j y boron Zuid-Vietnam niet bij komende vredesbesprekingen te Parijs Demonstraties in Athene bij begrafenis van oud-premier Papandreoe Egyptische Joden in gevangenis MORRIS Noord-Italië en noord-Engeland getroffen door hevige wolkbreuken WINNER 5Ï£.S"" in het grote SPEL Aardbeving in Joego-Slavië Praags blad kraakt Russisch „witboek" Nixon en Vietnam Nek-aan-nek-race bij V.S.-verkiezingen ZIERIKZEESCHE K™ NIEUWSBODE H Maandag 4 november 1968 125ste jaargang Nr. 201)91 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Kunstzinnig doen in Burghse Koebel' Hanoi houdt het op vechten IIANOI/SAIGON, 2-11. Noord- Vietnam heeft zaterdag bekend ge maakt, dat het zal deelnemen aan vredesbesprekingen in Parijs met de Amerikanen en vertegenwoordigers van de Zuid-Vietnamese regering. Het uitte daarbij de waarschuwing dat het zal vechten tot een uiteinde lijke overwinning in de oorlog is be reikt. In nagenoeg gelijktijdige verkla ringen van Hanoi en van de Zuid - Vietnamese president Ngoejen van Thieu blijkt de status van het Zuid- vietnamese Nationale Bevrijdings front (N.L.F.) een struikelblok voor volledige vredesonderhandeling te zijn. Radio-Hanoi, dat een officiële ver klaring omi-iep, zei dat Noord-Viet- nam bereid is vertegenwoordigers van Washington en Saigon te ont moeten om over vrede te praten. Het legde er echter de nadruk op dat de regering-Thieu „niet meer dan een marionet" is en dat alleen het Nati onale Bevrijdingsfront de bevoegd heid heeft om het Zuidvietnamese volk te vertegenwoordigen. In Saigon sprak president Thieu vcor een voltallige vergadering van het parlement. In een door radio en televisie uitgezonden rede zei hij, dat Zuid-Vietnam de vredesbespre kingen in Parys (die woensdag be ginnen) niet kan bijwonen. De voorwaarden voor serieuze en rechtstreekse onderhandelingen zijn op het ogenblik niet aanwezig. Hij verwelkomde de gelegenheid vcor een gesprek met Noord-Viet- nam, maar voegde daaraan toe dat dit afzonderlijk gevoerd moet wor den en op geen enkele wijze een ver volg moet zijn van de huidige pol- singsbesprekingen in Parijs tussen Hanoi en Washington. Hij verwierp elke manoeuvre van Hanoi om het bevrijdingsfront als een zelfstandige eenheid aan de be sprekingen te laten deelnemen in plaats van als „anoniem" deel van de Nocrdvietnamese regeringsdele gatie. Het Zuidvietnamese „nationale be vrijdingsfront", dat zal deelnemen aan de Perijse besprekingen, zal staan onder leiding van mevrouw Ngoejen Thi Binh. lid van het centrale co mité van het F.L.N. Zuidvietnamese kritiek SAIGON, 3-11. De beslissing van president Johnson om de bombarde menten op Noord-Vietnam stop te zetten, is een „egoïstische en dicta toriale maatregel", aldus een verkla ring van de veertien afgevaardigden m het Zuidvietnamese parlement, die het „blok van de onafhankelijkheid" vormen. Johnson wil het bevrijdings front bij de onderhandelingen toela ten om Zuid-Vietnam aan de com munisten te verkopen, aldus de ver klaring, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen „het volk en de strijdkrachten te mobiliseren" en de strijd voort te zetten. PARIJS, 3-11. Amerikaanse rege ringskringen toonden zich zaterdag weinig verrast over de weigering van de Zuidvietnamese regering aan de Parijse vredesconferentie deel te ne men. President Johnson heeft in zijn rede van donderdag Saigon uitdruk kelijk vrijgelaten al of niet aanwezig te zijn. Hij vermeed zorgvuldig de indruk te wekken dat al tot deelne ming van Saigon besloten zou zijn. In welingelichte kring wordt ver nomen dat het „neen" van president Thieu niet het laatste woord zal zijn. Washington zal zich ongetwijfeld in spannen om tot een compromis met de Zuidvietnamese regering te ko men. Roep om vrijheid ATHENE, 3-11. Tienduizenden Grieken hebben zondag de uitvaart plechtigheid voor oudpremier George Papandreoe tot een indrukwekkende demonstratie voor vrijheid en demo cratie gemaakt. Reeds uren voor het begin van de begrafenis was de kathedraal van Athene vol mensen. In straten en pleinen van het centrum en de oude stad werden de mensenmenigten steeds groter. Grote politieverster- kingen werden naar het centrum ge dirigeerd toen de demonstranten te gen de regering gerichte