L FELLE ANTI-RUSSISCHE DEMONSTRATIES IN PRAAG Dode na schietpartij te Venlo ft TAFELKLEDEN Tuinman Zoon Rood-China en de Ver. Naties Het nationale bevrijdingsfront Yerkeersmisdrijven eerste helft 1968 PRAAG, 8-11. In Praag is het donderdag tot een grootscheepse an ti-Russische demonstratie gekomen, waaraan enige duizenden jongeren deelnamen die anti-Russische leuzen riepen, Russische vlaggen afrukten en in enkele gevallen deze verbrand den. De politie die zich enige uren lang beperkt had tot de bescherming van gebouwen als dat van het Cen trale Partijcomité en de Sowjct- ambassade, trad tenslotte krachtig op. De demonstranten werden met be hulp van wapenstokken, traangas granaten en waterkanonnen uiteen gejaagd, waarbij het hier en daar tot felle gevechten kwam. Verscheidene mensen, zowel betogers als politie mannen, liepen verwondingen op, welke over het algemeen niet ernstig waren. Er werden enige tientallen arrestaties verricht. Omstreeks ell' uur 's avonds begon de rust in het centrum van Praag geleidelijk terug te keren. Revolutie-herdenking De moeilijkheden begonnen 's mid dags, toen arbeiders die werkten aan het nieuwe parlementsgebouw, luid keels de verwijdering' eisten van de Russische vlaggen die ter gelegen heid van de herdenking van de ok toberrevolutie van 1917 van het mi nisterie van buitenlandse handel wa ren uitgestoken. Na enige tijd haalde één van hen de grootste vlag omlaag, onder toe juichingen van een menigte die zich inmiddels btf het ministerie had ver zameld. Hierna trokken in hoofdzaak jeug dige betogers door de binnenstad, waarbij zij andere Russische vlaggen afrukten en vernielden. De inzitten den van Russische legervoertuigen werden uitgescholden en uitgefloten. Dp een gegeven'moment hielden de demonstranten een jeep met vier Sowjet-militairen tegen. Zij bespuw den het voertuig en sloegen er met hun vuisten op. Een van de bedreig de inzittenden, een officier, sprong AMSTERDAM, 7-11. De haven van Amsterdam ontving donderdag het s.s. C.VSea Witch" met grote blijd schapZelfs het muziekkorps van de Amsterdamse politie ivas naar de container terminal gekomen om de bemanning een muzikale hulde te brengen. De vreugde kwam voort uit het feit dat de komst van dit con tainer vessel een wekelijkse dienst van The American Export Isbrandt- sen Lines inluidt. Tijdens een aan boord gehouden receptie overhandig de de directeur van de Ver. de Am sterdamse Haven, de heer C. H. van Eeghen, aan de directeur van de Amerikaanse maatschappij, mr. W. J. Keely, het officiële „Anker-schild'' van de Vereniging. er uit en loste enige waarschuwings schoten in de lucht. Doordat, de me nigte toen uiteenweek en de jeep verder kon rijden, had dit incident geen ernstige gevolgen. Geen steun van leiders In tegenstelling tot de kleinere manifestatie op 28 oktober ter gele genheid van het 50-jarige bestaan van de republiek Tsjecho-Slowakije betuigden de betogers ditmaal vrij wel niet hun steun aan leiders als president Svoboda en partijsecreta ris Dubcek. Politiemannen die de be togers probeerden tegen te houden en enige arrestaties verrichtten, wer den uitgemaakt voor ..nazi's". VENLO, 7-11. De 19-jarige tuin der A. B. uit Venlo is, naar de po litie van Venlo meedeelt, ingesloten verdacht van doodslag op de 40-ja rige Joop Theuerzeit. Deze werd in de nacht van woensdag op donder dag na een ruzie door B. met een automatische karabijn in de lies ge schoten waarbij een slagader geraakt werd. Ondanks het feit dat een vriend nog getracht heeft de wond dicht te knijpen is de man na aan komst in het ziekenhuis op de ope ratietafel aan bloedverlies overleden. Russische persstem over presidentsverkiezing V. S. MOSKOU. 