PRISMA7 Hoge^ spaarrente tot zelfs voor u en... AGENDA Kaapse eend in Westhoek verwisselt herfst met de lente STREEKNIEUWS ij. Transavia gaal op Biafra vliegen Vrees geuit dat andere kernen achterop komen bij Smalstad 6\°lo de bank waar ook u zich thuis voelt stoffeerwerk: k 1 I GOUDZWAARD! MONOLOOG Geslaagd broedsel HAAMSTEDE, 14-10. Wat een Kaapse eend heeft bezield om in ok tober nog een aantal eieren uit te broeden is natuurlijk niet te raden, maar het is wel een feit. De eend was mooi in de war en verwisselde kennelijk het najaar met het voor jaar. De Kaapse eend - ook dit Kaapse eend - komt vrijwel uitsluitend voor in partikuliere verzamelingen. In een duister hoekje 'had het dier de ei eren uitgebroed, nadat zij reeds ge ruime tijd zich „wat vreemd" had gedragen. De „wereld" voor ma en de kleintjes bestond uit een bos, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nieuwe veerboot „Koningin Juliana" ROTTERDAM, 14-10. Het motor schip „Koningin Juliana", bestemd voor de veerdienst Hoek van Hol land-Harwich is door hare majesteit de koningin in gebruik gesteld. Het schip zal samen met de „St. George" van de British Real Ways de veer dienst tussen deze beide plaatsen onderhouden. Dit nieuwe schip, gebouwd op een Britse werf, is ingericht voor 1200 passagiers in de dagdienst en 750 ini de nachtdienst. Het heeft accommo datie voor 200 personenauto's. De snelheid van het schip bedraagt normaal 21 mijl per uur. ZIERIKZEE High fidelity show Op maandag 14 en dinsdag 15 ok tober wordt in Concordia een - wat genoemd wordt - high fidelety show gehouden, een geluidsdemonstratie, verzorgd door muziekhandel Welte vreden. Aan dc opleidingsschool voor heb christelijk kleuter onder wijs te Middelburg slaagde voor het exa men hocfd'leidster (akte B) mej. A. Hagesteijn te Zierilkzee. Ruilbeurs Chr. Nat. scholen Te beginnen met dinsdag 15 ok tober (vandaag) zal voortaan elke eerste en derde dinsdag van de maand in het hand'enarbeidlckaal van de „Jan Wouter van :den Doel- schooi" aan de Raamstraat een ruil beurs worden' gehouden. Deze is be stemd' voor de leerlingen van de klassen 4 t.m. 6 van de Christelijke Nationale Scholen in Zierikzee en zal geopend zijn van 4-5 uur. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen dat er alleen geruild en niet gekecht of verkocht mag worden. Verkoop Kinderpostzegels Ook de leerlingen van de openbare lagere school in de Nieuwe Boogerd- straat hebben zich enorm ingespan nen bij de verkoop van kinderpost zegels. Voor een bedrag van f 1128,— werd omgezet. B.O.S.K.-afdeling Zeeland De afdeling Zeeland van de B.O. S.K. houdt op 17 oktober a.s. een vergadering in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Als spreker treedt op dr. H. A. Roebers, die zal spreken over do nieuwbouw van „Zonne veld". Het gesproken woord wordt toegelicht met dia's. De „Kunsten" te Zierikzee De Berend Kunst, die vrijdag op de vergadering aanwezig was, was één der twee schilderijen, die recen telijk zijn verworven. Zij zijn af komstig van de familie Labrijn. In totaal bezit Zierikzee thans niet minder dan acht schilderijen van Berend Kunst, een aantal dat zelfs 'het Middelburgse overtreft. Ze han gen nog verspreid in het stadhuis, maar wellicht komt er nog eens een zaaltje „vrij", om alle „Kunsten" in onder te brengen. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 16 oktober wordt in het verenigingsgebouw een vergade ring gehouden van 'de N.C.V.B.-af deling. Ais spreker treedt cp de heer A. D. Constandse, met als onderwerp: „Het Nederlandse Rode Kruis". Het gesprokene wordt toegelicht met dia's. SEROOSKERKE Cursus Beter Bewegen Bij vol'doendle deelname zal deze winter weer een cursus Beter Be wegen worden gehouden uitgaande van de Commissie voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande. Deze cursus beoogt niet alleen een gymnastiekles te zijn', doch uit gangspunt van deze cursus is de ar- beidsbeweging van de vrouw in d'e huishouding. Er worden dus oefe ningen gedaan gei-icht op de huis houdelijke arbeidsbeweging. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan: lopen, staan, zitten, bukken, tillen, reiken, voeten, schoenen enz., door middel van oefeningen, dia's en gedachtenwisselingen. De cursus bestaat uit 12 lessen van 5 kwartier, de prijs bedraagt slechts 6 gulden voor de gehele cursus. Het minimum aantal personen per cursus moet ten minste 15 zijn. Alle dames, oud en jong, worden verzocht zich voor deze cursus op te geven bij mevr. J. Rein- hcud-Kristalijn. RENESSE Riolering winkelcentrum De Dienst Gemeentewerken van WesterSchouvven heeft het aanleg gen van. riolering in de ibouwstraat ten behoeve van bet toekomstige winkelcentrum-terreirm te Renesse onderhands opgedragen aan aanne mer M. de Voogd te Haamstede voor f 25.000. verlening opgericht door vier Scan dinavische protestantse kerken. De drie vliegtuigen zullen uitslui tend' door de bemanningen van Transavia worden gevlogen en op de grond onderhouden. In totaal zal de maatschappij vijf bemanningen, die -zich daartoe vrijwillig hebben opgegeven, naar Sao Tome zenden. Woensdag vertrekt het eerste toestel, de machine van Transavia zelf. De beide vliegtuigen van Lcftleider vól gen respectievelijk, op 19 en op 24 oktober, SCHIPHOL, 14-10. Met haar ei gen DC-6 machine, de PH-TRA, die daarmee tevens een lang en voor spoedig leven gaat afsluiten, en met twee DC-6B toestellen van Loftleider uit IJsland, gaat Nederiand's tweede chartermaatschappij, Transavia, zes weken lang tussen Sao Terne en Bia fra pendelen om medicamenten en levensmiddelen naar de hongerende bevolking van Biafra te brengen. Dit geschiedt in opdracht van het Scandinavische steunfonds Nord- churchaid, een organisatie voor hulip- waarin ook een nachtelijk onderko men. Allemaal ideaal dvis en bijna net als ïn de lente. De kleintjes groeien dan ook voortreffelijk en als de koude nog wat wegblijft, zal het broedsel uitgroeien tot gezonde, vol wassen vogels. Zo laat nog „poelen" ter wereld; de Westhoek kijkt er van op. SCHARENDIJKE De kinderposfzegelaktie Door de leerlingen van d'e Chr. Na tionale School te Scharend'ij'ke werd voor een bedrag van f 389,50 aan kinderpostzegels verkocht. BROUWERSHAVEN De Zeeuwse Collecte De in Brouwershaven gehouden huis aan huis-inzameling ten bate van „De Zeeuwse Collecte" heeft f 93,15 opgebracht. NOORDGOUWE Verkoop kinderpostzegels Door de leerlingen van de open bare lagere school te Noordgouwe werd' voor een bedrag van f 436 aan kinderpostzegels en kinderkaarten verkocht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting voor het Kind'. DREISCHOR Kinderpostzegelaktie O.L.S. Door de leerlingen van de open bare lagere school te Dreischor werd voor een bedrag van f 523 aan kinderpostzegels en -kaarten ver kocht. Aan zegels f 377,50 en aan kaarten f 145,50. PR ISA/VA yrüMidófafL 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- OUWERKERK Vijftig jaar „Nieuw Leven" Met een op zaterdag 19 oktober te houden feestelijke bijeenkomst in het Dorpshuis, zal het vijftig jarig be staan worden herdacht vair de har monie „Nieuw Leven". Voorafgaande aan deze feestavond wordt in de middaguren een receptie gehouden. BRUINISSE Het bietentransport Niettegenstaande het ongunstige weer (de grote regenval) werkt Schouwen-Duiveland dapper mee, om te voorkomen dat de suikerfa brieken moeten worden stopgezet. Er warden regelmatig bieten ver scheept, regen of 'geen regen en vooral 'Duiyeland deed in de afgelo pen week zijn best, men verscheepte hier verhoudingsgewijs