Provinciale Vereniging Groene Kruis vergaderde te Bruinisse T 5 V ELBEO AGENDA Luchtgevecht boven Suez-kanaal STREEKNIEUWS Demonstraties om te geraken tot het beoefenen van kunst Ledenwinst-prijs voor Zierikzee BRUINISSE, 1-11. „De functione ring van de Gezondheidszorg in het Nederlandse bestel is zonder de dienstverlening van de kruisvereni gingen niet denkbaar. Een aanzien lijk deel van de bevolking heeft dit altijd beleefd door het lidmaatschap van de kruisverenigingen en de be taling van de steeds hoger wordende contributies. De tijd wordt rijp dat men van iedere Nederlander mag verwachten dat hij is aangesloten bij een kruis vereniging. Daardoor zullen deze verenigingen beter in staat zijn ten behoeve van de gehele bevolking mede te werken aan de tot stand brenging van een integrale gezond heidszorg". Met zeer veel instemming citeerde de voorzitter van het Provinciale Groene Kruis, burgemeester F. A. Bulder van West Kapelle, deze zin snede uit de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid 1969 te Bruinisse waar ongeveer 200 perso nen in het Ncd. Herv. Verenigings gebouw uit alle delen van Zeeland bijeen waren voor de jaarlijkse alge mene vergadering. Tevoren had de voorzitter er op gewezen, hoe één persoon, een zeer vertrouwde figuur node werd gemist de heer A. de Lange, secretaris van het provinciaal bureau, die een aan tal weken geleden door een auto werd aangereden. Hem werd een te legrafische groet, een oorkonde en een bloemetje gezonden. De 'heer De Lange werd spontaan benoemd tot ere-lid. De oorkonde kreeg de heer De Lange, omdat hij na 21 jaar (en gezien zijn leeftijd), de tijd van heengaan gekomen acht te, (het was de bedoeling geweest de heer De Lange te Bruinisse te huldi gen, maar dat kon helaas niet door gaan en ig tot een later tijdstip uit gesteld). Omvangrijker werk Het steeds omvangrijker Werk van het Groene Kruiswerk werd door de heer Bulder benadrukt. Het zal nodig zijn naast de heer Deurloo, mede in verband met het vertrek van de heer De Lange, minstens een nieuwe kracht aan te trekken. Aanpassing aan de zich snel ver anderende tijd achtte de voorzitter verder nodig, niet alleen voor het provinciaal bureau, maar ook voor de afdelingen. Hij gebruikte in ver band daarmede nadrukkelijk enkele malen het woord „schaalvergroting". Met een opwekking zich te blijven inzetten voor het mooie Groene Kruiswerk eindigde hij zijn ope ningsrede. Woorden van welkom werden ge sproken door de onlangs afgetreden voorzitter (thans ere-voorzitter) J. D. de Korte, die het zestig jarig bestaan van de vereniging aanhaalde en en kele gebeurtenissen vertelde, zoals die recentelijk in de Zierikzeesche Nieuwsbode zijn gememoreerd. Burgemeester C. H. van de Linde eveneens als eerste burger, de ver gadering in zijn gemeente welkom hetend', legde de nadruk op de zin spreuk van Het Groene Kruis „Door Allen, Voor Allen", een begrip dat in de samenleving steeds meer ver dwijnt, maar dat in het Groene Kruis gelukkig nog wordt gehandhaafd. Zusterverenigingen De heer Van Laar, sprekend na mens de zustervereniging Het Wit- Gele Kruis, verheugde zich over de steeds verbeterende samenwerking nu de Kruisverenigingen elkaar niet meer „als schepen in d'e nacht pas seren", maar elkaar steunen en el kaar aanvullen. Ook de heer Boone, voorzitter van het Oranje-Groene Kruis in Zee land, was blij met deze samenwer king. Dat is vroeger wél eens anders geweest. Dat door ondertekening Ontploffing op begraafplaats ROME, 2-11. Een granaat die het monument voor de doden sierde op een begraafplaats bij Frosinone, 70 km ten zuiden van Rome, is ontploft. Vier mensen waren op slag dood, ve len liepen verwondingen op. Ongeveer honderd mensen, die bij het gedenkteken bijeen waren geko men ter gelegenheid van Allerheili gen, werden tegen de grond gewor pen. Men vermoedt dat de granaat is ontploft door de hitte van de kaar sen die erbij waren neergezet. Sleepschip gezonken in Oosterschelde HANS WEERT. 