STREEKNIEUWS gemeente-ambtenaren NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE AGENDA Brtmehi letten Scheepsdrama bij Groenland Ingeleverd graan in de E.E.G. DE BROODPRIJS ÜÜEBgl SPORT EN WEDSTRIJDEN BILJARTEN J. Klomp (K.V. L.) kampioen vierde klasse libre Het district zal door kampioen Klcmp op de gewestelijke kampioen schappen werden vertegenwoordigd. Deze worden georganiseerd' door het district Kempen op 14 en 15 decem ber. Met een score van 18 caramboles bi-acht M. Quist het tot de hoogste serie in dit toernooi. Districtsvoorzit ter J. A. Vasseur overhandigde na afloop aan de kampioen de bonds- medaille en de districtswisselbeker, waarna ook alle andere spelers een prijs in ontvangst mochten nemen. Namens de spelers werd de organi- satcren dank gebracht door de heer J. Bom, die daarbij een bloemstuk aanbood aan de familie v. d. Weijde. Tenslotte dankte K.V.L.-voorzitter Quartel voor het welslagen van dit toernooi. De eind1. stand: 12 522 253 12 2.06 8 490 233 12 2.10 8 437 270 17 1.69 8 482 288 10 1.67 6 448 272 18 1.69 6 457 297 14 1.54 4 460 259 10 1.77 4 462 270 12 1.71 NOORDGOUWE, 7-11. In hotel v. d. Weijde te Nooi-dgouwe werd het biljarttoernooi gehouden om het kampioenschap vierde klas libre vair het district Scfiouwen-Duiveland vari de K.N.B.B. De kampioen van het vorige jaar de heer M. Quist slaagde er niet in zijn titel te handhaven. Ditmaal werd kampioen de heer J. Klomp van de organiserende vere niging K.V.L., met vier winstpunten voorsprong op zijn .naaste concur renten. Met een algemeen gemiddelde van 2.06 promoveerde de heer Klomp bo vendien naar de derde klasse, even als zijn clubgenoot M. de Rijke, die op de tweede plaats beslag wist te leggen met een algemeen gemiddel de van 2.10. Het toernooi werd ove rigens voor K.V.L. een groot succes want op de derde plaats werd be slag gelegd door J. J. Romeijn. J. Klomp, K.V.L., Nooi'dgouwe M. de Rijke, K.V.L.Noordgouwe J. J. Romeijn, K.V.L., Noordgouwe L. C. Hanse, B.V. Renesse M. Quist, O.K.K., Nieuwer kerk J. Bom, D.O.S., Ouwerkerk M. Smits, Entre Nous, Zierikzee J. Hart, „Onder Vrienden", Burgh MICROKORFBAL DBGC en THOR leiden in de Flakkeese competitie In de sporthal te Oude Tonge werd dinsdagavond de microkorfbalcoxn- petitie van de K.B.G.O. voortgezet met een aantal wedstrijden in de 2e klasse. Na vier gespeelde wedstrij den begint in deze klasse nu reeds wat tekening in de strijd te komen en min of meer tegen alle verwach tingen in is het geen Schouws twaalftal, dat de leiding heeft geno men maar het zwakker geachte THOR I uit Dhdtsland. De wit-zwarten hebben met 7 pun ten uit vier gespeelde wedstrijden de leiding. Op de tweede plaats is D.B. G.C. II uit Oude Tonge terecht ge komen, want ook deze week werden weer drie punten aan het totaal toe gevoegd. Eerst wonnen de blauw- witten met 1-0 van All-Ready II uit Zierikzee tei-wij! tegen WIK II (Kerkwerve) een 1-1 gelijkspel moest worden toegestaan. WIK II bleef overigens ook nog steeds ongesla gen want naast het 1-1 gelijke spel tegen D.B.G.C. II wisten de Kerk- wervenaren ook een krappe 1-2-ze- ge op NOAD I te behalen. De groen- witten zijn hierdoor op de derde plaats van de ranglijst terechtgeko men. NOAD I (Dreischor) doet het echter minder goed want ook tegen Good Luck I moesten de blauw-wit- ten weer een punt prijs geven (2-2). All-Ready II kwam voor het eerst binnen de lijnen en boekte evenzoveel nederlagen. Na de 1-0 nederlaag te gen D.B.G.C. II werd ook van leider THOR I met 4-2 vertoren, hetgeen van de Ziei'ikzeeënaren wel wat te genvalt. Delta II had een vrije avond Uitslagen: D.B.G.C. II-All-Ready II 1-0; NOAD I-WIK II 1-2; THOR I-Gocd Luck I 2-0; WIK II-D.B.G.C. NOAD I-Good Luck I 2-2. De