ZEVEN VIETCONG-DIVISIES TROKKEN ZICH TERUG Ruimtevaarders maken het goed De Binnenlandse Veiligheidsdienst Felle brand verwoestte fabriek te Tilburg Diepzeeduikboot verdwenen Jacqueline Kennedy huwt met Griekse reder Onassis Onderhandelingen Israël-Jordanië? Sinterklaas nu al in Brussel Zeventigjarig huwelijksfeest I Tuinman Zoon Geld nodig voor geëvacueerde Biafraanse kinderen in Gabon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20082 WAARIN OK5ENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Middenschouwen heeft sluitende begroting Wijziging in Vietnam? SAIGON, 18-10. Grote Noordviet- namese en Vietcongeenheden, die twee maanden geleden nog klaar schenen voor een nieuw algemeen offensief hebben zich achter de Zuidvietnamese grenzen, dat wil zeg gen ten noorden van de gedemilita riseerde zone, in Laos en in Cambod ja, teruggetrokken, zo is donderdag uit Amerikaanse militaire bron in Saigon vernomen. Volgens de zegslieden gaat het om ten minste zeven divisies. Hongarije trekt troepen terug uit Ts j.-Slowakije WENEN-BOEDAPEST, 17-10. Hon garije gaat zijin1 tax>epen uit Tsjecho- Slowa'kije terugtrekken. Volgens ra dio Boedapest heeft premier Jenoe Fock donderdag het parlement mee gedeeld dat de minister van defen sie opdracht heeft, gekregen „de te rugtrekking van de Hongaarse tro pen uit Tsjecho-Slowakije te orga niseren". Fock noemde het verdrag dat de stationering van troepen van het Warschau-pact in Tsjecho-Slo wakije regelt „een belangrijke stap in de richting van normalisering van de toestand in Tsjecho-Slowakije". KAAP KENNEDY, 17-10. De drie Ameriaanse ruimtevaarders, die nu de zevende dag in hun Apollo-7 om de aarde cirkelen, hebben don derdag gemeld dat hun verkoud heid iets is verminderd. Ze nemen geen medicijnen meer in. Donrn Eisele zei da;t hel feit dat geen van 'hen koorts blijkt te hebben, waarschijnlijk te wijten is aan een gebroken thermometer. De beman ning heeft heit donderdag druk ge had met de vierde televisieuitzen ding, navigatieproevenhet nemen van weerfoto's en het proberen of zij doelen op de aardbodem konden vinden. DEN HAAG, 17-10. In ons land heeft geen onnodige registratie plaats van personen door de binnen landse veiligheidsdienst. Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft dit meegedeeld in de openbare ver gadering van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit d'e Tweede Kamer. Hij antwoordde hier mee op vragen van het kamerlid drs. H. M. Franssen (arb.), die gevraagd had of. in ons land B.V.D.-registratie plaats heeft van betogers en/of van. leden van de C.P.N, of van andere politieke partijen. Postbode nam wraak na proces-verbaal SCHINVELD, 17-10. De Schin- veldse wachtmeester J. Bomhoff is verwond door een inwoner van Sohinrveld, die met een riek wraak nam voor een proces-verbaal. Tij dens een controle betrapte de wacht meester de postbode van H. op een overtreding van de vogelwet. Van H. werd toen hij een proces-verbaal kreeg zo woedend dat hij d;e politie man met een riök en met bieten te lijf ging. De wachtmeester moest zich onder doktersbehandeling stel len. De postbode werd in verzeker de bewaring gesteld. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering heeft Hanoi er donderdag van beschuldigd Zuidvietnamese kinde ren naar het noorden te ontvoeren, om hun een militaire opleiding tc geven. Talloze kleinere eenheden zijin in Zuidvietnam gebleven, maar zij ver mijden systematisch eik contact. Het stopzetten van de Noord Vietnamese activiteit is vooral merkbaar in de gedemilitariseerde zone en rondom de voormalige Amerikaanse basis Khe San, vlak ten zuiden daarvan. Drie divisies, die na het offensief van mei jongstleden in het zuiden van de zone waren gestationeerd, zijn ver dwenen, aldus de zegslieden. Zij hebben hun munitievoorraden achter gelaten. Geen tegenstanders Amerikaanse mariniers hebben ge constateerd, dat zich in de gedemi litariseerde zone geen tegenstanders meer bevinden. Rondom Saigon is de situatie de zelfde. De hoofdstad wordt niet lan ger bedreigd; alld/us een woordvoer- Nobelprijs letterkunde voor Japannees TILBURG, 17-10. Een felle uit slaande brand heeft donderdagavond het gebouwcomplex van de twijnerij en spcellerij van Robbesom N.V. in de Kapucijnenstraat in Tilburg in ruim een uur volledig verwoest. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het twee verdiepingen ho ge gebouw en over een vloeropper vlak van 1000 vierkante meter. Aan gebouwen, machines en voorraden is voor zeker een half miljoen gulden schade toegebracht. De brandweer, die het vuur van vier zijden met in totaal zestien stralen aantastte, kon uitbreiding voorkomen. Wel is een gedeelte van een muur terecht geko men op een achter gelegen garage- der van het Amerikaanse opperbevel. Drie divisies, die aan het TET-offen- sief en dat van mei hebben deelge nomen, zijn eveneens teruggetrokken. Alleen het regiment „Dong" Nai" be vindt zich nog ten noordoosten van de stad, zonder van enig initiatief blijk te geven. De Vietcongregimen- ten in de Mekongdelta schijnen er meer op uit te zijn de dorpen aan hun kant te krijgen dan om te vech ten. bedrijf, dat daardoor ernstige scha de opliep. De brandweer ondervond bij de blussingswerkzaamheden veel hinder van het publiek, dat niets van dte spectaculaire brand om het tientallen jaren oude fabriekspand wilde mis sen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het bedrijf was ver zekerd. Terwijl de brandweer nog druk dcende was, werd in de Enschotse- straat een binnenbrand gemeld, na dat een gasfles in brand was geraakt Door de ontstane steekvlam werden de bewoners van het pand, de heer T. en zijn zoon respectievelijk licht en zwaar gewond. Beiden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. STOCKHOLM, 17-10. De Nobel prijs voor letterkunde is donderdag toegekend aan de Japannees Jasoe- nari Kawabata. De Zweedse Academie voor Schone kunsten kende de prijs - ten be drage van 350.000 kronen (ongeveer 245.000 gulden) - aan de 69-jarige schrijver toe voor zijn „meester schap als verteller, waarbij met grote gevoeligheid de essentie van de Ja panse geest tot uitdrukking wordt gebracht". Kawabata woont in het culturele centrum Kanakoera buiten Tokio. Het is de eerste maal dat de letterkundige prijs naar Japan gaat. WOQDSHOLE (Massachusetts), 17-10. De Amerikaanse diepzee duikboot „Alvin" is in de Atlanti sche Oceaan verdwenen, 193 km ten zuiden van Kaap Cod, zo heeft het oceanografische instituut van Woods Hole bekendgemaakt. De „Alvin", die drie man kan ver voeren, had geen bemanning aan boord op het ogenblik, dat de ka bel brak, die haar verbond met het ..moederschip". Dit gebeurde tijdens de lancering van het vaartuig. De „Alvin" zonk onmiddellijk, want de cabine was niet gesloten. Zij ligt op een diepte van 1400 meter. De gezonken diepboot, die in 1965 werd vervaardigd, heeft in 1966 de kernbom