3-11. Hel 2400 Ion metende Nederlandse sleepschip Damco 36 is omstreeks drie uur zon dagmiddag in het Engelse vaarwater in de Oosterschelde gezonken. Alle vijf opvarenden - drie mannen en twee vrouwen - zijn gered door de sleepboot Denzo, die hen in Wemel- dinge heeft binnengebracht. Het schip dat geladen was met fosfaat, zonk nadat het als gevolg van het slechte weer water had gemaakt. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 4-11. Totaal aan gevoerd: 1839 stuks vee, l.w. 1350 runderen en 489 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen: prima f 4.75-5.15, le f 4.15-4,65, 2e f 3,65-4,00, 3e f 3,40-3,55; stieren f 4,40- 4.95; worstkoeien f 3.30-3,45; slacht- varkers: le f 2,38-2.42, 2e f 2.35-2,38, 3e f 2,32-2,35; slachtzeugen f 1,90— 2,00; zware varkens f 2,05-2,15. Runderen: aanvoer groot; handel redelijk; goed prijshoudend. Varkens: aanvoer minder; handel vlot; nau welijks prijshoudend, enkele prima's boven notering. van een gezamenlijk door allen on dertekend stuk, deze samenwerking grondslag en gestalte had gekregen beloofde veel voor de toekomst. J aarverslag, accountantsrapport, rekening en verantwoording 1967, balans per 31 december 1967 en be groting 1969 waren evenzovelé ha merstukken. Mevrouw A. de Munnick-Lager- wey en de heren dr. F. Vaandrager, C. Burger en G. J. Dijkstra, resp. RiLland-Bath, Domburg, Wilhelmina- dorp en Zierikzee, allen aftredend en herkiesbaar, wei-den bij akkl'ama- tie herkozen. In de vakatures A. de Lange, Goes en A. H. Oort. VlisSLn- gen, werden met algemene stemmen schriftelijk gekozen burgemeester A. de Kam, Waarde en de heer L. Kraak, directeur van d!e Zuidl-Beve- landse Ziekenfondsen, Goes. Als vertegenwoordiger van het district Schouwen-Duiveiaod werd in dé vakature J. J. Romeyn bij en kele kandidaatstelling gekozen de heer K. van Langeraad, Kerkwerve. De heer Romeyn kreeg hartelijke wcordén van de voorzitter en een gul applaus van de aanwezigen, voor zijn 14-jarig Lidmaatschap van het al gemeen bestuur. Op zijn eigen humo ristische wijze dankte de heer Ro meyn op zijn beurt bestuur en ver gadering voor de samenwerking on dervonden. De heer Romeyn ontving een boekenbom De algemene vergadering 1969 zai gehouden worden of in VMssingen of in Oostkapelle. Daarvoor waren twee kandidaten. Het agendapunt: Uitreiking van enkele prijzen aan plaatselijke vere nigingen die het hoogste percentage ledenwinst hebben geboekt beteken de het wegdragen van de erepalm door Zierikzee. Met een ledenwinst van 14,53 u/o of van 1528 naar 1750 leden werd deze ereplaats bereikt op de voet gevolgd door Sluis. Derde werd Vrouwenpolder. Zierikzee gaat het bedrag dat door deze onderscheidingen mocht worden ontvangen, besteden voor het aanko pen van een kegelspel, te gebruiken by de bejaardengymnastiek en bij „Beter bewegen". Bruinisse kreeg toen nog een ex tra gelukwens en die toezegging van eveneens nog een attentie, in ver band met hei 60-jarig bestaan. Een boekenbpn» mocht dé heer H. Uij 1 uit Zierikzee in ontvangst nemen bij zijn afscheid uit het bestuur van dé pen- sicencommissie waarin hij uiterst belangrijk werk heeft gedaan. Zuster Londa, de nieuwe verpleeg ster werd nan de vergadering voor gesteld. Causerie op ouderavond o.l. school te Zonneniaire