in de de griep? Eis de originele CBlaia®r buitenbijts De verch bin Scheidende voorzitter j. D. de Korte ontving ere-medaille GROEI ECONOMISCH LEVEN KAN VOORTDUREN STREEKNIEUWS r ry- Jeugdigen sparen met „De Zilvervloot" NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE GREEPfv^ van WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! W Vergadering gemeenteraad Bruinisse Runderen haalden wonderlijkste streken uit verdwenen rooijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 oktober 1968 Nr. 20080 Afdeling Groene Kruis Brninisse BRUINISSE, 11-10. In de te Brui- nissc gehouden ledenvergadering van het Groehe Kruis, afd. Bruinisse is de heer J. D. de Korte, die aftrad als voorzitter, gehuldigd voor zijn werk en zijn verdiensten voer het Groene Kruis in het algemeen en voor de afdeling Bruinisse in het bijzonder. Dit gebeurde onder meer door het opspelden van het insigne van ver dienste, de Groene Kruis speld, ver bonden aan de zilveren medaille, door de heer J. J. Romeijn te Ou- werkerk (oud-burgemeester), maar ook een ambulant districtsbestuur der van de Provinciale Zeeuwse Vereniging ..Het Groene Kruis". Kort na de bevrijding, in 1945, kwam een aantal vooraanstaande burgers op Bruinisse bijeen om de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis weer op te richten. Enkele bestuurders van voor de oorlog wa ren niet terug gekeerd, anderen overleden. Voorzitter werd burgemeester W. van den Berg Dz., secr.-penning- meester de heer J. D. de Korte en daarom had de zilveren legpenning als inschrift 5 oktober 1945-11 okto ber 1968. De heer Romeijn memoreerde de bekendheid van de heer de Korte in de 'kring' van het Groene Kruis, ook provinciaal, terwijl de heer W. van Gilst als bestuurslid, de heer De Korte huldigde voor zijn werk op plaatselijk niveau, want toen de heer W. van den Berg die voorzit tershamer had neergelegd, werd deze opgenomen door de heer de Korte (1958). Felle scheimutselin» in Dublin De heer de Korte, ontroerd dooi de tot hem gerichte woorden, be aamde dat het Groene Kruiswerk altijd een zeer grote plaats in zijn hart had ingenomen, reeds lang voor hij tot bestuurslid van het Groene Kruis werd gekozen. Bijna een hal ve eeuw geleden werd zijn toenma lige echtgenote mevrouw de Korte- van der Groep als eerste wijkver pleegster op Bruinisse aangesteld. Totstandkoming wijkgebouw Hij memoreerde als belangrijkste feit in zijn bestuursloopbaan de tot stand 'koming van het wijkgebouw (1955), de goederen van het Groene Kruis waren tot 1944 (evacuatie) op geslagen onder de toren van de her vormde kerk. Na de oorlog werd de voormalige drukkerij van de heer van der Wal aangekocht, maar dit gebouw kwam niet aan het doel dat men er mee voor had, verbouwing tot wijkgebouw, omdat men een nieuw wijkgebouw kon bouwen toen de ramp veel buitenlandse giften naar Sehouwen-Duiveland deed stromen. Met enige weemoed presi deerde de heer de Korte voor het laatst de ledenvergadering. Van het vaderlandse erf Mits loonstijging niet uitloopt DUBLIN, 14-10. Voor de Britse ambassade in Dublin heeft zich een korte maar hevige schermutseling tussen engeveer driehonderd jongelui en de politie voorgedaan. De jongelui wilden een petitie aanbieden waarin werd geprotesteerd tegen de houding van de autoriteiten van Noord-Ier- land tijdens de incidenten in Lon donderry, het vorige weekeinde. De jongelieden, van wi'e verschei dene werden gewond en een tiental gearresteerd, hielden eerst een bij eenkomst om te protesteren tegen „bruut pol'itie-optreden" in London derry en de behandeling" van de ka tholieken in Noord-Ierland. Na een Britse vlag te hebben