OLGA Moskou en Praag: Verdrag over stationering Russische troepen Geen verandering bombardementspolitiek Nog geen Russen naar de maan De voedselhulp voor Biafra 1ÉKJ, De sterkte van de Warschau-paktlanden China's president afgezet Man met ander hart naar huis Bemande reis om de maan van Apollo-8 is zo goed als zeker TWEEDE KAMER AANVAARDT WET HUURDERSBIJDR AGE Werk te zwaar voor bijna de helft van de oudere havenarbeiders De overstromingen India in De oogstschade door de zware regenval ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE «si Donderdag 17 oklol)er 1968 125ste jaargang Nr. 20081 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Overdracht kerkgebouw en orgel Dreischor PRAAG, 16-10. De Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije hebben woens dagavond in Praag een verdrag over de „voorlopige stationering" van Sowjetrussische treepen op Tsjecho- slcwaaks grondgebied ondertekend. In een toespraak zei de Tsjechoslo- waakse minister-president, Cernik, „Wij zijn ervan overtuigd, dat ons volk, welks geschiedenis door een ononderbroken strijd tegen de ex pansionistische en agressieve be moeiingen van de Duitse imperialis ten wordt gekenmerkt, zal begrij pen, dat in deze verdeelde wereld onze veiligheid alleen in de familie van socialistische landen en in een hecht verbond met de Sowjet-Unie gegarandeerd kan zijn. De Sowjetrussische premier Kosy- gin zei, dat het verdrag de onschend baarheid van Tsjecho-Slowakije en van de gehele socialistische gemeen schap verzekert. Zolang de NAVO bestaat moeten wij het verdrag van Warschau op welke wijze versterken. Warschau op elke wijze versterken, landen erop vertrouwen dat het nor maliseringsproces in Tsjechoslowa- kije zal voortschrijden en dat het volk niet zal toestaan dat dit proces door anti-socia'lisLische kraohten wordt tegengehouden. Bijzonderheden van het verdrag zijn nog niet bekend. Eerst moet het nog door de parlementen worden ge ratificeerd. Dat van Tsjecho-Slowa kije komt vrijdag bijeen. Na de ondertekening deelde Kosy- gin mee, dat het grootste gedeelte van de Sowjetrussische troepen in de komende maanden zal worden te ruggetrokken. De bezettingstroepen van de andere Oostbloklanden zullen geheel verdwijnen. De overeenkomst is opgesteld tij dens het bezoek dat een Tsjechoslo- waakse regeringsdelegatie onder lei- Oiilkeimiiij» Witte Huis: WASHINGTON, 16-10. Het Witte Huis heeft woensdag formeel tegen gesproken dat een afkondiging van een totale staking van de bombarde menten ophanden is. President Johnsons perschef George Christian verklaarde dat er „geen ingrijpende verandering" in het Vietnam-beleid aangebracht wordt. „De positie van de Ver. Sta ten inzake Vietnam blijft gehand haafd zoals zij is vastgesteld door de president en de minister van buiten landse zaken", aldus Christian. Uit Saigon zijn in. de loop van de dag berichten gekomen dat de Ver. Staten van plan zouden zijn d'e bom bardementen op Noord-Vietnam voor NEW YORK. 16-10. De Sowjet- Unie heeft geen plannen om in de nabije toekomst een bemande vlucht naar de maan te maken, zo heeft dr. Leonid Sedov gezegd op het ne gentiende congres van de interna tionale federatie van de ruimtevaart in New York. Sedov staat aan het hoofd van de Sowjet-Russische de legatie. Maanlandingen staan op het ogen blik niet op ons programma, zei Se dov. Hij wenste de Verenigde Sta ten succes bij de pogingen om voor 1970 een man op de maan te laten landen. GENEVE, 16-10. Het Intenationale Rode Kruis heeft in de eerste twee weken van oktober 94 nachtvluch ten naar Biafra gemaakt, waarbij 990 ton hulpgoederen werden ver voerd, zo heeft het bureau in Ge- nève dinsdag bekend gemaakt. Se dert het 'begin van de nachtvluchten naar Biafra in april zijn 287 vluch ten gemaakt en 2.677 ton hulpgoe deren overgebracht. De kindersterfte in de Biafraanse vluchtelingenkampen is de laatste weken verminderd dankzij de hulp door de lucht. Sinds begin septem ber heeft het Internationale Rode Kruis zes vliegtuigen per nacht in gezet. OEMOEAHIA, 16-10. Meer dan 2,5 miljoen kinderen in Biafra krijgen dagelijks voedsel van door verschei dene hulporganisaties' over het land verspreide posten, zo heeft een afge vaardigde van heit Internationale