Zakenstand van Schouwen-Duiveland hoorde over de B.T.W. B.T.W. STREEKNIEUWS AGENDA Zierikzeese Middenstandscentrale Er komen door invoering van de B.T.W. prijsstijgingen, maar hoe dat prijzenpatroon zal veranderen, is nog niet helemaal duidelijk. Feit zal blijken dat het totale ef- fekt zal neerkomen op een stijging van het algemene prijsniveau. Dat is ook de stellige verwachting van de Nederlandse ondernemers. Na tuurlijk zijn er berekeningen ge maakt, o.m. door het Centraal Planbureau en men kwam tot een stijgingspercentage van 1,3 maar of het daar bij blijven zal is niet zeker. Eigenaardig zijn de ver schillen in de door de B.T.W. te beïnvloeden soorten artikelen. Weeldeartikelen (enkele voorbeel den: t.v.-toestellen en cosmetica) worden goedkoper, maar kleren worden duurder. Daarop te wijzen is niet in eer ste instantie doel van dit artikel. Het gaat om de extra beslomme ringen die de zakenwereld door de berekening van de B.T.W. er bij krijgt. Op de maandagavond te Zierikzee gehouden vergadering van de Zierikzeese Middenstands- Centrale was op dit punt onrust en een zekere beduchtheid te be speuren. Na 1 januari staat de zakenwe reld wat betreft de omzetbelasting voor een geheel nieuwe situatie. Vooral de detaillisten krijgen daar nu ook mee te maken en er zal veel gecijferd moeten worden en gere kend en gesjouwd om het B.T.W.- stelsel enigermate volgens de offi ciële richtlijnen te hanteren. Na tuurlijk zegt men van deskundige zijde dat het wel meevalt, maar de praktijk is dat een groep optimaaf bezette mensen, nu ook nog eens een extra portie werk krijgt opge legd, dat toch feitelijk zich in de fiskaal-technische sfeer zou moeten afspelen. De bedoelingen „aan de top" wat betreft de B.T.W. zijn wel dui delijk. Men wil een mogelijkheid scheppen aan de grenzen een fis- kaal „schoon produkt" te hebben, zodat het buitenland (lees de E.E. G.-landen) 'er hun eigen belasting op kunnen leggen. Maar deze ma chinaties aan de top leiden voor de zakenstand tot een berg romp slomp, waar men van zou kunnen verzuchten: „hoe krijgen ze het verzonnen". Er zal overleg (veel overleg) no dig zijn tussen b.v. de detaillisten en de belastingdienst en op het punt van de prijzen is een inten sieve voorlichting nodig aan klein handel en fabrikanten. Een dood- nuchtere vraag is, of daar allemaal tijd voor is. De fiskale deskundi gen mogen in de B.T.W. (zuiver der dan de O.B. van 1955) een (noodzakelijk) ideaal zien, de za kenstand wordt opgescheept met een eindeloze reeks lastige som men. De eerste komen vlak na de jaarwisseling en daarna houdt het niet meer op. Samen aan het re kenen (en fakturen invullen): „ja, gezellig!" Herfsttentoonstellingen Jeugdvogelwacht De Jeugd Vogelwacht heeft herfst- ten toonstellingen georganiseerd op d'e lagere scholen van Schouwen- Duiveland. Een jury heeft inmiddels de prijzen bekend gemaakt. De uit slag was: eerste prijs: o.l.-school Ellemeet; tweede prijs: Theo Thijs- sensohool Zierikzee en derde prijs: o.l.-school te Burgh. Wij komen op deze schooltentoonstellingen nog na der terug. ZIERIKZEE Film in rrDe Lichtboei" In het jeugdclubhuis „De Licht boei" wordt donderdag weer eén film voor de jeugd vertoond. Het is ditmaal een Indianenfilm. In ver band met de herfstvakantie begint de middagvoorstelling, voor kinde ren 'tot en met 12 jaar, om 2 uur. Voor de jeugd van 13 jaar en ouder is er 's avonds om 8 uur voorstelling. KERKWERVE Causerie op N.C.V.B.-vergadering De N.C.V.B.