HET FALEN VAN GIBRALTAR De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar girorekening bijvoorbeeld. yoor 45 jaar... De verdwenen robijn t STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 17 oktober 1968 Nr. 20081 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Er is dus toch niets bereikt tijdens het Brits-Rhodesische topoverleg in Gibraltar. Zelfsyde bescheiden hoop die gewekt was, ging niet in vervul ling. De kans op overeenstemming was a priori gering, omdat. zoivel voor Wilson als voor Smith uiterst moeilijk was af te stappen van hun standpunt, hoezeer ook beiden er be lang bij hadden tot een oplossing te komen. En de kernmoeilijkheid is en blijft de Britse eis dat op zijn minst de voortgang naar een zwarte meerderheidsregering niet geblok keerd. ivordt, waarop Smith indertijd al heeft geantwoord: niet tijdens mijn leven. Cynische lieden mogen aannemen dat Wilson voornamelijk voor het gesprek naar Gibraltar toog omdat hij op die manier de publiciteit voor het conservatieve partijcongres kon door kruisen - wat ook aardig gelukt is. En dat Smith alleen maar ging om tijd te winnen nu zowel Por tugal als Zuid-Afrika er bij hem op aandringen tot een of ander soort vergelijk te komen. Maar dal is toch aanvechtbaar. Beiden hadden een echte noodzaak om een acceptabel akkoord te berei ken. Voor Wilson doemt in januari weer een gemenebestconferentie op, die vast en zeker dit keer nog on- KERKNIEUWS Ned.Herv. Kerk Beroepbaarstelling: drs. A. Geen- se, pred. voor b.w. (studentenpred. te Heidelberg). Ziegelhauser Land- strasse 17 .Heidelberg (D.), is be roepbaar. Beroepen te Gouderak: A. Steke lenburg, Lexmond; te Renesse: L. de Wit, Lemmer. Aangenomen naar Harderwijk: H. K. Stauttener, Amsterdam-Water- greefsmeer. aangenamer dan bij vorige gelegen heden zal reageren op het feit. dat de Britten niet desnoods met geweld een eind maken aan de Rhodesische rebellie. Teruggang Voor Smith, die al enige moeilijk heden gehad heeft met de uiterste rechtervleugel van zijn partij plus die van de oppositie, begint nu merkbaar te worden dat een paar jaar leven in isolement en onder boycot het land geen goed doel. Met name is de industriële ontplooiing niet alleen uitgebleven, maar er is kennelijk sprake van een teruggang. Dal treft nog niet direct de kwart miljoen blanken zo hevig, maar het betekent wel een voortdurende en onrustbarende stijging van de werk loosheid onder de bijna vier miljoen inheemsen. Dat is ook wat Zuid-Afrika als buur verontrust: daar weet men dat de kansen op gewelddadig verzei het kleinst zijn als de gekleurde bevol king althans in vergelijking met de onmiddellijke buren een zekere wel vaart geniet. Armoede en gedwon gen nietsdoen zijn de beste basis om een guerilla te beginnen. En hoe zeer Smith wellicht ook door de meeste Zuidafrikanen gezien ivordt als een geestverwant, men waardeert zeker .in regeringskringen' minder als in deze buurt een onrusthaard zou ontstaan. Niet voor niets is in Pretoria speciaal een minister actief om ondanks alles de relaties met de omringende landen zo redelijk mo gelijk le houden. Na het falen van het gesprek op de oorlogsschepen bij Gibraltar kan men niet zeggen dat alles bij het oude blijft - eerder dat bij het ver vliegen van de hoop op een redelij ke oplossing de weg 'vrij is gekomen voor de scherpslijpers zowel onder de blanke kolonisten als onder de zwhrte Rhodesiërs. zichtbaar voor het publiek aanwezig is. Doordat alleen bepaalde attribu ten en lichaamsdelen worden be licht, lijkt het alsof die een eigen leven gaan leiden. Om deze toverachtige effecten wordt ..Het Zwarte Theater" dan ook wel „Het Betoverende Theater" ge noemd. Het programma is zeer af wisselend en buitengewoon geestig. De belichting is van een ongekende geraffineerdheid. Het ensemble heeft gedurende de laatste jaren een we reldreputatie