gevonden, die vóór de Spaanse kust in de Middellandse Zee was terechtgekomen. Inbraak 111 kantoor DEN HAAG, 17-10. Bijna 17.000,- gulden aan' contanten en een ver rekijker van. f 550,- gulden zijn de afgelopen nacht buit gemaakt. Bij een inbraak in een kantoor aan het Jozef Israëlsplein in Den Haag. De buit lag in een archiefkast waarvan de sleutel dn een bureaula lag. Dj inbrekers zijn het pand binnengeko men aan de achterzijde waar een ruilt werd vernield. Viaduct in aanbouw ingestort BERGEN OP ZOOM, 17-10. Don- derdagmiddag is een in aanbouw zijnd viaduct over de spoorlijn Breda-Lage Zwaluwe, onder Prin senbeek, tijdens betonstorten gedeel telijk ingestort. Dit gebeurde buiten de spoorlijn. Vier personen werden hierbij licht gewond. De spoorlijn heeft geen schade opgelopen. Ar beidsinspectie en rijkspolitie stellen een onderzoek naar het ongeval in. Elektronisch herhouwen f WASHINGTON, 16-10. Ame- f rikaanse en Egyptische oud- f heidkundigen gaan met be hulp van elektronische reken machines en foto's een tempel van de Egyptische „ketterko- ning" Echnaton reconstrueren. De tempel werd in de 14de eeuw voor onze jaartelling ge bouwd. Nadat Egypte van Echnatons zonnecultus naar de Lradionele godsdienst was te ruggekeerd, werd de tempel vernield. De laatste honderd jaar zijn 35.000 stenen van de tempel teruggevonden, die voor andere gebouwen waren gebruikt. Ondanks hel grote lantal is het volgens de Egyptische geleerden niet mo gelijk de tempel weer geheel op te bouwenSinds 1966 wordt met Amerikaanse ge leerden van de universiteit van Pennsylvania samenge werkt om steen voor steen te fotograferen. De stenen zijn precies gelijk van afmeting en herkenbaar aan de inscripties en de reliëfs. Een elektroni sche rekenmachine zal vast stellen welke stenen bij el kaar horen en aanwijzing ge ven voor de manier waarop de foto's aan elkaar moeten wor den gepast. Tot dusver zijn ongeveer 25.000 steenblokken gefotografeerd. Weggelopen jongen terecht AMSTERDAM, 17-10. Dc 15-jari- ge Joseph Vlieger, die op 22 septem ber van huis wegliep en sindsdien spoorloos was, is terecht. De jongen werd gisteravond in Amsterdam aangehouden en overgedragen aan de kinderpolitie die hem vandaag (vrijdagmorgen) op transport naar Heerlen zal stellen. Hij werd om streeks zeven uur aan de halte Kei zersgracht en de Leidsestraat door politiemannen van >het bureau Sin gel unit een tram van lijn 1 gehaald. De politie kwam' hem door enkele tips op het spoor. Zolderbrandje met gevolgen AMSTERDAM, 17-10. De heer A. J. Metgod', firmant van. de plaatwer kerij De Forsta in de Amsterdamse Wenslauerstraat as met ernstige brandwonden naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht nadat zijn kleding bij een brand op de zolder van het bedrijf had vlamgevat. De brand ontstond toen de man. terwijl hij rookte, tinner op zijn broek morste. Zijn medefirant die hem te hulp kwam kreeg brandwonden aan de handen. De zolder brandde vrij wel geheel uit. Vier brandweerlie den raakten tijdens de blussing be dwelmd. Festiviteiten rond opening van de IJ-tunnel AMSTERDAM, 17-10. De festivi teiten rond de opening van de IJ- tunnel in Amsterdam zullen beslo ten worden met een groots vuurwerk in het Oosterdok. Een IJ-tunnel-feestmars gezongen doer Willy Alberti muzikaal bege leid door de Amsterdamse politieka- pel en wandelingen van vele duizen den Amsterdammers jong en oud en velen van buiten Amsterdam op za terdag 26 