De verdwenen robijn REEDS RUSSEN IN ROEMENIE Sint Nicolaas is weer op komst BIFORA STEEDS BIJ DE TIJD Hongersnood bedreigt Biafra opnieuw De bedrijfsoveriiemiiig in de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 november 1968 Nr. 20095 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER (Van een bijzondere medewerker) WENEN. Men behoeft geen scherpe opmerker te zijn om te kunnen vast stellen dat de 21ste augustus 1968 een radicale ommekeer inluidde in de Russische binnen- en buitenland se politiek. Met de overval op Tsje- cho-Slowakye kwamen de subtiele metheden der psychologische oorlog voering en de kunst om zonder strijd en zonder slachtoffers te maken in eigen gelederen, de tegenstander tot een algehele capitulatie te dwingen, overduidelijk aan het licht. Dat Mos kou nog meer pijlen op zijn boog heeft, blijkt uit vele verontrustende berichten uit de andere satellietlan- den. Onderstaande gegevens zijn ontleend aan de verhalen van vluch telingen. In Tsjecho-Slowakije wordt stap voor stap de totalitaire dictatuur van het type Gottwald-Novotny geres taureerd, verzetsacties en protestbe togingen van de bevolking ten spijt. Het Russiche partijblad „Prawda" was één dag na de bezetting van het „opstandige" land aan de Moldau al in staal om. het voor dat land gel dende „normalisatieprogramma"te publiceren compleet met toelichting. Na Tsjecho-Slowakije voltrekt zich thans ook in het nabij gelegen Roe menië het harde proces der „gelijk schakeling", waarvan de buitenwe reld weinig of in het geheel geen weet heeft. Ook de onafhankelijkheid van de Roemeense volksrepubliek blijkt slechts een droom te zijn geweest. Russische troepeneenheden, bestaan de uit kleine contingenten stoottroe pen zijn de laatste veertien dagen zonder op tegenstand te stuiten Roe menië binnengetrokken en hebben aldaar strategische punten' bezet. Vooralsnog neemt mén in westelijke kringen aan, dat deze eenheden in Roemenië zullen blijven om daar door de eigenmachtig optredende re dering in Boekarest meer van Rxis- ïnd afhankelijk te doen zijn. Boe karest zelf zwijgt. Er wordt echter ook gedacht aan de mogelijkheid dat het rode leger bezig is aan een omsingeling en de voorbereiding van een eventuele ge wapende actie tegen Joego-Slavië. De waargenomen troepenbewegingen van Russische, Bulgaarse en Hon gaarse legeronderdelen aan de noor delijke en oostelijke grenzen van Tito's rijk hebben een dusdanig om vangrijk, karakter gekregen dat een op handen zijnde actie niet uitgeslo ten is. Oorlog Indien een overval op Joego-Sla vië zou worden ondernomen, moeten de gezamenlijk optredende rode le gers van de Warschau-pactlanden op een felle gewapende tegenstand van de zijde van maarschalk Tito reke nen. Ook wanneer deze tegenstand tot een nederlaag van het Joegosla vische leger zou leiden. In het laatste geval blijft toch het inmiddels ge vormde partisanenleger vanuit het bergland strijd leveren. Klaarblijkelijk ligt het in het voor nemen van het Kremlin om in alle daar voor in aanmerking komende communistische landen Russische troepen te legeren en in die landen waar reeds contingenten aanwezig zijn, de sterkte te vergroten. In de D.D.R. en in Tsjecho-Slowakije en in die gebieden die grenzen aan de Boekarest zwijgt Westduitse bondsrepubliek zijn thans vijf en veertig (45) Russische divisies gedetacheerd. De opzet van deze maatregel is duidelijk: het plaatsen der Warschau-pactlanden onder Sowjet militaire druk uit veiligheids overwegingen en ter versteviging van het aan de macht zijnde regiem in Moskou, dat