boron KOMPLOT ONDEKT VOOR MOORDAANSLAG OP NIXON Bejaarde vrouw aangerand en beroofd Jongeren en het wereldgeweten Zes gewonden bij botsing te Terneuzen Tsjechische regering veroordeelt anti-Russische demonstraties Familiedrama eindigt met drie doden Uitreiking Zeeuwse prijs WNNftMt NQ140.581 (CAa. stoplicht spel, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M aaiulag 11 november 1968 125ste jaargang: Nr. 20095 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. r: Bouw bejaardenwoningen in Duiveland Arrestaties in New York NEW YORK, 10-11. In de Ncw- ycrkse wijk Brooklyn zijn zaterdag avond twee Arabieren gearresteerd die beschuldigd worden van een sa menzwering om de nieuwgekozen president Richard Nixon te vermoor den. Het zijn de 46-jarige Ahmed Rageh Namer, een tot Amerikaan genaturaliseerde Jemeniet die al der ten jaar in de V.S. woont, en zijn 20-jarige zoon Abdo Ahmad Namer. De politie is nog op zoek naar een tweede zoon, Hassan. Twee neven, de 21-jarige zeeman Ali Zandani, die sinds tweeëneenhalf jaar in Amerika woont, en de 30-jarige Abdo Zanda ni, die al drie jaar in de V.S. is, zjjn aangehouden voor een verhoor, maar tot dusver niet in staat van beschul diging gesteld. De arrestaties werden bekendge maakt door de plaatsvervangend of ficier van justitie van het district Brooklyn, Eliot Golden. Hij wilde niet meedelen wanneer de moord aanslag' op Nixon gepleegd had moe ten worden. De twee verdachten werden in het begin van de avond in hun woning aangehouden door rechercheurs en agenten van de geheime dienst. De politie nam een M-l geweer, een karabijn, 24 patro nen en twee dolken in beslag. Ahmed Rageh Namer is afkom stig uit Rada, een dorp van 3500 in woners in Zuid-Jemen. Een politie functionaris noemde hem een norse man, die echter veel beter Engels spreekt dan zijn zoon, die nog maar twee jaar in Amerika is. Officier van justitie Golden zei, dat het onderzoek naar de affaire aan het begin van de middag was geopend. Hij prees een Newyorkse krant omdat deze de zaak had stilgehouden tot de arrestatie vain de betrokkenen. Een vergelijking met de moord op Robert Kennedy dringt zich op. Voor de aanslag die hem noodlottig werd had de Amerikaanse senator in di verse redevoeringen steun aan Is raël bepleit. Hij viel onder de kogels van een Jordaanse immigrant, Sir- han Sirhan, wiens proces op 9 de cember in Los Angeles begint. Nixon zei maandag", aan de vooravond van de presidentsverkiezingen, in een toespraak voor de televisie dat de Verenigde Staten Israël moesten hel pen zijn militaire superioriteit in het b Drie doden vielen er vrijdag toen de sneltrein Bazel-Dortmund ten zuiden van Mainz op een groepje spoorwegarbeiders inreed. Samenbundeling |>rot.-chr. onderwijs UTRECHT, 9-11. Op een in -Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprichting van de Stichting Bestu- renraad Protestants Christelijk On derwijs in Nederland, die het onder wijs in zijn totaliteit overkoepelt. Hiermede is reorganisatie en samen bundeling van het protestants-chris telijk onderwijs, waartoe in beginsel reeds was besloten een feit gewor den. De deelnemende organisaties ver- tegenwooi'digen 6000 scholen en in totaal ruim 700.000 leerlingen. Midden-Oosten te handhaven. Nixon breng momenteel na zijn overwin ning' een vakantie van enkele dagen door in Key Biscayne, Florida. Maandag wordt hij door president Johnson ontvangen voor besprekin- over de bewindsoverdracht. Inmiddels is ook de 22-jarige zoon Hassan gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Anoniem telefoontje NEW YORK, 10-11. De ontdek king van een vermoedelijk komplot tegen het leven van de toekomstige Amerikaanse president Richard Nixon in New York is mogelijk ge worden door een anoniem telefoon tje naar de politie van Brooklyn, zo is in welingelichte kringen verno men. Zaterdagavond laat werd de poli tie gealarmeerd door een telefoontje van een onbekende, die genoeg bij zonderheden over een komplot wist om er onmiddellijk op te reageren. De plaats van het telefoongesprek kon spoedig worden vastgesteld - een café. „Pappas Bar", dat