Moskou-splintergroep steekt de kop op in Tsjeclio-Slowakije Oude man vermoord te Amsterdam Vietcong eist staking bombardementen Koningin bezoekt Ent Gelukwens voor Jansen en Loevesijn ropees congres Einde vlucht „Apollo-7" nadert Vogelscliade aan fruitteeltgewassen „Werknemers hebben seen recht op deel van winst of vermogensaanwas" ,Hong Koug-griep" Zeeland-route enkele kilometers korter door nieuw weggedeelte op N.-Beveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisilug 22 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20081 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. in ait nummer: Voorlichting over B.T.W. te Zierikzee SCHOUWEN DUiVELAND il3KjjfUMT iWtSSENKgRKS Ml«*/ «T" 2A»t»WS£K.DAM BEVELAND PRAAG, 21-10. In Tsjecho-Slo- wakije heeft een splintergroep de kop opgestoken die het huidige be wind ten val wil brengen en het land weer lot mcdelbcndgenoot van de Sowjet-Unie wil maken. Aanhangers van partijleider Dub- csk hebben het afgelopen weekeinde op protestbijeerrkomsten :n verschei den steden Je partij gevraagd cm een veroordeling van deze Moskou- groep, die geleid wordt door Antonin Kapek, een voormalige hoge partij functionaris en fabrieksdirecteur. De betogers spraken van een gevaarlijke provocatie en vonden dat de -Deden van de groep aan de kaak moesten worden gesteld als lieden die de een heid van de partij ondermijnden. Volgens berichten uit diverse on afhankelijke bronnen in Praag heeft de conservatieve splintergroep' de Tsjechoslowaa'kse justitie gevraagd om verzameling van bewijsmateriaal tegen hoofdredakteuren en t.v.- en radiocommentatoren die het volk verkeerd zouden hebben voorgelicht over de Russische invasie van au gustus. Deze mensen zouden wegens samenzwering tegen de SqWjet-Unie moeten werden berecht. De groep zou ook gepleit hebben voor het or ganiseren van schijnprocessen tegen Joden die een belangrijke ro'l in de hervormingsbeweging hebben ge speeld, zoals prof. Eduard GoMstiic- ker en de econoom dr. Ota Sik. De groep-Kapek heeft naar verluidt een anti-zionistische campagne in de zin. Zij zou daarbij willen aanvoeren dat Joden een belangrijk aandeel hadden in plannen om Tsjecho-Slowakije naar het westen te drijven. Naast Kapek zitten in de top van de splintergroep C. Mestek, die minis ter van landbouw was onder de af gezette president Novobny, een oude partijman genaamd T. Innenmann, en -nog een veteraan die Miroslav of Josef Jodas heet. Op Kapek na zijn ze al sinds jaren van het politieke toneel verdwenen en voor de mees te partijleden zijn het vergeten men sen uit het verleden. De groep-Ka pek, die op een bijeenkomst in Praag bijina twee weken geleden als offici ële oppositiegroep ontstond, streeft naar verluidt aan de hand van een tijdschema naar een confrontatie met Dubcek c.s. in het komend voorjaar, wanneer naar verwacht wordt een krachtige poging zal worden gedaan om pro-Russische elementen in de partijleiding te brengen. Achter de activiteit van deze groep zit naar men gelooft de speciale afgezant van het Kremlin, onder-minister Koez- netfov, „de man voor moeilijke pro blemen", die sinds de invasie bijna niet meer weg is geweest uit Praag. HONGKONG, 22-10. Het natio naal Bevrijdingsfront van Zuid-Viet- nam heeft via zijn persbureau laten weten dat alleen door onvoorwaarde lijke staking van de bombardemen ten op Noord-Vietnam een door braak kan worden bereikt op de vredesbesprekingen te Parijs. Het front riep de Amerikanen te vens op, het te erkennen als onmis bare gesprekspartner voor het be reiken van een politieke oplossing van de kwestie-Vietnam. De verkla ring van het front is overgenomen door het Noordvietnamese persbu reau. Het Bevrijdingsfront wierp zich op Twee dames omgekomen als de „enige vertegenwoordiger van het Zuidvietpamese volk. zowel de jure als de facto". Politieke waarne mers maken uit de verklaring op dat het standpunt van de Vietcong ten aanzien van een regeling' van de Vietnamese kwestie onveranderd is. kolendampvergiftiging AMSTERDAM, 21-10. In een huis in de Amsterdamse Runstraat zijn twee bejaarde dames door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. De slachtoffers zijn de 66- jarige bewoonster A. C. Vermeij en haar 68-jarige zuster C. A. Vermeij uit Vogelensang, die op bezoek was. De vrouwen, die ongehuwd waren, moeten in de