GILIJAMSE verzorgt uw ontdekkingsrit in de nieuwe generatie van Mercedes-Benz TT ONZE PUZZELRUBRIEK Tl Geref. Kerk Bruinisse werd 100 jaar geleden geïnstitueerd Fa. Joh. den Boer KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 november 1S68 Nr. 20094 DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. In het ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum is de heer G. Davelaar, die op 2 augustus j.l. op de Goof.seweg in Amsterdam met zijn bromfiets in botsing was geko men met een auto. aan de gevolgen overleden. AMSTERDAM. De 20-jarige bromfietser Th. Rauch, die in de nacht van -zondag op maandag j.l. op het Waberlooplein in Amsterdam met zijn bromfiets ten val kwam. is in Het Wiihelminagasthuis aan zijn verwondingen bezweken. AMSTERDAM. Maandag j.l. viel van het balkon van de ouderlijke waning in de 2e Jan van der Heij- denstraat in Amsterdam d 14 maan den oude Carmen Achthoven naar beneden. Met zware verwondingen werd1 het kind in het Wilhelmina gasthuis opgenomen, waar het don derdag is overleden. AMSTERDAM. De 60-jarige K. L.M.-monteur J. van de Brand is bij een botsing op de Geerban in Am sterdam zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. De man werd gegrepen door een achter hem rijdende auto toen hij met zijn' bromfiets zonder richting aan te ge ven plotseling links afsloeg. De bromfiets vloog in brand, de auto kwam in een sloot terecht. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 9 en zondag 10 november Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster Rissec-uw, Bruinisse, telefoon (01113) 367, neemt waar voor zuster Campagne. Zuster A. K. werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Zeer veel inzendingen bereikten deze week het redaktiekantoor. De puzzel was kennelijk niet zo moei lijk als de vorige want het aantal foutloze inzendingen was belangrijk groter. De twee prijzen werden ook d'eze week dus weer verloot. De eerste prijs gaat naar: mevr. K. de Witte-Verboom, Hoge Kerkstraat 18, Nieuwerkerk De tweede prijs is bestemd voor: mevr. M. Zülstra-Steur, Prof. Pullelaan 14, Utrecht De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. ria; 4. eikel; 8. maan1; 11. bordes; 13. relaas; 15. r.o.; 16. dapper; 18. pet; 20. emoe; 22. rat; 23. spleet; 25. prei; 27. ate; 29. or; 30. kwu; 32. etc.; 34. wrange; 36. eiser; 38. amor; 40. deuk; 42. n.t.; 43. n.t.s.; 45. ede; 47. v.a.; 48. sjek; 50. trio; 53. onder; 55. elegie; 56. n.o.c.; 58. olm; 60. el; 61. pet; 63. theo; 65. regent; 68. iet; 70. graz; 72. era; 73. sahara; 75. dij; 76. noemer; 79. waaien; 81. arts; 82. scala; 83. lam. Verticaal: 1. room; 2,. ir; 3. adder; 4. esprit; 5. kreta; 6. eer; 7. 1.1.; 8. ma; 9. asperge; 10. netto; 11. bres- kens; 12. e.a.; 14. aap; 17. pa; 19. ee; 21. opus; 23. serre; 24. londen; 26. eert; 28. two; 31. witje; 33. ca; 35. euvel; 37. enkele; 39. mei; 41. karmo zijn; 44. stipt; 46. dooh; 49. elegant; 51. ree; 52. on; 54. door; 57. ottawa; 5S. arena; 62. tiara; 64. egaal; 66. er; 67. nee; 69. eh; 71. adem; 73. sec; 74. ra; 77. os; 78. ms; 80. ia. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. brievenbesteller; 4. bloem; 8. hoefdier; 12. knaagdier; 13. drinkgerei; 14. huidblaasje; 16. bid (Lat.); 17. uitroep; 19. boom; 21. mas ker; 23. vrucht; 25. laan; 27. vrese lijke ziekte; 29. vogel; 31. jongens naam; 33. verplaatste personen (alk.); 34. scout; 37. als eerder (afk.); 39. rivier in Nederland; 40. film maatschappij; 41. mannelijk zoog dier; 43. jongensnaam; 44. aanzien; 45. boog (Eng.); 46. boom; 47. secon de; 49. aanw. vnw.; 51. water in Utrecht; 53. de onbekende (afk.); 55. land in Europa; 58. meisjesnaam; 59. vette vloeistof; 61. slang; 63. verbin ding over water; 64. voorzetsel; 67. meisjesnaam; 69. deel v. d. hals; 71. lidwoord; 72. steen; 73. aanw. voor naamwoord; 75. meisjesnaam; 77, deel v. h. hoofd'; 79. schelle kreet; 81. delfstof; 82. meubel; 83. man. Perfektie is een belevenis. Dat ontdekt u tijdens een proef rit in een Mercedes-Benz. De wagens staan bij ons tot uw beschikking: rijden en informeren verplicht u uiteraard tot niets. Maar u bent wel aan uzelf verplicht om nu kennis te maken met de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. En straks met onze perfekte service. AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 OVERDENKING STREEKNIEUWS De foto- en dia-wedstrijd „Folklore 3", georganiseerd door de Stichting Amateurfotografie, is afgesloten. De jury beoordeelde enkele honderden foto's en dia's. Kwalitatief stond het ingezonden werk op hoog peil. Het hierbij afgedrukte „meisjeskopje", werd gemaakt op de Westfriese markt te Schagen. Het is een dia-reproduktie van het bekroonde dia, vervaairdigd door de heer Metzelaar te Bussum. „Wie ben ik" Exodus 3 11. Wie ben ik, is een vraag die de mens tot nadenken aanzet. Een vraag welke hij zichzelf stelt. Wie ben ik? Optimist of pessimist of mis schien ieen progressief mens, het kan ook conservatief zijn. Maar allemaal horen we ergens 'bij. In onze wereld met haar vragen en onopgeloste pro blemen, waarin de een de ander niet begrijpt en we allemaal strijden om nog meer te worden, hebben we alle maal 'in onze eigen kring met onze instelling een bepaalde invloed. Wie ben ik wordt dan: Wat stel ik voor? Dat is van groot 'belang. In onze wed loop naar een steeds maar weer be ter wordende wereld, die toch nooit goed genoeg kan zijn, hebben wij onze inbreng. U en ik, zoals we zijn bouwen zelf aan deze wereld en ook wij maken er van wat we willen. „Wie ben ik" zegt: Kan ik zo mee bouwen aan de nieuwe aarde? Als. en vul zelf dan maar in. Ik hoop dat deze vraag u iets zal zeggen, dat het u klein maakt als u uw taak ziet. Mozes werd klein toen hij hoorde wat zijn levenstaak was. Want als we klein worden in ons zelf kunnen we veel meer bereiken. Dan kunnen we namelijk een realist worden. Realist wordt men pas als God Zelf Zijn werk aan ons doet. Ja zeker, om realist te worden moet God eerst iets aan ons doen. Alleen zó kunnen we de wereld en de pro blemen, waarin we staai'n, de om standigheden en de gebeurtenissen, die ons wedervaren, met Hem de 'baas worden. En God doet dat, wan neer iemand de vraag' van onze tekst, voor zijn aangezicht stelt en zich door God een nieuwe naam laat ge ven, en nieuwe kracht valn waaruit gehandeld kan worden. Dan handelt hij niet meer als geboren optimist of pessimist; ook niet als iemand, die 'aanleg of ervaring genoeg heeft om optimist te zijn. Neen .dan handelt hij ails iemand die door God her schapen iis tot realist. Want hij heel't Gods antwoord gehoord: Ik zal met u zijn. Heeft u de kracht ontvangen? God wil u die geven. Hij wil dat we niet tin eigen maar in zijn naam hande len. Zo kunnen we iets tot stand brengen. Zo kunnen we werkelijk van het leven gaain genieten zoals velen 'het van ons graag zouden wil len. Realist genoeg zijn om te kun nen zeggen: „Wie ben ik?" Ik ben een tevreden en dankbaar mens. Te vreden met ons leven, dankbaar voor elke dag die ons wordt gegeven. Als u zó 'kunt leven is uw leven een groot feest. Lt. M. KNOT. ZIERIKZEE Gecombineerde ouderavond Openbare lagere school De ouderavond van de openbare Theo Thijssenschool, die zoals aan gekondigd gehouden wordt op vrij dag 15 november a.s., wordt gecom bineerd met de ouderavond van de openbare school Nieuwe Boogerd- straat. Beide scholen hebben dus op genoemde avond hun ouderavond. De bijeenkomst wordt gehouden in het Huis van Nassau. Chr. Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen komt bijeen op woensdag 13 novem ber a.s. in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw. In deze avondbijeen komst. zal het onderwerp „Levens kunst door levensstijl" besproken worden door mevr. A. M. Amelink- Berg uit Den Haag. RENESSE Opbrengt NOVIB-collecte De te Renesse gehouden collecte voor de NOVIB heeft opgebracht de som van f 348,31. BRUINISSE Aanbesteding In het gemeentehuis van Bruinis se werd woensdagmorgen in het openbaar aanbesteed door gemeente werken het aanbrengen van vlotten en verhardingen etc. voor de jacht haven in de voormalige werkhaven van de Deltaidienst te Bruinisse. De drie laagste inschrijvers waren: Fa. A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 66.000; Aannemingsbedrijf H. Stouten, Brou wershaven f 65.500. Laagste: Aanne- mingsbedrij f Schouwen-Duiveland N.V., Zierikzee f 65.000. Een blik in de kerkhistorie t Voor uw woonvertrekken vloerbedekking; die mooi sterk doelmatig én niet duur is! 1 Dus TRETFORD Telefoon 2345 - ZIERIKZEE U BENT VAN HARTE WELKOM! (Slot). De volgende dag verzocht zijn gastvrouw hem te blijven, daar het toch geen weer was om verder te gaan. (Van een verdere reis naar Zie rikzee schijnt geen spraike meer te zijn geweest). Maar van Dijke wilde terug naar St. Philipsland en weiger de „een woordje te spreken" voor vrienden en bekenden, zoals toen door zijn gastvrouw werd verzocht. Maar de veerman weigerde hem over te zetten, gezien de storm en het ru we water, dat de overtocht tot een groot gevaar zou maken. Tevergeefs zat van Dijke d gehele dag op Zijpe te wachten en er zat 's avonds niets anders op, dan naar Bru terug te gaan en opnieuw onderdak te vra gen op het adres van de vorige avonid. Eerste preek Toen kwamen vreemden en be kenden van de vrouw des huizes, en toen was het ook dat oefenaar van Dijke zijn eerste preek op Bruinisse hield in de kamer van het huis, waar later burgemeester Hage woonde. Want genoemde vrouw was de groot moeder van 'burgemeester S. Hage en er vormde zich een 'nieuwe kring van mensen die de Hervormde Kerk verlieten. Janna Zeyler, zoals de vrouw bij haar meisjesnaam het meest op Bruinisse bekend was, ver gaderde eerst die vriendenkring in halar huiskamer. Later werd er naar meer ruimte gezocht en ook geven- den. Maar dat zal toch alles wel de aan leiding zijn geweest dat er in 1843 gesproken werd van een gerefor meerde 'kring te Bruinisse, die min of meer zelfstandig was van die van Nieuwerkerk, later die Dijkse kerk van Oosterlalnd. Ds. Buddingh zat in die tijd gevan gen, waarschijnlijk omdat hij de hem opgelegde boetes niet kon of niet wilde betalen (boetes opgelegd om dat 'hij preekte terwijl de overheid dat niet wilde), terwijl waarschijn lijk ds. Budding en zijn volgelingen geen vrijheid van godsdienst wilden vragen. Van Dijke deed dit wel en hij kreeg van koning Willem II vrij heid om als leraar voor de gemeente te St. Philipsland op te treden. Ook hij had intussen bijna al het geld van de hofstede die hij aan zijn broer verkocht, aan boeten moeten beta len. Toen hij die vrijheid om te preken eindelijk had (oktober 1844), wilde hij natuurlijk graag als predikant bevestigd worden. De mak die dat doen moest was ds. Ledeboer uit