voorna melijk door blanken wordt bezocht. Daar trof de politie de tipgever nog aan. De man was scherpschutter en vertelde dat hem door drie personen, die kennelijk uit het Midden-Oos ten kwamen, een grote som geld was g'eboden voor het beschikbaar stel len van zijn kwaliteiten. De drie mannen hadden hem verzekerd dat het een „groot karwei" betrof en dat zij wel meer scherpschutters konden gebruiken. Kort na het bekendworden van de verkiezingsoverwinning van Nixon had het drietal de scherpschutter volgens zijn zeggen meegenomen naar een woning aan de Hinsdale Avenue in Brooklyn, waar hem twee automatische wapenen en een met een telescoop uitgerust M-l geweer waren getoond. AMSTERDAM, 9-11. Zaterdagoch tend in alle vroegte heeft een tot nu toe onbekende man getracht een al leenstaande weduwe, de 69-jarige B. P. van de R. in haar woning aan de Jacob van Lennepkade in Amster dam te wurgen. Omdat de vrouw stokdoof is, heeft rij de man niet het huis horen binnenkomen. Na haar verkracht te hebben heeft hij ge poogd haair te wurgen. Nadat zij be wusteloos was geraakt, is de man DEN HAAG9-11. 23 leerlingen van middelbare scholen uit Rotter dam hebben de voorzitter van de Tweede Kamer rar. F. J. F. M. van Thiel, een petitie met 12.000 handte keningen aangeboden. In de petitie wordt de Nederlandse regering ge vraagd het wereldgeweten wakker te roepen, opdat stappen worden on dernomen, die een einde maken aan wandaden als volkerenmoord, zoals in Nigeria hebben plaats gehad. De leerlingen van de vijfde klassen van de scholengemeenschap Hugo de Groot en het meisjeslyceum Maria Virgo uit de grootste havenstad heb ben de handtekeningenactie georga niseerd. Zij beschouwen de 12.000 handtekeningen onder de petitie als een eerste resultaat van hun actie, die gevoerd wordt onder de naam .,Wij jongeren - het wereldgeweten" Teen de vrouw even later bijkwam heeft zij de huren gewaarschuwd. Na behandeling in het Wilhelminagast- huis kon zij huiswaalrts keren. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor, vertrokken met medeneming van een bedrag van f 700. Koolmonoxide-oiulerzoek in A.N.W.B.-stations DEN HAAG, 9-11. De ANWB heeft op al zijn "veertien tecbnostations in Nederland de mogelijkheid gecreëerd om auto's met behulp van een gas- indicator te laten nazien op de even tuele aanwezigheid1 van giftige gas- koolmonoxide (co) in de cabine. De bond is hiertoe overgegaan naar aan leiding van' een proef, in het techno- statiion Enschedé, waar sedert enige maanden op verzoek van de inter nist dr. J. R. Borst reeds een derge lijk ko ol men o x i de - on d erzoek wordt verricht, zo deelt de ANWB mede. HBALITY FIRST - MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 TERNEUZEN. 10-11. Op de rijks weg 61, nabij de brug tussen Ter- neuzen en Sluiskil "veroorzaakte van middag een Belgische, uit Deurne afkomstige automobilist een aanrij ding, waarbij zeg mensen ernstig doch niet levensgevaarlijk en twee personen licht werden gewond. De bestuurder van de Belgische auto en zijn' echtgenote liepen vrij onbedui dende verwondingen op. Een even eens uit Deurne Afkomstig.-echtpaar Advertentie ëiiërs begonnen. B.T.W.-CURSUS OP DE TV Vanavond zendt de NTS het tweede deel uit van een serie wekelijkse TV-uitzendingen over het nieuwe systeem van om- J zetbelasting. De cursus wordt gegeven door Teleac in samen- Ij werking met het Ministerie van Financiën. Iedere maandag: Ned. I 18.40-18.50 uur met een herhaling om H 22.50 uur. PRAAG, 9-11. Het Tjeehoslowaak- se ministerie van binnenlandse za ken heeft vrijdag de anti-Russische demonstraties in het land veroor deeld en de bestraffing van „oproer kraaiers en organisatoren" aange kondigd. De viering van de grote oktober revolutie was woensdag en donder dag verstoord door „onverantwoor delijke groepen burgers", aldus het ministerie. De „ernstigste anti-Russi sche provocaties hadden zich voorge daan in Praag, Bratislava, Brno en Ceske Budejovice. Daar waren Rus sische vlaggen afgerukt en verbrand, en anti-Russische leuzen geklad en geschreeuwd. Al d'eze handelingen waren onwettig. Aan bevelen van