standen: eerste klasse: D.B.G.C. I 1 1 0 0 6-1 2 Al'l-Ready I 1 1 0 0 5-1 2 SKNWK I 1 1 0 0 4-1 2 D.F.S. I 1 0 0 1 1-4 0 WIK I 1 0 0 1 1-5 0 VIOS I 1 0 0 1 1-6 0 Tweede klasse: THOR I 4 3 1 0 9-4 7 DBGC II 4 2 2 0 4-1 6 WIK II 4 1 3 0 5-4 5 NOAD I 4 0 2 2 4-6 2 Good Luck I 4 0 2 2 3-7 2 Delta II 2 0 2 0 2-2 2 All-Ready II 2 0 0 2 2-5 0 BADMINTON, Zierikzee I—Avanli II 2—6 Avanti II uit Middelburg heeft woensdagavond weinig moeite gehad om Zierikzee I 'een nedei-laag te be- zoi'gen, ook al- is de uitslag eervol voor Zierikzee. Vooral de Middel- brugse heren waren technisch veel sterker dan hun Zierikzeese collega's- D'e beide winstpunten van Zierikzee kwamen dan ook van dameszijde. Zo wonmej. A. Berrevoets - verdienste lijk. spelend - haar enkelspel (11-8, 11-5) en samen met mevr. C. Kilstra- Kopor won zij het damesdubbel (7-15 15-8, 15-10). Alle overige partijen gingen overtuigend naar Avanti II. De gedetailleerde uitslag luidt: Ie H.E.: A. Wijsman-J. A. v. Some ren 12-15. 4-15: 0-1. 2e H.E.: L. 'de HoogeA. Phal'f 6-15, 4-.15: 0-1. Ie D.E.: A. Berrevoets-V. Heijstek 11-8, 11-5: 1-0. 2e D.E.: O. Simmers-C. Duden 6-11, 5-11 0-1. Ie G.D.: C. Kikstx-a-Koper/J. van Vossen-V. Heijstek/J. A. v. Some ren 6-15, 4-15: 0-1. 2e G.D.: O. Simmers-A. Wijsman/C. Duden-A.Phaff 6-15, 6-15: 0-1. H.D.: L. de 'Hooge/J. v. Vossen-J. A. v. Someren/A. Phaff 2-15, 5-15: 0-1 D.D.: A. Berrèvo'ets/'C. Kikstra-Ko- per-V. H'eijstek/C. Duden 7-15, 15- 8, 15-10: 1-0. Totaal 2-6. Vrijdag 15 nov. volgt de wedstrijd Marathon I-Zierikzee I te Vlissingen. VOETBAL Zcnnemaire I tegen Domburg II Als hét weer zondag niet opnieuw roet .in het eten 'gooit, gaat Zonne- maire I op eigen terrein de strijd met de reserves van Domburg aan binden. Domburg II is voer de rood gelen een vrij onbekende tegenstan der, doch als de thuisclub niet al te veel achterop wil raken en de aan sluiting met de kopgroep wil behou den, dan zal deze wedstrijd im winst moeten worden omgezet. Daar ach ten we de rood'-gelen overigens ook wel toe tin staa't. Eerste prijs voor verzamelaar van oude prentbriefkaarten AMSTERDAM. 7-11. De Amster damse prentbriefkaartenverzamelaar E. Zilver heeft met zijn inzending oude prentbriefkaarten over Hol landse houwkunst op een internatio nale prentbriefkaartententoonstel ling in Los An'geles in de V.S. een eerste prijs behaald. De heer Zilver, die eigenaar is van een prentbrief- kaarte nar chief aan de Keizersgracht in Amsterdam, had 80 kaarten inge zonden. Hij heeft ze ter beschikking gesteld van het pr e n tb r i efk a ar te na r- chief in Los Angeles. Voor de ten toonstelling, die ini oktober en begin november werd gehouden, waren in- eendingexx 'binnengekomen uit de ge hele wereld. Nog een voorbeeld van een kaart uit de UNICEF-series, die wordien verkocht voor hulrp aan kinderen in nood over de gehele mereld. ZIERIKZEE Schoorsteen afgebroken Het aannemersbedrijf J. van den Houten heeft donderdag de nog al tijd bestaande schoorsteen van' het voormalig gemeentelijk gasbedrijf gesloopt'. Tot dan was de schoorsteen nog in gebruik bij Emulsion Hcland N.V., die - gelijk bekend - zich in de bedrijfsgebouwen van de gasfabriek vestigde. Oorspronkelijk werd de schoox'steen gebruikt voor de afvoer van twee 'stoomketeltjes, die - ge stookt met cokesgx-uis en voorzien van aanjagers - dienst deden in. het gasbedrijf oude stijl, voor de komst van het luehltpropaangas. De schoorsteen had een voorgan ger, die er reeds stond in 1921. Hoe oud .precies die schoorsteen was, is niet bekend. In 1925 werd die schoor steen afgebroken, omdat hij scheef stond en met dezelfde uitkomende stenen, weer opgebouwd'. Unieke cursus voor orgeiliefhebbers Al ruim vijf jaar leidt