vlees eten 1. voraetwoordrten... De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! 7 Vragen aan G.S. inzake verbouwing Concertzaal te Zierikzee Gouden jubileum harmonie 'Nieuw Leven' Zeeuwse „Groene Kruis" houdt ledenvergadering te Bruinisse De vakbeweging en de lonen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 oktober 1968 Nr. 20081 Mosselkwekers moeten vaak „fondspatiënten" varen ZIERIKZEE-BRUINISSE, 16-10. „Vaar jij ook met fondspatiënten?" Dit ietwat wrange grapje doet mo menteel opgeld onder de Zeeuwse mosselkwekers en het illustreert een bedenkelijke toestand. Want „fondspatiënten" zijn in dit geval de mosselen die, hoewel van redelijke kwaliteit, toch worden ge lost in het Mosselfonds van het Pro- duktschap voor Vis en Visproduk- ten, in het 'leven geroepen als op- vangfonds voor de mosselen die niet aan de handel worden verkocht, maar die zoals dat elders op een veiling heet, worden „doorgedraaid". Deze „fondsmosselen" brengen voor de kweker bruto f 11,50 op, netto maar plm. f 10 per ton. Het illustreert de wekelijkse over- produktie in de aanvoer. Nodig zijn ongeveer 20.000 tot 25.000 tonnen; aangevoerd werden 30.000 tot 40.0Q0 tonnen. Gevolg: de kwaliteit die niet mee kan, of de kweker, die het slecht treft, omdat op die bepaalde dag de markt overvoerd is, wordt niet aan de handel verkocht. Die wel een koper vindt, moet de laatste weken dikwijls maar tevre den zijn met een prijs variërend van f 11,50 tot f 13 per ton. INGEZONDEN STUKKEN De brandsirene Mijnheer de redakteur Met verwondering las ik het in gezonden stukje van de heer Turk, over de alarmering bij brand, door de sirene. Ik neem maar aan dat de heer Turk ruw uit zijn nachtrust is gescheurd en toen kwaad papier en per. heeft gevat. NOTAB'ENE: cm 8 uur is onze stad toch wel ont waakt neem ik aan. Anders was het een goede wekker op zaterdag, daar we in de week de sirene van Zeel'andia in onze slaapkamers ho ren om 7.30 uur. Voorts proef ik ook een beetje anti B.B. in dit epistel, omdat het de B.B. sirene zou zijn. Dit is hem niet: Wij hebben als brandweer een eigen sirene. Voorts begrijp ik U toch echt niet. De vrijwilligers van onze brand weer moeten zo snel mogelijk op de plaats zijn waar gevaar voor men sen, dieren en verblijven is ontstaan Beroepsbrandweer zit op werk te wachten in de kazerne. Wij moeten overal vandaan komen. Uit fabriek, werkplaats, winkel, van die straat. Wat is dan doelmatiger voor oproep dan de sirene? U heeft wellicht niooit behoeven te wachten (gelukkig) op mensen die u kunnen helpen bij brand in uw wo ning. Wat zou u te keer gaan als het een paar minuten duurde. Nee, heer Turk, ik kan uw gedachten hierover niet waarderen. Het geloei is verve lend, maar goed, ook voor u. En dat gelukkig maar enkele keren per jaar. Schrikt u dan maar eens en denk: daar gaan weer mensen op pad om in gevaar anderen te helpen. Is dit misschien wat voor u? Wij hebben nog plaats voor flinke mensen. Graag wil ik hier nog een algemene raad geven aan alle ingezetenen. Laat uw schoorsteen in goede staat verkeren. Veeg hem op tijd. Dan hoeft de sire ne daar niet voor te loeien. Let u ook, mensen, op uw kachel bij stil dampig weer. Zet hem niet te ver dicht. Ventileer en laat frisse lucht toetreden in uw vertrekken. Want kolendamp is zeer gevaarlijk. U heer redakteur, mijn dank als u dit op kunt nemen. Commandant brandweer Zieriikzee, C. BERREVOETS. Om de toestand die nu is gescha pen te voorkomen, werd vorig jaar de Stichting Algemeen Mosselbe- iang opgericht. Men voer toen om ocerproduktie te voorkomen op toer beurt volgens een bepaalde regeling, maar omdat toetreding tot deze stichting niet verplicht was en ook niet verplicht kon worden, waardoor* er te veel kwekers vrij