BORON mmms Het botert niet erg tussen boordbemanning en grondstation WINNAAR NO 76106 (CALTEX Jacqueline Kennedy in het huwelijk getreden met Onassis in het grote stoplicht spa Guerilla-operaties tegen Israël Wereldbank en ^e<>' van Russische strijdkrachten geboortebeperking blijft in Tjecho-Slowakije Den Haag heeft Gemeenschap van kerken Het E.E.G.- landbouM fonds MORRIS Zelfmoordpsychose in het Westduitse defensie-apparaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20083 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dil nummer O moerkerk's harmonie in het goud De Ajjollo 7 KAAP KENNEDY, 20-10. Er is een verschil van mening ontstaan tussen de bemanning van de in de ruimte zwevende Amerikaanse ruim tecabine Apollo 7 en de vluchtleiding op aarde. De drie astronauten willen tegen het voorschrift in geen ruim- tepakken dragen wanneer zij dins dag terugkeren. Zij vrezen namelijk voor trommel vlies-beschadigingen door de snelle drukverschillen bij hun terugkeer in de dampkring. Daarbij komt nog dat de drie mannen opnieuw een neus- verkoudheid hebben. Zij willen de mogelijkheid hebben tijdens de ver anderingen van de atmosferische druk hun neusvleugels dicht te knij pen en daarbij hard te blazen, zoals piloten bij -een snelle daling gewend zijn te doen. De ruimtevaarders hebben er latei- mee ingestemd hun ruimil-epakken en helmen te dragen wanneer zij naai de aarde terugkeren. Zij gaven daar mee gehoor aan de wens van de vluchtleiders die het gebruik van de ruimtepakken noodzakelijk achten voor de veiligheid der astronauten. Advertentie Deze zullen tussentijds wel even hun helmen losmaken om hun neus vleugels dicht te knijpen en hard te blazen om eventuele trommelvliesbe schadigingen door de snelle drukver schillen te voorkomen. De commandant van de Apollo 7. Waiter Schirra, heeft al enkele ma len met de vluchtleiding overhoop gelegen sinds hij in de ruimte is. Herhaaldelijk geeft hij lucht aan zijn ergernis over nieuwe „krankzinnige proeven", die men voor hem en zijn bemanning heeft uitgedacht. Welletjes Het eerste „incident" deed zich 13 oktober voor, toen Schirra botweg weigerde mee te werken aan een t.v.-uitzending latei- gevolgd door een woordenwisseling over de ves ten met medische apparatuur, die volgens Schirra te warm waren en die de ruimtevaarders niet Langer wild'en dragen. „Het is zo welletjes geweest", aldus de commandant, die liet weten dat de vesten waren op geborgen. Zondag klaagde Schirra geprikkeld over veranderingen, die steeds weer op het laatste moment in het werk schema werden aangebracht. „Ik ben van mening dat het slecht is vooi-be- reid en te snel is goedgekeurd", al dus de ruimtecommandant, die even later opmerkte „We hebben het ge voel dat een aantal experimenteurs daar beneden door jullie als heiliger dan God wordt aangezien. Wij zijn anders een flink stuk dichter bij hem op het ogenblik". WNNftAR f500,- T van d«' K°°l"dc lona VJIK ZO'W PWJS. Europa en de inval in Tsjecho-Slowakije PARIJS, 19-10. Het parlement van de Westeuropese Unie heeft in Pa rijs een aanbeveling aangenomen waarin de ministerraad gevraagd wordt in zijn komende zitting de consequenties na te gaan van het Russische optreden in Tsjecho-Slo wakije. De ministers moeten een po litieke basis zoeken voor een geza menlijke actie ter overkoming van de moeilijkheden (veroorzaakt dooi de recente Scwjetpolitiek) die ont wikkeling van een verdere ontspan ningspoli tiek in de weg staan. SKORPIOS, 20-10. Jacqueline Kennedy en Aristcteles Onassis zijn zondagmiddag op