Raadsvergadering Zierikzee UITBREIDING JACHT-ACCOMMODATIE ^FIFAX Verkoop grond voor bejaardencentrum Om kleinere schoolklassen Protest tegen doden van zangvogels De geschiedenis van het Burghse Duinwegje ■*0 ZIERIKZEE, 5-11. Op de dinsdag gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein, werd gemakkelijk fiat gekregen op voorstellen tot grondaankopen ten behoeve van de bestem mingsplannen West I en II. Het betreft percelen van de heer C. Legemate (1.23.70 ha), mevr. en de heer Van Dijke-van Gastel (0.86.70 ha. en 0.75.20 ha) en mevr. jkvr. A. C. Schorer-Sehuurbeque Boeije (2.21.00 ha). De raad ging verder akkoord met een voorstel waarin vervat een aantal maatregelen, die eventuele onteigening van gronden ten behoeve van de bestemmingsplannen nu en in de toekomst mogelijk maken. In het kader van dit plan tot ont eigening, zullen ter inzage worden gelegd: een uitgewerkt plan, waarop de te onteigenen percelen en de per celen die met erfdienstbaarheden of andere te onteigenen zakelijke rech ten zijn bezwaard; een lijst van de kadastrale nummers van de te ont eigenen percelen; de grootte van elk dier percelen c.q. de grootte van het te onteigenen deel; de namen van de eigenaren en mede-eigenaren van elk dier percelen; een lijst van de te ont eigenen erfdienstbaarheden en de lijst van andex-e te onteigenen zake lijke rechten. Onder de ingekomen stukken be vond zich een motie van de Bond van Keurmeesters van Vee en Vlees aan het ministexde van binnenlandse zaken, waai-in de vleeskeuringsbe- langen worden bepleit. Vexder een schrijven inzake de i-echtspositie van de waagmeester, wiens ontslag in verband met de ï-eoi'ganisatie geen problemen oplevert, daar hij over drie maanden de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken. Na stemming werd de heer Spren- gelmeijer aangewezen als vertegen woordiger van de i-aad in de watex*- leidingmaatschappij Midden-Zeeland Tot nieuwe vertegenwoordiger in de Bestuursschool Zeeland werd geko zen de secretaris de heer R. van Ommeren en mr. K. A. Keuniing als diens plaatsvervanger-. Uitbreiding jachlaceomniodatie De raad besloot tot uitbreiding van de bestaande jachtaccommodatie ini de Nieuwe Haven tot 81 ligplaatsen, zulks in afwachting van de realise ring van het grote jachthavenplan, waarop - volgens de voorzitter - vooi'lopig nog geen kijk is. Natuur lijk zijn er in de nieuwe uitbreiding bouwelementen, die later voor het grote plan kunnen worden gebruikt. De heer Doeleman was wat angstig t.a.v. andere bestaande jachthaven plannen en rekende met de moge lijkheid dat Zierikzee achter het net gaat vissen. De voorzitter geloofde dat niet,ge zien de situering van Zierikzee. Het wachten blyft op een subsidiemoge lijkheid. Ook op dit punt is de zaak niet zo florissant, zo deelde wethouder mr. Keuniing mede, want vorig jaar is door 't Rijk de subsidie voor de toe ristische infrastruktuur gehalveei-d. De voorzitter deelde nog mede dat in de plannen de stedelijke water- sportvexeniging is gekend. Deze krijgt de beschikking over steigers en boxen in de buurt van de keer sluis. Het ontwerp voor het px-ojekt is van de Gx-cntmij. Wethouder Bij de Vaate deelde nog mede dat door de aanvullende accommodatie de watersportvereniging van de wacht lijst van leden kan worden verlost. De raad besloot een kavel van 853 ca van het industrieterrein te ver kopen aan het Verf- en glasbedrijf F. D. G. Prins en Zonen N.V. te Vlis- singen. De grond is benodigd voor het bouwen van een bedrijfsloods. Verkoop grond voor bejaardencentrum Vex-der wordt verkocht ten be hoeve van de realisering van het bejaardencentrum een oppervlakte grond van 25.670 m2 in het bestem mingsplan-West, aan de Stichting Nederlandse Centrale voor Huisves ting van Bejaarden. De grond wordt bouwrijp opgelevex-d, maar een ver fijnd bouwi-ijp maken is voor de bouw van het projekt aanvullend nog noodzakelijk. De grond