A'damse studenten demonstreren en raken slaags met politie BLOEMETJE VAN DE KRUIDENIER EN EITJE VAN DE BOER? Premie ziekenfondsverzekering in 1969 Hardnekkige staking bij Ford-Genk (B.) Nederland schaft de „Leopard"-tank aan Goud voor Ada Kok Nederlands schip in nood BILT ft Tuinman Zoon Enorme brand op vliegveld van Lydda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 okloker 1968 125ste jaargang Nr. 20086 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Dreischor's hallenkerk officieel overgedragen AMSTERDAM, 24-10. „Demonstratie, demonstratie", met deze kreet trekken om half zes enkele honderden studenten en andere jongeren vanuit het universiteitscomplex Oudcmanhuispoort de straat op om toch een de monstratieve tocht door de stad te houden. Op het Rembrandtsplein was de groep, die tot dan door de politie ongemoeid was gelaten, aangegroeid lot naar schatting twee a drie duizend man. In de Utrechtse straat voerde de mobiele eenheid voor de eerste maal een charge uit, die in de loop van de avond nog door vele zou worden gevolgd. Nadat de menigte in de Utrechtse straat was verspreid liepen de beto gers din' verschillende groepen en vanuit verschillende richtingen naar de Westermarkt waar zij zich tegen zeven uur, volgens het oude plan verzamelden. Op diverse plaatsen werden de groepen door de man schappen van de mobiele eenheid, die in hun busjes met blauw zwaai licht en dubbeltonige hoorn, d'oor da stad joegen, telkens uiteen gejaagd. Ook de politieruiters werden inge zet evenals de motorrijders. Unieke aanblik Het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht bood een unieke aanblik. Rond het gebouw, waar de staf openbare orde van de politie, voor de eerste keer in functie was, stonden op het trottoir gehelmde marechaussees en politieruiters. Ook alle naar het hoofdbureau leidende straten waren afgezet. Om te voor komen dat de demonstranten tot het politiehoofdkwartier zouden door dringen. Naar de Dam Kort na zeven uur liepen de beto gers over de volle breedte van de Raadhuisstraat naar de Dam en stel den zich voor het nationaal monu ment op. Na enkele minuten kwam de mobiele eenheid opnieuw in het geweer en werden de jongelui met slagen van d'e lange wapenstok de Damstraat ingedreven. Toen de po litie haar charge staakte kwamen zij onder „Sieg heil" geroep nog even terug' maar een nieuwe drijfjacht van politieruiters en agenten te voet DEN HAAG, 24-10. De regering wil het aan de gewone kruidenier toestaan, eenvoudige bloemen en planten te verkepen naast zyn nor male levensmiddelenassortiment. Aan pluimveehouders wil zij de vrij heid geven, met hun eieren langs de klanten te gaan zonder dat daarvoor een speciale vergunning nodig is.. Aan winkeliers in tuinbouwzaden wil zij de mogelijkheid bieden, ook planten te verkopen. Daarvoor heeft zij wijzigingen ontworpen van een drietal vestigingsbesluiten: levens- middelenbedrijven, algemene ambu lante handel en bloemverkopers- en hoveniersbedrijven. Deze drie wijzi- gingsontwerpen zijn nu alle drie voor advies voorgelegd aan de So ciaal Economische Raad. Bloemen en planten kunnen nu al worden verkocht door warenhuizen en supermarkten, dat wil zeggen, on dernemingen die ook andere levens- W'EST-BERLIJN. De Nederland se bloembollenexporteurs hebben west-Berlijn meer dan een kwart miljoen bloembollen geschonken. DJAKARTA. In Djambi op Su matra zijn deze week, evenals in an dere Indonesische steden, demon- stratisch tegen de executie in Singa pore van twee Indonesische mari niers gehouden. De oogst ramingen DEN HAAG, 24-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 10 oktober j.l. gehouden voorlopige oogstraming van fabrieksaardappe len en bruine en witte bonen. De produktie van fabrieksaardap pelen (excl. pootaardappelen) wordt zeer globaal geschat op ruim 1.8 mil joen ton. De gemiddelde opbrengst per ha. wordt geraamd op 34.000 kg per ha (minus 6 °/'o t.o.v. 1967). De oogst van bruine en witte bonen wórdt getaxeerd op 4.900 ton, het geen 63 lager is dan verleden jaar. Van het verkleinde areaal wordt nl. een bijzonder laag rendement ver wacht van 1750 kg/ha (minus 44 °/o t.o.v. 1967 en minus 22 