-afdeling vergaderde in het verenigingsgebouw te Kerk- ELLEMEET, 21-10. De jaarlyk- se ouderavond van de openbare la gere school te Ellemeet werd vorige week gehouden. De belangstelling van de ouders voor deze avond was groot. Burgemeester en wethouders gaven met hun aanwezigheid blijk van belangstelling voor de school. Een welkomstwoord werd gespro ken door de voorzitter van de ou- d'ercommissie, de heer H. Geluk. Na dat de secretaresse, mevr. Giljam, de notulen had gelezen, gaf het hoofd: van de school, die heer B. A. Kievith, een overzicht van de belangrijkste schoolgebeurtenissen in het afgello- pen jaar. Medegedeeld werd dat op de begroting voor het schooljaar re kening zal worden gehouden met de aanschaffing van een nieuw t.v.-toe- stel, ter vervanging van het thans in ZIERIKZEE, 21-10. „B.T.W. (be lasting toegevoegde waarde) is geen nieuwe belasting, „die er nog eens bovenop komt", maar een wijziging van de wet op de omzetbelasting in dier voege dat een heffingssysteem is ontworpen naar de toegevoegde waaide. Sinds 1955 leek het er op dat de detailhandel geen omzetbe lasting betaalde, maar dit was slechts schijn, want indirect werd wel O.B. betaald. In het nieuwe systeem wordt voorzien in de betalingsnoodzaak van een bepaald percentage door elke on dernemer" Aldus mr. G. van Muiden op de maandagavond gehouden - door de Zierikzeese Middenstandscentrale ge organiseerde - speciale vooiiichtings- bijeenkomstt in verband met de ko mende invoering van de B.T.W. De zeer deskundige spreker wees op de bedriegelijkheid van de hui dige O.B.; het z.g.n. cascadesysteem, waardoor de ene belasting over de andere heen buitelt. Administratief is dat wel eenvoudig, maar het blijft een onoverzichtelijke zaak en de hui dige O.B. werkt ook in duidelijke mate concurrentieverstorend. Dit zijn echter de motieven niet geweest om te komen tot een ander systeem, in casu de B.T.W.. maar deel is in het kader van de E.E.G. te komen tot een zuivere belasting afrekening bij respektievelijk export en import. De ministerraad van de E.E.G. besloot destijds tot de invoe ring van B.T.W. en het wetsontwerp hiertoe werd destijds ingediend en aangenomen onder de toenmalige re- gering-Cals. Het systeem is dus ge lanceerd met het oog op het verkeer over de grenzen en heeft ten doel de concurrentieverstoring van het oude systeem te elimineren. Berekening B.T.W. De B.T.W. wordt berekend door uit te gaan van het verschil tussen in koop en verkoop en in mindering te werve, onder leiding van de presi dente mevr. Francke. Zij das een ge deelte uit Lucas 18 en hield naar aanleiding hiervan de meditatie. Ails spreker trad op de heer Con- standse( kringsecretarus van het. Ne derlandse Rode Kruis. Hij hield een lezing over het werk en de verschillende taken van het Rode Kruis. Spreker begon met iets te vertellen over de voorgeschiede nis, over oprichter en oprichting. Vervolgens besprak hij de organi satie, de wijze van bestuur en het besteden van het ingezamelde geld. Spreker belichtte hierna de verschil lende taken van het Rode Kruis. Hierbij werd zoveel tijd besteed aan de vakantieobjecten, in het bijzon der aan de boottochten met het hos pitaalschip „Henri Duniant", dat de andere taken niet of nauwelijks meer ter sprake konden komen. Mevr. Viergever dankte spreker voor zijn uiteenzetting en gaf gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkele dames gebruik gemaakt werd. Zij deelde nog mee dat de volgende vergadering gehou den zal worden op 20 november en dat luitenant Knot dan iet9 zou ko men vertellen over het werk van het Leger des Heils. Hierna sloot zij de vergadering met