Benthuizen, geen onbekende naam in de geschiedenis van de afschei ding, maar ds. Ledeboer weigerde pertinent om van Dijke in het d'omi- neesambt te bevestigen, zolang' hij de vrijheid van godsdienst die hij met veel moeite gekregen had, niet herriep. Het hem door de koning verleende stuk was voor ds. Lede boer een doorn in het oog, zodat ds. van Dijke maafr besloot naar Ameri ka te gaan. Maar ook dat sprong op het laatste ogenblik af. In 1849 ten slotte bevestigde ds. Ledeboer ds. P. van Dijke in het ambt. Tot aan zijn dood in 1884 bleef ds. van Dijke te Bruinisse komen en te Bruinisse preken, wat eerst samen gevoegd wais scheidde zich in die tijd vaneen. Er kwam een kerk van Gereformeerden, die het bleven zoe ken in de richting van de eerste af scheiding in Nieuwerkerk, de kerk die nu zijn 100-jarig bestaan viert, maar er kwam ook een kerk van ds. van Dijke 'die een eigen gebouw kreeg, enige jaren nadalt de Gerefor meerde Kerk in 1868 was opgericht. Natuurlijk zullen er in de jaren 1850 -1870 velen geweest zijn, die zowel de diensten in Oosteland bezochten, maar die ook kwamen als ds. van Dijke to Bruinisse preekte, want een duidelijke scheidslijn was er in het begin niet. De kerkenbouw Terwijl eer de definitieve kerken werden gebouwd, er op den duur toch wel een duidelijke afscheiding kwam. De ene groep hield' dienst in een huis tussen de Oudestraat en de Kerkstraat( waamu de heer Joh. van den Bos, rijwielhandel, zijn werk plaats heeft), de andere groep in de schuur van Jacob Rokus. die ouderen nog wel gekend hebben eer de heer Joh. Niieuwersteeg zijn zaak ver grootte. Deze laatste groep was het. die 'b eerst een kerk kreeg, op de plaats waafr nu nog de Gereformeerde Kerk slaat. Deze kerk werd gebouwd dooi de metselaar Capelle, overgrootva der van de tegenwoordige metselaar -aannemers, die nu nog hetzelfde be roep te Bruinisse uitoefenen. De kerk stond echter anders dan het gebouw dat we nu kennen, het liep in zijn richting zo gezegd met de dijk mee, dus oost-west. Ouderling dn 1868 was onder meer de heer D. van den Berg, samen met de heer Joh. van As. De naaim Leen Witte komt al vroeg in de kerke- raadsnotulen voor, evenals die van Adr. Jumelet (Arjoan van de kaoie). De geschiedenis van de Gerefor meerde Kerk van de laatste 100 jaar is niet denkbaar zonder de leden van de familie van den Berg, die de kerkeraad een dominerende plaats hebben ingenomen. Predikanten die de Gereformeerde Kerk hebben gediend zijn: ds. J. A. Klercq, 25 juli i869-26 april 1874; ds. W. Groeneveld, 2 aug. 1874-10 febr. 1887; ds. A. van Bueren, 13 januari 1889-15 sept. 1902; ds. G. de Jager, 19 juli 1903-27 nov. 1'910; ds. A. Taal, 12 mei 1912-8 april 1917; ds. D. Brommer, 7 dec. 1924-17 febr. 1929; ds. J. P. Unger, 7 december 1930-1 oktober 1945; ds. D. Bremmer (twee de maal) 22 dec. 1946-8 mei 1955; ds. C. A. Wielemaker, 16 juni 1957-20 nov. 1960; ds. G. den Heeten, 8 maart 1962-26 juni 1966. Een gevelsteen herinnert aan de bouw van de tegenwoordige kerk in 1904. „De eerste steen is gelegd door D. van den Berg Wz., 13 mei 1904. De korkeraad, G. de Jager, voorz., N. J. Bastmeijer, secretaris". De heer Bastmeijer was vele jaren lang hoofd van de chr. school. Deze tweede 'kerk werd wat het metselwerk betreft gebouwd door Jac. Deurloo. aannemer van het tim merwerk was de heer Bax, uit Zie rikzee, smid de heer Salomon Krij ger. De Gereformeerde Kerk was de enige kerk die in de oorlog bleef gespaard. Enige jaren geleden ech ter werd de kerk verbouwd, de eigenlijke kerkruimte werd kleiner, de consistorie werd