boron $sss% Israël en Egypte leverden artillerieduel aan het Suezkanaal in het grote STOPLICHT VlttWWR r N09874* M Spionage-affaire in Oostenrijk V.N.-waarnemers: Egypte begonnen Zuid-Vietnam en liet vredesoverleg Russische kosmonaut voert opnieuw ontmoeting in ruimte uit G.S. van Zeeland over oliepijpleiding Rotterdam-Antwerpen Fraude met E.E.G.-restituties? ZIERIKZEESCHE «i NIEUWSBODE Maandag 28 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20087 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Goudvinken gesignaleerd in de Westhoek Zware beschietingen over CAIRO-TEL AVIV, Aan het Su- ez-kanaal hebben Israëlische en Egyptische troepen zaterdagmiddag een artillerieduel geleverd, dat een uur duurde. De partijen beschuldig den elkaar ervan begonnen te zijn. In Tel Aviv deelde een legerwoord- voerder mee, dat zes Israëlische mi litairen zijn gesneuveld en zeven ge wond. Hij ontkende dat de Israëliërs grond raketten hadden afgevuurd op de Egyptische stad Port Toefik, aan het zuidelijke uieinde van het ka naal. Volgens Egypte was het duel met die beschieting begonnen en wa ren twee huizen door de raketten verwoest. Egypte had daarop langs bijna de hele lengte van het kanaal, van Port Toefik tot El Kantara in het noorden (110 km), zijn artillerie ingeschakeld ,.om de burgerbevol king van de kanaalsteden te bescher men". De Israëlische raketbases wa ren verwoest en de artilleriestellin gen tot zwijgen gebracht, aldus een woordvoerder in Cairo. Het laatste artillerieduel aan het Suez-kanaal was in september gele verd. Woensdag j.l. meldde Egypte drie Israëlische vliegtuigen te heb ben neergehaald, maar dit is door Israël tegengesproken. Het vuurge vecht van zaterdag eindigde door tussenkomst van V.N.-waarnemers. Intussen werd in New York be kend dat de V.N.-diplomaat Gun nar Jarring zijn bemiddelingspogin gen in het Midden-Oosten zal voort zetten tot minstens eind november. Een woordvoerder van secretaris-ge neraal Oe Thant deelde mee dat zijn missie, gerekend vanaf 1 november, „overeenkomstig zijn wens" met een maand was verlengd. Enkele weken geleden verluidde dat de Zweed er mee op wilde houden, maar welinge lichte kringen zeiden kortgeleden dat Jarring weer wat bemoedigd was door zijn besprekingen met de mi nisters van buitenlandse zaken van Egypte, Israël en Jordanië. Van welingelichte zijde in Beiroet is zaterdag vernomen, dat de Syri sche regering al sinds het begin van de week demissionair is. Er zou een conflict zijn ontstaan tussen generaal Nederlander omgekomen in Frankrijk ClementsMtraat 8 Tor Aar spa__- VIINïO'N PWJS. Assad, minister van defensie en op perbevelhebber van de strijdkrach ten. die gesteund wordt door een be langrijke groep officieren, enerzijds en premier Zeayen en de plaatsver vangend secretaris-generaal van de Baath-partij. generaal Salah Jedid, anderzijds. Syrië gaf intussen zater dag de Arabische liga ais zijn me ning te kennen, dat een vreedza me oplossing van de crisis in het Midden-Oosten een triomf zou zijrn voor de „Israëli-imperialistische agressie". Na de beschietingen TEL AVIV, 27-10. De twee artil lerieduels die zaterdag over het Su ezkanaal zijn uitgevochten, hebben aan veertien Israëliërs het leven ge kost, terwijl er 31 werden gewond. Dit iis zondagochtend in Tel Aviv be kendgemaakt. Men noemde de Egyp tische lezing, dat Israël met vuren Nieuw stuk „Autobahn" in ebruik LIMOGES, 26-10. Bij een auto-on geval in Jaunay (Franikrijk) is de heer J. C. Cannemeijer uit Den Haag om het leven gekomen. Zijn 65-jari- ge echtgenote en een mede-inzitten de, de 56-jarige mej. Elsa Kluppel, werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De auto met de Nederlanders kwam door nog onbekende oorzaak in bot sing met de andere wagen. De chauf feur hiervan liep eveneens verwon dingen op. Wordt Bommelerwaard „Eurocentrum"? DEN HAAG, 26-10. Particulieren uit Hedèl hebben in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag het plan gelanceerd om de Bommelerwaard tot „Het Eurocentrum" te maken: een ideaal oord voor vestiging van hoofdkantoren van grote internatio naal georiënteerde ondernemingen, grote handelsgebouwen, congrescen tra, vergader- en showruimte, com putercentrum, parken en plantsoe nen, sportcomplexen en zwembaden, openluchttheaters en recreatie-oor den. Advertentie Doesburg LÜDENscheid. 