het zingen van Ge zang 280 vers 1 en met dankgebed. DREISCHOR Arbeidsongeval met zelflosser Vrijdag tegen het middaguur had de landbouwer L. J. de J. uit de Gaandersesweg alhier het ongeluk tijdens werkzaamheden op het land tussen een zelflosser en een aftakas terecht te komen. De J. liep veel schaafwonden op en moest naar het ziekenhuis in Zierikzee worden ver- vcei'd. In de loop van zaterdag kon hij echter weer naar huis terugkeren. NIEUWERKERK Mej. J. Bal, kapster alhier, ont ving - na 'examen - te Parijs het certificaat Modes et créations de Paris sélections <d' art, waarin de mod'ehaarlijn voor het nieuwe sei zoen is vastgelegd. Mej. Bal behaal de reeds drie achtereenvolgende ja ren een 'dergelijk certificaat. OOSTERLAND Mevr. I. J. Beije-Hanse overleden In de ouderdom van bijna 88 jaar overleed te Venray mevr. I. J. Beije- Hanse, afkomstig uit W'issenkerke. Ze was destijds een bekende figuur in het dorpsleven van Oosterland als echtgenote van de enige jaren gele den overleden heer J. C. Beije, vele jaren herbergier van het „Hotel Beije" aan het Marktplein!. (Momen teel beter bekend als het oude „Dorpshuis" op de Markt). Eertijds toen de reisgelegeniheden nog niet zo veelvuldig waren als tegenwoordig waren er altijd veel overnachtingen in het Hotel Beije, terwijl er altijd tal van vergaderingen en andere bij- bruikleen aanwezige apparaat. Hiermee heeft de school vaar El lemeet d'e primeur voor Sohöuwen- Duiveland. De heer Kievith vertoon de verder een zelfgemaakte film van koninginnedag en van het school- kampeerreisje van de vierde, vijfde en zesde klas naar Bergen op Zoom. Voor koninginnedag hadden de leer lingen zelf wagens versierd en daar mee een vierde en een zesde prijs be haald. In de pauze kon de herfstt'eratoon- stelling worden bezichtigd en daar na hield tandarts D. If. de Kup een lezing over tandbederf, verstandig sneepen en fuoridering van drink water. De burgemeester sprak hier na een woord van dank en waarde ring, waarna de voorzitter deze ge slaagde ouderavond besloot. brengen allerlei diensten, hulpstof fen enz., om het produkt van inkoop tot verkoop te brengen. Er zijn twee tarieven, het 12 "/o en het 4 tarief. Het eerste is het normale tarief; het tweede heeft betrekking op levens middelen e.d. De B.T.W. is ïn de praktijk uiteraard aan duizenden voorbeelden te illustreren. In het al gemeen ligt de B.T.W. in de diensten sector hoog. Van de percentagegetal len in beide tarieven wordt een ze ker percentage afgetrokken, zodat de in de praktijk te hanteren percen tages respektievelijk worden 10,71 en 3,85 Terzake van de B.T.W. is een „blauw boekje" verschenen, met een uitgebreide tabellering, die stringent gehanteerd dient te worden. Het produkt aardappelen bv. valt ender het 4 °'n tarief, maar „afge leide" produkten van aardappelen onder het 12 tarief. De tabellen moeten dus eng geïnterpreteerd wor den. Er zijn ook vrij stellingen, als banken, P.T.T., begrafenisonderne mingen en verschillende vrije beroe pen. Tot 1955 was de detailhandel - althans op het oog - vrijgesteld van O.B., maar de B.T.W. gaat dus ook (per 1 januari 1969) gelden voor de detaillisten. Faktuurplicht Na de behandeling van voor- en nadelen van vrijstelling B.T.W. (er is hiertoe een mogelijkheid), wees spreker op de faktuurplicht die on dernemers krijgen tegenover onder nemers. Van de endernemer aan de partikulier is de faktuur niet ver plicht. Bij annonceringen dient de volle prijs te worden vermeld, d.w.z. kostprijs plus B.T.W. Winkeliers mo gen het kasstelsel blijvend gebrui