Salami-taktiek van de Sovjet-Unie in Praag en in Helsinki! De loodsenaffaire Veel verkeersdoden in de Ver. Staten De berekening van de melkprijzen HENKES Apollo-7 op Ned. beeldbuis Eindexamenprogramma's ontworpen Vwo - Havo - Mavo Ue verdwenen robijn door Frank van Falckenoort dSÉSgJ ZIEKlfcZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 11 oktober 1968 Nr. 20078 BLIK DOOR HET WERELD De Rustten zijn cle uitvinders van de salami-taktiek, bij vele gelegen heden toegepastvooral in Berlijn. De Tsjechen maken er nu ook ken nis mee. Het partijbestuur heeft daar uitdrukkelijke geruchten moe ten ontkennen dat diverse hoge functionarissen zouden worden ont slagen en zelfs dat partijsecretaris Dubcek zelf liever heen zou gaan dan zich te lenen voor de uitvoering van de dictaten die hem in Moskou worden opgelegd. Dat dergelijke ge ruchten Hepen was niet meer dan logisch: Dubcek wordt gedwongen telkens een klein beetje toe te geven aan de Sowjet-eisen. Niet veel iedere keer. Maar iedere keer een plakje van de salami-worst maakt die worst op de duur toch wel heel klein. Het. lijkt een soort ivraak van het Kremlin. Dubcek, die ze eerst arres teerden en zo diep mogelijk verne derden, voor verrader van de socia listische zaak uitmaakten enzovoort - hebben ze weer terug moeten laten keren in zijn functie doordat er ge woon geen figuur voor te vinden was die zich in de ogen van zijn volk onmogelijk wenste te maken door als zetbaas van Moskou te fungeren. Maar nu zijn de Russen bezig Dub cek te dwingen zelf de fundamenten weg te graven onder het werk dat hem zo'n aanzien heeft verschaft bij de Tsjechen en Slowaken. Zelfvernietiging Het is begonnen met verzekerin gen dat de perscensuur niet terug zou komen, dat de liberalisatie zou worden voortgezet, kortom dat niets wezenlijks veranderde. Nu, een paar weken later, wordt al aangekondigd, dat de wèl weer ingevoerde pers censuur scherper zal worden, dat er op toegezien zal worden dat de man nen op de belangrijke posten gede gen - dat wil zeggen: de Russen be hagende - aanhangers zijn van het nimzcisme-leninisme, enzovoort. Het zal Dubcek zeker zwaar vallen zo onder dwang mee te moeten wer- ke,, aan het tenietdoen van alles wat hij al bereikt had met wat hij zelf noemde het humaniseren van het socialisme. Er'kan maar één reden zijn waar om hij het doet: hij zal bedreigd zijn dat als hij weigert en aftreedt, de Russen het zelf zullen doen met een militair bestuur. Regelrechte bezet ting. De keus tussen twee kwaden dus. Ook Finland Intussen zijn de Russen druk be zig alle afwijkende gedachten aan hun grenzen te bestrijden. De Fin nen - indertijd vermaanden ze de landen van het Warschaupakt hun troepen uit Tsjachö-Slowakije terug te roepen - hebban plotseling visite gekregen van hun machtige buur. Dat de nederlaag van communisten en socialisten bij de verkiezingen kort tevoren daar de aanleiding van zijn, ligt voel voor de hand. De sfeer is daar nu ook niet bepaald plezie rig meer. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 mu ds. G. J. Voortman, Oud Vossemeer; 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur ds. Voortman, 11 uur zon dagsschool. Burgh: 9.30 uur ds. Schoneveld. Haamstede: 10 uur ds. Huizing (gezinsdlenst). bed. H. D.; 7 uur ds. R. P. Ytsma, Colijnsplaat. Itenesse: 11 uur ds. Schoneveld; 9.30 uur zondagsschool. Noordwelle: 7 uur ds. Faber. Scharendyke: 7 uur ds. Huizing (H. A.). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur 'ds. Feunekes; 9.45 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Flink. Dreischor: 11 uur ds. Flink. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber (H. A.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Ommfering. Oosterland: 10 uur ds. Westerhof, 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur ieesdienist, 6.30 uur ds. P. KoTij n, Scherpenisse. