:lr n £3 lOviSRi:* itrr Bejaardencentrum in plan-West kan in IVï jaar gerealiseerd Geref. Kerk Bruinisse werd 100 jaar geleden geïnstitueerd STREEKNIEUWS r ii Aanwinst voor Zierikzee Complex bestaat uit hoofdgebouw en 36 huisjes ZIERIKZEE, 5-11. „Het in plan-West verrijzende bejaardencentrum, dat gebouwd wordt door de Stichting Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Amsterdam, zal op 21 november worden aanbesteed. De opdracht werd reeds in 1965 verstrekt, maar door allerlei noodzakelijk ge bleken veranderingen in het oorspronkelijk plan, is het toch nog drie jaar na dato geworden". Aldus prof. ir. P. K. A. Pennink te Amsterdam, in zijn uiteenzetting over het bejaardencentrumplan voor de leden van de gemeenteraad, die dinsdag vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein. Om ook iets te kunnen laten zien, had prof. Pemnimfe hij was ook de architect van het nieuwe waterlei- dinggebouw te Zierikzee) een groot aantal kaarten (werktekeningen en perspektiefjes) meegebracht en een fraaie maquette van het totale plan, dat voorziet én in het eigenlijke be jaardentehuis en in een aantal be jaardenwoningen, die op charmante wijze over het 2Vz -ha grote terrein rond en in de buurt van het „moe derhuis" liggen verspreid. Het to taal geeft gelegenheid om te „spe len" met groen en intieme paadjes, zodat - eenmaal gerealiseerd - het complex voor Zierikzee niet alleen een uiterst praktische, maar ook es- tetische aanwinst zal betekenen. Het aantal kamers In het bejaardentehuis zijn 71 één persoons kamers en negen tweeper soons kamers gedacht. Verder een 4-persoons en een 2-persoons zieken zaal, twee isoleerkamers, 4 logeer kamers en 7 persomeelskamers. Wooneenheden worden verd'er inge bouwd' voor het hoofd van de huis houdelijke dienst en voor de direc trice. Het totaal aantal bedden gaat 111 bedragen, terwijl er „dus" plaats is voor 89 betalende inwoners. Bij het complex komen dan 36 be jaardenwoningen en een dienstwo ning, waarin de technicus komt te wonen, belast met het totale onder houd van het complex. Tenslotte aanvullend een aantal dienstruimten en enkele garages. In het hoofdgebouw komt (uiter aard) een aula, een keuken, een uit vaartcentrum en meer dergelijke ruimten, die het geheel zullen com pleteren. Gerekend wordt - aldus prof. Pennink - dat het projekt in 500 werkbare dagen kan worden uit gevoerd, zodat het complex er 2Vfe jaar na de aanbesteding kan staan. Bijzonderheden Prof. Pennink heeft hierna nog talrijke bij zonderheden verteld én Jover het hoofdgebouw, én over de bejaardenwoningen, waarin naar grotere geriefelijkheid is gestreefd. Wat het hoofdgebouw betreft, is het al te massale karakter weggenomen door „knikken" in de architectoni sche opzet, een „bajonet-vormige" opzet van het middendeel, waardoor ook nog ruimte vrij komt voor in teressante zitjes. Het ligt in de bedoeling dat de maaltijden op de kamers worden ge serveerd. De aula is aan de west kant gedacht, de dienstruimten aan de noordzijde. De kamers krijgen balkonnetjes, die of 's morgens of 's middags zon kunn en vangen. De opzet is overigens sober gehouden. De gangen moet men feitelijk zien als „straten" met wanden van open metselwerk. De bejaardenwoning in het hoofd gebouw heeft een portaal met kast, een keukentje, een „natte cel" een woonkamer met erkervormige uit bouw en een balkonnetje. Uiteraard zijn de 2-persoons ruimten wat gro ter. Het terras van het hoofdgebouw komt op het zuiden. De aparte woningen Grof gezien komt de inrichting van de om het hoofdgebouw gegroe peerde woningen, neer op de een heden in het hoofdgebouw. Elk huis je krijgt een tuintje. De huizen heb ben een L-vormige woonkamer en krijgen een plat dak. Op het terrein is een duidelijke ontsluiting en een parkeerterrein. Het terras krijgt een iets verhoogde aanleg. In antwoord op vragen deelde prof. Pennink nog mede dat de bouwduur van 2Vz jaar ruim is genomen. Het kan korter .iri, n. ji! -- - jtiJyi Mij 1:, Tj 'f'p ,^#3% S I I l 1 Vj-j Een blik