Europa zal liet voorlopig zonder Frankrijk moeten doen Na 48 omwentelingen Apollo-7 in andere koers gebracht Mislukte bankoverval Helikopterhulp bij verkeersongevallen Zuidmolukse delegatie was bij de V.N. T.v.-opnamen uit Apollo-7 Weer aardschokken in Perth i Johnson over Zuid-Slavië Brosio: „Zorgwekkende situatie in de Middellandse zee" ZIER1KZEESCHE M NIEUWSBODE M Dinsdag 15 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20080 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit numme er: V f ces voor kleinere kernen van Brouwershaven Na liet joiigste veto PARIJS, 14-10. Na het duidelijke Franse veto tegen Engeland in de laatste E.E.G.-ministerraad in Brus sel, moeten wij in Europa voorlopig maar voort zonder Frankrijk. Dat is de duidelijke teneur van een rapport dal de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel heeft voorbereid voor het parlement van de Westeuropese Unie. Zijn rapport gemaakt namens de politieke commissie van het par lement, komt vandaag (dinsdag) in Parijs in bespreking. Het parlement moet zich vandaag' ook uitspreken over de bij het rap port behorende resolutie. Daarin wordt een beroep gedaan op die re geringen van E.E.G.-landen die het E.E.G.-lidmaatschap hebben aange vraagd, om een politieke conferentie bijeen te roepen. Voornaamste doel van die conferentie moet zijn, geïn stitutionaliseerde samenwerking te creëren voor de buitenlandse be trekkingen, cle defensie en techno logie. Niet acceptabel Mr. Van der Stoel zegt het duide lijk in zijn rapport: het is niet ac ceptabel dat vordering op de weg naar nieuwe vormen van Europese samenwerking - van vitaal belang voor Europa's toekomst - worden voorkomen door de houding van. slechts één land. Hij concludeert tot de noodzaak van een politieke conferentie, waar voor het Benelux-memorandum een bruikbare basis kan vormen. om bij bet optreden van moeilijkhe den uit een lage baan onverwijld te kunnen landen, waarbij in de lage baan stuwstof wordt gespaard. De NASA schijnt uit voorzorg rekening te houden met een herhaling van de moeilijkheden met de stroomvoorzie ning" aan boord. Het ruimteschip be vindt zich nu in een baan met laag ste punt 162 km en hoogste punt van 287 km boven de aarde. Volgens het vluchtplan zou de raketmotor pas vandaag (dinsdag) weer word'en aan gezet, en wel om de omloopbaan ho ger te maken. Zondag was nog ver klaard dat de voorraad stuwstof meer dan voldoende was. KAAP KENNEDY, 14-10. Dc Apollo-7 is maandag tijdens de 48ste tocht rond de aarde in een koers ge bracht waaruit direct naar de aarde kan worden teruggekeerd. De NASA heeft daarbij verklaard dat dit niet betekent dat de landing wordt voorbereid. Wel heeft men de koers gewijzigd, door een vuurstoot van 9 seconden van de raketmotor, Kinderen en bejaarden in het verkeer UTRECHT, 14-10. Het vorig jaar kwamen meer dan 1000 kinderen en bejaarden om in het verkeer. Dat is een derde deel van het totale doden aantal in Nederland. Bijna de helft van de kinderen en bejaarden, die in 1967 in het Nederlandse verkeer werden gedood (1012), waren voet gangers (436), een derde deel waren fietsers (340). Dit zei in Utrecht de direkteur van het Verbond voor Veilig Verkeer, mr. M. Polak, op een persconferentie ter gelegenheid van de start van de voor de eerste maal te houden nationale verkeerswesk (14 tot 19 oktober). Metselaar blies huis op MANNHEIM, 14-10. Een 35-ja- rige metselaar heeft na een familie twist met een gasontploffing een huis in Grossrohrheim bij Mannheim opgeblazen. Talloze huizen in de omgeving werden beschadigd. Een voorbijgan