verbrand trok ken zij naar de Britse ambassade, waar 25 echter door de politie wer den tegengehouden. Hierop ontstond een gevecht. De betogers zwermden vervolgens de stad in. waar zij ver nielingen aanrichtten. Aan de kant van de politie werden drie man gewond. OOSTERLAND Andere datum bejaardsociëteit Van de zijde van het damescomité dat 'cle bejaardenbijeenkomsten or ganiseert, deelt -men mede dat de eerstvolgende bijeenkomst op don derdag 17 oktober e.k. vervalt en dat deze zal worden gehouden een dag eerder en wel op woensdag 16 oktober op de gewone tijd in het Ned. I-Ierv. Verenigingsgebouw aan de Simt Joostdijk. De zaal is nl. don derdag niet beschikbaar. DUIVELAND Ook hier gemeentelijke gids Naar wij vernamen ligt het in de bedoeling om ongeveer tegen het ein de van het jaar aan alle gezinnen van de gemeente Duiveland een praktische gids aan te bieden, die gratis van huis tot huis zal worden bezorgd. Er zal in dit handboek, dat omstreeks een zestigtal pagina's zal beslaan, een grote verscheidenheid van allerlei aangelegenheden uit de gemeente te vinden zijn. Het plan bestaat om voortaan ieder jaar een dergelijke uitgave onder de ingeze tenen te verspreiden. Behalve een voorwoord van burgemeester Van Eeten, tevens als introductie bedoeld, zullen alle verenigingen, kerkgenoot schappen enz. uit de gemeente wor den vernoemd evenals de bestuursle den hiervan. Ook muziek- en zang- gezelschappen komen in deze gids. Verder een opsomming' van alle openbare diensten in de gemeente, zoals openbare werken, P.T.T. e.d. Tevens zal er een plattegrond van de gemeente Duiveland in voorko men. Verder bleek de heer Capelie uit Oosterland bereid enige histori sche artikelen te schrijven over het ontstaan van Duiveland en hoe men aan deze naam vermoedelijk geko men is. Verder een verhandeling over het mooie, geheel in oude trant ge restaureerde „Gasthuis" 'te Ooster land. al dan niet verlucht met enige foto's. De verdere uitbouw van het eco nomisch leven in Nederland kan voortduren zegt de economische verkenning van het nationaal plan bureau voor 1969. De conjunctuur in Nederland is in herstel hetgeen me de te danken is aan de hernieuwde groei in West-Duitsland. Voorts blijkt uit de planning dui delijk dat de hervatting van de wel- vaartslijn mede te danken is aan de grotere winstmogelijkheden, die ons bedrijfsleven weer krijgt nu de loon stijging niet abnormaal hoog is ge weest maar tot 6,5 °/o beperkt is ge bleven. Er moeten nu eenmaal be hoorlijke winsten worden gemaakt om de ondernemers tot daden te in spireren. Hoe die winst tenslotte ver deeld wordt is een andere zaak. Ze ker is dat na de geweldige loonsver hogingen in 1964, 1965 en 1966 een reeks van vooral arbeidsintensieve bedrijven in moeilijkbeden is geraakt en dat een deel van hen daaraan slechts is ontkomen door fusies. De moeilijkheden in de scheepsbouw, die nu nog voortduren, spreken boekde len. Het is niet alleen belangrijk dat de produktiestijging aan de binnenland se consumptie ten goede komt, zij is vooral van groot belang voor de iiit- vcer. Dankzij de gunstige groei van de arbeidsproduktiviteit, die over 1968 op 5,5 pet. wordt geschat kon het Nederlandse volume van de export met liefst 11 petstijgen. Dat is een enorme groei.die voorlopig nog kan voortduren omdat de arbeidskosten in ons omringende landen, zoals hel er nu uitziet, in de naaste toekomst meer zullen stijgen dan bij ons. Zo is er in west-Duitsland kans op een loonsverhoging van 6 pet. Dit betekent een stijging van de con sumptie in die landen met een gro tere import. Wei is er kans op dat de uitvoer door andere factoren luordt