ft.n Nederland staat voor beslissing: Verhoging militaire kracht? Nieuw keizerlijk paleis in Tokio In 1971 ruimtesondes naar Mars „Miss Wereld" 1968 Kamerbreed Heuga Tapijt in Tegels is gemaakt voor mensen met bezwaren tegen kamerbreed tapijt [PÜ HEUGA Tuinman en Zn. Kustvaarder „Oostmeep" nog steeds zoek Sterk dalend geboortecijfer Vierde perencrisis Drinkwaterfluoridering enig redmiddel tot behoud gebitten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 november 1968 125ste jaargang Nr. 20098 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave- Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Kosten Waterschap nog stijgende NAVO-miiiisters bijeen in Brussel BRUSSEL, 15-11. Ilocwet don derdag in Brussel op de vergadering van ministers van defensie van de NAVO-landen verschillende landen al met concrete toezeggingen over dc brug kwamen om hun militaire inspanningen te vergroten, was dit voor de Nederlandse minister van defensie, W. den Toom, niet moge lijk omdat pas maandagochtend aan staande het Nederlandse kabinet bij- TOKIO, 14-11. In het centrum van Tokio is donderdag een nieuw paleis voor keizer Hirohifo gereed geko men, dat omgerekend ruim 125 mil joen gulden iheeft gekost en moderne concepties verenigt met traditionele Japanse schoonheid. De vorst was met keizerin Nagako aanwezig bij een plechtigheid ter ge legenheid van de voltooiing van het gebouw dat uitsluitend voor officiële ontvangsten zal worden gebruikt. Het zal naar verwachting op de ver jaardag van de keizer. 29 april, in gebruik worden genomen. Nixon's adviseur buitenlandse politiek NEW YORK, 14-11. De komende Amerikaanse president, Richard Nixon, heeft donderdag de benoe ming van Robent Murphy bekendge maakt tot zijn persoonlijke raadge ver voor buitenlandse politiek gedu rende de periode tot Nixon in janu ari aan de macht komt. Nixon maakte de benoeming be kend op een persconferentie in aan wezigheid van Murphy die vroeger onderminister van buitenlandse za ken .is geweest. Nieuwe herrie om Kiesinger in Brussel BRUSSEL, 14-11. Groepen Brussel se studenten hebben donderdag in de omgeving van het hotel waar bondskanselier Kiesinger logeerde, geprobeerd nieuwe protestacties te gen hem te organiseren. Zij stuitten echter op een sterke politiemacht, die bij het verdrijven van de beto gers een dertigtal arrestaties ver richtte. Na twintig jaar brommen" DEN HAAG, 14-11. Twintig jaar na de introductie van de bromfiets - in 1948 - stijgt het aantal brommers in. Nederland jaarlijks met ongeveer 10.000 stuks. Er zijn er nu ruim 1.825.000, of bijna 2 per 10 Nederlan ders van 15 jaar en ouder. De RAI- bromfietsenafd'eling verwachten, dat er in 1970 twee miljoen bromfietsen in Nederland zullen rondrijden, en dat in het begin van de zeventiger, jaren een stabiel aantal van twee a tweeeneenhalf miljoen brommers zal worden bereikt. ..De „stadsbrommer" blijft de laatste jaren het meest in trek. Deze conclusies komen naar voren uit een nieuw RAI-onderzoek naar het bezit en gebruik van de bromfiets in ons land. Zij werden medegedeeld door de voorzitter van de RA I-bromfietsenaf delingen, de heer J. R. van den Berg. op een pers conferentie in Den Haag. Grootste dam PARIJS, 14-11. President Ayub Khan van Pakistan heeft de eerste spade in de grond ge stoken voor de bouw van de Tarbela. clam in west-Pakistan. De dam zal de grootste uit grond en gesteente gebouwde dam ter wereld worden en zal ongeveer 900 miljoen dollar kosten. De bouw van de dam is het grootste werk van een hele serie projekten voor de benutting van hel water