Nixon behaalt overwinning met krappe meerderheid OLGA Israël stuurt Egypte een vragenlijst Kritiek op de Sow jet-Unie Zuid-Vietnam en het vredesoverleg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1968 125ste jaargang Nr. 20093 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Gemeenteraad van Zierikzee vergaderde Nieuwe republikeinse presideni vraagt raad aan voorganger Eisenhower WASHINGTON, 6-11. De republikein Richard Nixon is woensdagavond met een uiterst krappe meerder heid als overwinnaar tevoorschijn gekomen uit een verkiezingsstrijd, die een van de opwindendste was in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Be verkiezing van Nixon tot president werd bekend toen zijn voornaamste tegenstander, de democraat Hubert Humphrey, na een spannende en lang durige nek-aan-nek-race nog steeds op basis van onofficiële uitslagen, zijn nederlaag cm zeven uur (Ned. tijd) toegaf door Nixon telegrafisch geluk te wensen. In een hotel in Minneapolis las Humphrey met gebroken stem het telegram voor aan zijn aanhangers, die hem met stormachtige ovaties be groetten. De verslagen kandidaat zegde Nixon zijn steun toe bij de „eenma king van de natie". Nixon verscheen temidden van zijn gezin, voor de televisie en zei dat het grote deel van zijn regering, waarin ook democraten zullen voorkomen, zal zijn de Amerikanen tot elkaar te brengen. „Het zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideeën, open voor mannen en vrouwen van beide partijen, open voor zowel kritici als aanhangers. Wij willen de generatie kloof en de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw er op dat wij deze zaak aankunnen en dat die succesvol zal verlopen", zei Nixon. Met de overwinning van de 55-ja rige Nixon en zijn 49-jarige „running mate" Spiro Agnew komt een "einde aan een democratische regeringspe riode van acht jaar, die in 1961 be gon toen John Kennedy het ambt overnam van generaal Eisenhouwer. Nixon en Agnew zullen moeten re geren met een Huis van Afgevaar digden dat'opnieuw een overwegend democratische samenstelling heeft gekregen. De republikeinen hebben maar enkele zetels mee-r dan in het oude congres. Met 290 stemmen in het college van kiesmannen, dat op 16 decem ber de nieuwe president moet aan wijzen, heeft Nixon volgens de woensdagavond nog niet officieel bevestigde verkiezingsuitslagen de vereiste absolute meerderheid. Dit bleek toen volgens de berekeningen van computers ook de staat Illinois (26 kiesmannen) aan Nixon toeviel. Hiermee kwam een eind aan een tot de laatste minuut spannende strijd. Teen woensdagavond de uit slagen van 93 procent van de kies districten bekend waren, bleek Nixon op een totaal aantal getelde stemmen van ongeveer 68 miljoen slechts een voorsprong te hebben van ongeveer 14.000 stemmen op zijn democratische tegenstander. In de vroege morgenuren van woensdag (Ned. tijd) had Nixon. de leiding, maar in de volgende uren werd zijn voorsprong steeds kleiner en toen omlO.15 uur Ned. tijd 76 'pro^~ cent van de stemmen waren geteld gingen de kandidaten vrijwel gelijk op. Beiden hadden 43 procent van de stemmen. Nixon behield echter voortdurend een kleine meerderheid aan kiesmanstemmen. De eerste be langrijke doorbraak ten gunste van Nixon kwam toen hem de staat Ca- lifornië toeviel, wat hem 40 kies mannen opleverde. Dat blokkeerde voor Humphrey de weg naar de ab solute meerderheid voor hem zelf. Nadat Ohio en Alaska eveneens voor de democraten verloren waren ge gaan kwam Nixon (nog maar zes stemmen tekort voor de absolute meerderheid in. het 538 kiesmannen tellende college. „Ik heb mijn best gedaan, maar ik heb