beperkt. Wij denken aan de invoerbeperkingen door de V.S. in verband met het dollarvraagstuk. Ook de Engelsen zullen hun invoer zoveel mogelijk afremrhen iioor de sanering van hun betalingsbalans. Dit heeft tot gevolg dat in 1969 de exportstijging van ons land verhoogd zal voortgaan, Zij zal echter nog wel 8 pet. kunnen bedragen volgens ons planbureau wanneer de stijging van ons loonniveaxi niet op hol slaat en opnieuw ca. 6,5 pet. zal bedragen. Premiebouw Daarbij moet wel aan de voor waarde voldaan dat de rijksuitgaven niet uit de hand lopen en dal er een woningbouivprogramma van 125.000 woningen ivordt uitgevoerd. Het ac cent van deze woningbouw zal vol gens de miljoenennota op de pre- miebouiu liggen hetgeen ons juist voorkomt. Bij een geschatte stijging van hel consumptieprijspeil van 4 pet. kan dan toch de particuliere consumptie nog met 3.5 pet. stijgen. Bij een zo danig beeld is het mogelijk dat de betalingsbalans op de lopende reke ning een overschot gaat vertonen van circa f 700 miljoen. Dit is nood zakelijk om te voorkomen dat een inflatoire financiering van de over heid de koopkracht van de gulden verder aantast. Werkloosheid blijft Het is enigszins opmerkelijk dat bij een gunstige ontwikkeling van onze economie de werkloosheid niet geheel verdwijnt. Dit beeld is met name het gevolg van een matige op nemingscapaciteit van werknemers door de industrie, die hoe langer hoe meer kapitaal-intensief wordt. Toeneming van de werkgelegen heid zal vooral moeten plaatsvinden in de dienstverlening. Als wij hoge looneisen stellen, meer dan bij de geschetste trendmatige groei aan vaardbaar is, dan zullen zich twee gevolgen openbaren. In de eerste plaats zal het tempo van de rationa- Advertentie 15 t/m 20-jarigen, voor jullie dit ideale spaarplan 10 °/o EXTRA premie over de gespaarde bedragen spaarbankrente KOPENHAGEN. Twee Oosten rijkse vrachtautochauffeurs zijn in de Deense stad Gedser gearresteerd, nadat Deense douane-ambtenaren in hun vrachtauto 800.000 Amerikaanse sigaretten, 2400 flessen whisky en 1500 liter alcohol haden aangetroffen. WASHINGTON. McGeorge Bun- dy. de voormalige adviseur van pre sident Johnson en diens voorganger Kennedy, heeft zich voorstander ver klaard van een onvoorwaardelijke staking' van de 'luchtaanvallen op Noord-Vietnam en een vermindering van de omvang van de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam met 100.000 tot 150.000 man in het vol gend jaar. ZIERIKZEE Havenpark 16 lisering door de industrie worden vergroot zodat de vermeerdering van de werkgelegenheid wordt ge compenseerd of overtroffen door het afstoten van werkkrachten. Vervol gens zal de groei in de dienstensec tor en de 'bouw trager verlopen. Hiermee is duidelijk geïllustreerd dat de opgang in de werkgelegen heid rechtstreeks verband hoiidt met de looneisen die de vakbeweging gaat stellen. Het is juist dat de stij ging van de arbeidsproduktiviteit groter is geweest dan werd ver wacht maar de loonstijging ivas oolc reeds hoger dan geraamd. Geen besparing Het is niet onmogelijk dat de in dit verband ruimere winstkansen van het bedrijfsleven ertoe leiden dal er meer besparingen beschik baar komen. De ramingen voorzien in een besparing van 20 tot 21 pel. van het nationale inkomenRuimere likwiditeiten kunnen betekenen dat de rentestand de neiging heeft enigs zins te dalen. De kans hierop is ech ter niet groot. Allereerst zullen de investeringsplannen (vooral in be drijfsgebouwen) voor een goed deel beslag leggen op die besparingen en anderzijds is er een grote honger naar middelen van de zijde van de overheid en de lagere publiekrech telijke