dagelijks 'n goede pertle vlees J7 Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Stad moet muntrecht hebben gehad in Middeleeuwse bloeitijd Jeugdvogelwacht organiseerde twee geslaagde excursies STREEKNIEUWS „Drijvende bom" voor Engelse kust Vijfduizendste vlucht V.Z.A.C. Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 oktober 1968 Nr. 20081 Oude Zierikzeese munten ZIERIKZEE, okto ber. Graaf Willem III (bijgenaamd de Goede) uit het Hene gouwse Huis schonk Zierikzee - dat is van meer algemene histo rische bekendheid - talrijke voorrechten op grond van moed en dapperheid, die de Zierikzeese bevolking betoonde vóór en tij dens het beleg door de Vlamingen in 1304. De vraag is gewettigd of tot de verleende privileges ook een stedelijke muntrecht heeft behoord. Willem en zijn gezin vertoefden vaak in Zierikzee, dat toen tot de belangrijke steden behoorde. Wat die munterij betreft: de graven van Hol land en Zeeland waren gewoon hun munten te Dordrecht te slaan, reeds vanaf het midden van de 12e eeuw. Er waren echter ook andere plaat sen, die muntrecht kregen, hetgeen een bijzondere bevoorrechting bete kende. Een voorbeeld is Medenblik, onder Floris V (1256-1296) en ook Middelburg onder graaf Willem V (1354-1389). Toursche Groot In het waardevolle muntboek van P. O. van der Chijs, destijds hoog leraar en directeur van het Munt en Penningkabinet der Leidse Hoge school: „Munten der graafschappen van Holland en Zeeland) (1858), staat onder de beschrijving der munten van „onze" Willem III een aan Zie rikzee toegeschreven munt. De beschrijving er van staat elders in dit standaardwerk. Het blijkt een z.g.n. „Toursohe Groot" te zijn, van' Franse oorsprong dus, die in 1266 onder koning Lodewijk van Frank rijk in circulatie ging. Deze fraaie munten inspireerden 'al spoedig de Hollandse graven en de Groten wer den onder hun namen in de Neder landen in circulatie gebracht. Opschriften Op de Zierikzeese munt (zie foto) staat op de voorzijde: Tvrohvs Civis en op de keerzijde - in de binnen rand rondom een kruis: Moet a Se- rishe. terwijl in de buitenrand een onduidelijk opschrift staat. Volgens Van der Ohijs is deze munt onge twijfeld een te Zierikzee geslagene. De naam Zierikzee werd in de Mid deleeuwen - gelijk bekend - anders geschreven. In een charter van Rooms koning Willem II (1249) heet het Sierkshe. Bij Kluit (pag. 723) Syrieze en Melis Stclie noemt het Sirixe. Verder komt de naam nog wel in tientallen vari anten voor. In 1850 bevond de Zierikzeese munt zich in de verzameling van een zekere heer Keer. Navraag bij de be kende numismaat de heer Schuim an té Amsterdam, leerde dat d'e Zie rikzeese munt als munt onbekend' is, maar uit Van der Chijs kende de heer Schuilman de munt wel. Hij- be hoort dus tot de zeer zeldzame en veel zullen er destijds wel niet ge slagen zijn. Als bewijs zou nog kunnen dienen dat destijds Willem III zijn koren- malen te Zierikzee verpachtte voor een bepaald bedrag, zijnde „vier pen" ninghe payments van Zierixe", dat zijn vier gangbare munten van Zie rikzee. Misschien dat de munt zelf nog eens te voorschijn komt als on omstotelijk bewijs dat te Zierikzee in de Middeleeuwen munten, werden geslagen, 250 jaar vroeger dan het beleg door de Spanjaarden, in welke periode Zierikzeese noodmunten werden geslagen. J. SCHOT BWzn. De staking die maandagochtend is uitgebroken onder (de ca. 7.000 man personeel van de Fordfabrie ken te Genk (Belgisch Limburg) is nagenoeg algemeen. Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. De Jongelieden Geheel Onthouders Bond hield een propa- ganda-avond. De Bond telt jongens en meisjes leden van 14 tot 23 jaar, die gezamenlijk het drankmonster bestrijden. BRUINISSE. Aan boord van een beurtschipper iverd door een graan- controleur 32 hl. tarwe in beslag ge nomen en overgebracht naar het dis tributielokaal. ZIERIKZEE. Het bestuur der S.D. A.P. verzocht het levensmiddelen bureau aan meerdere mensen een bon voor goedkope dekens uit te reiken- ZIERIKZEE. Bij de bouw van de jamfabriek aan de Kadeweg viel een metselaarsknecht van een stelling en werd ernstig gewond. ZIERIKZEE (Adv.). Wegens mili taire dienstneming gevraagd in een manufacturen-confectiebedrijf, een aankomende bediende, intern. Aan vang salaris 20S 's jaars, boven kost en inwoning. SCHOUWEN. Nu wij hier bij ge mis aan petroleum aangewezen zijn op het gebruik van carbid, thans haast in elke woning ingevoerd, blijkt er hieraan een toenemende schaarste te zijn. OUWERKERK. Onze gemeente is een muziekkorps rijker geworden. Het is opgericht met aanvankelijk 20 leden. Nog vier personen wachten op een instrumentHet gezelschap staat onder directie van de heer C. A. Swenne. ZIERIKZEE. Sedert enige weken mag de gemeente zich verheugen in het bezit van een vaste bioscoop. Hel Concertgebouw is hiervoor inge richt en wordt elektrisch verlicht. De exploitant van de Thalia-bios- cope zal er zorg voor dragen dat de films de toets der zedelijkheid kun- noemde is beroepen. AMSTERDAM. Op de Meeuwen- laan in Amsterdam noord is de 72- jarige mevr. G. H. de Groot-Leh- kamp uit dé hoofdstad op het trot toir dodelijk getroffen door beton- balken die afgleden van een door zijn rem geschoten en gekantelde zes- wielige vrachtauto. Advertentie Advertentie INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur, Naar aanleiding vani het verslag van de jongste bijeenkomst van de Vereniging van Rechtzinnig Her vormden te Zierikzee, meen ik toch enig commentaar te moeten geven. Dat er kritiek op Jehovah's Getuigen is, is niet erg, maar moet wel eerlijk zijin, vooral omdat er hier geen eer lijke voorlichting gegeven is. Zoals werd gezegd verdelen d'e Je hovah's Getuigen de wereld In 3 pe rioden; van Adam tot de zondvloed, van de zondvloed tot 1914, en de tijd vanaf 1914, die het „duizendjarige rijk" wordt genoemd. Waar men d'e- ze inlichtingen vandaan haalt weet ik niet, maar wordt beslist niet in de lektuur van de Jehovah's Getuigen geleerd. Want in 1914 is- niet het „duizendjarige rijk" ingegaan, zoals- gezegd is, maar wel „d'e tijd van het einde" zoals Jezus het zijn discipelen leerde of zoal-s hij het noemde in Matth. 24 „het besluit van het sa menstel van dingen". In het boek „Eeuwig leven - in de vrijheid vain d'e zonen Gods", de laatste publica tie van Jehovah's Getuigen, bladzijde 317 staat „Volgens de bijbelse tijd1- tafel en de hedendaagse vervulling van bijbelse profetiën', leven wij sinds de herfst van het jaar 1914, het jaar dat door het uitbreken van de eerste wereldoorlog werd geken merkt, in de „bestemde tijd van het einde". Ook in het boekje De waar heid' die tot eeuwig leven leidit, blad zijde 94, staat „Na de aandacht ge vestigd te hebben op