Vijf-en-dertig jaar afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Pleegouders gezocht voor voogdijkinderen HENKES Middenstandsvereniging gaat zorgen voor een bijzonder welkom AGENDA Er komt „dikke" touristische Sch.-Duivelandse informatiekrant STREEKNIEUWS Een „lustige" avond ZIERIKZEE. 15-11. - De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bestaat vijf-en- dertig jaar en ter gelegenheid van dit feit was donderdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw een feestelijke bijeenkomst belegd. Vele leden waren op „verjaardagsvisite" gekomen, terwijl ook afgevaardigden van andere Schouwen-Duivelandse afdelingen van de Bend en het pro vinciaal bestuur aanwezig waren. Het bestuur van de jubilerende vereniging had voor een prachtig programma gezorgd: een uitvoering van „Die Lustige Witwe", door het Ned. Marionettentheater Bert Brug man en natuurlijk een optreden van het „eigen koor". Maar eerst kwa men de toespraakjes. De presidente, mevr. L. Berman- Steer.dijk, toonde zich onder de in druk van de grote belangstelling. Ze ging de „levensgeschiedenis" van de afdeling na en stond stil bij de moei lijke oorlogsjaren, toen het bonds- werk stil lag. en bij de ramptijd. Doordat, de belangstelling van de vrouw zich tot velerlei terreinen uit gebreid heeft, is ook het „gezicht" van de Bond veranderd. Toen beperk ten zich de cursussen tot huishoude lijk gebied, bv. matrassenmaken. Te genwoordig heeft men op het pro gramma o.a. cursussen in literatuur, talen en maatschappijleer Het ledental van de afd. Schouwen is neg steeds groeiende en is nu reeds de 170 gepasseerd", aldus de presi dente. Zy onthulde ook een ander jubileum: het koor van de afdeling dat 10 jaar bestaat. Met de 25-jarige jubileumviering trad het voor het eerst op. Namens de andere afdelingen op Schouwen-Duiveland. t.w. Duive- land, Nocrdgcuwe, Noordwelle en Brouwershaven, bood mevr J. Zeij- ler-de Vin twee presentjes aan, ho pende dat de groeiende afdeling nog lang met dezelfde activiteit mag blij ven meedraaien. Gelukwensen provinciaal bestuur Mej. A. v. cl. Leeden, provinciaal secretaresse, bracht de gelukwensen over namens het provinciaal bestuur. KERKNIEUWS (Nagekomen opgaaf) Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) BROUWERSHAVEN. - Zondag 17 november 9.00 en 19.00 uur ds. W. Triemstra, Vrouwenpolder. PUZZELRUBRIEK In dit nummer onbreekt de tradi tionele kruiswoordpuzzel. Wegens omstandigheden kon geen nieuwe puzzel worden geplaatst. De win naars van vorige week zullen vol gende week bekend worden gemaakt met de plaatsing van de thans ont brekende opgave. Redalktie Scheepvaartberichten Aftlis, 14-11 te Oranjestad Abida, 12-11 Singapore naar Bang kok Ameland, 13-11 1050 m. ZZW Flores naar Curacao Calamares, 13-11 Genua naar Balti more Esso Den Haag, 14-11 240 m. ZO Sai gon naar Bataan Gulf Swede, 14-11 340 m. NW As cension naar Durban Koratia, 15-11 te Port Dickson Kara, 14-11 300 m. NW Coohin naar Singapore Vlieland, 14-11 Lulea naar Stavanger Zafra, 14-11 55 m NNO Comoren eil. naar Mena INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Het gaat goed met de Aktie overdekt zwembad Stand per 13 november 1968 f 810,- Nog even en de eerste duizend gul den zijn binnen!!! Het is een resul taat waar we uiteraard dankbaar over gestemd zijn. Zonder de andere gulle gevers tekort 'te willen doen, hierbij bijzondere waardering voor de jubileum-gave van het Groene Kruis te Zierikzee! Overigens.... is dit geen aardig idee voor alle be staande andere verenigingen van Schouwen-Duiveland? Van alle le den één dubbeltje per lid op gironr. 