar on derbezet. Vooral Bonn, dat tenslotte precies grenst aan de Warschau- paktlanden, maakt zich erg ongerust. Het gaat die divisies rap op „vre- dessterkte" brengen, wat betekent „oorlogssterkte". Hel effect van een en ander is overigens in psychologisch opzicht niet erg gelukkig. Propaganda De N.A.V.O. is voornemens in een communiqué de landen van het War schaupakt le waarschuwen - in het bijzónder de Sowjet-TJnie - dat men moet oppassen met volgende mili taire ingrepen. Een ietwat curieuze waarschuwing, want de Russen en hun bondgenoten hebben nergens het gebied van hun invloedsfeer over schreden. En de ijver om meer geld in de N.A.V.O. te steken lijkt erop of men in paniek tegen de Russen op wil bewapenen, terwijl het in we zen alleen maar gaat om uit te voe ren wat al veel te lang in de slof is gebleven. Het geeft Moskou uitstekend pro- paganda-materiaal om met de vin ger te wijzen naar „westerse oorlogs ophitsers". Dat dit- in feite onzin is, maakt de beschuldiging zeker niet onbruikbaarder, vooral in oost-Eu ropa. Hel is een aardig wapen tegen allerlei westers streven tot toenade ring en ontspanning, waarop de Rus sen te minder gesteld zijn geraakt sinds zij ervaren hebben wat daar van de resultaten zijn geweest in Praag. Een gelukkige psychologische oorlogsvoering heeft de N.A.V.O. nooit weten op te brengen. Advertentie Advertentie Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG. 14-11. Staatssecreta ris M. J. Keijzer van verkeer en wa terstaat zal op 25 november a.s. in de algemene ledenvergadering van de Nederlands-Franse Kamer van Koophandel in De Doelen te Rotter dam spreken over de betekenis van een kanaaltunnel voor ons land. De heer R. Mace, rapporteur general van het Franse ministerie van verkeer zal spreken over de plannen voor een Kanaaltunnel. fo Hoestdrank in tabletvorm.95ct Alcoholsmokkel naar Zweden STOCKHOLM, 13-11. De Zweedse douane heeft aan boord van een kleine vissersboot in de haven van Halmstad 2.500 lite ralcohol van 96 procent in beslag genomen, welke uit Nederland via België naar Zwe den zou zijn gebracht. Volgens de politie is dit de grootste hoeveelheid alcohol die ooit in Zweden im beslag is genomen. Men neemt aan dat de vier aangehouden opvarenden van het vaartuig slechts werktuigen zijn van een grootscheepse smokkelaar. BEIROET. De Iraakse oud-minis ter van buitenlandse zaken dr. Nas ser Al-Hani is in Bagdad vermoord, zo is van Iraakse zegslieden in Bei roet vernomen. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 16 cu zondag 17 november Dokter W. Bontkes, Zierikzec, tel. (01110) 2280. neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter II. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waai- voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nicuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zr. W. C. Stculcl, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. Zuster J. Compagnc, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster Risseeuw. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. „Flitsen" uit het buitenland WENEN. In Oostenrijk is weereen spionagezaak aan het. licht gekomen. Het Oostenrijkse persagentschap APA deelde mee, dat hierbij een persattaché van het ministerie van binnenlandse zaken en een journa list betrokken zijn. Nadere bijzon derheden ontbreken. NEW YORK. Een „grand jury" in Brooklyn heeft drie uit Jemen af komstige Arabieren officieel dn staat van beschuldiging gesteld van sa menzwering om de komende presi dent van de Verenigde Staten. Ri chard M. Nixon, te vermoorden. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft de 253ste kunstmaan in de serie- Kosmos in een baan om de aarde gebracht. De afstan'd tot de aarde varieert van 355 tot 206 km. en de omloopstijd 89,9 minuten. FRANKFORT. Een grote brand heeft gewoed in een kantoorgebouw van het Amerikaanse leger in Frank fort. De schade wordt op enkele mil joenen mark geraamd. BOEDAPEST. De commissie ter voorbereiding van de wereldconfe rentie van communistische partijen komt op 17 november weer te Boe dapest bijeen. Naar in welingelichte Hongaarse kringen wordt vernomen behoeft men eigenlijk alleen nog maar de aanvangsdatum vast te stel len. KOPENHAGEN. De Deense rege ring heeft bij de indiening van de defensiebegroting voorgesteld de dienstplicht vain 14 op 12 maanden terug te brengen en een gezamenlijk opperbevel voor de strijdkrachten op te richten. LONDEN. De Londen.se brandweer is van plan, vanaf maandag a.s. al leen in spoedgevallen in actie te ko men. Men vindt dat de lonen te laag en de werktijden te lang zijn. Voor- fa ran'den zal men wel uitrukken, maar allerlei werkzaamheden binnen de kazernes zal men weigeren te ver richten. MOSKOU. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, is naar Boedapest vertrokken. Hij brengt een officieel bezoek aan Hon garije, op uitnodiging van zijn Hon gaarse ambtgenoot, Janos Peter. SAN FRANCISCO. Voor de twee de keer in twee weken heeft het hoofd van het „San Francisco Stale College" moeten besluiten tot sta king van de colleges voor onbepaal de tijd. De instelling telt 18.000 leer lingen. PANAMA. De Verenigde Staten hebben formeel de diplomatieke be trekkingen met Panama hervat die 15 oktober werden opgeschort nadat in dat land president Arias werd verdreven en een voorlopige militai re regering onder leiding van kolonel José Finilla aan de macht kwam. MANCHESTER. Hel. Russische ruimtevaartiug Zond-6 is achter de maan langs gekoerst en volgens het Britse observatorium Jodrell Bank vermoedelijk op terugreis naar de aarde. De verrichtingen lijken veel op die van de Zond-5. SAIGON. Amerikaanse artilleris ten hebben meer dan 500 granaten afgevuurd op Noordvietnamese mili tairen in de zuidelijke helft van de gedemilitariseerde zone, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De mi litairen zijn ontdekt door een Ame rikaans verkenningsvliegtuig. NEW YORK. De vertegenwoordi ger van Cambodja bij de V.N. heeft Oe Thaiit vei-zocht te willen bewerk stelligen dat Amerika „ophoudt de grenzen van Cambodja te schenden en burgers om het leven te brengen" NEW YORK. Veertig Arikaans- Aziatische landen hebben de veilig heidsraad van' de Verenigde Naties verzocht niet spoed veelomvattende sancties tegen Zuid-Afrika uit te vaardigen. PRISMA in goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Debat in Tweede Kamer over belastingvoorstellen DEN HAAG, 13-11. Uit de woens- dagmiddag in de Tweede Kamer ge houden debatten is wel gebleken dat de vier belastingvoorstellen, te we ten de verhoging van de belasting vrije voet, de wijziging van de in komstenbelasting. de verhoging van de accijns op sigaretten en kerfta bak en de wijzigingen in het tarief van de loon- en inkomstenbelasting, de eindstreep wel zullen halen. Eerst volgende week zal de kamer zich over deze vier voorstellen definitief uitspreken. In de Kamer bestond verschil van mening over de voor genomen optrekking van de belas tingvrije voet. Minister Witteveen (financiën) zegde toe dat in 1970 - wanneer de omzetbelasting opnieuw zal worden verhoogd. Ncd. Herv. Kerk Zicrikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam (doopdienst). 7 uur ds. Feune- kes. Lutherse kerk7 uur ds. P. Si moons. Bergen op Zoom. Kerkwerve: 11 uur de heer Allewijn, Middelburg. Serooskerke: 9.30 uur de heer Alle wijn; 11 uur zondagsschool. Burgli: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. L. Emmerzaal, 7 uur ds. Huizing. Renesse: 10 uur ds. Huizing (doop dienst); 11.15 uur zondagsschool. Noordwelle: 7 uur ds. Omjmering. Scharcndykc: 7 uur ds. Lam. Brou wershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 11.30 uur zondagsschool. Noordgou- we: 11 uur ds. Schoneveld (gezins- dienst). Dreischor: 9.30 uur ds. Scho neveld (g'ezinsdienst). Ouwcrkcrk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkcrk: 10 mu ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. H. Ommering, 6 uur ds. F. S. Kloos terman, Vlissingen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Van Ren- nes. Oud-Beijerland. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Van den Dool. Rot terdam. Lutherse Kerk Zierikzec: 10 uur de heer S. v. d. Meulen. Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzec: 10 uur ds. Keizer, 6.30 uur dr. Becker. Haamstede: 10 en 5 uur kand. W. v. d. Kooy. Den Haag. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Of fers. Sittard. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Wentsel. 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur kand. Jansma. N ieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 11 uur ds. Bremmer, 6 uur ds. Keizer. Bruinis se: 10 en 5 uur ds. Bremmer. Chr. Geref. Kerken Zicrikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur (bed. H. D.) en 6 uur ds. Westerink. Haamste de: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkcrk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkcrk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Kai*en§. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zicrikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwcrkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Óud-Gercformccrdc Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. ROME. Bij de universiteit van Ge nua is een schoenmaker aangehou den, toen hij poogde een primitieve bom tot ontploffing te brengen. Hij zei op verzoek te handelen van een studentenagitator die hem er geld voor had geboden. SCHIPHOL. 14-11. Blijkens een te legram, dat bij Schreiner Air Trans port in Den Haag is afgeleverd, is de één-motorige Beaver (een am- phibie-toestel) van Ae ro con tra ctors of Nigeria (dochter-onderneming van Schreiner Air Transport) in de delta van de Niger-rivier bij het plaatsje Warri verongelukt. Daai-bij kwamen de piloot, de 26-jarige F. C. A. Wes- •terman uit Den Haag, en twee niet bij name genoemde passagiers om het leven. Het is niet bekend of de Beaver, die als amphibietoestel op water en op land benut kan wox-den, veronge lukt is in een start of bij een lan ding. In het 18-jarig bestaan van de Schreineivloot is dit het eerste on geluk met fatale afloop. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Hcils Zierikzec: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zicrikzee: Eucharistievieringenza terdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. KERKNIEUWS Najaarvergadering Vrijz. Herv. Vrouwenverenigingen De n a j a ars vergadering van de Fe deratie Zeeland-West Brabant van de Vrijz. Hervormde Vrouwenver enigingen zal gehouden worden op dinsdag 19 november a.s. in het ge bouw van de Vereniging van Vrijz. Hexwox-mden te Goes. Het vergadergedeelte, met de jaar verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse vindt 's morgens plaats, terwijl 's middags mevrouw L. N. Huysman-Griep zal spx-eken over „Eén onzer dagen", het laatste boek van prof. dr. P. J. Bonman. Afscheid en intrede ds. C. M. Bocrma (Van 1959-1964 te Haamstede) Zondagavond zal ds. C. M. Böerma in de Putsepleinkerk afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Zuid (Katendrecht), om op 1 december zijn intrede te doen in de kerk van Huizen (N.H.) na in de moxgendienst bevestigd te zijn door ds. B. ter Haar te Rottei'dam. Ds. Boeima stond van 1959-1964 te Haamstede en was o.m. twee jaar legerpi'edikant. Van Haamstede ging" ds. Boerna naar Rotterdam. Huizen wordt, dus zijn derde gemeente. Ned. Hei'v. Kerk Bex*oepen te Zwolle (voor het j eugdwerk)J. Meester te Gendt c. a.; te Nunspeet: J. Koele te Nijkex*k; te Rijssen: J. C. de Bie te Eder-veen. Aangenomen naar Zweeloo: J. de Zwaan te Bellingwoide; naar Hal'le (toez.): J. Ribbink te Eist. Bedankt voor Welsrij.p c.a. (toez.): .C. Schilder te OostexTiijkerk; voor Hijkersmilde c.a. (toez.): J. L. Keij zer te Nieuw-Vennep-Ahbenes; voor Doesburg (toez.): P. Post te Nieuw- Stadskanaal. Ds. P. P. J. Monster te Bameveld heeft nog geen beslissing omtrent het beroep naar Haaften genomen. Geref. Kerken Bex-oepen te Boven-Hardinxveld, Creil-Espel, Moleixaax-sgraaf-Brand wijk, Tzummarum en te Woudsend: P. J. Rozendal, kand. te Groningen, die geen verdere bex-oepen in over woging kan nemen; te Assen: J. vaix Drie te Leiderdorp. Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.) E. Jansen te Goes. Bedankt voor Bodegraven en voor Waddinxveen: H. A. Starrenbuig te Wolvega. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Sliedrecht: K. B. Hol- wex-da te Zalk en Veecaten; te Rot terdam-zuid: W. Triemstra te Vrou wenpolder*. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: Joh. Francke te Hoogeveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Amstex'dam-Centrum A. Hoogerland te Werkendam. Chxist. Geref. Kerken Bex*oepen te IJmuiden: A. Hilbers te Zwolle. Evang. Luth. Kex*k Beroepen te Hoonx-Enkhuizen: drs. mr. P. Estié, woon. te Krommenie, die dit beroep heeft aangenomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Vandaag (15 novem ber) zal een Nederlandse ambtelijke delegatie onder leiding van dr. W. P. H. van Oorschot, diirecteur-genei-aal van de buitenlandse economische be trekkingen van het ministerie van economische zaken naar Djakarta ver-trekken. AMSTERDAM. ZakkenroLlei's heb ben in Amstex'dam op grote schaal hun slag geslagen. Zeventien vrou wen deden aangifte dat hun porte- monnaie was gerold tei*wijl zij in warenhuizen en andere grote zaken aan het winkelen waren. AMSTERDAM. Bij een inbraak in een haarboetiek op het Amsterdam se Stadionplein is een partij pruiken en haarstukken ter waarde varx 25 duizend gulden gestolen. AMSTERDAM. Di*ie maanden ge vangenisstraf met aftrek plus on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering hoorde voor de Amstei-damse rechtbank de 35-jari- ge kunstschilder B. N. tegen zich eisen wegens voorhanden hebben van verdovende middelen in zijn woning. DEN HAAG. De regering van Ne derland en de Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt over vooi-zieningen voor een ver vroegde aflossing van het nog uit staande restant van de V.S. Marshal plan-leningen aan Nederland ad 65.5 miljoen dollar. Het is de bedoeling, dat de afwikkeling zal plaats vin den voor het einde van het kalen der-jaar 1968. DEN HAAG. Het Noorse motor schip Flister van 185 ton heeft ge seind op de Nooi'dzee zinkende te zijn. De bemanning van vijf is van boord gegaan en in goede welstand opgepikt door een Deens schip. HANS WEERT. Het Belgische bin nenvaartuig „Leo" van schipper van der Ende is voox* de haven van We- meldinge gezonken. Het binnenvaar tuig heeft waarschijnlijk met ge opende luiken gevai-en en water over gekregen. Het schip was met 1600 ton fosfaat geladen. R.OTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is de 79-jai*i- ge mevr. J. Stoter-Smid uit de Maas stad overleden aan de verwondingen die zij eerder bij een verkeersonge luk had opgelopen. Bij het overste ken van de Beyex-landselaan liep de bejaarde dame tegen een tram aan, waarna zij met hoofdwonden naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. UTRECHT. Het bestuur van de protestants-christelijke Bond van vervoer spei-soneel besteedt deze week de hele voorpagina van het bondsor gaan „Het Seinlicht" aan een kx-iti- sche reactie op enkele uitspraken van het Nederlands Vex-bond van Vakverenigingen zowel als van de daarbij aangesloten Nederlandse Bond van Vervoex-spersoneel DEN HAAG. De voortzetting van de dinsdag begonnen behandeling van de begroting van binnenlandse zaken voor 1969. is uitgesteld tot na der te bepalen datum. KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE 76. Ax*am en Alisandx*a behoefden niet lang te wachten, hoewel de tijd hen einde loos toescheen. Doch na een kox*te tijd za gen zij Ax*am uit een zijpoortje van het hoofdgebouw tevoox-schijn komen, gevolgd door een ander. ,.Gx*ubalt!" stamelde All- sandra en alles vex-getend rende zij. voor dat Aram haar kon tegenhouden, over de binnenplaats. „Gx-ubalt!" jubelde zij en haar heldere roep weerkaatste honderd voudig tegen de wallen. Om echter direct gevolgd te woi'den door een andex*e. „De gevangenen! De gevange nen ontsnappen!" schreeuwde een der ach tergebleven wachters van de toren, terwijl hij bliksemsnel een pijl op de boog legde. Niets vei-moedend lagen Grubalt en All- sandra in elkaar's armen, toen het dodel- lijke wapen recht op het meisje af zoefde. „Pas op!" schx-eeuwde Ramar, terwij 1 hij toesprong om het meisje opzij te tx*ekken. Doch bijna op hetzelfde ogenblik greep hij naar zijn borst en zakte met een schorre kreet in elkaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5