venverven. Tournees werden o.a. gemaakt door Noord- en Zuid Amerika en Australië. ZIERIKZEE Vijftig jaar N.V.V. Bestuurdersbond De N.V.V. Bestuurdersbond her denkt op zaterdag 2 november a.s. het vijftigjarig jubileum. Ter gele genheid van dit gouden feest wordt in de bovenzaal van het Huis van Nassau een receptie gehouden. WESTERSCHOUWEN Moet Nebularia verdwijnen! Het vogelringstation „Nebularia" te Westerschouwen loopt gevaar te moeten verdwijnen, omdat een weg dwars door de vinkenbaan is gepro jecteerd. Dit vogelringstation is voor kennis van de vogeltrek en voor het leven van de vogels die hier voor komen c.q. broeden wel bijzonder belangrijk gebleken, gezien de op merkelijke resultaten die 'in de jaren van haar bestaan zijn geboekt. Het is daarom te hopen dat een oplos sing zal kunnen worden gevonden om deze belangrijke instelling op natuurwetenschappelijk gebied voor Schouwen-Duiveland te kunnen be houden. OOSTERLAND Collecte „Kinderzorg" De busjescollecte ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middel burg, die wekelijks wordt gehouden door Alberdien Beije, Jannie Boo- gert, Cor van den Berg, Klazien Dooge en Nellie Dooge, onder lei ding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas, bracht in het derde kwar- taal van dit jaar op de mooie som van f 148,91. Opbrengst Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte werd alhier gehouden, onder leiding van mevr. M. J. Stoutjesdijk- van 't Hoff. dooi de dames: mevr. J. van 't Hoff- Dorst, mevr. M. van der Maas, van 't Hoff en de jongedames: Riet Boo- gert, Tonnie Capelle, Willie van dei- Have. Tannie van 't Hoff. Marja van der Maas, Marlijn van der Maas en Riet de Later. De opbrengst bedroeg de mooie som van f 187,55. WESTENSCHOUWEN. Een kleine ijzeren veepont liep alhier op het strand, gemerkt Pax 24. Men zal trachten het vaartuig te bergen. ELKERZEE. Er worden pog'ngen in het werk gesteld te komen tot het oprichten van een mondharmonika- korps. Een 20-tal jongelui heeft zich hiervoor reeds opgegeven. ZIERIKZEE. Bij K.B. werd het oud-hoofd der chr. school hier ter stede, de heer D. Mulder, benoemd lol ridder in de Orde van Oranje Nassau. ZIERIKZEE. Van regeringswege is medegedeeld dat er geen premies meer betaald worden op het doden van zeehonden. BURGH. De veefokkersvereniging alhier heeft te Barendrecht een jon ge fokstier aangekocht van prima afstamming. KERKWERVE. De schipper v. d. S. uit Ouddorp, wilde - met de O 3 varend op de Oosterschelde - een lantaarn op zijn vaartuig bevestigen. Hij verloor het evenwicht, geraakte te water en verdronk. RENESSE. In de vergadering van onderwijzers uit westelijk Schouwen werd een aktie overwogen tegen de regeringsplannen inzake de salari ëring. ZIERIKZEE. Per 1 november wordt het Huis van Bewaring buiten dienst gesteld. De cipier wordt naar Utrecht overgeplaatst. ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemene Ontwikkeling'' draaide de film: „De blauwe vogel", naar het beroemde boek van Maurice Maeterlinck. ZIERIKZEE. Op het redaktiebu- reau vervoegde zich de globetrotter reiziger L. Thijs te Rotterdam, die te voet een wereldreis ivil maken. BRUINISSE Nieuw vaartuig voor de sportvisserij De heer W. de Graaf te Bruinisse, eigenaar van het sportvissersvaar tuig „Albatros", kocht er vorige week een tweede vaartuig bij. Dit •is nu reeds het 13e vaartuig uitslui tend uitgerust voor de sportvisserij, dat. van Bruinisse uit dagelijks of wekelijks de Zeeuwse Stromen op vaart met hengelaars aan boord Daarnaast zijn er nog een menigte kleinere bootjes die wekelijks wor den verhuurd. „Hoe of ik dat zo gauw weet? Ja, je bent verslaggever of je bent het niet, hè? Wat? O. dat moet je niet vragen, dat komt morgenochtend wel. Of de zaak safe is? Maak je maar geen zorgen, ouwe jongen; op het ogenblik bel ik je uit de wo ning, waar ze de zangeres dood heb ben