„Maltarakkers" zongen in rusthuisIrene" Geref. Kerken wil van de „hoorreizen" af z.v.u. Boeiend concert van Kunstmaandorkest Jubilerende harmonie „Nieuw Leven" werd royaal bedacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 oktober 1968 Nr. 20083 Ouderavond openbare lagere school te Oosterland OOSTERLAND, 18-10. Donderdag vond in het Ned. Herv. verenigings gebouw alhier de ouderavond plaats van de openbare lagere school, onder voorzitterschap van de heer J. H. Stoutjesdijk Lz. Er was een goede opkcmst. De voorzitter sprak een welkomstwoord tct de aanwezigen, inzonderheid tot burgemeester Van Eeten, wethouder Stoutjesdijk en tot ds. Ommering. Verder tot de verte genwoordiging van de Schoolraad en Volksonderwijs, mevr. Koster-Bazen en de heer Bakker. In. het korte openingswoord wees spreker op de vooruiitgarag die te boeken valt bij het openbaar onder wijs alhier. Het leerlingenaantal is voortdurend stijgend en er bestaat een goede samenwerking tussen school, leerlingen en ouders. Nadat mevrouw Van d'er Maas-Bal de no- tulenlezing had verricht, deed de penningmeesteresse, mevr. Geelhoed- Boot, verslag van de stand der geld middelen, waaruit bleek dat de in komsten waren f 361,57 en de uitga ven f 340,66, alzo een goed slot van f 20,91. Mevr. Freriks en mevr. Van 't Hoff hadden de bescheiden gecon troleerd en in goede orde bevonden, waarvoor mevr. Geelhoed een dank woord ontving. De aftredende be stuursleden, mevr. Geelhoed-Boot en de heer C. Boogert LWz., werden beiden bij acclamatie herkozen. On der het motto: „Expresse" werden door een aantal' leerlingen, onder lei ding van de heer Troost verschillen de spelen uitgevoerd met een paeda- gogische ondergrond. Een drietal lie deren werden op de blokfluit ten ge hore gebracht, gevolgd door toneel spel. Zo was er ook een complete bokswedstrijd te bewonderen^ waar uit Adrie vain den Berge zegevierend te voorschijn kwam, nadat hij Piet van der Maas knock-out" geslagen had. In de pauze werd op koffie met koek getracteerd. Dia-serie Hierna vertoonde de onderwijze res, mej. Krijger, een aantal door haar vervaardigde lichtbeelden, eerst Uit 'eigen omgeving van de school en daarna verschillende, 'die ze maakte tijdens haar bezoek aain de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, dn de zo mervakantie. Deze kleurige serie was belangwekkend, er waren kiekjes uit een school in Amerika, niet alleen, maar ook de imposante bouwwerken in New York, Washington enz. kwa men op het doek. Het hoogste ge bouw ter wereld het Empire Buil ding in New York met zijn 102 ver diepingen werd door de juf bezocht en ook nam zij de kijkers mee naai de bekende Arlington begraafplaats, waar ze de graven van John en Ro bert Kennedy fotografeerde. Hierna onderzocht het schoolhoofd, de 'heer Boikenbaas, hoe men de pas weer verschenen schoolkrant vond over het algemeen, die veel van het schoolleven weergeeft. Men was vol daan over deze uitgave, die driemaal per jaar het licht ziet, gemaakt op eigen stencilmachine. Verschillende onderwerpen uit het blaadje passeer den vervolgens de revue, zoals b.v. het schoolzwemmen, schoolreisjes, melkuitdeling en ook hetgeen dooi de leerlingen zelf wordt geschreven. Er was weinig kritiek op deze zaken zodat het schoolhoofd hieruit kon constateren dat het op school nogal naar wens gaat. Nadat burgemeester Van Eeten enige vragen had gesteld over hel onderwijs, n.l. het verschil tussen de vroegere lagere schoolbenaming en de tegenwoordige benaming van ba sisschool, die door de heer Bolken- baas op duidelijke manier werden beantwoord, uitte de burgervader zijn vreugde over het feit dat alles op Oosterlands openbare lagere school zo goed reilt en zeilt. Duide lijk onderstreepte hij dat deze groei voor een groot gedeelte ligt aan de activiteiten van het onderwijzend personeel die alles in het werk stel len bet onderwijs op zo hoog moge lijk peil te brengen. Namens alle aanwezigen bracht hij de betrokke nen hiervoor een