Bemanning verrichtte van de taken in eerste twee dagen spel Staatsgreep in Panama Olympisch vuur brandt in tempelcomplex van Teotihuacan Rhodesië-eonflict niet opgelost Mexicanen enthousiast over openingsceremonie Olymp. Spelen Flinke aardbeving in west-Australië lERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 oktober 1968 125ste jaargang: Nr. 20079 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Gouden Gladiolen vielen te Dreischor De Apollo-7 HOUSTON, 13-10. De leider van de ruimtevlucht met de Apollo-7, Gene Kranz, heeft cp een persconfe rentie gezegd, dat tijdens de eerste twee dagen in de ruimte, de leden van de ApolLG-bemanning 36 a 38 prccent van de taken hebben vol bracht die hun waren gesteld. Kranz is bijzender tevreden met dit resul taat. Volgens Kranz is het beslaan van de ruiten van de Apollo-7 met kos misch stof nog geen direct ongemak voor de manoeuvres die uitgevoerd moeten worden als de Apollo naar de aarde gaat terugkeren. De drie astronauten zouden eerst de horizon met het. blote oog behoeven te ob serveren wanneer het automatische controlesysteem voör terugkeer naar de aarde niet zou functioneren. Cp het ogenblik is de toestand zo, dat slechts één van de vijf vensters van de Apollo „schoon" is. Kranz heeft verder gezegd, dat Walter Schirra, gezagvoerder van de Die mensen omgekomen in het verkeer WAGENBERG, 13-10. Omstreeks half twaalf zondagavond zijn bij een verkeersongeval in Oosterhout op de weg naar Raamsdonkveer drie per sonen om het leven gekomen. Op de „Staphorsterkruising" in Oosterhout verleend-'e de bestuurder van een personenauto, de heer F. van Dongen (52) uit Rijen geen voor rang aan een tweede personenauto. Als gevolg van de aanrijding kwa men de heer Van Dongen en zijn 49- jarige echtgenote, mevr. J. B. van Dcngen-v. Boeren, en een inzittende van de tweede auto, mej. A. M. Bavel (19) uit RaamsdOnkveer. om het le ven. De bestuurder van de tweede auto, de heer A. L. M. B. uit Roosen daal. werd ernstig gewond. Dader van roofovervallen gearresteerd EINDHOVEN, 13-10. De 25-jarige Duitser H. S. uit Saarbriicken heeft bekend de dader te zijn van gewa pende roofovervallen, de vorige maand op een benzinestation te Leende en op een grenswisselkan toor te Bergeyk gepleegd. De Eind- hovense politie heeft hem vrijdag nacht im een hotel in Eindhoven ge arresteerd. Van' de 'buit die in Berg eyk f 22.000 in buitenlands geld be droeg ha'd de man een appartement in Brussel gemeubileerd. Een bedrag van 2500 marken zou hij in een bos bij Saarbriicken hebben begraven. Bij huiszoeking in het Brusselse ap partement is het vuurwapen gevon den waarmee de benzinepomphou der en de houder van het grenswis selkantoor werden bedreigd. De da der had het in de rosse buurt van Saarbriicken voor vijftig mark ge kocht. a Een Tsjchoslowaakse regerings delegatie onder leidinig van Oldrich Cernik is vanmorgen vroeg 5 uur Ned. tijd) uit Praag naar Moskou vertrokken, zo meldt radio-Praag. DEN HAAG. Mr. Pieter van Vol lenhoven is zijn werkzaamheden bij de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij te Arnhem begonnen. WINNIE (cAt-VEX WINNAAR 1500,- Oe Heer Th. ^6^ Gouda Wbautstraat 126 inheide boron SlOPUG^ '"TSÖ Apollo-7, nog niet heeft willen be ginnen aan het experiment om de gehele bemanning tegelijk een uur of vier, vijf te laten slapen, zoals de bedoeling was. Deze gemeenschappe lijke rust zcu ook moeten gelden voor toekomstige Apcllo-vluchten, opdat de leden van de bemanning van de latere Apollo's tezamen met nieuwe krachten zich aan hun taken zouden kunnen wijden. In de nacht van vrijdag op zater dag was Donn Eisele de eerste die ging slapen. De beide andere beman ningsleden van de Apcllo-7 bleven op. Toen Eisele gerust had, was het de beurt van de anderen te slapen. Nog meer arrestaties in loodseiiaffaire AMSTERDAM, 13-10. Het aantal arrestaties in de omkopingsaffaire onder de loodsen op het Noordzee kanaal is. zondag met de aanhouding van de 36-jarige K. S., de 