100 GULDEN Rijbaaiiverdubbeling in Scrooskerkscweg kwam lot voltooiing korte berichten Geen vergoedingsregeling waterschade uit het binnenland Bedrijven met paarden doen het nog niet zo slecht marktberichten De verdwenen robijn ZrF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 oktober 1968 Nr. 20084 Verbetering wegen Ook dit najaar blijkt weer Advertentie.'* HAAMSTEDE, 21-10. De rijbaan- verdubbeling in de Scrooskerkscweg, vlak achter Haamstede is zo goed als voltooid. Een grote verbetering in de verbinding van Westenschouwen met de verkeersader naar Zierikzee en verdere voor de recreatie van be lang zijnde gebieden zoals Rotterdam en Brabant via de Zeelandbrug. Deze rijbaanverdubbeling, op pa pier gezel door de Prov. Waterstaat en uitgevoerd door de Aann. Mij „Schouwen-Dui'veiand" te Zierikzee, is speciaal op de toekomst gericht. Het is allereerst de Zuid weg, de ver binding van de stranden te Westen- schouwen met de Serooskerkseweg die nog steeds op papier staat dooh waar toch dit jaar nog wel aanbe steding van mag worden verwacht, die hier op deze verdubbeling, tevens wegkruising uitkomt. De Zuidweg is speciaal geprojecteerd om het re creatie verkeer dat de laatste jaren al vaak de doorstroming in de ker nen Burgh en Haamstede bemoei lijkt, buiten de kernen om, aan en ai te voeren. Inmiddels is deze Zuidweg die indertijd ais ontsluitingsweg van het verderop gelegen strand te Wes tenschouwen moest dienen, die naam niet meer waardig omdat des zomers het strand, ook aan het eindpunt (op papier) nu al geheel vol met toeris ten zit. De Noord weg Anders wordt het met de Noord- weg, een weg die nog toekomstmu ziek'is, en hier eveneens op deze rij baanverdubbeling begint. Deze weg gaat een groot deel strand aan de noordzijde van de kop van Schouwen ontsluiten. Daar in de buurt van het Verklikkerstrand tot aan het Water gat ligt nog een onmetelijk stuk strand braak waar tienduizenden in de toekomst een plaatsje kunnen vinden. Voor de aansluiting van deze weg werd hier rekening mee gehou den. Het is nog even wennen met de nieuwe situatie doch de bewegwijze ring en de belijning is duidelijk. Des avonds baadt het nieuwe kruispunt in een zee van licht. Niet minder dan 58 lampen zorgen voor een doelma tige verlichting. Bij nacht een fan tastisch gezicht en reeds vanaf de Zeelandbrug is de grote plek vlak voor Haamstede met zijn oranje kleurige gloed duidelijk te zien. i§ arllSi (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 19-10. De laatse we ken ontvangt het Landbouwschap re gelmatig brieven van door de over vloedige regenval getroffen boeren, die vragen naar het bestaan van een .schadevergoedingsregeling of ram penfonds. Het Landbouwschap moet hierop antwoorden dat er in ons land geen enkele regeling bestaat om schade tengevolge van dit soort oogstrisico's te vergoeden. Vroeger is door de overheid in enkele gevallen wel eens hulp verleend, maar toen bestond de Algemene Eijstandswet nog niet. Verder kan een beroep op het Ram penfonds werden gedaan, maar al leen als het een ramp van zodanige aard en omvang betreft, dat van een nationale ramp kan worden gespro ken. De boeren en tuinders, die thans ernstige schade lijden door het ab normaal slechte weer, kunnen dus alléén een beroep doen op de Alge mene Bijstandswet, met name op de- Gezin omgekomen bij autobrand in België BRUSSEL, 21-10. Bij een auto- ongeluk te Loven joel nabij Leuven is een gezin van vier personen le vend verbrand. Hun wagen vloog bij een botsing in branid en omstanders, die de auto niet meer konden naderen door de hitte, moesten machteloos toezien hoe de 33-jarige man, zijin 26-jarige vrouw en hun dochtertjes van vier en twee jaar gillend omkwamen in de vlammen. Toen de brandweer na korte tijd arriveerde, konden alleen nog de verkoolde lijken worden, geborgen. Rij ksgroepsregel i ng Zelf stan digen Deze regeling strekt échter niet tot het geven van tegemoetkoming in schade, maar kan hulp bieden in dien tengevolge van deze schade het voortbestaan van het bedrijf in ge vaar komt. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Ens (N.O.P.): G. Gle- rum, Sleen. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (als ziekenhuispred.): J, D. de Vries. Hoofddorp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Oldehove: C. J. Br een, Katwijk; te Capelle aan de IJssel: Joh. Francke, Hoogeveen. Ger. Gemeenten Tweetal te Bodegraven: A. Hoo- gerland, Werkendam en Chr. van den Poel, Yerseke, waaruit laatstge- nemde is beroepen. Bij vliegongeluk in Vietnam 24 doden SAIGON, 21-10. Vierentwintig Amerikanen zijn maandag om het leven gekomen toen een tweemotorig militair vliegtuig neerstortte bij de stad Ban Me Thoeot, in het centrale hoogland van Zuid-Vienam. Dit heeft een militaire woordvoerder meegedeeld. De piloot had laten we ten dat hij met motorpech kampte. Papklok en dorpsomroep MUIDEN. 18-10. Bij de ge meenteraad van Muiden is een verzoek ingekomen van de Partij van de Arbeid lot we derinvoering van enige eeu wenoude tradities, die een aantal jaren geleden zijn in getrokken. Men loü in het meer dan 1000 jaar oude Mui den weer invoering van de z.g. „papklok". Deze papklok werd geluid 's avonds om 9 uur in de tijd dat Muiden nog stads poorten had. De bewoners, die op het land werkzaam waren, werden gewaarschuwd dat zij moesten zorgen binnen te zijn omdat de poorten werden ge sloten. Men at daarna pap en ging dan naar bed. Vandaar de naam papklok. Deze klok heeft men tot voor enige ja ren terug 's avonds om 9 uur geluid tot hij wegens omstan digheden moest worden opge heven. Men wil nu deze klok weder invoeren. Een tweede verzoek is het weer invoeren van een dorps- omroep in Muiderberg. Het verzoek is door de raad in handen gesteld van burge meester en wethouders om ad vies. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarpian tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Poslkanloren, Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarpian. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. SOMEREN. Op de rijksweg Ka naaldijk Zuid, gemeente Someren, is een fietser verongelukt. Hij werd door een 'automobilist aangereden. De fietser, de 67-jarige J. van Eyk uit Someren, verleende geen voor rang. Hij was op slag dood. OPHEUSDEN. De rijkspolitie te Opheusden heeft ón samenwerking met de districtsrecherche, de daders- gearresteerd van. een inbraak, waar bij enkele weken geleden ruim 36 duizend gulden werd buitgemaakt. B EK KER VELDS che idsrech t er Hoofs heeft de wedstrijd Bekker- veld-Waubach voor de derde klasse B van het district Zuid II in de 72e minuut gestaakt, omdat hij een klap had gekregen van grensrechter Thijssen van Waubach. DEN HAAG. Op de Tolweg in Den Haag reed een bestelauto, be stuurd door de 32-jarge machinist C. J. Kuyper uit de Hoekerstraat in Scheveningen door onbekende oor zaak tegen een lichtmast. De heer Kuyper werd naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar hij kort na middernacht is overleden. SCHIPHOL. De minister van bui tenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns en zijn staatssecretaris H. J. de Koster zijn van Schiphol naar Rome vertrokken waar zij de verga dering vani de ministerraad van de West Europese Unie zullen bijwonen die 21 en 22 oktober wordt gehou den. OVERLOON. In Overloon is de jaarlijkse herdenking van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde -militairen gehouden. HEERLEN. De 4-jarige Joske Smeets uit Vijlen is met zijn step door de motor van V. uit Bocholtz aangereden. Het 'kind was op slag dood. De motorrijder V. werd door deze botsing licht gewond. BORGER. Op de provinciale weg Sledum-Loppersum is de 28-jarige G. Apotheker uit Groningen veron gelukt. De jongeman geraakte met zijn sportwagen van de weg af en kwam tegen een boom terecht. Na de botsing