137677, daJt zou ons huidige startbe drag weer flinik omhoog krikken! En huismoeders wat te denken van. de idee om b.v. at de winikelierkor- tingzegeltjes, die ongetwijfeld her en der in allerlei laden renteloos liggen, beschikbaar te stellen voor het zwembad? Wellicht kan dit gespeeld worden via de scholen, b.v. de kin deren Leveren de" zegeltjes in op school; een werkgroepje van leerlin gen sorteert en plakt; en misschien is dan een leerkracht bereid voor de verzilvering ien storting voor de ak tie overdekt zwembad" zorg te dra gen. Verder blijkt mij uit gesprekken dat velen enthousiast zijn over het zwembadplan én over de gestarte in zamel ingsaktie. Op mijn vraag aan de enthousiastelingen of men dan ook reeds gestort heeft, hoor ik te vaak bet antwoord: „Wel van plan, maar het is er nog niet van geko men." Daarom deze herinnering: neem uw giro formulier en maak nu dan meteen. een bedrag over. Laat het echt niet bij het plan alleen! Heeft u géén gin>? Geen bezwaar loop vandaag nog even aan bij het kantoor van de „Zierikzeesche Nieuwsbode", ook contant geld is daar zéér welkom. Speel Sint 'Nicolaas voor uw eigen streök!!! Velen gingen u al spontaan voor met geven, U wilt toch zeker niet achterblijven? A. P. DEN REIJER, Zierikzee Het feit dat de provinciale afdeling twee jaar geleden het 35-jarig jubi leum vierde, wijst erop dat de afde ling Schouwen één van de eerste in Zeeland was. De eerste was zij op Schouwen-Duiveland, waarna zich toen verschillende afdelingen afsplit sten, echter niet ten koste van de „moeder", die steeds een „kwieke, gezonde vrouw" is gebleven, aldus mej. v. d. Leeden. Ook zij overhan digde een tweetal presentjes. Mej. C. N. van Liere sprak namens de leden het bestuur toe. Ze had grote waardering voor de aktiviteit en het enthousiasme van het bestuur van de organisatie, die op Schou wen-Duiveland iii maatschappelijk opzicht steeds van grote betekenis is geweest. „Er gaat van u een stimu lerende invloed uit op alle leden", aldus mej. Van Liere, die de waar dering onderstreepte met een kleu rige herfstbloemenweelde voor het bestuur. Bestuursmoejlijkhedcn In haar dankwoord stipte mevr. Berman nog even de ontstane be- stuursmoeilijkheden aan. Zij is na melijk reeds voor het zevende jaar voorzitster, terwijl een periode van vier jaar geoorloofd is. Het koor, o.l.v. mevr. M. N. Cou- mou-Groenendijk, en met pianobe geleiding van mevr. M. Ochtman- Moelijker, had voor deze gelegenheid een keuze gedaan uit haar luchtige repertoire. Een afwisselend liederen- programma was het resultaat, met o.a. „Summertime" van George Gershwin en het „Koor der Elfen" uit „Die Lustige Weiber von Wind sor", alles uitgevoerd in de perfektie het koor eigen. „Die Lustige Witwe" Het optreden van het Ned. Mario nettentheater was een belevenis. „Die Lustige Witwe" werd door de pop pen op knappe wijze ten tonele ge voerd. Perfect bewogen de „spelers" en „speelsters" zich over het toneel, waarbij de toeschouwers het idee kregen lovende wezentjes voor zich te hebben. De avond werd besloten met het zingen van het Schouwse volkslied. Kille naclit<wTT.. De zomer ligt weer achter ons, mevrouw, maar geen nood! Een fijri warme pyama. Leuk, sportief en met typisch vrouwelijke accenten. Of als U de voorkeur geeft aan een gezellige „pon". Kan