ger werd. licht gewond. De metselaar had ruzie met zijn zuster over een huis, dat van zijn moeder was en waarin hij met zijn vrouw en twee kinderen woonde. Vrijdagavond bracht de metselaar zijn vrouw en kinderen naar kennissen. Daarop draaide hij in de kelder de hoofd kraan van het gas open en bracht van de straat af het gas tot ontplof fing door kortsluiting in de elektri sche leiding in de kelder te veroor zaken. De metselaar is door de poli tie aangehouden. Hij heeft een be kentenis afgelegd. BUSSUM, 14-10. Maandagavond cm acht uur is een mislukte bank overval gepleegd op het bijkantoor van de spaarbank te Hilversum, aan de Koekoeklaan in Bussum. De over valler kwam het bijkantoor enkele minuten voor sluitingstijd binnen waar op dat moment slechts twee leden van kantoorpersoneel aanwe zig waren, een 22-jarige en een 18- jarig meisje. Hij was geheel in het zwart ge kleed, met hoed, handschoenen en jas en droeg een bril met een don ker montuur. De man wierp een plastic - tasje over de balie en riep ,,Geld". De 22-jarige cassière vfliucht- te ondanks de bedreiging met een soort pistool weg. - Zij bevond zich vlak bij de deur welke toegang geeft tot het woonhuis van de adjunkt- direkteur van de spaarbank, in het woonhuis drukte zij op een alarmsi rene. De overvaller rende hierop weg en verdween met een auto. Op het moment van de overval was on geveer 5000,- gulden in kas. Uit vei ligheidsoverwegingen laat de spaar bank regelmatig tijdens kantooruren geld op een veilige plaats opbergen. De politie verscheen terstond, onder andere met speurhonden, voor een onderzoek maar tot dusver zonder resultaat. DEN HAAG, 14-10. De helikopters die - zoals bekend - als proef zullen weiden ingeschakeld bij de hulpver lening aan slachtoffers van ver keersongevallen, zullen met ingang van vandaag (dinsdag) paraat zijn om hun taak te beginnen. De proefneming strekt zich uil over de perioden van 15 oktober 1968 lol 15 januari 1969 en van 15 juni 1969 tot 15 oktober 1969. Door het kiezen van deze perioden is het mo gelijk seizoensinvloeden en het ver schil in verkeersintensiteit te eva lueren. Systeem werkt ROME14-10. Een deelnemer uit Verona, aan de Italiaanse voetbaltoto, die zegt volgens een systeem te werken, heeft met veel voldoening kunnen vaststellen, dat hij op het jongste door hem ingeleverde formulier, waarvan hij veer tien kolommen ingevuld heeft, eenmaal een eerste en zeven maal een tweede prijs heeft gewonnen. De toto-deelnemer, iviens naam niet bekend is, kan binnenkort een bedrag van meer dan 44 miljoen lires incasseren. Komt het tot nieuwe samenwer kingsvormen in Europa dan mogen die echter niet tegen Frankrijk ge richt zijn, aldus mr. Van der Stoel. Integendeel; als dat iamd mee wil deen en een positieve bijdrage wil leveren, dan moet het welkom zijn. Nieuwe samenwerking mag ook geen destructieve invloed op de bestaande Europese gemeenschap hebben. Het rapport stelt daarom voor dlat deel nemers in die nieuwe samenwer kingsvormen een verklaring afleg gen dat hun activiteiten in de Euro pese gemeenschap ingebracht zullen worden, zodra er een overeenkomst bereikt is over de uitbreiding van die gemeenschap. De rijiksfinanciering der gemeenten DEN HAAG, 14-10. De regering is niet bereid dit jaar elke gemeente cp basis van haar inwonertal een le ning te verstrekken uit de centrale financieringsmiddelen. Leningen worden toegewezen naar de behoef ten der afzonderlijke gemeenten zo als deze blijken uit de prioriteitsbe paling van Gedeputeerde Staten en de liquiditeitspositie der gemeenten. Dit hebben de