Bas.Wij- nands, sinds 1 januax-i van dit jaar organist van de Ned. Hexv. kerk te Oude Tonge, een cursus „Over orgels en orgelbouw" in verschillende pro vincies van. ons land. Naast de cur sus voor Zeeland, die te Goes woi'dt gegeven, krijgen de ox-gelliefhebbers van Schouwen-Duiveland thans een „tolvrije" gelegenheid, deze lessen in eigen omgeving te velgen (Oude Tonge). De cursus bestaat uit 6 maandelijkse lessen (november tot en met april) over allerlei interes sante onderwerpen uit de orgelwe reld. De verschillende orgel systemen de gehele bouw van het instrument, waarbij o.a. het gieten van pijpwerk, worden met bouwtekeningen, dia's en op excursies toegelicht. Oud-stadgenote 100 jaar De oorspronkelijk van Zierikzee afkomstige mevr. Mul'der-van der Hucht, bewoonster van het bejaar dencentrum Jan Meertenshuis te Rotterdam, hoopt op 13 november a.s. 'haar honderdste jaardag te vie ren. Gouden medaille voor stadgenoot Onze stadgenoot de heer W. E. L. te Meij ontving bericht van de Gas tronomische A'kademie Deutschlands, dat hij - 'bij gelegenheid van de Bun- desfachschau van 12 tot 20 oktober te Frankfurt gehouden - is begiftigd met een gouden medaille voor de vertaling en bewerking van het Franse boek: ,,'1 Art culinaire mo derne" van de vakschrijver P. A. Pellaprat. Ook een ander Frans vak boek vértaaide de heer Te Meij, die zijn „gouden plak" kreeg met nog andere acht vakgenoten, verspreid over de gehele wereld, die ook in de goudprijzen vielen. ZIERIKZEE BRUINISSE Mosselfonds uitgeput Het IVfcsselfcnds, waaruit die mos selen werden betaald die op Yerseke i?een koper konden vinden is uitge put. Er zün dit seizoen plm, 50.000 tonnen mosselen in het fonds gelost. De eerste maatregel die nu door de Adviescommissie van het Pro- duktschap is genomen is vergroting of zo men wil verkleining van de maat (kwaliteitseisen). Het stukstal is van 175 gebracht op 160. In een bepaalde hoeveelheid mosselen (ge wicht) mogen maar 160' mosselen vooxkomen. Verder is de heffing ver dubbeld. Tot heden moest de kwe ker f 0,85 per ton afstaan voor het Mosselfonds; de handelaar f 0,15. die is nu x^esp. f 1,70 en f 0,30. Men hoopt zodoende weer een fonds te formeren. RENESSE Feestavond sportvereniging Zatei'dag 9 november a.s. organi seert de sportvex-eniging in het Dorpshuis de jaarlijkse feestavond waaraan deze maal medewerking zal worden vexTeend door een uit zeven pex-sonen bestaand cabaretgezelschap onder leiding van het „Duo Exen- triek" uit Rotterdam. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 12 november a.s. wordt in> het jeugdgebouw een bijeexxkomst ge houden van de afdeling Brouwers haven van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Op deze vergadering spreekt de heer F. H. Jilleba te Mid delburg over hét onderwerp: „An tiek". DREISCHOR Weer diensten in winterkerk In verband met het intreden van het koudere weer zullen vanaf zon dag ï'O november a.s. de wekelijkse 'kerkdiensten weer in de wdnter.kerk worden gehouden. Collecte De gehouden collecte in de Her vormde kexk op de avond1 van de overdracht van de gei-estaureerde kexk en het oigel heeft f 216.27 op gebracht. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der i*ijks- politie te Niieuwetfkexk, Schoolstraat 2, zijn inlichtingen te vexkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen; een stalen duimstok; geruite tas met overall; zwarte aansteker; zwart jack van trainingspak, maat 3; zilve ren armbandje; zil-vex-en halsketting"; sleutel; rood stoffen portemonnee met inhoud; een paar zwarte kinder handschoenen; gestreepte lila sjaal. OOSTERLAND Man onder tractor De 50-jarige landbouwer L. va n der Have Thz., Bosweg alhier, wilde woensdag j'l. zijn tractor stil