42-jarige J. M. van S. en de 37-jarige A. J. W. uit IJmuiden gestegen tot 33. Zij worden ervan verdacht steekpen ningen te hebben aangenomen om kapiteins van zeeschepen tot meer sleepboten te adviseren dan nodig was. De zes dit weekeinde aange houden loodsen worden maandag (vandaag) voor de officier van jus titie geleid. De overige verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten. - QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Zaterdagavond werd dezelfde me thode als die van de vorige avond toegepast. Bemanning verkouden Op de derde dag van de vlucht van de Apollo-7 hebben alle drie astro nauten aan boord van het ruimte schip last van een verstopte neus. Eisele gebruikt zalf voor zijn neus; Schirra heeft asperine ingenomen en tabletten tegen zijn verkoudheid en Cunningham heeft ook een tablet in genomen voordat hij ging slapen. - Tekst van Ovidius ROME, 12-10. Op een zuil van de tempel van Hercules dicht bij Sulmone in de Italiaanse Abruzzen is een tekst van Ovidius ontdekt, zo heeft pro fessor Valerio Cianfarani, oud heidkundige voor de Abruzzen tijdens een congres van arche ologen in Chieta meegedeeld. De tekst, die thans nog niet te ontcijferen is omvat vijftien regels. President van Neurenberg' over leden Veertien doden bij ongeluk in Mexico RIO GRANDE, 12-10. Dichtbij de Mexicaanse stad Rio Grande is vrij dag een vrachtauto die boeren ver voerde tegen een traotor opgereden. Veertien inzittenden van de vracht auto kwamen om het leven en ze ven werden gewond. PANAMA, 12-10. De nationale garde van Panama heeft zonder bloedvergieten een staatsgreep uit gevoerd. President Arbulfo Arias, die sinds 1 oktober aan het bewind was. heeft naar wordt aangenomen zijn toe vlucht gezocht tot de Amerikaanse ambassade. Het is de derde maal dat hij door het leger is afgezet. Eerder werd in 1941 en in 1951 een eind gemaakt aan zijn bewind. PANA9MA, 14-10. In Panama- stad zijn zondagavond twee leden van de nationale garde doodgescho ten. en twee burgers gewond geraakt nadat de afgezette president Arias zijn aanhangers had opgeroepen de straat op te gaan om gewapend de strijd aan te binden met de militai- de junta die aan het bewind is. Na dat in de loop van de middag reeds in de stad was geschoten, nam de spanning bij zonsondergang toe. Kort voor het ingaan van een uit gaansverbod werden op talloze plaatsen barricades opgericht. PITTSBURG. 14-10. Michael A. Musmanno, die na de tweede we reldoorlog als president optrad bij het proces van Neurenberg tegen Duitse oorlogsmisdadigers, is zondag overleden aan een hartaanval die hem vrijdag had getroffen. Musman- no was rechter in het hooggerechts hof van Pennsylvania, in Pittsburg. Hij is 71 jaar geworden. Brand in Brits oorlogsmuseum LONDEN, 14-10. In Londen is zondagavend brand uitgebroken in het Rijksoorlogsmuseum, dat waar devolle documenten, boeken en fo to's over de Eerste en Tweede We reldoorlog herbergde. Het gebouw stond al spoedig in lichterlaaie. Bijna honderd brand weermannen bestreden het vuur, dat kilometers in de omtrek te zien was. Vorige maand opende veldmaar schalk Montgomery een nieuwe af deling van het museum. In deze do cumentenzaak trok de Duitse capi tulatieoorkonde van 4 mei 1945 de meeste aandacht. Montgomery had het document kort tevoren aan het museum geschonken. Nog een kind van Engelse zesling overleden BIRMINGHAM, 13-10. In hat kin- derziekenhuis van Birmingham is zondag een tweede kind van de zes ling gestorven, die de 30-jarige me vrouw Sheila Thorns elf dagen gele den ter wereld had gebracht. De gene die overleed, een jongen, had zaterdag een 'darmoperatie onder gaan om spijsverteringsmoeilijkhe- den te overwinnen. Een zusje van hem die vorige week was geopereerd moest nu weer een dergelijke in greep ondergaan1. Zondagavond was haar toestand nog 'kritiek. Kort na de geboorte was het eerste kind - een meisje - overleden. Er vzijn nu nog drie meisjes en een jongen in leven. MEXICG-STAD, 11-10. Halverwe ge de Pyramide