leuzen be gonnen te roepen als „Weg met de junta", „Weg met de fascisten" en GENEVE, 3-11. Alle manlijke le den van de kleine Joodse gemeen schap in Egypte (ongeveer 1100 per sonen) zitten sinds de juni-oorlog van vorig jaar in de gevangenis. Dit is in het weekeinde gezegd van de zijde van de internationale Joodse hulporganisatie „American Joint." in Genève. Alle pogingen van interna tionale charitatieve organisaties met de gevangenen of hun familieleden in confaot te treden ,of hun mate riële steun te verlenen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Ruim twintig slachtoffers HOME-LONDEN, 3-11. - Noord- Italië en Noord-Engeland zijn het af gelopen weekeinde door stormen en hevige wolkbreuken getroffen, waar door het verkeer ontwricht werd. Advertentie 126.302 WINNAAR 1500,- S10PUCHT ININIO'N PWJS. Bij Valle Mosso in Piemont zijn vol!gens de Italiaanse radio twintig mensen omgekomen doordat tiental len huizen tengevolge van overstro mingen in stortten. In Piem'ont en Lombardijse zijn veel wegen door overstromingen en aardverschuivin gen onbegaanbaar geworden, Venetië stond zondag grotendeels onder wa ter. In d'e steden Canelli en Alba stond het water zaterdagavond plaatselijk een meter hoog. Het peil in het Lago Maggiore steeg binnen 24 uur met 1,20 meter. Ook aan de Ligurische kust werd schade aange richt. In totaal zijn 81 mensen om gekomen. Grote delen van Noord- en Mid- den-Engeland hebben eveneens van overstromingen te lijden. Zondag waren drie mensen om het leven ge komen. In het graafschap Leicester zijn enkele dorpen van d'e buitenwe reld afgesloten. In Schotland wordt het verkeer belemmerd door sneeuw. Op de centrale hoogvlakte van Spanje is in de nacht van zaterdag op zondag ook de eerste sneeuw ge vallen bij temperaturen onder het vriespunt. TITOGRAD, 3-11. In het dorp Pis- toela in het zuiden van Montenegro is zondagmorgen een vrouw gedood en zijn vijf van haar gezinsleden ernstig gewond, toen de streek ge troffen werd door een hevige aard beving. De kerk van het dorp is ver woest en verscheidene huizen zijn beschadigd. Ook aan de kust werden huizen beschadigd. Het epicentrum lag 50 km. ten zuiden van Titograd op Albaans grondgebied. „Het volk zal overwinnen". Enkele personen werden gearresteerd. Toen de met bloemen en kransen en de Griekse vlag overdekte kist met het stoffelijk overschot van oud oppositieleider de kerk werd bin nengedragen riepen duizenden sa mengestroomde Grieken: „Papan dreoe" en „Onsterfelijk, onsterfelijk". Ook werd het Griekse volkslied ge zongen. Onder het schreeuwen van „De regering moet aftreden" door brak de massa het politiecordon. PRAAG, 3-11. Het Tsjechoslo- waalcse weekblad „Reporter" heeft het Sowjet-Russische .witboek' over de invasie in en bezetting van Tsje- choslowalkije het afgelopen week einde omschreven als „een verza meling van halve waarheden, ge ruchten en onbewezen beweringen". Voor de televisie verscheen een Tsjechoslowaakse burger, die vol gens het „witboek" door „contrare volutionairen" vermoord zou zijn. In journalistieke kring in Praag wordt gediscussieerd over de vraag hoe lang dergelijke aanvallen op Moskou nog mogelijk zullen zijn. LOS ANGELES, 3-11. De Ame rikaanse presidentskandidaat Ri chard Nixon heeft zich zondag be reid verklaard met president John son samen te werken wanneer hij mocht worden gekozen, om een rege ling van de oorlog in Vietnam te vergemakkelijken door indien nodig naar Parijs of Saigon te gaan. Hij zei d!it in een vraaggesprek voor de televisie. Cambodjaans staatshoofd wil Amerikanen in Azië houden BATTAMBANG, Cambodja, 3-11. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft zondag te gen journalisten gezegd te hopen dat de Verenigde Staten zich niet uit Azië zullen terugtrekken. „Dat zou het eind van onze onaf hankelijkheid zijn, en een uitnodi ging voor Mao Tse Toeng de macht in Cambodja over te nemen". Zich tot Amerikaanse journalisten rich tend zei Sihanoek: „Ik hoop dat u in Thailand en de Philippijnop zult blijven, nadat u Vietnam heeft ver laten. zodat ik uw aanwezigheid kan gebruiken om de toestand in Zuid- oost-Azië in de hand te houden". Hij voegde er echter aan toe dat Cam bodja nooit Amerikaanse troepen op haar grondgebied zou toelaten, maai de aanwezigheid in Azië alleen zou gebruiken om het evenwicht tussen „communisme en imperialisme" te handhaven. Duel in de schemering BUENOR AIRES, 3-11. Admiraal Benigno Varelodestijds opperbevel hebber van de Argentijnse marine, en senor Biglieri, uitgever van „La Autonomic/." en aanhanger van de in 1966 afgezette president Arturo lllia, hebben zondagochtend in de schemering b|?' een landhuis in de omgeving van Buenos Aires hun woede met Gen zwaardgevecht be koeld. De admiraal had de journalist uitgedaagd nadat deze een maand geleden, toen Varelo van zijn functie iverd ontheven, geschreven had dat „er weer een verrader was wegge gaan". Het duel duurde 25 minuten. De leider van hel duel, Scipur Ro- zetti, vond dat toen genoeg bloed ge vloeid was. Varelo's oor hing er los bij en Biglieri bloedde uit verschei dene loonden. Maar de eer was ge red. WASHINGTON, 4-11. De jongste opiniepeiling van het Instituut Gal lup geeft de republikeinse kandidaat voor de presidentsverkiezingen, Nixon, 42 procent van de stemmen, tegen veertig procent voor de demo cratische vice-president Humphrey. Kist met fosgeengas gevonden BREMEN, 2-11. Kinderen hebben aan het strand van het Westduitse eiland Langeroog een kist met 12 houders fosgeengas gevonden, een gas dat zeer schadelijk voor de lon gen is. Naar de politie meedeelde is de kist vermoedelijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. Zij acht de kans niet uitgesloten dat ook fos- geengashouders op andere oostfriese eilanden zullen aanspoelen. Johnson pleit warm voor Humphrey HOUSTON, 4-11. President John son heeft zondag onverwachts een grote verkiezingsbijeenkomst voor vice-presidenl Huhphrey in Houston bijgewoond. Het staatshoofd en me vrouw Johnson kwamen per vlieg tuig van hun boerderij bij San An tonio. Hun toestel arriveerde kort voordat het vliegtuig van Humphrey landde. Tot de 55.000 democraten die zich in de „Astrodome" van Houston hadden verzameld, verklaai-de John son, dat Amerika meer dan ooit te lijden zal krijgen van rassenstrijd en economische moeilijkheden, als Humphrey niet als president wordt gekozen. Griekse tanker gezonken LONDEN, 3-11. De 13.000 ton me tende Griekse tanker Spyros Lemos is zondag ter hoogte van de Spaan se kust in tweeën gebroken en ge zonken. Er is slechts een overleven de, die door de Finse „Ragnii Paulin" is gered van het rechtop staande voorste deel van de tanker. D'e tan ker was het eigendom van de maat schappij Lemos en Pateras. Muiterij in Mexicaanse gevangenis D c GUTIERREZ, 2-11. Een muiterij in een gevangenis in Tuxtla Gutierrez, in het zuiden van Mexico, heeft aan negen gevangenen het leven gekost. Meer dan twintig gedetineerden werden gewond. De autoriteiten heb ben de oorzaak van de ongeregeld heden onder de tweehonderd gevan genen niet bekendgemaakt. Het zou een onderlinge twist tussen twee groepen zijn geweest. op reis Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Elk hartje heeft zijn smartje. f J i WAT 1EQT PE BILT Twee werelden ontmoeten elkaar op deze foto: naast het woonhuis uit ver gane tijden een kerk van het atoomtijdperk. Gezien vanuit het standpunt van de fotograaf herinnert cle nieuwe St. Rochuskerk in Düsseldorf aan een kernreactor - of ook wet op een bovendinnensionale hoecl. Het supermoderne bouwwerk is in een woonwijk geplaatst waaraan de tijd praktisch spoorloos ■voorbijging. Het Instituut Louis Harris komt ook tot een verschil van twee pro cent. Deskundigen achten dit ver schil te gering om er hechte voor spellingen op te baseren. In New York gaven enige jonge mannen en vrouwen uiting aan hun misnoegen over alle presidentskandi daten door naakt voor het centrale stembureau te paraderen. De de monstranten die alleen maskers droegen welke de gewraakte kandi daten moesten verbeelden, werden beschilderd door de 28-jarige Yayoi Kusama, een Amerikaanse van Ja panse afkomst die: ook in Nederland door dergelijke decoratieve arbeid enige naam heeft gekregen. Koningin Elisabeth LONDEN. 