Kustvaarder (negen man aan boord) sinds 29 oktober vermist „Sow jet-Unie, een macht in de Middellandse zee" Wj Israël acht Egypte schuldig Komende man gaande man Weer zieke Zuidvietnamese en Arabische kinderen naar Nederland Noord-Vietnam en Amerika Om vervroegd AOW voor vrouwen Meer geld nodig voor Expo Osaka f i 5 Russische invasie in Tsjecho-Slowakije kwam voor de NAVO onverwachts ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 november 1068 125ste jaargang Nr. 20091» WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: In 1969 eeuwfeest R.S.G. „Prof. Zeeman HARLINGEN, 11-11. Van de Ne derlandse kustvaarder „Oostmcep", toebehorend aan de rederij „Oost- meep" in Harlingen, is sinds 29 ok tober jl. taalnoch teken meer ge hoord. Het schip heeft een beman ning van negen leden. De ,-Oostmeep" (1.850 dwt.) vertrok op dinsdag 22 oktober, des avonds om tien uur, uit Brussel met een la ding van 1.750 ton „steel billets" met bestemming Monfalcone, nabij Ve netië. waarop het schip woensdag 6 november had moeten aankomen. Op dinsdag 29 oktober, om twee uur 's middags, passeerde de „Oostmeep" Gibraltar, waarna niets meer van het schip werd vernomen. Gezagvoerder van de kustvaarder is de heer P. K. van der Ploeg uit Delfzijl, stuurman de heer R. A. Du- bach uit Hilversum, en eerste en tweede werktuigkundigen resp. de heren T. van der Berg uit Bergum en Y. Wiersma uit Murmerwoude. De MOSKOU, 11-11. Het Russische re geringsblad „Izvvestia" schreef maandag dat de stationering van eenheden van de Russische vloot in de Middellandse Zee inhoudt dat de Sowjet-Unie een macht in de Mid dellandse zee is. Proef op Einstein's som HAMBURG, 11-11. De al op 16 de cember 1965 gestarte en nog steeds werkende Amerikaanse ruimtesonde „Pionier Zes" zal op 21 november achter de zon langs reizen en moet dan bevestigen dat Albert Einstein gelijk gehad heeft. Men zat trachten een definitief be wijs te leveren voor de stelling dat lrcht- en radiogolven in het zwaarte krachtveld van grote hemellichamen naar deze lichamen toe worden ai- gebogen en dat de golven van fre quentie veranderen. Deze stelling is uit de algemene relativiteitstheorie van Einstein afgeleid. De radio-sig nalen van de „Pionier Zes" die langs de zonnerand scheren wanneer de kunstmaan er achter verdwijnt en weer te voorschijn komt, moeten dit bewijs leveren. De baangegevens van deze kunstmaan zijn zo precies vast gesteld. en de radiosignalen zijn zo precies bekend, dat zelfs de geringste veranderingen in de golflengte kan worden waargenomen. België herdacht wapenstilstand van 1918 j BRUSSEL, 11-11. In geheel België is maandag de verjaardag van de wapenstilstand van 1918 met meer luister dan normaal herdacht, aange zien het het ha'lve eeuwfeest van. het einde van de eerste wereldoorlog was. Op vele plaatsen trokken, na spe ciale missen voor de gesneuvelden van de beide wereldoorlogen, stoeten met vaandels naar de oorlogsgedenk tekens. Aan het graf van de onbekende soldaat te Brussel werd de plechtig heid bijgewoond door koning Bou- dewijin en koningin Fabiola en de prins van Luik en zijn echtgenote. De koning bracht in een redevoering die hij deels in het Frans, deels in het Nederlands uitsprak, hulde aan de slachtoffers van de .twee wereld oorlogen en pleitte voor een betere verstandhouding en wederzijds be grip van Vlamingen en Walen. Gezin afgeslacht in Pern LIMA, 12-11. De bevolking van hel dorp Chala in Peru heeft zaterdag een gezin bestaande uit vader, 60, moeder, 55, en dochter, 20, op be schuldiging van veediefstal ter dood veroordeeld en afgeslacht. De bur gemeester van een naburige plaats is door een anonieme brief van het ge val op de hoogte gesteld. Er zijn der tig mensen aangehouden, maar nie mand doet een mond open. In een lang artikel waarin op heffing van het Amerikaanse pacten stelsel in de Middellandse Zee wordt geëist, slaat: .