Rods Kruis-comité woensdag in Oemoeahia (Biafra) bekendgemaakt. beperkte tijd volledig te staken om zo te trachten een uitweg te vinden voor de impasse bij de Amerikaans- No ord v ietna mese v red'esbesp rek in - gen in Parijs. Ook zegslieden in Washington hielden rekening met een dergelijk besluit. ding van Cernik begin deze week aan Moskou bracht. Het wekte verbazing dat de ondertekening in Praag' plaatsvond, waarvoor een hoge Rus sische delegatie overkwam. Waarne mers geloven, dat de Tsjechoslo- waakse onderhandelaars met deze gang van zaken de collectieve ver antwoordelijkheid voor het verdrag tot uitdrukking willen brengen. Na de ondertekening van vandaag heeft de Sowjet-Unie in vier Oost bloklanden troepen op grond van bi laterale overeenkomsten. Verdragen over ..tijdelijke stationering" van haar strijdkrachten bezit Rusland nu met Polen, Oost-Duitsland. Honga rije en Tsjecho-Slowakije. De ver dragsteksten zijn naar opstelling en inhoud nagenoeg gelijk. De «loop van prins Johan Friso DEN HAAG. 15-10. H.H. K.K. H.H. Prinses Beatrix en Prins Claus der Nedeidanden hebben het voornemen hun zoon prins Johan Friso op za terdag 28 december aanstaande in Utrecht ten doop te houden. Zij hebben daartoe bij de centrale ker- keraad van de Nederlandse Her vormde Gemeente te Utrecht de Domkerk aangevraagd. Prinses Bea trix en prins Claus hebben ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Am sterdam, verzocht deze dienst te leiden. n In Singapore zijn vandaag (don derdag) twee jonge Indonesiërs op gehangen wegens het plegen van een bomaanslag in 1965. waarbij drie personen omkwamen. LISSABON, 15-10. De landen van het Pact van Warschau beschikken over de krachtigste conventionele strijdkrachten ter wereld, zo heeft generaal Lyman Lemnitzer, opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa, verklaard op de con ferentie van afgevaardigden uit NA VO-landen in Lissabon. HONG KONG, 16-10. President Lioe Tsjao Tsji van communistisch China is uit al zijn functies, zowel binnen als buiten de partij, onthe ven, zo heeft het blad van' de Chi nese communistische partij. Rede Vlag, meegedeeld. Dat is tijdens de cuBliurele revolutie gebeurd, aldus het blad. Het artikel werd door ra dio Peking geciteerd en in Hong Kong beluisterd. KAAPSTAD, 16-10. Petrus Smith, de derde hartpatiënt die in Kaap stad een ander hart heeft gekregen, is 38 dagen na de transplantatie zo goed hersteld, dat hij naar huis mag. De 52-jarige oud-mijnwerker kreeg op 7 september het hart van een Afrikaanse vrouw. De operatie werd uitgevoerd onder leiding van prof. Barnard. Amerikaan beet Spanjaard oor af MADRID, 16-10. Een Amerikaan heeft tijdens een hevige twist een Spanjaard met één hap zijn oor af gebeten. Terwijl de bijter naar het politie bureau werd gebracht, ging de 29- jarige gebetene onmiddellijk naar KAAP KENNEDY, 16-10. De vlucht met de Apollo-7 van Schirra, Eisele en Cunningham is tot dusver zo succesvol verlopen dat het al zo gced als zeker is dat de bemande reis om de maan voor december doorgaat. Het vluchtplan met een waarschijnlijke begindatum 21 de cember wordt al uitgewerkt. De mensen van de NASA zijn on gewoon optimistisch. Alleen zeer grote, onvoorziene problemen bij de vlucht van de Apollo-7 kunnen de reis om de maan nog tegen houden. Woensdagmiddag cm 17.00 uur Ned. tijd begon de Apollo-7 aan zijn 77ste omwenteling. In een derde op treden voor hun televisieaparaat overtroffen de ruimtevaarders woensdag hun vorige vertoningen. Terwijl Walter Schirra de camera bediende, drukte Donn Eisele warm water in de tube met z'n ontbijt en maakte dat verder klaar. Later legde Eisele uit hoe 't schakelbord werkt, terwijl Walter Cunningham, met zijn kin in zijn hand steunend, deed of hij even aandachtig luisterde als een leerling van de lagere school. „Groe ten uit de fantastische Apollo-salon. hoog boven alle anderen" is een met de hand geschreven titel die al tra ditioneel aan het worden is. Deze verscheen direct na het begin van de uitzending op het beeld. De conventionele strijdmacht van het Warschau-Pact wordt gesteund door gi-ote tactische luchtstrijdkrach ten en nucleaire wapenen en be schikt ook over voldoende strate gische kernwapens om het westen ..catastrofale schade" toe te bren gen. aldus Lemnitzer. De positie van Frankrijk blijft in militair opzicht onzeker. Hoewel vooruitgang is geboekt bij het dui delijk stellen van deze positie en de Fransen in vele opzichten meewer ken met het Atlantisch bondgenoot schap, blijft het onmogelijk de om vang van de Franse hulp in geval van nood vast te stellen, waardoor het volgens de generaal nodig is be langrijke veranderingen in de geza menlijke defensieplannen aan te brengen. BUNSCHOTEN. De driejarige Pe ter de Jong uit Bunschoten is om het leven gekomen toen hij onder de achterwielen van een vrachtauto ge raakte. Het kind was onverhoeds van een zandhoop de weg opgerend. RUURLO. De 64-jarige fietser H. Camperman uit Ruurlo is bij het oversteken van de voorrangsweg Ruurlo-Borculo door een auto ge grepen en enige tientallen meters meegesleurd en gedood. De overwinnings-ceremonie voor de Nederlandse ploeg, die op de 100 kilometer een gouden medaille wist te veroveren. Van links naar rechts: Joop Zoetemelk. Fedor den Hertog, Jan Krekels en Renè Pijnen. Dit nummer bestaat uit pagina's f f Vee/ zeggen en veel beloven i Moet men niet geloven. Opklaringen Bevordering doorstroming naar duurdere woningen DEN HAAG, 16-10. De Tweede Kamer is woensdagmiddag akkoord gegaan met het wetsontwerp, waar in wordt voorgesteld meer draag krachtige huurders van aan gemeen ten en woningbouwcorporaties toebe horende woningen jaarlijks een bij drage in 's Rijks kas te laten storten. Met andere woorden: de regering streeft er naar de doorstroming naar het ziekenhuis „La Paz" na zijn oorduurdere woningen te bevorderen zorgvuldig in een stuk papier te van huurders, die qua inkomen te hebben gedaan. goedkoop wonen. UTRECHT, 16-10. Een onderzoek onder havenarbeiders van vijftig jaar en ouder in Amsterdam heeft uitgewezen, dat 46 procent moeite heeft met het werk tengevolge van „slijtage", ziekte of een ongeval. Dertien procent werk niet meer en 41 procent heeft nog geen moeite met het werk. Advertentie en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van liet aankoopbedrag in de af gelopen week A l van de Tol Schulpweg 86, Velsen. post Beverwijk. A. Speeistici, Klaverweg 20, Heerde. Mej. C. J. Heydens, Maskerbloemstraat 8 c, Rotterdam 12. M. Kuik-aen Ouden, Hoge Dijk 114, Ammerstol. C. J. Boogaart, A. M. de Jongstraat 19, Nieuw-Vossemeer. iniinMinirMi Vraag uw beddenvakman nadei e inlichtingen. Het onderzoek, waarbij verschil lende bedrijven waren betrokken, is ingesteld door een werkgroep van de commissie opvolging sociologisch onderzoek, die daartoe was uitgeno digd door de partijen bij de haven- C.A.O. De resultaten zijn gepubli ceerd in het bl'ad van de christelijke bedrijfsgroepencentrale. De oudere havenarbeiders hebben hun werk in het algemeen positief ervaren: 86 procent had zijn baari gewaardeerd, onder meer vanwege de vrijheid, de variatie en de buiten lucht. De negatieve kanten (het haas ten. de onregelmatigheid en de ruw heid) werden pas genoemd bij het beantwoorden van de vraag, hoe men het zou vinden als zijn kleinkinderen ook in de haven zouden gaan wer ken. Daarvoor voelde 52 procent na melijk niets, terwijl 48 procent er voor was. b Premier Gorton van Australië heeft vandaag (donderdag) gezegd dat Australië „door de V.S. wordt geraadpleegd over de kwestie van het stopzetten van de bombardemen ten op Noord-Vietnam". Het oorspronkelijke wetsontwerp, dat op voordracht van oud-minister Bogaers op 7 november 1966 werd ingediend, stuitte in de Tweede Ka mer op zoveel verzet dat de regering genoodzaakt was aan het ontwerp het een en ander bij te sohaven. In het gewijzigde ontwerp wordt voorgesteld een bijdrage te heffen indien de jaarhuur van de woning minder bedraagt dan tien procent van het inkomen. Deze bijdrage zal gelijk zijn aan het verschil tussen tien procent van het inkomen en de huursom. Dat verschil zal worden verminderd met tien procent voor elk kind waarvoor aftrek is toege past bij bet vaststellen van de be lastingaanslag. Evenals bij de in komstenbelasting kan dus evt. dub bele of driedubbele aftrek plaatsvin den. Door de aanvaarding van een aan tal amendementen werden nog en kele wijzigingen in de oorspronkelij ke lezing van het wetsontwerp