de vele dingen die de periode vanaf 1914 kenmerken als d'e „tijd van het einde" zei Jezus: „Dit geslacht zal geenszins voorbij gaan totdat al deze dingen geschie den". Dat men zegt dat Jehovah's Getui gen het verlossingswerk van Chris tus verduisteren is beslist onjuist, want wanneer men Christus ver werpt als Verlosser of Bevrijder is er geen juiste basis. Wanneer men dan weer leest in hun publikatie Eeuwig leven - in de vrijheid' van de zonen Gods op bladzijde 83: „De ge- inspireerde heilige geschriften ge tuigen eenstemmig, dat d'e Beloofde Bevrijder op wie de gehele mens heid, bewust of onbewust, heeft ge wacht de Zoon van God, Jezus Christus is". Uit deze aanhaling blijkt dus wel dat Jehovah's Getui gen beslist in Christus als de Ver losser geloven. Wanneer men bijvoorbeeld ook zegt dat zij verplicht zijn een be paald aantal uren te halen, is niet op juiste grond gezegd. Er bestaat na tuurlijk verschil tussen iets verplicht zijn of-naar iets te streven. Maar al wat hier gezegd en geschreven is, is in overeenstemming met wat Jezus zei in Matth. 5 vers 11: „Zalig zijitgij, als u de mensen smaden en vervol gen, en liegende alle kwaad tegen u spreken, om Mijnentwil", Met dank voor plaatsing. H. BOON. (Inhakend op het laatste: het lijkt ons niet juist zo bijna „graag" de martelaarskroon' te willen dragen, De leer van de Jehovah's Getuigen is de leer van de Jehovah's Getuigen, maar de aangeslotenen zoudien zo veel objectiviteit moeten hebben te erkennen, dat hun leer sterk afwijkt van hetgeen in de kerken wordt ge leerd. Trouwens over „die bestemde tijd van het einde; er staat ook in d'e bijbel: „van die tijiden en gele genheden weet niemand". Waarom dan, dat gegoochel en die vreemde zo genaamd door de bijbel ondersteunde exclusieve stellingen. Onze tolerantie gaat heel ver, maar men moet geen zaken verwisselen en geen vlaggen gebruiken, die de ladingen niet dek ken. Red.) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet: drs. R. T. Huizinga, 's-Grevelduin-Capelle; ie Nieu w- B eij er land en te Schelluinen: kand. A. Talsma, Den Haag; te Arn hem-Zuid: J. D. M. A. Heykoop, Blankenham; te Voorschoten als pred. voor b.w. (geest, verzorging psych. inr. „Hulp en Heil"): A. F. Verheule, Rijsoord. Bedankt voor Rijssen: C. J. P. Lam, Putten. Ger. Keiken Beroepen te Dadhoevedorp: R. J. van der Veen, stud.pred. te Delft; te Ooslvoorne-Tinte: M. E. van Hee- sen, Uden. Aangenomen naar Sprang-Waal wijk: F. Spo ols tra, Bleiswijk; naar Hardegarijp: kand. S. Molenkamp, Zoeken langs strand en inlaag IIAAMSTEDE-ZIERIKZEE, 20-10. Voor de jongste excursies van de Jeugdvogelwacht bestond een gro te belangstelling, misschien ook me de door het prachtige herfstweer, 's Morgens is er bij de trap van Wes- tenscliouwen met 80 kinderen gestart voor een wandeling langs het strand. Er is langs het strand een 'herë- mietkreeft gevonden. Verder lagen er heel veel kwallen, waaronder de blauwe haarkwal en de kompas- kwal. De laatste heeft zijn naam te danken aan de strepen die van. het midden uit in alle richtingen op de bovenzijde staan. Er werden zaagjes, Amerikaanse en stompe boormosseds gevonden'. Sommige waren zo ge lukkig een wenteltrapje te vinden. Dit is een bijzonder mooi' schelpje. waaraan de wenteltrap duidelijk te zien is. Tegen de duinen aan werd zeepkruid gevonden en in de duinen stond nog een verlate avondkoe koeksbloem te bloeien. 