loop van zondagmiddag zijn overleden. De stoffelijke oveiv schotten werden maandagochtend ontdekt. Gebleken is. dat de kachel, dig nog warm was, geheel met kolen was gevul-d. Duurste postzegels van de wereld NEW YORK, 22-10. Op een veiling te New York heeft een envelop met twee van de beroemde een-penny zegels van Mauritius gen bedrag van 1.36 miljoen gulden opgebracht - meer dan het dubbele van het hoog ste bedrag dat ooit op een veiling voor een postzegeel werd betaald. De brief van de envelop werd in 1S47 van Mauritius naar Bombay verzonden. De koper van de kostbare envelop is de Amerikaan Raymond Weill. DEN HAAG. 21-10. Minister Klompé heeft een felicitatie-telegram naar het tandemteam Jansen-Loevesijn gestuurd. De inhoud van het tele gram luidt als volgt: Tandem team Jansen-Loevesijn, uitstekend ge daan. Uw inzet gaf zilveren glans aan Nederlands wielereer. Onderte kening Minister Klompé. DEN HAAG. 21-10. H.M. de Ko ningin zal vrijdagmiddag 8 novem ber de openingsziUing van het Euro pees parlementair congres bijwonen, dat op initiatief van de Internatio nale Europese Beweging op 8 en J november in de Ridderzaal gehou den wordt. Het ligt in haar voorne men het congres ook toe te spreken. Zoals bekend worden op dit con gres parlementsleden alsmede de ministers van buitenlandse zaken van de meeste Europese landen ver wacht. Verwachting tot woensdagavond: Rustig en overwegend droog herfst weer met plaatselijk mist. Voor donderdag: Zon: minder dan 50 procent. Min.-temp.: omstreeks normaal. Max.-temp.: van ongeveer normaal lot 4 graden boven normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. 23 okt. Zon op 7.19, onder 17.29. Maan op 9.40, onder 17.48. 24 okt. Zon op 7.21, onder 17.27. Maan op 11.16, onder 18.20. Eerste kwartier: 28 okt. te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 okt. 24 okt. 3.58 v.m. 4.36 v.m. 16.08 n.m. 16.49 n.m. BROUWERSHAVEN 23 okt. 3.34 v.m. 15.52 n.m. 24 okt. 4.14 v.m. 16.34 n.m. Springtij: 24 okt. DE BILT, 22-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Bulgarije bevindt zich de kern van een krachtig en uitge strekt hogedrukgebied, dat het weer in een groot deel van Europa beïn vloedt. In onze omgeving zorgt het voor rustig herfstweer met middag- temperaturen van omstreeks 15 gra den, terwijl in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist gevormd wordt die overdag maar langzaam oplost. Een kleine storing in de hogere lucht lagen trok maandag over het Kanaal in de richting van België. Deze sto ring trekt de komende 24 uur lang zaam in oostelijke richting weg en beïnvloedt het weer in onze omge ving vrijwel niet meer. De tempara- luren ondergaan maar weinig ver andering. Toenemende eierexport HET WEEKOVERZICHT BARNEVELD. 21-10. Het is te verwachten dat de export van eieren dolt jaar 900 miljoen zal gaan bedra gen. Dit is ruim 200 miljoen meer dan in 1967. Deze verwachting sprak ii\ J. J. M. Hendrickx. hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt op een persconferentie in Barneveld uit. De heer Hendrickx zei te geloven, dat hiermee een om mekeer is gekomen in. de tot 1966 doorgegane daling van de export. De eieren worden op de markt gebracht door 80.000 legkippenbedrijven, een aantal dat in 1961 nog 170.000 be droeg. De gemiddelde eenheid per bedrijf wordt 'groter. KAAP KENNEDY, 21-10. Het Amerikaanse ruimteschip Apollo-7 zal, als alles volgens plan verloopt, vandaag (dinsdag) om 12.12 uur Ned. tijd ten zuiden van de Bermuda's aan valschermen in de Atlantische Oce aan neerkomen. De bemanningsleden - Walter Schïrra, Donn Eisele en Walter Cunningham - besteden nu al hun tijd aan de voorbereidingen voor de landing. De eerste stap zetten zij maandagmiddag, toen zij voor de ze vende maal de hoofdmotor in wer-' king stelden om de Apollo in de gun stigste positie voor terugkeer te brengen. De baan kwam wat dichter bij de aarde, tussen de 167 en 437 kilometer, 's Morgens had de beman ning haar zevende en laatste „televi sieshow uit de ruimte" gegeven. Optimistische stemming op conferentie donorlanden Limousine voor Johnson WASHINGTON, 21-10. President Johnson heeft maandag een circa 6l/z meter lange limousine gekregen die hem, op een grootscheepse mili taire aanval na, kan beschermen te gen elk gevaar. De door Ford gebouwde wagen heeft een kogelvrij glazen