PZEM Gerestaureerde Gereformeerde Kerk werd in gebruik genomen Nachtstroom. U hebt een elektrische boiler om te profiteren van nachtstroom. 's Nachts aan...en overdag geniet u van volop heet water zó uit de kraan. STREEKNIEUWS 'Pueblo'-bemanning spoedig vrij? „Rooterij Dreischor" wordt verbouwd tot comfortabele woning Plechtigheid te Zonnemaire NACHTSTROOM betekent dat U - dank zij Uw elektrische boiler of accumulerende kachel - alle huishoudelijke stroom die U verbruikt voor praktisch de helft van de prijs krijgt. van ca 12 uur tot 2 uur 's middags van ca 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en het gehele weekeinde van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 7 uur VRAAG ALLE INLICHTINGEN! Er liggen interessante folders voor U klaar: over onze speciale fornuis-aanbieding; over het huren van een elektrische boiler; over onze prachtige nachtstroomkachel; en onze wasautomaten en vaatwasmachines! Vraag die folders aan! Afdeling Voorlichting Middelburg postbus 48, Middelburg Telefoon: 01180- 5351 's Nachts stroom kopen: da's slim! ZONNEMAIRE, 9-10.. Met een bijzondere dienst is de gerestaureer de Gereformeerde Kerk van Zonne- maire ingewijd. Het geheel gevulde kerkgebouw luisterde geboeid naar een predikatie van kandidaat D. Jansma, over het thema: „Gereser veerde plaatsen", na Schriftlezing uit het Oude Testament (Ps 84) en het Nieuwe Testament Math. 5 13- 16: „Gij zijt het zout der aarde en gij zijt het licht der wereld". P.Z.E.M. verwacht een miljoen winst De Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij (P.Z.E.M.) verwacht voor 1969 een netto-verkoop van 990 miljoen kWh. Vijf jaar geleden was de omzet ruim 278 miljoen kWh en in 1967 532.735.171 kWh. Om de geraamde verkoop te kun nen realiseren is een bruto-produk- tie van 1,1 miljard kWh nodig. Voor 1969 moet de P.Z.E.M. ruim f 34,5 miljoen investeren. De P.Z.E.M. ver wacht een winst van één miljoen gulden bij een omzet vah f 57.530.000 Aldus delen Ged. Staten mee in de begrotingsbegeleidingsbrief. Streekplan Schouwen-Duiveiand Ged. Staten van Zeeland delen in hun begeleidingsbrief bij de begro ting mee dat de tweede, algehele herziening van het streekplan Schou wen-Duiveiand zover gevorderd is, dat dit najaar een eerste uitspraak daarover van de provinciale plano logische commissie kan worden ge vraagd. Daarna zal velerlei overleg volgen, met daarop aansluitend gelegenheid om op het voorontwerp te reageren. De officiële tervisielegging zal ver moedelijk niet voor 1970 kunnen plaatsvinden. Kwartaalverslag Zeeuwse Rode Kruis Tot Kringsecretaris van het Rode Kruis in Zeeland is met ingang van 1 januari 1969 benoemd de heer H. Minderhout, luit. iter zee vlieger I, thans nog te Waddinxveen. Van de ze benoeming wordt mededeling ge daan dn het deze week verschenen verslag van de Kring Zeeland over het 'derde kwartaal. Met voldoening wordt in he,t ver slag melding gemaakt van het be reiken van de ©re-plaats door de Kring, wat betreft het aantal leden. Gebleken is namelijk dat Zeeland met 33.891 leden 47.3 procent van het aantal gezinnen behaalde. Op de tweede plaats staat nu Friesland met 56.355 leden of 44.5 procent, ter wijl Drente met 32.179 leden of 40.1 procent derde werd. Zuid-Holland staat met precies 40 procent op de vierde plaats. Uit de voorlopige cijfers van de inzameling 1968 blijkt intussen dat Zeeland ook hierbij weer de ere- is kaas uit het vuistje de e van effe een stuk afsnijden Kandidaat Jansma ontleende zijn thema aan.' het feit dat voorheen in d© kerk er gereserveerde plaatsen waren, een traditie waarmee - door de restauratie - gebroken kon wor den. Intussen is de plaats van elk Christen niet alleen in de kerk, m'aar voornamelijk daarbuiten; een moei lijke plaats, „maar met Jezus Chris tus naast ons zeer belangrijk en niet tevergeefs, want Zijn woord keert niet ledig tot Hem weer". plaats gaat innemen. St. Bhilipsland zal ook dit jaar weer nummer één worden van het land. Wat Schouwen-Duiveiand betreft leren de cijfers dat in de gemeente Brouwershaven voor de inzameling dit jaar f 314 minder werd geofferd. De opbrengst was in 1968 namelijk f 1929, terwijl in 1967 een bedrag werd ingezameld in deze gemeente van f 2243. Gestegen is de opbrengst in Schouwen-Westhoek, namelijk