van de Indus .voor de verdeling van welk water in I960 een overeenkomst werd gesloten tussen India en Pakistan. Met deze overeenkomst kioam een eind aan een langdurig conflict tusen beide landen. De dam vormt ook het sluitstuk van een uitgebreid programma ter benutting van de water, en energiereserves van west-Pa- kistan. een zal komen om zich te beraden over de door Nederland te nemen maatregelen. De regering zal dan te vens nog maandag aan de Tweede Kamer meedelen,, welk bedrag ge moeid zal zijn met een verhoogde Nederlandse inspanning. Ook over dit bedrag zal dc regering die dag een beslissing nemen. Minister Den Toom, die een en an der na de vergadering van het co mité voor defensie planning mee deelde, merkte op dat hoewel de ont- spanningspolitiek in de NAVO weer zal worden opgevat en geen bewa peningswedloop zal worden nage streefd. toch bepaalde achterstanden ten opzichte van door de NAVO ge stelde doelen zullen worden ingelo pen, hetgeen immers versterking be tekent. „Teken aan Rusland" De opzet van de defensieministers is wel, aldus de bewindsman, Rus land een teken te geven dat de sa menhang in de NAVO groot is en dat de Sowjet-Ume niet verder kan WASHINGTON, 14-11. In 1971 zul len twee Amerikaanse „Mariner"- ruimtesondes naar Mars worden ge zonden om waarnemingsgegevens naar de aarde terug te sturen, heeft de NASA donderdag bekendgemaakt. Voor de lancering worden Atlas- Centaur-raketten gebruikt. De reis naar mars duurt zes maanden. Het plan is. de Mariners in mei 1971 te lanceren, pas in november van dat jaar zal de planeet bereikt zijn. Bei de ruimtesondes zullen in verschil lende banen rond de planeet gaan cirkelen. De bemanning van de Apollo-10 KAAP KENNEDY, 13-11. De be manning van de Apollo-10, die in juni volgend jaar een reis om de maan gaal maken, is officieel bekend gemaakt. Het zijn Thomas Stafford, Eugene Cernan en John Young, die allen al eerder ruimtevluchten om de aarde hebben gemaakt. Tijdens de vlucht van de Apollo- 10 zullen twee van de drie ruimte vaarders zich met een aparte lan- dingscapsuie tot op 15 km. van de maan begeven. Als de vluchten van de Apollo-8 en 9 en de proef met d'e lan'dingscapsule goed verlopen, zul len volgens welingeiichte kringen Stafford en Cernan trachten op de maan te landen. Rovers in Londen overvielen geldauto LONDEN, 14-11. Een gewapen de bende van zeven man heeft don derdagochtend in Noord-Londen bij een overval op een gepantserde geldauto, waarmee lonen werden vervoerd, een bedrag van ruim 250.000 gulden buitgemaakt. De over vallers bonden twee bewakers vast en haalden de wagen leeg terwijl ze de chauffeur onder schot hielden. Ze verdwenen zonder dat er een schot was gevallen. LONDEN, 14-11. De Australische Penelope Plummer, een 18-jarige bi bliothecaresse, is donderdag op een schoonheids wedstrijd in Londen ge kozen tot Miss wereld 1968. Kathleen Winstanley, afkomstig uit Engelan J en 22 jaar oud werd tweede. Op de derde plaats kwam d'e 18-jarige Mi- i;ey Zamir uit Israël. Er deden 53 schoonheden ut alle delen van de wereld mee. De nieuwe miss wereld, lengte 1.75 m., is blond en heeft blauwe ogen. Haar „maten": 89-58-89. Schoonheid en politiek LONDEN, 13-11. De schoonheids koningin van Spanje, de 19-jarige Maria Amparo Lorenzo, heeft zich uit de strijd om de titel „Miss We reld" dn Londen teruggetrokken, om dat daar ook Gibraltar is vertegen woordigd. Zoals bekend maakt Span je aanspraak op Gibraltar. Grote brand in Westduitse kabelfabriek NORDENHAM, 15-11. Een brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, heeft