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. De Vey Mesd'agh, em. pred. Was senaar. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. J. O. C. Bouma uit Heer Hugowaax-d. Seha- rendijke: 10 en 2.30 uur Brou wershaven: 10 uur ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer (bijzondere dienst). Zonnemaire: 10 uur 2.30 uur kand. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 17 uur kand. Jansma. Oosterland: 10 en 3 uur ds. W. Steunenberg uit Rot terdam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Bremmer (bed. H. A.). Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 8.30 en 7 uur ds. Blokland, Rotterdam-Delfshaven. Chr. Gcref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde (bed. H. A.). Kerkwerve: 10 uur dienst des woords', 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. op den Vel de uit Zierikzee. Gereformeerd! Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref- Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur veriossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. Reeds 27 arrestaties AMSTERDAM, 10-10. Volgens de recherche van de rijkspolitie te wa ter in Amsterdam komen ca. vijftig IJmuidense loodsen in aanmerking voor verhoor in de omkopingsaffai re, waarbij het om ca 1:M miljoen aan steekpenningen zou gaan. Er kon nog' niet woi-den gezegd hoeveel Amsterdamse loodsen ervan worden verdacht in de zaak betrok ken te zijn. Inmiddels zijn opnieuw twee ver dachten aangehouden, de 45-jax-ige P. B. en de 49-jaxhge J. de J. Zij zou den evenals hun eerder gearresteer- de collega's steekpenningen hebben aangenomen om kapiteins van zee schepen meer sleepboten te advise- i~en dan nodig was. Tot dusver zijn 27 arrestaties verricht. CHICAGO. 9-10. In augustus van dit jaar zijn in de V.S. 5280 mensen bij verkeersongelukken gedood, heeft de nationale raad voor verkeersvei ligheid bekend gemaakt. Dit cijfer is 9 procent hoger dan dat van augustus vorig jaar en het hoogste dat tot dusver in een maand is voor gekomen. In december 1967 vielen er 5.160 verkeei'sdoden. In de eerste acht maanden van dit jaar eiste het verkeer in de V.S. 35.230 doden, in dezelfde periode vorig jaar 33.390. DEN HAAG, 10-10. Het ministe rie van landbouw is het niet hele maal eens met de berekening, die 't secretariaat van het Produktschap voor zuivel gemaakt heeft om de op houders in het melkprijsjaar april brengst van de melk voor de vee- 1967-april 1968 aan de weet te ko men. Dat bleek uit mededelingen die DRY GIN drs. J. I. M. Vriend vandaag als ver tegenwoordiger van het ministerie deed in de bestuursvergadering van het Produktschap. Zoals bekend komen de berekenin gen van het produktschapssecreta- riaat. uit op een opbrengst van f 34,16 per honderd kilo melk met 3,7 pet. vet (afgezien van te ver wachten, nog' ongedekte verliezen op in 1967-1968 ingeleverde kaas). Drs. Vriend noemde twee punten, waar op het ministerie het oneens is met de berekening van het Produktschap. Het schap had bij de kostenfactoren een risicofactorvan vijf pet. inge calculeerd, maar twee pet. is vol doende vindt 'het rninastex-ie. Dat scheelt 33 cent per honderd kilo melk. Verder vindt het ministerie dat het Produktschap de „rand- en boor- kaas", die minder opbrengt dan on geschonden kaas, al te laag heeft ge waardeerd. Dat scheelt nog eens vier cent per honderd kilo melk. Zou men deze twee punten in de berekening wijzigen volgens het ministerie, dan zou men dus een melkopbrengst van Ook het bestuui'slid de heer Hup- kes (V.V.Z.M.) had enkele kritische opmerkingen over de berekening van hot secretariaat, f 34,55 per honderd kilo krijgen. MENTON. Het lijk is gevonden van een 64-jarige Italiaanse ingeni eur, die bedolven werd door de grondvei-schuiving van dinsdag avond aan de Frans-Italiaanse grens Ook een tiental auto's werd' bedol ven. WASHINGTON. Px-esident