ken. De B.T.W. is verschuldigd over hetgeen bij betaling wordt ontvan gen. Bij het faktuurstelsel dient on middellijk de B.T.W. te worden be taald. eenkomsten werden gehouden. Zo was sedert mensenheugenis er op zaterdagmorgen steeds een bijeen-, komst van de plaatselijke landbou wers die altijd de naam „Koffiehuis" gebruikten. Toen dit alles tot het verleden ging ibehoren, zag de fami lie Beije er geen „brood" meer in en verhuisde naar Wissenkerke op NoordPBevelanid- waar ze het café „Wielerrust" aan 'de Voorstraat hadden aangekocht. Dit was in 1929. Sedertdien hebben nog verschillende andere hoteliers het café aan de Markt gedreven, totdat het tenslotte opgeheven werd. SPORT VOETBAL Zaterdagmiddag werd er op het sportterrein „De Saële" alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Duiveland I en het Nieuwerkerkse S.K.N.W.K. I, waarbij de thuisclub een volkomen verdiende zege wist te behalen. Hoewel de bezoekers, voor al in de eerste helft, goedj partij ga ven, was het al spoedig te zien dat Duiveland over de betere ploeg be schikte. In d'e 10e minuut was het M. d'e Bruine, die zijn ploeg de leiding gaf (1-0). Kort hierna wist Chris de Braai in duidelijke buitenspelpositie keihard in te schieten (1-1). C. Steenpoorte wist hierna een prach tige solo keurig af te werken (2-1). Nieuwerkerk bracht hierop de stand' weer in evenwicht (2-2), door te profiteren van een misverstand: in de ge'el-zwarte verdediging. Hierna een fel aanvallend Duiveland, waar bij de verdediging van de gasten on der zware druk kwam te staan. Tot twee keer toe werd een doelpunt met opzettelijk hands voorkomen. De Ondanks het feit dat de bezoekers over een technisch beter spelend elf tal beschikten, is het de reserves van Zierikzee toch gelukt op beide punten beslag te leggen. Zierikzee, dat nogal verzwakt was doordat het met een aantal invallers binnen de lijnen ver schijnen moest, liet voox-al in de eer ste helft een aantal uitstekende com binaties zien. In de vooi'hoede viel vooral het spel van rechtsbinnen Ravia op. Deze speler kan evenwel tot nog betex-e prestaties komen als hij iets minder liefde voor de bal gaat koestex-en. Zierikzee kon in de 30ste minuut de leiding nemen toen Wim v. d. Heek binnen de beruchte lijnen ten val werd gebracht, wat Vlissingen op een strafschop kwam te staan. In eerste instantie schoot Peter Vex'- kaart het leder op de lat, waarna hij de bal op zijn borst opving en in schoot (1-0). Volgens de spelregels een ongeldig doelpunt, daar dezelfde speler de bal tweemaal speelde, maar tot veler verbazing kende de scheids- rechter dit doelpunt toe (1-0). Met een fraaie kopbal voerde Jan Jonker in de 37e minuut, uit een voorzet van Stoutjesdijk, de voorsprong op tot 2-0. Ondanks het technisch over- wicht van de bezoekers, slaagden zij er niet in de goed ingrijpende ver dediging van de rood-zwarten op de knieën te brengen. In de 43e minuut werd het zelfs 3-0 door Wim v. d. Hoek, die, na goed aangeven van Stoutjesdijk, de doelman kansloos passeex-de. Na de rust ontwikkelde zich een gelijkopgaande strijd met wisselende kansen voor beide doelen. In geheide buitenspelpositie wisten de gasten na 27 minuten in de tweede helft de achterstand terug te brengen tot 3-1. De Zierikzee-voci'hoede kreeg hierna enige goede kansen om de zege de finitief veilig te stellen, maar hier van werd niet gepi*ofiteerd. Tien mi- De situatie wordt ingewikkeld voor gemengde bedrijven, omdat hierin produkten voorkomen die vallen on der het 12 "/o- als het 4 %t tarief. Voor de berekening bestaat