24-10. Sauerland (Ncordryn-Westfalen) is sedert don derdag voor een snelverkeersweg met hel Roergebied verbonden. Minister van verkeer Gecrg Leber opende het 33 kilometer lange stuk „autcbehn" tussen Hagen-Lüden- scheid en Siegen-Freudenberg. Het heeft 330 miljoen mark gekost. De hele „Sauerland-linie", die Frank fort met het Roergebied zal verbin den moet in 1971 klaar zijn en zal 125 kilometer lang zijn en dan 1,2 miljard mark hebben gekost. Eén derde van de begroting gaat naar acht bruggen, waaronder de brug over het Siegdal met een lengte van 1050 meter en een maximale hoogte van 102 meter. WENEN, 28-10. De Oostenrijkse politie heeft een lid van de pers dienst van de kanselarij en twee po- libie-functionarissen in hechtenis .ge nomen wegens het verstrekken van geheime gegevens aan een voor de Russen werkende Tsjechoslowaakse mlichbingendienslt. Een Tsjechoslo-» waakse journalist zou als verbin dingsman gefungeerd hebben. was begonnen, „zuiver een verzin sel". De Egyptische olie-installaties bij Suez, die de Israëliërs zaterdagavond in brand hadden geschoten, brandden zondagochtend nog steeds, ondanks een bekendmaking van Cairo in de nacht dat hot vuur was geblust. Van Israëlische zijde verklaarde men dat de schade aan de raffinaderijen van Suez niet te vergelijken is met de verwoestingen welke een jaar gele den bij een Israëlische beschieting aan deze installaties waren aange richt. NEW YORK, 28-10 Waarnemers der Verenigde Naties hebben in een rapport verklaard, dat bij de schiet partijen van het afgelopen weekein de aan het Suezkanaal de Egyptena- ren het eerst hebben geschoten. Zij maakten daarbij gebruik van raket ten. Zendagavond stonden de in brand gescholen Egyptische olie-in stallaties nog steeds in lichterlaaie. Zwaardere straffen inV.S. voor clandestiene handel in verdovende middelen WASHINGTON. 26-10. President Johnson heeft vrijdag een wetsont werp getekent dat voorziet in zwaar dere straffen voor Amerikanen die in het onwettige bezit zijn van of clandestien handelen in schadelijke verdovende middelen of stimulerende- middelen. Voor het illegaal maken, verkopen of distribueren van deze middelen, zoals L.S.D.. kan nu een gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van 10.000 dollar gegeven wor den. Op het onwettig bezit hiervan staat een gevangenisstraf van maxi maal één jaar en een boete van 1.000 dollar. SLUISKIL. De Nederlandse Stik stofmaatschappij N.V. (N.S.M.) te Sluiskil gaat de produkticapaciteit van ammoniak en ureum uitbreiden door de bouw van zowel een nieuwe ammoniak- als een nieuwe ureumfa- briek. SAIGON, 27-10. De Zuidvietna- mese minister van voorlichting, Ton That Thien, heeft verklaard dat de regering in Saigon zich niet gebon den zal achten aan een overeenkomst inzake Vietnam, waaraan zij niet haar fiat heeft gegeven. In een vraaggesprek met een Zuid- vietnamees blad pleitte de minister voor een groter aandeel van Zuid- Vietnam bij de vredesonderhande lingen. Volgens hem zullen president Thieu en premier Tran Van Hoeong er niet ir.ee akkoord gaan dat het Zuid Vietnamese bevrijdingsfronl met MOSKOU, 27-10. De Russische komonaut kolonel Giorgi Beregovoi heeft zondag opnieuw in de ruimte een ontmoeting tot stand gebracht tussen zijn „Sojoez-drie" cabine en de onbemande ruimtecabine „Sojoez- twee" zo meldt het persbureau Tass. Beregovoi, die vrijdag aan zijn ruimtevlucht begon, voerde dezelfde manoeuvre ook zaterdag uit. Evenals zaterdag werd de „Sojoez- drie" zowel door de kosmonaut als door radiosignalen van. de aarde be- Weer poging lot aanranding in Amsterdam AMSTERDAM, 26-10. In de Kromme