dankwoord. De voorzitter dankte het hoofd van de gem'eente voor deze waarderende woorden en tevens alle aanwezigen voor hun medewerking om 'deze avond zo goed te doen slagen. Nagekomen adfvertenl'n Heden overleejr in Jhel Zweedse Rod e/Krüis1'" zie kenhuis te Zierikzee, na een langduirg, geduldig gedragen lijden, onze lieve zuster, behuwdzus ter, tante en oud-tante KAATJE VIERGEVER op de leeftijd van ruim 72 jaar Zierikzee, 21 okt. 1968 Minderbroederstraat 18 Wolfaartsdijk: J. VIERGEVER-FONDSE Opperdoes J. VIERGEVER J. VIERGEVER-ZWAAN Zierikzee: J. J. VIERGEVER Neven en nichten De teraardebestelling zal plaats hebben donderdag 24 okt. a.s.. op de alge mene begraafplaats te Zie rikzee, voorafgegaan door een rouwdienst in één dei- zalen van. de Chr. Geref. kerk, Zevengetijstraat. Aanvang 13.15 uur. Gelegenheid tot condole ren in bovengenoemd ge bouw, van 15.30 tot 16.30 uur na afloop van de be grafenis. kerknieuws Rooipremie Twee kleuters gedood Andere beroepingsiuelhodiek verouderde boomgaarden in het verkeer ZIERIKZEE, 18-10. Heldere kin derstemmen klonken vrijdagmorgen in een voor kleuters nogal ongewone omgeving: de grote gemeenschappe lijke zaal van het rusthuis „Irene", waar vele bewoners en bewoonsters van het tehuis byeen waren en ge noten van een opgewekt programma met verrassingen, dat werd verzorgd door een dertigtal kleuters van de kleuterschool „De Malta rakkers". Het was een onverwacht maar feestelijk bezoekje dat de fleurig uitgedoste kinderen op deze vrijdagmorgen brachten en het werd een uurtje dat door de bejaarde dames en heren bijzonder werd gewaardeerd. Deze opgewekte onderbreking van de vrijdagse gang van zaken in het rusthuis „Irene" was een direct ge volg van de opdracht waarmee een vijftal kwekelingen van de Chr. Op leidingsschool voor Kleuterleidsters in Zeeland, gevestigd te Middelburg, naar Zierikzee zijn gekomen voor enige weken „lessen in de praktijk" aan de nieuwe kleuterschool „De Maltarakkei-s". En in het kader van deze opdracht organiseerden de kwe kelingen, de dames A. den Boer en A. Slager uit Brouwershaven, N. de Valk en R. Brouwer uit Nieuwerkerk en M. van Hove uit Zierikzee, dit verrassingsprogramma voor de be jaarde bewoners in „Irene". Het werd een bijzonder geslaagd uurtje met gezellige liedjes, waarin de kleuters zich aandienden met een stoer „Wij zijn de kinderen van de kleuterschool". Voor een aandachtig luisterend publiek vertolkte „Kleine Bettie" een lief gedichtje en verder zong de jeugd aardige successen uit het kleuterschool-repertoire, als „Ke teltje dik van buik", „Op de toren van Stavoren" en - met ritmische begeleiding - „De keizer van Hong kong". Nadat een drietal spelletjes aan het liedjesprogramma was toe gevoegd, boden de kinderen alle aan wezigen een zelfgemaakt werk stukje aan: een leuke tekening, plak- of knipwerk. Bovendien waren er kleurrijke verrassingen in de vorm van fraaie bloemboeketten, die, ver zameld in grote manden, de zaal wer den binnengedragen en door de kleu ters in de beste stemming werden uitgedeeld. Intussen was dit geva rieerde uurtje snel gevuld voor een dankbaar publiek. Bij dit geslaagde experiment van de Middelburgse kwekelingen waren o.a. aanwezig de directx'ice van het rusthuis „Irene", mej. M. Viergever, en de hoofdleidster van „De Malla- rakkers", mevr. De Jonge-v. 't Hoff.' (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 19-10. Een in de Ge reformeerde kerken en op „particu lier initiatief" gevormd landelijk comité beroepingswerk, heeft een systeem ontworpen om een eind te maken aan de bijzonder tijd- en geld- rovende manier waarop gemeenten, waarin een predikantsplaats vakant is, nu proberen om een nieuwe do minee te vinden. Het comité heeft aan alle gere formeerde predikanten een vragen formulier gestuurd, evenals aan. de gemeenten die een dominee zoeken. Dominees die van „baan" willen ver anderen kunnen aangeven in wat voor soort gemeente zij het liefst MANCHESTER. De spelers van