ministers van finan ciën, prof. dr. H. Witteveen, van bin nenlandse zaken. mr. H. K. J. B'eer- niinfc, en van verkeer en waterstaat, dors. J. A, Bakker, een bijzondere Tweede Kamer-commissie meege deeld die zich met kapitaaluitgaven van publiekrechtelijke 'lichamen be zighoudt. Hongaarse voetbal lei- naar Nederland? GUADALAJARA, 14-10. Volgens geruchten zou de verdwenen Hon gaarse voetballer Zc-ltan Varga, zich in gezelschap van een Nederlands meisje via de Verenigde Staten naar Nederland hebben begeven. Varga, die met de Hongaarse Olympische voetbalploeg in Guadalajara verbleef, zou donderdagmorgen nog met zijn ploeggenoten hebben ontbeten. Zijn afwezigheid zou bij de training zijn opgemerkt. Pastoor zoekt betrekking STUTTGART, 14-10. Een pastoor in de Westduitse deelstaat Baden- Wtirttemberg zoekt per advertentie wegens huwelijk een andere werk kring. De 34-jarige sollicitant die ne gen jaar geleden priester werd ge wijd, zegt over algemene ontwikke ling en een auto te beschikken en gemakkelijk met mensen te kunnen omgaan. Hij zoekt een zelfstandige werkkring, zoals b.v. een vertegen woordiging. maar hij wil wel thuis overnachten. Gruwelijke De Koninklijke Luchtmacht heeft hiertoe Alcuette 3-helikopters be schikbaar gesteld, welke respektie- velijk op de vliegbases Deelen en Soesterberg dagelijks voor inzet ge reedstaan van zonsopgang tot een uur vóór zonsondergang. Het proef- nemingsgebied beperkt zich tot het deel van Nederland, gelegen binnen cirkels met een straal van dertig mi nuten vliegen van beide vliegterrei nen. Dti betekent, om de gedachten te bepalen, een afstand van 80 tot 90 km van de basis. De directies van een veertiental ziekenhuizen gelegen binnen het proefgebied zijn bereid gebleken voorzieningen te treffen die door de luchtmacht noodzakelijk werden ge acht. P.T.T.-kantoorlioiicler aan geli ouden DEN HAAG, 14-10. De postale re cherche heeft vorige week de 57-ja- rige H. J. R.. kantoorhouder van het postkantoor te Bleiswijk, aangehou den op verdenking van verduistering in dienstbetrekking van ongeveer f 10.000.—. R.. die is voorgeleid voor de offi cier van justitie te Rotterdam, heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. De postale recherche zet het onderzoek voort. De Perzische gexvichtsheffer Mohammed Massiri heeft de gouden medaille in hel bantamgewicht veroverd. Op de drie Olympische oefeningen bracht hij 367,5 kilo omhoog en evenaarde daarmee het xoereld- en Olympisch re cord. Massiri vestigde texiens een liieuw wereld- en Olympisch record bij (.het trekken met L50 leg. SCHIPHOL, 15-10. Een honderd tal Zuid-Molukkers heeft in het holst van de nacht op Schiphol een na mens de republiek der Zuid Moluk- ken (R.M.S.) naar de V.N. gezonden missie (militaire missie, zo zeggen zij) met groot enthousiasme inge haald. De uit 5 man bestaande delegatie onder leiding van luitenant kolonel Tamaela beeft in New York bij de „voorzorgsmaatregel" ROME, 14-10. Omdat een zigeune rin hem had voorspeld, dat zijn vrouw hem nog in oktober met een ander bedriegen" zou, heeft een Si- ciliaanse boer in de nacht van za terdag op zondag zijn vroxiw ver moord. Vijfmaal stak hij haar, terwijl zij sliepmet een mes in de borst. Thans is gemeld, dat de dader, de 34-jarige Antonino Crisafulli uit Fiume-Freddo (provincie Catanië), zondag wegens moord is gearres teerd. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hv zVn vrouw vermoord had op grond van de „voorspelling" van de zigeunerin. CAPE KENNEDY, 14-10. Miljoe nen mensen hebben maandag via de televisie een kijkje kunnen nemen in de cabine van de Apollo-7 waar in drie Amerikaanse ruimtevaarders cm de aarde draaien. De kwaliteit van de beelden liet veel te wensen over. Toch zag men duidelijk, hoe de drie mannen zich door de cabine bewogen. Ook kreeg men door één van de rarnten van de Apollo-7 een blik op de aarde. Het Pcntchartrain-meer in Louisiana en een deel van de Amerikaanse kust langs de Golf van Mexico kon men goed waarnemen. Commandant Walter Schirra, die zaterdag er bezwaren tegen had ge maakt dat de uitzending toen plaats vond. leek nu goedgehumeurd. Op een gegeven ogenblik kreeg Don Ei- sele van het grondstation- van Cape Kennedy het verzoek wat terug te gaan omdat hij voor de camera kwam: De uitzending duurde onge veer tien minuten. Bondspresident Lübke gaat heen BONN, 14-10. Bondspresident Heinrich Lübke van Wcst-Duitsland heeft besloten op 30 juni 1969 zijn ambt neer te leggen. Hij deelde dit maandag mee aan de ministers, die voorzitter van de Bondsdag en de leiders van d'e par- lementsfracties, die hem hun geluk wensen met zijn 74e verjaardag kwa men aanbieden. Lübke heeft zijn be sluit nu reeds bekendgemaakt om de voorbereidingen voor de verkie zing van zijn opvolger te vergemak kelijken. PERTH, 15-10. Duizenden bewo ners van de Westaustralische stad Perth en omgeving zijn vanmorgen de straat opgevlucht toen opnieuw enkele hevige aardsohokken werden gevoeld. De bevingen, die een paar seconden duurden, waren niet zo sterk als die van gisteren, waarbij 31 mensen gewond werden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Veel zeggen en veel beloven 4 i Moet men niet geloven. f Enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele huien; matige tot krachtige, langs de kust wellicht af en toe harde wind tus sen zuidwest en west; weinig veran dering in temperatuur. 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.44. Maan op onnder 16.10. 17 ckt. Zon op 7.08. onder 17.42. Maan op 0.58, onder 16.25. Nieuwe maan: 21 okt. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 okt. 17 okt. 9.53 v.m. 11.28 v.m. 22.47 n.m. n.m. 22.39 n.m. n.m. V.N. en bij de daar verzamelde we reldpers begrip trachten te wekken voor de wens der Zuidmolukkers tot erkenning van 'hun R.M.S. Vraagt men deze leiders: „U streeft nog steeds naar onafhankelijkheid voor Ambon en de Zuid-Molukken? dan antwoorden zij: „We voelen ons allang onafhankelijk, wij streven slechts naar erkenning van die onaf hankelijkheid". Volgens hen woedt de guerrilla strijd op Ceram na 18 jaar nog" altijd voort, ook al is de vroegere rege ringsleider dr. Sumokil 2 jaar gele den door de Indonesische regering terecht gesteld. WASHINGTON, 15-10. President Johnson heeft uiting gegeven aan zijn „bewondering" voor het Zuïdsla- vische volk en daarbij de nadruk ge legd cp het belang dat hij hecht aan de handhaving van de onafhankelijk heid en de soevereiniteit van Zuid- Slavië, alsmede aan de economische ontwikkeling van dat land. Dit staat in een bekendmaking', die maandag is uitgegeven na afloop van een onderhoud tussen de president en de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado, Burke Elbrick, die voor overleg in Washington is. Gewoonlijk word'en over de be sprekingen van Johnson met zijn ambassadeurs geen inlichtingen .ge geven. Deze keer maakte het Witte Huis echter bekend, dat de president had gewezen op d'e „lange traditie van bijstand van dé V.S. aan Zuid- Slavië en op de toewijding van het Zuidslavische volk voor de zaak van. de vrijheid". BROUWERSHAVEN 16 okt. 9.56 v.m. 17 okt. 11.30 v.m. Doodtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een