OLGA Gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije zullen centraal staan Om de Europese veiligheid Grote bezwaren tegen inpoldering van het Amelander Wad Brosio over onzekerheid Nederland en de hogere NAVO-inspanning De Olympische film Doden door koude in België Apollo-8 naar de maan Klaverblad Oudenrijn in gebruik gesteld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ïi Donderdag 14 november 1968 125ste ja ar gang Nr. 20097 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave* N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J' 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zeventig jaar Groene Kruis te Zierikzee De komende NAVO-vergadering BRUSSEL, 13-11. De secretaris-generaal van de NAVO, Mandio Brosio, heeft in Brussel naar aanleiding van de Russische interventie in Tsjecho- Slowakije en de vraag waarom de NAVO passief was gebleven, onderstreept dat de Noordatlantische verdragsorganisatic een defensieve organisatie is en blijft. Wel gaf hij toe dat het vertrou wen van het Westen door het Sow- jet-optreden een deuk heeft gekre gen en dat de huidige Russische ma ritieme ontwikkeling in de Middel landse zee heeft bijgedragen tot een toestand van onzekerheid. Verder wees hij erop dat de NAVO geen en kel land lot welke militaire inspan ning dan ook kan verplichten. De NAVO doet slechts aanbevelingen en het laatste woord over nationale in spanningen berust bij de nationale overheden. Nederlandse vertegen \v oordiging Secretaris-generaal Brosio deed deze uitspraken woensdagavond in de Belgische hoofdstad op zijn ge bruikelijke persconferentie, die voor afgaat aan de bijeenkomsten van de NAVO-ministers van defensie en van NAVO-ministèrs van buitenlandse zaken, .al dan niet geassisteerd door hun collega's van financiën. Van Ne derlandse zijde wordt aan de bespre- kingen van de komende drie dagen deelgenomen door de ministers Luns, Den Toom en Witteveen. PARAMARIBO. De raad van mi nisters van Suriname heeft besloten een monument op te richten ter na gedachtenis van al degenen, die zich op bijzonder wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de ontwikke ling van Suriname en daarbij het le ven lieten. Centraal bij de besprekingen staan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije in augustus van dit jaar, de Russische interventie en het ant woord dat de NAVO daarop militair en politiek zou kunnen geven. Ter tafel ligt een rapport van de politieke commissie, die de gebeur tenissen sinds augustus heeft geana- liseerd. Evenals Nederlandse' kringen in Brussel verwacht secretaris-generaal Brosio aankondiging van maatrege len door diverse regeringen, tijdens de discussies of mogelijk later, ten aanzien van de versterking van de alliantie. DEN HAAG, 13-11. Omda,t; een doelbewuste oorlog tegen west-Euro pa onder de huidige omstandigheden welhaast uitgesloten kan worden ge acht zou een zekere vermindering vam de conventionele strijdkrachten in. Europa militair verantwoord' kun nen zijn en tevens kunnen bijdragen tot de ontspanning. Tot deze conclusie komt de advies commissie inzake waagstukken van ontwapening en internationale vei ligheid en vrede in een interim-rap port dat zij de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. heeft aangeboden. De minister heeft het de Tweede Kamer toegezonden zonder de inhoud voor zijn rekening te nemen. AMSTERDAM, 13-11. De inpol dering van het Amelander Wad door middel van het zogenaamde twee- dammenplan zal grote nadelige ge volgen hebben die tot buiten onze landsgrenzen reiken. De verbinding van Ameland met het vasteland door middel van één dam zal eveneens verstrekkende ge volgen hebben. Tot deze conclusie komt de werkgroep Waddengebied, een in hoofdzaak uit wetenschappe lijke onderzoekers bestaand gezel schap van biologen,' fysisch-geagra- fen en oceanografen, die naar aan leiding' van de plannen van het pro vinciaal bestuur van Friesland tot aanleg van een of twee dammen naar Ameland'een rapport heeft uit- Ter dood veroordeelde krijgt na elf jaar wachten nos een levenskans WASHINGTON, 13-11. De 34-ja- ï-iige Edgar Smith, die elf jaar gele den ter dood is veroordeeld, maar wiens executie sindsdien steeds is uitgesteld, heeft opnieuw een kans gekregen er het leven af te brengen. Het Amerikaanse