bleven aan voeren, werd de regeling „tijdelijk" opgeschort. Het ziet er niet naar uit, dat genoemde regeling nog dit jaar heringevoerd zal worden. JONGE DUIVEN ZIERIKZEE, 16-10. Hoog in een boom bij de Noord Ha venpoort, vlakbij de stellingen van de timmerlieden die wer ken aan de restauratie, be vindt zich een schamel nest en in dat nest waakt een hout duif over twee jonge duifjes. Het is een voor deze tijd van het jaar wel uitzonderlijk laat broedgeval dat hier de aan dacht trekt. De duifjes zijn wel niet meer zo erg klein, maar toch altijd nog klein ge noeg voor. moeder die er ten slotte voor moet zorgen. Ove rigens lijkt het er op dat de deint je s de zwaarste tijd al achter de rug hebben en een goede kans maken het te halen. Zierikzee Burgerlijke stand Geboren. 11 okt. Samuel Petrus, z. van Abraham Wijsman en Agnes Theodora Maria Drehsen (Zierikzee); 11 okt. Steven, z. van Robert van der Wafer en en Catharina Geertrui- da Johanna Versteege (Zierikzee); 11 okt. Ronald, z. van. Pieter Leonar- dus Vermeulen en Elisabeth van Bragt (Zierikzee); 14 okt, Jacomina Lena Krkia, d. v.an Marinus Jacb van Mourik en Krina van Kooten (Zierikzee). Gehuwd. 11 okt. Johannes Marinus Bergmans, 31 jr. en Maatje Adriana van der Wielen (beiden Zierikzee); 15 okt. Gerril Kristalijn, 28 jr. (Mid- densohouwen) en Hendrika Patappel, 21 jr. (Zierikzee). Overleden. 11 okt. Jakob Leendiert Fontein®, 72 jr. (Westersehouwen), echtg. van Johanna Cornelia van Diest; 15 okt. Pieter Kraak, 50 jr. (Duiveland), echtg. van Jacomina Maria Berrevoets. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De recherche van de rijkspolitie te water heeft weer 'twee verdachten in de loodsenaffai- re aangehouden. Het zijn dë inmid dels gepensioneerde loodsen M. E. (58) en L. J. (59), beiden uit IJmui- den. Hiermee is het aantal arresta ties gestegen tot 41. DEN HAAG. Minister Bakker van verkeer en waterstaat zal op woens dag 13 november het vernieuwde verkeersplein Oudenrijn openen. Dat is twee dagen later dan de minister onlangs bij een bezoek aan Utrecht aankondigde. AMSTERDAM. Uit een zaal op de eerste etage .van het Rijksmuseum in Amsterdam is een 40 cm. hoog bronzen beeldje uit rond 1600 gesto len. Het beeldje, een naakte man nenfiguur met in de rechterhand een knots, heet Hercules met de ap pels der Hesperiden en heeft een waarde van f 35 a 40.000. AMSTERDAM. De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding heeft in centraal Afrika een drietal lepra- toestr ijidinigsp roj écfen geadopteerd. Het betreft hier gebieden in Ugan da, Kenya en Tanzania, waar zich minstens 100.000 leprapatiënten be vinden. HEERLEN. De 26-jarige Belgische arbeider M. M. is bij werkzaamhe den aan de Maasbrug tussen Wes- sem en Maasbracht uitgegleden en in de Maas gevallen. Bij deze val raakte hij bekneld tussen twee schepen en werd op slag gedood. Het slachtoffer, afkomstig uit Neerharen, was gehuwd. HEERLEN. De 43-jarige houwer J. H. Ubachs, gehuwd en vader van een kind, is in het ondergronds be drijf van de Oranje Nassau mijn 1 door vallend gesteente getroffen en daarbij op slag gedood. DEN HAAG. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft plannen om een proef te nemen met plaatselijke schooltelevisie. De uitkomsten ervan kunnen bijdragen tot vaststelling van het verder op dit terrein te voeren beleid. UTRECHT. Met ingang van 16 ok tober is in Utrecht een nieuwe „ver ordening parkeerexcessen" van kracht geworden, waarbij de politie een aantal strafbepalingen kan han teren om bepaalde vormen van par keren op de weg flink aan te pak ken. ZIERIKZEE, 16-10. De Statencom missie voor onderwijs en cultuur heeft een aantal vragen gesteld naar aanleiding van het voorstel van Ge deputeerde Staten inzake de