van de Maan in het tempdlcomplex van Teotihuacan, brandt het Olympisch vuur. Het sinds eeuwen verlaten religi euze centrum van Meso-Amerika vormt de laatste rustplaats in de estafette-keten, die op 23 augustus in Olympia in Griekenland begon en die zaterdag 12 oktober eindigde in het Olympisch stadion van Mexi co. de Baai van Acapulco, waar de zeilwedstrijden worden gehouden en het antropolobisch museum in Mexi- co-stad zelf. waar de culturele Olympische manifestaties plaatsvin den. Langs de Weg van de deden, die dwars door het indrukwekkende complex loopt, hadden zich vrijdag avond duizenden belangstellenden geschaard, gedeeltelijk gezeten op houten tribunes, gedeeltelijk staan de cp de trappen van de kleinere pyremides. die aan weerszijden van de weg liggen. Voor eenmaal stond Teotihuacan dat van 600 vóór lot 900 jaar na Christus onafgebroken als religieus centrum dienst heeft ge daan, weer in de wereldbelangstel ling. De onherbergzame plaats kreeg deer de aanwezigheid van duizen- Dubeek over de toestand in zijn land PRAAG, 12-10. „Wij kunnen het zoeken naar nieuwe oplossingen niet als anti-socialistisch bestempelen, maar wel moeten zekere normen in acht werden genomen". Dit heeft de Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek. vrij dag tot de arbeiders van de Tessla- fabriek in Praag verklaard. Hij herhaalde dat een terugkeer naar de situatie van voor januari van dit jaar onmogelijk is en dat daarvan dan ook geen sprake is. Dit was ook weer op de jongste bespre kingen in Moskou gezegd. Men had daar de Tsjechoslowaakse leiders te verstaan gegeven, dat de Russische communistische partij de resoluties steunt die in januari en mei in Praag zijn aanvaard over de nieuwe koers. den warmbloedige Mexicanen zelfs een wat minder bar aanzien. Spreek koren waarin veelvuldig de kwali teiten van Mexico werden benadrukt doodden de tijd. totdat er rond zeven uur in de avond tussen de Pyramide van de Maan en de er voor staande kleinere pyramides de feeërieke ver lichting ontstoken werd en de vijf tienhonderd danseressen en dansers zich opstelden op de trappen en het met een plankier bedekte midden terrein. In een boeiende combinatie van oer-oude en moderne dansen werden de vogels, de jade en de bloemen uitgebeeld. GIBRALTAR. 13-10. Premier Wilson van Engeland en zijn ambt genoot Ian Smith van Rhodesië zijn zondagavond uiteengegaan, zonder dat het conflict over de onafhan kelijkheid van Rhodesië is opgelost. In het slotcommuniqué dat zondag avond laat te Gibraltar werd uitge geven, werd gezegd dat „de onenig heid over fundamentele kwesties is blijven bestaan". De twee staatslieden hebben gedu rende vier dagen aan boord van de Britse kruiser „Fearless" op de rede van Gibraltar overleg gepleegd. Prof. Barnard opereert beschermeling van Sophia Loren MEXICO STAD, 13-10. Met gro te koppen schreeuwen de Mexicaanse kranten de terechte trots uit over de openingsplechtigheid van zaterdag. „Apotheose" en „grandiose" in de Bom ontdekt in vliegtuig SANTIAGO (Chili), 12-10. Aan boord van een vliegtuig vain de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Bran.iff is tijdens een vlucht van New York naar Santiago in Chili via Lima een bom met tijdontste- king ontdekt. Het toestel, dat Chileense toeris ten. Amerikanen en Peruvianen ver voerde, vloog toen nog boven Ame rikaans grondgebied, na een nood landing en contrclerine van do iden titeit der passagiers werd de vlucht voortgezet. grootst mogelijke vette letters stre len de eigenwaarde van de gastheren van de Olympische Spelen. Foto's - vaak in kleur - over de gehele breedte van frontpagina's la ten de hoogtepunten zien van de opening, waarbij de sierlijke atlete Enriqueta Basilio. die de eer had om als eerste vrouw in de geschiedenis van de moderne spelen het vuur te mogen ontsteken, de grote vedette is. Zaterdagavond ontbrandde in de stad de feestverlichting, die vooral in de directe omgeving van de „Zo- caio" met de altijd al verlichte ka thedraal en de