met f 216, van f 3589 in 1967 op f 3805 in 1968. ZIERIKZEE BRUINISSE Lage prijzen voor mosselen Wat lange tijd door insiders was verwacht is vorige week toch ge beurd. Door te grote aanvoer brach ten de aangevoerde mosselen slechts minimumprijzen op (f 11,51-f 12,50). Vrijdag moest een tiental aange voerde schepen, omdat er niet op Werd geboden hun lading lossen in het z.g. mosselfonds. De minimum prijs van deze mosselen is f 11,50. Reeds eerder in dezelfde week was voorgekomen dat mosselen niet in de vrije handel werden verkocht. BRUINISSE Mevr. Hattenbach-Kolbach naar Leerdam Met het vertrek van mevrouw Halttenbach-Kolbach, die de vorige week Bruinisse verliet, om zich weer in haar oude woonplaats Leerdam te gaan vestigen, verloor Bruinisse een tijdelijk inwoonster die zonder zich op de voorgrond1 :te plaatsen, veel goed werk in de gemeente ge daan heeft. Zij deed dit individueel door te helpen waar zij kom en waar zij wist dat nood was, zij deed dit ook door zich in te zetten voor de NOVIB. Zij deed dit verder door haar medewer king aan collecten van allerlei aard, gedreven door wat men tegenwoor- 'd!ig vaak noemt medemenselijkheid. Mevrouw Hattenbach was presi dente van de Vrouwenbond in de Partij van de Arbeid, afdeling Brui nisse en ook als zodanig zal zij wor den gemist in plaatselijk als in streekverband. Meer dan 10 jaar heeft zij te Bruinisse gewoond, waar zij zeker in de kring die zij diende niet gauw zal worden vergeten. ANNA-JACOBAPOLDER Bijeenkomst N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op donderdag 17 oktober a.s. in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacoba- polder een 'bijeenkomst. De plaatse lijke gereformeerde predikant ds. P. Torenbeek zal spreken over het on derwerp: „Vernieuwing en bezin ning". Pref. Schillebeeckx wordt niet ter verantwoording geroepen VATICAANSTAD, 9-10. Het Vati- caan heeflfc een ongebruikelijke stap gedaan door officieel te ontkennen dat de Nederlandse theoloog prof. Schil'lebeekckx, die het oneens zou zijn met de pauselijke encycliek over de geboortenregeling, voor de con gregatie voor de geloofsleer moet verschijnen om zich ite verantwoor den wegens ketterij. Volgens een verklaring van de voorlichtingsdienst van het Vaticaan is dit niet mogelijk, maar zal de Westduit'se theoloog Karl Rabner, wiens gezichtspunten met die van prof. Schillebeeckx overeenstemmen, wel voor de congregatie verschijnen, om de ideeën van Schillebeeckx uit een te zetten. Gelukwensen Hervormde Kerk Na de prediking sprak ds. J. Feu- nekes, Hervormd predikant te Zon nemaire, die namens zijn gemeente de Gereformeerde Kerk feliciteerde met het gerestaureerde kerkgebouw. Wijzend op de symboliek van d© tekst in de prediking, bood hij een kandelaar aan, die - in- dank aan vaard - een ereplaats zal krijgen in het kerkgebouw. Namens de clas sis Zierikzee sprak ds. Wemtsel te Brouwershaven, die teruggreep op de predikatie, onderlijnend dat Jezus is heengegaan om plaats te bereiden ini Zijn Koninkrijk. Felicitaties waren er ook van dir. J. Becker te Nieuwerkerk, die hoopte dat - als bekroning van zijn werk - kandidaat Jansma in dit kerkgebouw zal mogen worden bevestigd. Talrijke dankwoorden Ouderling Hesseling dankte alle sprekers hartelijk en stond stil bij d'e geschiedenis van de restauratie, Door spontane offervaardigheid' van Door spontane offrevaardi'gheid vaul de gemeente kon dit werk worden begonnen en voleindigd. Hij: dankte de aannemer de heer J. de Roo voor het bij de restauratie aan de' dag ge legde vakmanschap. Vooral de preekstoel - naar eigen ontwerp - is een fraai staaltje hiervan'. De heer De Roo bood nog een bloemenbak aan. In de dankwoorden werden ook betrokken de heer Pauwe (inrichting) de heren Tel'le en v. d. Houten (schil derwerk) en de heer Steutel te Zie rikzee (verwarming). De organist©, m'ej. J. Da'lebout te Noordgouwe, kreeg een muziekbon aangeboden. De heer Ganzemian kreeg een- dankwoord voor zijn bemoeiingen tijdiens de verbouwing en de heren C. Ganzeman, K. van der Velde en H. Jansma voor het waarnemend 'kos terschap. Ook de 'koster en d'e kerk- schoonmaakster de 'heer en mevr. Floating ontvingen een dankwoord', evenals de heer Joele, -die het ge- zangenbord maakte. Ook de vrou wenvereniging werd genoemd voor