zetten toen het werktuig plotseling ging rijden. Hij kon het voertuig niet. meer ontwijken en raakte ond'or één der wielen. Dokter Speelman, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer per ziekenauto naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoex-en, waar bleek dat gelukkig geen edele delen waren geschonden. Alleen en kele ribben waren ernstig gekneusd. Vrouw aangereden Donderdagmorgen ongeveer 8 uur wilde de 75-jaxlge mevr. D. J. Bal- Steenpocrte op de Molenweg de weg oversteken toen er van de richting „Even Buiten" twee personenauto's kwamen aangereden, ongeveer ter hoogte van de woning van de heer Sloutjesdijk. De ene wagen liet zij passeren, doch blijkbaar zag ze de tweede auto niet. Gevolg was dat zij door deze wagen, bestuurd door de heer De Vos uit Zonnemaire, werd aangereden en zij met haar rijwiel viel. Dokter Speelman, die ijlings ge waarschuwd werd, constateerde een beenbreuk en liet het slachtoffer vervoeren naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. BRUINISSE Kleuters bezochten bejaarden Donderdag was er voor de bejaar den wel een bij zender gezellige mid dag, toen een 40-tal leerlingen van d'e kleuterschool de bejaaxdenb ij een komst bezocht. Nadat bègormen was met het zingen van Psalm 25 2 en de presidente een welkomstwoord had gesproken, kwamen de kei enters, allen voorzien van een prachtig ver sierd papieren mutsje, de zaal bin nen gemarcheerd. Er werdén vex-sjes gezongen, spelletjes gedaan' én iedere bejaarde'kreeg'een door de kleuters vervaardigd bloemstukjé. Nadat allen een rol drop in entvangst hadden genomen; marcheerde men weer af en gingen de gewone wex-kzaamhe- den op de bejaardenmiddag verder. Er werden Hazeuliederen gezongen en andere vaste progi'a'mmapunten afgewerkt). Ouderling W. A. Jumelet- vani Dienst hield de dagsluiting. Schade aan mosselschepen Ook de1 afgelopen week waren er onder d ecp volle capaciteit varende mosselvloot kleinere of grotere scha degevallen. Bru 30, schipper J. Ju- melet, kwam op het Merwedekanaal in aanvaring met een tanker, waar door schade boven de waterlijn ont stond. Bru 8, fa. J. en M. Padmos, kreeg een nylon touw in de schroef waardoor schade ontstond aan de schroef en de motor. Dure viool X LONDEN, 8-11. Een viool die in 1709 cloor de beromde An- tonius Stradivarius in Cremo- na werd gebouwdis donder- dag op de Londense veiling van Sotheby voor 200.000 gul- .j. den in andere handen overge- v X gaan. Het instrument teas X X eigendom van wijlen Marie X Hall, een bekende Engelse vió- Ij! lisie. De nieuwe eigenaar is een bankier, Jack Morrison. X Steeds meer ambtenaren kiezen de NUTSSPAARBANK voor het sparen ingevolge de Premiespaarregeling Rijksambtenaren Laat 'n bijzondexre spaaiTekening openen bij de Havenpark 16 Telefoon (01110) 2310 Advertentie. Hoestdrank in tabletvorm.95ct IJMUIDEN, 7-11. Twee Neder landse zeelieden, opvarenden van de IJmuidense sleepboot „Groningen" hebben in de nooxdelijke Atlantische Oceaan in het gebied ten zuiden van Groenland een scheepsdrama mee gemaakt. De mannen slaagden er in over te springen op de brandend ronddrijvende Noorse bulkcanier „Etnefjeü". Met drie man die nog aan. bcord wax*en slaagden ze er in de zwai'e sleepdraad van de sleep boot aan boord te trekken en vast te maken. Nadat het nieuws over de ramp die zich had voltrokken, wereldkun dig was gemaakt door de kapitein van de „Groningen" zijn vliegtuigen van de Amerikaanse en Canadese kustwacht een speurtocht begonnen naar de ongeveer 36 vermiste zee lieden,. De mannen zouden in red dingboten van boord zijn gegaan. DEN HAAG, 7-11. Op 13 oktober j.I. lag bij de interventiebxireaus in de E.E.G. 3.184.358 ton ingeleverd graan opgeslagen, zijnde