westelijke stroming, die zich van- de oceaan via de Britse eilanden en onze omgeving tot Po len uitstrekt voert vrij koude en on stabiele lucht aan. Hierin kwamen in de nacht van maandag op dins dag in Nederland plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling, waarvan sommige vergezeld gingen van on weer. Tijdens opklaringen daalde het kwik in het binnenland plaatse lijk tot 4 graden. Het komende et maal komt bet weer bij ons gelei delijk meer onder invloed van een depressie, die zich van IJsland in zuidoostelijke richting verplaatst. Het weer behoudt daarom een wis selvallig karakter waarbij naast op klaringen plaatselijk op buien ge rekend moet worden. In de temper- ra turen komt niet veel verandering. Levensmiddelen toen en nu UTRECHT, 14-10. „Sinds de eeuwwisseling is het aantal soorten levensmiddelen onge veer duizendmaal zo groot ge- worden". Dit vertelde prof. dr. ir. H. A. Lenigem, hoogleraar in de technologie aan de land- bouwhogeschool in Wagenin- gen, in Utrecht op een pers conferentie ter gelegenheid van de Machevo '68 die van 16 tot en met 23 oktober in de Utrechtse Jaarbeurshallen ge- houden wordtDe voedings- en genotmiddelenindustrie in ons land en elders ontwikkelt zich stormachtig, hetgeen niet alleen blijkt uit de groei van het assortiment, maar ook uit de vrij snelle toeneming van de produktie. LISSABON, 14-10. De secretaris generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO), Brosio, heeft maandag" gewaarschuwd voor passiviteit tegenover de dreiging van een groeiende Sowjetrussische vloot- macht in de Middellandse Zee. Brosio, die sprak op een bijeen komst in Lissabon van 200 afgevaar digden uit vijftien NAVO-landen en Malta ter gelegenheid van het con gres van het NAVO-genootschap, zei: „Ik kan niet anders dan melding maken van de zorgwekkende situatie in de Middellandse Zee, waar de Sowjetunie een aanzienlijke vloot- macht aan het vormen is terwijl zij het Israëlisch-Arabisch conflict voor haar eigen doeleinden: exploiteert". „Als we niets doen om deze vorm van Russisch initiatief tegemoet te treden zullen we noch hun ontzag wekken, noch de kansen op een po litieke oplossing vergroten. Men kent het lot van ongewapende profeten", aldus d'e NAVO-Teider. Volgens Bro sio diende men bereid te zijln elke mogelijkheid die tot verbetering van die betrekkingen met Moskou kan leiden aan te grijpen. Men moet zich echter ook bewust zijn van het feit dat de Sowjetregering veel ontzag heeft voor kracht. Ts jecho- Slo wakij e De invasie in Tsjecho-Slowakije diende volgens Brosio niet te wor den „overgedramatiseerd". Zij heeft de mogelijke gevaren voor de NAVO weliswaar groter gemaakt maar ver tegenwoordigt geen rechtstreekse be dreiging van het bondgenootschap. De invasie was een teken van poli tieke zwakte van het Sowijetsysteem, maar dit betekende voiens Brosio niet dat die Russen in internationaal opzicht minder gevaarlijk zijn ge worden. „Integendeel, de geschiede nis laat zien dat grote mogendheden met een bijzonder grote militaire macht eerder meer dan minder ge vaarlijk worden wanneer zij een pe riode van politieke moeilijkheden doormaken. We zijin getuige van een reusach tige groei van de militaire kracht van de Sowjetunie, welke praktisch gelijk is geworden op strategisch-nu- cleair gebied, aan die van de Ver. Staten", aldus d'e NAVO-leider. Hij riep op tot een verenigd Europa, dat een krachtig partner van de Vere nigde Staten zou zijn en dat voor een gezonder evenwicht in de NAVO zou kunnen zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1