oktober dus voor de offi ciële opening door H.M. de Konin gin accentueren nog eens de vreug de over deze nieuwe oeververbin ding. Nu al hebben 13.253 wandelaars boven de 16 jaar zich aangemeld om op die zaterdag de'tunnel van bin nen te bekijken in een rustig tempo dat later niet meer mogelijk zal zijn want het is een tunnel uitsluitend voor rij verkeer. Een Mexicaans onderonsje van ko ninklijke bloede in Olympische sfeer. Prins Bernhard en zijn dochter Irene vervelen zich kennelijk niet tijdens de spelen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NEW YORK, 17-10. Jacqueline Kennedy trouwt met de Griekse re der Onassis. Haar moeder heeft dit donderdag in New York door een secretaresse laten bekendmaken. Het huwelijk, zo verklaarde de secreta resse, zal waarschijnlijk in de loop van de komende week worden vol trokken .Dag en plaats zijn nog niet vastgesteld. De weduwe van de vermoorde pre sident John Kennedy is 39 jaar, Ari- stoteles Onassis 62. Zij is Rooms-Ka- tholiek, hij Grieks Orthodox. Onas sis gaat door voor een van de rijk ste mannen ter wereld. NEW YORK, 18-10. Jacqueline Kennedy is donderdagnacht uit New York vertrokken voor een nonstop vlucht naar Athene. Zij was verge zeld van haar twee kinderen, Caro line en John. Verder waren aan boord, de twee zusters van wijlen president Kennedy. Jean Smith en Patricia L'awford, de vroegere vrouw van de acteur Peter Lawford. Het gezelschap nam plaats in een lijntoestel van de maatschappij, die eigendom is van Onassis. Het vlieg tuig stond met 85 passagiers aan boord klaar om voor een lijovlucht naar Athene te vertrekken. De pas sagiers werd verzooht uit te stappen en op een ander toestel te wachten, waarna mevrouw Kennedy en haar familieleden instapten en het toestel dadelijk vertrok. Volgens kringen uit de nabijheid van Onassis zal het huwelijk waar schijnlijk worden gesloten op het eiland Skorpios in de Aegaeische zee, dat eveneens aan de reder toebe hoort. TEL AVIV, 16-10. Het Israëlische blad „Maariv" meent te weten, dat binnenkort vredesbesprekingen zul len beginnen tussen Israël en Jor danië. President Nasser van Egyp te zou zich er niet tegen verzetten en de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, zou een geheime samenkomst hebben in New York met zijn Jordaanse ambtge noot, Abdoel Moneim Rifai. BRUSSEL. 17-10. Brussel is er dit jaar erg vroeg bij met het inhalen van, Sinterklaas. Hoewel het pas over zeven weken pakjesavond is, deed de <goedheiligman woensdag middag reeds officieel zijn intocht in de Belgische hoofdstad. Voor de duizenden juichende kinderen langs de route was de vroege komst ken nelijk geen bezwaar. BERGEN OP ZOOM, 17-10. In het algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom heeft het echtpaar L. Weijs (93) en E. van Dongen (92) donderdag zijn zeventigjarig huwe lijksfeest gevierd. Het echtpaar werden tal van bloemstukken en cadeus aangeboden, in aanwezigheid van alle familiele den. Omstreeks een uur kwam de burgemeester van Bergen op Zoom. drs. L. J. M. van de Laar, in gezel schap van zijn echtgenote gelukwen sen aanbieden: in de eerste plaats namens H.M. de Koningin, welke fe licitatie vergezeld ging van een brief en een grote taart. Namens het ge meentebestuur bood de burgemees ter een geschenk onder couvert aan. Mevrouw Kennedy ig weduwe sinds 22 november 1963. Zij heeft •twee kinderen, Caroline van 10 en John van acht. Onassis trouwde in 1946 de reders dochter Tina Livanos. Zij zijn in 1961 gescheiden. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen geboren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-10. Het K.N.M.I. deelt, mede: een zeer omvangrijk lage drukgebied beslaat vrijwel de ge hele oppervlakte van de Atlantische Oceaan en verandert in zijn geheel weinig van plaats. Daardoor kon in onze omgeving een rug van hoge druk tot ontwikkeling komen, waar door het buiige en winderige weer van de laatste dagen in een aange namer weertype veranderde. Bij weinig wind en opklaringen liep de temperatuur in de afgelopen nacht flink terug en ontstond op enkele plaatsen mist. De depressie op de oceaan stuwt zachte lucht via West-Frankrijk en Engeland noord waarts wat daar aanleiding geeft tot enige regen, terwijl in de hogere ni- veau's ook bij ons veel bewolking doordringt. Een zwak front zal za terdag dicht in onze omgeving ko men waarbij de kans op enige regen later toeneemt. Daar de rug van hoge druk boven ons land zich nog wat naar het oos ten verplaatst zal de wind naar rich tingen tussen zuid en oost draaien waardoor de temperaturen op een wat gunstiger niveau komen. Advertentie j U heli 01110-2887 en wij komen U gaarne vrijblijvend over het gehele eiland bezoeken met een ruime stalencollectie naadloos tapijt j; overgordijnen vitrages woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer met on geveer dezelfde temperaturen als vandaag; vannacht weinig wind. morgen overdag zwakke tot matige zuidelijke wind. 19 okt. Zon op 7.12. onder 17.37. Maan op 3.42, onder 16.48. 20 okt. Zon op 7.13. onder 17.35. Maan op 5.06, onder 16.59. 21 okt. Zon op 7.15. onder 17.33. Maan op 6.33, onder 17.12. Nieuwe maan: 21 okt. te 22.44. Voor zondag: Zen: meer dan 20 procent. Min.-temp. van 1 tot 5 graden onder normaal. Max.-temp.: omstreeks normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 okt. 1.16 v.m. 13.31 n.m. 20 okt. 2.01 v.m. 14.11 n.m. 21 okt. 2.43 v.m. 14.51 n.m. BROUWERSHAVEN 19 okt. 0.58 v.m. 13.25 n.m. 20 okt. 21 okt. 1.39 v.m. 2.19 v.m. 14.00 n.m. 14.37 n.m. Springtij: 24 okt. STOCKHOLM. Het Zweedse No- belprijscomité heeft de 'Nobelprijs voor de medicijnen toegekend aan d'e Amerikaanse hoogleraren Robert Holley, H. Gobind Khorana en Mar shall W. Ni ren berg. Dr. C. J. Hoogendijk terug in Nederland SCHIPHOL, 17-10. Donderdag- avend is de Arnhemse arts, dr. C. J. Hoogendijk, via Parijs uit Gabon op Schiphol aangekomen. Dr. Hoogendijk heeft gedurende een verblijf van een week in Gabon, waarheen thans ongeveer 1100 Bia fraanse. kinderen zijn geëvacueerd, voor de stichting „Terre des Hom mes Nederland" onderzocht of de Gabonese regering bereid is de kin deren voor medische hulp naar Eu ropa te sturen en hoe Nederland eventueel ter plaatse hulp kan bie den. „De regeringen van Gabon en Bia- fra zijn er huiverig voor om kinde ren naar Europa te zenden, omdat ze vrezen dat deze hulpverlening aangewen! zal worden voor politieke doeleinden", zo zei dr. Hoogendijk op Schiphol. „Het beste kan Neder land geld sturen naar Gabon, zodat de huidige - zeer primitieve - accom modatie aldaar verbeterd kan wor den. De kinderen zijn op het ogen blik verdeeld over vijf kampen ron dom de Gabonese hoofdstad Libre ville, waar ze onder bijna onhoud bare toestanden verblijven. Ze hok ken allemaal bij elkaar en soms Slapen er twee of drie in één bed of op één matras.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1