vier procent van de totale jaarlijkse graanomzet. Tussen 1 juli 1967 en 13 oktober 1968 werd 3.333.427 ten ingeleverd daarvan kon slechts 149.069 Ion wor den verkocht. De vooxrraad bestaat voor het grootste deel uit zachte tar we:' 2.127.335 ton, waarvan 1.326.072 in West-Duitsland en 686.270 in Ita lië. .In Nedérüiand blijft het bij 490 ten ingeleverde gerts. In het lopende oogstjaar (d.w.z. sinds 1 augustus j.I.) zijn vooral in West-Duitsland grote hoeveelheden graan uit de markt genomen: 590.000 ton zachte tarwe, 96.0Q0 ton rogge, 244.000 ion gerst. Een en ander is meegedeeld door het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten. PARIJS. In Parijs is (dondexdag) het aftreden aangekondigd van de Franse politicus Francois Mitterrand als voorzitter van de linkse federa tie. PARIJS. De delegaties van de Ver enigde Stalen en Noox'd-Vietnam zeiten hun contacten over uitbi'ei- di.ng van de vi-edesbespx-ekingen met v ertegen woordigex's van de regering in Saigon en van het Zuidtvietname- se nationale bevrijdiingsfront voort. Vrijdag 8 november Zierikzee „De Lichtboei", 8 uur, bespreking rolschaatswedstrijden. Mondragon, 8 uux\ amateurfotogra- fenvererxiging „Delta-Foto". Hotel „Witte van Haexnstede", 8 uur, verg a dealin g Vogel wa cht Dorpshuis, 8 uur, uitvoering Dorps gemeenschap. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 7.30 uux\ vergadering gemeenlex'aad Duiyeland. Zaterdag 9 november Briiinisse Ned. Herv. verenigingsgebouw. 2-5 demonstratiemiddag materialen en techniekencreatieve vxijetijdsbeste- ding. Renesse Dorpshuis, feestavond sportvei-eni- ging. Dinsdag 12 november Zierikzee Ringdag Herv. Vrouwengroepen. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afdeling Plat telandsvrouwen. Nieuwerkerk Bedrijf J. v. d. Zande, Stoofweg, snoeidemenstratie afdeling Duive- laxxd N.F.O., aanvang 2 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Kerkzaal Geref. Kerk, vex-g. vrou wenvereniging. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uux-, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Donderdag 14 november Zierikzee 's Landskamei', 2 uur, vergadering Waterschap S oho uwe n-D ui Vel and. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, jubileumviering afdeling Schou wen, Plattelands vrouwenbond. Nieuwerkex-k Dorpshuis, 7.30 uur, Stichting „In de Rechte Stx-aat". Vrijdag 15 november Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur gezamen lijke ouderavond openb. Theo Th ij s- sènschool en openb. school N. Boo- gerdstraat. Zaterdag 16 november Zierikzee Concertzaal, 8 uur, toneelvoorstelling M'burgs Dilettanten Toneel („De man die kwam dineren"). Brouwershaven Openb. lagere school, 2-5 uur, de- menstratie materialen en technieken creatieve vrijetijdsbesteding. Hotel „De Kox-enbeurs". alg. verga dering Prov. Zeeuwse V.V.V. Alg. vergadering Zeeuwse Polder en Walerschapsbond. Scheep vaar [berichten Abida. 7-11 570 m. w.t.w. Sabang naar Sii-.gapox-e. Ameland, 7-1 lte Las Palmas. Alys, 7-ll aankomst Theems. Calamares, 7-11 te Genua. Ganymedes, 6-11 Callao naar Mata- rani. Kellétia, 7-11 600 m. noorden Bex"- muda naar Curagao. Kenia, 8-11 te Fi'edexicia. Kara, 7-11 te Bandar Mashux*. Zafra, 7-11 510 m. nw. Kaapstad. DEN HAAG, 7-11. Vexiegehwoor- digex-s van de Zeeuwse en Noord- Brabantse balckei's, die woensdag in een vergadering de Goes geageerd hebben tegen wat zij noemen brood- prijsstunts in supermarkten, hebben donderdag op het ministerie van économische zaken een petitie aan geboden. Het hoofd van d'e directie prijzen en mededinging van het mi nisterie, de heer W. K. Moree, nam haar 'in ontvangst. Zoals bekend wil deze 'groepex'inig de maximumbrood- prijs tevens laten gelden