Bij het vijf-en-dertig jarig jubileum van de M.C. „Sparta" Aanslag op D-trein Geen zitten blijven meer in Den Haag "Y JJ&b i l Causerie over „Tunesië, het land van de gesluierde vrouwen" Van motoren naar auto's ZIERIKZEE, 16-10. De M.C. Sparta viert - gelyk reeds gemeld - op vrijdag 18 oktober het 35-jarig bestaan. Er is in de geschiedenis van de altijd actieve club heel veel ge weest, dat de aandacht trok en de moeite waard was. Destijds was „Sparta" nog een ech te motorclub, hetgeen impliceerde dat de leden reden op motoren en niet - zoals tegenwoordig - in com fortabele auto's. Belangrijk in die begintijd waren die grasbaanraces en motorcrosses. Deze werden gehouden1 op terreinen in de Schouwse West hoek, maar op een terrein aan de Blatteweg te Zierikzee werden ook wel races gehouden. De terreinen moesten door de le den zelf geheel voor het doel in orde worden gemaakt en de weken voor de wedstrijd, betekende dit heel wat werk. Ook werd iedere avond druk geoefend en heel veel publiek kwam daarop af. Grote belangstelling Voor grasbaanraces bestond toen een grote belangstelling. Bezoekers aantallen van meer dan 1500 waren voor die tijd normaal. Ook rijders van elders namen deel1 aan de gras baanraces. Ze kwanten uit Brabant, Rotterdam en uit andere plaatsen in Nederland. Na de oorlog veranderde de situatie. Er waren toen praktisch geen motoren meer en onder leiding van de zeer aktieve penningmeester (sinds de oprichting) de heer C. W. Vei'ton, werden aandelen uitgegeven om de kas van de club wleer gezond' te maken. Men kreeg f 2000 bij eikaar en van dit geld werden motoren aangeschaft Er kwam een eigen werkplaats waar de l'eden de motoren zelf konden re pareren, onder leiding van de leden van de technische commissie. De eerste jaren nadien was de publieke belangstelling nog enorm, maar langzamerhand werd dit minder en na vier jaar werd besloten 'de moto ren van de hand te doen. Oriënteringsritten Tegenwoordig zijn de motoren praktisch vergeten. De club houdt zich nu bezig met oriënteringsritten. Gehoopt wordt dat de steeds stren ger wordende beperkingen in het toeristenseizoen zioh niet doorzetten, zodat de club zich aan deze nuttige aktiviteiten zal kunnen blijven wij den. Vrijdag a.s. zal men daar niet over in de zorg zitten. Dan is het feest in de Graanbeurs. Overdracht gerestaureerd kerkgebouw en orgel te Dreischor op 24 oktober DREISCHOR, 16-10. Nu na een lange periode van herstel en expe rimenteren ook het orgel in de Ned. Hervormde kerk van Dreischor is gereedgekomen zal de definitieve overdracht van het gerestaureerde kerkgebouw en het orgel plaatsvin den op donderdag 24 oktober a.s. Na de overdracht volgt een korte kerkdienst, waarin drie predikanten zullen voorgaan. Ds. A. Schonevel'd uit Dreischor-Noordgouwe zal de li turgie houden terwijl de predikatie zal worden verzorgd door ds. G. H. Duyvendak uit Voorburg, Welke vroeger predikant in Dreischor is ge weest. De schriftlezing wordt gehou den door ds. G. F. H. Kelling, Ned. Hervormd predikant uit Biervliet, eveneens een aantal jaren als predi kant in Dreischor heeft gestaan. Het orgel zal worden bespeeld door de vaste organist van d'e Sint Joriskerk te Amersfoort, de heer W. Hülsmann, die in kerkelijke kringen een uitste kende naam heeft. De dienst vangt aan om zeven uur. IS kaas uit het vuistje de fvan fijne hap voor tussen de middag Kerkgangerssloep AMSTERDAM16-10. Het hospi taalkerkschip „De Hoop'> heeft don derdag, op de thuisreis uit de Ierse zee, IJmuiden aangedaan om een nieuwe aanwinst aan boord te ne men. Het is een in opdracht van hel bestuur in IJmuiden vervaardigde motorboot, bestemd voor het in volle zee afhalen en terugbrengen van vissers, die de kerkdiensten aan boord willen bijwonen. De hoefijzer vormige rubberbootjes, die tot. nu toe dagelijks werden gebruikt, had den voor de netjes-geklede kerk gangers namelijk het bezwaar dat hun kleren vaak bedorven werden door overkomend buiswater. De nieuwe witte kerkgangerssloep is tot en met de stuurstand gesloten, roeegt 1300 kg. en is vervaardigd van po lyester glasvezel. Afscheid voorzitter ouderconiinissie o.l.