meer sche pen dan in Brouwershaven. Vorige week vertrokken namelijk uit de ha ven acht schepen met een gezamen lijke inhoud van 3923 ton. In totaal zijn reeds 18 schepen uit Bruinisse vertrokken, met totaal 8268 ton (ruim 8 miljoen kg. suikerbieten). Levering stookolie De levering van stookolie voor de diverse tot de gemeente Bruinisse. behorende stookinrichtingen van centrale verwarming is na openbare inschrijving bij uitnodiging voor het stookseizoen 1968-1969 toegewezen aan de laagste inschrijver de firma C. Bclijm te Brudnösse. Vergadering N.C.V B.-afde!ing De afd. Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal donderdag 17 oktober weer in vergadering bij eenkomen in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Op deze avond treedt mevrouw de Groot-Fluijt af als presidente van deze afdeling. Zij is niet herkiesbaar. De heer C. van den Berge uit T'hoien spreekt in het tweede gedeelte van de vergadering over „Christen en amusement". Honderd jaar Ger* Kerk In een speciale daarvoor te be leggen dienst zal door de Gerefor meerde Kerk te Bruinisse, het feit worden herdacht op 13 november a.s., dat een eeuw geleden de Gere formeerde Kerk te Bruinisse werd geïnstitueerd. Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 14-10. In de maandagavond gehouden verga dering van de raad der gemeente Brouwershaven is de bespreking van de nota beleidsaspecten voor deze gemeente vcor diverse raadsleden aanleiding geweest kritiek uit te oe fenen. Namens de P.C.G. fractie deelde de heer J. J. Klaasse mede, dat de tendens die uit het stuk spreekt sterk benadert wat de raadsleden van de gemeenten vóór de samen voeging altijd hebben verwacht, nl. a De Amerikaanse mijnwerkers krijgen een loonsverhoging van 7 dollar per dag, verdeeld over drie jaar. De 80.000 mijnwerkers die een Week in staking zijn, hebben op dracht gekregen het werk te hervat ten. Verantwoordingsplicht van burgemeesters DEN HAAG, 14-10. Bij de Twee- de Kamer is een wetsontwerp inge diend dat beoogt een verantwoor dingsplicht van burgemeesters jegens de gemeenteraad in de gemeentewet op te nemen. De wet dient te worden uitgebreid met een nieuwe bepaling, dlie als volgt luidt: „De leden van het col lege van burgemeester en wethou ders zijn, tesamen en ieder afzonder lijk, aan de raad verantwoording schuldig voor het door het college gevoerde bestuur en geven te dien aanzien alle door de raad verlangde inlichtingen, een en ander voor zo ver zulks niet strijdig kan wordlen geoordeeld m'et het openbaar be3ia(rüg. Gelijke verplichting bestaat voor d'e burgemeester voor het door hem gevoerde beleid". Twee kinderen uit één gezin verdronken LEEUWARDEN, 14-10. In Wor- kum zijn vanmorgen de driejarige Do-ede Hofman en zün vierjarig zus je Richarda verdronken. Het waren de enige kinderen van d'e veehouder D. Hofman. De kinde ren, die om 9 uur waren gaan spe len, werden op een gegeven moment gemist. Toen hun vader ging zoeken vond hij de beide kinderen in een gat achter de kuilbult van een buur man, waar de kinderen vaak speel den. In het gat stond ongeveer IY2 meter water. De kinderen moeten er tijdens het spel'en in zijn geraakt, want een karretje en een autoped di'e zij mee hadden genomen, lagen in 'de buurt van het gat. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast maar dit mocht niet meer baten. dat de kern Brouwershaven up to date moet werden gemaakt ten kos te van de kernen Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire. Het grootste bezwaar is dat deze kernen er maar als 'bijzaak bijhangen. „Onze fractie is geporteerd voor het handhaven van ide kernen en deze leefbaar te maken en niet zoals in de beleids nota wordt voorgesteld slechts één kern (Brouwershaven) tot ontwik keling te brengen". De andere kernen Ook de heer M. Malthijsse (P.v.d. A.) is er niet gelukkig mee, dat de andere kennen worden afgesloten. De hoofdzaak is gericht op de re- Advertentie Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaar- vormen (kies uit 6 moge lijkheden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven). En bovendien een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daar om is voor iedereen spa ren zo aantrekkelijk bij de NMB. Een brokstukje van de St. Domusstraat in het begin van de twintiger jaren. Duidelijk is Le zien de ingang van de toenmaals nog niet ge restaureerde Ger. Kerk. Ook de ijscokar is ty pisch óp dit prentje. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland creatie met name voor de kern Brouwershaven maar we moeten niet alles aan de recreatie ophangen. Vooral wat betreft ide woningbouw moeten we ook de andere kernen leefbaar houden. Mr. A. Gast (WD) is het roerend met beide sprekers eens en vindt dat vooral Noordgou we stiefmoederlijk wordt bedeeld. In zijn antwoord zei mr. Boersma dat de raadsleden zich teveel op het punt woningbouw hebben georiën teerd. Het college is van oordeel dat in de toekomst maar weinig woningen op Schouwen-Duiveland' zullen wor den gebouwd. De woningen die deze gemeente gaat bouwen zullen zeker zorgvuldig word'en verdeeld. „Als eerste aanloop zijn we er van over tuigd dat 'de kerm Brouwershaven nu eerst aam 'de beurt is, hoewel we zorgvuldig afwegen of de andere kernen ook in het contingent wor den betrokken. We kunnen nu een maal niet bouwen waar de minste aanvraag is zoals te Noordgouwe en Zonnemaire. Het ligt in de bedoeling om in Noordgouwe gromden te ver werven om in de toekomst ook hier te kunnen bouwen. Gedacht is aam grond in 'het bestemmingsplan bij de kleuterschool waarop plm. 20 woningen kunnen worden gebouwd. Geen bouwstop Het is dus helemaal niet zo, aldus de raadsvoorzitter dat we de bouw step leggen". Mr. Boersma maakte er sterk bezwaar tegen dat de me ning leeft dat alles opgeofferd wordt ten bate van de kern Brouwersha ven. Hier is een bestemmingsplan, dat eerst vol moet en- we gaan zeker geen nieuw plan maken. „Als ge meente hebben we de taak ons ge bied aan te passen aan de recreatie waarbij een ordening van deze re create tot de eerste taken behoort van de gemeente ter wille vari de bevolking". Wethouder L. M. Moermond gaf neg eeri nadere toelichting op deze materie, waarbij hij benadrukte dat het hëièmaal niet in de bedoeling ligt te willen stoppen met de wo ningbouw. Toen de heer Klaasse in tweede instantie nog eens opmerkte dat de kern Brouwershaven wordt bevoor deeld deelde de raadsvoorzitter me de, dal in de andere kernen verder niets valt te ontwikkelen. Dit wil niet zeggen dat daar niets meer te deen zou zijn zoals het verlichfcings- i;»lan bijvoorbeeld, maar we kunnen gerust stellen dat „de dood in de pot zit". Er is geen bron van leven digheid meer en daar komt nog bij dat we zelf een beleid moesten dur ven. voeren, anders voert men straks een beleid over onze ruggen heen. „Vcorbarig" De heer J. A. v. d. Bijl vond dat het in de nota niet paste om van een ongunstige ontwikkeling te spreken. Tevens vond hij deze nota voorbarig temeer daar er een herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland cp stapel staat, welke de raad vol gend jaar ter behandeling krijgt. Wanneer dit stuk wordt behandeld zóu er van meer beleid gesproken kunnen worden en zullen we verder komen dan met deze nota. Mr. Boersma antwoordde hierop dat er dikwijls wordt geklaagd dat de P.P-D. te weinig rekening houdt met de gevoelens van de raad bij het opstellen van een streekplan, daar men onbekend is met wat er leeft. Thans is er een breed vooroverleg geweest zodat het structuurplan strookt met dit beleid .Deze nota ondersreept duidelijk die gevoelens van de raad en het is juist dat we geen sterk afwachtende houding hebben t.o.v. het streekplan. De P. P.D. -is voor een actief beleid. De gemeenteraad is geroepen om een beleid te voeren. Moeten, we latei- corrigeren, als het streekplan komt, dan lean dat de raad worden voor gelegd. Dinsdag 15 oktober Zierikzee Manidragon, 2.15 uur. Plattelands- vrouwenbond. Geref. Kerk, vergadering N.C.V.B.