vloog de auto in brand. AMSTERDAM. In de vorige fracht is de 44-jarige toneelspeler F. Wieg man op de Haarlemmerweg onder Amsterdam verongelukt. Hij kwam in botsing met een andere auto die hij geen voorrang verleende toen hij de richting Geuzenveld wilde gaan. ECHT. De 7-jarige Franciscus Vullers uit Echt is door een ongeluk om het leven gekomen. Het jongetje reed 'met zijn fiets over de Annen- belderweg en werd bij het overste ken. aangereden door een personen auto. Het 'kind overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. AMSTERDAM. Twee onbekend gebleven mannen hebben de 40-ja- rige Chinese restauranthouder T. S. L. in de Burgemeester Hogguer- stiraat in Amsterdam beroofd van een tas waarin 16 duizend gulden aan Nederlands geld en een groot bedrag aan buitenlandse valuta. HILVERSUM. Op een bijeenkomst van „Binding Rechts", in hotel Gooiland in Hilversum, hebben naar schatting 300 leden van de Boeren partij greep Harmsen en de Chris ten-Democratische Unie met alge mene stemmen besloten een nieuwe rechtse partij op te richten. In 1959 telde ons land nog 127.438 bedrijven met paarden en in 1967 was dat aantal gedaald tot 65.238. Mogelijk is het daarna nóg wat ge daald, maar vermoedelijk niet veel, omdat nu de grens van de liefheb berij genaderd is. Dat wil zeggen, dat bij die 65.000 bedrijven met paar den er heel wat zijn, waar het paard eigenlijk geen economische betekenis meer heeft. Men houdt dan een of meer pony's of een Haf linger of een Fjordenpaard, of zelfs een groot rij paard, maar verricht daarmee zelden agrarisch werk. In het algemeen kan men zeggen, dat de koudbloeds thans meer in aantal dalen dan de warmbloeds. De oorzaak is, dat er voor de laatste meer afzet te vinden is als men fokt. Men kan er ook wat méér mee doen dan ze voor wagen of ploeg laten lo pen. Een andere opmerkelijkheid is. dat de bedrijven zonder trekker maar mèt werkpaarden gemiddeld hetere geldelijke uitkomsten te zien geven dan de vergelijkbare bedrij ven zonder paarden en mèt trekkers. De trekker is en blijft duur Met de aanschaf van een trekker is een groot bedrag gemoeid. Of de machine bedrijfseconomisch duur is. hangt natuurlijk af van de hoeveel heid werk die men ermee verzet en van de aard van dat werk. Hiervoor zijn in kort bestek geen getallen te gezien. Ze verschillen van bedrijf lot bedrijf. Men kan onmogelijk zeggen dat vanaf een bepaald aantal ha. bouw land of weiland of combinaties daarvan een trekker rendabel is, want in elk der gevallen spelen tal van andere factoren mee: de grond soort, het bouwplan en dat wat men zelf doet of aan de loonwerker over laat. Wèl kan men in het algemeen vaststellen, dat men, bedrijfsecono misch gezien, beter twee werkpaar den kan houden (zonder inkomsten uit gefokte veulens) dan één trek ker van middelmatige prijs en sterkte. Als men dit zó stelt komt er altijd verzet. Men wijst er dan op, dat hel paard eet (ook als het niet werkt), dat het veel tijd kost om te voeren en uit te mesten enz. en dal men er geen hele dag mee dóórwerken kan. Die factoren zijn echter bekend en Gedeeltelijk geslaagde vlucht naar West-Berlijn WEST-BERLIJN, 21-10. Een echt paar met twee kinderen, dat in de ochtendnevel uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn wildé vluchten, is door Oostduilse grenswachten verrast en beschoten. De moeder en de beide kinderen konden West-Ber lijn bereiken, maar de vader bleef gewond op Oostduits gebied liggen. Hij is enige tijd later door grens wachten weggehaald. Op een andere plaats iis een 24- jarige Oostberlijner er zondagoch tend in geslaagd1 ongezien naar West Berliju te ontkomen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21-10. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 441 dieren aange voerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1630-1180; werkpaarden f 1610- 1220; 3-jarige paarden f 1260-915; 2-jarige paarden f 925-740; veulens f 665-310; hitten f 975-720; oude paarden f 1475-815. Slachtpaarden f 3,60-2,60 per kilo gram geslacht gewicht; jonge slacht paarden f 4,00-3,60 per kilogram ge slacht gewicht. De handel was willig. berekend. Zo is óók berekend wat een trekker gemiddeld aan onder houd, revisie en reparatie vergt en dan aan tijd en geld beide. De tijd is dan moeilijk in geld uit druk ken, omdat men de revisie van een trekker wèl kan verschuiven naar dagen met onwerkbaar weer, de stil le tijd enz., maar het verzorgen van paarden niet. Flitsen uit het buitenland SAIGON. De Amerikanen hebben veertien Noord Vietnamese gevange nen vrijgelaten. Dit heeft de Ameri kaanse ambassade in Saigon officieel bekend gemaakt. MADRID. De staking in een aan tal mijnen in Asturië in Spanje heeft zich uitgebreid. In totaal hebben thans 5.000 arbeiders het werk neer gelegd. NEW YORK. Op het 19de con gres van de internationale federatie voor ruimtevaart, dat in New York is geëindigd, hebben de V.S. een in ternationaal programma voor be studering van de oceanen met behulp van kunstmanen voorgesteld. KATMANDOE. Twintig mensen zijn omgekomen bij overstromingen na zware regenval in Oost-Nepal. PARIJS. Afgevaardigden van ne gen landen zullen hun regeringen ad viseren Indonesië langere tijd te ge ven voor de aflossing van kredieten die volgend jaar aflopen, zo is dn Pa rijs bekendgemaakt. MUNCHEN. Ongeveer 600 ex perts op het gebied van de lucht- en ruimtevaarttechniek trekken elk jaar uit West-Duitsland weg naar andere landen, waar zij meer kunnen ver dienen. Dat heeft hun vakbondsfede- ratie in München meegedeeld. BONN. De politie in Bonn is tot de conclusie gekomen, dat er geen verband bestaat tussen de zelfmoord van luitenant-kolonel Johannes Grimm (54) van het Westduitse mi nisterie van verdediging en de ge heimzinnige dood van de gepensio neerde admiraal Hermann Lüdke (57). MADRID. De Spaanse schrijver Gonzalo Arias (46) is in Madrid aan gehouden. Hij hield op zijn eentje een betoging voor de vrije verkie zing van een staatshoofd. Na negen minuten is hij opgepakt door recher cheurs. IS kaas uit het vuistje de g van goed idee bij de tv OEMOEAHIA. Volgens officiële militaire schattingen in Oemoeahia in Biafra zijn sedert het begin van de strijd minstens 4.000 Biafraanse burgers omgekomen bij Nigeriaanse luchtaanvallen. ST. PETERSBURG. De orkaan Gladys heeft in Californië twee men senlevens geëist. Er is voorts grote schade aangericht. De kracht van de orkaan is inmiddels afgenomen. WIDENBRUCK (W.-Dld.). Vier Britse militairen zijn omgekomen en 18 werden gewond toen hun vracht wagen nabij Wiedenbrück in botsing kwam met een goederentrein. SAIGON. Amerikaanse piloten hebben vrijdag 102 aanvallen op Noord-Vietnam gedaan, zo is in Sai gon meegedeeld. LONDEN. Het proces in Londen tegen beatle John Lennon en de Ja panse actrice Joko Ono is uitgesteld tot 28 november. Beiden werden aan gehouden wegens bezit van mari huana en verzet tegen de politie. WASHINGTON. Vice-president Hubert Humphrey, de democratische presidentskandidaat, heeft in Was hington gezegd dat de Verenigde Staten overleg met de Europese re geringen zouden moeten plegen om de wedloop in de verkoop van mo derne wapens aan Latijns-Ameri kaanse landen te staken. Een foto van de St. Lievenshuisjes, die stonden aan de Breestraat. Het prentje stamt uit de tw\ntiger jaren. De huisjes zijn helaas afgebroken, maar waren zeer karakteristiek voor Zierikzee. een mysterie-roman door Frank van Falckenoort De andere agent legdë zijn collega op de divan, haalde toen de ver banddoos uit zijn zak en liet de be wusteloze man aan een flesje rui ken, dat hij uit de doos had gehaald. „Laat maar even liggen. Willems," adviseerde Koks. „I'k geloof niet, dat heb erg is; straks komt-ie vanzelf weer bij." Ondertussen keek Koks vluchtig de kamer rond, toen zijn oog viel op een gordijn, dat zich enigszins be