-school Burch O' BURGH, 16-10. Een geheel met ouders gevuld lokaal der o.l. school te Burgh heeft dinsdagavond met belangstelling het wel en wee der school 'beluisterd. Zij werden wel kom geheten door de voorzitter der oudercommissie, de heer J. C. de Feiter. Hij richtte zich speciaal tot de beide wethouders, d'e heren Van Waveren en Van der Klooster. Het jaarverslag werd voorgelezen door de secretaris, de heer K. Schoonaard en akkoord bevonden, evenals het financieel verslag van mevr. Speelmani-Sloof. In de kas is nog een flink batig saldo aanwezig. De kascommissie ging akkoord met hét werk der penningmeesteresse. In deze commissie, waarin mevr. van Twist-Bom aftredend was werd voorzien door de benoeming van mevr. Slager-Bom. Rustig jaar Uit het schooloverzicht van het hoofd der school, de heer A. Dam man, bleek .dat het afgelopen sdhool- jaar een rustig jaar is geweest. Mo menteel bezoeken 74 leerlingen de school. De heer Damman ging ver der uitgebreid in op enkele maat regelen die in de toekomst van be lang kunnen worden. De leerlingen- schaal zal verlaagd worden en ook de schoolvorderingentest die het toelatingsexamen voor de .middel bare schollen gaat vervangen, vraagt de nodige aandacht. De leerlingen uit de 5e en 6e klasse zullen daar toe een aantal proef werkjes afgeno men worden. De verouderde manier van Franse les geven op de lagere scholen wordt afgeschaft. De manier geeft geen rendement meer. De tandarts is nog steeds niet te vreden over het onderhoud der ge bitten. Een „snoepverbod" zou een oplossing kunnen zijn. De iheer Dam man dankte het college van b. en w. voor de gegeven medewerking aan de school, speciaal voor het instruc tief zwemmen. Reisjes Volgend jaar gaan de beide hoog ste klassen weer drie dagen naar een jeugdherberg; kosten f 30 per kind. De 3e en 4e klasse naar „De Efte- ling". kosten f 15 en de laagste klassen naar het strand, kosten f 2,50 In de oudercommissie werd mevr. Kooman-Blom herkozen, terwijl in d'e vakature J. C. de Feiter mevr. v. d. Kreeke-Hanse werd' gekozen. Na de lezing over het onderwerp „Ja of neen", inzake de sexuele voorlichting op school, van de heer Damman, dankte wethouder van Waveren het schoolhoofd zeer voor de wijze waarop hij dit onderwerp had behande,ld. „De wijze waarop is een stimulans om er mee door te gaan", zeide de wethouder. Een aantal aangevraagde nieuwe leermiddelen voor de begroting 1969 zal nog op de begroting van dit jaar geplaatst kunnen worden. Over het schoolzwemmen zei wet houder van Wiaveren dat over drie •weken een rapport gaat verschijnen over de mogelijkheden van instruc- tiel zwemmen te Zierikzee. Hierna sprak de heer Damman hartelijke woorden ten afscheid aam de scheidende voorzitter, d'e heer J. C. dé Feiter die 10 jaar lang een voorbeeldig voorzitter was. Speciaal het voortbestaan der Burghse school in de wankele periode rond 1961 was aan deze voorzitter te danken. Als uiting van dankbaarheid bood de heer Damman hem een aandenken aan, Weth. v. d. Klooster zeide o.a. tot de heer de Feiter: „U hoeft niet met een weemoedig hart hier weg te gaan, want u hebt een groot stuk werk verricht". Tot slot sprak de heer de Feiter zelf een welgemeend dankwoord, waarin hij allen bedankte, vrienden van ver en vrienden van dichtbij, die in moeilijke tijden hem hadden gesteund. Toch meende de heer de l eiter voor de toekomst een waar schuwing te moeten richten tot allen want de woningbouw dm Wester- schouwen gaat Burgh voorbij. Het begrip „begrenzing" zullen we toch los moeten laten en het 'hindert niet waar de kinderen wonen. Wat de toekomst betreft zou het spreker niet verwonderen als er over 20 of 30 jaar maar één type school meer in Westerschouwen is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). VLAARDINGBN. Woensdagmid dag is op het terrein van „De Nieu we Matex'' i.m Vlaardimgen de 32- jarige lasser J. Kweekei uit Spijk,e- nisse, die aan hét werk was op een in aanbouw zijnde tank, van een hoogte van elf meter gevallen. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. Tweede Kamer akkoord met verhoging inkomen van de Kroon DEN HAAG, 16-10. Bij de behan- deling in de T\veede Kamer van het voorstel tot verhoging van het inko men van de Kroon heeft de PvdA- fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl een voorstel ingediend om de tijde lijkheid van de nieuwe regeling in de wet vast te leggen. Hij diende daartoe een motie in welke mede was ondertekend dooi de afgevaardigden Van Mierlo (D'66) en Aarden (Groep-Aarden). De heer Den Uyl noemde het logisch en nor maal om de tijdelijkheid van d'e nieuwe regeling in de wet tot uit drukking te brengen. Het voorstel, zoals» dat thans dooi de Tweede Kamer wordt behandeld, beoogt de huidige uitkering aan ko ningin J uliana te verhogen van f 2.500.000 tot f 4.750.000. Ook het in komen van prins Bernhard zal van f 300.000 tot f 475.000 worden ver hoogd. In de voorstellen wordt erop gewezen dat de huidige uitkering te laag wordt geacht als vergoeding van de kosten die de koningin als rege rend vorstin moet maken. De uitga ven hebben sinds 1964 aanzienlijke tekorten opgeleverd en Wel van een omvang dat zij de inkomsten van de koningin uit particulier vermogen belangrijk overschrijden. De Kamer verleende goedkeuring aan het voorstel met 124 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de C.P.N., de P.S.P. en mej. mr. A. Goudsmit van D'66. Flitsen uit het buitenland SANFRANCISCO. Generaal Curtis Lemay, de onafhankelijke kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap, gelooft niet dat verhar ding van de Amerikaanse houding inzake Vietnam zal leiden tot Chi nese inmenging. SAIGON. Het Amerikaanse zware oorlogsschip New Jersey heeft een groot deel van het 'Noordvietnamese eiland Hon Matt met zijn geschut van 40 cm. verwoest, a'ldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine ini Saigon bekendgemaakt. HOUSTON. De 46-jarige onder wijzer Verne Martin, uit Mesa (Ari zona), die op 23 september in Hous ton (Texas) een nieuw hart kreeg, is overleden zonder volledig bij be wustzijn te zijn gekomen. PARIJS. In Parijs is de 15-de al gemene vergadering van de V.N.-or- ganisatie voor onderwijs, cultuur en sociale zaken (Unesco) geopend. De conferentie, die tot 20 november duurt, wordt door delegaties uit 122 landen bijgewoond. KAAP KENNEDY. Terwijl de Apollo-7 dinsdag volgens plan rond de aarde cirkelde, kwam voor de werkers op Kaap Kennedy een slecht ibericht: ini januari 1969 wor den minstens 1.315 vaklieden van het ruimtevaartcentrum ontslagen BRUSSEL. De NAVO zal met in gang van 21 november a.s. een nieuw marine commando vestigen te Na pels ter verbetering van de lucht- verkenniing in het gebied van de Middellandse zee, zo is bekend ge maakt. WASHINGTON. De bevolking van de Ver. Staten ds sinds d'e laatste volkstelling van 1960 met meer dan' 21 miljoen zielen toegenomen tot 201.565.000 mensen op 1 september van dit jaar, zo schat het federaal demografisch bureau. CLIFTON (New Jersey). De 46- jarige jazz-pianist Alan Haig is ge arresteerd op verdenking van moord op zijni vrouw, Bonnie, die gewurgd werd aangetroffen. Haag heeft deel uitgemaakt van de orkesten van Dizzie Gillespie en van Charlie Par ker. LONDEN. In die Britse hoofdstad is de 20-jarige dichter John Daily gearresteerd in verband) met de brand die enkele dagen geleden een gedeelte van de collectie van: het oorlogsmuseum dn Londen vernietig de. Nu alleen het kille, fletse licht van de snel vergeten dag; het ritme van de tijd dikteert dat zo de winter krijgt de wereld in zijn macht. Nu huilen de bomen hun laatste bladertranen omlaag; de spiraal van de seizoenen wil dat zo de winter is onafwendbaar als de dood. Wat moet ik er mee aan, met weer een herfst met geel en brons langs voclite paden; vluchten is zelfbedrog van enkelingen, een stem van binnen blijft het sterk ontraden. Nu blijven toch; de wilde weerwinden ten spijt en d'eindeloze rij van donk're maanden; misschien een hand is er, die ons geleidt een schulp, een troostend vuur, een sterrenacht! Bankoverval in Sao Paulo Grote perenexport Heus. 