in de kerkhistorie (i) BRUINISSE, begin november. Een vroegere patroon van schrij ver dezes, kon altyd met enige trots vertellen, dat zijn kerk, de Gerefor meerde Kerk van Bruinisse, waar hy ouderling was, niet een kerk was van de Doleantie, maar dat zy reeds stamde uit de dagen der afscheiding, die begon by ds. Hendrik de Cock uit Ulrum en ds. Scholte uit Doeve ren, met nog enkele anderen wel de Vaders der Scheiding genoemd en inderdaad wie gaat graven in de kerkelijke geschiedenis, vindt de oorsprong reeds in de dertiger jaren van de vorige eeuw. Nieuwerkerk op Duiveland ds on betwist de plaats, waar reeds van het 'begin af gezelschappen werden gevormd, die 'n andere prediking verlangden, dan in de vaderlandse kerk van die dagen gehoord werd. We kunnen noch willen een oor deel vellen over de prediking van ds. Lette uit Nieuwerkerk, noch over die van ds. D1. J. D. de Vos uito Bruinisse, maar wel weten we dat in maart 1836 aan de kerkeraad van Nieuwerkerk „brie ven van afscheiding" werden ge schreven door Cornelis Goote en zijn vrouw Lena Kik. Deze laatste naam heeft toch wel een Bruinisser klank. De tweede brief van afschei ding die bij de kerkeraad van Nieu werkerk binnenkwam (april 1838) was die van: Dirk van Farrowee en Pieter van Vessem, ook al een be kende klank voor Bruinisser oren. Zouden Lena Kik en Pieter van Ves sem verwanten hebben gehad op Bruinisse? We weten het niet, we weten wel dat toen men op Nieuwer kerk gezelschappen begon te vormen ■men die wat later ook op Bruinisse vond. Hoofdpersoon en middelpunt van deze „gezelschappen" was lange tijd1 de Nieuwerkenkse (landbouwer Dirk van Farrowee, hierboven genoemd. Maar hij kon niet anders dan mid delpunt zijn. Een ander zou de af gescheidenen van Duiveland (uit de gemeenten Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse) tot één kerkformatie formeren, ml. ds. H. J. Budding, de vader der afscheiding in Zeeland. Ds. H. J. Budding, in 1824 als pre dikant bevestigd in Biggekerke, is een merkwaardige figuur in onze kerkgeschiedenis. In 1825 scheidde hij' zich af, zwierf als reizend predi ker door ons vaderland en kwam plm. 10 jaar later weer op Walcheren terug en ging de „gezelschappen" die 's zondags overal bijeen kwamen, omdat zij het in d'e kerk niet konden vind'en, tot kerken constitueren. Dat deed hij ook te Nieuwerkerk; dn 1836 is hij de eerste keer 'te gast bij Dirk van Farrowee. Heimelijk bezoek De politie zat hem weliswaar op de hielen, hij moest binnengekomen via Zierikzee dezelfde dag met de postwagen naar Zijpe, om daar met de Middelburgse boot, die te Zijpe aanlegde, weer te vertrekken. Hij stapte niet in de postwagen, zoals de officier van justitie te Zierikzee hem bevolen had, maar op de wagen van Farrowee die hem te Zierikzee kwalm afhalen. Hiji kwam echter niet ver, buiten de stad werd de wagen door de politie, die van zijn doen en .laten verwittigd was, staande gehouden. Ds. Budding werd! weer voor de of ficier van justitie gebracht die hem, vergezeld van twee a/genten, aan boord van de veerman van Colijns- plaaf 'bracht, om vervolgens op Noord-Bevelamd en Zuid-Beveland van politiepost tot politiepost door agenten te worden afgehaald en zo in Middelburg werd afgeleverd. Was d'e vestiging van een gemeen te door ds. Budding in oktober 1836 door diens uitwijzing mislukt, van Farrowee en de zijnen lieten zich daarom niet afschrikken. Contact met ds. Budding zal er hoe dan ook wel gebleven zijn, want op 19 okto ber 1836 Mest men ten huize van van Farrowee toch een kerkeraad, alleen de ambtsdragers konden niet kerkelijk worden bevestigd. Ds. Bud ding zat in de gevangenis. Bevestiging kerkeraad Het wachten was op ds. Budding, diie de bevestiging verrichtte op 12 november 1837. Wél was hij in de zo mer nog enige dagen op Duiveland •geweent, maar waarschijnlijk ds de bevestiging ook toen verhinderd ge worden. Op 12 november 1837 blijkt de 'kerker a aid te bestaan uit de heren Dirk van Farowee toe Nieuwerkerk, Jacob d'e Waal uit