een twee tal methodes. De zegeltjes-affaire ligt tegen de achtergrond van E.T.W. nog inge wikkeld. Op dit punt divergeren de standpunten van de Bond met die van de fiskus. Voor kleine onderne mers bestaat een glijdende schaal. Bij minder dan f 1200— B.T.W. wordt, niets betaald; voor hogere tussenbedragen een bepaald percen tage en boven de 1' 3000.wordt geen enkele reduktie meer verleend. Per 1 januari a.s. ïnoeten de oude voorraden worden ontdaan van de B.T.W. en vindt een terugbetaling plaats naar bepaalde percentagei'e- gelingen. Ook de bedrijfsmiddelen xnoeten „belastingsehoon" worden, maar dit zeu de overheid akuut miljarden kosten, zodat er een gedifferentieerde regeling is ontwerpen voor de toe komende jaren. Mr. van Mui den illustreerbë met behulp van berekeningen op een schoolbord verschillende calculatie- methoden. Hij verwees naar een speciale B.T.W.-brochui-e, die elke zakenman in de bus krijgt. Boven dien zal aan de materie een Teleac- oursus worden gewijld1 op maandag avond (herhaling op donderdag avond). „Het is noodzakelijk dat de ondernemer B.T.W.-minded wordt, wamt dit'is beslist geen zaak, die men aani de boekhouder kan over laten", aldus mr. van Muiden, die na de pauze verschillende vragen diepgaand beantwoordde, waarbij noodzakelijkerwijs het schoolbord opnieuw moest worden gebruikt. De druk bezochte vei-gadexing stonid1 onder leiding van de voorzit ter van de Zierikzeese Midden- stamdscen.trale de heer J. G. L. Sim mers. OOSTERLAND Bouw vier woningen Van het viertal woningen, dat ge bouwd is door bouwbedrijf Boogert alhier, aan de Stationsstraat zijn er momenteel twee bewoond door em ployés van) de firma Freriks alhier. De andere zullen ook spoedig volgen. Hiermee zal de bouwgrond aain de Sandströrn'straat opgebruikt zijn. BRUINISSE Jaarvergadering N.C.V.B.-afdeling Vorige week werd te Bruinisse de maandelijkse vergadering van de af- hieruit vei'kregen strafschoppen werden 'door L. de Bruine feilloos benut (4-2). Na de rust wérd de wedstrijd er niet mooier op. Na tien minuten spelen wist C. Steenpoorte een uitstekende voorzet van H. Dorst keurig in te koppen (5-2). Door moe dig volhouden kon SKNWK nog maals keeper vani der Rulle ver schalken en werdl tenslotte de eind stand 'bepaald op 5-3, voor Duive land. A.s. zaterdag krijgt Duiveland het nog ongeslagen Nieuwdorp op be zoek. Tegen sterke tegenspelers pleegt Duiveland vaak goede resul taten te bereiken, zodat een span nende wedstrijd te wachten zal zijn. Als alle spelers zich voor honderd procerit inzetten is de geel-zwarte ploeg niet itaij voorbaat kansloos. Voor 'de supporters een reden te meer om a.s. zaterdagmiddag 26 ok tober hun. ploeg op een sportieve wijze te steunen door hun aanwezig heid op „De Saële". nuten voor tijd kwam de overwin ning zelfs nog in gevaar toen Vlis singen uit een verwarde situatie voor het Zierikzee-doel de stand op 3-2 bracht. In de resterende tijd wist de Zierikzee-vex'dediging stand te hou den, waardoor het weer twee pun ten aan haar totaal kon toevoegen. SC Gastel-Zierikzee 4-2 Ondanks het feit dat Zierikzee een uitstekende wedstrijd speelde, heeft het toch met een nederlaag genoegen moeten nemen. Gedurende de eerste 20 minuten van de wedstrijd gaven de bezoekers volledig de toon aan. Met een uitstekend schot (van 30 me- ter) slaagde Jac. Willemse er in de 15e minuut in de rood-zwarten de leiding te geven (0-1). Nadat het of fensief wat was geluwd, kwam ex- meer evenwicht in het spelvei-loop. In de 30e minuut was het Kees La- zeroms die met een kopbal, waax-bij