- afdeling, 7.45 uur. Burgh Ouderavond o.l. school, Schoolge bouw, 7.30 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee N'ed. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensamenkamst N.C.V.B. Grote kerk, 8 uur, concert politie— manaenzangvereniiging „Hermandad" uit Rotterdam. Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B.-afdeling. Huis van' Nassau, 8 uur, Vrouwen bond P.v.d.A. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering N.C.V.B. Donderdag 17 oktober Burgh Hotel Bakker, 8 uur, voetbalscheids rechtersvereniging „Schouwen-Dui veland". Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond - o.l.-school. Ned. Herv. verenigingsgebouw, afd. N.C.V.B. Anna Jacoba Polder Ons Dorpshuis, 8 uur, N.C.V.B.-sa menkomst. SpSCCCOCóOOOOMOOOöèSSÖb! h K Bel (01110) 24!J1 voor AL uw (j SCniIIWW/ A umr 8 Meelstraat 24 - Zierikzee Hoe kan een dialoog ineenschrom pelen tot een monoloog? Als de ene partner heel (heel) veel meer praat dan dë ander of die ander zelfs ge dwongen is de mond te houden. Bezig wat aan mijn gebit te laten restaureren, zit ik voor dit onoplos baar probleem. De spreekkamer be tredend is er nog niets aan de hand. Men kan nog over alle onderwerpen spreken, die liggen tussen het weer van de dag en de dialektische theo logie van prof, Karl Barth, maar eenmaal in de stoel, ai, daar veran deren de toestanden. De mond - U weet het - moet open, want tande- rëparatie kan nog niet per compu ter. Er komen watten aan te pas en boren en cementlagen. In die tus sentijd praat de tandarts verder en volgens dë elementaire regels van het burgerlijk fatsoen, dient vien daarop te reageren c.q. antwoord te geven op gestelde vragen. Maar vrienden - U weel het - verder dan wat steunen en enkele niet te iden tificeren keelgeluiden komen we niet. Gelukkig (het is maar een tip) is er daar de kortstondige spoelpe- riode, die het mogelijk maakt nog wat achterstallig denkwerk als re actie op het gesprokene van de dok ter, snel op te lepelen. Ideaal is de methode niet, want natuurlijk loopt men achter en juist lot aanvulling gereed, moet de mond aliveer open en wordt nieuwe ge sprekstof aangedragen. Kleine stampjes met de voet en trommelen met de vingers kunnen - ook in combinatie met kokhalzende gelui- d}en, zelden reiken tot het peil van een verantwoord reageren. Gelukkig is de tandendokter een evenwichtig mens, zodat zijn spreeksel niet al te revolutionair getint is, anders werd de zaak wel erg gecompliceerd. Er kan immers een moment komen, dat men maling heeft aan tomdenspie- gels, watten, bonen, cement en zil ver. Men bevrijde zich dan van deze zeer tijdelijke overlast en roepe de tandarts luide toe het niet eens te zijn met zijn stellingen. Ook voor het. uitdrukking geven van instem ming kan deze methode natuurlijk gebruikt, maar ze mag slechts in uiterste noodzaak worden toegepast. Dan moet zo gezegd, de ziel over- borrelen van gevoelens en moeten de woorden naar de keel wellen. Alles onder het motto: „Vooruit dokter, maak mijn mond eens. even gebruiksklaar en laat me ook wat zeggen". Maar doorgaans is het maar beter gewoon wat te steunen van instem ming of afkeuring en eenmaal de straat weer op te jubelen: de pijn is weg en ddf gat.het is gevuld! SCI-IIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2