ZONNEMAIRE, 1-11. In de o.l. school te Zonnemaire vond de jaar lijkse ouderavond plaats, waarop een groot aantal ouders van leerlingen tegenwoordig was. Zij werden verwelkomd door de voorzitter van de oudercorrmissie, de heer C. de Munnik, die in het bij- zender burgemeester mr. Boersma, wethouder Moermond en de heer Goemans van Volksonderwijs be groette. Als spreker trad op de directeur van de Rijkskweekschool te Middel burg, de heer M. A. Hage, die het onderwerk „De basis-school in de veranderende maatschappij" behan delde. De heer Hage schetste de ver anderingen in vergelijking met vroe ger. De leermethode, de verhouding tussen onderwijzer en leerling, e.d.; het is alles zozeer gewijzigd dat zo wel leerlingen als onderwijzers mee doen aan alles wat de tegenwoordige tijd verdert. Door onderwijzers te volgen cursussen kunnen dit proces nog in gunstige zin beïnvloeden. Op het boeiende onderwerp kwa men enkele vragen los, die naar ge noegen werden beantwoord. Na een dankwoord van de voorzitter volgde de pauze. Nadien werden de jaar stukken uitgebracht. Jaarverslagen De penningmeesteresse, mevr. Van Klinken, kreeg voor het financieel verslag de goedkeuring van de kas- Bekend arts verongelukt DEN HAAG, 3-11. Dokter W. Ool- ders, de arts uit Vleuten-De Meern die pas in de publiciteit is gekomen door zijn actie tegen gevaarlijke kindertuigjes, en de heer G. J. R. Claessens uit Bunde in Limburg, die in zijn auto meereed, zijn bij een verkeersongeval omgekomen. Het ongeluk gebeurde zaterdag avond omstreeks .tien uur op de pro vinciale weg Aalsmeer-Uithoorn. De auto van dokter Oolders die in de richting Uithoorn 'reed, kwam waar schijnlijk door een mechanische oor zaak in dé berm terecht en sloeg enige malen over de kop. Beide in zittenden werden naar de St. Maria- slichtinig iin Haarlem gebracht, waar zij later overtedén. Dck'ber Oolders was 43 jaar, de heer Claessens 31 jaar. Advertentie commissie. Het jaarverslag werd uit gebracht door het schoolhoofd, die de belangrijkste feiten van het schooljaar - w.o. de reisjes - de revue liet passeren. Dit jaar zullen twee kijkavonden worden gehouden, respelctievelijk vóór de kerst- en vóór de paasvakantie. In de vakature van secretaris van de oudercommissie, ontstaan door af treden van de heer C. Koopman, werd voorzien door verkiezing van. mevr. Van 't Veer. Na de rondrvaag •sloot de voorzitter 'de zeer geslaagde ouderavond. HOGE ZWEVERS TERLET, 3-11. Zaterdag heb ben Nederlandse zweefvliegers boven de bergen van Inns bruck brevetvluchten gemaakt op grote hoogte. Zo bereikte de wedstrijdvlieger E. T. Re- prön uit Rhenen een hoogte van zevenduizend meter, waar mee hij de derde diamant op zijn gouden C-brevet haalde. Dr. B. Staercke uit Den Haag en de heer J. Krauth zweefden vijfduizend meter hoog. De heer D. van Os uil Den Helder bracht het tot drieduizend meter. v/j»////// mooie kous 2 mevrouw t Het domeint'voór^de vrouw LLEGANGE d Premier In Smith zei zaterdag avond In een toespraak in Boela- wayo te geloven dat Engeland en R'hodesië dichter bij een regeling van hun geschil zijn dan ooit tevoren. 