Richard Milhous Nixon nieuwe president V.S. Waagen waagmeesters te Zierikzee De ver cl TWEE WINNAARS IN V.S. verdwenen robii ijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 8 november 1968 Nr. 20094 DEN HAAG, 7-11. Richard („Dick") Milhous Nixon heeft er voor gezorgd dat de Verenigde Staten na acht jaar in januari weer een repu blikein als president krijgen. Hij versloeg in de wedloop om het Witte Huis zijn rivalen, vice-president Hu- bert Humphrey en de onafhankelij ke oud-gouverneur van Alabama George Wallace, en bewees dat hij niet de eeuwige „verliezer" is, zoals velen hem na zijn nederlagen in de presidentsverkiezingen van I960 en de gouverneursverkiezingen in Cali- fornië in 1962 noemden. Richard Nixon heeft een grote er varing in nationale ambtelijke en po litieke zaken. Twee ambtstermijnen (van 1952-1960) was hij vice-presi dent onder president Dwight D. Ei senhower en zijn optreden in de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging dateert van 1946 toen hij tot congreslid werd gekozen. Hoewel Nixon kan bogen op een zeer lange staat van dienst voor land en volk, hebben zijn bovenge noemde verliezen hem geen goed ge daan. Tot de republikeinse partij- conventie dit jaar hadden velen in zijn partij en ook daarbuiten de in druk dat hij zijn greep op de politiek had verloren. Tijdens de afgelopen verkiezingscampagne is hij echter „gelanceerd" als de nieuwe Nixon de rijpere, zelf zei hij dat de zes jaar waarin hij niet naar openbare func ties had gedongen, hem in de gele genheid hadden gesteld zich een meer bezonken oordeel over belang- Voor 45 jaar... ZIERIKZEE. Enige stadgenoten hebben zich verenigd teneinde de be staansmogelijkheid te onderzoeken van een openbare leeszaal en biblio theek alhier. NIEUWERKERK. Tegen de avond brak brand uit in een landbouw- schiiur in de Weststraat. De brand weer was snel ter plaatse maar kon niet. tegengaan dat de schuur totaal uitbrandde. ZIERIKZEE. Het geduld van de Nuts-leden werd op de laatste le- zing-civond wel op de proef gesteld. De inleider, mr. Kamp, kwam ander half uur te laat aan doordat de boot midden in de haven vast lag dooi de lage eb. NOORDWELLE. Daar in de ge meente geen zondagsschool bestaat heeft zich een commissie gevormd tot kerstfeestviering van alle school kinderen. ZIERIKZEE. In het gebouw der voormalige rechtbank zal eerstdaags het Kantongerecht en de kantoren van Registratie en Kadaster worden ondergebracht. BRUINISSE. Uit het jaarverslag van de varkenshond bleek dat 34S varkens zijn aangegeven en het aan tal leden 194 bedraagt. REN ESSE. De opkomst op de ouderavond was wederom zeer ge ring. Van de 60 ouders van school gaande kinderen waren er slechts vier opgekomen. BRUINISSE. In plaals van 10 uur vertrekt de autobus naar Zierikzee nu om half tien v<tn hier, waardoor aansluiting wordt verkregen op de Prov. Boot die half elf vertrekt. ZIERIKZEE (Adv.). Zo goed als nieuwe pathéfoon te koop, massief eiken kast, zeer mooi spelend met 20 nummers, waarbij grote 35 cm. pla ten. Prijs f 33. Onder jurkjes N charmante modelletjes, fijne effen tinten of gezellige N dessins, spaghettibandjes s of brede schouderbanden, N uit België, Frankrijk, Duitsland of Nederland. 5 Teveel om op te noemen »5 mevrouw U moet gewoon eens komen kijken. Ja, u had het al begrepen. LIET DOMEIN VOOR DE VROUW Dam 21 Zierikzee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haaften (toez.): P. P. J. Monster, Baraeveld; te Assen (wijkgem. Veningerland)W. A. de Pree. Hindelopen. Benoemd tot leraar g.o. aan de Majvoschool te Venlo: M. J. Top, em. pred. te Barneveld. Aangenomen naar Nieuw-Helvoet: S. G. Oosterhoff. Hoogwoud. Gei*. Kerken Beroepen te Middelburg: H. van Benthem, Apeldoorn; te Scherpen- zeel: S. de Vries, Bennekom. Bedankt voor ScherpenzeelS. de Vries, Bennekom. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Hoogvliet-Spijkenis- se: drs. J. Faber, Schiebroek-Hille- gersberg. Beroepen te Axel en te Ter-neuzen: J. C. Weststrate, Meliskerke. Bedankt, voor Veen: J. C. Wesl- Strate, Meliskenke. rijke kwesties te vormen hetgeen hem in zijn nieuwe functie ten goede zou komen. Zoon van citrocnkwckcr Richard Milhous Nixon werd 9 ja nuari 1913 te Yorba Linda in Cali- fornië als tweede zoon van een ci troenkweker geboren. In 1937 pro moveerde hij aan de Duke-universi- teit in de rechten en in 1942 trad hij als ambtenaar in overheidsdienst. In de tweede wereldoorlog diende hij in het gebied van de Stille Oceaan als marine-officier. Na zijn demobilisa tie in 1946 ging Nixon in de politiek. Hij werd dat jaar tot lid van het Huis van Afgevaardigden voor de staat Californië gekozen. Hij werk te mee aan de opstelling van de .,Taft-Hartley"-arbeidswet van 1947 en trok de aandacht door zijn werk in de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, welke zich vooral bezig hield met de communisten. In 1950 werd Nixon met overweldigen de meerderheid ten opzichte van de democratische kandidaat in de Se naat gekozen. Toen generaal Dwight D. Eisenhower tot republikeinse kandidaat voor de presidentsverkie zingen van 1952 werd benoemd, koos hij Nixon als kandidaat voor het vice-presidenlschap. Het tweetal wen de verkiezingen en slaagde er ook in 1956 Ln aan de macht te blij ven. Tijdens ernstige ziekten van Eisenhower in 1955. 1956 en 1957 be kleedde Nixon tijdelijk het presi dentschap. Toen Eisenhower in 1960 bedankte voor een nieuwe ambtstermijn werd Nixon de republikeinse kandidaat. John F. Kennedy behaalde een krap pe overwinning. Velen zeiden dat Nixon zijn nederlaag te wijten had aan een televisiedebat met Kennedy waaruit hij „geschonden" te voor schijn was gekomen. Zeker is dat Nixon tijdens de afgelopen campag ne weigerde op uitdagingen van de democratische kandidaat Humphrey in te gaan óm een dergelijk debat ook nu te houden. BLIK DOOR HET WERELD De Amerikaanse verkiezingsstrijd werd in hoofdzaak gestreden met slogans die alsmaar weer op de tele visie en in pamfletten opdoken, maar ook op grote knopen op de jas ge dragen werdenEén van de popu lairste „buttons" die we op straat re gelmatig zagen dragen, was die met de tekst: Be glad only one of them can win (wees maar blij dat slechts één van hen kan winnen). Die spreuk is niet bewaarheid. Zo wel Richard Nixon als Hubert H. Humphrey hebben een zege bevoch ten. Weliswaar kwamen zij met een verschil in kiesmannen aan de eind streep, maar het werkelijke verschil tussen de aantallen uitgebrachte stemmen was zo gering, dat van een uitgesproken voorkeur voor een be paalde kandidaat bij het Amerikaan se volk blijkbaar geen sprake is ge weest. De opiniepeilingen hebben deze tiitslag niet kunnen voorspellen, al toonden zij wel aan, dat het verschil tussen Nixon en Humphrey kleiner was geworden. Toch heeft Nixon nog in de avond na de sluiting van de stembussen, toen de eerste uitslagen op de televisieschermen verschenen, gerekend op een grote overwinning. Twee kwaden Ronduit wordt in de V.S. gespro ken van een kiezen tussen twee kwaden. Humphrey sprak niet zo sterk aan als voorheen bij presi- de?itsverkiezingen een favoriet van de Democraten. De Republikeinen op hun beurt waren niet allemaal content met de keuze van Nixon. Het kon al worden afgeleid uit het grote aantal knopen met de namen van Kennedy en MacCdrthy, ja zelfs van Rockefeller, de drie uitgeschakelde kandidaten. Zij mochten dan tijdens de partij-conventies over minder kiesmannen beschikken, zij zouden vermoedelijk meer kiezers achter zich hebben gekregen. Ook de campagnes verliepen