allemaal! Vrolijk, speels, opvallend. Heerlijk om in weg te duiken. Ook 's avonds bij de T.V. of in een luie stoel met Juist mevrouw. HET DOMEIN VOOR DE VROUW SPORTBERICHTEN BILJARTEN Kampioenschap algemeen kader 38/2 district Schouwen-Duiveland KNBB Heden (vrijdagsavond zal in .hotel P. D. Vijverberg te Ouwerkerk een aai wang worden gemaakt met het toernooi om het kampioenschap al gemeen kader 38/2 van hét district Schouwen-Duiveland der KNBB. Aan. dit toernooi zal worden deelge nomen door: J. Berrevoets, B.V. Re- nesse. W. Kramer, V.O.G., Zierikzee; P. D. Vijverberg en A. Vijverberg, DOS, Ouwerkerk; D. Vei'burg en L. Canters, Concordia, Zierikzee. Beide laatstgenoemde spelers nemen aan dit toernooi buiten mededinging plaats. De lengte der partijen be draagt 250 caramboles. De organisa tie berust in handen van de biljart vereniging Concordia. VOETBAL Wijziging aanvangsuur De B-junioren wedstrijden op a.s. zaterdag 16 november 1968; Zierik zee B I-iDFS B I en Zierikzee B 2- SKNWK B I vangen aan om 1.30 uur (half twee). UTRECHT, 14-11. Ongeveer 9000 Nederlandse voogdijkinderen wonen by pleeggezinnen en 11.000 Ln tehui zen. Een groot deel van de laatste groep moet te lang in de kinderhui zen blijven, omdat er te weinig pleegouders zijn. Vandaar, dat via de actie ,,'n Nieuw begin" dit najaar voor de tweede maal een beroep wordt gedaan op de 20.000 a 30.000 Nederlandse echtparen die blijkens een recent onderzoek bereid zijn een pleegkind in hun huis op te nemen, die bereidheid in daden om te zet ten. Na de eerste nationale wervings actie voor pleeggezinnen in maart 1967 meldden zich ongeveer 1500 ge zinnen. Daarvan vulden er - nadat zij de nodige informaties hadden ontvangen - 1000 het aanmeldings formulier in. Ruim 300 gezinnen ble ken tot nu toe als pleeggezin aan vaardbaar, met ongeveer 90 gezin nen is het gesprek nog niet afgeslo ten. De overige trokken zich terug, werd'en afgewezen of verwezen naar andere instanties. Tot op dit mo ment zijn bijna 200 kinderen in die aanvaarde gezinnen geplaatst. Bij de vorige actie bleek, dat on geveer een derde van de briefschrij vers impulsief en emotioneel rea geert, maar zich terugtrekt zodra ge vraagd wordt de aanmelding te con cretiseren door het invullen van een formulier. Hoewel er de nadruk op was gelegdi, dat het bij deze actie niet om adoptie ging. meldde zich echtparen die in principe iets voelen voor het pleegouderschap, kunnen schrijven aan de actie ,,'n Nieuw be gin", Postbus 5500, Amsterdiarn-7. Zij DRY GIN Sint Nicolaas in tie Westhoek Hoofdprijs van de actie: een paard HAAMSTEDE - BURGH, 14-11. Volgende week zaterdag komt de Westhoek en wel speciaal Haamstede en Burgh in de sfeer van Sinterklaas Enkele weken lang zal de Midden standsvereniging „Burgh-Haamste- de" met medewerking van de actieve leden de inwoners van Haamstede en Burgh en tevens de permanente gasten die in het bezit van een twee de huis zijn, vergasten op een ware show van Sinterklaas-etalages. Uit de inmiddels ingekochte artikelen die de sfeer van 5 december moeten gaan verhogen zal ieder zyn of haar keuze kunnen maken. Zij die hier in Burgh en Haam stede kopen ontvangen even als in voorgaande acties bij elke aankoop een lot waarop weer fraaie prijzen ter beschikking gesteld zuilen wor den. De hoofdprijs is dit jaar geen tweewielig vervoermiddel zoals in 1967, maar een dito vierpotig beest dat momenteel in een weide van d'e heer B. Kloosterman aan de Seroos- kerkseweg loopt te