t.o.v. het tienjaarlijkse gemiddelde.) middelen dan kruidenierswaren en ook andere artikelen dan levensmid delen verkopen. Deze zaken kunnen voer de bloemverkoop ontheffing krijgen van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Van. de kant van de gewone kruideniers is echter ook be langstelling getoond. De kruideniers organisaties willen voor zelfbedie ningswinkels en supermarkten de mogelijkheid van geheel vrije ver koop, dus zonder dat er ontheffin gen nódig zijn. Die vrijheid wil de regering toestaan voorzover .het om eenvoudige, losse snijbloemen en kleine, eenvoudige potplanten gaat. Zij meent dat voor het verhandelen hiervan geen specifieke vakbe kwaamheid nodig is. Bij de snijbloe men is een elementaire kennis van bewaring en verzorging voldoende. deed hen snel een goed heenkomen zoeken. In de nabij gelegen Nes kwam het tot baldadigheden waarbij particulie re auto's omver werden geworden en stenen uit de straat werden gehaald. Ook voor het stadhuis kwam het Lot schermutselingen tussen politie en demonstranten. Hier werd een 35-jarige studente wegens baldadig heid aangehouden. Zij is inmiddels weer op vrije voeten. Aan de zijkant van het stadhuis werden twee ramen ingegooid met stenen. Een 16-jarige knaap is bij het treffen tussen politie en demonstranten in de Utrechtse straat hoek Herengracht gewond ge raakt en iin het Weesperpleinzieken- huis opgenomen. Tegen acht uur hadden de studen ten zich met hun aanhang terugge trokken op hun uitgangsstelling in de Oudemainhuispoort. Een uur later bevond zich nog een groepje in de poort, terwijl anderen zich in een collegezaal beraadden over een nieu we actie op zaterdag. Het plan is op die dag om twee uur weer een be toging te houden. Op d'e Dam en naaste omgeving hield de politie de zaak nog enige tijd onder controle, gadegeslagen door enkele honderden nieuwsgieri gen op het Mid dend-am terrein. Een deel van d'e manschappen werd latei- naar het hoofdbureau gedirigeerd; onder meer om te fourageren. Rond negen uur werd er nog" steeds in de binnenstad gepatrouilleerd; maar de indruk is dat de rust voor lopig" is teruggekeerd. Het verkeer werd tijdens het op trekken van de demonstranten naai de Westermarkt waar nodig omge leid. Witgejaste verkeersagenten met verlichte batons slaagden erin het verkeer zo goed als onder de gege ven omstandigheden mogelijk was gaande te houden. Opstoppingen ble ven hier en daar natuurlijk niet uit. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bern- hard zal op 4 november de officiële opening van de middelbare techni sche school voor fotografie en foto- techniek aan de Tarwekamp in Den Haag bijwonen. AMSTERDAM, 24-10. De zieken fondsraad heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid ge adviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1969 vast te stellen cp 7,5 u/o. De pre mie bedraagt nu 7,2 u/u. De raad, zo deelt deze in een com munique mee, acht deze verhoging noodzakelijk cm de te verwachten uitgaven in 1969 te dekken en om enige reserve te vormen. Als oorzaak van de stijging van het kostendekkende premiepercenta ge kunnen worden genoemd het toe nemende aantal verpleegdagen, meer hulp door specialisten, meer en duurdere geneesmiddelen enz., en voorts de omstandigheid dat honora ria en tarieven naar verwachting sterker stijgen dan het loon per ver zekerde werknemer. Met name geldt dit voor de ziekenhuistarieven - on der meer als gevolg van nieuwbouw - en het huisartsenhonorarium. De raad heeft verder geadviseerdd de premie voor de drie premieklas sen van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden te bepalen op resp. f 3,28, f 6,56 en f 9,84 per week. Dit komt neer op een verhoging met resp. f 0,10. f 0,20 en f 0,30 per week ten opzichte van de nu geldende be dragen. Met deze geringe verhoging kan worden volstaan, omdat op de voor 1969 geraamde kosten, in mindering zijn gebracht de onvoorziene over schotten, die in 1967 en 1968 zijn ont staan. Tenslotte heeft de raad de minis ter geadviseerd de loongrens voor de verplichte verzekering' te verhogen van f 13.200,- lot f 13.800,-, en het maximum dagloon waarover premie voor verplichte