toeken ning van een provinciale bijdrage in de kosten van verbouwing van de Concertzaal te Zierikzee. De commissie vraagt o.a. of het gemeentebestuur van Zierikzee heeft getracht om de overige gemeenten van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee financiëel te interesse ren in dit voor d'e inwoners van. die gebieden zo belangrijke project. Ged. Staten schrijven in antwoord op deze vraag dat het gemeentebestuur dit niet heeft geprobeerd,' omdat'de Ver wachting bestaat dat dit weinig re sultaat zal hebben en omdat Zieriik zee de centrumgemeente van Schou wen-Duiveland is en als zodanig er kenning heeft ontvangen via uitke ringen uit de verfijningsregeling voor centrumgemeenten (gemeente- Feest te Ouwerkerk OUWERKERK, 16-10. Op zater dag 19 oktober a.s. viert - gelijk reeds gemeld - het muziekgezelschap „Nieuw Leven" het 50-jarig bestaan, 's Middags vindt in het Dorpshuis een receptie plaats en in de avond uren wordt feest gevierd. „Nieuw Leven" heeft in de halve eeuw van zijn bestaan opmerkelijke successen weten te boeken. Daar naast dient vermeld dat deze har monie zich steeds in de warme sym pathie van die ingezetenen heeft mo gen verheugen. „Nieuw Leven" werd destijds opgericht als fanfarekorps, maar de omzetting in „harmonie" vond plaats in 1925. In de afgelopen halve eeuw zijn er vele uitvoeringen en concerten gegeven en niet alleen te Ouwerkerk. Ook te Zierikzee en in andere plaatsen luisterde de har monie vele festiviteiten op. Prijzen In totaal werden 26 concoursen be zocht. Twaalf keer werd een eer- Scheepvaartberichten Abida, 15-10 te Penang. At.tis, 15-10 te Bonaire. Atys, 14-10 540 m. z.o. New Found- land naar Curasao. Aludra, 15-10 640 m. n.w. Kaapstad. Esso Rotterdam, 15-10 85 m. o. So- kotra naar Bandar Mash ar. Kara, 15-10 370 m. z.z.w. Karachi naar Perzische Golf. Kelletia, 15-10 475 m. z.w. Monrovia naar Curasao. Korenia, 15-10 200 m. z. Karachi naar. Bandar Mashar. Philippia, 14-10 150 m. o.z.o. Madeira naar Southampton. Vlieland, 14-10 Sunk Pilot naar Dundee. BRUINISSE, 16-10. Op zaterdag 2 november wordt te Bruinisse de al gemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" gehouden in hotel Storm. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat op deze vergadiering af scheid zou worden genomen van de heer A. de Lange, de energieke se cretaris, die al meer dan 20 jaar op het provinciaal bureau in Goes re sideert en die daar een onuitputte lijke vraagbaak is, voor 'de vele be stuursleden van de plaatselijke af delingen. Door een hem overkomen ongeval, een aanrijding, zal het af scheid van de heer de Lange moe ten worden uitgesteld. Hij werd door een auto aangereden terwijl hij zelf op de fiets reed. Met verschillende kwetsuren, onder meer enkele ge breken ribben, moest hij in het zie kenhuis in Goes worden opgenomen, waar hij momenteel wordt ver pleegd. Wel zal 'afscheid worden genomen van de heer J. Romeijn, oud-burge meester van Ouwerkerk, vertegen woordiger van Schouwen-Duiveland in het Groene Kruis-bestuur. 'De begroting 1969 vertoont een nadelig saldo van f 28.665. Het provinciaal subsidie (bij de bepaling van het nadelig saldo nog niet geraamd), wordt door het pro vinciaal bestuur bepaald aan de hand van het nadelig saldo. Ingevolge die provinciale subsidie verordening subsidieert de provincie het nadelig saldo tot 5 pet. van d'e to'tale door de plaatselijke kruisver enigingen te ontvangen contributies. Deze worden geraamd, op f 580.000, 5 pet. daarvan is f- 29.000, waarmee het tekort gedekt zou zijn. De rekening 1967 sluit met het te kort van f 36165,73, verminderd met de te verwachten provinciale sub sidie (f 28.500). Blijft er een onge dekt tekort van f 7665,73. Het bestuur Op de algemene ledenvergadering