Estudiantes krijgen voor het verove ren van de wereldbeker voor clubs ieder een bedrag van 2.5 miljoen pe sos (bijna 26.000 gulden). Anderhalf miljoen pesos voor het behalen van de titel en één miljoen pesos voor het uitkomen in beide wedstrijden tegen Manchester United. predikant willen worden. Anderzijds kunnen gemeenten allerlei gegevens verstrekken over de plaatselijke kerk en over hun wensen met betrekking tot de te beroepen predikant. Op die manier kan het comité (dat overi gens volstrekte geheimhouding ver zekert) dominees en gemeenten die bij elkaar „passen" in contact bren gen met elkaar. Volgens het comité kunn en de kos ten daardoor met ongeveer 80 pro cent worden gereduceerd, aangezien talloze tevergeefse „hoorreizen" wor den voorkomen. BRUSSEL. De burgemeesters van elf kleine gemeenten op de rechter Maasoever bij Luik hebben de waar schuwing ontvangen, dat het drink water van hun gemeenten veront reinigd is en ongeschikt voor men selijk gebruik, zo is uit Luik gemeld. De bevolking wordt gewaarschuwd het water zelfs niet gekookt te ge bruiken. DEN HAAG, 19-10. Sinds augus tus kunnen bij het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw premies worden aangevraagd voor h©t 'rooien van verouderde, dat wil zeggen voor 1950 geplante boom gaarden. Tot 1 Oktober zijn hiervoor 1568 aanvragen ingediend, omvattêhde 1918 percelen met 'een totale opper vlakte van 1827 hectare. Inmiddels zijn 565 aanvragen goedgekeurd met een gemiddelde subsidie van f 1.417 per geval. Per 'bedrijf bedraagt de te rooien oppervlakte gemiddeld 1 1/6 hectare, waarop gemiddeld 61 hoog- en halfstammen en 186 strui ken. Alles wordt in het werk gesteld om de aanvragen ten spoedigste af te werken, zodat voor 'die winter ge rooid kan zijn. De premie bedraagt f 15 per hoog- of h'alfstam en f 7,50 per struik, met een maximum van f 1500 per hectare. SEVENUM, 19-10. Op de Maas- breeseweg te Sevenum zijn twee kleuters van vier jaar oud, die uit de kleuterschool kwamen, bij het over steken van de rijbaan gegrepen door een vrachtwagen en op slag gedood. Gezien het levensgevaarlijke punt waren zij in eerste instantie reeds door de zuster van de 'kleuterschool' over de weg gezet, doch de kleuters zijn later weer de weg overgestoken. De namen van de kleuters zijn: Lon- nie Simons uit Grubbenvorst en Johnny Cox uit Sevenum. TEL AVIV. Acht Arabische ge vangenen zijn door de Israëlische autoriteiten vrijgelaten en, op hun verzoek, aan de Egyptenaren over geleverd. Dit is in Tel Aviv officieel bekendgemaakt. Het ,Aimez vous Brahms?" kon vrijdag in de Concertzaal moeilijk met ,nee" word enbeantwoord, solide en bezmningsvol als ide rusteloze werker, twijfelaar en zoeker tot klinken kwam in zijn concert voor viool en orkest in D groot Op. 77. Het Kunstmaandorkest - ditmaal onder leiding van gastdirigent Janos Sandor - zorgde voor een hoogge stemd herfstconcert, een verrukke lijke - door de Z.V.U. beschermde - traditie, die ditmaal helaas geen ade quate belangstelling kreeg van het publiek, dat nogal wat rijen openliet. De aanwezigen behouden de herin- Gouden feest te Ouwerkerk Zilveren onderscheiding voor twee leden (Van onze redakteur) OUWERKERK, 19-10. Het jubilerende „Nieuw Leven" zit stevig ver ankerd in de ziel van de plaatselijke burgerij. Dit werd nog eens extra duidelijk tijdens een zaterdagmiddag in het Dorpshuis gehouden, zeer ge animeerde receptie, waarop „teut Ouwerkerk" uitliep cm de gouden har monie te feliciteren. Er waren gelukwensen voor bestuur en leden, bloemen en geschenken en ere-metaal voor twee „oude getrouwen", de voorzitter de heer J. Boot en de heer M. A. Swenne, beiden werkend lid van de har- menie, sinds de oprichting in oktober 1918. Burgemeester A. A. van Eeten spelde beide - zeer verraste - muzikanten de ere-medaille, behorend by de Orde van Oranje-Nassau cp de borst. „Nieuw Leven" had zelf al voor een feestelijke introduktie gezorgd, want na een „nummertje" vóór het Dorpshuis, werden