2-111. Koningin Eliza beth van Engeland is per vliegtuig naar Reoife vertrokken voor een be zoek van twee weken aan Brazilië en Chili. In Recife ontmoet zij haar echtgenoot prins Philip, die de Olympische Spelen heeft bijgewoond West-Duitse presidentskandidaat WEST-BERLIJN, 2-11. De 69-jari- ge Westduitse minister van justitie, dr Gustav Heinemann, is vrijdag door de Sociaal-Democratische Par tij officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. President Lübke heeft vorige maand meegedeeld van plan te zijn op 30 juni 1969, tien weken voordat zijn officiële ambtstermijn is ver streken, af te treden. De Westduitse Christendemocraten zullen naar ver wacht wordt tijdens hun nationale vonventie van 3'tot 7 november hun kandidaat aanwijzen. Minister van defensie Gerhard Schroder wordt als favoriet genoemd. „Wereldrecord in sex" mag vertoond worden STOCKHOLM. 2-11. Do Zweedse filmkeuring heeft de Zweedse film „De naakte winden van de zee" voor vertoning aan volwassenen vrijgege ven. De Zweedse pers heeft deze film „een wereldrecord in sex" genoemd. Er worden negen scenes van sexuele gemeenschap in vertoond. Aanvan kelijk zou de film maandag jl. in premiere zijn gegaan, maar de film keuring kwam op het laatste ogen blik tussenbeide en gaf opdracht de film door een speciale commissie te laten bestuderen. Deze commissie treedt op als raadgever voor de film keuring. Zij heeft geadviseerd de film in de huidige vorm te laten ver tonen. Nachtvorst Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; vannacht hier en daar mist en op uitgebreide schaal nachtvorst; morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag; weinig wind. Voor woensdag: Zon: 5-40 procent. Min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temp.: van ongeveer normaal lot 3 graden onder normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. 5 nov. Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 16.47, onder 8.09. Volle maan: 5 nov. te 5.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 nov., 3.18 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 5 nov. 2.56 v.m. 15.13 n.m. Springtij: 7 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte vore van lage druk die zich zondag uitstrekte van het Alpengebied via midden-Europa tot zuid-Scandinavië bracht langdu rige en plaatselijk veel regen. In Nederland viel 5-10 mm, in het noor den hier en daar meer dan 25 mm. In het Alpengebied en noord-Italië op veel plaatsen meer dan 100 mm. Met noordelijke winden is geleide lijk veel koudere lucht via de Noordzee en de Britse eilanden naar hejt zuiden uitgestroomd. Zo kon het voorkomen dat in. de nacht van zon dag op maandag de temperatuur in Schotland en Ierland tot 4 a 5 gra den onder nul daalde, terwijl ook in Madrid min 1 graad werd bereikt. Het komende etmaal zal, een rug van hoge ciruk, die zich nu boven Enge land bevindt, zich tot over ons land uitbreiden, waarbij vannacht nacht vorst wortd venvacht. Na aanvan kelijk nog enkele buitjes in de kust gebieden zullen dinsdag flinke op klaringen voorkomen bij een tot zwak afnemende wind. Joden verlaten Oost-Europa GENEVE, 2-11. Tweeduizend van de naar schatting 15.000 joodse Po len hebben hun land verlaten na de jongste golf van anti-semitisme, heeft een Amerikaanse Joodse hulp organisatie in Genève, J. D. C., vrij dag gezegd. Sinds de bezetten van Tsjecho-Slowakije zijn 4.000 joden dat land uit gevlucht. Om deze men sen te helpen moesten de hulppro gramma's in Noord-Afrika. Iran, Is raël, Frankrijk en Roemenië worden besnoeid. Lijk van hoge Duitse ambtenaar gevonden BONN, 2-11. Het lijk van de sinds tien dagen vermiste eerste secreta ris van het Westduitse ministerie van verdediging Gerhard Boehm (61) is, naar de politie meedeelt, bij Keu len uit de Rijn gehaald. Voor zijn verdwijning had Boehm meegedeeld dat hij een eind aan zijn leven zou maken. De politie acht het uitgeslo ten dat hij bij spionage is betrokken geweest. Vermoedelijk heeft hij het niet kunnen verkroppen dat hij niet bevorderd werd .Vorige week heeft de politie na een anoniem telefoon tje al de actentas, de jas en de hoed van Boehm gevonden. De Noordvietnafezen „begrijpen heel goed" wat de Verenigde Staten als reactie op de bombardements staking van bij verwachten, dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, tijdens een persconferentie gezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1