verzekering moet worden betaald, te verhogen van f 43,- tot f 45,-. BRUSSEL, 24-10. Het Belgisch Al gemeen Christelijk Vakverbond (A.C.V.) heeft donderdag op zijn congres in Brussel onvoorwaarde lijke steun, en verhoging van de sta- kingsuitkeringen, toegezegd aan de stakers bij de Ford-fabrieken te Genk. LOS ANGELES. Tijdens de zitting werd deze foto gemaakt van Sirhan Sirkan, de man die ervan beschuldigd wordt, senator Kennedy vermoord te. hebben, terwijl hij overlegt met zijn advocaat De voorzitter van het verbond, August Cool, verklaai'de dat de sta king wellicht van lange duur zal zijn. De stakingsuitkeringen zullen na de vijfde stakingsweek worden verhoogd en na de negende wèëk nogeens, zo kondigde hij onder toe juichingen van de circa 1200 con gresgangers aan. Ccol voegde hieraan toe, dat de stakingskas goed gevuld is en men het best tegen Ford durft op te ne men. In Genk zelf, waar maandag circa 7.000 Ford-arbeiders het werk neer legden ter ondersteuning van loon eisen, is het rustig. Twee doden bij verkeersongeluk NIJEVEEN. 24-10. Een verkeers ongeluk in Nijeveen heeft het leven gekost aan de vierentwintig jarige H. Hilberts en de 32-jarige G. Pas toor, beiden uit Nijeveen. Een derde plaatsgenoot. J. Drost, werd licht gewond. Het ongeluk vond plaats toen een vrachtwagen met oplegger, hoog op geladen met houten pellets, begon te slingeren en een boom raakte. De la ding viel er af en verpletterde do personenauto met de drie inwoners van Nijeveen. Hun auto kwam in de sloot terecht. De heer Hilberts was op slag docd. De heer Pastoor werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Meppel vervoerd, waar hij later is overleden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's HOUSTON. Dit is het gedeelte van de Saturnus, dat de Apollo ruimtecapsule in een baan om de aarde heeft gebracht, gefotografeerd door de ruimte vaarders kort nadat hun cabine zich ervan had. losgemaakt. Beneden is de kustlijn van Florida en een gedeelte van Cape Kennedy nog net zichtbaar. DEN HAAG, 24-10. De staatsse cretaris van defensie (landmacht) de heer Haex heeft in de Tweede Ka mer meegedeeld dat Nederland zijn keus voor een nieuwe tank bepaald heeft cp de Duitse „Leopard", Handel in verdovende middelen DEN HAAG. 24-10. Anderhalf jaar lang verdwenen er naar schatting ongeveer 30.000 palfiumtabletten uil een apotheek in. Den Haag". Dit ver dovende middel met sterk versla vende werking bleek te zijn gestolen door een expeditieknecht, die achter slot en grendel zit. Inmiddels heeft de Haagse politie nog vier personen gearresteerd, terwijl een vijfde we gens ziekte alleen maar gehoord kon worden. De politie verwacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. MEXICO-STAD, 24-10. Ada Kok heeft door een overwinning cp de 200 meter vlinderslag een derde gouden medaille voor Nederland ver overd. De medailles voor de meisjes die deze afstand hebben gezwommen, werden uitgereikt door prinses Irene, een uitzonderlijk feit, want normaal mogen alleen leden van het I.O.C. de plakken overhandigen. Meisje spoorloos ZWI.JNDRECHT. 22-10. Zaterdag avond jl. omstreeks half lien verliet de 17-jarige Elizabeth Marina Kunst voor haar vrienden Bertie" de ouderlijke woning in Zwijndrecht, met het doel te gaan dansen in een beatclub in Dordrecht. De club heeft zij echter niet bezocht en tot op he den werd niets meer van haar ver nomen. DEN HAAG, 25-10. De kustwacht van Gorleston. aan de Engelse oost kust (Norfolk), heeft drie keer ach ter elkaar een noodsignaal opgevan gen.. gevolgd door de aanduiding „Nederlands motorschip". Daarna werd niets meer gehoord. BONN. De defensiecommissie van de Westduitse Bondsdag heeft zich uitgesproken voor de aankoop van de Amerikaanse Phantom, eon jacht bommenwerper-verkenner. gedood? Kunstschatten OP f f Ook de kleine werkjes rnoe- f ten gedaan worden, t t V/AT UQT VI Verwachting tot zaterdagavond: Weinig wind droog weer met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist; tot zwak afnemende wind; ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 26 okt. Zon op 7.24, onder 17.23 Maan op 13.50. onder 20.14 27 okt. Zon op 7.26, onder 17.21 Maan op 14.36, onder 21.37 28 okt. Zon op 7.28. onder 17.19 Maan op 15.06, onder 23.04 Eerste kwartier: 28 oktober te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 okt. 27 okt. 28 okt. o.oi v.m. 6.45 v.m. 7.38 v.m. BROUWERSHAVEN 26 okt. 27 okt. 28 okt. 5.46 v.m. 6.38 v.m. 7.36 v.m. 18.18 n.m. 19.12 n.m. 20.15 n.m.