glad en gesmeerdmaür zielloos. Als pre- dent Johnson niet had besloten de bombardementen op Noord-Vietnam te staken ,zou Humphrey mogelijk minder stemmen liebben behaald. Maar Nixon heeft weer stemmen verspeeld, door zich in zijn laatste redevoeringen een beetje laatdun kend over deze „politeike manoeu vreuit te laten. Blijks interviewtjes met the man in the street" heen Humphrey ook geprofiteerd vahi de Amerikaanse neiging om op te komen voor „the underdog", voor de beschimpte en onmachtige, die dreigt te verliezen. Juist door zijn vertoon van warme menselijkheid verwierf hij stemmen van mensen die Nixon nu juist iels te gehaaid, te gladte gemakkelijk vonden opkomen. Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. In New York is een 70-jarige timmerman aangehouden omdat hij met, een geweer schoten in de lucht afvuurde voor zijn wo ning. Hij deed dit, naar zijn zeggen, uit vreugde over de overwinning van Nixon. De politie nam behalve het gebruikte geweer nog twee geladen geweren, 132 patronen, een speer, twee paar voetboeien, twee bajonet ten, een jachtmes en twee bijlen van de feestvierder in beslag. SAN FRANCISCO. De politie van San Francisco heeft het complex van het „State College" bezet, nadat zich herhaaldelijk ongeregeldheden had den voorgedaan als gevolg van het optreden van negerstudenten die het onderwijs wilden verstoren. WASHINGTON. Nederland en de Verenigde Staten hebben overeen stemming bereikt over een mander om de successierechten te verlagen die moeten worden betaald, als inwo ners van het ene land overlijden in het andere, zo heeft het Amerikaan se ministerie van financiën meege deeld. PRAAG. Duizenden studenten zijn donderdag op de 51e verjaardag van de Russische oktoberrevolutie, in de Kareluniversitett in Praag een zit- staking begonnen. MOSKOU. De 51ste verjaardag van de oktober-revolutie is donder dagochtend op het Rode Plein in Moskou gevierd met de traditionele parade vain de troepen van het Mos- kouse garnizoen en de rede van de Sow jet-Russische minister van de fensie. De plechtigheid werd door radio en televisie uitgezonden. Oplossingen Amerika kan niet met twee presi denten regeren, dus is er in de vaak geroemde Amerikaanse grondwet voorzien in verschillende oplossin gen. In de eerste plaats door de ge trapte verkiezingen met kiesmannen en in het laatste geval, indien één der kandidaten ook niet: voldoende kiesmannen achter zich krijgt, door een nieuwe presidentsverkiezing in het (dinsdag ook nieuw gekozen) Huis van Afgevaardigden. Het verschil tussen beide in de ge geven omstandigheden is, dat Nixon zeker is van een groter aantal kies mannen, maar dat Humphrey presi dent wordt als er in het nieuwe Huis van Afgevaardigden een beslissing moet worden genomen. Want dat bleef in kleine meerderheid demo cratisch. Allerlei moeilijkheden zijn er nu nog in zicht. Nixon zal als republi kein met een gemengd kabinet moe ten optornen tegen de democratische meerderheid bij de afgevaardigden. Er zal weinig van zijn plannen te recht kunnen komen. En gezien de stemming (na Vietnam) in Washing ton, zal Amerika een meer isolatio nistische politiek gaan voeren, met hogere tolmuren en weinig interesse voor Europa en Azië. MARKTBERICHTEN Bloembollen en bloemen LISSE. De belangrijke valutadatum vaa l november is achter de rug en de Coöp Bloembollenveilingvereni ging H.B.G. heeft alle principalen voor de volle 100 pet. kunnen uitbe talen (dat loopt over f 32 miljoen). Het lij'^t wel of met het verstrij - ken vajn deze datum de bordjes ver hangen zijn. De tulpen maken nu een goede prijs, voor kleine maten van hyacinten is de vraag zeer groot en crocussen zijn bijzonder duur. Ook de prijzen van de gladiolen staan op een zeer gunstig peil. De gemiddelde prijs