een liberalisering van staats- en partijbestuur in de ver schillende communistische landen met geweld van de hand wijst. Dat blijkt uit de afkondiging van een tweetal besluiten van partijleider Breznjew, met de afwijzing en ver nietiging van iedere poging tot libe ralisatie in partij en staat, en een verscherping van de ideologische en politieke controle (censuur) over de provinciale bladen in de Sowjet- Unie, waarbij circa tienduizend (10.000) bladen betrokken zijn. Ontslagen Ten gevolge van de verscherping van het regiem in Moskou als in Sta- lins tijd werd de chef van de Rus sische geheime (veiligheids)dienst, de M.V.D./K.G.B. Semitschastny van zijn funktie ontheven, terwijl ook de directeur van het persbureau „Tass" een soortgelijk lot onderging. Wat eveneens opviel is de ver scherpte anti-Israëlische propagan da van Moskou en de alsmaar toe nemende wapenzendingen uit Rus land naar de Arabische landen. Ten gevolge daarvan hebben de legers van de Verenigde Arabische Repu bliek (V.A.R.) nu de beschikking over het modernste oorlogsmateriaal van Russisch fabrikaat. Deze legers wor den in de rug gedekt door een rode Middellandse zeevloot. De vraag die iedere regering zich stelt is: wat beoogt de Sowjet-Unie wat steekt er achter dit Russische optreden. Na bestudering van de beschikbare gegevens blijkt dat hel voortbestaan van een zelfstandige staat Israël door Moskou absoluut niet op prijs wordt gesteld. Het zoeken en bemachtigen van bases (steunpunten) ten behoeve van de rode vloot in het Middelland se zeegebied duidt ook op een be dreiging van de zuidelijke N.A.V.O.- flank (Turkije en Griekenland), een doeltreffende controle van Albanië, Joego-Slavië en Roemenië, een di recte beheersing van het Suezkanaal en eeii poging om de .Chinese invloed in de Arabische landen in te perken. Binden Rzisland zoekt ook naar meer ver- zetshaarden en conflictstof buiten Europa om de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht te binden, zodat deze zich niet meer in kunnen laten met de verdediging van Europa. Volgens insiders heeft de Sowjet- Unie de hiervoor weergegeven span ningen in het oosten dringend no dig om de aandacht van de wereld van Tsjecho-Slowakije en een even tuele strijd met. Joego-Slavië af te leiden. In die landen kan het Krem lin dan zijn invloed consolideren, daarom hoopt het ook op een erken ning van de D.D.R. door de Arabi sche landen en daarom verklaarde het op zijn beurt de Joden „als vij anden van het systeem". Moskou leert ons nu wel wat onder het „vreedzaam naast elkaar voort leven'' moet worden verstaan, om lijst als dit alles wordt door het tanksocialisme a la Russia. Voor de amateur-fotograaf Geen dorp of stad in ons land1, of de goede Sint vereert de bewoners met een bezoek. Per boot, auto of zelfs per helicopter komt de Goed heilig-man aan. In veel gevallen wacht het witte paard ais toppunt van romantiek. Zwarte pieten bege leiden de stoet. Kleintjes rekken zich uit op hun tenen, als zij tenminste niet op vaders schouders zitten, om elke glimp van deze legendarische bisschop te zien. Hoe oud men oök wezen mag', aan de sfeer van dit grootste aller winterfeesten, kan geen mens zich onttrekken. In ons allen l'eeft immers het kind, met zijn verwachting voort? Mocht ook bij u de Sint zijn op wachting maken, neem uw camera mee. En fotografeer dan niet alleen de bisschop van Myra, maar neem ook een prent van uw kleintje of van een van de vele kleintjes aan1 de kant. Hun gezichtjes zijn kapita len voor later. Later als al de klein tjes groter zijn en op hun