't Moet nü gebeuren. Als u straks met plezier naar uw tuin wilt kijken. Daarom: nü bollen planten. Voor een lente-kijkfeest straks. Drie (loden bij botsing DEDEMSVAART. 15-10. Een be- jaardl echtpaar en hun kleindochter zijn ibij een botsing tussen hun per sonenauto 'en een vrachtwagen om het leven gekomen. De personen auto werd totaal vernield, de met zand geladen vrachtwagen werd zwaar beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Omgekomen zijnde 75-jarige heer M. O. Müller uit Lut- ten, die de 'auto bestuurde; zijn 68- jarige echtgenote mevr. J. M. Mül ler-Wilting en hun driejarig klein dochtertje M. J. A. Müller. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende aan de van rechts komende vrachtwagen. De vrachtwagen kantelde en kwam in een sloot terecht. Twee arbeiders die in de sloot werkzaamheden ver richtten brachten er ternauwernood het leven af. SAO PAULO, 16-10. Vijf gewapen de mannen hebben bij een overval op een ibank in Sao Paulo 185.000 cruzeiro (bijna 200.000 gulden) buit gemaakt. Het was de 35ste bank overval in Sao Paulo van dit jaar. FRANKFORT, 16-10. Een aanslag op de D-trein Frankfort-Parijs heeft in 'de nacht van dinsdag op woensdag in de buurt van Kaisers- lautern het leven van een passagier geëist. Twaalf reizigers liepen zware en zes lichte verwondingen op toen de trein tussen Homburg en Landstuhl met een vaart van 120 kilometer per uur via een verkeerd gestelde wis sel gedeeltelijk uit de baan liep. Volgens de Duitse spoorwegen is de oorzaak van het ongeluk aan sabo tage te wijten. De dader, die ver stand van wisselschakelingen moet hebben, heeft door enkele bouten te verwijderen de verbinding met het seinhuis verbroken en vervolgens de wissel omgegooid. DEN HAAG, 16-10. B. en w. van Den Haag stellen zich voor in de komende jaren maatregelen te tref fen, die binnen afzienbare tijd moe ten leidien tot een drastische beper king en uiteindelijk mogelijk tot het afschaffen van het zittenblijven. De eerste maatregel zal bestaan in het samenvoegen van het eerste en het tweede leerjaar van de lagere schooi tot een „onderbouw" van twee schooljaren. Dit houdt in, dat leerlingen uit de huidige eerste klassen niet mogen blijven zitten, tenzij op grond van bijzondere omstandigheden en dan alleen na overleg met het schoolad- viesbureau. In de toekomst zal het uiellicht mogelijk zijn ook de leer jaren 3 en 4 en later de leerjaren 5 en 6 op dezelfde wijze samen te voe gen. DEN HAAG, 16-10. Nu de pre zen van de peren erg laag zijn ïs de export toegenomen. Vooral naar West-Duitsland worden op het ogen blik heel wat Nederlandse peren verladen. Blijkens een overzicht van het uii/t- voercontrolebureau voor tu inbouw- produkten was d'e export in d'e week van 30 september tot 5 oktober in totaal 1523 ton, een recordhoeveel- heid voor dit seizoen. Hiervan ging 1121 ton naar West-Duitsland, terwijl kleinere hoeveelheden bestemd wa ren voor Denemarken, Engeland, België en Luxemburg, Frankrijk en Ierland. Vooral de rassen Légipont, Bonne Louise d'Avranches en Con férence namen bij deze export een belangrijke plaats in. Op verschillende bedrijven, vooral in het midden en zuiden van. ons land, is men nu klaar met de peren- pluk. De grote aanvoeren van de ge noemde drie rassen zijn voorlopig voorbij. In de nieuwe teeltcentra wordt nu de Doyenne du Cornice in belangrijke hoeveelheden aange voerd. De goede kwaliteiten van dit ras doen op de veilingen tussen de 65 en 75 cent per kilo. Advertenfi PURE OLD P0TSTÜ BO,W Sr. OI&TILLEflY DUBLIN jt IRELAND /fdSH WHISV^ door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., A'DAM Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond ZIERIKZEE, 16-10. „Tunesië, het land van de gesluierde vrouwen" was het onderwerp waarmee de ok- tober-bijeenkomst van de afd. Schou wen van de Bond van Plattelands vrouwen gevuld werd. Spreekster was dinsdagmiddag in restaurant „Mondragon" mevr. J. C. van Wille- gen-Evcrse uit Goes, die haar le zing met dia's toelichtte. Mevrouw Van Will'eg'en had de stof opgedaan tijdens een drieweekse va kantie naar dat land, waarvan zij een groot deel op het eiland1 Dj'er- ba, vlak voor de kust vertoefde. In een tij'd van 2 uur en veertig minu ten is men per vliegtuig van Schip hol op het Tunesische vliegveld Alouin, een korte reistijd vergeleken bij die welke vele vakantiegangers besteden om hun vakantiedoel te be reiken. Men is dan in Noord-Afrika, een gebied dat zo sterk verschilt van Europa en daarom als vakantieland zo uitermate boeiend. Tunesië is een Land van abrupte tegenstellingen: het noorden is groen en vruchtbaar, het zuiden woest en droog; het heeft een 1300 km lange kustlijn, waar d'e luxe en moderne hotels in een gestadig tempo verrijzen, maar waar ook de bevolking leeft zoals het reeds vele eeuwen lang doet. Het is een tref punt van oost en west. Het land is de laatste honderd jaren bezet en overheerst, het laatst door de Fran sen. Zodoende bestaat die bevolking uit diverse rassen. De huidige pre sident Botu-guiba wordt als een held vereerd. Zijn portret hangt in alle huizen. Onder zijn, bewind komen al lerlei vernieuwingen tot stand, die door de Tunesiër® ook als verbete ringen worden gezien, De godsdienst is Mohammedaans. Alleen het eiland D jerba telt al 280 moskeeën. Er is ook een synagoge, waar op de jaarlijkse feestdag jo den uit allé werelddelen samenko men. De huizenbouw Typisch is de huizenbouw. De be tere huizen in dé steden zijn allé- maal wit en de daken koepelvormig, beide voorzorgsmaatregelen voor de som® onbarmhartig hete zon. Men kan er echter ook „ondergrondse" dorpjes aantreffen. Mevrouw Van Willegen vertelde van een dorp dat 6.000 inwoners telde en dat zij ook van heel dichtbij nog niet als woon plaats voor zovelen herkende. Het geheim was dat men d'e uit leem op getrokken „huizen" tegen en op el kaar gebouwd had. Zo waren de hui zen één met de berg 'waar ze tegen- aangebouwd waren. Mevr. Van Willegen had enkele handwerken bij zich waaronder de checia, een nationaal mannenhoofd- deksel. Het is gebreid van schapen wol dat zodanig is bewerkt dat het er uit ziet als §Jievig vilt. Er wordt ve^l aan handwerk ge- daan. De winkeltjes en werkplaatsjes hiervan zijn ondergebracht in de kashba, waar ieder handwerk „zijin straatje" heeft. De vrouwen zijn on- dei-geschikt aan de mannen. Hoewel de sluier door Bourg'uiba is afge schaft, wordt 'hij door 'de meeste vrouwen nog gedragen. De mannen willen niet met deze vernieuwing mee en vinden het ongepast dat an deren hun vrouwen zien. Er zijn zelfs vrouwen die slechts één oog onbedekt hebben. De kleding De kleding vormt overigens geen probleem. Men doet maar wat aan of men slaat maar wat om. zich heen. Op het platteland wordit donker ge kleurde kleding gedragen omdat daar weinig water is om te was sen Zoal® mevrouw Van Wiliegen het vertelde en liet zien kwam Tunesië als een uitermate boeiend vakantie land te voorschijn, d'at als zodanig ook in opkomst is door het steeds toenemend bezoek van Duitsers en ZWeden. Mevrouw Van Willegen kreeg als dank voor het gebodene van de presidente van 'de afdeling, mevrouw L. Berm'an Steendijk, een presentje aangeboden. De presidente had tevoren mee gedeeld dat deelname aan de lite- ratuurcursus, te Goes te geven door drs. Boeren, nog mogelijk is. De vol gende bijeenkomst betreft de viering van het 35-jarig jubileum van de af deling, dat 14 nov. zal plaats vin den. Op het programma staat dan o. a. vermeld het optreden van het ma rionettentheater van Bert Brugman, dat „Die Lustige Witwe" zal opvoe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6