1 LATE LENTE DRONTEN, 1-11. In hel her tenkamp van Swifterbant in Oostelijk Flevoland heeft een gans het gepresteerd de afge lopen dagen een nest met vijf tien eieren le produceren- Dergelijk legsel is in deze tijd van het jaar natuurlijk zeer ongewoon. De beheerder van het hertenkamp heeft de eieren verwijderd om de gans niet de gelegenheid te geven te gaan broeden. Dat zou na melijk in dit- jaargetijde vrij wel zeker de dood van de gans ten gevolge hebben. Bijeenkomst Gereform. Vrouwenvereniging Op woensdag 13 november a.s. houdt de gereformeerde vrouwen vereniging „De Lampen Brandende" in de Gereformeerde Kerk een bij eenkomst. Mevrouw C. Konijnen- burg-varu Rijswijk zal een boekbe spreking houden. Zij zal spreken over „Gesprekken over het geloof", een boek geschreven door ds. J. M. van Minnen. Aanbesteding onderbouw kabelbaan Brouwershavense Gat In het gebouw van de Dienst Zui derzeewerken te Den Haag zal door of vanwege het hoofd van de Delta dienst op dinsdag 26 november a.s. werden aanbesteed het maken van de onderbouw van dé landge deel ten van de kabelbaan over het Brou wershavense Gat, alsmede van een verkeerstunnel, met bijkomende werken 'in de gemeenten Brouwers haven, Goedereede en Middenschou- wen. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 14 november a.s. wordt een feestelijke vergadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, in verband met het 35-ja- rig bestaan. De avond wordt verzorgd door Bert Brugman's Marionettentheater, dat een uitvoering zal geven van de cpe- rette „Die lustige Witwe" van Franz Léhar. Directiewiseling Arbeidsbureau De heer D. Goudriaan, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Zierikzee zal op 1 januari 1969 met pensioen gaan, na ruim 34 jaar in overheidsdienst te zijn geweest. Na eerst in diverse functies in het bedrijfsleven te hebben gewerkt, trad de heer Goudriaan op 15 juli 1934 in dienst bij de gemeente Ca- pelle aan den IJssel. Op 22 septem ber 1941 werd hij directeur van het arbeidsbureau Lekkerkerk. Na van 1 februari 1946 tot en met 30 juni 1953 directeur vair het arbeidsbureau Brielle te zijn geweest, werd de heer Goudriaan met ingang van 1 juli 1953 benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Zierik zee. Tot zijn opvolger is met ingang van 1 december 1968 benoemd de heer F. F. Rijpstra, geboren 19 mei 1925 te Franeker. De heer Rijpstra was van 1941 tot 1947 werkzaam bij de gemeente Fra neker. Hij trad op 1 oktober 1949 in dienst bij het arbeidsbureau te Fra neker en is nu sedert 1964 chef-be middelaar, tevens plaatsvervangend directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Hengelo. De heer Rijp stra behaalde in 1965 het diploma hogere sociale arbeid (Stichting voor opleiding tot sociale arbeid te Haar lem). ZIERIKZEE/BRUINISSE Grote mosselaanvoer De maand oktober 1968 was wat de mosselaanvoer betreft een top- maand, maar ook wat de export be treft haalde men igoede cijfers, zo wel naar Frankrijk als naar België. Er worden echter nogal wat mosse len aangevoerd, die geen koper vin den en in hét „rnosselforids" worden gelost. Zo worden ook nogal wat halfwas mosselen aangevoerd, die wel aan de minimum kwaliteitseisen voldoen, maar die voor de handel toéh minder geschikt zijn. WESTHOEK Druk weekeinde Twee kerkelijke feestdagen, Al lerheiligen en Allerzielen bracht een groot aanta lvreemdelingen naar de Westhoek, die een paar dagen in hun zomerhuis of beter gezegd, twee de huis doorbrachten. Naast vele landgenoten waren het vooral de Belgen en een luttel aantal Duitsers die een novemberbezoekje (dat ook aantrekkelijk kan zijn) aan de Westhoek brachten. BROUWERSHAVEN Najaarsvergadering A.S.V. „Brouwershaven" De Algemene Sportvereniging „Brouwershaven" houdt op dinsdag avond vijf november a.s. in hotel „Graaf Floris V" de algemene na- jaarv&rga lering. NIEUWERKERK Dinsdag 5 novembeer Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen van de Tuinbouw- wintercursussen. Haamstede Ouderavond Beatrixschool Concertzaal, 8 uur, „Het Zwarte The ater". Goes „De Prins van Oranje" Films van winkeliers De door de Ringzegels verstrek