organen. De overheid zal im mers volgens de plannen haar tekor ten goeddeels uit leningen moeten dekken. Daarnaast zullen wij in Ne derland de tendens zien tot kapitaal- uitvoer. Reeds nu worden er grote leningen in Nederland ouder ge bracht. Het is niet te verwachten dat het hierboven geschetste beeld door de werkelijkheid wordt gedekt. Dat beeld is slechts realiseerbaar wan neer alle partijen hun spel volgens de plannen spelen. De realiteit uil het verleden heeft ons geleerd dal er nogal eens met tegenvallers reke ning moet worden gehouden. Zachte gulden Het planbureau heeft varianten uitgerekend van de -gewenste ont wikkeling. Al deze alternatieven leiden in de eerste plaats naar een verdere muntverzwakking en/of naar een vermindering van de investe ring. Muntverzwakking betekent zonder meer een aantasting van de koopkracht en een versterking van de sociale verschillen. De armsten worden armer en de rijken worden meestal rijker. Zowel de lessen uil het verleden als de papieren vooruitzichten kun nen ons allen aansporen om in de pas te blijven bij hetgeen monetaire en economische deskundigen advise ren. Slaan wij deze raad nationaal in de wind dan raken wij achter in het wereldbeeld. Verlaten wij het goede pad internationaal dan zal de wereldhandel en derhalve de wel vaartsontwikkeling voor alle landen achterblijven. Drs. A. van Mierlo. Flitsen uit het buitenland HONGKONG. Een dertigtal' blin de arbeiders, die meer loon eisen, hebben in een fabriek in Kowloon ruiten ingegooid en stoelen vernield en ook het andere personeel met stokken aangevallen. De politie moest de orde herstellen, maar ver richtte geen arrestaties. DJAKARTA! Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat in Zuid-Celebes iemand is gearresteerd die de leider zou zijn van het kom- plot, dat in het begin van dit jaar op Ambon marktbranden stichtte. HOUSTON, Texas. In het me thodistisch ziekenhuis van Houston, Texas, is opnieuw een harttransplan- tati verricht, die bijna twee uur duurde. De toestand van de patiën te. de 54-jarige mevr. Myrtle Schmidt, is bevredigend. Het: was de 58ste harttransplantatie. NEW YORK. Afgevaardigden van het verband van leerkrachten in New York, w;aarbij 55.000 leer krachten zijn aangesloten, hebben zich opnieuw uitgesproken voor een staking, de derde reeds in het nieuwe schooljaar. MEXICO. In de nabijheid van het gebouw van de kramt „El Sol" in Mexico-Stad is een bom ontploft, waardoor vele ruiten werden ver nield. „El Sol" maakt deel uit van een belangrijk krantenconcern in Mexico. SAIGON. De neger majoor La- vall Merritt, die 20 jaar in het Ame rikaanse leger heeft gediend, heeft in Saigon vlugschriften uitgereikt, waarin hij de Amerikaanse militaire diensten als „de krachtigste bolwer ken van racisme op aarde" heeft ge brandmerkt. OEMOEAHIA. Twee Biafraanse dorpen zijn volgens berichten uit Oemoeahia met de grond gelijkge maakt door twee Nigeriaanse bom menwerpers, die brand- en napalm bommen afwierpen. Minstens 22 mensen kwamen om het leven en 50 worden gewond. De dorpen zijn Amoeda en Amanda. TEL AVIV. Israëlische en Jor daanse troepen hebben elkaar gedu rende korte tijd met mortieren en machinegeweren beschoten. Het in cident deed zich voor in het gebied van Oemm Sirdra, ten noorden van Alleby-brug over de Jordaan. BONN. De Amerikaanse minis ter van defensie, Clark Clifford, heeft in Bonn gezegd, dat de V.S. op het ogenblik geen plannen te heb ben tot versterking' van hun strijd krachten in West-Duitsland in ver band met de Russische bezetting van Ts j ech o-Sl o waki j e. Russische vliegtuigen vuur Egypte? WASHINGTON, 14-10. In welin gelichte kringen in Washington is verklaard dat de Sowjet-Unie zich zou hebben verbonden tweehonderd supersone bommenwerpers van de typen „Soechoi-7" en „Mig-21" te leveren aan Egypte, evenals vijfhon derd tanks. Verscheidene weken ge leden zou in Moskou een desbetref fend akkoord zijn getekend. Men kent niet de leveringsdatum. BRUINISSE. 