aangetroffen. Nee, meer zeg ik op het ogenblik nog niet, want ik weet niet meer. Wat zeg je? Kans? Nou. daar kon je wel eens gelijk aan hebben. Misschien is dit wel de kans van m'n leven. In ieder geval zit er een baal copy in! Tot straks, dan zal ik je nog wel bellen!" Met een tevreden gezicht hing Jopie de hoorn aan de haak en toen hij naar boven liep, mompelde hij in zichzelf: ..Ik geloof warempel, dat j'- Eii-i je kans gekregen hebt, Jo pie Klein. Hoofdstuk 2. Rechercheur Koks bemoeit er zich mee. Nauwelijks had de klok van de Grote Kerk het eerste uur na mid dernacht geslagen, of er reed een motor met zijspan de Slachthuis- straat in. Voor een van de vele wo ningen, die precies op elkaar lijken, stopte 'de motor, een agent in uni form sprong er vlug uit en belde aan. Even daarna werd er boven een raam opengeschoven en een sla perige stem vroeg, wat er aan de hand was. „Rechercheur", zei de agent, ,.dc hoofdcommissaris stuurt me naar u toe. Er is een moord gepleegd. We hadden u al gebeld, doch we konden geen verbinding krijgen". „Dat klopt", antwoordde Koks la- koniek, want hij was de bewoner van het huis; „mijn toestel is kapot. Wat er aan mankeert, weet ik niet. doch sinds gisteravond kan ik niet meer bellen. Maar wacht even, bin- Auto's beschadigd bij botsing Maandagmorgen had een autobot sing plaats tussen een Mercedes, be stuurd door mevrouw D.-IJ. en de splinternieuwe Ford Taunus van de heer v. d. V., beiden uit Bruinisse, op de hoek Dellastraat-Noorddijk. De-heer v. d. V. kwam uit de Delta straat, mevrouw D. uit de Groene weg. Zij verleende geen voorrang aan de van rechts komende heer v. d. V. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. maar beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. nen enkele minuten ben ik er". Het raam werd dichtgeschoven en het duurde inderdaad nauwelijks vijf minuten, of Koks opende de voordeur en stapte vlug naar buiten, nam plaats in het zijspan en toen reden de beide politiemannen in snelle vaart de Slachthuisbuurt uit, de nieuwe brug over, dwars door het Rozenprieel naar de Hout. Bin nen een paar minuten stopte de mo tor reeds voor de bewuste woning aan de Dreef. Bij stukjes en beetjes had de agent tijdens de snelle rit het gebeurde verteld en zo wist Koks dan reeds voordat hij de woning was binnengetreden, dal de beken de Amerikaanse zangeres Jane Wil son vermoord was aangetroffen. Vlug" stapte hij naar binnen door de voordeur, waar nu een agent dè wacht hield. Bovengekomen trof hij daar nog steeds agent Bronkhorst aan, alsmede de uit het ziekenhuis geroepen arts en voorts natuurlijk de verslaggever van „Het Laatste Nieuws". Koks groette de aanwezigen op zijn gewone korte manier, keek eens vluchtig rond, trok zijn tweedjas uit en liep toen naar de vrouw ,die nog steeds in dezelfde houding op de vloer lag. Vragend keek hij de dok ter aan, die slechts bevestigend knikte. Men behoefde elkaar niet veel te zeggen. Trouwens. Koks had zelf al met één oogopslag bemerkt, dat de vrouw, die daar op de vloer lag. dood moest zijn- „Hebt u de doodsoorzaak al vast gesteld, dokter?" vroeg Koks, ter wijl hij een pijp en een half gevuld groezelig zakje tabak uit zijn col- bertzak haalde. „Jawel, mijnheer", antwoordde deze; „de vrouw is geworgd. Ze is door verstikking om het leven ge komen". Koks liet een fluitend geluid ho ren. Ondertussen stopte hij zijn pijp, b „De omstandigheden van de mo derne oorlog zijn zodanig, dat er dertig maal meer burgers dan mili tairen sterven", aldus heeft de pre sident van het Internationale Rode Kruis, José Barosso Chavez in Mex ico gezegd bij terugkeer uit Genève. waar de jaarlijkse vergadering is gehouden van de Liga van Rode Kruis-verenigingen In een brief aan de ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden heeft V.N.