kende winkeliers, de firma's Bolijn, Littooy en S. J. P. Ju motet georga niseerde filmtniiddag is een groot succes geworden. Een stampvol ver enigingsgebouw, meer dan 300 kin deren, volgden met spanning de ver toonde films. Zij amuseerden zich uitstékend. Bij het vertrek kregen alleen een versnapering. Wachtmeester G. J. Helmen- daéh, van dé groep Bruinisse van de rijkspolitie, is voor de 'maand no vember gedetacheerd te Amsterdam. Bouw instructiebad opgedragen Gevonden voorwerpen Namens de gemeente Duiveland is de bouw van het instructiebad te Nieuwerkerk opgedragen aan de laagste inschrijver, Bouwbedrijf L. W. Boogert te Oosterland. Ook de bouwkundige voorzieningen zullen door dit bouwbedrijf worden uitge voerd. OOSTERLAND Overleden na ongeluk In het Zweedse Rode Kruis ziek- kenhuis té Zierikzee overleed op vrijdag 1 november, op 58-jarige leeftijd, onze dorpsgenoot de heer Kronelis Stouten Cz. De overledene overkwam enige tijd geleden in zijn landbouwbedrijf een ongeluk door met zijn arm in een aardappelrooi- machine te geraken, waardoor hij in het) ziekenhuis mces.t worden opge nomen. Door verschillende complica ties, In verband met dit ongeluk, trad 'Je dood in. De heer Stouten nam in het verleden, in samenwer king met anderen, vaak grondwer ken aam, zoals egalisatie, drainage enz. Hij diende de Ned. Herv. Kerk alhier als ouderling sedert 1964 en was ongeveer 15 jaar notabel van deze kerk. De teraardebestelling zal dinsdag 5 november a.s. plaats vin den vanuit hel Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan' de Simt Joostdijk. BRUINISSE De te Bruinisse gehouden col lecte voor de NOVIB .bracht f 54)1 op. Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen .te bekomen over die volgende in de maand ok tober 1968 gevonden voorwerpen: Een 'bedel kettinkje, een kettinkje met plaatje, een regenjack en een bloedkoralen armbandje met gou den 'slotje. Druk verkeer op Grevelingendam Ondanks het feit dat 'het vakantie seizoen voorbij is, iblijft er toch een intensief verkeer over de Grevelin gendam. In de maand oktober pas seerden 104.821 auto's de teller bij de Grevelingensluis en het totaal kwam daarbij op 4.302.280. SINT PHILIPSLAND Vergadering Z.L.M.-afdeling De Kring Thoten en St. Philips- land van ide Z.L.M. houdt de alge mene vergadering op woensdag 6 november a.s. in het „Hof van Hol land" te Tholen. In deze vergadering zal een inleiding worden gehouden door de heer C. Paauwe, dir. van het boekhoudbureau te Goes, over het onderwerp: „Wat. betekent de nieuwe omzetbelasting (B.T.W.) voor de agrarische ondernemer en welke keuze moet men maken?" De Veiligheidsraad is bijeen ge weest cm de klacht van Egypte over de jongste Israëlische actie aan de Nijl en een tegènklacht van Israël naar aanleiding van de door Egypte begonnen beschieting van vorige week aan het Suezkanaal te bespre ken. TEL AVIV, 3-11. Een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv •heeft meegedeeld dat zondagmiddag •twee Egyptische Mig-21 vliegtuigen in het Sinai-gebied zijn. doorge drongen. Zij werden onderschept door Israëlische jachtto'estellen bo ven het gebied van Karna tra. Na een kort gevecht boven het Suezkanaal werden beide Egyptische toestellen verdreven. Een daarvan liet een dik rockspoor achter, zei de woordvoer der. Alle Israëlische toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. Een zondagavond in Cairo uitge geven communiqué geeft een heel andere lezing. ZIERIKZEE Atlete uitgeluid De afdeling gymnastiek van D'el- tasport, 'heeft op een vrijdagavond dn de gymnastiekzaal aan de Raam straat - na de training - de naar het