van 21 oktober 1967 is besloten het kwotum met ingang van 1 januari 1968 te brengen op f 1,25 per lid voor gewone leden en op f 0,62Vz voor zelfstandig contribuerende ge zinsleden. Dit hield verband met de voorgenomen benoeming van een directeur van de vereniging, die verondersteld werd medio 1968 in functie te zullen treden. Hierbij werd opgemerkt dat 'de besturen van de plaatselijke vereniging reke ning dienden te houden met oen kwotum voor 1969 met maxiimaal f 1,50 per lid. Nu besloten is geen directeur maar een administrateur aan te stellen kan voor 1969 worden volstaan met een kwotum van f 1,45 per lid. Punt 10 van de agenda zal zijn het uitreiken van prijzen aan die ver eniging die het hoogste percentage ledenwinst hebben geboekt. Na de lunchpauze volgt vertoning van de film „Rekreatie 1985". Na vertoning van deze film volgt onder het motto „Rekreatiezorg, een kruis voor leen", een toelichting door de heer J. Swart, directeur van de Stichting Rekreatie, waarna vragen gesteld kunnen worden. De deelnemers zullen desgewenst te Bruinisse mosselen kunnen eten. ste prijs behaald, waarvan drie maal met het predikaat: „met lof". Verder waren er ti'en tweede en vier derde prijzen, „Nieuw Leven" is vooral groot ge worden door de eerste dirigent, de heer C. A. Swenne, een musicus „pur sang", die helaas moet geteld bij de slachtoffers van de februariramp van 1953. Hij was het met name die d'e harmonie op hoog peil heeft ge bracht. Van 1935-1940 kwam het ge zelschap in de ere-afdeling. „Nieuw Leven" is vijftig jaar „jong"; het staat wel vast dat er za terdag a.s. talrijke blijken van be langstelling en waardering zullen worden gegeven. UTRECHT, 16-10. De economische situatie mag de vakbeweging niet verleiden tot het stellen van over dreven looneisen die tot een nieuwe loonexplosie zouden kunnen leiden. Anderzijds moet worden voorkomen, dat met name de laagst betaalden en de mensen die moeten leven van een uitkering van de sociale verze kering, tengevolge van de prijsstij gingen achteruit zouden gaan in hun toch al minimale bestaansmogelijk heden. Dif. zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan „De Gids". Het formuleert daarin op nieuw het standpunt van het C.N. V.-bestuur inzake de loonpolitiek in 1969, omdat over dat standpunt mis verstanden zouden zijn ontstaan'. Kleuter verongelukt onder ogen van moeder APELDOORN, 16-10. Voor de ogen van zijn moeder is op de Stations straat in Apeldoorn de 3%-jarige Harold de Haan onder de wielen van een vrachtauto terecht gekomen en op slag gedood. Het ongeluk gebeur de toen de chauffeur van een vrachtwagen, de 62-jarige B. Z., bij de uitmonding van d'e Sophiataan trachtte een voor hem rijdende vuil nisauto rechts te passeren. De vrachtwagenchauffeur bevond zich met zijn wagen in een file en wilde de vuilniswagen, die het verkeer nogal ophield, inhalen. Bij de poging in te halen werd het kind ,dat ach ter op de fiets van zijn moeder zat, geraakt, waardoor het van de fiets viel. De 36-jarige moeder, mevrouw de Haan-Spijkerbos trachtte nog het kind tegen te houden ,maar slaagde daarin niet. Zij brak bij die poging enkele vingers. VLISSINGEN. De Rijn-Schelde- gi-oep heeft een plan uitgewerkt om de Japanse scheepsbouw het hoofdj te kunnen bieden en om Nederland zijn oude plaats terug te kunnen be zorgen in de scheepsbouwwereld. fonds). Het feit dat Goeree-Over- flakkee in een andere provincie is gelegen, bemoeilijkt het om de ge meenten 'ih dit gebied financiëel te interesseren voor de Concertzaal. Overigens, aldus Ged. Staten, zijn wij bereid het gemeentebestuur in overweging te geven hiertoe stappen te ondernemen. Het college acht de provinciale bij drage van 100.000,- redelijk, gelet op de hoogte van het rijkssubsidie, het