donderdagavond bij de •Norddeutsche Seekabelwerke" in Nordenham (Nedrsaksen) een schade aangericht van meer dan drie mil joen mark. Zes fabriekshallen zijn uitgebrand. gaan dan ze nu gegaan is. De NAVO- landen zullen niet over zich laten lo pen, zo sprak de minister, die nog" onderstreepte dat alle NAVO-landen van oordeel zijn dat de militaire een heden niet moeten worden uitge breid, omdat dit gevaar voor escala tie zou kunnen opleveren. Dit zou immers voor de Warschau-Pact-lan- den aanleiding kunnen zijn de NA VO van een bewapeningswedloop te beschuldigen. De maatregelen die de verschillen de landen gaan nemen, moeten met elkaar in evenwicht zijn. De Nederlandse maatregelen zou den op de volgende gebieden kunnen liggen: tankafweer, de grootte van de bestellingen tanks, het op sterkte houden van luchtmachtsquadrons, middelen ter verbetering van de on- derzcebootbestrijding, dc raketaf- weer en de paraatheid van dc mari- In dit raam, zo betoogde de minis ter, zijn allerlei maatregelen denk baar. De Nederlandse inspanning zal afhangen van d'e inspanningen van andere l'anden. Minister Den Toom zei onder de indruk te zijn gekomen van wat an dere landen hebben aangeboden met als doel de gevechtskracht van de NAVO op het vaste land van Europa en op zee op een aanvaardbaar ni veau te brengen. Ook was hij onder de indruk ge komen van de grondige voorberei ding cfie aan besprekingen was voor afgegaan. De benadering van de pro blemen noemde hij indrukwekkend en bijzonder serieus. Ook de aanwe zigheid van de ministers van buiten landse zaken van de NAVO-landen en een aantal ministers van finan ciën op de bijeenkomst onderstreept volgens minister Den Toom, het be lang er van. Engeland beeft aangekondigd met ingang van januari 1969 zijn Middel landse zeevloot te versterken met een vliegdekschip, een aanvalstrans- portschip, en verkenningsvliegtuigen. Ook wordt een in West-Duitsland geplaatst luchtmachtsquadron aan de NAVO toegevoegd. Verder gaat En geland onder meer oefeningen op de noordflanken van het NAVO-gebied houden. De Verenigde Staten zouden de oefeningen van hun grond- en lucht strijdkrachten uitbreiden, onder meer door de uit West-Duitsland naar Amerika verplaatste, maar on der bevel van het geallieerd opper bevel in Europa gebleven, troepen via de oefening „Big light" niet in het najaar, maar reeds in het begin van het volgend jaar naar Europa over te vliegen, bij wijze van oefe ning. Dit soort oefeningen zal ge ïntensiveerd worden, zodat regelma tig meer Amerikaanse troepen in Eu ropa aanwezig zullen zijn. HEUGA Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's LONDEN. Miss Spanje, Maria Amporo Lorenza (r.) heeft bekendgemaakt dat zij zich wegens de deelname van miss Gibraltar, Sandra Sanguinetti (l.) uit de Miss World verkiezing zal terugtekken. BERGUM, 14-11. Bij rederij Van der Schoot in Harlingen bestaat niet veel hoop meer, dat de nu al meer dan twee weken vermiste kustvaar der „Oostmeep" nog gevonden zal worden. De „Europa-1". zal op 22 novem ber van de Australische basis Woo- mera worden gelanceerd, heeft de El'do in Parijs meegedeeld. VALKENSWAARD. De 15-jarige scholier Chef Aarts uit Borkel en Schaaft (gem. Valkenswaard) werd donderdag door een auto aangereden toen hij plotseling de weg overstak. De jongen was vrijwel op slag dood. DEN HAAG, 14-11. „Het geboor tecijfer in ons land zal volgend jaar op een tot nu toe niet gekend laag peil staan. Dan zal dit cijfer, zo wordt verwacht, voor het eerst ko men op een aantal van minder dan achttien per duizend inwoners, ter wijl