7-11. Volgens het Kus- sische partijblad Prawdai heeft de ontevredenheid onder het volk over de langdurige oorlog in Vietnam en over de 'binnenlandse toestand de democratische kandidaat een neder laag bezorgd. De oorlog in Vietnam heeft voor een groot deel het huidige politieke klimaat in de V.S. bepaald en het vertrouwen in de democrati sche regeerders ondermijnd, aldus het blad. T o tale verkiezingsuitslag in Amerika nog niet definitief WASHINGTON. 7-11. Hoewel vaststaat dat Richard Nixon de nieu we'president van de V.S. is, blijft er neg steecis verwarring en onzeker heid bestaan over de definitieve uit slag van de verkiezingen. In-de eerste plaats staat het aantal kiesmannen dat Nixon en zijn rivaal Hunmphrey achter zich hebben ge kregen. nog steeds niet vast. De New York Times meende donderdag dat Nixon op 287 kiesmannen lean reke nen, de Washington Post en de Bal- timore Sun kwamen op een aantal van 290 en een Amerikaans persbu reau hield het op 299. Voor de verkiezing tot president is deze onzekerheid van geen belang meer, want de 270 kiesmanstemrnen die daarvoor nodig zijn heeft Nixon al verworven. Humphrey heeft nu 190 kiesmannen en de kandidaat van de onafhankelijken, George Wallace, 45. Het slachtoffer zou samen met twee andere mannen, de 31-jarige F. K. en de 40-jarige E. K., eerder op de, avond betrokken zijn geweest bij een wraakexpeditie waarbij een ze-» kere T. B. in zijn woning werd afge rost. Dit omdat deze man zich zeer laatdunkend had uitgelaten over zijn. schoonouders. familie Van Theuer zeit". Teen de 19-jarige A. B., achterneef van de mishandelde, later in diens huis kwam, ontstak hij in woede en begon met een in het huis gevon den karabijn in het rond te schieten. Buiten gekomen tref hij het drietal aan. Volgens zijn zeggen is het schot toen gelost bij een poging van het drietal hem hel wapen af te nemen (ook E. K. en F. K. zijn later we gens mishandeling ingesloten). In zijn ouderlijke woning werd de dader zonder verzet door de politie gearresteerd. De automatische kara bijn is in de buurt van de woning van de dader, achter oen kolenhok gevonden. Onder het hoofdkussen van de moeder vond de politie een houder met 16 scherpe patronen die eveneens in beslag zijn genomen. Veel Amerikaanse rekruten voor januari WASHINGTON, 7-11. Het Ame- rikaanse ministerie van defensie heeft voor de maand januari 26.800 rekruten opgeroepen, het hoogste aantal sinds mei j.l. Er wordt een scherpe stijging van het aantal oproepen voor de mili taire dienst in de V.S. voor de eerste helft van 1969 verwacht: ongeveer 153.000. Het aantal opgeroepenen in de eerste helft van 1968 bedroeg 86.800. f In iiw hal of gang natuurlijk TRETFORD Nevelig weer Verwachting tot zaterdagavond: Nevelig weer met laaghangende be wolking en op de meeste plaatsen droog; in het zuiden van het land plaatselijk mist; zwakke, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog matige noordoostelijke wind; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 9 nov. Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 19.03, onder 12.40. 10 nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 20.07, onder 13.22. 11 nov. Zen op 7.53. onder 16.55. Maan op 21.20, onder 13.52. Laatste kwartier: 13 nov. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 nov. 5.24 v.m. 10 nov. 5.59 v.m. 11 nov. 6.30 v.m. BROUWERSHAVEN 9 nov. 5.09 v.m. 10 nov. 5.46 v.m. 11 r.ov; 6.22 v.m. Doodtij: 15 nov.. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordat het Skandinavische hogedrukgebied in kracht afneemt en een gebied met luchtdrukstijgin- gen van de oceaan naar zuid-Europa beweegt, is 'de oostelijke luchtstro ming in onze omgeving minder sterk geworden. Aanvankelijk gaat daar mee echter de aanvoer van koude vochtige lucht nog door. maar de neerslagkansen nemen af. Tijdens het weekeinde kan de wind zo zwak worden dat nevel- of mistvorming gaat optreden. Tengevolge van af neming van 'de wind en het langzaam doordingen van iets minder koude lucht zal het sombere- weer waar schijnlijk toch een minder onaange naam karakter krijgen. In het Mid dellandse zeegebied brengt een de pressie opnieuw regen en onweers buien, terwijl in Skandinavië het winterse weer nog aanhoudt met in het zuiden enige sneeuwval. Advertentie van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" Exclusief en niet duur Oók leverbaar met bijpassende kleedjes Grote sortering bij 17 woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 17.37 n.m. 18.14 n.m. 18.53 n.m. 17.18 n.m. 17.56 n.m. 18.38 n.m. V>/ASHINGTON. Richard Nixon, de nieuw gekozen president, wordt omhelsd door mevrouw Eisenhoiver in het Walter Reed ziekenhuis. Nixon heeft een bezoek gebracht aan de oud-president en generaal, alvorens naar Florida te reizen voor een korte vakantie. Uitval van minister Luns Duitse voorstellen Rijnvervoer onaanvaardbaar ROTTERDAM, 7-11. De voorstel len van de Duitse Bondsrepubliek cm een (binnen-Duits) tarief in te stellen voor het grensoverschrijdend rijnvervoer, dat van het Duitse Rijn traject gebruik maakt, ontmoet bij de Nederlandse regering geen enkel begrip. „De vormen van vracht fixatie of voorgeschreven tarieven met betrekking tot de Rijnvaart zijn voor de Nederlandse minister onaan vaardbaar". Dit zei donderdagmiddag de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns in een te Rotterdam uitgesproken herden kingsrede ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de aktie van Mannheim (een 100 jaar geleden ge sloten overeenkomst waarin het in ternationale verkeer op de Rijn vol kenrechtelijk is geregeld). De kwestie van de Duitse tariefs- voorstellen voor de Rijnvaart acht minister Luns van zo grote politieke Zwitserse piratenzender HAMBURG, tril. Radio Nordsee, een door Zwitserse ondernemers be kostigde „piratenzender", zal volgens de plannen o,p 1 december gaan uit zenden. De programmaleider, Claus Quirini uit Aken, heeft donderdag de pers in Hamburg meegedeeld dta het radioschip „Galaxy", waarvan de stu dio-installatie op het ogenblik nog beproefd wordt, over ongeveer twee weken zal uitvaren en ergens tussen Helgoland en Scheveningen buiten de driemijlszöne voor anker zal gaan. NEW YORK, 7-11. Vijftien lid staten van de V.N. hebben donder dag bij de algemene vergadering een cntwerp-resolutie ingediend, waarin gepleit werdt voor toelating van com munistisch China, dat de plaats zou moeten innemen van de nationalis- tisch-Chinese vertegenwoordiging. Men verwacht dat het voorstel, waarover maandag het debat begint, zal worden verworpen, evenals dil in vorige jaren is gebeurd. Verleden jaar werd een dergelijk voorstel met 58 tegen 45 stemmen afgewezen. He nieuwe pleidooi voor Peking is onderschreven door Albanië, Algerië, Cambodja, Guinea. Kongo-Brazza ville, Mali. Mauretanië, Pakistan. Roemenië, Soedan, Syrië, Tanzania, Zambia en Zuid-Jemen. PNOMPEN, 7-11. Professor Ngoe- yen Van Hieu, een vertegenwoordi ger van het Zuidvietnamese Natio nale Bevrijdingsfront (N.L.F.) - de politieke afdeling van de Vietcong - heeft op een persconferentie in de hoofdstad van Cambodja gezegd, dat na de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam, er ver kiezingen zouden worden gehouden voor een regering, die samengesteld zou zijn