Bruinisse en Hen drik Kieviet uit Oosterland, als ouderlingen en Pieter van Vessem uit Nieuwerkerk, Marinus van den Berge uit Bruinisse en Jacob Stout-' jesd'ijik uit Oosterland als diakenen. Hieruit blijkt dus dat Jacob de Waal en Marinus van den Berge in 1837 reeds tot de Bruinissenaars behoor den, die niet meer ter kerke gingen bij ds. de Vos, maar behoorden tot een „afgescheiden gemeente", zij het dan dat deze te 'Nieuwerkerk in het leven was geroepen. Van een eigen gemeente te Brui nisse is eerst sprake in 1843, nadat ds. Budding in 1842 was vertrokken leed de kerk te Nieuwerkerk een kwijnend bestaan. Dat zou eerst ver anderen in 1845 met de komst van ds. van Sterkenbuirg. Maar wel nam onder de prediking van Budding van 1838-1842 het aafital afgescheidenen sterk toe. Er werden fikse boeten uitgedeeld, worden. Er is wel gedacht aan één of ander kunstzinnig object of ver- sieringselement, maar de praktijk) leert dat het geld hiervoor meestal wordt opgesnoept voor andere doe len. Uiteraard komt er een centraal oproepsysteem en een alarminstalla tie, waarop ook de woningen worden aangesloten. Een eerste „uitbreiding" zou moge lijk zijn door de 7 dienstwoningen te bestemmen voor de bejaarden. Een verdere uitbreidingsmogelijkheid is er evenwel in het kader van de hui dige opzet thans niet. De burgemeester dankte prof. Pen nink voor zijn verhelderend betoog. Wij delen hierbij mede' dat tekenin gen plrus maquette te zien zulilen zijn op de expositie in het kader van de bijeenkomst op Wereldstedebouwdag vrijdag 8 november a.s. in' de Con certzaal-foyer. Ieder kan zich daar op de hoogte stellen van dit - en an dere - planOnen). Scholier onder auto DEN BOSCH, 6-11. De 14-j'arige L.T.S.-leerling J. Gosma uit Den Bosch is op de Orthenbrug over de Zuid Willemsvaart door 'n vrachtauto met aanhangwagen gegrepen en op slag igedood. De chauffeur van de vrachtauto reed van links de brug op toen hij merkte 'dat hij ergens over heen reed. Vermoedelijk is de jongen met zijn fiets tussen de vrachtauto en de aanhangwagen terecht "geko men. GENEVE. Een Zwitserse passa- gierstrein is ontspoord door een aardverschuiving even over de Zwit sers-Italiaanse grens, aldus een be- ikendmaking van de Zwitserse spoor wegen. De trein was op weg van Demodossola naar Brig, in do Zwit serse Alpen. SALISBURY. In Salisbury is een Afrikaan ter dood veroordeeld we gens 'het doden van een Zuidafri- kaanse politieman die meevocht met Rhodesische troepen tegen nationa listische infiltranten. Gevarieerde inhoud Zeeuws Tijdschrift ZIERIKZEE, 6-11. Deze week ver scheen nummer vijf van de achttien de jaargang van het „Zeeuws Tijd schrift" goed voorzien van een geva rieerde reeks artikelen. De heren I. Ovaa, ir. P. v. d. Sluijs en M. H. Wil- derom vervolgen in een tweede arti kel hun bijdrage over „Dijkdoorbra ken en bodemgesteldheid in Zeeland" In het vorige artikel werd een overzicht gegeven van de ligging van. de wielen in Zeeland. Bovendien werd een beschrijving gegeven van het landsonap waarin zij voorkomen. Onderscheiden werd een dekzand- landSchap en het landschap van de jonge zeeklei. Dit laatste werd ver der onderverdeeld in Oudland, Mid delland en Nieuwl-and, De bodem- eenheden in die landschappen ver schillen onderling in opbouw en sa menstelling. In het tweed'e (en laat ste) artikel wordt nagegaan in hoe verre de verschillen in bodemge steldheid samenhangen met de plaat sen waar de dijken zijn doorgebro ken. Drs. S. P. v. d. Zee leverde voor net nieuwste „Zeeuws Tijdschrift" een bijdrage over „Sterftetafels voor Nederland", waarin Zeeland verge leken wordt met Nederland. Het „Zeeuws Prentenboek" van L. W. de Bree en M. P. de Bruin gaat ditmaal over St. Phiiipsland. Bijzonder ge klaagd is de foto van Wim Riemens in dit nummer: „novemberzon'een vlucht meeuwen voor een Zeeuws herenhuis. In de jongste Z.T.