voor dit jaar dit cijfer wordt be rekend op 18.2 en voor 1967 op 18.9. De gedurende de laatste jaren ge constateerde dalende tendens zal zich waarschijnlijk voortzetten, al thans „niets voorspelt een wijziging in deze trend". Staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa (volksgezondheid) heeft dit meegedeeld in d'e vergadering Vair de vaste commissie voor de volksge zondheid uit de Tweede Kamer. Zoals bekend, berekende het Cen traal Bureau voor de Statistiek in 1970 nog een geboortecijfer van 18.8 per duizend inwoners, op grond Waarvan voor het j aar 2000 werd verwacht dat ons land in totaal 17.9 miljoen inwoners zou tellen. Dit cij fer, zo bleek uit de opmerkingen van de staatssecretaris, zal waarschijn lijk aan de te hoge kant blijken te zijn. In 1965 werd voor het jaar 2000 nog een C.B.S.-prognose opgesteld, waarin de totale bevolking kwam op 20.9 miljoen inwoners. j) door elke deur. t t Een zonnig humeur komt j) 4 Het begint te lang te duren, zo re deneert men. Er moet wel iets ge beurd zijn. Schepen en vliegtuigen zien nog uit naar de verdwenen kustvaarder en enkele radiostations in Griekenland en Italië blijven nog omroepen, maar Lloyds heeft over het algemeen zijn activiteiten ge staakt. Er zijn nu acht d'agen verlo pen met onafgebroken speuren zon der dat iets van het vermiste schip is vernomen. De heer C. van der Schoot meende donderdagavond dat het moment niet ver meer af is, waarop het zoeken zal worden ge staakt. DEN HAAG, 14-11. Vandaag (vrij dag) begint Nederlands vierde peren" 'crisis .Op de veiling Geldermalsen konden de peren, ondanks een kleine aanvoer van gemiddeld drie ton pea' dag, drie veilingsdagen achter el kaar. niet boven de crisisprijs ko men. Op de veiling Zwaag waar de vo rige crisis zijn oorsprong vond, ble ven dë prijzen nu bij een flinke aan voer van 20 ton per dag wel boven die crisisprijs. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaat nu weer trachten so ciale instellingen te interesseren voor gratis peren. Twee «loden en zwaar gewonde bij botsing EDE, 14-11. Een ongeluk op rijks weg 12 kostte het leven aan de 19- jarige F. T. uit Zutfen en de 21-ja- rige A. F. Z. uil Arnhem. Een derde inzittende van de auto waarin zij za ten. de 31-jarige Th. J. I. uit Zutfen werd zwaar gewond. Een auto Stond1 met pech op de vluchtstrook toen de auto werd aan gereden door een vrachtwagen. De chauffeur van deze -vrachtwagen J. G. P. W. uit Dussen was vermoede lijk achter het stuur in slaap geval len. Met nog 2 andere jongelui kwa men de slachtoffers terug van de voetbalwedstrijd Ajax-Fenerbahce die in Amsterdam werd gespeeld. Zij kregen tussen Veeniendaal en Ede pech aan hun auto. De wagen werd op de vluchtstrook gereden en 2 in zittenden stapte uit om hulp te ha len. Lichte sneeuw Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk lichte sneeuw; matige tot krachtige oostelijke wind; over wegend lichte vorst. Voor zondag: Zon: 10 tot 60 procent. Min.-temperatuur: 2 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 85 procent. 16 nov. Zon op 8.02. onder 16.47. Maan op 2.35, onder 15.05. 17 nov, Zon op 8.03. onder 16.46. Maan op 3.59, onder 15.16. 18 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 5.27, onder 15.30. Nieuwe maan: 20 nov. te 9.