vex-gt f48.700. Het krediet ad f 35.000 voor de aanschaf van een boekhoudmachine, is, blijkens een mededeling van de voorzitter-, inmiddels goedgekeurd. De reorganisatie van de financiële dienst der gemeente wordt hierdoor mogelijk. Met de voorgestelde reor ganisatie (inclusief het ontslag aan de gemeente-ontvanger de heer G. J. Dijkstra) - uitvoex-ig uiteengezet door de secretaris op de vorige raadsver gadering - kon de i-aad akkoox-d g-^an. De heer Van Weelden infox-meerde naar de funktionele personeelsaan- passing, hetgeen voor een gedeelte het geval zal zijn. De heer Dijkstra krijgt de funktie van adjunkt-comp- tabele. Jaarstukken Besloten wex'd vcor éénmaal een extra bijdx-age te verlenen van 50 procent van de jaarlijkse contributie - zijnde f 75 per jaar - aan het N.N. I. (Nedex'lands Normalisatie Instituut), dat voor grote financiële moeilijkhe den staat. Ver-schillende jaarstukken van de Nutsbibliotheek en van de Ken. Har monie „Kunst en Eer" wex-den voor kennisgeving aangenomen. De reke- ningen 1963 en 1964 en de begroting 1965 van het Bux'gex-weeshuis werden goedgekeux-d. De commissie voor on derzoek van begroting en rekening- van niet-gemeentelijke instellingen, deed in dit. vex-band de suggestie de zwemvex-èniging „De Zeepaax-djes" te helpen met een subsidie van f 300, te onttrekken aan x-epektievelijk de Nuts- en de C.J.V.-bibliotheek. Trouw- en raadszaal De raad stond een kx-ediet toe van f 40.000 extra voor herstel van het stucwerk in de tx-ouwzaal, waarin evenwel het rijk voor 60 px*ocent subsidieert. Na de uitkering krach tens de verfijningsx-egeling en een provinciaal subsidie van 5 procent, blijft er dan voor de gemeente maar een gex-ing bedrag te betalen over. Met betrekking tot de bovenver dieping van het stadhuis, ligt het in de bedoeling dat de x-aadszaal eex-sl „ruwweg" wordt klaargemaakt, waar na deze in gebruik wordt genoxnen. Vervolgens volgt restauratie van de tx-ouwzaal. Is deze gereed, dan kan de x-aadszaal geheel naar wens wor den klaax-gemaakt en zullen daar ook definitief de x-aadsvex-gadex-ingen ge houden wox-den. De heer Vex*heijen wees op flinke scheuren in de muren op de trouw zaal, ontstaan als gevolg van het wegbreken van de benedenverdie ping. De voox-zitter zei dat hiex-over het ooi-deel van de axehitect zal ge vraagd worden. De keersluis Een wat technisch getinte dis- kussie ontstond over het voox-stel tot vex-hoging van het krediet voor voor zieningen aan de keersluis. Gevx-aagd wex-d een kx-ediet van f 13.000. Er zijn twee mogelijkheden: een bescherming met opoffex-ende anoden en met zgn. opgedrukte stx-oom. De „opgedx-ukte stroom" is duux-der, doch de werkingsduur van deze methode is 100 px-ocent langer. De heer Ver- heijen vond de duurdere methode goedkoper. De heer Van Weel den voelde voor het goedkope systeem, want in de vei-te zag hij de zich wijzigende funktie van de keersluis, na aanleg van de Deltadam. De voor zitter mex-kte op dat de sluis dan als tweede kex-ing zal worden gehand haafd. De heer Van Weelden impli ceerde dat 'er alsdan „geen 850 milli volt- potentiaalvei-schil meer is en het zoute water niet meer als elek- ti-oliet zal dienen". De voorzitter geloofde echter niet dat het water van de afgedamde Schelde zo maar ineens zoet is en de wethouder van P.W. wees er op dat ook het isolatiemateriaal na 10 a 12 jaar moet worden vernieuwd. De voorzitter onderlijnde nog eens dat de R.W.S. ook de duurdere me thode wil, waarna de i-aad het kre diet toestond. De heer De Boer wilde nadien wel de sluis afstoten naar het waterschap, maar niemand geloofde dat deze de sluis zal willen hebben. Een bedi-ag van f 75, zijnde 10 pro cent van de goedgekeurde restaura tiekosten, werd beschikbaar gesteld voor herstel van de hai-dstenen stoep van het pand Nieuwe Haven 91. kampeerterrein De i*aad verklaax-de zich in prin cipe bei-eid de toegangsweg tot het kampeerterrein