wachten op een nieuwe eigenaar(esse). Het rniddén- standsbestuur heeft duidelijk laten blijken met deze prijs dat ze mee gaat met haar tijd en geconstateerd dat de rijsport „in" is. Op zaterdag 23 november arriveert d'e goede Sint omstreeks twee uur aan het havenplateau van Burgh- sluiis. Aldaar staat de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" opgesteld om met vrolijke wijsjes de inkomst luister bij te zetten. Nadat de hoge Spaanse gast voet aan wal heeft ge zet zal hij een kort welkomstwoord over zich laten gaan namens de Middenstandsvoorzitter, de heer D. de Jonge. Van Burghsluis vertrekt de stoet' naar Burgh. Sinterklaas, ophieuw in een boot gezeten, volgt d'e route over de Meeldijk en bij cafetaria „De Westhoek" gaat het mét de muziek voorop in marstempo via Achterweg, Hogeweg, Burghse Ring (niet door de Zwarte Hoek omdat er Zwarte Pieten .genoeg bij zijn). Kerkstraat, Initiatief Streek-V.V.V. (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUIVELAND, 14-11. - De nog prille Streek-V.V.V. lang verbeid organisatorisch brok samenwerking na jaren van gescheiden optrekken beeft al een aantal initiatieven genomen, die hecht steunen op één der belangrijkste artikelen in de stich tingsakte. „Het maken van propaganda, het geven van voorlichting en het verstrek- ken van inlichtingen op toeristisch gebied", staat in dit artikel. Met deze initiatieven gaat de Stichting Streek V.V.V. zich tegenover de respektieve- lijke V.V.V.'s op Schouwen-Duiveland duidelijk waar maken. Als belang rijkste troef komt een speciale extra toeristische krant op tafel, waarmee volop „gewerkt" kan worden, lang voordat het seizoen 1969 begint. De speciale - eenmalig verschij nende - krant moet .gezien, ais voor loper van een toeristisch boekje dat er eenmaal moet komen met (uiter aard) het gehele schiereiland Schou wen-Duiveland als thema. Eerst dus die krant, die gaat verschijnen in een oplaag van 60.000 exemplaren en als „toeristische pootaal" wordt uitgezet op belangrijke beurzen en tentoon stellingen, als Hiswa, Caravan-RAI, Goed Kamp, Lentiade e.a. De krant zal worden gedrukt bij een Zierik- zeese drukkerij en krijgt het formaat van de bekende „Badcourant", die in het zomerseizoen onder d'e badgasten wordt verspreid. Let wel: het spie gel forma at, maar de .krant zelf wordt belangrijk dikker, want „geheel" Schouwen-Duiveland moet 'er in pas- Foto-zoek-wedstrijd Grapje en toeristisch „lokkertje" in deze krant wordt een fotowed strijd. De twee pagina's van -een bin nenblad zullen in beslag worden ge nomen door foto's van Schouwen- Duiveland. De bedoeling is uiteraard dat de bezoeker(sters) van straks gaan ra den, waar die foto's zijn gemaakt. Een totaal aan prijzen voor deze fo- to-zoek-wedstrijd is beschikbaar ge steld van f 1750. Het ligt in de bedoeling dat de verschillende V.V.V.'s 'de „ruwe stof" voor deze krant leveren, waarna een journalist met assistentie, het 'geheel in 'elkaar 'gaat timmeren. Het spreekt vanzelf dat de Streek V.V.V. voor zijn aktiviteiten, steun zoekt (en krijgt) van de Prov. V.V.V. Begroting Op een deze week gehouden ver gadering werd ook reeds de begro ting 1968-1969 behandeld en goéd- gekeurd. Een bedrag is o.m. uitge- krijgen meteen een voorlichtinigsfol der en een .aanmeldingsformulier toegestuurd. De formulieren die te ruggezonden worden, worden ver- deeLd over de diverse pleeggezinnen centrales in ons land. Dotle en drie ernstig gewonden hij aanrijding