dak en een pantserplaat van ruim twee ton. Het bouwen van de limousine zou 500.000 dollar gekost hebben. De wa gen heeft een radio-telefoon die de president verbindt met het „zenuw centrum" van de Amerikaanse de fensie en ook een systeem dat hij kan gebruiken voor toespraken tol de massa zonder uit te hoeven stap pen. Voorts heeft de auto een ach terbumper die kan worden neerge laten om- als balkonvoor de lijf- ivacht van de president te dienen. BEN HAAG, 22-10. Maandag is in het Kurhaus te Scheveningen de conferentie begonnen van de inter gouvernementele groep inzake Indo nesië, die aangeduid pleegt te wor den als de conferentie van de do per maand geweest van de kosten van levensonderhoud sinds maart van dit jaar, hetgeen een uiterst gun stige situatie werd geacht. Er blijkt ook in zekere zin een tendens in de rechting der normalisatie van het economische leven in Indonesië. BELGRADO. De Zuidslavische regering heeft besloten de uitgaven voor de defensie in verband met de verslechtering van de internationale toestand te verhogen. norlanden. In zijn openingsrede betoogde de minister zonder portefeuille, belast met de ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, dat aan drie belangrijke pun ten aandacht dient te worden be steed: 1. een terugblik werpen op de jongste ontwikkeling; 2. een be spreking" van het te volgen beleid; 3e een onderzoek instellen naar de toekomst, vooral naar de behoeften aan buitenlandse hulp voor het jaar 1969. De eerste dag van de conferentie verliep verder in vrij optimistische geest. De laatste maanden heeft zich in Indonesië een zeer belangrijke ontwikkeling voorgedaan. Er is slechts een twee procent prijsstijging DEN HAAG, 21-10. Minister ir. P. Lardinois van landbouw en visse rij acht het euvel van de vogelscha- de aan fruitteeltgewassen niet van zodanige omvang dat het aanleiding zou zijn om een wijziging te brengen in het artikel in de jachtwet, waar bij het verboden is op zon- en feest dagen een vuurwapen te gebruiken voor het verjagen van vogels. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Krosse (K.V.P.)' die voorts had aangedrongen te bevorderen d'at tegen de vogels biologische bestrijdingsmiddelen worden toegepast. Minister Lardinois deelt mee dat een onderzoek gaande is naar moge lijkheden ter beteugeling van vogel- schade. Dit onderzoek wordt verricht door het Instituut voor Toegepaste Biologisch Onderzoek in de Natuur (I.T.B.O.N.), in nauwe samenwerking met de directie Faunabeheer en de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Overigens staat volgens de bewinds man geenszins vast dat. deze schade de laatste jaren sterk toeneemt. Veeleer bestaat de indruk dat zij van jaar tot jaar sterk wisselt. TOKIO, 22-10. Bij de betogingen in de grootste Japanse steden tegen do oorlog in Vietnam zijn maandag 331 personen gewond geraakt, van wie 171 in zieke nhuzen moesten worden behandeld. De politie heeft 740 arrestaties verricht. Gebouw gehandicapte bejaarden te Breda BREDA, 21-10. De Stichting voor Gehandicapte Ouden van Dagen te Breda heeft dezer dagen een nieuw onderkomen gekregen in Villa Mast- bosch aan de Burgemeester De Man laan 2. Het gebouw werd voor de nieuwe bestemming speciaal aange past en 'beantwoordt thans geheel aan de eisen. De opening vond za terdagmiddag plaats en -ging verge zeld van een druk bezochte recep tie. Vele familieleden van de pa tiënten kwamen een kijkje nemen en werden in groepen verdeeld door het gebouw rondgeleid. In de ver bouwde villa hebben de bejaarden thans de beschikking over een re creatiezaal, een keuken en een zes tal patiëntenkamers. Proces in Oost-Berlijn WEST-BERLIJN, 21-10. In Oost- Berlijn is maandag een proces be gonnen tegen de 18-jarige Erik a Berthold, dochter van de directeur van het instituut vQor marxisme en leninisme in Oost-Berlijn. en haar vriendin Inge Hunzinger wegens deelneming aan demonstraties, ge richt tegen de invasie in Tsjecho- Slowakije. Beide meisjes zouden na de invasie pamfletten hebben ver spreid, waarin onder meer stond: „Lang leve Tsjecho-Slowakije". Men verwacht, 'dat het proces t wee dagen zal duren. SCORPLOS (Griekenland). Jacqueline Kennedy, weduwe van de Ameri kaan president is in het huwelijk getreden met de reder Onassis. Professorale mening: AMSTERDAM, 21-10. In de vo rige nacht of in de vroege morgen- AMSTERDAM, 21-10. Het recht van de werknemers op een deel van de winst of een deel van de vermo gensaanwas kan niet worden aan getoond, zo zei pref. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar in de be drijf shuishoudkunde, in een rede, uitgesproken ter gelegenheid van de 88ste Bies Natalis der Vrije Univer siteit. Mussert-reportage gaat niet door HILVERSUM. 21-10. De V.P.R.O. heeft besloten die uitzending over de leider van de voormalige N.S.B., ir. A. A. Mussert, dlie aangekondigd is voor het programma van woensdag 23 oktober via Nederland II, niet te laten doorgaan. De V.P.R.O. is na melijk tot de conclusie gekomen, dat de uitzending van deze documentai re in zijn. huidige vorm tot een oor deelsvorming over het karakter van de N.S.B. en de figuur van Mussert zou 'kunnen leiden, die niet in de 'be doeling van de samensteller heeft gelegen en waarvoor de V.P.R.O. niet verantwoordelijk wil zijn. NEW YORK, 21-10. Bijna duizend politieagenten hebben zich maandag in New York in het kader van een langzaam-aan-actde voor salarisver hoging ziek gemeld. Ze gaven allen als reden voor hun thuisblijven „Hong Kong-griep" op. Hun vak bond, waarbij 22.000 agenten zijn aangesloten, ach'tte dit de aanneme- lijkste ziekte daar er inderdaad zo'n griepvirus in Amerika rondwaart. Betogingen in Japan De bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van de vrije gemeente in Amsterdam. De hoogleraar ziet geen oorzake lijk verband tussen arbeid en winst.. De winst, zo zei prof. Muiswinkel, is afhankelijk van de koopkrachtige vraag op de afzetmarkt en de beste- dingslceuze van de consument (waar uit de opbrengst voortkomt) en van het opgeofferde complex van pro- duktiemiddelen, waarvan b.v. ar beidskosten en grondstoffen bestand delen zijn. Wanneer de werknemer recht zou hebben op een deel van de winst, dan zou dit recht ook bestaan voor de leveranciers van de grond stoffen uit de ontwikkelingslanden, zo meent prof. Muiswinkel. uren is de 78-jarige weduwnaar R. Rcije, een alleenwonende winkelier in de Eerste Jan Steenstraat in Am sterdam, van het leven beroofd. De man werd vanmorgen om half tien in het tussenkamertje achter zijn winkeltje aangetroffen door een 14-jarige jongen, die hem wel helpt bij het doen van boodschappen. De tot nog toe onbekende dader of da ders hadden de man de schedel inge slagen met als vermoedelijk motief roef. De man was normaal gekleed wat er op wijst, dat hij of nog niet naar bed was gegaan of al uit bed was. Omtrent het tijdstip kon de po litie nog geen nadere gegevens ver strekken. Intussen wijst niets er op dat zich in het kleine huisje een vechtpartij heeft voorgedaan. Wel is duidelijk dat er naar geld is gezocht. De dader of daders hadden de bui tendeur aan laten staan, zodat de 14— jarige jongen zo het huis kon bin nenlopen. MIDDELBURG, 21-10. Dezer da gen vond voor het verkeer de open stelling plaats van het tweede ge deelte van de nieuwe Oost-West- verbinding op Noord-Beveland. Het nieuwe wegvak, dat een lengte heeft van 3,5 kilometer vervangt een be staande weg, die door de bebouwde kom van Geersdijk voert. Deze weg met een verhardings breedte van zes nieter, kan door ve le erin voorkomende bochten en het snel'heidsbeperkende effect van de bebouwde kom, alleen met zeer ma tige snelheid worden bereden. Het nieuwe weggedeelte, dat - zo als thans gebruikelijk is - als enkel- baans-autoweg is uitgevoerd, staat een veel vlottere afwikkeling van het verkeer toe. De weg begint bij de verbinding Wissenkerke-Geersdijk, bij het einde van het eerste gedeelte van de Oost- West-verbinding, welk gedeelte op 1 maart 1968 voor het verkeer .werd opengesteld. Het verkeer van de Zeelandibrug kan van het nieuwe wegvak gebruik maken door via enkele tertiaire we gen te rijden. Men moet dan bijna direct na de tol rechtsaf slaan, rich ting- Colijnsplaal en vervolgens, on geveer 1,5 km verder linksaf, rich ting Kortgene. De nieuwe route is aanmerkelijk korter. De kosten van het nieuwe wegvak bedroegen onge veer f 1.700.000,-. Op de kaart is het nieuwe weggedeelte bjj Wissenkerke met dikke stippen aangegeven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f i t t den zich in de schouwburg, t Niet alle toneelspelers bevin- 4 Hustig weer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1