11-10. Bij „verder voorkomende zaken" op de jongste raadsvergadering werd uitvoerig gesproken over de verbouw van twee stenen noodwoningen in het zomerwoningenpark tot een dienst woning en verhuur daarvan aan de heer F. Verhoeven. Besloten werd eveneens tot aan leg van een centraal antennesysteem voor de zomerwoningen. De huur zou als gevolg daarvan met f 0.55 per week moeten worden verhoogd. Er moet in de zomerwoningen- park nogal wat verbeterd worden, ■namelijk demping" van de sloot langs de Kniikkerpad en vernieuwing van de riolering. 'De subsidie aan de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Zee land wordt vastgesteld op f 0,60 per inwoner zoals gevraagd. Een besluit daartoe was al eerder genomen, maar er zal worden aangedrongen op een uniform tarief voor alle Zeeuwse gemeenten, gelet op het grote verschil in de bijdragen der gemeenten, nu dit op basis van vrij willigheid geschiedt. De rondvraag Bij de rondvraag wordt uitvoerig gesproken over de afscheiding die "zal worden geplaatst langs het wei land van de heer Hoogerwerf als de sloot langs de Knipperpad is ge dempt. De heer L. Bal (Arb.) spreekt over de verkeerde afrastering van het speel- en voelballerreint j e achter de woningen in de Acacialaan (prikkel draad). Over wateroverlast op het pad tussen de woningen Accacialaan 24 en 26, spreekt de heer van de Velde (Arb.), die verder een pleidooi houdt voor de bouw van. „vrijgezel le nwortingen". Ook de feestverlich ting waarvoor 'het Comité 500-jarig beslaan een bijdrage aan de buurt verenigingen toezegde, wordt door de heer van de Velde onder de aan dacht gebracht. Zo ook het verkeerd behandelen van de asfaltbedekking op de gemeentehaven. Daar had meer moeten worden geveegd.. De fijne grint dringt dan beter in het asfalt en de beschermende laag wordt sterker. Door wethouder van Gilst werden mededelingen gedaan over uitdie ping van de sloot langs en op de begraafplaats, welk werk is uitge voerd door de firma van de Velde te Bruinisse. Hierna ging de raad over in be sloten zitting. Valse dollar-invoer in Indonesië? 'DJAKARTA. 14-10. Een woord voerder van de Nederlandse ambas sade in Indonesië heeft gezegd, nog geen nadere inlichtingen ontvangen te hebben over de gemelde arresta tie van een Nederlandei-, aangeduid met de letter S„ die betrokken zou zijn bij invoer van valse dollars in Indonesië. Vorige week heeft een Indonesi sche functionaris van Interpol ont huld, dat er een grootscheepse ope ratie ontdekt was om nagemaakte dollar-biljetten Indonesië binnen te smokkelen. Er waren vijf mensen gearresteerd, onder wie S. Apollo-astronauten schrokken hevig HOUSTON, 14-10. De beman ning van de Apollo-7 is maandag morgen om 06.00 uur hevig geschrok ken toen de lichtjes op het instru mentenpaneel alle aangingen, het geen erop duidde dat er een ernstig tekort zou kunnen zijn aan elektri sche energie. Het bleek, dat er een „tijdelijke onder-voltage" was opgetreden, die te wijten was aan het gelijktijdige gebruik van verscheidene verwar mingstoestellen, aldus heeft de lei der van de Apollovlucht, Kranz, ver klaard. Kranz zei, dat het incident niet van ernstige aard wa.s en ge makkelijk verholpen kon worden. Niettemin zijn dp astronauten, naar zij bekenden, wel erg geschrok ken. MEXICO-STAD. Zoltan