het eiland Skorpios in het huwelijk getreden. De 39-ja- rige weduwe en de 62-jarige Onassis gaven elkaar een eenvoudige trouw ring tijdens een Grieks-Orthodox^ plechtigheid in een kapel op het pri- vé-eiland van de Griekse scheeps- magnaat. Toen de linten, die hun handen samenbonden, waren verwijderd was overeenkomstig de Grieks-Ortho doxe ritus het huwelijk een feit. De bruiloftsgangers maakten vervolgens een langzame traditionele dans rond om het altaar ten teken dat de plechtigheid was afgelopen. Onder de dertig genodigden be vonden zich de twee kinderen van mevrouw Kennedy, John en Caro line. Het regende toen het paar naar de villa van de bruidegom terugreed. Deze had de telefoonverbinding na de plechtigheid voor de duur van een uur laten verbreken, waardoor de kleine groep journalisten, die toestemming had het kerkelijk hu welijk bij te wonen, van de buiten- CAIRO, 21-10. In Amman is zon dag een militair comité gevormd dat zich zal belasten met de coördinatie van de guerilla-operaties tegen de Israëliërs in bezet Arabisch gebied, aldus meldt hét Egyptische persbu reau; Het comité omvat ondermeer de organisatie voor de bevrijding van Palestina en de commando-or ganisatie El Fatah, twee der actief ste guerillabewegingen. Het is de bedoeling dat andere bewegingen zich aansluiten. De vorming van 'het comité was in juli aanbevolen door de Palestijnse Nationale Raad, die de verschillende Palestijnse verzetsorganisaties ver tegenwoordigt. Verdrag getekend BUENOS AIRES, 19-10. De pre sident van de Wereldbank, Robert McNamara, heeft gezegd dat een snelle bevolkingsgroei de grootste belemmering voor economische voor uitgang en sociaal welzijn is. Landen die geld van de bank vragen, moeten naar zijn mening ernst maken met geboortebeperking. De bank zal op dat gebied voorlichting geven aan de landen die dat wensen. Vooral in latijns Amerika .- zei hij - is de be volkingsaanwas zeer groot. PRAAG, 19-10. Alle militaire een heden van Oost-Duitsland, Polen, Bulgarije en Hongarije en een deel der Scwjet-strijdkrachten zullen op grond van het woensdag jl. ge tekende Russisch-Tsjechoslwaakse legeringsverdrag, binnen twee maan den na ratificatie van de overeen komst uit Tsjecho-Slowakije worden teruggetrokken. De achterblijvende Scwjet-eenheden zullen in speciale militaire districten worden gecon centreerd. DEN HAAG, 19-10. In een open bare bijeenkomst in de Grote Kerk in Den Haag is officieel de gemeen schap van kerken in de residentie opgericht. Daarmee volgen de kerken de lan delijke ontwikkeling van dé oecume nische beweging. Van de zomer werd de Raad van Kerken in Nederland opgericht en de Oecumenische Raad opgeheven. In tegenstelling tot de vroegere raad nemen ook de grote kerken deel in de nieuwe raad. In de gemeenschap van kerken is da vrijblijvendheid van de afzonderlijke groeperingen sterk ingeperkt. De kerken zijn vast besloten om samen te handelen, daar waar. zij hun ge scheidenheid niet langer kunnen verantwoorden, noch voor elkaar noch in hun gezamenlijke arbeid voor de wereld. In Den Haag zijn' de volgende ker ken in de nieuwe gemeenschap ver tegenwoordigd: de Doopsgezinde Broederschap, de Duitse Evangeli sche Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Quakers, de Remonstrantse Broederschap en de Rooms-Katholieke Kerk. Dooi- waarnemers zijn aanwezig: de Vrij Evangelische Gemeente, de Ueder- landse Protestantenbond en het Le ger des Heils. De directe bewaking vhn de wes telijke grenzen zal ook in de toe komst alleen aan de Tsjechoslowaak- se