beurt aan de kant staan, met hun Mientje of Keesje. Foto's onthouden nu een maal. wat mensen vergeten. P.S. Gebruik voor onze grauwe winterdagen even een film van 21 DIN, dan hebt u wat reserve ais het zonnetje verstek laat gaan. Komt de Sint bij u thuis? Dan is het nog een voudiger want de( flitslamp levert u een zee van ingeblikt zonlicht. Flits bij voorkeur met een film van 21 DIN, de beste afstand is 2% meter. in chroom - staal - doüblé - goud Heeft u rugklachten? Wacht niet langer, koop een ANTIHERNIA LEDIKANT OF LOS INLEGRAAM Levenslange garantie Buigt nooti door Honderden tevreden gebruikers Vraagt het uw vrienden of kennissen Aanbevolen door H.H. doktoren Alleenverkoop bij: DEURLOO INTERMEUBELSHOWROOM Meelstraat 31 ZIERIKZEE Avdertentie Flitsen uit het buitenland BREDA. Het rijkspolitievliegtuig- je BH-RPA heeft op het vliegveld Seppe bij Hoeven een verkeerde lan ding gemaakt, waarbij het door de afrastering van het vliegveld is ge gleden en op de provinciale weg te recht kwam. Daarbij zijn die vleugel en 'het onderstel beschadigd. DEN HAAG. De K.L.M. deelt mede da't over het kwartaal juli tot en met september 1968 (d.i. het tweede kwartaal van het boekjaar 1968-'69) een winst fbehaald werd van f 55,2 miljoen. ROTTERDAM. Het gaat goed met cDe Rotterdamse haven. In de ver schenen 'beleidsnota Havenbedrijf schrijft burgemeester Thomassen dat de stijgende 'lijn welke het vorig jaar in de Rotterdamse havenactivi teiten kon worden geconstateerd, zich dit jaar heeft voortgezet. DEN HAAG. De minister van de fensie, de heer W. den Toom, is met zijn Noorse collega overeengekomen dat technici en vliegers van de ko ninklijke luchtmacht in Noorwegen zull'en worden gedetacheerd om al vast enige ervaring op te doen met de F-5 straaljagers. VEGHEL. De 19-jarige bromfietser H. A. F. J. Segers uit Veghel is om het l'even gekomen na een ongeluk 'dat hem in zijn woonplaats is over komen. Op onverklaarbare manier is hij onder een 'trekker met opleg- gei- gekomen. De chauffeur van de trekker heeft niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. DEN HAAG. De minister van jus titie, prof. mr. C. H. F. Polak, gaat er in het algemeen van uit dat het kienspel zoals dat in vele gevallen wordt beoefend indruist tegen de wet op de kansspelen. BERGEN OP ZOOM. Op de weg van Roosendaal naai' Ett'en is een aanhangwagen van de expediteur Piet de Rijk uit St. Wiillibrord, door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal uitgebrand. DEN HAAG. Prinses Margriet zal dinsdag 19 november d'e heli-haven bij het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag openen. RILLAND BATH. Na identificatie door familieleden is komen vast te staan dat de stoffelijke overschotten van de 45-jarige J. 'E. Versoharen en de 60-jarige F. Vierscharen, beiden uit Eekeren, zijn geborgen. De derde sportvisser, de 29-jarige Verba enen, wordt nog vermist. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 27-jarige kantoorbediende R. E. uit Den Haag gearresteerd. Hij wordt 'ervan verdacht aan d'e pseudo beroving, waarbij een chauffeur op klaarlichte dag f 17.000 afhandig zou zijn gemaakt, mee te 'hebben ge werkt. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft besloten een miljoen gulden uit nationale middelen ter beschikiking te stellen voor levering van tarwebloem ten behoeve van Biafra anse vluchtelingen. DEN HAAG. Een Werkgroep op het departement van onderwijs en wetenschappen zal einde volgende maand advies uitbrengen over een mogelijke wijziging van. de thans geldende examenregeling voor het middelbaar onderwijs. ATHENE. Aleksos Panakoulis, de voornaamste beklaagde in het pro ces inzake de aanslag op de Griekse premier Papadopoulos, heeft voor de militaire rechtbank in A'thene een uur het woord gevoerd. LONDEN. De politie heeft de lei der van de bend'e die in augustus 1963 de posttrein Glasgouw-Londen van iVz miljoen pond sterling aan bankbiljetten beroofde, in Torquay Z uidWe6t-Engeland) a angehouden Het iis de 37-jarige Bruce Reynolds. Hij was het laatste lid van de bende dat gezocht werd. BERLIJN. Pjotr Abrassomov, de Russische ambassadeur in oost-Ber- lijn, heeft op een receptie gezegd dat de bijeenkomst van de Westduitse C.D.U. in west-Berlijn .niet. zonder gevolgen zal blijven. Hij noemde het GDU-congres „een duidelijk bewijs van de groeiende agressiviteit van het Westduitse imperialisme". BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft 'haar goedkeuring gehecht aan een izestal nieuwe financierings besluiten voor ontwikkelingsprojec ten in de gassocieerde landen in Afi- ka, waarmee in' totaal 8,2 miljoen doilaiir (5,5 miljoen gulden) aan got ten en 'een lening van 2,7 miljoen dollar gemoeid zijn. PARIJS. De in Griekenland gebo ren en 'in Genève woonachtige auteur Albert Cohen 'heeft voor zijn roman „Belle du Siegneur" de grote romanprijs van de Academie Fran- caise gekregen. PARIJS, 9-11. Biafra zal tegen het eind van het jaar opnieuw door hongersnood bedreigd worden als er niet onmiddellijk maatregelen geno men WGrden. Het V.N.-fonds voor hulp aan kim>- deren. Unicef, schat, dat dagelijks 500 a 2.000 ton levensmiddelen in Biafra en de overige gebieden van Nigeria verdeeld moeten worden om dit nieuwe gevaar af te wenden, dat zich in weerwil van de huidige hulp acties aftekent. Unicef 'heeft in Parijs verder nog meegedeeld dat op het ogenblik Wz min. mensen, in de eerste plaats kin deren onder de twaalf, door ver scheidene hulporganisaties worden geholpen, waarbij het. internationale Rode Kruis coördinerend optreedt. Ongeveer een miljoen van deze hulp behoevenden wonen in Biafra. Een lezer stuurde ons deze foto van een schoolklas, misschien uit de twintiger jaren. Bijzonderheden wer den niet opgegeven ,maar wellicht kunnen lezers helpen. Typisch voor de sfeer in een oude klas intussen is de foto zeker. PRAAG. De Tsjechoslowaakse re gering heeft haar goedkeuring ge hecht aan „Ibepaalde voorzieningen" om te verzekeren dat de pers, radio en 'televisie beter de binnen- en bui tenlandse politiek -van. d'e regering steunen", zo is 'in een communiqué bekend gemaakt. een mysterie-roman door Frank van Falckenoort Van Brantenaar zuchtte en diepte een sigaar uit zij" koker. „Och", ver volgde hij, „ze was geen vrouw voor het huwelijk. Jane ging geheel op in haar kunst en het 'kon dan ook niet anders, of het kwam tot een breuk tussen ons. Uk wilde een rustig hu welijksleven, maar zij wilde steeds weer nieuwe triomfen vieren. Wij kwamen dam ook na een; klein jaar overeen om te scheiden en daarna is zij op een lang tournee naar de Ver enigde Staten gegaan. Aangezien ze niet geheel arisch was, en ze door de dreiging van Duitsland even vóór de oorlog moeilijkheden voorzag, vroeg ze de Amerikaanse nationaliteit aan. In de oorlog heeft ze dleze verkre gen, dank zij de steun van' verschil lende zijden. Ze trad dn de oorlog ook veel op voor militairen, naar ik gehoord heb. Veel weet ik er ook niet meer van, want kort na de scheiding kreeg ik een functie aan gebeden, die dermate mijn aandacht opeiste, dat ik Jane geheel uit het oog verloor". Koks maakte enkele