doelman Stoutjesdijk niet geheel vrij uit ging, de stand in evenwicht wist te brengen (1-1). In de 4e minuut na de hervatting kwam Gastel op goedkope wijze aan de leiding, toen Hatzmann een bal op zijn doelverdediger terugkopte, welke onhoudbaar in het net vex*- dween. Twee minuten later was de stand weer gelijk door Vermeulen, die na een goede aanval over links een voorzet van Lodewijk op dejiste wijze afx-ondde (2-2). Eén zwak ogen blik van doelman Stoutjesdijk stelde Van Beek in de 10e minuut in de gelegenheid de thuisclub weer een voorspx-ong te geven (3-2). Tevex-geefs trachtten de bezoekei's de stand een ander aanzien te geven. Vijf minuten later viel echter de definitieve be slissing door linksbuiten De Vet, die met een schitterend schot de eind stand op 4-2 bracht. deldnig Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond, gehouden. Als medi tatie van de presidente, mevr. de Groot-Fluijt, ditmaal enkele verzen van Psalm 103 en Psalm 138, die te voren samen werden gelezen. Na de pauze was het woord aan de heer C. van den Berge uit Tho- len, die een causerie hield over het onderwex-p „Christen eri amusement" De heer van den Berge begon met het laten draaien van een bandre corder, waarop zeven liedjes of mu ziekstukjes stonden, waaronder van Gert Timmerman, Chopin, Mahalia Jackson, Jules de Corte en anderen. Aan de leden werd gevraagd door middel van. een cijfer het gehoorde te beoordelen. De cijfers werden vergeleken en besproken, waarna de eigenlijke lezing begon. De heer van den Berge merkte op dat men dn. deze tijd wordt over spoeld met amusement, voorname lijk door wat we horen en zien via radio en televisie. Nu is het moei lijk een juiste keus te maken, voor al met opgroeiende 'kinderen. Als christen mcgen we ons amuseren, de ontspanning is ook een gave van God. De bijbel geeft ons daarover geen detailvoorschriften, zodat we wiet precies weten wat wel of wat niet mag, wel hoofdregels, onder meer in Philippensen 4 8. Er blij ven 'dan echter nog vele vragen over; wat de één accepteert zat de ander afwijzen. Laten we elkaar echter iniet beoordelen of veroorde len, maar in biddend opzien tot God onze weg 'gaan. aldus spreker. Na zijn causerie beantwoordde de heer van den Berge nog verschillen de vragen. Als presidente werd vervolgens gekozen: mevrouw M. vamder Spek- de Waal en als bestuurslid' .mevrouw A. van Kooten-Lawgerak. Met het zingen van een vers van het Bonds lied en dankgebed werd de vergade ring gesloten. Bouw keuzebouwwoningen kan starten Op een in het gemeentehuis te Bruinisse met de architect, de heer Nel'issen, ihet gemeentebestuur, het bestuur van de Chr. Woningbouw- vex'endgiMg Schouwen-Duiveland en de aannemers en onderaannemers plaats gehad hebbende bijeenkomst werden de laatste beletselen wegge nomen om tot de bouw van 12 zg. keuzebcuw-woningen te komen en werden de opdrachten verstrekt. Iedere aannemer zal vier woningen bouwen (Capelle, Deurloo, van Oeve- ren), aan die nieuwe geprojecteerde stx-aat 'ini plan West II. Na een aan loop van enkele weken hoopt men SCHAKEN Schaakwedstrijd lyceum-team tegen Chr. hhs Middelburg Zaterdag 19 oktober j.l. heeft het team van „Schaakvereniging Px-ofes- sor-Zeemanlyceum" in een uitwed strijd tegen het zestal van de Chris telijke H.B.S. te Middelburg ge speeld. Deze ontmoeting eindigde, evenals op 11 oktober tegen de H.T. S„ in een 3-3 gelijk spel, zodat het Zierikzeese zestal nu 2 match- en 6 berdpunten heeft.. De persoonlijke resultaten zijn als volgt: M.fStam-H. Uil 1-0; K. de Wolf- M. Krijger 1-0; H. Maljaart-J. den Boer 0-1; J. Olieslager-K. Steketee 0-1; H. Vos-P. Flikweert 1-0; T. Stol -B. Leeuwe 0-1. Totaal 3-3. 