Mijdrechtstraat in Amster dam-zuid werd vrijdagavond een 18-jarig meisje door een ca. 35-ja rige man ineens van achteren beet gepakt. Een hand legde hij om haar nek en hij kneep haar keel dicht. Het meisje wist zich los te rukken en ging daarna de vluchtende aan rander achterna, die echter wist te ontkomen. Een politie-onderzoek in de omgeving had evenmin succes. Landbouwer te Ooltgensplaat omgekomen OOLTGENSPLAAT, 26-10. De 69-jarige landbouwer K. L. Bom uit Ooltgensplaat is bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets op de Langeweg en wilde zonder riheting aan te geven een zijweg inslaan. Plij werd daarbij door een juist passe rende personenauto aangereden. Zo wel bromfiets als personenauto kwa men in de sloot terecht. De drie in zittenden van de auto liepen schaaf wonden op en moesten zich door de achteruitgang in veiligheid stellen. De heer Bom kwam ook in de sloot terecht. Hij raakte niet beklemd en kon direkt cp de kant worden ge biecht, maar bleek reeds overleden te zijn. stuurd. Nadat de ontmoeting tot stand was gebracht bleven beide capsules verschillende maar op het oog bijna gelijke banen volgen. Dit gaf aanleiding tot speculaties dat men maandag meer manoeuvx-es - mogelijk zelfs een poging tot koppe ling vain de cabines - wil uitvoeren. Als zij dan nog in de ruimte zijn, zullen de cabines dinsdag, als de 50ste verjaardag van de communis tische jeugdbeweging wordt gevierd, weer in eikaars buurt komen. Kolonel Beregovoi heeft gezegd dat de vlucht wordt uitgevoerd ter gelegenheid van deze verjaardag en de 51ste vei'jaardag van de Bolsje wistische revolutie, op 7 november. Een artikel in het legerorgaan „Rode Ster", de Moskouse televisie en een bulletin van het persbureau Tass hebben de indruk gewekt dat, tenzij 'er sprake is geweest van ver anderingen op het laatste ogenblik, kolonel Beregovoi de ruimtereis mo gelijk niet alleen uitvoert. „Rode Ster" meldde in een verslag van een bijeenkomst in het kosmo nautendorp dichtbij Moskou waarop Beregovoi voor zijn vertrek naar het ruimtevaartcentrum te Baikonoer in centraal-Azië sprak over „de beman ning" van de Sojoez-drie en twee maal de meervoudsvorm gebruikte om de bemanning te omschrijven. A Advertentie QUALITY FIRST - MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosierland Telefoon (01114)495 een eigen afvaardiging aan hel over leg deelneemt. Premier Tran Van Hoeong heeft intussen zelf de mogelijkheid geop perd dat hel bevrijdingsfront en de regering in Saigon zich laten verte genwoordigen in respektievelijk de Noordvietnamese en de Amerikaanse delegatie in Parijs. Hij deed dit op een ontvangst ter ere van de pre mier van Nieuw-Zeeland. Holoyake, in de Zuidvietnamese hoofdstad. MOSKOU. In Moskou is in het weekeinde het eerste pak sneeuw gevallen, verscheidene weken vroe ger dan andere jaren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde werd het weer in ons land bepaald door een hogedrukgebied boven midden- en oost Europa. Met zuide lijke winiden werd voortdurend voohtige lucht naar ons land gevoerd waarin veel bewolking en in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist voorkwam. Overdag stegen de temperaturen tot omstreeks 10 gra den. terwijl in de nacht tijdens op- klaringen in het oosten en noorden f van het land het kwik tot 3 a 2 graden daalde. Inmiddels treft een front van een depressie ten westen van Schotland met regen over de Britse eilanden naar het oosten. Het zal ons land in de nacht passeren. De wind neemt geleidelijk in kracht toe, en ruimt na de fronfpassage van zuid naar zuidwest. Hiermede wordt dan wat zachtere lucht van de oce aan aangevoerd. Aan het werk rond de moestuintjes zoals die rond de huizen in Dahomey worden aangelegd. De mensen zijn in de centrale tuin opgeleid om in de dorpen hun erj te beplanten met eenvoudige tropische gewassen, die veel eiwitten en vitaminen bevatten. Het erfgewassenprojekt is in 1964 door de NOVIB in Dahomey en in 1966 in Nigeria begonnen, in hef grote verband van de Wereldvoed selorganisatie FAO. In de centrale tuin, 32 ha. groot, werken drie Ne derlandse tuinbouwkundigen samen met vijfig man Afrikaans tuin- bouiupersoneel. De NOVIB heeft tot dusver 3,2 miljoen gulden in de erf- gewassenprojekten gestoken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's I Kijk minder in de spiegel en j i 7neer in Uw geest! T MIDDELBURG, 26-10. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben er bij de minister van economische za ken, van buitenlandse zaken, van verkeer en waterstaat en van volks huisvesting en ruimtelijke ordening met klem op aangedrongen te be vorderen, dat de voorwaarden vol gens welke alleen Belgische bedrij ven mogen worden bevoorraad via de cliepijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen, niet wordt gesteld, - zo nodig door de Belgische rege ling te doen weten dat het verlenen van concessie met inbegrip van de erkenning van het openbaar belang, een en ander nodig voor de toepas sing van de belemmeringswetten, anders door de ministers niet in overweging kan worden genomen. In brieven aan de ministers herin neren Gedeputeerde Staten van Zee land aan persberichten volgens wel ke de Belgische regering heeft in gestemd met het project van B.P. Belgium en Petrofina voor een pijp leiding voor de aanvoer van ruwe olie van Rotterdam naar Antwer pen. Aan haar medewerking zou de Belgische regering o.a. de voorwaar de hebben verbonden, dat de pijplei ding uitsluitend bestemd moet zijn voor bevoorrading' van de in België gevestigde raffinaderijen. Dit zou betekenen, dat een raffinaderij op Nederlands grondgebied niet op de pijpleiding kan worden aangesloten en ook dat van deze leiding geen ge bruik kan worden gemaakt door het leggen van aftakkingen naar be staande of in voorbereiding zijnde industriegebieden in het Wester- scheldebekken, die geschikt zijn of zullen zijn voor de vestiging van een olieraffinaderij, zoals Vlissingen- oost, Temeuzen, het gebied van Os sen isse en het Reimerswaalgebied. Naar het oordeel van Gedeputeerde Staten van Zeeland zou een zeer be langrijk stuk ihfra-struktuur aan merkelijk naderbij worden gebracht, wanneer in beginsel de mogelijkheid van aftakkingen niet is uitgesloten. Dit kan van grote betekenis zijn voor de verdere uitbouw van de zee havenindustrie in Zeeland, welke uitbouw juist in dit stadium behoef te heeft aan de vestiging van een ruwe olierafifnaderij. Onder andere zullen kostbare kruisingen van de zeearmen en de grote rivieren niet meer gemaakt behoeven te worden, zelfs niet voor de aansluiting van het gebied van Ossenisse, indien althans de nieuwe vestigingen te Antwerpen cp de linkerscheldeoever zouden ko men. Als een van de redenen waarom de Nederlandse regering naar het oor deel van Gedeputeerde Staten van Zeeland haar medewerking afhan kelijk kan stellen van het openlaten der mogelijkheden van de aftakkin gen, wordt genoemd het planologisch belang dat het aantal pijpleidingen zo gering mogelijk moet worden ge houden. Er moet voor worden ge waakt. 'dat een dicht net van leidin gen in de ondergrond van bepaalde gebieden in ons land tot moeilijkhe den aanleiding gaat gevon. WAT ÏEQT PE eiiT Wissel val I Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met in de nacht en ochtend tijdelijk regen; ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; over het algemeen iets hogere temperaturen. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.17. Maan op 15.26, onder Eerste kwartier: 28 okt. te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 okt. 8.45 v.m. 21.39 n.m. BROUWERSHAVEN 29 okt. 8.46 v.m. 21.31 n.m. Doodtij: 30 okt. BRUSSEL, 28-10. De Europese Comissie heeft de Franse regering inlichtingen gevraagd n.a.v. berich ten volgens welke in Frankrijk een fraude is geconstateerd van ongeveer 37 miljoen gulden bij het verlenen van exportrestituties voor landbouw- produkten volgens de E.E.G.-regelin gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1