aantekenin gen. „U hebt natuurlijk dn: de Zwit serse bladen het verslag van haar gewelddadige dood gelezen?" vroeg 'hij de ander. „Ja, en dat spijt me meer dan ik zeggen kan. Hoewel we uit elkander gingen, achtte ik haar nog altijd hoog en ik gunde Jane haar successen dan ook van harte. Ik vind' het zeer tra gisch, dat zij op deze manier om het levfen is gekomen". „Hebt u, -mijnheer Van Brantenaar er enig idee van, wie de dader is? Ik bedoel: acht u het mogelijk, dat zij vijanden heeft?" „Vijanden?" Hij lachte even. „Wie zou haar vijand moeten zijn? Voor zover ik weet, bemoeide ze zich met niemand. Ze zong en ze reisde. Dat is alles". „Dus u zoudt bijvoorbeeld niet kunnen zeggen: de mogelijkheid be staat, dat die of die het gedaan heeft?" „Neen". Het antwoord klonk be slist. „U moet niet vergeten, dat ik •haar in jaren niet meer heb gezien. Em -mede door mijn drukke werk zaamheden van de laatste jaren ben ik haar helemaal uit het oog verlo ren". „Iets anders, mijnheer Van Bran tenaar, herkent u deze ring?" Koks had nonchalant de bewuste ring uit een lade gehaaid en duwde die nu onder de ogen van de bezoeker, ter wijl hij de gewezen echtgenoot van de zangeres scherp observeerde. „Ja", antwoordde deze, zonder echter een spier van zijn gezicht te bewegen, „die is van Jane. Maar het is niét de echte". Koks keek de man verwonderd aan. „Niet de echte? Wat bedoelt u hiermede?" Van Brantenaar 'haalde een gou den sigarettenaansteker uit zijn zak en zoog opnieuw vuur in zijn sigaar. Hij deed rustig een paar trekken en aritwoorde toen: „Daar bedoel ik mee, dat er toch een mogelijkheid bestaat om te zeggen: er is iemand', die 'het op haar leven gemunt kan hebben". „Wilt u zich misschien duidelijker verklaren?" „Zeker, maar daar is een hele voorgeschiedenis aan verbonden". „Spreekt, u rustig en vrijuit. Ik heb alle tijd". „Zoals ik al gezegd heb, maakte Jane en i'k een huwelijksreis. Onder meer naar Afrika. We stapten in Cairo aan land en bezochten daar, bij alle andere bezienswaardigheden, een tempel, op een halve dagreis af stand van genoemde stad. Voor toe risten iets zeldzaams. We werden in die 'tempel rondgeleid door Saïd, een der bewakers van de schatten. Daar bezichtigden we verschillende mooie edelstenen en één edelsteen, een grote -rode robijn, had de bijzondere belangstelling van mijn vrouw. Op 'de terugreis naar Cairo gaf ze de wens te 'kennen deze steen in haar bezit te krijgen. Ik noemde het. na tuurlijk onzinnig, want volgens mij bestond er 'geen enkele mogelijkheid om deze steen, Idie deel uitmaakte van de tempelschatten, aan te kopen. Maar mijn vrouw bleef aanhouden en ja, hoe gaat het, als je pas ge trouwd bent en je houdt van je vrouwTic ging dus een paar da gen later naar de tempel terug en probeerde de bewaker over te halen mij de steen, die de sinistere naam droeg van „het oog van Sidah", te verkopen. Om goed beslagen ten ijs te kunnen -komen, had ik de dag te voren een belangrijk bedrag aan geld telegrafisch opgevraagd en ver kregen. Maar de bewaker durfde het -niet te doen uit vrees voor de ge volgen. Daar mijn wouw bleef aanhouden, ging ik een paar dagen later opnieuw naar Saïd en na eindeloos redeneren .kreeg ik van hem de steen, in ruil voor ongeveer een miljoen gulden". „Een -miljoen gulden?" Koks zette grote ogen op -van verbazing. „Ja, dat was de som, die ik er voor moest betalen". „Ik heb niet veel verstand van edelstenen", zei Koks, nadenkend over zijn kin strijkend, „maar is die som niet veel te hoog?" „Misschien. Ik neem aan, dat' de steen thans nog wel ongeveer dit be drag zal opbrengen. In ieder geval, ik betaalde en kreeg de steen. En van die tijd af is de narigheid be gonnen". (Wordt vervolgd). Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. De collecte voor het vredeswerk van het Rode Kruis heeft totaal opgebracht f 159. ZIERIKZEE. Door het bestuur van het Carnegieheldenfonds te Den Haag werd aan een jeugdige inwoon ster een bedrag van f 25 toegekend als beloning voor de redding van een 2Vi-jarig jongetje uit Renesse. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 no vember is met de exploitatie van de radio-distributie-centrale een aan vang gemaakt. Men behoeft daar door slechts een luidspreker aan te schaffen om de radio-wonderen in de huiskamer te krijgen. ZIERIKZEE (Adv.). Wij ontvingen een reuzen collectie orgels vanaf f 110 tot f 595, o.a. schitterende eiken Barnova-orgels met 9 regis ters en 2 kniezweUen voor f 195, met 10 jaar garantie. NIEUWERKERK. Een aantal van 115 hoofden van gezinnen hebben zich tot nu toe opgegeven tot aan sluiting aan het elektrisch licht. Waarschijnlijk zal reeds begin de cember de stroomlevering kunnen aanvangen. ZIERIKZEE (Adv.). Dames-paletot in schatten risps, grote bontkreeg f 32,50; dames-paletot in frisé risp, rijke bontgarnering op kraag en mouwen, zijden voering f 50; dames -vesten van f 2,95 tot f 7,25; dames chale's f 1,95 tot f 5,75; dameshoe den van f 2,45 tot f 7,95. SEROOSKERKE. Voor de cursus vervolgonderwijs die 1 november is begonnen hebben zich 14 mannelijke leerlingen aangemeld. WESTEN-SCHOUWEN. Op de buitenkant van den Ooster is het Amerikaanseschoenertje „Pelgrim" gestrand. De enige opvarende werd gered. Het bleek de wereldreiziger Drake te zijn. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 9-11. De boerenzoota die later het bedrijf van zün vader wil overnemen moet daarvoor een eigen vermogen kunnen vormen in de tijd dat die vader nog de baas en hijzelf de helper is, krijgt die zoon voor zijn medewerking op het ouder lijk bedrijf een passende beloning, da» kan hij op zijn zesentwintigste of zevenentwintigste jaar zo'n f 25.000 a f 30.000 by eengespaard hebben. Dat wordt betoogd iu een rapport van de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond (K.N.B.T.B.) over bedrijfsoverneming in de agra rische sector. Eigen vermogen is vol gens het rapport de basis voor de financiering van dè bedrijfsoverne ming en bovendien een noodzake lijke buffer voor de risico's van de onderneming. Voor .die bedrijfsover neming is daarnaast ook geleend geld van belang. Dat kan vaai boe renleenbanken of van familie lcomen. Die familieleningen worden, vooral als ze door de ouders verstrekt wor den. vaak tegen matige rente en zonder zakelijke zekerheid gegeven. Toch is de verwachting dat ze rela tief zullen afnemen en een zakelij ker karakter zullen krijgen. De K.N. B.T.B. vindt het blijkens zijn rap port ook wenselijk dat zo'n le ning, voorzover ze het te verwach ten erfdeel te boven gaat, tegen nor male rente- en aflossingsverplich tingen verstrekt wordt. Dat het probleem van de bedrijfs overneming een probleem is komt doordat de vermogensbehoefte op agrarische bedrijven door strukture- le ontwikkelingen enorm is toege nomen, terwijl de rentabiliteit van vele bedrijven duidelijk is achterge bleven. Uitgangspunt van de be schouwingen in het rapport is, dat ook de jonge ondernemer de op het bedrijf bestaande eigendomssituatie zo Veel mogelijk moet kunnen voort- voortzetten. Horloger JAC. MOURER Zierikze 25 Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5