Varga. belangrijke troef in het Hongaarse voetbalteam dat in het Olympisch toernooi zijn in Tokio verwoiwen ti tel verdedigt., is verdwenen en nie mand weet waar hij is. Over koetjes en kalfjes (Slot). Spreekwoorden Na deze bloedige voorvallen wat anders. Wist u dat een koe een haas kan vangen? Ook dat w bewezen. Het is in 1944 gebeurd in de Hoek- sche Waard. De ooggetuige passeer de per fiets een iveiland en zag daar 25 koeien in een kring geschaard, de horens gereed iwor de aanval. Onze waarnemer dacht dal zij een hond in hel nauw hadden gedreven (een koe kan geen hond luchten of zien) maar het bleek een haas te zijn, die door het rundvee op zijn leger ver rast V>as. De kring werd steeds nau wer doordat steeds jonge dieren uitgestoten werden. Voor de arme Lampe ivas er geen ontkomen aan, want tenslotte bleven 12 koeien over, die hem met de horens ver morzelden. Daarna vervolgden de dieren rustig hun graastocht en on ze waarnemer kon de dode haas op rapen en meenemen. Dat een koe een snoek vangt is veel vaker voorgekomen. Koeien drinken nu eenmaal 's zomers uil poldersloten en herhaaldelijk is het voorgekomen, dat een roofzuchtige snoek hen in de lippen beet. De koe deinsde dan geschrokken ach teruit en sleurde de sn-oek mee. Zo kioamde vis op hel droge, hetgeen zijn einde betekende. Wist u dat er geen enkel huisdier is, dat zoveel spreekwoorden en uit drukkingen aan onze taal heeft gel- leverd als het rund? Men noemt echt geen koe bont of er is wel een vlekje aan en dan is het geen botertje tot de boom al is de betrokken dame net zo min maagd als een koe die zeven lammeren heeft gehad, want iaat ooit een lief kalfje is geweest wordt ivel een stier van elk gevreesd en koeien hebben nekken of plekken maar vrouwen hebben vlekken. Mijn- vader, zei de jongen, zou wel een koe willen kopen, had dé schelvi maar geld. Ja, zei de boer, toen mijn vrouw stierf, ivist iedereen mij aan een nieuwe te helpen, maar nu mijn bleste koe doodligt weet niemand raad! Onze jeugd geeft zich over aan kalverliefde, aanbidt het gouden kalf, haalt de beste koe van stal, als de kalveren op het ijs dansen en heeft graag wat in de melk te brok kelen, maar de laatste koe doet het hekje toe. Want als u het weten wilt: er zijn een paar honderd spreekwoorden en uitdrukingen be kend die op het rundvee betrekking hebben. Of eigenlijk op u, maar dal hebt u intussen al ontdekt... Zo'n rund bent u niet. W. Geldof. een mysterie-roman door Frank van Falckenoort De vrouw bracht de beiide mannen in een :hel-verlichte kamer op de eerste verdieping van het huis. Het was een smaakvol ingericht dames- woonvertrek. Behalve de grote ka merlamp, brandden er een paar schemerlampen en een grote divan met een stapel kussens stond in een hoek, bij het gordijn. Verder ston den er in de kamer een grote tafel, alsmede een leunstoel, een kast en een radiotoestel, een tafeltje met toilet-artikelen en aan de muur hing een plank met boeken. In een oogwenk had Jopie dit alles opge nomen. Doch lang had hij hiervoor geen gelegenheid, want zwijgend wees de vrouw op een gedaante, die languit op het diiikke tapijt van het vertrek lag uitgestrekt: het was een jonge vrouw, eveneens in nachtge waad. Ze lag met haar gezicht half naai- de deur gekeerd en met een kreet van afgrijzen deed de jonige verslaggever een pas achteruit: het gezicht was opvallend blauw, terwijl de trekken van angst verwrongen waren. De grote, met bloed belopen ogen puilden schier uit de kassen. De agent en de verslaggever keken elkaar eens aan. Toen bukte de po litieman, legde zijn oor op de borst van de jon gevrouw en luisterde enige tijd. Toen stond