Kaaskenswater te hei-stellen en te vei-betei-en, gegeven het feit dat G.S. mededeelden bei-eid te zijn deze toegangsweg voor sub sidiëring voor te dragen uit de gel den voor de toeristische infrastryk- tuur voor het jaar 1969. De heer Simmers liet zich positief uit over de plannen. De heer Spxen- gellmeyer onderlijnde de dringende noodzaak, gelet op het aantal over nachtingen op het kampeerterrein. Het is z.i. niet alleen de weg, die dient opgeknapt. Er zijn allerlei voorzieningen nodig in dit vergeten brokje Zierikzee. Zo hangt een wa terleidingbuis in een'rioolsloot. Aan sluiting op de riolering is ook een dringende zaak. Nieuwe R.K. school De Stichting Katholiek Onderwijs te Zierikzee verzocht de nodige gel den te mogen ontvangen voor de stichting en eex-ste inrichting van een nieuwe vierklassige lagere school. Blijkens mededeling van de inspek- teur, is het vrij waarschijnlijk, dat voor de bouw van de nieuwe school eind 1969 of begin 1970 een urgen tieverklaring zal worden afgegeven. Hierna volgde achter-eenvolgens: de vaststelling van de vergoeding vakonderwijs 1967; de vergoedingen voor het bijzonder kleuteronderwijs 1967; de vergoeding kx-achtens art. 101 l.o.-wet over 1967; de bedragen openbaar kleuteronderwijs ever 1967 (voorlopig) end'e uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1967 en het vijfjaarlijkse tijdvak 1963-1967. Tenslotte wrd de heer P. J. Ntoor- dermeer, benoemd in vaste dienst als onderwijzer aan de 'imbecielerxafde- ling van de Beatrixschool. De heer De Boer kreeg de informatie van de wethouder van onderwijs, dat de nieuwe e.l.-school in 'het plan-West „in 1969 zal moeten worden aange pakt". De rondvraag Bij de rondvraag had de heer De Boer nogal wat kritiek op de geno men verkeex-smaatregelen, als ge volg van de tijdelijke afsluiting van de Noordhavenpoort door Monumen tenzorg, i.v.m. de restauratie. De af sluiting zal duren tot Pasen 1969. Hij pleitte vooral voor speciale voorzieningen ten behoeve van het. lokale en bestellend verkeer, dat nu gedwongen wordt een omiweg te ma ken via de Grachtdam naar het Jan- newekken. Mr. Keuning gaf op -een en ander een uitvoerige toelichting. Hij zag wel een mogelijkheid dat be trokkenen de clementie inroepen bij de gemeente, maar in het ailigemeerx zal men met het ongemak genoegen moeten nemen. De heer De Boer wilde de Zuidha venpoort wel weer twee-zijdig open gesteld zien, maar mr. Keuning wil de daar niet van horen. De heer Simmers attendeerde op filevorming aan de Grachtweg, als gevolg van de afsluiting. De heer Den Boer pleitte voor een eenvoudig waax-schuwingslichtensys- teem. De heer De Boer vroeg nog om kosteloze ontheffing voor de fre- lcwente gebruikex-s. De heer De Boer informeerde nog naar de wethou- dex-ssalarissen. Op een vex-zoek tot vex-hoging, hetgeen de raad vooi"- staii'd, is - aldus de voorzitter - nog geen antwoord ontvangen. Vrouwenadviescommissie Mevr. Van der Wex-ve-Schouls be reed haar stokpaardje; de kleine on volkomenheden aan nieuwbouwhui zen, zulks cok in vex-band met de straks in het plan-West te bouwen huizen. Zij gaf treffende voorbeelden van deze onvolmaaktheden en „vreemde dingen". In de uitsparing irx d'e gang b.v. past geen enkele voox-deux-mat. De trap van de vlie- x-ing komt uit in het kleinste ka mertje enz. Tijdens een werkbezoek aan. Barendi-echt waxen haar ook weer dergelijke dingen opgevallen. Zij pleitte - in navolging van Mid delburg en Tei-neuzen - de instelling van .een vrouweniadviescommissie, dat de bouwplannen - vanaf het al lereerste begin kan 'begeleiden, om dex-gjélijke fouten t'e vermijden. Het carillon De heer Doeleman pleitte krachtig voor een goed funktioneren van het carillon (beiaard), dat de dolste ca priolen bl'ijkt te maken en de om speling van kwax-tier, half en heel d'cor elkaar gooit of helemaal stil staat. Beide zaken zullen door het college wox-den bezien. De heer