's Middags is er met ongeveer 40 kinderen langs die Zuidhoekinlage gewandeld' waar om beurten door verrekijkers de vogels zijn bekeken. Er werden zilvermeeuwen, mantel- meeuwen, kluten, talingen, bergeen den en tureluurs waargenomen. Er waren een paar mantelmeeuwen te zién, die nog in hun eerste jaar wa ren, omdat hun kleed nog bruin In- plaats van zwart-wit was. De kluten ston'd'en mét hun poten in 'het wa ter en probeerden met hun omhoog- gebogen snavels voedsel te zoeken. Aan het kleine stukje strand wer den leuke schelpen gevonden. De meegenomen plastic zakjes kwamen goed van pas en werden gevuld met muiltjes, alle maten en kleuren oes ters, purperslak'ken, krukelS, tepel hoorns, wulken en wuikeneieren, strandgapers enz. Er werd nog een stukje vilt wier en een eischaal van een stekelrog gevonden. De belangstelling van de kinderen was groot. De Jeugdvogelwacht kan op twee geslaagde excursies terug zien. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Emmeloord', die bedankte voor Bo- ven-Smiilde, Haulerwijik, Holwerd, Kollium, Murmerwou.de en voor Ter Apel; naar Vlissingen: J. W. Genuït, Drachten, 'die bedankte voor Half- weg-Zwanenburg, Hardenberg en voer Middelburg. Ger. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle: L. Huis man, Vlaardinigen; te Leiden: A. Hoogerland, Werkendam, die be dankte voor Opheusden. Afgraven steenberg bij (le „Maurits" HEERLEN, 22-10. Het provinciaal bestuur van Limburg heeft na in schrijving het afgraven van de steen berg van de staatsmijn „Maurits" te Geleen en tevens het vervoer van het afgegraven steen naar de grint- gaten langs de Maas in midden-Lim burg, gegund aan het Aannemings bedrijf Oosterwijk N.V. te Rotter dam. Weg Haamsiede- Westenschouwen De kosten van aanleg van de weg Haamstede-Weslenschouwen wer den, inclusief de reeds eerder ge raamde kosten van grondaankopen doch inclusief de kosten van voor bereiding, uitvoering en toezicht, en de rente tijdens de uitvoering ge raamd op f 1.935.000. Hiervan zal in 1969 worden verwerkt f 1.446.100, zodat na 1969 nog zal worden ver werkt een bedrag van f 488.900. Aldus blijkt uit de eerste wijzi ging van de begroting provinciale wegendienst 1969. In de kosten van aanleg van deze weg heeft het mi nisterie van cultuur, recreatie en LONDEN, 22-10. De Noorse tank- boot „Sitakunid", die zondag na en kele ontploffingen in het Kanaal in brand vloog, is maandagochtend bij Beachy Head aan de grond gezet. De kustweg varn het in de buurt gele gen. Eastbourne is afgesloten voor het verkeer. De politie heeft met luidsprekerwagens de bevolking ge waarschuwd voor de drijvende bom, zoals de tanker kan worden be- sohouwd. Een en dertig overlevenden van de „Sitakund" zijn door een Brits oorlogsschip naar Portsmouth ge bracht. Drie opvarenden worden vermist. Scheepvaartberichten Ameland, 21-10 te Tema. Acmeae, 21-10 17 m. z.w. With maar Stanlow. Aludra, 17-10 35 m. n.o. Eastlcnden naar Doha. Atys, 21-10 Point Fortin naar Cura sao. Camitia, 20-10 640 m. n.o. Sombrero naar Stamlow. Calaimares, 21-10 Almira.nte naar Livorno. Esso Den Haag, 21-10 340 m. o. Sai gon .naar Perzische Golf. Gulf Swede, 21-10 Escravos naar Philadelphia. Koratia, 21-10 Auckland naar Lyt- tel'ton. Kara, 21-10 10 m. w.z.w. Littlequoin eil. naar Mombasa. Keniia, 21-10 aank. Thameshaven. Koremia, 21-10 45 Om. z. Bandarab- ban naar Singapore. Fhilippia, 21-10 50 m. z.z.w. Kaap Finisterre naar Gamba. Tara, 21-10 rede te Santos. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 21-10. Klei-aard- appelen voor hei binnenland: Bintje 35-55 mm f 12,50-13,00; Bintje 40 mm opwaarts f 13,00-14.00; Bintje 55 mm opwaarts f 13,00-13,50; Eigen heimers 40 mm opwaarts f 16.00- 19,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opwaarts geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opwaarts geen note ring; Bintje 35-55 mm f 12,00-12,50; Bintje 45 mm opwaarts f 13,00; Bintje 40-60 mm geen notering; Bintje 55 m mopwaarts f 13,00. Zand-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 10,00. Aandere blanke rassen van de kleigrond: 45 mm opwaarts f 11,50. Vcer-aardappelen f 2,00-4,50. Stemmirang: binnenland en export flauw. Prijzen vastgesteld per 100 kg. af bedrijf op auto volgens kwaliteits eisen binnenland c.q. export. maatschappelijk werk een subsidie toegezegd van f 575.000, terwijl de gemeente Westerschouwen f 80.000 zal bijdragen. Het. totaal bedrag ad f 655.000 wordt onder de kapitaals- ■inikomsten geraamd. De raming in clusief kosten van voorbereiding, uitvoering, toezicht en rente tijdens de uitvoeringswerkzaamheden van de weg Noordgouwe-Zonnemaire be dragen f 623.900. Hiervan zal naar raming in 1969 worden verwerkt f 473.700, zodat f 150.200 resteert voor vei"werking na 1969. SEROOSKERKE Herdershond zonder baas De rijkspolitie alhier kan inlich tingen verstrekken over een grote herdershond die dezer dagen te Se- rooSkei-ke is kamen aanlopen. De hond vertoeft ergens in de polder nabij hét dorp en is voorzien van een rode halsband. YVESTENSCHOUWEN Witkopgors geringd Op de vinkenbaan van het vogel- ringstation „Nebularia" te Westen- schouwen werd vorige week eenwit- kepgors gevangen en geringd. De witkopgors iis een vogel die in Ne derland zelden wordt waargenomen. De ibakermat en verblijfplaats van deze vogel zijn de Scandinavische landen, Finland en Rusland. HAAMSTEDE Bejaardentocht Zaterdagmiddag maakten een 45- tal bejaarden, afkomstig uit het rusthuis „Duinoord1" en uit Haam stede, een fijne middag mee. Een commissie uit de Ned. Herv. Kerk, de zg. „kerkcommissie", die in het afgelopen seizoen al meer van zich deed horen, organiseerde een auto tocht door de velden en dorpen van Schouwen-Duiveland. Deze mooie tocht werd mogelijk gemaakt door vele (17) autobezitters uit Haamste de, De rit werd een groot succes. De rijkspolitie- zorgde voor een escorte tot Zierikzee, waarna in café-res taurant „De Val" de thee werd ge bruikt. Veel bejaarden kwamen weer eens door hun. geboorteplaats en wisten hierover veel te verhalen, vooral uit vroeger dagen. Op de te rugreis werd nog even hotel-restau rant „De Schouwse Boer" aangedaan waar d,e bejaarden nog van een consumptie genoten. De zieken en de mensen voor wie het niet mogelijk was om mee te gaan, kregen een fruitbakje aangeboden, met vaardige hand opgemaakt door assistenten van de prol. ohr. landbouwhuishoud- school „De Schutse" te Haamstede. BROUWERSHAVEN Najaarsvergadering Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond Op vrijdag 1 november a.s. wordt in hotel „Graaf Floris V" te Brou wershaven de algemene ledenverga dering van de Sehouwen-Duiveland- se Korfbal Bond gehouden. Daar de voorzitter, de heer J. H. v. d. Zande uit Nieuwerkerlc, aftre dend is en niet meer herkiesbaar, zal deze waarschijnlijk voor de laatste maal in de S.D.K.B.