BUNSCHOTEN, 14-11. Bij een ern stige aanrijding op de Amersfoortse straatweg in1 Bunschoten-Spaken burg donderdagavond is de 16-jarige Arie Nieuwboer uit Bunschoten om het leven gekomen. Twee anderen werdén levensgevaarlijk gewond en vrachtwagen achteruit een links ge wonde, opgenomen in het ziekenhuis te Amersfoort1. Het ongeval vond' plaats toen een vrachtwag enachteruit e'én links ge legen inrit inreed KERKNIEUWS Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 17 november: mevr. da. A. B. Pöol-Bast te Rotterdam', 10 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur gezamen lijke ouderavond openb. Theo Thijs- senschool en openb. school N. Boo- gerdstraat. Clubgebouw Jeugd Vogelwacht (Pa ternosterstraat), 7 uur, dia-avond. Mcndragon (foyer), 8 uur, trio Jet Röling (Nutsdepartement). De Jongestraat 57, bestuursvergade ring korfbalvreniging „All Ready". Huis van Nassau, 7.30 uur, besloten vergadering St.reekfederatie P.v.d.A. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, alg. vergadering en filmavond Nutsdepartement Burgh-Haamstede. Zaterdag 16 november Zierikzee Concertzaal, 8 uur, toneelvoorstelling M'burgs Dilettanten Toneel („De man die kwam dineren"). Brouwershaven Openb. lagere school, 2-5 uur, de monstratie materialen en technieken creatieve vrijetij dsbesteding. Burghse weg, Weststraat,. Zuidstraat (langs bakkerij De Bruine), Oost- straat, Ring tot voor het 'gemeente huis. Na wat muziek volgen er en kele toespraken. We zijn benieuwd wat de vindingrijke Sinterklaas dit jaar voor d'e gemeente heeft mee gebracht. Vorig jaar was bet een rioolbuis. De stoet vertrekt, daarna naar het Rusthuis Duinoord waar Sinterklaas zich wat met de bewoners zal on derhouden en om ca. 4 uur voltooit de Sint zijn intocht in café-restau rant „De Zeemeermin" aan de Noordstraat. RRUINISSE Tweemaal pech Schipper C. den Braber verloor het roer van zijn motorschip „Alctóef". Op weg naar de reparatiehaven te Bruinisse, gesleept door een motor bootje uit 'de vluch'thaven te Zijpe, voer men .naast de havengeul aan de grond. Dat betekende dat men het volgende en het daaropvolgende tij, niet vlot kwam, de oostenwind deed het water niet hoog genoeg vloeien. trokken voor een advertentiecam pagne in de landelijke dagbladen, voor een streek-„foMer", voor het houden van streekevenementen en voor een gezamenlijke informatie- post. Vanzelfsprekend zijn ook gelden gereserveerd voor de speciale Schou- wen-Duiveland-krant, de bijzonder heden waarvan wij hierboven ver meldden. De begroting stuit in ont vangsten en uitgaven met een be drag van bijna f 10.000. Uit alles blijkt intussen dat de Streek V.V.V. in het kader van de vertvorven „schaalvergroting" 'geen gras laat groeien over de potentiële mogelijkheden, maar „er hard ach teraan gaat". Dorpshuis, 2-5.30 uur, verkoopmid dag vr. ver. „Miartha". Dreischor Café „De Drie Schorren". Sint Nieo- laasfeest „De Carambole". Goes Hotel „De Korenbeurs", alg. verga dering Prov. Zeeuwse V.V.V. Axel Alg. vergadering Zeeuwse Polder en W a terschapsbo n d Maandag 18 november Zierikzee Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, ledenvergadering Rode Kruis. Brouwershaven Vergadering gemeenteraad. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 7.30 uur, Platte landsvrouwenbond. Dinsdag 19 november Zierikzee Huis van Nassau. 7.30 uur, Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Sch.- Duiveland. Huis van Nassau. 8 uur, vergadering IJsvereniging Zierikzee. Openb. 