uit vertegenwoordigers van alle meningsgroepen in het land - zelfs uit mensen die de N.L.F. niet actief gesteund hadden, mits zij niet met de Ver. Staten hadden samen gewerkt. Volgens prof. Hieu zal d'e N.L.F. opnieuw in de kerstperiode een be stand afkondigen. betekenis, omdat zij de vriendschap pelijke betrekkingen met de bonds republiek in het geding zouden kun nen brengen. „De regeringen van beide landen hebben sinds de twee de wereldoorlog hun beet gedaan al les te vermijden wat het herstel van de wederzijdse goede betrekkingen zou kunnen verstoren. In het belang van zo goed mogelijke verhoudingen hoopt de Nederlandse regering vurig dat ook de regering in Bonn op deze weg zal blijven voortgaan", aldus minister Luns. Indianen op oorlogspad? BOGOTA. 8-11. Volgens persbe richten zouden 2.000 Cuiba-indianen in de Colombiaanse provincie Arau- ca. dicht bij de Venezolaanse grens, de oorlog verklaard hebben aan blanke kolonisten. Een kolonist zou reeds gedood zijn en een gewond dcor vergiftigde pijlen. De Cuiba's zouden de dood willen wreken van 16 van hun stamleden, die vorig jaar door kolonisten zouden zijn ver moord. DEN HAAG, 8-11. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het aan tal onherroepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven in ons land rend 6450 tegen 6300 in de eer ste helft van vorig jaar. Dit blijkt uit voorlopige cüfers van het Cen traal Bureau voor de Statistieken. Wegens rijden onder drankinvloed met een motorrijtuig werden rond 2050 veroordelingen onherroepelijk (2000). Het totaalcijfer voor de ver oordelingen van dronken bestuur ders van voertuigen bleef vrijwel constant: rond 3150. Voor doorrijden na een ongeval liep het cijfer iets op: 1738 tegen v. j. 1705; eveneens voor het veroorza ken van dood of lichamelijk letsel, waarbij de schuldige niet onder drankinvloed was: 429 tegen 397. Het veroorzaken van dood of li chamelijk letsel waarbij de schul dige dronken was, leidde tot een .ge ringer aantal vonnissen: 38 tegen 58. Jongen (lood gevonden in weiland BERGEN OP ZOOM, 7-11. In een weiland aan de dijk te Zaamslag in Zeeuwsch-Vlaanderen is donderdag middag het stoffelijk overschot ge vonden van een jongen van om streeks 14 jaar. Het bleek een Duitse jongen te zijn, de 14-jarige A. Drillen uit Es sen. Vorige week donderdag was de ze jongen bij> de landbouwer P. Cor- nelissen te Vogelwaarde komen loge ren. Hij k^vam daar wel meer omdat de ouders van de jongen daar in de buurt een weekendhuisje hebben staan. Zijn vader zou ook overkomen. Een paar dagen geleden was de jon gen niet meer bij de landbouwer Cornelissen teruggekomen. Deze dacht dat de jongen naar Duitsland terug was gegaan. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Terneuzen overge bracht. Aan een misdrijf wordt niet gedacht. Vermoedelijk is de jongen in slaap gevallen toen hij onder aan de dijk lag en door de nachtvorst omgekomen. ZIERIKZEESCHE Vrijdag 8 november 1968 125ste jaargang Nr. 20094 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janrtewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De adverlentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Ouderavond o.l. school Nieuwerkerk Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft donderdag het vier daagse congres van zijn partij in west-Duitsland gesloten met een op roep tot de 600 afgevaardigden, ales in het werk te stellen om de C.D.U. bij de parlementsverkiezingen van volgend jaar de overwinning te be zorgen. NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Wie zichzelf verveelt, ver- f veelt al gauw anderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1