de veiligheidsorganen om daarmee op te houden was geen gevolg gegeven. Daarom waren in een aantal geval len rechtmatige maatregelen geno men cm een einde te maken aan de ordeverstoringen. Zo werd gezegd. In Praag alleen al rijn 167 perso nen aangehouden, verklaarde het ministerie. Het grootste deel van hen is inmiddels weer vrijgelaten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde trok een lagedrukgebied over Polen naai de Oostzee. Ook boven de Middel landse zee bleef de druk laag, terwijl boven de Atlantische oceaan de de pressie-activiteit groot was. Onze omgeving bevond zich daarentegen in een gebied met geringe drukver schillen en dientengevolge weinig wind, waarbij de middagtempera tu ren omstreeks 7 graden werden. In de nacht van zondag op maandag vormde zich in het midden en noor den van het la!nd op uitgebreide schaal mist. Intussen breidt een rug van.' hogedruk zich van het Iberisch schiereiland uit over Frankijk en Duitsland naar Scandinavië, maar deze verwijdert zich 'daarbij geleide lijk oostwaarts. Een depressie ten westen van de Britse eilanden kan hierdoor langzamerhand meer in vloed op onze omgevig uitoefenen. Voor dinsdag wordt daarom iels meer wind verwacht uit zuidelijke richtingen, maar geen regen, van be tekenis. Stammend uit een oud torenwach ters-geslachtis in de Bondsrepu bliek Heinrich Heyn de laatste to renwachter en klokkenluider. Hij bewaakt de toren van de stiftskerk in Neustadt. Vroeger werd door de grote roeper (foto) naar alle vier de winstreken uitgeroepen dat er brand was, als er brand was. Maar tegen woordig zijn daarvoor natuurlijk te lefoons en ook de Luidklok loopt automatisch. De keizersklok in deze kerk intussen is de grootste gegoten stalen klok ter wereld. Hij heeft een gewicht van ruim 17VÜ ton en een diameter van 3.21 m. Vakcentrales willen meer woningwet woningen UTRECHT, 9-11. Het ovexdegorgaan van de 'drie vakcentrales meent, dal het streven van de regering om ook in 1969 25-000 ongesubsidieerde wo- mingen in aanbouw te nemen zeer weinig kans van slagen maakt en zou de taakstelling dan ook terugge bracht willen zien tot 20.000 met ge lijktijdige verhoging van het aantal le bouwen gesubsidieerde woningen met 5.000, 'dal in dezelfde auto zat moest in het St. Elisabeth-ziekenhuis worden op genomen, evenals de vier inzittenden van de uit Baarland (Zuid-Beveland) afkomstige auto. Israëlische en Jordaanse militai ren hebben in het noorden van het dal van de Jordaan bij de Majameh- brug met mitrailleurs op elkaar ge schoten. Volgens een Jordaanse mili taire woordvoerder waren de Isra- GELEEN, 10-11. Zaterdagavond rond half zeven heeft zich in een woning aan de Nachtegaalstraat te Geleen een drama afgespeeld dat aan drie personen het leven heeft gekost. Daar er behalve twee kleu ters geen directe getuigen zijn, tast de politie nog in het duister over wat er precies is voorgevallen: aan genomen wordt dat het de 58-jarige P. Bergs is geweest die tijdens een bezoek aan zijn zoon, deze en diens echtgenote met een pistool heeft neergeschoten en daarna met het zelfde wapen zichzelf van het leven heeft beroofd. Geslaagde bankoverval in Breda V BREDA, 8-11. Een ongeveer 1,70 meter lange man met een zwarte jas en zwarte 'handschoenen aan en een zwarte 'lcous over zijn gezicht heeft vrijdagavond een overval gepleegd op 'het filiaal van de Boerenleen bank in ket noordelijke stadsgedeel te van Breda. De man, die geruime tijd op de loer moet hebben gelegen, verdween met een ibedi-ag van onge veer f 1.000. Botsing eist drie doden WAALRE, 9-11. Een verkeerson geval bij Waaire heeft aan drie per sonen het leven gekost, terwijl er twee zwaar gewend werden. Omstreeks 'half twee vrijdagnacht geraakte een uit 'de richting Eind hoven. komende kleine bus door nog onbekende oorzaak op de linkerweg- helft, waardoor een botsing ontstond met een van 'de kant van Vaikens- waard 'komende personenauto. Van de inzittenden van de bus kwamen er drie om het leven. De slachtoffers zijn mevrouw Vroonlho- ven-Senders, mevrouw Oelelaar- Meulenbeek en mevrouw Sander- Senders, alle drie afkomstig