parlementsgebouwen een feërieke sfeer oproept. Duizen den bewoners van de stad kwamen met hun auto's naar het feestgewoel, waardoor zelfs op de brede boule vards enorme opstoppingen ontston den. Intussen zijn de laatste week al meer dan 25.000 toeristen per vlieg tuig in Mexico aangekomen. Daar naast komen vele inwoners van de Verenigde Staten met hun eigen wa gens en met autobussen naar de spe len. Zondag werd de hertog van Edinburgh verwacht met. een spe ciaal vliegtuig. PERTH, 14-10. Even vóór de mid dag (plaatselijke tijd) is in de stad Perth in de staat West-Australië 24 seconden lang een aardbeving ge voeld, die de hevigste wordt ge noemd in de stad sinds mensenheu genis. Gebouwen scheurden, muren en plafonds bezweken en ruiten vlogen aan scherven. De mensen in Perth vlogen in paniek huizen en gebou wen uit. Honderdduizenden West-Autrali- De Gebrs. Van der Linde te Drei schor ontvingen de Gouden Gladiool 1967-1968. De beide onderscheidenen met hun dames op de foto. Men zie ook elders in dit nummer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uil 8 pagina's 1 f Geen dag is lang voor iemand f die werkt. KAAPSTAD, 13-10. De Zuidafri- kaanse hartspecialist prof. Christiaan Barnard heeft zondag een hartopera tie uitgevoerd crp de tienjarige Itali aanse jongen Paolo Fiocca. die hij destijds op verzoek van de Italiaanse filmster Sophia Loren in Rome had onderzocht. De operatie in het Rode Kruis-ziekenhuis te Kaapstad was geen transplantatie. De ingreep zou geslaagd zijn en de toestand van de jongen, die sinds eind augustus in Zuid-Afrika verblijft, wordt bevredi gend genoemd. Tijdens de „Boete- en Belijdenis dag" van de Mariabedevaart in Al- toetting (Operbeieren) zijn het af gelopen weekeinde vlugschriften verspreid, waarin werd opgeroepen te bidden voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, die zich „op een onafzienbaar hellend vlak" zou be vinden. ers hebben de schrik van hun leven gekregen toen de aardbeving de zui delijke helft van de Australische staat ongeveer een halve minuut lang deed schudden. Vele centra in de driehoek Albany - Kalgooiiy - Geraldton - een gebied van ongeveer 4.000 vierkante km., zijn geïsoleerd doordat de verbin dingen verbroken zijn. Ten oosten van Northam is het verkeer geheel gestremd doordat een deel van de grote hoofdverkeersweg is verwoest. Iels koudere nacht Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; meest matige westelijke wind; iets koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Vcor woensdag: Zon 20 tot 70 procent. Min. temperatuur: van ongeveer nor maal tot 3 graden beneden normaal. Max. temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. 15 okl. Zon op 7.05, onder 17.46. Maan op 23.38, onder 15.50. Laatste kwartier: 14 okt. te 16.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 okt. 8.27 «v.m. 21.17 n.m. BROUWERSHAVEN 15 okt. 8.28 v.m. 21.19 n.m. Doodtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie trok de afgelopen zondag tussen IJsland en Schotland naar het oosten. Langs de zuidflank van de depressie ontwik kelde zich daarbij 'boven de Noord zee tijdelijk een westerstorm. Aan het front, dat de scheiding vormt tussen koude lucht, waarmee de de- piessie .is gevuld en warmere luchl boven zuid Europa vormde zich bo ven Frankrijk een storing, die er plaatselijk regen veroorzaakte. De storing veroorzaakte maandagmor gen in het zuiden van het land tij delijk veel bewolking. waaruit plaatselijk enige regen viel. Op de oceaan nadert inmiddels met grote snélheid een nieuwe storing. In ver band daarmee wordt morgen in ons land plaatselijk enkele buien ver wacht. bij een overwegend matige westelijke wind zullen de tempera turen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag'. DEN HAAG. Dr. J. M. de Jong, rector van het theologisch seminarie van de Hervormde Kerk in Drie bergen. is gisteren in Duitsland op 56-jarige leeftijd, plotseling overle den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1