John son heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, ver zocht, ondei'handelingen te begin nen met de Israëlische regering over de eventuele verkoop van Ame rikaanse supei'sone jachtvliegtuigen aan Israël en hem over deze bespi'e- lcingen vex'slag uit te brengen. Dit is woensdag door het Witte Huis bekend gemaakt. ROME. Een zwaar onweer heeft zich boven Rome ontlast, dat water snood veroorzaakte in de laaggele gen wijken der stad en reusachtige verkeersopstoppingen. BONN. Binnen enkele uren zijn in Westfalen en in de monding van de Wezer twee Starfighters van' de Westduitse luchtmacht neergestort. Beide piloten vonden de dood. Een derde vlieger, die in een van de neergestorte toestellen was meege- vlogen, wordt vermist. BONN. De 56-jarige generaal Horst Wendtland, waarnemend vice- vooi'zitter van de Westduitse gehei me dienst, heeft zich, naar uit be trouwbare bron in Bonn is verno men, van het leven beroofd. WASHINGTON. Het Pentagon heeft gezegd dat het aantal Russi sche militairen dat uit Tsjechoslo- wakije teruggetrokken wordt „on betekenend" i.s en dat „een zeer om vangrijke troepenmacht" achterblijft Hij zou, om het zo maar eens te zeggen, geen vlieg kwaad doen. Hij was de goedheid in eigen persoon. Als jongen van 19 jaar was hij bij de krant gekomen, dank zij de steun van de rector van het gymnasium, die een huisvriend was van de hoofdredacteur. De eei-ste had een goed woordje voor hem gedaan en de hoofdredacteur had blijkbaar wat in de jongen gezien, want het oxxder- houd in het privékantoor was maar heel kort geweest: Jopie was aan genomen als stadsreporter, voorlopig voor een pieeftijd van drie maan den. Een der oudere verslaggevers wijdde hem in in de geheimen van het journalistieke werk en Jopie, die veel hart had voor zijn werk, had al spoedig begrepen, wat er van hem als stadsverslaggever geëist werd. Zijn px'oeftijd doorstond hij glansrijk en daarna volgde dan ook een vaste aanstelling. Geruime tijd ging liet uitstekend. Zijn superieuren waren over hem tevreden. Hij scheen een speurneus te hebben voor aardige nieuwtjes en als er eens een paar dagen weinig of niets bijzonders voorviel, wist Jopie 'toch dikwijls van een onbe duidende gebeurtenis een aardig, vlot stukje te schx-ijven. Hij stond altijd klaar; al belde men hem mid den in de winter des nachts voor een bx*and uit zijn bed: Jopie was er binnen de kortst mogelijke tijd en al had hij de hele dag een zitting van de rechtbank meegemaakt en was er des avonds een belangrijke vórgadeiüng, Jopie ging vlug eten en was ook des avonds weer pre sent. Niets was hem teveel, en meestal was hij opgewekt en vx-o- lijk, zodat hij bij zijn superieuren uitstekend stond aangeschreven. Hij was een graag geziene medewerker op het X'edactiebureau en kreeg al spoedig de bijnaam van „kei'eltje", een naam, die Brinkhuis, de nacht redacteur had uitgevonden. Jopie vond dit alles best, lachte er wat om. maakte gekheid met de typistes of ging een poosje bij een van hen zitten, totdat de x-edacteur hem bij z'n ki-aag pakte en hem buiten de deur zette. Dan lachte Jopie wat, stak nog eens zijn hoofd binnen het verti-ek en verdween dan, even op gewekt als altijd. Maar de laatste weken was er wat met Jopie. Op de redactie had men dit ook al bemeikt. Jopie was niet meer zo opgewekt en vrolijk als eei'st; hij was moppeiag, keek sip en ten leste .toen men hem enkele ma len gevraagd had, wat er eigenlijk aan schoi'tte, was het hoge wooi'd er uit gekomen: hij, zou wel eens wat ander werk willen hebben. Dat baantje in de stad begon hem te ver velen. Dat deed hij nu al drie jaar. Of er niet eens wat ander werk voor hem was. Toen had men de oorzaak begre pen. Een der oudex-e redacteuren was met pensioen gegaan en men wist, dat Brinkhuis diens plaats ging bezetten. Brinkhuis was toen nog redacteur Binnenland en niemand wist