hij weer op en zei: „Ik vrees, dat een dokter hier niet veel meer zal kunnen uit richten". Met grote verschrikte ogen keek de vrouw, die het tweetal had bin nengelaten, de politieman aan: „U wilt toch niet zeggen, dat de juf frouw. dood is?" vroeg ze ontzet. „Dat zou niet graag durven be weren, juffrouw", was het antwoord „maar ik vrees, datenfin, de dokter zal wel direct hier zijn. Hebt u die dame aangeraakt?" „Ik?" vroeg de ander. „Nee, na tuurlijk niet". „Dat is dan ook het beste. Denk er om, niet aankomen en gaat u zelf nu eerst maar eens zitten en drink" een slokje water, want u bent hele maal van streek". Dit 'bleek op hetzelfde moment, want de vrouw barstte in snikken uiit. Een beetje verlegen met zijn hou ding, gaf Jopie de agent een tik op de schouder en vroeg: „Kan ik mis schien iets voor u doen?" De agent draaide zich om en keek hem aan. „O, u bent die man, die ons op straat waarschuwde, niet? Of u iets kunt doen? Ja, misschien wel". Hen wendde zich tot de snikkende vrouw: „Is er misschien ook tele foon in huis?" vroeg hij haar. Nog vóór de vrouw antwoorden kon, zei Jopie: „Ja, dn de gang be neden. Ik liep langs het toestel". „Belt u hel hoofdbureau van poli tie dan even op, en zeg.... Wacht even". De agent nam de jongeman een paar passen mee terzijde en fluisterde verder: „Zeg namens agent Bronkhorst, dat er hier een vrouw, waarschijnlijk dood, is aan getroffen. Meer hoeft niet. ja, zeg er maar bij, dat er reeds een dokter is gewaarschuwd". En zich weer tot de vrouw wendende: „Hoe is de naam van de dame. die hier op de grond ligt?" De vrouw keek met betraande ogen naar de twee mannen en ant woordde: „Het is mijn meesteres, het is Jane Wilson Een schok ging zowel door de po litieagent als door de jonge verslag gever: Jane Wilson! Beiden keken elkaar aan. Dat was immers die be roemde -zangeres, die reeds enige avonden in de Concertzaal was op getreden! De agent herstelde zich het eerst: „Enfin, zeg dat dan ook maar. Alle mensen, Jane Wilson! Dat zal me een opschudding geven!" Enkele ogenblikken later was Jo pie reeds beneden en bij het licht van zijn sigarettenaansteker had hij spoedig' de cijfers gedraaid: binnen een paar tellen kreeg hij gehoor en bracht hij zijn boodschap over. Nau welijks had hij de hoorn weer op de haak gelegd, of de huisbel ging over. Jopie liep naar de voordeur, haalde de sleutel uit zijn zak en deed open: de andere motorpolitieagent stapte binnen, gevolgd door een heer in burger met een klein koffertje in de hand. Natuurlijk de dokter, dacht Jopie. Hij wees beiden de weg naar boven en toen ze uit zijn gezicht verdwenen waren, nam hij opnieuw de hoorn van de haak, draaide en kele andere cijfers en weldra kreeg' bij verbinding met zijn krant. „Ja, u spreekt met Jopie Klein", zei hij. „O, ik hoor het al, ben jij het Brinkhuis? Is de posteditie al op de pers? Niet? Nou, wacht er dan nog even mee. Je vroeg vanavond immers, of ik niet een kolom had voor de eerste pagina? Een hele ko lom heb ik niet, maar ik heb toch wel wat voor de eerste pagina en voor de eerste kolom. Neem op ,hier komt nieuws van Jopie: Hedennacht omstreeks half een is de bekende Amerikaanse zangeres Jane Wilson, die op het ogenblik een tournee door Nederland maakt en reeds enige da gen in Haarlem met groot succes is opgetreden, vermoord aangetroffen in een woning aan de Dreef te Haar lem. Zo, dat is voorlopig alles, meer kan ik nog niet zeggen, want de moord - ik geloof vast, dat het een moord is - is misschien een goed kwartier geleden gebeurd. Straks bel ik nog wel nadere bijzonderhe den". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5