„de Sowjet-Unie is, naar bekend, een macht in de Zwarte Zee en in deze zin een macht in de Middellandse Zee. Zij heeft daar door zeer rechtstreeks belang bij de vrede en veiligheid in dit gebied dat in de onmiddellijke omgeving' van de Scwjetrussdsche zuidgrens ligt. De Sowjet-Unie heeft er steeds voor geijverd dat de Middellandse Zee een zee van vrede en een kern- wapenvrije zone zal zijn. De aanwezigheid van de Sowjet- vloot in de Middellandse Zee is ook een factor ter versterking van de veiligheid in het gehele Middellandse zeegebied". andere opvarenden zijn de heren,H. J. ter Hueune uit Zutphen (kok). J. Bos uit Delfzijl, W. Kikstra uit Vlie land en J. Romero uit Brilo, allen matroos, en H. Feenslra uit Sexbie- rum, matroos og. De familie van de opvarenden is van do vermissing in kennis gesteld. In samenwerking met Schevenin- gen Radio en Lloyds Intelligence De partment te Londen wordt naar de „Ocstmeep" gezocht. Het schip, van het type open/ge sloten Shelterdeck, is vorig jaar de cember in de vaart gekomen en, naai de rederij mededeelde, met de meest moderne middelen uitgrust. Laatste contact De „Oostmeep" heeft op 5 novem ber, een dag voordat de coaster moest arriveren in Manfalcone, nog radiocontact met de rederij gehad, zo is nader bekend geworden. Hel schip bevond zich toen in de Mid dellandse zee. Op 6 november was men niet di rect ongerust over het niet aanko men van de „Oostmeep". omdat hier voor verschillende oorzaken denk baar waren (bij voorbeeld slecht weer of pech met machines). De kapitein, de 36-jarige B. K. van der Ploeg uit Delfzijl, stond bovendien bekend als een zeer ervaren zeeman. De „Oostmeep", die negen beman ningsleden .aan boord had (acht Ne derlanders en een Spanjaard) was het vlaggeschip van de rederij' Van der Schoot uit Harlingen. Dood door vergissing o c JOHANNESBURG, 11-11. Twee Afrikaanse arbeiders van een goud mijn in de omgeving van Johannes burg zijn om het leven gekomen, doordat hun bij vergissing door de medische dienst van de mijn een anti-t'bc-stof was verstrekt in plaats van een purgeermiddel. 798 mijn werkers werden min of meer ernstig ziek. Het anti-tbc-middel is onscha delijk, mits toegediend in kleine hoeveelheden. MACHTIGE GEDACHTE DENVER, 12-11. De 32-jarige Homer Williams, gedetineerde uit de gevangenis van Denver in de Amerikaanse staat Colo rado, heeft de benen genomen. Hij was als deskundige door een kerkelijke vereniging van jongeren uitgenodigd om een lezing te houden over het on derwerp „De misdaad betaalt niet'' en had op zijn gehoor de indruk van grote oprechtheid gemaakt. „De rechte weg is de beste", betoogde hij. Na de le zing, toen men samen nog iets dronk, moet die gedachte Ho mer te machtig geworden zijn. Hij is nog niet gevonden. NEW YORK, 11-11. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft Egypte maandag beschuldigd de oorzaak te zijn van het mislukken van de pogingen van de Verenigde Naties om tot een re geling van het conflict in het Mid den-Oosten te komen. Hij verklaarde zich echter bereid overal naar toe te gaan om de dialoog te kunnen her vatten. WASHINGTON. 11-11. Voor het eerst sedert zijn verkiezing tot de komende president van de Verenigde Staten, heeft Richard Nixon maan* dag op het Witte Huis in Washington een ontmoeting gehad met de gaande man, president Johnson. De Ameri kaanse leiders beraadslaagden over de overdracht van de regering, die 20 januari geschiedt. Naar in Washington wordt aange nomen, vormde de kwestie-Vietnam een van de belangrijkste onderwer pen van gesprek. Men vraagt zich af of Nixcn een waarnemer naar dePa- rijse onderhandelingen zal sturen en of hij een persoonlijk vertegenwoor diger naar Saigon zal zenden. Voor beide opdrachten hoort men al na men noemen, zoals Henry Cabot Lodge, de vroegere ambassadeur in Saigon, en oud-gouverneur William Scranton, die vóór Nixon's verili zing door deze naar west-Europa ge zonden werd. SAIGON. De Zuidvietnamese mi nister van voorlichting, Thon That Thicn, heeft gezegd dat zijn land pas aan de vredesonderhandelingen in Parijs zal deelnemen als het de schriftelijke verzekering krijgt dat het Nationale Bevrijdingsfront ano niem in de Noordvietnamese delega tie zal worden opgenomen. WILLEMSTAD. Een luchtfoto van de plaats, waar het 120.000 ton metende dok op Curagao zal worden gebouwd. De met vlaggen gemarkeerde recht hoek op de voorgrond en witte stipjes in het ivater geven de plaats en de grootte aan. Deze zivart-wit foto werd gemaakt op de markt te Alkmaar door de heer Berings