verloren", zei Hubert Humphrey na het voorlezen van zijn telegram aan Nixon. „Ik ben van plan me te gaan wijden aan het herstel van de eenheid in de democratische partij, en aan de strijd voor de burgerrech ten: en voor de vrede in de wereld. Nixon staat nu voor een enorme taak, namelijk om deel te nemen aan de verwezenlijking' van een beter Amerika. Ik zal hem steunen met al le middelen die mij ten dienste staan. Vanaf het begin heb ik mij niet veel illusies gemaakt. Ik wist dat de strijd zeer fel zou zijn", voegde Humphrey er nog aan toe. Nixon vraagt Eisenhower om raad WASHINGTON, 7-11, De repu- blikeiinse oud-president Dwight Ei senhouwer heeft de pas gekozen Ri chard Nixon „enige goede adviezen" gegeven voor de behandeling van de problemen die hem te wachten staan. Nixon bezocht de 78-jarige generaal in het Walter Reed-hospitaal, waar deze herstellende is van enige zwa re hartaanvallen. Gedurende acht jaar was Nixon vice-president onder Eisenhouwer. Na een gesprek van drie kwartier met de oud-president vertrok Nixon met zijn gezin voor een korte vakantie naar Florida. Hij zei te hopen dat Eisenhouwer hem ook in de toekomst van advies zal dienen. Advertentie en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn (le winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week Mevr. li. Horstine-BenengaHoge Duinlaan 7, Aalst. P. Verschoor, Meidoorn- straat 9. H.I. Ambacht. T. Bergwerf, Dr. Kuiperstraat 53, Sliedrecht. M.Hagen- Keyzer, Willem Pijperlaan 44. Dieren. F. J. Venema, Dijkrecht 33, Farsum. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Britse luchtvaartmij. staakt aktiviteiten SCHIPHOL, 6-11. - British Eagle, een van Engelands grootse onafhan kelijke luchtvaartmaatschappijen, heeft besloten het bijltje er bij neer te leggen. Dit is het gevolg van een felle strijd, die zij thans heeft verdoren, tegen de door de Britse overheid be heerde BOAC. Zowel British Eagle International Airlines, die de lijn diensten uitvoerde, als British Eagle Aviation, Engelands tweede charter maatschappij, leggen het hoofd in de schoot. Als reden wordt volgens Reuter opgegeven, dat de Britse regering British Eagle verder militair vervoer onthoudt; voorts de devaluatie van het pond sterling en de restricties op het Britse vakantievervoer. Antwoord onzeker JERUZALEM, 6-11. Israël neeft de Egyptische regering om verduidelij king van haar standpunt ten aanzien van bepaalde kwesties gevraagd, zo is uit doorgaans welingelichte krin gen in Jeruzalem vernomen. Minister Abba Eban zou zijn Egyp tische ambtgenoot Riad via V.N.-be middelaar Jarring een .vragenlijst" hebben doen toekomen. Israël zou met name willen weten: of Egypte bereid is mee te wer ken aan een akkoord over „stabiele en wederzijds erkende grenzen"; cf Israëlische schepen tezijniertijd door het Suez-kanaal zullen kunnen varen; of Kairo instemt met een inter nationale conferentie die een recht vaardige oplossing zou moeten zien te vinden voor het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen; en tenslotte of Egypte een volle dige politieke regeling met Israël wenst in het kader van een vredes verdrag met wederzijdse erkenning. PRAAG, 6-11. Martin Vaculiik, een vooraanstaande Tsjechoslo waakse comunist, heeft dinsdag in een vraaggesprek met het vakbondsblad „Race" verklaard 'dat de inval van de troepen van de Warschaupactlan- den in Tsjecho-Slowakije naar zijn mening ongerechtvaardigd en buiten verhouding is geweest. Vaculik had ook kritiek op de groep „oude" com munisten in Tsj'echo-S'lowakije die krachtig worden gesteund' door de Russen hoewel zij maar een paar duizend partijleden