hooggerechtshof vernietigde de uitspraak van een la ger hof van beroep en beval een nieuw onderzoek om uit te maken of zijn in 1957 afgelegde bekentenis van de moord op een 15-jarig meisje niet onder dwang is afgelegd, zoals Smith beweert. Smith was al vier keer eerder bij het hooggerechtshof in beroep ge gaan, ma air steeds zonder succes. Se dert de zaak Caryl Chi'ssmara heeft geen Amerikaan zo lang op de vol trekking van zijn doodvonnis ge wacht. Advertentie en/of het bestede bedrag aan een matras Miljard gulden? Zoals bekend hebben, welingelichte Haagse kringen als hun mening ge geven, dat, zou Nederland voor hon derd procent gevolg geven aan de NAVO-aanbevelingen, daar op dil ogenblik een bedrag van een miljard gulden mee gemoeid zou zijn. In de Tweede Kamer heeft minis ter Den Toom evenwel verklaard, dal het niet juist is dat de Nederlandse regering besloten heeft de defensie uitgaven met 250 miljoen gulden te verhogen. Wanneer echter de NAVO- vergadering mocht aanbevelen de militaire inspanningen te vergroten, dan zou de Nederlandse regering daar naar vermogen een bijdrage aan leveren, zo is in Den Haag feeds officieel gezegd Nu ook Amsterdamse loods aangehouden AMSTERDAM. 13-U. In het kader van het onderzoek naar de steekpen ningenaffaire onder de loodsen op het Noordzeekanaal heeft de recher che van de rijkspolitie te water in Amsterdam een begin' gemaakt met het verhoor van in de hoofdstad ge stationeerde rijkszeeloodsen. Als eer ste werd aangehouden de 40-jarige A. J. EXPLOSIEVE OVERALL NIJMEGEN. 13-11. In Nijme- gen spatte een wasmachine uit elkaar toen een schildersvrouw de overall van haar man in het sop deed en het apparaat in werking stelde. Vermoedt wordt,' dat de schilder zoveel tinner op zijn overall had ge morst, dat in de wasmachine een explosie kon ontstaan. In de woning scheurde een muur, ging een ruit aan scherven en werd het verfwerk ernstig be schadigd. gebracht over de mogelijke gevolgen van deze ingreep. Zoals bekend, had den de Friese plannen, o.a. wegens de waterstaatkundige consequenties, tot dusverre niet de vereiste goed keuring van d'e rijksoverheid verkre gen. Twee Nederlanders dood bij autobotsing in België BRUSSEL, 13-11. Een Nederlandse tankauto is dinsdagnamiddag te Kalmthout nabij de Belgisch-Neder landse grens ten zuiden van Bergen cp Zoom in botsing gekomen met. een kleine Belgische personenauto en in brand gevlogen. De chauffeur van de tankauto, A. Ha braken uit St. Oedenrode, bleef ongedeerd doordat hij uit d'e cabine van zijn: wagen werd geslingerd. De twee inzitten den vara de Belgische personenauto, beiden uit Antwerpen, werden ech ter op slag gedood. D;e materiële schade van het ongeluk isi 1 zeer groot, doordat het vuur van de bran dende tankauto oversloeg naar een café aan d'e kant van de weg, dat geheel uitbrandde. BRUSSEL, 13-11. Manlio Brosio, secretaris-generaal van de Navo, ziet geen heil in paniek en een bewape ningswedloop. na .de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Hij vindt wel dat de situatie maar door één woord ge kenschetst is en dat is „onzekerheid" Zijn mening is dat daarom de Na- vostrijdkrachten op het vereiste ni veau gebracht moeten worden. Dat geldt zowel voor hun mankracht als voor training en uitrusting. Dit nummer bestaal uit 14 pagina's WASHINGTON. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekend gemaakt, van plan te zijn op 21 december van Kaap Kennedy een Apollo S te lanceren voor een reis met drie ruimtevaarders, Frank Borman, William Anders en James Lovell Jr. v.l.n.rnaar de maan. Na een reis van 06 uur zullen cle ruimtevaarders een tiental malen om de maan cirkelen. Dit zijn de winnaars van liet aankoopbedrag in de afgelopen weck: A.C. Velden-Sterk. Gibraltarstraat 45'". Amsterdam. L. 2'alvingli-de Boer, Van Eedenstraat 17, Groningen. G.J. Dame, Spireastraat 9, Wezep. G.H. Bosnia. Roerdomplaan 32, Nieuwkoop. K. Sinninghe, Ferd. Bolstraat 21, Meppel. Vraag uw beddenvaknian nadere inlicht ingen. Zwitsers de beste krantenlezers BERN, 13-11. Volgens een statis tiek van het Bazelse blad National- zeitung zijn de Zwitsers met 2,4 dag bladen per gezlin de beste kranten lezers. Daarna komen de Engelsen met 1,5 en Zweden en Noorwegen met *elk 1,4 dagblad per gezin. In Zwitserland (6 miljoen