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 nov. 11.39 v.m. n.m. 17 nov. 0.22 v.m. 12.38 n.m. 18 nov. 1.12 v.m. 13.27 n.m. BROUWERSHAVEN 16 nov. 11.41 v.m. n.m. 17 nov. 0.10 v.m. 12.35 n.m. 18 nov. 0.56 v.m. 13.19 n.m. Doodtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-11. Het K.N.M.I. dèelt mede: Een krachtig hogedrukgebiea met een centrumwaarde van 1045 m.bar boven midden Scandinavië beheerst in grote trekken het weer beeld in Europa. Met matige tot- krachtige oostelijke winden hield de aanvoer van koude lucht aan en op vele plaatsen in ons land daalde het kwik in 'de afgelopen nacht tot 5 a 6 graden onder nul. Ook in Duitsland kwam Lichte tot matige vorst voor. Het komende etmaal is een storing boven zuidoost Eux-opa van belang die zich naar onze omgeving uit breidt. De storing ver*oorzaakt nu in een uitgestrekt gebied lichte sneeuwval en wolkenvelden die hiermee samen hangen bereikten vrijdagochtend het oosten en zuiden van Nederland. In verband hiermede wordt zaterdag meer bewolking verwacht waaruit plaatselijk wat sneeuw kan vallen, bij overwegend lichte vorst. DRACHTEN. De 17-jarige brom fietser A. B. uit Boeienslaan. die zondag in Drachten bij een botsing ernstig werd gewond, is in het zie kenhuis te Drachten overleden. AMSTERDAM. Ook donderdag heeft de Rijkspolitie te water in Am sterdam bij het onderzoek naar de loodsenaffaire weer twee verdach ten voor verhoor aangehouden. Tegenargumenten versleten en weerlegd UTRECHT, 14-11. „Zonder fluo- ridering van het drinkwater is bet nu onmogelijk en zal het in de toe komst onmogelijk blijven - zelfs bij de beschikbaarstelling van ongelimi teerde mankracht en financiële mid delen - te komen tot een effectieve en optimale tandheelkundige verzor ging, en dus gezondheid, van de Ne derlandse bevolking". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde, de heer F. W. Spies, in de Utrechtse Schouwburg gezegd tij dens zijn openingstoespraak op het driedaags congres kinderlandhcel- kunde, dat in Utrecht wordt gehou den. Volgens de heer Spies tekende zich de laatste jaren steeds duidelijker de moeilijkheden af die zijn ont staan door de wijze en de voorwaar den waarop thans de tandheelkundi ge verzorging aan het Nederland se volk wordt gegeven. „Moeilijkhe den die zowel worden veroorzaakt door de deplorabele staat waarin zich het .gebit van de gemiddelde Nederlander bevindt, als wel door het feit. dat hij (begrijpelijkerwijs) gebruik wenst te maken van de mo gelijkheden die de wetenschap en ook de sociale voorzieningen bieden om daarin door een tandheelkundi ge behandeling een gunstige wijzi ging te brengen". „Maar wat dan?" De heer Spies constateerde dat zo- wal mankracht als financiële moge lijkheden hieraan nu en in de toe komst grenzen stellen. ..Maar wat dan?", vroeg hij zich af. De voorzit ter toonde zich teleurgesteld dat vooral de .laatste tijd weer een hef tige campagne wordt gevoerd tegen de invoering van de fluoridering van het drinkwater. De argumenten die tegen de fluoridering in het geding- worden gebracht zijn volgens hem meestal versleten en bij herhaling afdoende weerlegd. ..Zij duiken ech ter steeds weer op en blijken toch op de goedwillende leek, want zo mag men toch, met alle respect, op dit gebied de meeste gemeenteraadsle den kwalificeren, zo'n indruk te ma ken dat het advies van werkelijk deskundigen terzijde wordt gelegd". B. en W. van Vlissingen zijn teleurgesteld VLISSINGEN, 14-11. De tegenstel lingen, die zijn ontstaan in het over legorgaan „Zeehaven-ontwikkeling Zuidwest-Nederland" zijn voor het college van 'b. en w. van Vlassingen een igrote teleurstelling. Het da'eigend gevaar van vestiging van een zee havengebied bij Moerdijk heeft hen ernstig verontrust. Dit schrijven b. en w. in een begeleidende brief bij de begroting voor 1969.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1