investeringsbedrag, en de priori teit die aan het projekt mag Worden toegekend. Verwacht mag worden, aldus Ged. Staten naar aanleiding van. een andere vraag, dat het rijks subsidie zal worden toegekend. Verwacht exploitatietekort Gedeputeerde Staten schrijven verder dat in het financiële beleid van de gemeente Zierikzee rekening is gehouden met een jaarlijks ex ploitatietekort van rond 20.000,-. Het gemeentebestuur verwacht dat het gebruik van de Concertzaal na de verbouwing aanzienlijk zal toene men, hetgeen een gunstige invloed zal hebben op de exploitatiecijfers. In antwoord op een desbetreffende vraag van de commissie voor finan ciën delen Ged. Staten miee dat de raming van investeringskosten is op gemaakt door het architectenbureau Sehuch en Kramer en dateert van 5 januari 1968. De kosten van aankoop en overdracht bedroegen f 136.000,-. Het bedrag van f 510.000,- voor de verbouwing, kan als volgt worden gespecificeerd: bouwkundige kosten 210.000.-, verhoging sinds 1965 25.000,-; bestrating e.d. achterter rein 5.000,-; c.v.-installatie 25.000,-; inrichting beneden 20.000,-; toneeltechnische installa ties 180.000,-; architecten- en bij komende kosten f 45.000,-; totaal' 510.000,-. Invoering van zomertijd in de E. E.G. is een zaak die volgens de Eu ropese Commissie niet afzonderlijk^ doch in het algemene kader van de harmonisatie van het maatschappe lijk leven in de zes zou moeten wor den behandeld. DEN HAAG. Mr. V. G. M. Marij- nen is in de buitengewone raadsver gadering als burgemeester van, Den Haag geïnstalleerd door waarnemend burgemeester mr. A. J. Donkelman. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Afscheid en intrede ds. G. J. Rijks (Van 1956-1961 te Oosterland) Op zondag 20 oktober zal ds. G. J. Rijks afscheid nemen van de her vormde gemeente van Deventer en op zondag 27 oktober - na te zij.ni bevestigd door ds. D. J. Spijkerboer te Santpoort - intrede doen als pre dikant vani de hervormde gemeente van Santpoort. Ds. Rijks diende van 1956 tob 1961 de Nedl. Hervormde gemeente van Oosterland. Ger. Kerken Afscheid en intrede ds. J. H. Meijer (Van 1952-1958 te Haamstede) Op zondag 20 oktober zal ds. J. M. Meijer afscheid nemen van de Ge reformeerde Kerk van Meliskerke op Walcheren. Op zondag 3 novem ber zal hij in 'de middagdienst - na vooraf ini de morgendienst te zijn bevestigd door ds. A. G. Kornet te Nijverdal - intrede doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Sint Anna Parochie. Ds. Meijer diende van 1952 tot 1958 de Gere formeerde Kerk van Haamstede. Na dien diende hij de kerken vani Oud Beijerland en Meliskerke. 00 KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE ■F" t - Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. 59. Nog vóór het ravijn stijgt Aram af. „Het zal een hele toer worden ongezien de burcht binnen te komen", mompelt hij in zichzelf, „maar het moet!" Hij jaagt zijn paard een zijpad in. Luid hinnekend gaat het dier er vandoor. Dan begint Aram met de zware leren zak, waarin het losgeld zit, de rotsen te beklimmen. „Allereerst Gru- balt's goud in veiligheid brengen!" hijgt hij. „Het zou jammer zijn als die schurk van een Korban het in handen kreeg!" Steeds hoger stijgt hij. De maan is op gekomen en haar koude stralen verlichten zijn pad zo goed alsof het dag was. Diep onder hem ligt het ravijn en duidelijk kan hij in de verte de donkere omtrekken van Korban's rotsburcht onderscheiden. Na lang zoeken vindt hij een ondiepe rots spleet,. waarin hij de zak met goudstukken laat zakken. Dan dekt hij'het gat af met een paar zware stenen. De schat is nu zo goed als onvindbaar. Hij is er nauwelijks mee klaar, als hij heel in de verte gezang hoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5