ligt bij H.B.G. aan zienlijk hoger dan die van verleden jaar. Wat eeuwenlang heeft beslaan kan vroeg of laat en soms nog heel on verwacht een einde nemen. Om eens een voorbeeld te noemen: sinds men senheugenis was er te Zierikzee een waag en waren de waagmeesters ac tief by hel wegen van het aange voerde vee en andere waren totdat deze traditie kort geleden (om pre cies te zijn op 28 septemberplotse ling werd afgebroken. De aloude waag van Zierikzee moest wijken voor de expansie van de ge- meentesekretarie of met andere woorden: het vee moest wijken voor de ambtenaren! Reglement Vooral in vroeger tijd had de waag meester een driLkke dagtaak. Niet al leen levende have, maar goederen van de meest uiteenlopende soort werden dagelijks aangevoerd en moesten onder persoonlijk toezicht van de waagmeester worden gewo gen. In het reglement voor de waag meester, dat op 21 augustus 1786 door de Raad van Zierikzee werd vastge- steld, wordt die taak als volgt om schreven: ..Den Waag-meesler zal gehouden zyn deszelfs functie in eigen. persoon te bedienen, zonder iemand anders te mogen emploieeren dan die hem by Collegie van Burgemeester en Schepenen daartoe beëedigt en ge- auctoriseert, als substituut zal wor den toegevoegd", en verder: „Denzelven zal altoos praesent en in de Waag moeten zyn, het geheele jaar door, des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uuren". Er werd uiteraard van de waag meester verwacht, dat hij zijn bezig heden op bijzonder nauwgezette wijze zou verrichten en dat hij een onkreukbaar man was: „den Waag- meesler zau gehouden zyn te weegen alle goederen, zonder onderscheid, met een effen schaal zonder eenige doorslag". Wa-nzelfsprekend mocht van om koperij geen sprake zijn. In het vijf de artikel van het reglement lezen we dan ook: mitsdien zal denselven (bedoeld is de waagmeester) boven het loon van niemand mogen onl- fangen ofte gedogen dat voor hem ontvangen worden eenige giften, fooytjes of drinkgelden, van wie 't ook zy Eed Alvorens een nieuwbenoemde waagmeester zijn functie aanvaardde legde hij de volgende eed af: „Hier zweer ik Waagmeester te zyn der stad Zierikzee, dezelve Waa- ge wel en getrouwelyk te bediennen; alle kooplieden zoo wel in hunne ab sentie als presentie het hunne te ge ven, regt waag-geld en salaris daar van te ontvangen, agtervolgende de ordonnantie daarop gemaakt, of zel ve nog te maken, daarin myn niet te bevoordeehen nog iemand te veroit- gelykenen voorts al te doen dat een goed en getrouw Waagmeester eeds- en ambtshalven schuldig is en be hoord te doen. Zoow aarlijk helpe my God Almagtig". Waagmeesters Er zijn in de loop der lijden talrij ke waagmeesters in Zierikzee werk zaam geweest. In de periode 1690- 1968 (van Blom tot Roskam!) wel. achttien. Hun namen volgen hier: Robbrecht Blom (1690-1699), Roe land Vergale (1699-1724), Gijsbrechl de Jonge (1724-1772), Pieler Speijer (1772-1786), Gerbrand Renou (1786- 1787), Coenraad Visser (1787-1795), Jan de Vries (1795-1797), Gerbrand Renou (opnieuw: 1797-1800), Fran cois van Meerem (1800-1825), Petrus Gielen (1828-1833), Jan Smits (1835- 1845). Maurice Besnard (1846-1847), George Christiaan Bethe (1S47-1884), Johannis Tobias Bethe (1884-1909). Jan Jacob van den Bout (1909-1926), Arij Arnold (1926-1951), Cornells Re- poort (1951-1958), Jacob Albert Bie- nefelt (1958-1964) en Jacob Willem Roskam (1965-1968). W. H. Keikes. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur (dankuur voor gewas en arbeid) en 7 uur ds. Lam. Herv. verenigingsge bouw: 10 uur ds. Assendorp (gezins- dienst). Lutherse kerk: 7 uur ds. As sendorp. Kcrkwervc: 11 uur ds. Om- mering. Serooskerke: 9.30 uur ds. Faber. Burgh: 9.30 uur ds. Flink (dankdienst voor gewas en arbeid). Haamstede: 10 uur ds. Huizing, 7 uur ds. Ommering. Renesse: 7 uur ds. Feunekes, 11 uur zondagsschool. Noordwelle: 11 uur ds. Lam (viering H. A.). Scharendijke: 11 uur ds. Flink (dankdag voor gewas en ar beid). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes (dankdag voor gewas en arbeid). Zonnemaire: 10 uur ds. Feu nekes (dankdienst); 9.45 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld (viering H. A.). Drei- schor: 11 uur ds. Schoneveld (viering H. A.). Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 en 6.30 uur ds. Wes terhof (H. A. en dankzegging). Oos- terland: 9.30 uur ds. Ommering. 6 uur ds. Huizing. Sirjansland: 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds. Den Hoek. Meerkerk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Oostenburg. Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn (H. A.). Haamstede: 10 en 5 uur de heer L. v. d. Veer, Willemstad. Scha rendijke: 10 en 2.30 uur ds. Boes. LAND- EN TUINBOUW Oklober voor de landbouw: DEN HAAG, 7-11. Oktober had voor de landbouw een sombere en een meer zonnige kant. Tot het mid den van de maand duurde het slech te weer van september voort, om streeks de zestiende trad een weers- verbetering in waardoor de akker bouwers verder konden gaan met de aardappelen- en bietenoogst, terwijl de veehouders hun koeien nog wat langer in het land konden houden. Toch heeft het slechte weer zeer grote schade berokkend aan bedrij ven. die toch al de nodige rentabili- teitsproblemen kennen. De voorzit ter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, zei dit in de maande lijkse openbare bestuursvergadering. Hij herinnerde eraan dat onlangs door het landbouweconomisch insti tuut gepubliceerde cijfers over de in komensontwikkeling" wijzen op een opnieuw slechter geworden' positie van de veehouderijbedrijven. Vooral voor 1968-1969 voorzag het L.E.I. da lende inkomens. Voor 1969-1970 zou volgens de rekening enig herstel kunnen intreden als minister Lardi- nois en de E.E.G.-ministerraad de prijsvoorstellen van het Landbouw schap zouden overnemen. Een zonzijde is weer dat de prijzen op de melk- en zuivelmarkten de laatste weken flink zijn aangetrok ken. Zonder al te optimistisch te wil len zijn meende ir. Knottnerus toch. dat deze ontwikkeling de prijs die de boer voor de melk ontvangt in elk geval dichter bij de richtprijs zal brengen dan men aanvankelijk had voorzien. Het zuivcl-beleid Ir. Knottnei*us herinnerde aan de vele. deels nogal ongunstige com- mentai-en die cle afgelopen maand gegeven zijn op het zuivelbeleid. Oud-premier dr. Drees sprak zelfs van een falend beleid. De heer Knottnerus meende echter dat het sterk overdreven is het markt- en prijsbeleid als mislukt te beschou wen. alleen omdat er niet onaan zienlijke overschotten optreden, die overigens niet groter zijn dan drie a vier procent van het totaal. Na tuurlijk. aldus de voorzitter van het Landbouwschap, moeten we streven naar herstel van het evenwicht tus sen vraag en aanbod en moet er in de E.E.G. meer dan tot dusver een krachtig structuurbeleid worden ge voerd. Dit mag echter de inkomens- Somber maar ook zonnig doelstelling van het landbouwbeleid en de economische betekenis van de Nederlandse veehouderij niet doen vergeten. Er is geen reden tot pa niek - wel tot bezinning, aldus ir. Knottnerus. Nieuw-Loosdrecht. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Keizer, 3 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oostcrland: 10 en 3 uur ds. Bremmei'. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jansen, Goes. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.00 en 19.00 uur ds. T. Dekker. Goes. Chr. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kcrkwerve: 10 uur gods dienstoefening, 6 uur dienst des woords. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. Roos, Mid- delharnis. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gcrcformccrdc Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Gercf. Gemeente Sommclsdijk: 10 uur ds, Schenck. (Doopdienst. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. LAND- EN TUINBOUW Begroting 1969 van het Lamlbon wschap DEN HAAG, 6-11. Het bestuur van het Landbouwschap heeft de begro ting 1969 sluitend op f 9.223.150 aan vaard. Een toevoeging aan de alge mene reserve is voor het nieuwe be grotingsjaar niet voorzien. Volgens een prognose van ir. Roijackers. se cretaris van het schap, zullen de in komsten, die in 1968 nog f 519.000 boven de uitgaven liggen en Ln 1969 daaraan gelijk zullen zijn, m 1972 wel f 1.149.000 bij de uitgaven ach terblijven. Het huidige reservebe drag van ongeveer zeven miljoen gulden zal over 1968 nog wel stijgen, maar daarna resteert nog slechts het jaar 1969 om de financiële ontwik keling van het Landbouwschap gron dig te herzien. Een van de oorzaken van de verwachte inkomstenvermin dering is het teruglopen van het are aal belaste cultuurgrond en het aan tal belaste bedrijven. Dat gaat in de 'komende jaren f 100.000 per jaar schelen. Auto-buitens piegel DEN HAAG, 7-11. Een industrie in Montfoort, die o.m. speciale auto verlichtingen voor de koninklijke landmacht vervaardigt heeft een autobuitenspiegel ontworpen en op de markt gebracht die naar haar zeggen uniek is. Dej/fe op het linker spatbord te monteren spiegel kan middels een knop op het dashbord elektrisch in alle standen worden gebracht. Het aandrijf gedeelte is in zijn geheel overgebracht in de spie- gelstang, waardoor een aandrijfme chanisme onder het spatbord over bodig is en de spie-gel op dezelfde manier is lot ditsver gebruikelijk gemonteerd kan worden. Als voordelen noemt het bedrijf: bevordering van de verkeersveilig heid, omdat automobilisten nu wel eens niet de moeite nemen de spie- gei in de juiste stand te zetten, wan neer bijv. iemand anders in de auto heeft gereden. Aan tijdrovend heen en weer lopen tvssen spiegel en deur is verder een einde gekomen. Het bijstellen kan zo zuiver geschieden, aldus de fabrikant, dat in combinatie met de binnenspiegel de zg. blinde hoek tot het verleden behoort. DRUNEN. De 18-jairige M. v. Oers uit Drunen, bestuurder vair een per sonenwagen, is verongelukt toen hij in de bebouwde kom van Drunen geen voorrang gaf aan een bestel wagen. Het slachtoffer was op slag dood. DEN HAAG. Het interieur van de nachtclub ..Zodiac" op de hoek van de Casuariestraart en het Bleyenburg in Den Haag is door brand verwoesi. De schade bedraagt ongeveer hon derdduizend gulden. De Sowj et-Russische componist ÈJimitri Sjostakowitsj heeft voor de zesde keer de staatsprijs voor com positie gekregen, zo is donderdag meegedeeld. een mysterie-roman door Frank van Falckenoort Koks toog naar boven en Jopie ging met hem mee. In het kamertje van juffrouw Boomsma, waar even eens een agent de wacht hield, keek men nog eens rond. Ook hier was niets verdachts te bespeuren. Toch vond Koks het raadzaam om ook de ze kamer eens aan een grondig on derzoek te onderwerpen, en zelf be gon hij dan ook eens in alle kasten en laden te kijken. Wel vond men wat snuisterijen en toiletbenodigd heden, doch dit was niet bijzonders. Koks keek eens onder het bed, ook daar was niets te zien. Mismoedig haalde hij de schouders op. „Er zit, dunkt mij, niets anders op, dan dat wij voorlopig maar een paar dagen rustig afwachten, totdat we de gewezen echtgenoot van die zan geres hebben gevonden. Als wij hem eerst eens hebben, dan' komen wij wellicht wat verder. En laten we nu eerst maar eens een stukje gaan eten". Hoofdstuk 6. Nieuwe verwikkelingen. Drie dagen verliepen, zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Noch van de dader, noch van de verdwe nen kamenier had men ook maar enig spoor gevonden. Hoewel het wellicht geen zin had. 