als mini- m'umprijs. Chauffeur bekent verduistering DEN HAAG, 7-11, De 23-jarige chauffeur-bezorger van een groot handel in tabaksartikelen G. A. van de H. uit Den Haag heeft bekend een bedrag van f 17.000,- van zijn werk gever te hebben verduisterd. Aan- vankelijk had de man aangifte ge daan van beroving op klaarlichte dag, toen hij dinsdag in, de Sneeuw klokjesstraat moest zijn. De politie heeft als medeplichtige de 39-jarige caféhouder E. W. G. K. geaxTesteerd, die evenwel ontkent iets met d jzaak te maken te hebben. Het gelid ds nog zoek. Op uw trap natuurlijk TRETFORD „Panklare prijs" voor gevogelte UTRECHT, 7.-11. Vanaf 12 oktober weet de consument) precies hoeveel geslacht gevogelfi hij voor zijn geld krijgt. Op die daibum treedt namelijk de „verordening aanduiding consu mentenprijs geslacht gevogelte" van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren Ln werking. Deze verordening bepaalt, dat alle geslacht gevogelte, hetzij heel, hetzij in delen, per ge wicht moet worden aangeboden met dien verstande, dat daarbij de prijs wordt 'aangegeven voor 100, 250, 500 of 1000 gr;<m van het panklaar ge wicht. Dit geldt ook voor de eetbare organen. REUTJES Hoe in-triest het in wezen ook mag zijn dat zoveel knorbeesten moesten worden geofferd op hét altaar van de menselijke consumptie, ik heb me vroeger altijd maar getroost met &e gedachte het het sneven maar „even" duurde en dat daarna iets feestelijks om zich heengreep, waarvan de vlammien in hét duister van de no vember -morgens een laaiend sym bool waren. Nietwaar, de „kéutjes" voor de huisslacht werden met stro gebrand. Er waren vaste executie plaatsen voor de huisdieren, die een jaar lang gretig alles hadden opge slobberd, 7iiet wetend dat zij daar mede de catastrophe alleen maar dichterbij haalden. De slager had. ook iels dualistisch in zijn wezen. Hij zag er vervaarlijk wit in zijn blauw voorschoot, om het middel een gordel vol messen, dolken en zagen. Soms bijna in het holst van de nacht nog, stapte hij al naai de huizen om er een spekdrager op te halen. Met veel geduw, „allez's" en „vorls" ging dat dier zijn „via dolorosa", maar ach het duurde maar kort en dan knisperden al de vlammen rond het logge keubeest en kreeg hij zijn bruine make up mee, die garant was voor de absolute top- smaak van hel zwoerd, waarvan we - hoe dan ook - een stukje te pakken zouden krijgen. Naast goede, waren er echter ook zwakke adres sen, waar ze alles door de worst heendraaiden. Een november ochtend, met nevel en de kilte van de aansluipende win ter, het korte hevig gillen van een keu en de roodgele brand van het stro, het heeft bij elkaar behoord zo lang november slachtmaand is ge noemd. En die slager was in onze ogen een soort held, misschien wel een anti held, maar we waren te dom om dat te snappen. Op een laag karretje ging het logge beest naar huis bib beren en daar stonden de teilen met heet water al gereed. De slager ging de keu eventjes open leggen en dan bekeek hij met argusogen het interi eur, rook eens en snoof eens. Zat er altijd nog 'n kans in dat de keu niet deugde en naar een put in de grond, werd verwezen, maar gelukkig, dit kwam zelden voor. Regel was op dit (dampende) moment het borrelglaas je dat geheven werd boven het lil lend, opengesneden succes van het jaar. Uit het slachthuis dreef zo'n dag de geur van gebraden vlees, ge bakken spek en worst, de edele op vattingen van vegetariërs ten spijt. De meester op school zat zo'n dag gegarandeerd met zwoerdeters. Het mocht wel. niet, maar niemand kon het laten. De keu immers was met stro gebrand en dat moet voor de smaak, volgens een eeuwenoude gas tronomische wet. SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2