-uitgave staat ook een korte beschrijving van de dijk- en oev'erval die in oktober j.l. geconstateerd werd aan de Oud- Kempenshofstedepolder bij Stave- nisse. Zeeuwse cowboy Helene W. van Woelderen schreef een artikel over „Meinard Sprengd en zijn Zwartvoet-Indianen-callec- tie". De „Sprenger-collectie" is een begrip in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Het is een verzameling voorwerpen van Zwart- voet-Indianen, die momenteel grote belangstelling van kenners onder vindt. Meinard Sprenger werd in 1860 te Middelburg geboren en was begiftigd met avonturiersbloed. Op 21-jarige leeftijd koerste hij naar New York, waarna hij op „Moscovis Isles" terecht komt, waar hij z'n eer ste cowboy-ervaring opdoet. De trek naar het westen krijgt mem te pak ken en hij belandt uiteindelijk in het onherbergzame gebied van Calgary, aan de voet van de Rocky Moun tains, waar de Zwartvoet-Indianen hun jachtgebied hadden. Sprenger bouwt een blokhut die d'e naam krijgt van „Domburg'-ranch". (Dom burg is de plaats waar zijn vader burgemeester was). Het ging Spren ger uiteindelijk goed. In 1902 keerde hij terug naar Zeeland en koos als woonplaats Domburg. Zijn unieke verzameling voorwerpen, de Zwart- voet-collectie, belandde uiteindelijk in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Verder in diit Z.T.: „Zeeland als vakantieland en zeehengel-dorado" door de jouma'list-hengelsportdes- kundige Cor van Heugten en de Zeeuwse Kroniek van M. P. de Bruin. Advertentie Advertentie Eis de omit Winkelweek te Bruinisse van bijzonder karakter die van Farowee noopten naar Ame rika te vertrekken en in 1851 wordt een kerk gesticht aan de Rampaart- se dijk te Oosterland. Daarheen gin gen toen. nog verschillende personen uit Bruïniisse, maar er waren andere oorzaken dat ook te Bruinisse een gereformeerde kerk werd gesticht. Gp het naburige St. Phiiipsland woonde een man., die eertijds ge vreesd werd op 'de kermissen en drinkgelagen. Overal waar hij kwam in zijin jonge jaren, ging het ruw toe en werd veel gedronken. Hij was daarom berucht in de wijde omtrek, tot hij op een goede d'ag „kraohtda]- dig werd bekeerd" en door God te rug geroepen van zijn heilloze weg. In het jaar 1842 verkocht deze man zijn hofstede, omdat hij zich geheel wilde wijden aan de dienst des He ren, zoals dat genoemd werd. Als „oefenaar" preekte hij in een oude schuur die hij als kerk had laten inrichten te St. Philipsliafnd en er kwamen velen naar hem luisteren, niet alleen van St. Phiiipsland zelf, maar ook van het Thoolse land en van Duiveland', later zelfs uit G°es en uit Walcheren. Ook ds. Buddingh zocht 'hem op, hij preëkte in de kerk van van Dijke want die was het en hij doopte er kinderen (1842). Nu moest van Dij'ke op zekere dag naar Zierikzee om wat zaken te re gelen, maar hij raakte in Anna Ja- cobapoMer in gesprek en het was al laat, 'toen 'hij de veerman vroeg hem te willen overzetten naar Zijpe. De veerman wilde eerst niet, want het was ruw en stormachtig, maar "ten laatste, het was misschien wat stiller geworden, ging hij toch en laat in de avond stond van Dijke op Zijpe, slechts een flauw maansohijnsel gaf af en toe wat licht .tussen de buien door. Om wat tegen de wind en de regen beschut te zijn 'besloot 'hij langs de dijk (Boomdijik) naar Bruinisse te gaan en daar aan te kloppen, waar hij nog licht zag om onderdak te vragen voor 'de nacht. Komt men langs de dijk van Zijpe naar Bruinisse, dan komt men altijd op de Oudestraat terecht, en er brandde nog licht in één woning en dat was de woning van de weduwe Vooi-beytel. Zelf is deze vrouw oud geworden, maar zij was al vroeg weduwe en zij was één dergenen, die in de 19e eeuwse prediking in de hervormde kerk van die dagen niet bevredigde. Toen van Dijke dan ook bij haar woning aanklopte, kende zij hem en zij beschouwde hem „als van den Here gezonden", want de „bevin ding" vierde natuurlijk in die krin gen hoogtij. Met de andere 'huisge noten samen werd een en ander be sproken en tenslotte ging men naar bed. BRUINISSE, 5-11. In een zeer goed bezochte vergadering van de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Midden