'bleef de be waking van he,t huis, op advies van rechercheur Koks. dag en nacht per manent doorgaan. De buitenbewa king was opgeheven, doch binnen vertoefden geregeld drie agenten. „Je kunt nooit eens weten, waar het goed voer is", meende Koks. En zo doende had de hoofdcommissaris er geen bezwaar tegen. Maar er gebeur de overdag noch 's nachts iets. zodat de politiemanneh een gemakkelijke taak hadden, hoewel ze dag en nacht hun ogen en oren goed openhielden, gedachtig aan de ervaring van agent Bronkhorst in de bewuste nacht. Rechercheur Koks had onmiddel lijk een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van de vroegere echt genoot van de zangeres, de heer Van Brantenaar, hoewel deze man even goed in de binnenlanden van Afrika als ergens in Europa kon vertoeven. Doch de internationale ï-echerche deed goed werk en binnen een paar dagen had men ontdekt, dat de heer Van Brantenaar in Zwitserland ver toefde. Aan1 het verzoek van de Ne derlandse justitie om zo spoedig mo gelijk naar Holland te komen, gaf deze terstond gehoor en op de vierde dag na de moordnacht arriveerde de ex-echtgenoot van de zangeres, die natuurlijk in de kranten reeds het verslag van deze moordzaak had ge lezen. per vliegtuig op Schiphol. Da delijk reisde hij met een auto naar Haarlem en meldde zich aan het po litiebureau. Koks was op dit ogen blik niet aanwezig, maar een tele foontje was voldoende om hem bin nen een kwartier naar de Smede- straat te laten komen. De rechercheur begroette de aan gekomene correct maar koel. Van Brantenaar was een man van mid delbare leeftijd, met een kalm. rus tig uiterlijk en Koks kreeg een goe de indruk van hem. In het kor.t ver telde de rechecheur. waft er gebeurd was en vroeg voorts, of de heer Van Brantenaar misschien ook enkele in lichtingen omtrent zijn vroegere echtgenote kon geven. „Als ik u van dienst kan zijn mijn heer, natuurlijk", verzekerde deze. „Misschien wilt u mij dan in. het kort vertellen, hoe u met juffrouw Wilson in kennis bent gekomen". „Dat kan. Zij trad enige jaren vóór de oorlog reeds hier in Nederland op en in Scsfla in Den Haag hoorde ik haar zingen. Ik wil bekennen, dat ik zeer getroffen was door haar schoonheid en charme, zodat ik een bloemstuk bestelde en die met mijn kaartje overhandigde, na afloop van de voorstelling. Het toeval wilde, dat zij enkele dagen daarna een paar lie deren zong op een liefdadigheids avond in het Kurhaus te Schevenin- gen en toen had ik gelegenheid om persoonlijk met haar kennis te ma ken. Zij dankte me toen voor de bloemenattentie, wij dansten die avond samen en met. mijn wagen bracht ik haar naar haar apparte menten terug". „Als ik even mag onderbreken zei Kóks, „wat voor beroep oefende u op dat moment uit?" „Ik werkte aan' een der bekende bankinstellingen en had daar, ik mag wel zeggen, een zeer vooraanstaande positie en. was dikwijls op reis in' het buitenland". „Juist, gaat u verder". „Och, over de rest kan ik eigen lijk 'kort zijn. Toen haar tournee in ons land afgelopen was. vertrok zij naar Brussel voor enkele concerten. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik haar in die tijd oprecht lief had en ik vroeg haar dan ock ten huwelijk. Aanvankelijk weigerde ze, daar zij haar kunst 'boven alles stelde, maar toen ik haar liet doorschemeren, dat er ook in haar leven eens een tijd zou komen, dat het publiek haai' de rug zou toekeren, vond ze ten slotte, dat ik gelijk had en stemde ze in een huwelijk met mij "toe. Wij trouwden in Brussel en maakten daarna een huwelijksreis". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5