weggebroken, en op een andere plaats gemaakt, even als de inganlg. Het aantal tot de kerk behorende personen wals en bleef al tijd in de buurt van 200, het strekt de gemeente daarom tot eer, dat zij zo lange tijd (bijna een eeuw lang) toch telkens weer een dominee wist aan te trekken en deze, ondanks het geringe „zielental" ook wist te on derhouden, want bezittingen die ren te opbrengen, zoals in kleine plaat sen soms het geval is, heeft de kerk niet. Ook nu wordt nog wel omge zien naar een (nieuwe predikant, maar men realiseert zich wel, dat de ze als hij komt, naast het predik ambt te Bruiniisse toch nog wel an dere werkzaamheden op het eiland zal moeten doen. Veel steun wordt nu ondervonden door de rustend predikant ds. D. Bremmer, die vorig jaar voor de der de maal naar Bruinisse kwefcn en die in raad en daad ;de kerkeraad van zijn vroegere gemeente bijstaat. De tegenwoordige kerkeraad be staat uit de heren: L. bij de Vaate, praeses; L. S. Abrahamse, scribal; M. Kempe (kassier)A. Kik, ouderling en de diakenen L. van der Spek, S. Beekman en J. G. de Waal-Otte. In de herdenkingsdienst op 13 no vember zal de predikatie worden ge houden door ds. D. Bremmer; de praeses van de kerkeraad zal een welkomstwoord spreken, terwijl de heer W. valn: den Berg, oud-ouder ling, de herdenkingsrede zal houden. Kinderen zullen met zang de dienst opluisteren. Het slotwoord wordt ge sproken door de consulent dr. Becker uit Nieuwerkerk. S. A. J. Verticaal: 1. dot; 2. onder andere (afk.); 3. optocht; 4. water in Bra bant; 5. vorm van ontspanning; 6. mcesplent; 7. ambtshalve (Lat. afk.); 9. jaargetijde; 10. bijwoord; 11. niet vroeg; 13. Noord-Holland (afk.); 15. afstandsmaat (afk.); 18. soort stof; 20. glad neerliggend (van haar); 22. mu zikaal drama; 24. boom: 25. Engels voegwoord; 26. gelofte; 28. bevel; 30. opporren; 32. teveel van het goede ontvangende hebbende; 33. zwerven; 35. toestand van rust; 36. edel; 38. plaats in Drente; 39. loterijbriefje; 42. masker; 48. enkel'e; 50. meisjes naam; 52. jongensnaam; 54. gevan genis; 56. vallei; 57. lokspijs; 58. boos; 60. verdedigingswerk; 62. unieke; 63. verzoek; 65. tijdperk; 66. uitheems zoogdier; 68. verharde huid; 70. gewicht (afk.); 72. vreem de munt (afk.); 74. titel (afk.); 76. Frans voegwoord; 78. geogr. aandui ding (afk.); 80. voorzetsel. 72. Aram slaakt een zucht van verlichting als Allsandra de deur van de werkplaats bereikt heeft. Ieder ogenblik verwacht hij achter zich een schreeuw te horen, doch Allsandra is reeds naar binnen geglipt en haastig volgt Aram haar, terwijl hij de deur achter zich sluit. Niemand heeft hen gezien en vcor het ogenblik zijn zij ten minste veilig. Bezorgd vraagt Aram zich echter af voer hoe lang. Wat zal Korban doen, wanneer hij ontdekt dat het meisje verdwenen is. Zal hij zijn woede koelen op Grubalt? Een plotseling rumoer buiten maakt een einde aan zijn overpeinzingen. Hij heel'1 zich met Allsandra in een duistere hoek van de werkplaats teruggetrokken, doch door een der vensters heeft hij een goed gezicht op het binnenplein, dat zich nu langzaam begint te vullen met Korban's mannen. Plotseling verschijnen Korban en Ramar in de poort van het hoofdgebouw. Er valt onmiddellijke stilte en de rovers staren in afwachting naar hun hoofdman. Korban's gezicht is vertrokken van woede. „Eén van mijn gevangenen is verdwenen! Maar zij kunnen niet ver weg zijn! Ramar blijft hier met een paar man! Alle anderen gaan met mij mee om de schurken te achter halen!" schreeuwt hij over het binnenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9