Sim mers hield een pleidooi voor hex-- bouw van de Caubx-ug en deed een beroep op de bevolking mede te wex-- lcen. De heer Doeleman meend'e dat de buurtvereniging St. Nobel voor dit doel nog over gelden beschikt. De heer Sprengelmeyer wilde wel dat de schepen keren in de nieuwe zwaai kom en niet halvex-w'ege de ha ven. Er blijken in de zwaaikom evenwel nog talrijke palen te steken. HONGKONG. Vijftien, miljoen mensen hebben in Peking, Sjanghai en Tientsin gedemonstreerd ter viering van het partijcongres dat president Lioe Sjao Sji heeft afgezet, heeft het persbureau Nieuw China meegedeeld. Ook in andere steden Werd gedemonstreerd. M Er is een bestek opgemaakt en de uitvoering impliceex-1 dan dat alle palen, verdwijnen. Voorzichtigheid is - blijkens opmerkingen van de voor zitter en de wethouder - geboden, daar bij schade de gemeente verant woordelijk is. De heer De Boer kx-eeg van wetlxouder xnr. Keuning de toe zegging dat de zwembadplannen van de commissie mr. Boex-sma, een vol gende keer in de raad komep..^ SAN ANTONIO. President John son heeft aangedrongen op een geza menlijke actie van de Amerikanen tegen het lawaai dat naar zijn zeg gen het gehoor van zes tot zestien miljoen Amerikanen dreigt te be schadigen. Koningin, prins Bernhard prinses Beatrix en prins Clans naar Ethiopië DEN HAAG, 6-11. H.M. de Konin- gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen zullen zich, vergezeld van H. K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Glaus der Nederlanden, op uitnodi ging van Zijne Keizex-Jijke Majes teit de Keizer van Ethiopië van 23- 30 januari 1969 naar Ethiopië bege ven, teneinde het staatsbezoek dat de keizer van Ethiopië aan Neder land bx-acht, te beantwoorden. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Amerikaanse ne ger-zanger Billy Daniëls is in een Newyoxikse nachtclub, waar hij op trad, neergestoken. Hij zou niet ern stig gewond zijn. DJAKARTA. De Indonesische re gering 'heeft een verbod ingesteld op de uitvoer van ale soorten rub ber van mindere kwaliteit. HONGKONG. Noord-Vietnajm heeft de V.S. verweten militaire vliegtui gen voor spionagedoel'einden naar Noord-Vietnam te sturen. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft op een persconferentie in Djakarta verklaard dajt het perso neel van de Sowjet-Russische am bassade in Djakarta sinds de mis lukte staatsgreep van 1965 van 200 tot 20 man. is teruggebracht. In Pi'aag is woexrsdag het eerste nummer vei-schenen van „Listy", het nieuwe orgaan van de oxvganisatie van Tsjechoslowaakse schrijvers. BILBAO. De RJC. bisschop van Vixoaya in het Spaanse Baskenland heeft vijftig Baskische priesters die zich in een seminarie bij Bilbao heb ben verschanst, gedreigd dat zij zul len worden geschorst als zij niet on verwijld het gebouw ontruimen. SAIGON. Volgens de Zuidvietna- mese generaal Pharn Qouc Thoean hebben zich ter. noorden van Saigon 50 toj. 60.000 Noordvietnamese mili tairen verzameld voor een aanval op de stad. De generaal is commalndant van. een divisie infanterie in Binh Dwong, 30 km. ten noorden van Sai gon. MEXICO. De nationale stakings- ï'aad van de Mexicaanse studenten heeft de minister van justitie offici eel gevraagd, alle mensen die sinds 23 juli in verband met de studenten- ongeregeldheden worden vastgehou den, vrij te laten en de onderwijs instellingen die nog door militairen of politiemannen worden bezet, te laten ontruimen. SALEM (New Jersey). De 109-ja- rige neger Alex Tanner uit Sal'em in New .Jex-sey, die nog slaaf is ge weest, heeft onthuld dat hij op vice- presid'ent Humphrey heeft gestemd nadat hij sedert 1880 zijln stem op de republikeinen haJtl uitgebracht. ifie DEN HAAG, 6-11. Ondanks de herfstvakanties hebben eind oktober en de eerste dagen van november honderdduizenden Nederlanders hun handtekening geplaatst onder een petitie. Daarin wordt de wens uitge sproken snel tot kleinere klassen bij het kleuter- en het'basisonderwijs te komen. Dinsdag waren tegen de avond meer dan 675.000 handteike- niingen bij het bureau van d'e Alge mene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie (ANOF) geteld. t Varken als kandidaat f SAN FRANCISCO, 6-11. 