le Den Haag. De opname werd bekro'ond in de foto- en diawed strijd „Folklore 3", georganiseerd door de Stichting Amateur fotograf ie. Eban zei dat de terugkeer van de Egyptische minister van buitenland se zaken. Mahmoed Riad, naar Egypte, in overeenstemming is met de politiek van geen onderhandelin gen, geen erkenning, geen vrede van president Nasser. De Israëlische minister zei binnen 24 uur naar zijn land te zullen terug keren. Dit houdt echter geen ophef fing van de vredesmissie van de Zweed Gunnar Jarring in. EJban zei dat hij in New York zou zijn ge bleven als Egypte ernstig belang in vrede had getoond, „maar een feit is dat de heer Riad haastig vertrekt zodra er enig vooruitzicht op een ernstig, gedetailleerd onderzoek naar de vredeskansen is". PARIJS, 11-11. Xoean Thoey, lei der van de Noordvietnamese onder handelingsdelegatie in Parijs, heeft maandag de Verenigde Staten ver weten een vertragingstaktiek te voe ren om het begin van de uitgebreide conferentie ever Vietnam uit te stel len. Cp een bijeenkomst van de Vietna mese gemeenschap in Frankrijk zei Thoey, dat de besprekingen dan maar tussen drie delegaties gehouden moe ten worden, wanneer de regering in Saigon weigert zich te laten verte genwoordigen. Hij zei dat Noord- Vietnam echter niet akkoord gaat met een twee-partijenconferentie, namelijk tussen een Amerikaanse en een Noordvietnamese delegatie, zon der het Zuidvietnamese bevrijdings front. UTRECHT. 11-11. Wellicht op kor te termijn zullen door bemiddeling van de Nederlandse stichting „Terre des Hommes" wederom Vietnamese kinderen voor revalidatie of alge meen herstel tijdelijk in Nederland werden opgenomen. Volgens de secretaris van de stich ting", de heer J. Desauvage uit Rijs wijk, is het mogelijk dit keer zestien kinderen over te laten komen. Zie kenhuizen in Tilburg, Dordrecht en Hellendoorn, hebben zich voor een aantal kinderen „garant" gesteld, i Maandagmiddag is ook bekend ge worden, dat vorige week din het Sint AMSTERDAM. 11-11. Het vrouweh actiecomité voor vervroegd AOW- pensioen heeft aan minister Rool- vink van sociale zaken en volksge zondheid en aan de leden van dc Tweede Kamer een brief gestuurd, waarin het aandacht vraagt voor de kwestie van het toekennen van AOW-pensioen aan ongehuwde en gescheiden vrouwen op 60-jarige leeftijd, een zaak waarvoor het co mité al jaren op de bres staat. In de brief aan minister Roolvink doet het comité de parlementaire geschiede nis van de vervroegde AOW voor de ongehuwde vrouw nog eens uit de doeken en haalt het citaten aan die minister Roolvink ook als staatsse cretaris en als Kamerlid in de loop dei- jaren over deze aangelegenheid heeft gedaan. Geconstateerd wordt dat. de voornaamste bezigheid van de minister is geweest om deze zaak op de lange baan te schuiven. DEN HAAG, 11-11. In een nota van wijziging aan de Tweede Kamer stelt minister-president De Jong, in zijn hoedanigheid van minister van algemene zaken, voor de begroting van „algemene zaken" voor 1969 te verhogen met 2 miljoen gulden. Deze verhoging is bestemd om de totale rijksbijdrage aan de kosten, verband houdend met de Nederland se inzending op de wereldtentoon stelling te Osaka 1970 van f 10 mil joen op f 12 miljoen te brengen. In de toelichting schrijft premier De Jong dat de loon- en prijsstijgin gen in Japan duidelijk maken, dat het bedrag van f 10 miljoen ontoe reikend is, ondanks soberheid en po gingen van de commissaris-generaal van de stichting voor deze tentoon stelling om binnen dat bedrag te blijven. Antoniusziekenhuis in Utrecht twee Arabische vluchtelingenkinderen (meisjes va.n resp. zeven en negen jaar) zijn opgenomen, die eveneens door tussenkomst van Terre des Hommes" in Nederland zijn opge vangen. De kinderen konden uit de Gazastrip via Tel Aviv naar Europa worden gezonden. DE OMBUDSMAN DEN HAAG. 11-11. De regering is van plan binnenkort de Tweede Kamer in 'te lichten over haar ziens wijze omtrent de instelling van het instituut van de ombudsman, zoals dit in de motie van de WD'ers mr. Toxopeus en mr. Geertsema wordt gevraagd. Dit hebben ministers mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse za ken) en mr. C. H. F. Polak (justitie) meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. Kind doodgereden ROTTERDAM, 11-11. De 7-jarige C. van der Nobelen uit de Maasstad is bij een verkeersongeval op de Pas- calweg in Rotterdam om het leven gekomen. Het jongetje stak via een verkeersoversteekplaats plotseling de rijbaan over en werd toen aangere den door een personenauto. Het kind werd een tiental meters weggeslin gerd en moest met ernstige verwon dingen naar het Zuiderziekenhuis worden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overle den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het leven ontrooft ons meer 4 vrienden dan de dood. Oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met verspreide opklarin gen; overwegend matige wind tussen oost en zuidoost; ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Voor donderdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 13 r.ov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 23.55, onder 14.30. 14 nov. Zon op 7.58, onder 16.50. Maan op onder 14.43. Laatste kwartier: 13 nov. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 nov. 8.00 v.m. 20.42 n.m. 14 nov. 9.05 v.m. 21.56 n.m. BROUWERSHAVEN 13 nov. 8.00 v.m. 20.31 n.m. 14 nov.' 9.07 v.m. 21.46 n.m. Doodtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevond zich maan dag in een uitloper van een hoge- drukgebied boven midden-Scandina- vië, die zich tot over Frankrijk uit strekt. Het was dan ook rustig weer. met plaatselijk langdurige mist, die zich in de loop van de avond en nacht weer uitbreidde. Het hoge- drukgebied wordt aan de oostzijde geflankeerd door een lagedruk zone met kernen boven de Tyrrheense zee en west-Rusland. Aan de andere kant ligt boven de Atlantische oce aan. een uitgebreide depressie. Aan de geschetste situatie verandert het komende etmaal niet veel. Fronten van de oceaan-depressie, die boven de Britse eilanden enige regen ver oorzaken, kunnen niet verder oost waarts opdringen. Er wordt voor dinsdag dan ook overwegend droog weer verwacht met vrij veel laag hangende bewolking en af en toe op klaringen. Aangezien de zuidooste lijke winden iets toegenomen zijn, is de kans op mist en nachtvorst klei ner geworden. MEMPHIS. Percy Foreman, een bekende strafpleiter uit Texas, die in een briljante carrière tot dusver slechts één moorproces verloor heeft er in toegestemd James Earl Ray, de man die ervan wordt beschuldigd op 4 april de negerleider ds. Martin Lu ther King in Memphis te hebben doodgeschoten, te verdedigpn. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 11-11. De snelheid waarmee de berichtgeving over de Russische inval in Tsjecho-Slowakije aan de regeringen van de Navo-lan- den is geschied heeft te wensen •overgelaten. Mede met het oog hier- cp wordt thans in Navo-verband diepgaand onderzocht, welke lessen uit de recente gebeurtenissen moeten worden getrokken en op welke wijze het bondgenootschappelijk systeem van berichtgeving, waarschuwing en paraatheidsstelling mogelijk zou kunnen worden verbeterd. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong, in zijn hoedanigheid van minister van algemene zaken, mee gedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede-Kamercommissie voor al gemene zaken. De invasie, aldus premier De Jong. is inderdaad voor de Navo-landen als een vereassing gekomen. Op grond van hetgeen voordien bekend was omtrent de Russische troepen concentraties langs de Tsjechoslo- waakse grens, werd deze invasie weliswaar gedurende enige tijd mili tair zonder meer mogelijk geacht. Voorts werd er van uitgegaan, dat. indien zij plaats zou vinden, gezien de hoge graad van gereedheid der samengetrokken strijdkrachten, geen of op zijn hoogst een zeer geringe taktische waarschuwing zou worden verkregen. Uit politiek oogpunt werd echter betwijfeld, dat de Sowjet- Unie militaire interventie in Tsje- rhoslowakije werkelijk noodzakelijk en opportuun zou achten. De indruk bestaat, dat ondanks de reeds lang can tevoren ingezette voorbereiden de maatregelen in de vorm van de oefeningen, logistieke opbouw en troepenconcentraties, het daadwer kelijk besluit tot invasie pas ze'er kort voor deze plaatsvond genomen werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1