-secretaris Thant nog eens aangedrongen op een topconferentie, die volgens hem wel licht volgend jaar zou kunnen plaatsvinden. diepte een aansteker uit zijn vei zak, knipte deze open en zoog u< brand in de tabak. Nadat hij rustt een paar trekken gedaan had, zj' hij: „Zo, zo. geworgd. Dus dat is dan waarschijnlijk moord. En die dame is de zangeres Jane Wilson, die se dert een week optreedt in de Con certzaal, niet? Dat is een lelijk ding. Amerikaanse, hé? Dat maakt de zaak nog een beetje lelijker. Consu laat, regering, en zo. Nou, dat kan een mooie boel worden". Koks deed weer een paar trekken aan zijn pijp en dacht na. De ande ren wachtten zwijgend, doch na een paar minuten kuchte de dokter even en zei: „Indien ik nog iets anders moet doen, mijnheer. „Neem me niet kwalijk, dokter, ik was u helemaal vergeten. Nee, ik geloof niet, dat uw aanwezigheid hier nog langer nodig is. Ik dank u voor uw komst en u zorgt verder wel voor de doodsoorzaak, hé? En nu mag ik misschien wel eens vra gen Op dit ogenblik bemerkte Koks de jonge Klein, die hij niet kende. Jo pie kende de beroemde Haarlemse speurder echter zeer goed. „Wie bent u en wat doet u hier?" vroeg Koks scherp, terwijl hij de jongen met een stekende blik opnam. Een der motoragenten trad naar voren: „Deze mijnheer is waar schijnlijk een der eersten, die dit geval heeft ontdekt, mijnheer. Hij waarschuwde ons". „A zo", antwoordde Koks. wat vriendelijker, dat verandert de zaak. „Hoeveel mensen wonen hier in huis? Enfin, dat komt straks wel. Dus u - Koks wendde zich nu op nieuw tot Klein. - hebt de moord dus ontdekt? Vertelt u mij eens pre cies: hoe". (Wordt vervolgd). Bedankt voor Kampen: C. J. P. Lam, Putten; voor Deventer (toez.): H. K. de Wilde, Haren (Gron.); voor Halle en voor Tjerkgaast: A. Ste- genga, Vianen; voor Ede en voor Elspeet: W. Vroegindewey, Katwijk aan Zee. Ger. Kerken Beroepen te Zwammerdam: kand. Sj. Tiemersma. Amsterdam, die dit beroep aannam; te Halfweg-Zwa- nenburg: J. W. Genuït, Drachten. Benoemd tot medewerker in het pastoraat te Amsterdam-Slotermeer -Geuzenveld: C. F. Ch. Goslinga, em. pred. te Amsterdam-Osdorp. Bedankt voor Klundert: G. Sinia, Ee; voor Leiden: W. Haverkamp, Aalsmeer. Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-ZuidD. Slagboom, Dordrecht en J. C. van Ravenswaay, Arnhem. Beroepen te Haarlem: G. A. Zij- derveld, Middelburg. Bedankt voor Enschedé: C. Wisse, Elspeet. Kamer van Koophandel Op maandag 11 november a.s. vergadert de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden en Noord-Zeeland in het gebouw van de Kamer te Middelburg. Als spre ker treedt op mr. J. F. G. Schlinge- mann te Goes over het onderwerp: „E.E.G., stoppen of doorgaan?" Voorstelling van „Het Zwarte Theater" Op woensdag 6 november zal in de Zierikzeese Concertzaal onder aus piciën van de Z.V.U. een'voorstelling worden gegeven door het wereldbe roemde uit twee-en-twintig leden bestaande „Zwarte Theater" uit Praag. Dit Tsjechische gezelschap brengt een geheel eigen theatervorm De voorstelling wordt gegeven in een zogenaamd „zwart kabinet", waarin een gedeelte van de acteurs in het zwart gekleed, en dus on- Trits heeft energie genoeg voor nog een partijtje voetbal. Geen wonder! Zijn moeder geeft hem Franka. U weel wel, die échte druivenlimonade. Lekker en... gezond. Slagerij de Koning op de hoek van de Burghse Ring gaat uitbreiden. Het pand gaat ,Ae lucht in", m.a.w. er komt een verdieping bij. Daar dit een nog al wat tijd vragend karwei betekent voor de aannemer Bom N.V. te Burgh, werd besloten om een overkoepelend lichaam te bouwen ivaaronder de metselaars en timmerlieden ook bij slecht weer rustig kunnen door wer ken, terwijl ook de bestaande gedeelten van het huis, waaronder de slagerij en de woonvertrekken droog blijven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). een mysterie-roman door Frank van Falckenoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9