buitenland vertrekkende succes-at- le|te Jopy Stout jesdij'k uit geluid. Bij ontstentenis van ir. J. M. Knaap, werd het woord gevoerd door de heer L. J. Korstanje, die op merkte dat met J<W Stoutjes dijk Deltasport een belangrijke atlete verliest, hetgeen jammer is. De heer Korstanje wees er op dat de ver trekkende atlete onder leiding van ir. Knaap, tot grote hoogte is geste gen, ondanks allerlei moeilijkheden, die uit de toch altijd nog geïsoleer de ligging van Séhouwen-Duiveland voortvloeiden. O.m. hield dit altijd verre reizen en.lange wachttijden in. Provinciaal kwam Jopy aan de top en sprak ook landelijk een woordje mee, Zó werd zij destijd's al gekozen in de. 'jeugdlandenploeg. Als blijk van waardering overhandigde de heer Korstanje haar een fraaie ba rometer. Mevr. Göedhaiit-Schot bood een ruiker 'bloemen aan en zegde een groepsfoto toe. De scheidende atlete dankte voor de prettige jaren op Deltaspcrt doorgebracht. Waterschapsvergadering uitgesteld De tegen morgen - dinsdag 5 no vember - uitgeschreven vergadering van het Waterschap Schouwen-Dui- veland, is door bijzendere omstan digheden uitgesteld tot donderdag 14 november a.s. Kunst in Burghse „Koebel' BURGH, 2-11. In een vier-ste- den programma begon zaterdagmid dag in de „Koebel" te Burgh de eer ste demonstratie van diverse kunste naars cm te trachten belangstellen den in een aantal cursussen iets by te brengen van hun kunnen. Ge tracht zal worden om in deze cur sussen het „kunsteigen" in de mens en dat bezit een ieder in zekere mate, wat cp te halen. Voor d'e een zal idat wait moeilijker zijn, voor d'e ander gemakkelijker. De kunst-beoefening op Schouwen- Duiveland is nu eenmaal niet groot behalve bij een aantal jongelui die via hun middelbare schoolopleiding iets 'meer mee kregen op dit gebied. Burgh ibeet zaterdagmiddag de spits af van vier demonstraties die op de volgende zaterdagen gehouden zul len worden 'resp. in Bruinisse, Brou wershaven en Zierikzee. Achter 'dit alles staat de Zeeuwse Culturele Stichting die eventueel te forméren cursussen gaast subsidi ëren. Zo gaan bijv. 10 lessen van een d'er onderwerpen,elk 2 uur du rend,. f 25 per persoon kosten: De echte kosten liggen veel 'hoger d'och dit bedrag wordt door de Z.S.C. be taald.' Dankbare medewerking kregen deorganisatoren o.a. van het Nut, waarbij mevr. de Kup-Bos zich bij zonder 'inspande er. de afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Tij dens 'de middagen wordt elke be langstellende een formulier over handigd.. .waarop hij eventueel zijn of haar deelname aan een cursus kan 'invullen en zelfs de mening over deze cursussen kan neerschrijven. GezePige „boel" Het was een gezellige „boel" in de grote Koebel-zaal, waar de vele be zoekers" duidelijk konden zien hoe een weefgetouw werkt, hoe en wat applikeren is, hoe een pot, vaasje of kruikje voorgevormd wordt voor heb in de oven gaat, wat emailleren nu eigenlijk wel is, enz. Vrij tekenen en schilderen werd de aanwezigen duidelijk gemaakt door een diaserie, waarbij Chris v. d. Hoeven de nodige explicatie leverde. Een heel leuk i'diee was ontsproten aan het brein der organiserende da mes en heren, want twee grote ta fei's waren rijkelijk voorzien van boetseerklei en hier voelde de jeugd zich oppermachtig. Met hun op de lagere scholen opgedane kennis op dit gebied konden ze zich heerlijk uitleven in het maken van allerlei figuren, terwijl een der aanwezige kunstenaars hen daarbij ter zijde stond. Een goed geslaagde middag. We zijn. overtuigd dat dat ook elders het geval zal zijn. Jong in dé klei"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2