'De eerstvolgende wedstrijd zal pas wëer plaats hebben op 14 december a.s. Dan zal de Rijkskweekschool uit Middelburg naar Zierikzee komen. Van. deze ploeg werd! vorig jaar met 2%-3% verloren, maar geruchten deen de ronde, dat dit zestal aan zienlijk zwakker is dan vorig jaar. Daarbij komt nog, dat. het Professor Zeemanteam een verandering in sterkte naar de andere kant heeft ondergaan, zodat 'deze ontmoeting door de lyceïsten zeer optimistisch wordt tegemoet gezien. Schaakcompetitie „Tot Ons Genoegen", Bruinisse De vorige week gespeelde wed strijden in de onderlinge schaakcom petitie (derde ronde) hadden het vol gende resultaat: M. Houkamp-D. L. Schaap 1-0: P. J. van de Velde-A. J. Deurloo 1-0; A. van den Bergen-B. de'Ruiter 0-1; Th. Muller-A. van Wezel 1-0; D. Bremmer-J. Jumelet 1-0; H. van den Berge-A. de Rui ter 0-1. Vierde ronde: B. de Ruiter-J. Ju melet 0-1; P. Dolk-P. van de Velde 0-1; A. van Wezel-L. Houkamp 1-0; M. Houkaimp-W. Kootstra (afgebr.); d's. D. Bremmer-M. Haeclc 1-0. Vrijdag 18 oktober Werd gespeeld voor de competitie in d'e Zeeuwse Schaakbond tegen Zierikzee II. De ze wedstrijd werd door T.O.G. Bx-ui- nisse met 4-3 gewonnen. De persoon lijke uitslagen waren: M. Houkamp- A. de Spirt 0-1; B. de Ruiter- F. C. Tack V2-V2] A. de Ruiter-R. P. Ho- gerheidë 1-0; P. van de Velde-P. F. Trompet- 0-1; A. van dén Bergen:-A. M. van der Westen 1-0; A. van Wezel -A. van Westen 0-1: J. Jumelet-J. van As 1-0; Th. Mulfller-J. Hoogstra- te 1-0. KORFBAL C.K.B.-scheidsrechter leidde wedstrijd in Zierikzee Een aantal korfballers en korfbal- sters keken toch wel wat vreemd op teen op het -sportpark „Bamnink" te Zierikzee om 3 uur die wedstrijd tussen AU Ready I-Blauw-W.it II zou beginnen. Wat was namelijk het geval? De aangekondigde Z.K.B.- scheidsrechter M. Nieuwdorp uit Terneuzen moest onverwachts elders een wedstrijd leiden, waarna de Zeeuwse Korfbal Bond een vei'van ger had bestuurd. Toen de heer H. Kapenga het veld betrad bleek dit een scheidsrechter van de Christe lijke Korfbal Bond (CKB) te zijn, welke men gewoonlijk nooit op Schouwen-D'uliveland en in óverig Zeeland als scheidsrechter ziet flui ten. De heer Kapenga ,die zich sinds kort vanuit Gelderland in Goes ge vestigd heeft en zich nog geen ZKB- embleem had aangeschaft, was de eerste C.K.B.-arbitei*, welke een of ficiële korfbalwedstrijd leidde. begin november met de bouw te kunnen beginnen. Weer casco van nieuwe kotter aangekomen In d'e 'reparatiehaven te Bruinisse kwam opnieuw het casco van een nieuwe kotter binnen, gebouwd op de werf van de firma Velthuijs te Groningen. Het wordt de Stellendam 11 van de heer H. van Seeters. Het is ditmaal niet een kotter uit de se rie waarvan er al vier werden gele- verd, maar een hekko'tter. In het schip moet een Stork Dieselmotor worden gebouwd van 660 p.k., met Hcdi straalbu'is. Een Maaskant- winch zal eveneens aangebracht worden, terwijl verder het schip weer helemaal klaar moet worden ingericht). Door d'e speciale bouw vair deze kotter heeft men belang rijk meer ruimte gekregen dan op een kotter van het gewone type. De afmetingen zijn 22V2 bij 6.40. ZIERIKZEE Aan het Gemeente ziekenhuis te Dordrecht slaagde voor het diplo ma. A Ziekenveipleging, onze oud stadgenote mej. F. C. L. Bex-revoets. Woensdag 23 oktober Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, C.P.B. Donderdag 24 oktober Zierikzee Mondragon, 8 uur, ontmoetingsavond ax-tsen en predikanten van Schou wen-Duiveland. Jeugdclubhuis „De Lichtboei", 2 en 8 uur: filmvoorstellingen voor de jeugd. Dreischor 7 uur, ovei-di'acht Hexw. kerk. Vrijdag 25 oktober Huis van Nassau (Graanbeurs), 8 uur, slotavond zomeravondvoetbal, rayon Zierikzee. Land- en Tuinbouwschool „De Kluut", 8 uur P.J.G.