vertegenwoor digt. Amerikaanse beloften aan Zuid-Vietnam SEOEL, 6-11. Premier Il-Kwon Sjoeng van'Zuid-Korea heeft gezegd dat de V.S. Zuid-Korea hebben ver zekerd dat de bombardementen op Noord-Viietnam worden hervat wan neer Hanoi geen tegengebaar maakt. Ook was verzkerd dat d'e Vietccng niet zou worden erkend en geen co alitie-regering met de Vietcong zou worden gevormd na een bestand in Zuid-Vietnam, zei hij. Israëlische politieke kringen ma ken zich geen illusies over een even tueel Egyptiscn antwoord. Acht negers in het Huis van Afgevaardigden WASHINGTON. 6-11. In het Huis van Afgevaardigden dat dinsdag is gekozen, zullen acht of negen negers zi'ttiing hebben, afnainkelijik van de uitkomst van de nog niet besliste strijd om de zetel van Los Angeles. De democratische neger Augustus Hawkins had zich hier herkiesbaar gesteld. Als hij herkozen wordt zal het nieuwe huis drie negers meer tellen ,dan het oude huis. Alle geko zen negers behoren tot de democra- tiscne partij. Johnson gelast stakers aan het werk te gaan SAN ANTONIO, 7-11. President Johnson 'heeft woensdag de stakende spoorwegmatnnen van twee maat schappijen gelast het werk te her vatten. Hij heeft, voorts een. uit drie leden bestaande commissie gevormd die zal gogen binnen een maand een oplossing voor het arbeidsconflict te Vinden. Arbeiders gewond hij ontploffing in fabriek BRUSSEL, 7-11. Een zware 'ont- ploffing heeft woensdagavond in het Belgische plaatsje Lint, ten zuiden van Antwerpen, een fabriek vancon- servijblikken verwoest. Vier arbei ders, van wie twee Nederlanders, werden gewond. De ontploffing was vermoedelijk te wijten aan een lek in een gaslei ding en veroorzaakte een brand, waardoor ook benzinetanks ontplof ten. De aangerichte schalde is zeer groot. Tot op 200 m, afstand van de fabriek werden ruiten vernield dooi de kracht van de ontploffing. Roofoverval in vliegtuig MANILLA, 6-11. Vier gewapen de mannen hebben woensdagavond de 39 passagiers en bemanningsleden van een fokker van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij beroofd en een passagier doodgeschoten. De ro vers namen hun hun geld en andere waardevolle voorwerpen af nadat zij gedreigd hadden het toestel met handgranaten op te zullen blazen. Veel doden hij gevechten in Amman BEIROET, 6-11. Bij de gevechten van deze week in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn zestien do den gevallen. Veertig personen werden gewond'. Dit meldde dinsdag het Libanese dagblad „El Moharrer". De directe aanleiding tot de ongeregeldheden was volgens het blad de arrestatie van de leider van de commando-or ganisatie „Kataeb El-Nasr", hetgeen felle reacties van zijn volgelingen uitlokte. Jordaanse troepen hadden twee kampen voor Palestijnse vluchtelingen bij Amman omsingeld en waren deze later binnengedrongen. Dit stuitte op verzet van' de comman do's, waarbij doden en gewonden vielen. Toen de bewoners van de kampen in protest naar de stad trok ken openden de Jordianiërs het vuur op hen, waardoor nog meer slacht offers vielen, aldus „El Hoharrer". Koning Hoessein en de verzetsstrijders BEIROET, 6-4. Tussen koning Hoessein en de drie grote organisa ties van Palestijnse verzetsstrijders is woensdag een akkoord bereikt. Dinsdagavond en de daaropvol gende nacht was de toestand kri tiek. El Fatah dreigde de wapens op te nemen tegen het Jordaanse Ko ninklijke paleis. Hoessein werd ver weten „tegen Palestina een komplot te hebben beraamd". Tenslotte werd men het eens op een vergadering in het paleis, waarbij de leiders van El Fatah op gelijke voet met koning Hoessein, de vertegenwoordigers van de Jordaanse legers en