1500 7 hippies en jonge radicalen had- f den in San Francinco in een f beloging tegen de huidige ver- kiezingen'en de gevestigde po- f litieke partijen hun kandidaat f voor het Witte Huis getoond, r namelijk een varken, dat zij Pigasiis hadden gedoopt BRUSSEL, 6-11. Organisaties voor vogelbescherming uit zes Euiepese landen, w.o. Nederland, hebben Ln een brief aan de Belgische regering geprotesteerd'tegen het feit, dat Bel gië ails enig land nog vogelvangst toelaat. Het vangen en doden van zangvo gels iii België wekt de verontwaar diging op van miljoenen Europeanen, aldus d'e brief, 'die is opgesteld op een .internationale conferentie van vogelbeschermers te Stuttgart. Vroeger een zandpad Avdertent Ier stopt? ELKF DROGIST HEEFT HET! BURGH, november - Als een soort xiilvalswegje naar de duinen ligt het fraaie rustieke Duinwegje dat bijna onzichtbaar in Burgh haar oorsprong heeft en in een heel flauwe kronkel de diunstrook en tevens haar einde bereikt. Ongeveer 300 meter lengte voor een der fraaiste wandelwegget jes die de Westhoek bezit. Aan de oostzijde biedt een z.g. walletje aan de wandelaar de zo begeerde be schutting tegen de oostenwind en waait de wind uit de andere hoek, dan staan talloze hoge loofbomen als echte windvangers. Het. walletje is eveneens rijkelijk voorzien van houtbeplanting en ge durende een pei-iode van 100 jaar was de hemel zelfs niet. te zien, om dat het green het geheel overkoepel de. Helaas is toen een rij bomen aan de westzijde gesloopt zodat er een onderbreking in 'het patroon ont stond. Vroeger werd er praktisch geen gebruik van dit weggetje (voor een 'groot gedeelte slechts een pad) gemadkt. Alleen een enkele landbou wer sleepte met ide bakslee zijn ploeg of egge door het niet geëffen de pad om op de zandgronden aldaar zijn werk te verrichten. Het laatste stuk tot de duinen werd slechts be nut 'door een eenzame wandelaar. Natuurlijk waren er de paartjes die keurig gearmd de duinen opzochten om Aldaar in d'e duinvalleien hun toekomst samen te bepx-aten. En niet te vergeten de stropers die in de donkere nacht hier hun wildrichting zochten. Ext wild was in grote getale voorradig, want er heerste nog geen konijnenziekte. Over hel paadje kwamen ze dan aangesukkeld met hun buit om het te gevaarlijke ge deelte te vermijden en door de elzen meetjes van het toen nog elzentoos zijnde „Boeijes- Bosch" te sluipen en op die marnier door een of andere achtertxiin Burgh te bereiken. Zandstraat en Mcolweg" Niet alleen het Duinwegje werd hiervoor benut, 'doch bijv. de Zand straat en de Moolweg waren wegge tjes met een dergelijk verleden. Van af d'e Hogeweg naar de duinsti'ook liepen vroeger nog meer van dexge- lijke paden. Karresporen waren het, want er stonden toen nog boerderij en ai<rx> die rand der duinen, waar de duinboexien een heel moeilijk bestaan hadden. In de loop der jaren zijn deze hoeven door het nog niet vast gelegde duingebied praktisch onder- gestoven. Het eenzaam stond bijna aan het einde van het Duin. weg je (waarom wel Zandstraat en geen Duinstraat?) het kleine huisje daft getuige is ge weest van de laatste 100 jaren van dit nu in keurig asfalt uitgevoerde wegje naar de duinen. Hel wordt te genwoordig bewoond door de wed. Kuijk. Toen in de jai'en 1930 burge meester van Citters aan het einde zijn villa bouwde werd het Duin wegje geconfronteerd met de moder ne verkeersmiddelen en na de ramp bracht een serie Noorse woningen nog meer leven aan ihet. stille pad en met de ikomst van de o.l.-school is het geheel opgenomen in het patroon van het zich verandiex-ende dorp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7