standsbond, onder leiding van de heer P. Maaskant in Hotel Storm te Bruinisse gehouden, werd besloten cm weer een winkelweek te houden. Daar de winkelweek op de oude voet, door wettelijke bepalingen aan alle kanten beknot, zichzelf had overleefd, heeft men gezocht naar een geheel andere vorm. en men meent deze te hebben gevonden in de winkelweek met gratis koopdag. De winkelweek zal gehouden wor den van 18 november tot 10 decem ber en duurt dus 20 koopdagen. In deze week ontvangt men bij aankoop in één der winkels die aan de aktie meedoen, een op datum en bedrag afgestempelde koopbon. Na afl'oop van de 20 koopdagen, (na 10 december) wordt bekend ge maakt, op welke datum men gratis heeft gekocht. Dit betekent dat de deelnemende winkeliers, voor alle goederen op een bepaalde datum gekocht, dus voor allen op één bepaalde gelyke datum, koopbonnen verstrekken voor het op die datum gekochte bedrag. Wie voor f 100,- op een bepaalde dag, die achteraf de vrije koopdag LIMA. In Peru zijn 3.000 journa listen voor 24 uur dim staking gegaan uit protest tegen het verschijnings verbod, dooi" de revolutionaire rege ling opgelegd aam twee dagbladen en een tijid'schrift en de sluiting van twee radiostations. MILAAN. Op verscheidene plaat sen dn Lombardije is de Po buiten haar oevers getreden, evenals twee zijrivieren, de Ticino en de Adda. De buitenwijken van Pavia, aan ce Ti cino, staan op sommige plaatsen an derhalve meter onder water. blijkt te zijn, gekocht heeft, mag bij de deelnemende winkeliers nog eens voor f 100,- besteden. Hij krijgt, na 10 december daar voor n.l. nieuwe koopbonnen. Deze aktie was op andere plaatsen een succes, verwacht wordt dat het ook op Bruinisse een stimulering zal zijn, in 'eigen gemeente te kopen. Voorts zal worden gezorgd, voor een St. Nicolaasfeest, zoals de laat ste jaren niet meer is voorgekomen. De vernieuwde en verjongde MM- denstaimdsvereniging 'is wat de plan nen betreft voor. 1968 bruisend van energie. Zij die nog geen lid van de Mid denstandsvereniging zijn, maar die toch aan de winkelweek willen deel nemen, krijgen gelegenheid alsnog lid te worden. Snuif en wrj§f Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met -7AZlïl-ï ZIERIKZEE „De Lichtboei" Er hebben enkele wijzigingen plaats gevonden in verband met de leiding van 'de diverse clubs; het boetseren is verschoven van dinsdag •naar woensdag; de verf- en teken- club is verschoven van woensdag naar donderdag; het linoleumdruk- ken is verschoven van donderdag naar maandag. Ouderavond Theo Thijssenschool Op vrijdag 15 november a.s. wordt in het Huis van 'Nassau de ouder avond gehouden van de Theo Thijssenschool. Een causerie wordt gehouden door de heer W. M. van. Airideil, hoofd'inspekteur van politie te 's-Gravenhage, over het onder werp: „Weet u wat er in het leven te koop is?" Geslaagd Bij het ini Den Haag gehouden examen Vakbekwaamheid voor d'e Kanitoarmaehimehandelaar, afgelegd voor d'a commissie, gevormd door de Ned. Ver. van Importeurs en Fabri kanten van kantoor-machines en de Ned. Org. van Handelaren in de Kantoormach'imebraniche (Nobaka), slaagde o;a. onze stadgenoot d'e heer Ted Vo'lkeni, werkzaam bij boekhan del Voikeri te Zierikzee. OUWERKERK Verjaardagsfonds Het ver jaardagsf onds 'der Ned. Herv. Kerk heeft in de maand okto ber f 46,- opgebracht. Advertentie. Chrysanten! Zeeën Yan kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. Va?i woensdag 13 tot en met donderdag 21 november a.s. worden in de Energiehal te Rotterdam voorstellingen gegeven van de nieuwe, spectacu laire ijsshow „Holiday on Ice". De show gaat te Amsterdam van 22 november t.m. 1 december. Top-solinte in de nieuwe revue is de in Amsterdam geboren- maar in Canaida opgegroeide wereldkampioene Petra Burke. In de nieuwe wervelende ijsshow leveren vele schaatskampioenen en artisten unieke pres taties. Het optreden van de solisten wordt omlijst door een showballet van 36 danseressen en dansers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6