strijdkrachten zijn toevertrouwd. Dit heeft premier Oldrich Cernik in de Nationale vergadering in Praag meegedeeld, aan het begin van een debat over de Russisch-Tsjechoslo- waakse overeenkomst. De toespraak van Cernik werd door radio-Praag direct uitgezonden. De premier verbond de vertrou wenskwestie aan het regeringsvoor stel tot ratificatie van het verdrag, dat in werking treedt wanneer het door de parlementen van de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije is goed gekeurd. Auto reed in op graaf machine: twee doden ZEVENBERGEN, 20-10. Op de weg van Breda naar Dordrecht is vlak voor de Moerdijkbrug, een personen auto achter op een graafmachine ge reden. De 24-jarige echtgenote van de bestuurder en zijn tweejarig dochtertje zijn daarbij om ihet leven gekomen. De bestuurder, de heer Kielman uit Dordrecht, werd ernstig gewond. De graafmachine was van achteren verlicht met drie rode lich ten en voerde bovendien een geel zwaailicht. ge handen wereld was geïsoleerd. Door de lijf wacht va>n Onassis bemande pa trouilleboten bewaakten het eiland om te voorkomen dat ongenodigden voet aan wal zouden zetten. De huwelijksplechtigheid in het witte kerkje was zeer eenvoudig. Zij duurde slechts een half uur. De bei de kinderen van Jacqueline droegen brandende kaairsen,. 'terwijl archi mandriet Jolycorpos Athanassiou, een vriend van Onassis, het huwe lijk inzegende. Hij sprak daarbij in het Grieks en in het Engels. Geen operette voor bejaarden te Veenendaal VEENENDAAL, 21-10. De bewo ners van het bejaardencentrum De Engelenburg in Veenendaal mogen van hun directrice de operette „Vic toria en haar huzaar" (door het Haagse operette gezelschap) niet bij wonen. De personeelsvereniging van de Sweedse kogellagerfabriek in Vee nendaal, die de operette organiseert, had voor belangstellende bejaarden van het tehuis gratis kaarten be schikbaar gesteld. De directrice sloeg het aanbod ech ter af en weigerde de uitnodiging aan de bejaarden door te geven. „Het woord operette kennen we in ons bejaardencentrum niet. Bovendien bestaat de bevolking- van het tehuis voor het merendeel uit bejaarde in woners van Veenendaal en die had den vroeger geen behoefte aan ope rette, dus nu ook niet", aldus de di rectrice. De bejaarden van De Engelenburg zijn nu via een plaatselijk dagblad tot het bijwonen van de operette uit genodigd. SCHIPHOL. Na een in alle op zichten succesvolle tournee door Ca nada, die geheel aan de verwachtin gen heeft voldaan, is Toon Hermans op Schiphol teruggekeerd. De eerste stap op de Amerikaanse markt is gezet, de Amerikaanse show busi ness staat voor hem open. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men legt geen banden me-t le- HAAMSTEDE, 21-10. Gisteren (zondag) boekte de Verenigde Zeeuwse Aero Club, gevestigd te Haamstede, de vijfduizendste zweefvliegvlucht van dit jaar. Deze vijf duizendste" werd gemaakt door de vroegere instructeur van de V.Z.A.C., de heer J. Vastenouw, uit Rotterdam. Op een en ander komen wij in een volgend nummer nog nader terug. (Foto: Zierdikzeesche Nieuwsbode). Dader van moordaanslag te Bergen op Zoom in arrest BERGEN OP ZOOM, 20-10. De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft in samenwerking met de rijks politie de dader van de moordaanslag- op de Bergen op Zoomse industrieel Cliristiaan Rogier zaterdag in Hoo- gerheide gearresteerd. Het is de 21-jarige Jan Frijters uit Hoogerheide, die na diverse verho ren zaterdagmiddag een volledige bekentenis heeft 'afgelegd. In de nacht van vrijdag op zater dag werd in