- 18.06 n.m. 19.01 n.m. 20.06 n.m. Het besluit tot het aanschaffen van de „Leopard" tank voor de land macht deelde staatssecretaris Haex (landmacht) mee in de openbare ver gadering van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer. Besloten is voldoende tanks aan te schaffen voor zes tankbataljons, het geen neerkomt op vierhonderd tanks tot een bedrag van rond vijfhonderd miljoen gulden. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten voor de mu nitie. De ..Leopard" tanks zullen me dio 1971 afgeleverd zijn. Naar het oordeel van de staatssecretaris ver toont de „Leopard" tank de meeste overeenstemmiing met de tactische inzichten van d'e legerleiding. Het ligt iniet in die bedoeling om af te stappen van d'e „Retrofit" van de „Centurion" tanks. Een deel van het tankbestand zal worden aange past, zo deelde de staatssecretaris mee. Franse huurlingen Doodtij: 30 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-10. Het K.N.M.I. deelt mede :Een hogedrukgebied, dat over Scandinavië naar het zuidoosten trekt, veroorzaakt daar helder, maar koud weer met in de nacht van 10 tot 20 graden vorst. Anderzijds ver plaatst een lagedrukgebied zich over Frankrijk oostwaarts. Tussen beide systemen, heerst boven onze omge ving een oostelijke wind. Hiermee wordt lucht aangevoerd, waarin, vooral in de nacht en ochtend, veel laaghangende bewolking voorkomt. Inmiddels wordt het hogedrukge bied boven Scandinavië door een depressie gevolgd, terwijl het lage drukgebied boven Frankrijk zich verwijdert in de richting van de Middellandse zee. Het gevolg is dat onze omgeving" zich zaterdag in een gebied met betrekkelijk hoge baro meterstanden zal bevinden. Er wordt dan ook rustig en overwegend droog weer verwacht met een afne mende oostelijke, wind. De mistkan- sen nemen weer wat toe. In het tem- peratuurverloop komt weinig veran dering. LAGOS, 24-10. „Federale troepen hebben honderd Franse huurlingen gedood in de loop van de gevechten van de laatste tijd". Dit heeft kolo nel Benjamin Adekuhie, comman dant van de derde divisie van het federale Nigeriaanse leger woens dagavond gezegd in Lagos. Hij voeg de er aan toe dat het alleen aan transportproblemen te wijten was dal de lijken niet naar Lagos kon den worden gebracht. Volgens de kolonel vechten de federale militai ren ook tegen Chinese en Tanzani- aanse huurlingen. Advertentie cf~ U lull 01110-2887 en wij komen U gaarne vrijblijvend over het gehele eiland bezoeken met een ruime stalencolleklie Athos-berg verbrand SALONIKI, 24-10. Bij de brand die heeft gewoed in het Pantelei- monklooster op de berg Athos in Griekenland zijn manuscripten en ilkonen van onschatbare waarde ver loren gegaan. Het grootste deel van het monnikenklooster ging verloren. Monniken, brandweer, soldaten en de bemanningen van twee torpedo- bootjagers bestreden het vuur. Zij werden het 's morgens vroeg, na 24 uur, meester. naadloos lapijl overgordijnen 9 vitrages woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 TEL AVIV, 24-10. Op het vlieg veld van Lydda bij Tel Aviv brak een zware brand uit die behalve door de brandweer van het vliegveld door alle braudweereenheden van Tel Aviv werd bestreden. De schade is zeer groot. De brand is vermoede lijk ontstaan door kortsluiting en niet dcor sabotage. Het vliegveld van Lydda is de eni ge internationale luchthaven van Is raël. Honderden passagiers en perso neelsleden van de luchthaven zijn geëvacueerd. Vliegtuigen werden naar veilige plaatsen getrokken en hefschroefvliegtuigen van de lucht macht hebben het personeel van de verkeerstoren in veiligheid gebracht. De brain'd woedde bij de toren. Het hoofdgebouw van het vlieg veld i's verwoest. De schade loopt in de miljoenen Israëlische ponden. Ei- werden noodvoorzieningen getrof fen voor de passagiers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1