-geschiedenis de voorzittershamer hanteren. Bij de te houden bestuursverkiezing zullen - naast de voorzittersfunctie - nog een drietal bestuursfuncties moeten over genomen worden. De heer M. H. v. d. Maas heeft reeds geruime tijd ge leden voor het secretariaat bedankt, terwijl ook de competitieleider, de heer N. J. Schults, na deze na jaar vergadering riet meer beschikbaar is. Tenslotte moet worden voorzien in de vacature-W. H. Ooms, die even eens is uitgetreden. Ter vergadering zal tevens gele genheid toestaan cm micro-achttallen op te geven voor de komende micro- korfbalcompetitie op Schouwen-Dui veland, waarmee men daarna zo snel mogelijk wil starten. Tenslotte zal waarschijnlijk ook de voorgestelde administrateur tijdens deze vergade ring kunnen worden benoemd. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE HAAMSTEDE, 21-10. De Vere nigde Zeeuwse Aero Club, gevestigd in Haamstede gaat langzaam maar zeker het jaar 1968 uitvliegen. Heel rustig heeft deze aktieve vereniging van zweefvliegers het jaar afge werkt. Met 4 toestellen werden tal loze vluchten gemaakt. InmidJdleiüs is een der toes telle h, de „RhÖn" overgevlogen naar Teriet voor een speciale onderhoudsbeurt. Ook de andere toestellen moeten voor het volgende seizoen weer ge keurd worden. De talloze vluchten werden dooi de secretaris via de „flight officer" nauwkeurig bijgehouden. Vorige week was het de secretaris, de heer L. Klamp e opgevallen d'at de 5000ste vlucht sniel naderde. Een en ander werd „goed in de ga ten" gehouden en' hot was een ori gineel idee om de vroegere instruc teur. 'de heer J. Vastenouw uit Rot terdam, deze vlucht te laten maken. Dit trouwe lid der V.Z.A.C. was juist deze dag hier voor het maken van een paar vluchtjes. De heer Vaste nouw wist echter niets van deze spe ciale vlucht af, doch hij kreeg' een gesloten enveloppe mee die hij boven pas mocht openen. Teruggekomen in een der éénzit- ters was zijtn eerste opmerking toen hij uit het toestel stapte: „Wat een rotstreek". Hij werd met luid gejuich ontvangen en de gelukwensen waren niet van de lucht. Het is in de geschiedenis der V.Z. A.C. nog maar driemaal gebeurd dat een 5000ste vlucht in één jaar geno teerd kon worden. In 1966 viel déze vlucht op 26 november, in 1967 op 14 oktober en nu in 1968 op 20 Ok tober. 62. De rover, die op zijn benen staat te bibberen, hoeft zich geen tweemaal te be denken. Met trillende vingers begint hij zich van zijn buis te ontdoen. „Schiet een beetje op!" beveelt Aram ongeduldig. „Ik heb niet de hele nacht de tijd!" .Slechts enkele ogenblikken later hebben de beide mannen van kleding verwisseld. Aram overhandigt de rover zijn goudstuk ken en deze, blij dat hij er zo genadig is afgekomen, maakt zich haastig uit de voe ten en is weldra in de duisternis verdwe nen. Aram gaat snel de andere kant op, de kleine troep mannen achterna. Ver heugd klemt zijn hand zich om het gevest van de lange dolk, die met de kleding eveneens van eigenaar gewisseld is. „In ieder geval heb ik weer een wapen", mom pelt de jonge ridder. „Nu is het alleen nog de zaak de anderen In le halen, voordat zij de burcht bereikt hebben!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9