leden van de regering werden behandeld. AMMAN, 6-11. Tijdens de gevech ten van d'e laatste twee dagen in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn 29 personen onder wie 24 burgers ge dood en honderd gewond. Dit heeft koning Hoessein woensdag tijdens een persconferentie meegedeeld. Ambtenaren hielpen analfabeten WASHINGTON, 6-11. Bij de in de Verenigde Staten gehouden presi dentsverkiezingen zijn analfabeten, meest negers, bij het stemmen ge holpen door federale ambtenaren. Dit 'heeft het ministerie van justitie in Washington meegedeeld. Deze hulp is in 1965 mogelijk geworden door de wet op het kiesrecht die dis- Vonnissen in Rhodesië SALISBURY, 7-11. Vijf negers zijn woensdag in de Rhodesische hoofdstad tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Zij worden er van beschuldigd Rhodesië gewapend te zijn binnengekomen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie gevaren vreest gaat er niet aan ten onder. Guur weer Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag, mogelijk in de vorm van natte sneeuw; matige tot krachtige, in het Waddengebied krachtige tol harde oostelijke wind; aanhoudend koud. 8 nov. Zen op 7.48. onder 17.00. Maan op 18.12, onder 11.44. Laatste kwartier: 13 nov. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 nov. 4.54 v.m. 17.04 n.m. BROUWERSHAVEN 8 nov. 4.35 v.m. 16.45 n.m. Springtij7 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig gebied van hoge luchtdruk met een centrumwaarde van ruim 1040 mbar trekt langzaam van Noorwegen naair Finland, ter wijl de luchtdruk in zuid- en midden Europa relatief laag .blijft.. Door deze drukverdeling handhaaft zich een sterke oontelijke luchtstroming van Polen via noord-Duitsland naar En geland, waarmee ook over onze om geving koude lucht wordt aange voerd. Daan: we ons tevens nabij een overgangszone naar iets minder kou de en vochtige lucht bevinden blijft er in dit gebied veel bewolking waar uit af en toe enige neerslag valt. Het is daarbij niet uitgesloten dat er nu en dan naast regen enige natte sneeuw voorkomt, wat donderdag morgen in Twente reeds even het evg4 lwas. Een deprensie trekt van noord-Porbugal via de Golf van Bis- caje naai- noord-Itaiië met regen en buien. De bijbehorende drukdalingen boven Frankrijk kunnen bij ons de wind nog tijdelijk doen toenemen. SAIGON, 7-11. President Ngoe- jen Van Thieu van Zuid-Vietnam zou bereid zijn met het Zuidvietna- mese bevrijdingsfront te praten, mits dit overleg te Saigon en niet in Pa rijs plaats vindt. Naar verluidt zal dit standpunt tot uitdrukking worden gebracht in een Vietnamese regering, dat woensdag door premier Tran Van Hwong werd aangekondigd. De machthebbers in Saigon zouden met hun voorstel het vredesoverleg willen splitsen in on derhandelingen tussen delegaties uit Zuid- en Noord-Vietnam in Parijs, met deelneming van vertegenwoor digers van de met Zuid-Vietnam verbonden landen, en het genoemde gesprek tussen de Zuidvietnamese regering en het bevrijdingsfront in Saigon. Dit laatste zou echter geen erkenning van het bevrijdingsfront inhouden. President Johnson heeft woens dag in zijn felicitatietelegram aan Richard Nixon die hoop uitgesproken dat het Amerikaanse volk de tegen stelling uit de verkiezingscampagne vergeet en eensgezind gaat streven naar vrede en sociale gerechtigheid. PARIJS. De leidster van de Zuidvietnamese NLF-delegatie, mevr. Nguyen Thi Binh heeft in Parijs haar eernte persconferentie gehouden en verklaarde daa,r, dat er van haar kant geen enkel bezwaar bestond ook zonder Saigon aan vredesonderhandelingen te beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1