nog, wie er in de plaats van Brinkhuis zou komen. Later werd een vei'slaggever uit de pi'ovincie be noemd en in de provincie werd een nieuweling aangesteld. Dat was eer teleui'stelling voor Jopie geweest. Hij had het nooit zo gezegd, maai de lui op de ï-edactie hadden wel begrepen, dat Jopie er op gerekend had. dat hij voor de opengevallen plaats van Brinkhuis in aanmerking zou komen. Hij was immers al drie jaar aan de krant! Doch Jopie was gepasseei'd en dat was de oorzaak, dat de jonge reus niet meer zo opgewekt zijn werk deed als vooi-heen. Hij was van oor deel, dat men hem in dit geval een redelijke kans had moeten geven. Z'n proeftijd als stadsreporter had hij toch immers ook glansi'ijk door staan? Waarom zou hij dan niet deu gen voor x-edacteur Binnenland? Het waarom was in de redactie kamer niet te beantwoorden. Dat vertelde Brinkhuis hem op een avond. Daarvoor moest hij in het privékantoor zijn. Doch daarheen durfde Jopie niet te gaan. Sinds de dag, dat hij solliciteerde en aange nomen werd, was hij nooit meer bij de „baas" geweest en slechts spo- ï-adisch had hij de hoofdredacteur eens in het redactiekan tooi-, opstraal, of bij een bepaalde gelegenheid ge zien. Verder dan de redactie kwam Jopie nooit. Bij de administratie had hij alleen op de laatste dag van de maand wat te maken, als de sa larissen uitbetaald werden en in het privékantoor had hij geen bood schap. Vragen om promotie? Nee. dat deed Jopie niet. Dat durfde hij niet; desondanks bleef de wrok, dal; hij gepasseerd was en dat men voor hem een ander had genomen, zitten. Dat was een kaïns geweest, meende Jopie, en die kans. welke voorlopig wel niet meer zou komen, had men hem niet gegeven. Dit alles overdacht hij .toen hij door de Haaxiemse straten naar zijn kosthuis in de Hazepaterslaan liep. Zou hij dan z'n hele leven maar een doodgewone stadsreporter moeten blijven? En nooit méér worden? Maar dan bleef hij niet lang hier. Dan zou hij wel eens zien, of hij niet bij een andere kramt kon ko men. (Wordt vervolgd). WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED HILVERSUM, 10-10. Voor het eerst zullen er televisiebeelden af komstig uit een bemande ruimte capsule op het scherm in Neder land komen. De N.T.S. zal zaterdag 12 oktober aanstaande deze beelden in een rechtstreekse uitzending over nemen en wel van 15.55 tot 16.05 uur via Nederland I. Hot betx-eft hier de ovex-neming van' televisiebeelden uit de Apollo 7, die vrijdag 11 oktober vanaf de basis Cape Kennedy wox-dt gelanceerd. Ook van deze lancering worden die dag x-echtstreeks beelden getoond en wel van 15.45 tot 16.30 uur op Ne derland I. Deze uitzending kan ge deeltelijk in kleur worden ontvan gen. Bij deze eerste dix-ecte uitzen ding van beelden uit een bemande ruimtecapsule zal de camei-a vooi-al zijn gexdcht op de drie astx'onauten. Daarnaast zullen door de patrijs poorten van de capsule opnamen worden gemaakt van de aarde en an- dei-e hemellichamen. De beelden worden geregistreerd door een voor dit doel ontworpen lichte camera en uitgezonden via een dx-aagbax-e zen der. Door middel van een communi catiesatelliet worden ze naar Europa gestraald, waar ze via de Eurovisie- lijnen worden doox-gegeven. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Volgens president Johnson kan niemand voox'spellen wanneer een eind komt aan de oor log in Vietnam maar is het duide lijker dan ooit tévox-en dat de vij and in Vietnam niet zal slagen in zijn pogingen „politieke doeleinden met militaix-è middelen te vex-wezen- lijken". RIO DE JANEIRO. Bij botsingen tussen politie en ongeveer 2.000 stu denten in Rio de Janeix-o zijn zes personen, onder wie een pi-iestex-, ge wond en 150 arrestaties verricht. EVANSVILLE (Indiana). Generaal b.d. Curtus Lemay, „running mate" van de onafhankelijke px-esidents- kand'idaat George Wallace, gaat van 15 tot 19 oktober een inspectiebe zoek aan Vietnam brengen, zo heeft Wallace woensdag y in Evansville verklaard. MADRID. In de eex-ste negen maanden van dit jaar hebben 16,2 miljoen buitenlandse toeristen Span je bezocht, aldus de Spaanse minis ter van voorlichting, Don Fraga Iri- bai-ne. Het bezoek was daarmee 7,1 procent hoger dan in de overeen komstige pex-iode van 1967. WASHINGTON. Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft na een max-athondebat een wetsont werp goedgekeurd dat een debat voor de Amerikaanse televisie mo gelijk maakt tussen de voornaamste kandidaten voor het presidentschap. TEL AVIV. 39 Joden zijn gewond, van wie vijf ernstig, door een hand granaat, die naar een menigte werd geworpen, die bad voor het gx-af van de aartsvaders in Hebron, aldus is in Tel Aviv vernomen. Hebron ligt in het door Israël bezette deel vaxx Jordanië. QUEBEC. De regering van de Franstalige Canadese provincie Que bec heeft zich er voor uitgespi-oken, dat Canada een republiek wordt, maar binnen het Britse gemenebest. Een plaatje van de zon nige Gracht weg te Zie rikzee uit 1923. Prachtig waren ook hier de licht en schaduwplekken op het wegdek. Witte paal tjes markeerden het rij wielpad. CARACAS. Px-esident Leoni van Venezuela heeft bekend gemaakt, dat zijn regering de diplomatieke betrekkingen met Peru verbreekt wegens de staatsgreep in dat land. die aan het bewind van president Fernando Belaunde Terry een einde heeft gemaakt. NEW DELHI. Het officiële doden cijfer als gevolg van de ovex-stro- mingen in India is tot 846 geste gen, terwijl nog honderden mensen worden vermist. NEW YORK. Noor-wegen heeft in de algemene vergadering der V.N. voorgesteld het mandaat van de volkerenorganisatie en haar bureaus uit te breiden om doeltreffender hulp te kunnen vei'strekken aan bux-gers die te lijden hebben van óorlogshandelingen of getroffen zijn door andere rampen. MEXICO STAD. Prins Bernhard en prinses Ix-ene hebben een bezoek gebracht aan. het Olympisch dorp. KINSJASA. De Kongolese rebel lenleider Pierre Moelele is woensdag door een vuurpeleton terechtgesteld, zo heeft x-adio Kinsjasa meegedeeld. DEN HAAG, 10-10. Eindexamen programma's zijn ontworpen voor het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (V.W.O.), het hoger alge meen vormend onderwijs (H.A.V.O.) en het middelbaar algemeen vor mend onderwijs (M.A.V.O.). Ze heb ben een voorlopig karakter, omdat zij in het najaar nog met diverse onderwijsorganisaties in de daartoe ingestelde werkgroep worden be sproken onder leiding van de inspec teur-generaal van het onderwijs, dr. A. de Jong. De definitieve programma's zullen in het koinende voorjaar vex-schijnen. Met de publdkatie vaar de concept- eindexamenprogramma's is een af gerond beeld gegeven van de inhoud van het nieuwe onderwijs. Deze pu- blikatie sluit aan op dé concept- rijksleerplannen en de voox-beeld- lessentabellen, die eerder versche nen zijn. Nog niet gepubliceerd zijn de eind examenprogramma's voor de econo mische wetenschap en het recht (V. W.O.), voor economie, handelsweten schappen en recht (H.A.V.O.) en voor handelskennis (M.A'.V.O.). Het pro gramma voor de moderne talen heeft een voox-lopig karakter. De program macommissie wil zich xiog nader be raden over het schriftelijk taalge bruik. Nog geen eenstemmigheid is er over het mondelinge examen schei kunde. Van de ervaringen bij de H. A.V.O.-examens voor dit vak zal af hangen of ook voor het V.W.O. een praktisch examen de voorkeur ver dient. De Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek is volgend jaar kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede. De bekende Belgische pater Pire heeft verklaard dat hij Dubceks kandidatuur enkele weken geleden heeft gesteld. T~\ I I t een mysterie-roman huidje altijd gaaf POEDER-CREME-OLIE-ZEEP Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9