bugels en pistons in de zaal nog eens extra aangebla zen voor een drietal marsen. Was ,.De goede oude tijd" van Kappert er bij? Burgemeester Van Eeten, aanwe zig met de beide wethouders had veel woorden van lof voor de jubile rende harmonie. Feitelijke jaardag is vandaag (maandag), „maar het is om begrijpelijke redenen, dat het feest naar deze zaterdag ds verschoven", aldus Duïveland's eerste magistraat, die een accent zette op het doorzet- tingsvermögen vaar de oprichter, wij len de heer C. A. Swenne, die met succes streefde de dorpsgemeenschap een muziekgezelschap te geven. „Vooral voor die tijd - 1918 - was dat een hele prestatie, maar de in standhouding in deze tijd doet er niet De voorzitter, de heer J. Boot, krijgt de onderscheiding opgespeld. Ook de heer M. A. Swenne („man van het eerste uur") kreeg het zilver op de revers van burgemeester A. A. van Eeten. (Foto's: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). voor ondex*. want met name is het moeilijk een muziekgezelschap - ve- lerlei andersoortige afleiding' als ex- is - in stand te houden. Veel is te danken aan de oudere leden, die d'e koude van de nacht en de 'hitte van de 'dag hebben gekend". Geschenk van gemeente De liefde voor de muziek van de heer Swenne was groot en hij wist toenmaals bij de jeugd belangstelling te wekken voor de muziek, maar ook nu nog telt „Nieuw Leven" zijn jeugdleden. De gelukwensen van b. en w. wa ren onversxxeden van hartelijkheid en het cadeau van de gemeente voor de jubilerende harmonie - in handen gesteld van de voorzitter de heer J. Boot - bleek een fraaie klarinet, een onuitgesproken invitatie voor een nieuw lid of nieuwe leden. „Ik hoop dat uw harmonie er lan ge jaren profijt van zal mogen heb ben". De ïiex-en Boot en Swenne wer den hiei-na „voor het front" geroepen en kregen hun zilveren onderschei ding, waarvoor beiden dankten in hartelijke bewoordingen. Fantastisch bazarresultaat De voorzitter van het Bazarcoma- té de heer M. K. Romeijm zox-gd'e de ze middag voor een tweede verras sing, eex-st roemend de prestaties van de oude garde, die vaak na een lan ge werkdag - en een vrije zaterdag was er niet - in de avonduren aan muziekstud'ex-en toekwam. In de 'loop der jaren werd „Nieuw Leven" hoog opgestuwd en kwam zelfs uit in de a f deling „Uitmuntendheid' „Een prestatie dat een dorp van 400 inwoners er in slaagt dit gezel schap in stand te houden", aldus de heer Romeijn, die er aan: herinnerde hoe vaak er in de loop der jaren op de harmonie een (niet tevergeefs) be roep is gedaan. De heer Romeijn sprak hiexria over het fenomenale succes van de gehouden bazar ten bate van „Nieuw Leven". De bazar bracht netto op f 2701,96, welk bedrag op rekening van de jubilerende harmonie zal worden gestort. Een „schep geld" voor de hax-monie, nog aangevuld met f 180,-, de voorzitter ter hand gesteld door mevr. de wed. Romeijn, die met haar dames van het Comi té Bejaardenzorg dit geld bij'een- bx-acht met oliebollen bakken. Het begin Ter inleiding van de receptie had de voorzitter een kort historisch overzicht gegeven van de vijftig jarige harmonie. Hij wees*er op hoe de bevolking bij de oprichting „mu zikaal feitelijk analphabeet was". Voor de jeugd' was er vrijwel geen ontspanning. Men zocht het in de smidse en bij de travaille, maar de heer Swenne wist hier de l'eden voor de muziekvereniging te vinden. Hij spoorde hen aan lid te worden. De voox-zi'tter - zelf vijftig jaar lid van Nieuw Leven" - had nog dui delijke herinneringen aan de eex-ste repetitie, de eerste serenade en het eex-ste concert. Onnodig aanvullend nog te zeggen dat het zaterdagmiddag gezellig was in Ouwerkerk's Dorpshuis, waal zeer velen het bestuur kwamen fe liciteren. Talrijke bloemstukken werden aangedragen. Slotspreker was de heer J. M. Holm, die de feli citaties overbracht van V.V.V. Hij stond stil bij de eenvoud en de ech te romantiek van de harmonie. Na mens V.V.V. overhandigde hij een bedrag onder couvert. Voor de aanvang van die plechtig heid was een krans gelegd op het graf van de oprichter der harmonie de heor C. A. Swenne. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk OOSTERLAND. Woensdagavond, 23 oktober, 7.30 uur ds. J. van Prooien, Stavenisse. nering aan een avond van zeer ver fijnd en ovex-tuigend musiceren. In Brahms vioolconcert glorieei-de als soliste de talentvolle (en char mante) Russische violiste Liane Isa- kadse (leerlinge van Oisti-ach), een talent dat al lang niet meer vei'bor- gen is en met name in Fi-ankrijk een heel nadrukkelijk publiciteitsaccent kx-eeg. Liane Isakadse is een subliem vcoi'beeld van de muzikale „jeunesse dorée"; zij beschikt over een met pui-e muzikaliteit gelai-deei-de violis- tiek en een epatante techniek. Alleen al haar muzikale image is verbluf fend overtuigend (houding en stok- voering). Met name in het adagio, teer en melodieus van inzet, ont- x-oex-de deze jonge Russin, en met de flitsende en x-itmische finale maakte zij haar - reeds hoog gebrevetteexde - techniek boeiend waar. Het ox-kest vertilde zich niet aan dit talent, maar schetste breed en - hier en daar bewogen - het muzikale raam voor deze px-achtige solomuziek. Zuiver ox-chestraai gezien viel - naar ons gevoelen - 'ditmaal het accent op Schumann, wiens vierde Symfonie in d klein Op. 120 een indringende vertolking kreeg. Van het „ziemlich langsam" (maar daarin toch het „woedend woud van de violen") tot de bazuinen, die vroeg het slot in luiden, was er eien scherp gespan nen muzikale boog, fx-aai in de hand gehouden door de dirigent, die zijn bedwongen, maar duidelijk voelbax-e emotionaliteit, óp hét oxkest wist over te bx-engen. Het concert opende met het con certo grosso in F van Handel, één van de twaalf concert! grossi, die Handel in record-tempo componeer de, één van die onbegrijpelijke ver schijnselen in de kunst, die zullen blijven verbazen, zo-lang er mensen zijn die - in dit geval - van muziek houden. Bloemen en een onstuimig applaus waren er voor soliste en dirigent. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis van vrijdag 18 oktober In de uienpx-ijzen is thans wel enige verbetering te constatex-en. Be steedde men voor de middel van klasse I vox'ige week nog geen f 15, exportklaar in de baal geleverd, bij de veiling van vrijdag 18 oktober la gen deze bijna f2,- per 100 kg hoger. In St. Annaland noteerde de middel I van f 16,77 en f 16,81 en in St. Maartensdijk f 17,De drielingen blijven vrij constant en lopen van f Ï4,5G tot f 14,90. Naar de picklex-s is een behoorlijke vraag en deze ste gen dan ook tot bijna f 18De Stuttgarter picklex-s noteerden zelfs f 21.20. Het px-ijsniveau voor de uien middel klasse II ligt ongeveer f 2, per 100 kg lager, de hoogste notering was f 14,97. Dx-ielingen II voxiden een koper voor f 13,49. De uien die op het ogenblik x-echt- streeks van het land geleverd wor den, kernen in hoofdzaak alleen voor klasse II in aanmerking. De komende dagen zal het aanbod hier-van, mits hei weer droog blijft, ongetwijfeld toenemen. De eierveilingeii Ccöp. Veluwse eierveiling Baroeveld Aanvoer 601.851 stuks. Stemming redelijk. Per 100 stuks: van 52-53 gram f 11,91-12,49, 56-57 gram f 13,70- 14.19, 60-61 gram f 14,32-14.96, 64-65 gram f 14,76-15,19. Eierveiling Barneveld Aanvoer 208.800 stuks. Stemming kalm. Per 100 stuks: van 52-53 gram f 12,24-12,58, 57-58 gram f 14,12-14,61; 62-63 gram f 14,73-14,95, 66-67 gram f 15,00-15,18. Belgische eieren Aanvoer 208.000 stuks. Stemming redelijk. Per 100 stuks: van 57-58 gram f 13,84-14.01, 62-63 gram f 14,40- 14,53, 67-68 gram f 14,79-14,85. Eiermarkt Barneveld Aanvoer virca 2.100.000 stuks. Han del in kleine eieren vlug, in grotere redelijk. Per 100 stuks: van 50-58 gram f 12,00-14,40, kg-px-ijs f 2.40- 2.48; van 59-65 gram f 14,65-15,25. kg-pxijs f 2,48-2,35. Varkensmarkt Barneveld Aanvoer 61 stuks. Handel rustig. Biggen f 68,00-74,00 per stuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5