1. school N. Boogerd'straat, 19.30-21.30 uur, befoepententoonstel- Ling. Haamstede Gêref. kerk, 7.45 uur, vergadering N. C.V.B. Woensdag 20 november Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B. Dorpshuis, 7 uur, alg. ledenvergade ring Rode Kruis Westhoek. Donderdag 21 november Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Vrijdag 22 november Zierikzee Concertzaal, 8 uur, filmavond Z.V.U. („The Knack"). Huis van Nassau, 8 uur, ontwikke- l'ingsavond N.V.V. Afscheid hoofdingeland en gezworene Waterschap In de gisteren (donderdag)middag gehouden algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland sprak de dijk graaf, de heer A. M. Geluk, een woord van afscheid tot de heren I. W. Padmos, hoofdingeland gebouwd eigendom in district II en J. L. Vis gezworene in het district VI, die in verband met het bereiken van de ge stelde leeftijdsgrens hun zetel in het waterschapsbestuur gaan verlaten. De dijkgraaf bracht de scheidende bestuurders dank voor hun inbreng en samenwerking 'gedurende een lange reeks van jaren. De heer Pad mos werd als hoofdingeland onge bouwde eigendommen beëdigd op 11 november 1946, waarna dn 1959 zijn benoeming volgde tot hoofdingeland gebouwd eigendom in het district II van het nieuwe waterschap Schou we n-D uivel and. De heer Vis sprak reeds in het jaar 1924 in een vergadering van de ou de polder Noordgouwe over het on derwerp „Onkruid op de wegber men". Wat dat betreft is er nog niet veel veranderd, aldus de heer Geluk tot de scheidende gezworene, die op 26 mei 1934 in het voormalige café Cannoo werd benoemd tot gezwore ne vaiu de polder Noordgouwe. Op 6 december 1939 werd de heef Vis voorzitter van de polder Noordgou we. In de jaren na de watersnood werkte hij als vertrouwensman mee aan de ombouw van het waterschap. In 1958 volgde zijn benoeming tot gezworene van het district VI. „U bent een man van grote ervaring en' een rustig oordeel", a'ldus de dijk graaf. De heren Padmos en Vis dankten voor het ondervonden ver trouwen. Wat betreft de vorming van het nieuwe waterschap zei d'e heer Vis: „We hebben naar beste weten en kunnen aan de samenvoe ging meegewerkt en 'ik meen dat het gced geweest is". ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. Op 20 november vergadert in het ned. hervormd verenigingsgebouw, de afdeling van de N.C.V.B. Het lid mevrouw A. Lokker-Meijering zal op deze avond dia's vertonen van Vlaanderen en van het in de afge lopen zomer gemaakte reisje. DREISCIIOR Rode Kruisfilms op komst Ook in Dreischor zal de Filmdienst van het Nederlandse Rode Kruis en kele films komen vertonen. Vrijdag middag 29 november staat een pro gramma voor de jeugd op de agenda terwijl in de avonduren Spencer's Mountain" voor 'de ouderen zal draaien. Alle voorstellingen worden gegeven in café „De Drie Schorren". Sinterklaasfeest De leden van de biljartvereniging ,jDe Carambole" te Dreischor houden zaterdagavond a.s. in café „De Drie Schorren" een sinterklaasfeest. RENESSE Verkoopmiddag Vrouwenver. „Martha" De vrouwenvei'emging „Martha" houdt zaterdag 16 november a.s. een verkoopmidd'ag van fraaie en nutti ge handwerken, waarbij' zich vele geschikte zaken bevinden voor St. Nicolaasgeschenk. De middag vindt plaats in het Dorpshuis. BRUINISSE Onbevredigend In het verslag van de visserij ver eniging te Bruinisse is in de laatste zin een storende drukfout geslopen. Er staat namelijk dat de schadever goeding voor de percelen in: de Een dracht bevredigend zou zijn, dat moet zijn on-bevredigend. Lage ebstanden De zeer straffe oostenwind samen met het feit, dat men in de z.g. „luie tijen" zit, geven de laatste dagen aanleiding tot zeer lage ebstanden c.q. een verlaging van meer dan een meter bij de gewone hoogwaterstand. Katten slachtoffer van het verkeer Op Rijksweg 18 van Zijpe maar Zierikzee vallen de laatste weken opmerkelijk veel katten als slacht offers van het verkeer. Poes is zoals bekend een nacht dier en waarschijnlijk werkt' het jaargetijde er toe mee, dat de huis dieren een uitstapje maken, of op jacht gaan. Wordt daarbij de Rijks weg gepasseerd, dan zal menig au tomobilist, denkend een haas te heb ben geraakt, tot de teleurstellende conclusie zijn gekomen* dat het een „dakhaas" was. Men vindt de kat,- tenkadavers dan meestal 's morgens in de wegberm. Alg. Bond van Bejaarden Te Bruinisse 'houdt de Algemene Bond van Bejaarden dinsdagmiddag een algemene bijeenkomst, waarbij het woord zal worden gevormd door rayonvoorzitter F. Leenhouts en ray onsecretaris L. Goedbloed. CIJFER(S) Somber nieuws voor journalisten vrienden deze week. De groep heeft een akelig hoog sterftecijfer en dat is niet iets om in een cursiefje mee te stoeien. Juist toen we dachten: „nou dat is in Amerika", kwam de telex ook alweer met akelige cijfers aandragen over Nederland. Bij ons is het ook allemaal niet best; men mag een bezwaard hart hebben en natuurlijk een goed hart, een ver liefd hart of wat voor soort hart ook, maar het moet wel gezond zijn. Vooral de mannen hebben het kwaad. Dat komt - maar we houden niet van melodrama's - dat ze „bui ten de deur" aan allerlei spanningen bloot staan en een beetje opgejaagd thuis gekomen, nog die indrukwek kende en veelomvattende rol moe ten spélen van klusjesman, opvoeder (ook een beetje), directeur van het huishoudelijk planningsbureau, fa milie-contactman, een soort ombuds man en dan ook nog de gezellige jongen, die snakt naar een uitje, maar weet dat hij niet louter appel sap zal drinken en van de sigaretten niet af kan blijven. De mannen zijn vergaderklanten geworden, zenuwachtig op schrijf machines rammelende robotjes, te- lef onanten, dravertjes en ge-irriteer de broodverdienertjes, die stilaan van hun oerbestemming af groeien. Feitelijk zouden ze zich als jonge goden 's morgens door het woud moeten afbexilen, achter het wild aan. Koude en hitte zouden geen storende invloed mogen hebben, om dat het sterke en gelooide karkas overal tegen kan. De vaatwanden blijven soepel, omdat er onder druk van die pulserende pomp, het bloed krachtig doorheen wordt gejaagd. Duizenden kilometers lopens moeten er jaarlijks in de benen steken en het \aten \moet ook rauwer; geen „toetjes". Nederland is (taalkundig) nooit dieper gezakt, dan met dit woord, maar half rauw vlees en dito groenten. Krijgen de tanden ook weer eens een kaTis en vorst of geen vorst 's morgens onder de koude straal. Het zit er allemaal niet in helaas en komt hêt al niet tot in- farktien, dan zit men nog met die morbiditeit; een loopneus, pijntjes hier en daar, een jaagharl, een on rustige slaap en 's morgens een zwaar hoofd. Als u maar niet denkt dat Schier eilandman dat allemaal heeft. Het is maar bij wijze van spreken. Een probleem hoor, al die cijfers van statistieken en die naargeestige on weerlegbare conclusies. Er moet iets aan gedaan. Volgende week dan maar! SCHIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2