-avond. Geen roulette in Seheveningen DEN HAAG, 19-10. Het huidige kabinet neemt, ook na hernieuwd kabinetsberaad, geen wijziging van de wet op de kansspelen in cvex-we- gir.g. Ook kan de minister van ju stitie niet bevorderen dat in Seheve ningen speelpraktijkpx'oeven worden genomen met het spel Roulex. Dit heeft minister mr. Polak van justitie b. en w. van Den Haag laten weten. In april had de gementeraad twee moties aangenomen om tot een gereglementeerde kansspelbeoefening- in Seheveningen te komen. De ene beoogde, dat de wet op de kansspe len zou worden gewijzigd, opdat de gemeente Den Haag een gereglemen teerde roulette in Seheveningen zou kunnen instellen. De andere ging over het spelen met Roulex. OENKERK. Op de Rengersweg ih Oenkerk is de achttienjarige sch.il- derskniecht H. W. Dijkstra uit Oen- kerk met zijn bromfiets verongelukt toen hij in botsing kwam met een te gemoetkomende auto. KOEKEN De literatuur heeft gezorgd voor een vraatzuchtig mens, die - laten we hopen als afschrikwekkend voor beeld voor de jeugd - zijn beroemd menu van een heel paard half, een koe en een kalf en zeven tonnen bier, tot zich nam. Op iets beschei dener niveau komt de werkelijkheid de fantasie nabij en men moet daar voor terug naar het begin van de dertiger jaren, toen er uit een be scheiden Schouws huisje in de pol der de geur van pannekoeken krin gelde. ,,'t Is avond en 't is rustens recht", moet de bewoner - met Ge- zeile - hebben bedacht, maar dan ditmaal toch wel een rust, versierd met - als gezegd - pannekoeken. Moeder stond aan het fornuis te bakken en de stapel groeide gesta dig. Even echter onderbrak zij het bakritueel, omdat er aan de deur, de ijzerharde kreet „volluk" werd gehoord. Voor de tijd van telefoons op die plaats en elektrische bellen, was „volluk'' de door de eeuwen ge heiligde roep om aan te kondigen, dal er iemand aan de deur is. Een kennis kwam even langs lo pen. Moeder - gul en gastvrij - vroeg het maar meteen: „Peuzel je geen koekje mee?" De man had snel be slist. „Dat kan ik wel doen, maar ik heb pas gegeten". In zo'n situatie is er geen gevaar, maar de man bleek een neefje van het „heel paard half", want hij nuttigde achter el kaar negen dikke pannekoeken en vond tussentijds- nog gelegenheid voor gezellige kout. Enfin, de familie was er diep van onder de indruk. Men zat al te wachten op de tiende koek, maar de man schoof zijn bord weg en legde een tweeledige verklaring af. Ten eerste dat de koeken lekker waren en ten tweede dat hij nu genoeg had. Een poosje bleef hij nog plakken, want tijd speelde niet zo'n rol in het oude Schouwen. Er was tijd om te kletsen en - zo was gebleken - pan nekoeken te eten. Toch zat moeder de gastronomi sche uitschieter van de kennis een beetje hoog en met een onvoorstel baar gevoel voor puntige humor zei ze, toen de man eindelijk naar huis ging: „Als je nog eens komt, „peu zel'' dan eerst thuis en blijf hier eten", allemaal in goed rond Schouws. Het is nog maar de vraag of je zo iets snapt na negen panne koeken! SCHIEREILANDMAN. Ouderavond openbare lagere school te Ellemeet Duiveland won verdiend van SKNWK (5-3) Zierikzeell won van technisch beter Vlissingen III: 3-2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2