uit Veld hoven. De twee inzittenden van de personenauto liepen zware verwon dingen op. MIDDELBURG, 9-11. De onlangs door gedeputeerde staten van Zee land aan de kunstschilder Geert van Fastenhout toegekende Provinciale aanmoedigingsprijs .jong Zeeuws ta lent op het gebied van kunsten en wetenschappen 1968 zal op dinsdag 26 november 1968 aan hem worden uitgereikt door .de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Die uitreiking vindt plaats in het Zeeuws Museum te Middel burg. Voorafgaande aan de uitrei- tóng zal de voorzitter van de com missie-ad hoe, wel'ke de voordracht voor de toekenning opstelde, prof. dr. A. M. W. J. Hammacher te Den Haag, het juryrapport uitbrengen en daaraan enige beschouwingen ver binden met betrekking tot actuele ontwikkelingen in de beeldende kunst. Naar aanleiding van deze prijstoe kenning en. uitreiking zal het Zeeuws Museum (Wagenaarstraat 1) een kleine tentoonstelling samenstellen van Ihet werk van Geert Fastenhout, tezamen met door voornoemde com missie-ad 'hoe voor deze tentoonstel ling geselecteerde werken van de kunstenaars Nico van den Boezem, Ben d' Armagnac, Gerril Dekker. Georges Degenhart, Jan Haas, Jan Juffermans, Guido Metsers en Hen- ny Weijerman-Huser. Deze tentoonstelling zal vanaf woensdag 27 november voor het pu bliek worden opengesteld tot en met zaterdag 14 december 1968. Het Zeeuws Museum Is dagelijks, behal ve des zondags, geopend van 10- 12.30 uur en van 14-17 uur. Een „iglo"- schouwburg DEN HAAG. 8-11. Sean Kenny ontwerper van het Britse pa viljoen op de Expo '67 in Ca nada, heeft een revolutionair project voltooid: een mobiel theater van glasvezel in de vorm van een iglo. De schouw burg. die in acht uur door vijf man kan worden opgericht, is samengesteld uit 28 in elkaar grijpende panelen van glasve zel, heeft een diameter van ruim 21 meter en biedt plaats aan vierhonderd mensen. Af zonderlijke eenheden, die op vrachtwagens worden ver voerd, konnen uit op het toneel en bevatten de kleedkamers, garderobes en een bar. Het theater kost ongeveer 120.000 pond sterling (een miljoen gul den) en zal door het nationale theater van Wales worden ge bruikt voor het geven van voorstellingen op het platte land van Wales en Engeland. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t Met luisteren bereikt men 4 meer dan met. tegenspreken. f i WA7" UQT Di BILT Een goede kennis van de vader, een Belg die toevallig met zijn gezin bij dezen op bezoek was. had hem met zijn auto naar de enkele hon derden meters verder gelegen wo ning" van de zoon gereden, doch was buiten in zijn wagen blijven wach ten. Plotseling hoorde hij schoten, snelde de woning binnen en vond daar de drie slachtoffers zwaar ge wond op de grond liggen: P. Bergs sr.. J. Bergs jr. (32 jaar) en diens vrouw (30 jaar). De B'elg ont fermde zich over de beide kinderen van het echtpaar - 2 en 4 jaar - en sloeg alarm. De gewonden werden 'naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht, waar zij kort na aankomst overleden. Het motief voor deze tragische daad moet, naar men meent, gezocht worden in de gespannen verhouding' die tussen vader en zoon was ont staan. De jonge Bergs had het aan nemersbedrijf van zijn vader oveige- nomen; het ging onder diens leiding zienderogen achteruit, er ontston den grote financiële moeilijkheden, vader Bergs laat een vrouw en acht kinderen achter. Verwachting lot dinsdagavond: Overwegend droog Overwegend droog weer met veel bewolking' en plaatselijk mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en oost; weinig verandering in tem peratuur. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperatuur: van 0 tot 5 gra den onder normaal. Max.-temperatuur: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. 12 nov. Zon op 7.55, onder 16.53. Maan op 22.37, onder 14.14. Laatste kwartier: 13 nov. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 nov. 7.08 v.m. 19.39 n.m. BROUWERSHAVEN 12 nov. 7.04 v.m. 19.26 n.m. Doodtij: 15 nov. Advertentie. V..'" Bregonje Edisonstraat 24 inbrtS'»,e \N1N ZO'N PRIJS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1