woog. Hij haalde zijn revolver weer te voorschijn en trad voorzichtig over het dikke tapijt naar het gor dijn toe, dat hij met een ruk open trok. Doch daarachter bevond zich niets anders dan een balcon, maar een der balcondeuren stond open. Koks deed het gordijn onmiddellijk achter zich 'd!icht en betrad toen het balcon. Met zijn scherpe ogen pro beerde hij de duisternis te doorbo ren, doch hij kon niets ontdekken, dat ook maar enigszins verdacht leek. Mistroostig ging hij weer naar binnen en zette zich neer op een dei- stoelen. „In die tijd dat wij boven waren," zo begon Koks, nadat hij weer eni ge tijd had nagedacht, „is er ie mand hier binnen geweest, die Bronkhorst buiten westen heeft ge slagen. Waarschijnlijk is dat de da der van deze moord geweest. Maar wat had hij te zoeken, nadat hij reeds meer dan een uur tevoren zijn misdrijf heeft gepleegd'? „Misschien weet Bronkhorst straks hierover wel wat meer te ver tellen," meende de andere agent. „Dat denk ik niet," veronderstelde Koks. „Ik geloof, dat Bronkhorst van achteren is aangevallen, te oor delen naar het feit, dat hij nog pre cies zo zat op zijn stoel, als toen wij weggingen." Intussen was Klein', de verslagge ver, een paar passen naar voren ge gaan en 'bekeek de vrouw op de vloer. „Mijnheer Koks," zei hij eens klaps, „die vinger In een wip was Koks bij hem en bekeek de vinger van de linkerhand, die Klein had aangewezen. De vin ger was ontveld en een paar drup pels bloed waren te voorschijn ge komen. „Aan deze vinger heeft een ring gezéten," concludeerde Koks, „een ring met een steen. Ik herinner me nu, dat ik 'die steen pas dm het licht heb zien flonkeren: een grote i~ode steen. Daarvoor is de moordenaar waarschijnlijk teruggekomen. Om die ring. Nu weten we in ieder ge val wat meer, hoewel het nog niet veel is. Dab 'kon wel eens een inge wikkeld zaakje worden." Hoofdstuk 3. De kamenier verdwijnt. Na een kwartiertje was Bronk horst weer bij kennis gekomen, doch zoals Koks reeds had verwacht, wist deze niets bijzonders te vertellen. Hij herinnerde zich nauwelijks, dat hij een slag op het. hoofd had gekre gen, doch de groeiende buil onder zijn weelderige haardos, was daar van toch wel een onweerlegbaar be wijs. „In ieder geval," zei Koks bijtend, „als ik je weer wat opdraag, ga dan in ieder geval zó zitten, dat je ook de deur in de gaten kunt houden. Want uit. deze deur is de dader ge komen." „Uit die deur, Koks?" vroeg Wil lems verwonderd. „En. ik dacht, dat de balkondeur open stond...." „Dat staat hij ook", ketterde Koks. roodoplopend. „Maar daardoor is hij weer verdwenen. Kijk maar in dit zijvertrek, dan zul je zien, dat daar ook d'e bal con deur openstaat!" Bronkhorst wreef zich intussen ove rzijn pijnlijke schedel, doch be waarde verder een stilzwijgen. On dertussen was Koks in zijn eentje in de kamer aan het snuffelen ge gaan. Hij keek eens in verschillende laatjes en kastjes, bekeek voorts een stapeltje brieven, welke hij zorgvuldig in zijn. binnenzak borg en bezag nogmaals het lijk van de zangeres. „Niet veel bijzonders", mompelde Koks; „ik zie op het ogenblik nog geen enkele draad, die mij enig hou vast geeft. Het enige, wat wij weten, is, dat d'e dader is teruggekomen en een ring heeft meegenomen. Zou hei- dus om die ring geweest zijn? Dan is het roofmoord, doch dat betwijfel ik, want in de lade hier ligt een portemonnaie met enig geld, terwijl deze halsketting, die op de grond ligt, ook wel niet van geringe waar de zal zijn. Er zit meer achter...." Opeens klonk boven een gil en op- niéuw gestommel. De vier mannen stonden perplex, doch Koks her kreeg onmiddellijk weer zijn positie ven. ..Wel alle drommels" schreeuw de hij, „het lijkt hier wel een spook huis! Vooruit mannen, naar boven! Bronkhorst. blijf hier, met je revol ver in de hand, want het kan ook wel een manoeuvre zijn om ons af te leiden!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5