Bergen op Zoom een au to gestoten. In verband met deze diefstal werd Frijters aangehouden Bij 't verhoor bleek dat hij veel ge- BRUSSEL, 19-10. - De Europese Commissie verwacht dat de gemeen schappelijke landbouwpolitiek vol gend jaar 8,7 miljard gulden zal ver gen uit het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw; ll/2 miljard meer dan in het lopende jaar. De cntwerp-begroting voor het fonds, die de commissie een dezer dagen aan de Europese ministerraad heeft toegezonden, voorziet in een totaal aan uitgaven van 8,7 miljard gulden, waarvan 7,2 miljard voor de afdeling „garantie". De rest is be stemd voor „oriëntatie" van de land bouw en compensatiebetalingen aan Duitsland, Italië en Luxemburg. Voorlichtingscentrum crematoriuinbouw UTRECHT, 19-10. Het dagelijks bestuur van de Vereniging voor Fa cultatieve Crematie heeft, in over leg met het ministerie van binnen landse zaken, besloten tot de reali sering van een stichting „Voorlich tingscentrum crematoriuinbouw". die tot taak krijgt gemeente- dan wel provinciebesturen te informeren en te adviseren bij het bouwen en ex ploiteren van crematoria. De gemeen ten die gebruik willen maken van de stichting - er zijn al enkele aanvra gen binnengekomen - zullen tegen betaling adviezen kunnen krijgen. Voorzitter van de stichting wordt rar. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke van het ministerie van bin nenlandse zaken. Frontale autobotsing eist twee doden HENGELO, 20-10. Tegen kwart voor acht zaterdagavond is even buiten Hengelo op de rijksweg Hen- gelo-Almelo een auto-ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 59-jarige mevr. Dijkerman uit Almelo en de 25-jarige G. H. Hulsman uit Dalfsen. De heer Hulsman was medepassa gier van een auto, die plotseling op de linkerweghelft ging rijden en met drie tegemoetkomende auto's in bot sing kwam, met de laatste frontaal. In deze auto zat de omgekomen me vrouw Dij'kerman, waarvan de echt genoot zwaar werd gewond. De be stuurder van de auto waarin de heer Hulsman zat werd eveneens zwaar gewond. De vier bij de botsing be trokken auto's liepen zware schade cp. Het verkeer tussen Hengelo en Almelo was lange tijd gestagneerd. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosteriand Telefoon (01114)495 lijkenis vertoonde met de door de politie vervaardigde montagefoto van de vermoedelijke dader van de moord op Rogier. De verdachte kon geen alibi opgeven voor het tijdstip waarop de moord werd gepleegd en vertelde een verhaal dat niet bleek te kloppen. Een tweede verhaal bleek evenmin te kloppen waarna de be kentenis volgde. Vrouw beroofd van tas met 17.000 gulden ROTTERDAM, 20-10. In Rotter- dam is zaterdagavond omstreeks kwart over zeven de 52-jarige me vrouw L. van der Heijden-Hentzen beroofd van een boodschappentas met omstreeks 17.000 gulden. Het geld had zij opgehaald bij fili alen van de N.V. Wijnimport. Na haar bezoek aan het zesde en laatste filiaal aan de Bergsedorp- straat en op weg naar haar auto rukte een ongeveer 25-jarige man haar de tas uit de handen. Hij ver dween via een bouwterrein in het duister. Machinefabriek te Reuver moet sluiten REUVER, 19-10. De N.V. machine fabriek en handelmaatschappij „Me- hamij" te Reuver, waar chemische reinigingsapparatuur en afwerkma- chines worden vervaardigd, heeft wegens het wegvallen van belang rijke exportorders naar Frankrijk, de produktie moeten staken. De fabriek is gesloten. Hierbij zijn 38 werkne mers betrokken. Voor hen is bij de gewestelijke arbeidsbureau's in Venlo en Roermond een ontslagaanvrage ingediend. Deze is thans in behan deling. Voor het bedrijf is ook surseance van betaling aangevraagd. Pogingen worden nog ondernomen om tot een fusie te komen. Advertentie Tijdelijk wolkenvelden Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk wolkenvelden, maar mor gen overdag ook zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. Voor woensdag: Zon: minder dan 50 procent. Min.