inwoners) worden volgens Nationalzeitung 490 kranten en 1.100 tijdschriften uitge geven. MEXICOSTAD, 13-11. Pedro Ra mirez Vazquez, de voorzitter van het Mexicaanse organisatiecomité van de Olympische Spelen heeft bekend ge maakt dat de officiële Olympische film in de lente van het volgend jaar o.p het filmfestival van Cannes in première zal gaan. M enhoopt de film, waarvoor 530.000 meter cellu loid is gebruikt, in februari gereed te hebben. BRUSSEL, 13-11. Het plotseling ingevallen koude weer heeft woens dagochtend twee doden geëist in Mechelen (België). Een 68-jarige vrouw zakte op straat ineen en over leed' ter plaatse. Voorts werd. een 56- jiatü'ge man dood aangetroffen op de binnenplaats van zijin woning. WASHINGTON, 13-11. Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekendgemaakt van plan te zijn op 21 december van Kaap Kennedy een Apollo-8 te lan ceren voor een reis met drie ruimte vaarders, Frank Borman, Jim Lovell en William Anders, naar de maan. Na een reis van 66 uur zullen de ruimtevaarders een tiental malen de maan omcirkelen. De eerste omwen- teling, op 24 december, is een ellips van 112 tot 315 km hoogte van het maanoppervlak, daarna wordt de baan cirkelvormig met een hoogte van 112 Iran. Elke omwenteling buurt onigever twee uur. Na de tiende om wenteling wordt koers gezet naar de aarde, waar lïet ruimteschip 57 uur later in het midden van de Stille Oceaan moet landen. DEN IIAAG, 13-U. Het is niet juist dat de regering heeft besloten de defensie-uitgaven met 250 miljoen gulden te verhogen, aldus heeft de minister van defensie, W. den Toom, in antwoord op vragen van de frac tieleider van de P.v.d.A. in de Twee de Kamer, drs. J. den Uyl, meege deeld. Ter voorbereiding van de bijeen komst van de NAVO-ministerraad, deze week in Brussel, is een diep gaande studie gemaakt van de ach- Generaal Lemntzer, de geallieer de opperbevelhebber in Europa, meent dat na Tsjecho-Slowakije de militaire balans in Centraal-Europa wel degelijk gewijzigd is t ennadele van het westen. Man in Bombay vermoordde 37 mensen BOMBAY, 13.-11. Een werkloze fabrieksarbeider die ervan beschul digd werd 12 moorden in de sloppen van Bombay te hebben gepleegd, heeft voor het gerecht bekend in de afgelopen drie jaar 37 moorden te hebben begaan. De moordenaar, Raman Raghav. zei dat al zijn slachtoffers bijna even arm waren geweest als hijzelf en dat zijn buit vaak niet meer be dragen had dan wat kleingeld, een oud hemd of een pakje sigaretten. Raman, die volgens zijn zeggen ten tijde van zijn misdrijven aan hallucinaties leed. was door een „goddelijke" ingeving tot zijn beken tenis gekomen. Twee vain zijn hallu cinaties bestonden uit de transfor matie van een elektrische lamp in een oude vrouw en 'd'e verandering van een gouden kettinig, die in zijin handen een aantal glazen kralen werd. Ramen bekende in 1966 24 moor den en dit jaar 13 moorden te hebben begaan. Ontkenning van Saigon SAIGON. 13-11. De Zuidvietma- mese minister van voorlichting. Ton That Thien, heeft woensdag op een persconferentie in Saigon net be staan ontkend van een gemeen schappelijk A mer ikaaras -Z ui d viebna - mees comuniqué over de stopzetting van de bombardementen op Nooird- Vietniam en de voorwaarden voor de besprekingen in Parijs waarvan de Amerikaanse minister van defensie. Clark Clifford, dinsdag melding maakte. Minister Ton That Thien zei dat president Thieu van Zuid-Vietnam nooit akkoord is gegaan met vredes overleg, waarbij hei ZuidYieinamese bevrijdingsfront aLs onafhankelijke afvaardiging zou optreden. Een goed paard is zijn haver waard. WA7 UQT PE &IIT terstand bij het nakomen van Ne- derland's NAVO-verplichtingen, en de maatregelen dié zouden kunnen worden genomen om een deel. van deze achterstand in te lopen. Eerst na de besprekingen in Brussel zal de regering haar besluiten, en de fi nanciële gevolgen van deze beslui ten, kunnen meedelen. Dit zal ge schieden in de vorm van een nota die zo spoedig mogelijk - waarschijn lijk maandagavond - aan de kamer zal worden toegezonden. De gedemilitariseerde zone Noord-Zuid Vietnam WASHINGTON. 