aan gebracht. Zo zullen bijdrageplichtig zijn personen tot 65 jaar. Bejaarden vallen dus buiten de heffing. De in komensgrens, oorspronkelijk gesteld op f 12.750, is verhoogd tot f 15.000. Besluit men naar een duurdere woning over te gaan dan zal in het jaar van de doorstroming en het jaar daaraan voorafgaande geen huur dersbij drage worden geheven. De heffing mag, zoals de inkomstenbe lasting. over vijf maanden worden betaald. De wet heeft een tijdelijk karakter gekregen doordat een amendement werd aanvaard waarin werd vastgesteld dat de wet op 1 ja nuari 1974 vervalt, tenzij dit tijdstip tenminste zes maanden voor diien bij algemene maatregel van bestuur is vervangen door een later tijdstip, in1 welk geval zij vervalt op dat latere tijdstip. Bij amendement werd voorts be paald dat met woningwetwoningen vergelijkbare particuliere woningen onder de werkingssfeer van de wet zullen worden gebracht. Anderszij ds worden alle gesubsidieerde huurwo ningen, welke gebouwd worden op voet van de subsidieregelingen welke met ingang van 1 januari j.l. gelden van deze werkingssfeer uitgesloten. Gestolen Rembrandt teruggevonden PLATTSBURGH (New York), 16—10. Een schilderij van Rembrandt, dat aangeduid wordt als „Portret van een jonge man'' en waarvan de waarde geschat wordt op 250.000 dollar is op het vliegveld van Plat'tsburgh gevonden. Het doek was in januari gestolen uit het museum van de universiteit van Rochester in New York. Drie mannen die het schilderij in een sport vliegtuig wil den laden dat op het punt stond op te stijgen, werden gearresteerd. NEW DELHI. 16-10. Ongeveer 2.100 mensen hebben het leven ge laten bij d'e grondverschuivingen en overstromingen die tien dagen ge leden het noorden van India teis terden. Dit blijkt uit officiële cij fers, die dinsdag zijn bekend ge maakt. De meeste slachtoffers vielen in Darjeeling. Jalpaigoeri en Koetsj Behar in Noord-Bengalen, waar 1715 doden zijn geteld. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen, maar in de nacht en ochtend ook nog enkele plaatselijke buien; matige, in het noorden van het land aanvankelijk nog krachtige naar noordwest ruimende windvan nacht iets lagere, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Verwachting voor zaterdag: Zon: meer dan 20 procent; min. temp.: van 0 tot 4 graden beneden normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden beneden nor maal; kans op een geheel droog et maal: 60 procent; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. 18 okt. Zon op 7.10, onder 17.40. Maan op 2.19, onder 16.37. Nieuwe maan: 21 okt. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 okt. 0.14 v.m. 12.40 n.m. BROUWERSHAVEN 18 okt. 0.02 v.m. 12.38 n.m. Springtij: 24 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Frankrijk en de Alpen verplaatst zich langzaam zuidwaarts, terwijl een depressie op het noorden van de Noordzee snel wegtrekt naar het oosten. Grote luchtdrukstijgingen in de omgeving van Schotland kondi gen het ontstaan van een nieuwe en krachtige rug van hoge luchtdruk aan welke zich vrijdag waarschijn lijk zal uitstrekken van het zeege bied ten oosten van IJsland langs de Engelse oostkust. Boven Frankrijk zal deze rug aansluiting krijgen aan het daar aanwezige hogedrukgebied. Het gevolg van deze ontwikkeling- zal zijn dat de westelijke stroming bij onis naar noordwestelijke rich ting ruimt, waarbij nog iets koudere lucht wordt aangevoerd, terwijl la ter de wind belangrijk zal afnemen en dan ook de buiigheid onderdrukt wordt. DEN HAAG, 16-10. Mr. J. F. G. Schlingemann. Tweede Kamerlid voor de VVD, heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijk ge vraagd in overleg en in samenwer king met de georganiseerde land bouw in de drie noordelijke provin cies een onderzoek in te stellen naar de omvang van de schade, die de landbouw in de noordelijke provin cies heeft geleden als gevolg van de zeer natte septembermaand. Mr. Schlingemann wijst op de berichten, die melden dat zich een ramp aan het voltrekken is doordat de natste septembermaand sinds 1830 een schade van vele miljoenen guldens heeft toegebracht. Hij dringt aan op een eventueel in het leven te roepen schaderegeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1