-temp.: van 1 tot 5 graden bo ven normaal. Max.-temp.: van 1 tot 5 graden bo ven normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. 22 okt. Zon op 7.17. onder 17.31. Maan op 8.05, onder 17.27. Nieuwe maan: 21 okt. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 okt. 3.20 v.m. 15.30 n.m. BROUWERSHAVEN 22 okt. 2.55 v.m. 15.15 n.m. Springtij: 24 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen zorgde een krachtig gebied van hoge lucht druk boven centraal Europa voor zonnig en 'droog weer in grote delen van west-Europa. In het weekeinde trok een depressie over Scandinavië naar het oosten terwijl het centrum van het hogedrukgebied zich naar het zuidoosten verplaatste. Hierdoor bereikte een zwak front behorende bij deze depressie het noorden van het land. In dit front is boven de Golf van Biskaje een kleine storing ontstaan, 'die de komende 24 uur dicht langs ons land naar het. noord oosten trekt. Tijdelijk kan deze sto ring bewolking brengen maar het blijft op de meeste plaatsen droog weer. Achter de storing verplaatst een rug van 'hogeluchtdruk zich op nieuw naar onze omgeving, zodat ook dinsdag opklaringen verwacht werden. Jongen sprong nil bus en verdronk ROTTERDAM. 20-16. Henny Luij- brechts, een jongen van 15 jaar uil Tilburg, is in de Nieuwe Maas in Rotterdam verdronken. Hij sprong bij het Spido-ponton aan de Wil- lemskade uit de nooduitgang van een bus die met de achterkant schuin naar het water was opgesteld. Een vriend, de 17-jarige Eduard Smol ders 'kwam ook zo in de Nieuwe Maas 'terecht, maar hij kon worden gered door een Zwitserse toerist, de 33-jarige beambte Erich Brunner uit Zürich. T.v.-reportage landing „Apollo-?''' HILVERSUM, 21-10. De N.T.S. neemt dinsdag 22 oktober een recht streekse reportage over van de Amerikaanse televisie van de lan ding van de bemande ruimtecapsule „Apollo 7" en wel van 12.45 tot 13.30 uur via Nederland I. In verband met de onzekerheid omtrent het pre- ciese tijdstip van de landing moet ten aanzien van de zendtijd nog enig voorbehoud worden gemaakt. BONN, 19-10. Een eerste luitenant van het Westduitse ministerie van defensie, de 52-jarige Johannes Grimm, heeft zich vrijdag op zijn kamer in het ministerie met een pi stool van het leven beroofd. Dit is de derde zelfmoord in de Westduitse strijdkrachten in de laat ste 'tien dagen. Op 8 oktober pleegde de vice-voorzitter van de Westduitse geheime dienst, generaal-majoor Horst Wendtland, zelfmoord; van een andere hoge officier, Hermann Lüdke, die bij het NAVO-hoofd- kwartier in Casteau werkzaam was geweest, werd dezelfde dag het lijk gevonden in het Eifel-gebergte. Het staat vrijwel vast dat hij in een spio- nage-affaire verwikkeld is geweest en eveneens zelfmoord heeft ge pleegd. Het ministerie van defensie in Bonn zei dat tegen Grimm geen en kele verdenking bestaat. De gezond heidstoestand van deze officier laat al enkele jaren veel te wensen over, zo werd meegedeeld. Hij heeft zich van het leven beroofd na een tele foongesprek met een militaire arts, met wie hij voor vrijdagmiddag een afspraak maakte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1