13-U. De Verenig- de Staten hebben woensdagavond gewaarschuwd' tegen verder „mis bruik van de gedemilitariseerde zo ne" bussen Noord- en Zuid-Vietnam. In een verklaring van het ministerie van-buitenlandse zaken in Washing ton wordt gezegd dat geen ernstige onderhandelingen met Noord-Viet- nam kunnen plaats hebben als dat land de gedemilitariseerde zone niet in acht neemt. De verklaring wijst er op dat sedert zaterdag Noord- vletnamese eenheden vanuit de zone Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen onder vuur hebben geno men. Mer kivaardige uitvindingen LYON. 13-11. Een uitvinder uit Lyon heeft een apparaat vervaar digd, dat automobilisten waarschuwt wanneer zij op het punt staan in bochten te gaan slippen. Hei toestel meel de centrifugale kracht die op de auto ivordt uitgeoefenden het kan ingesteld, worden op droge, be ijzelde of besneeuwde wegen. Twee Franse maatschappijen heb ben een toestel ontworpen ter op sprong van (kanker)gezweilen en spierbeschadigingen. Het neemt de warmte waar, die uitgestraald wordt door het aangetaste deel van het li chaam. Volgens een mededeling van de maatschappijen veroorzaakt de warmte in dergelijke gevallen ook infra-rode straling, die het toestel registreert.- Liclite nachtvorst Verwachting tot vrijdagavond: Koud en vrijwel overal droog weer; kans op lichte vorst in de nacht. Voor zaterdag: Zon: 10-60 procent. Min.-temperatuur: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 15 nov. Zon op 8.00, onder 16.49. Maan op 1.15, onder 14.54. Nieuwe maan: 20 nov. te 9.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 nov. 10.21 v.m. 23.14 n.m. BROUWERSHAVEN 15 nov. 10.26 v.m. 23.05 n.m. Doodtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-11. Het K.N.M.I deelt mede: Het weerbeeld in bijna geheel Europa wordt bepaald door een om vangrijk hogedrukgebied waarvan het centrum boven Skandlinavië is gelegen. Boven de Golf van Biscaye treffen we een diepe oceaandepres sie aan met een waarde van onge veer 970 mb. Tussen beide druksys- temen staat boven west Europa en onze omgeving en krachtige ooste lijke 'luchtstroming. In deze stroming trekken af en toe wolkenvelden mee die voornamelijk het weer in het noorden en oosten van Nederland beïnvloeden. Het komende etmaal wordt geleidelijk iets koudere lucht anagevoerd zodat de temperaturen zowel din de nacht als overdag op een lager niveau kom ente liggen. Ove rigens wordt weinig verandering verwacht. Deel van handelsmissie terug uit Zuid-Afrika SCHIPHOL. 13-U. De Nederlandse handelsmissie, die onder leiding van de heer Sidney van den Bergh. de voorzitter van de centrale kamer van handelsbevordering, twee weken ge leden naar Zuid-Afrika vertrok, is in Johannesburg' met open armen ontvangen, niet alleen door het 'be drijfsleven, maar vooral ook door de regering Forster. Dat in het Neder landse politieke leven nog al wat kri tiek wordt geleverd op d'e apart heidspolitiek heeft op de hartelijk heid van de Zuidafrikaanse gasthe ren geen invloed gehad. Dit is bij de terugkeer van een ge deelte van de missie door leider Sid ney van den Bergh op Schiphol ver klaard. Van de 36 deelnemers zijn er 20 i.n Zuid-Afrika achter gebleven, die daar nog wel een maand lang de gelegde contacten zullen verstevigen en er concreet zaken hopen te doen. PARIJS. Het hoofd van de Noord- viebnamese delegatie bij de Parijse besprekingen over Vietnam, minis ter Xoean Thoey, heeft de Verenigde Staten verweten, de opening' van de voorgenomen uitgebreidere Vietnam- onderhandelingen in Parijs te ver tragen. UTRECHT. 13-U. „De opening van liet geheel gereconstrueerde verkeersplein Oudenrijn luidt het eind in van een hoop verkeersellen de. Oudenrijn vormt het hart van ens stelsel van autosnelwegen en de ingrijpende operatie op dit kruis punt van' wegen kan dan ook worden vergeleken met een geslaagde hart transplantatie". Dit zei de minister van veerkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, tij dens een bijeenkomst in het Moto- Resto in Bunnik ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe klaverblad Oudenrijn. Hij zei. dat nu niet alle problemen in één klap uit de wereld zijn geholpen, want het is waarschijnlijk dat zich op het nieuwe klaverblad in de komende weken nog complicaties zullen voor doen. ..Zelfs de vaste klanten zullen moeten wennen aan de nieuwe situ atie, voordat ze weer als routiniers hun weg vinden", aldus de bewinds man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1