het werk in het afgelopen jaar*. Tenslotte dankte de ouderling kandidaat Jansma voor zijn vele werk in dienst der kerk en hoopte - met dr. Becker - dat de beroepen kandidaat in deze kerk zal mogen worden bevestigd'. Uit handen van de heer He'sseling ontving 'die kandi daat een schrijfmachine. Zijn echtge note ontving een fraaie bloemstuk. Staande zong de gemeente Gezang 52 vers 1. Tussentijds was de kan selbijbel binnengedragen door Jan- neke en Sarie Tanis. I Tweede Kamer 1 was aan de lijn (2 DEN HAAG, 10-10. De PTT ft) (ft heeft de mogelijkheid opgehe- ft) V? ven om via diverse telefoons 7) (2 huilen het regeringscentrum ft) de algemene beschouwingen 9) (9 in de Tweede Kamer te vol- 95 >5 gen. Daartoe iverd een „schei- ft) (ft dingstrafo" aangebracht. Een 61 (9 legertje deskundigen slaagde 95 >v er niet binnen 24 uur in de ft) (ft /out op te sporen. Tevoren (9 bleek het mogelijk het Kamer- 95 J9 debat te beluisteren aan tele- 9) (ft foontoestellen, waarvan het ft) (9 abonnénummer met het cijfer 9) VP één begint. De PTT zocht uit, 9) (ft dat de meeluistermogelijkheid ft) (9 alleen bestond voor abonné- 95 >9 nummers, die met elf begin- 9) (2 nen. Het geval van overspraak ft) (9 kon niet worden gelokaliseerd. 9) £9 Een apparaat werd ingescha- 95 (ft keld, waardoor op het telefoon ft) (ft circuitnaar de betreffende ft; (9 abonnees niet meer kan wor- 95 (ft den geluisterd naar wat van- ft) (ft uit cle Tweede Kamer wordt 9) (9 gesproken, aldus een storings- 95 >ft deskundige van de PTT. ft) RIJSWIJK. De bestuurder van een bestelauto uit Rijswijk verleen de op een kruising in deze gemeente geen voorrang aan de 29-jarige scoo terbestuurster J. J. Moes uit Den Haag. De vrouw moest met ernstig hoofdletsel worden opgenomen in een ziekenhuis in Delft, waar ze in de loop van de nacht aan haar ver wondingen is overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorst (toez.): H. H. van der Neut, Emmer-Compascuum; 'tb Zegveld: J. van Rooiselaar, Bar- neveld; te Zuidbroek (toez.): J. L. van den Berg, Best (N.B.). Aangenomen naar Heemstede: G. F. W. Herngreen, pred. voor b.w. (met studieverlof)', Den Haag. die bedankte voor Hall; -naar Rotterdam -Centrum als pred. voor b.w. (jeugd- pred.): B. J. Blaauwendraad, Etten. Bedankt voor Heusden en Herpt: L. Emmerzaal, Pernis; voor Monndc- kendam: J. G. N. Cupéd'o, Pijnacker. Ger. Kerken Beroepen te Buitenpost: A. H. Schippers, Dandenong (Australië) te Nij kerkerveen: M. Vreugdenhil, a.s. em.pred. te Ruinerwold'-Koekan- ge; te Wormerveer: K. Bisschop, Steenwij'k. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Enumatdl (tweede maal): R. Hoogsteen, Den Ham, die 'dit beroep aannam; 'te 's-Graven- ha'ge-Oost: A. Versteeg, Stadskanaal Ger. Gemeenten Bedankt voor Wagenin-gen: A. W. Verhoef, Bameveld. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-Nieuw - West: Chr. V'erhage, Den Haag-C. Voor 35 jaar ZIERIKZEË. 'De gemeenteraad besloot om onderwijzeressen aan de o.l.-school bij huwelijk te ontslaan. Men meent dat de tijdsomstandig heden, met de vele werkloze onder wijzers, dit eisen. BROUWERSHAVEN (Adv.). Wit te stroop 12 ct. per pond; zwarte stroop 12 cl. per pond; volvette kaas 6 ct. per ons: komijne kaas 4 ct. per ons; Haka koffie 20 ct. per half pond; haring 13 en 30 cl. per pot. ZIERIKZEE. Na de verhoging zijn de prijzen van benzine voor parti- kulieren als volgt: bij levering in 10 liter bussen 14 ct. per liter en bij levering aan de pomp 13 ct. per liter. HAAMSTEDE. De bekende sport- vliegster mevrouw Hoekstra daalde met haar nieuwe sportvliegtuig op het vliegveld Haamstede. ZIERIKZEE (Adv.). Zaaitarwe, prijzen per 70 kg.: orig. Jacob Cats- tarwe f 13,50; le nab. Wilhelmina- tarwe f 12; le nab. Julianatarwe f 12. BRUINISSE. De voorzitter van de afd. Bruinisse van de Bond van Zeeuwsche Mosselkwekers is bij de minister op audiëntie geweest om te pleiten voor verbetering van de weg Anna Jacobapolder-Steenber- gen. Dit is van het grootste belang voor de Bruse mosselhandel, nu de mossels met vrachtauto's naar Ant werpen worden vervoerd. HAAMSTEDE. De Centrale voor Werklozenzorg vergaderde teneinde in Westelijk Schouwen morele steun le verlenen aan werklozen in de vorm van vakopleiding, algemene ontwikkeling en ontspanning NIEUWERKERK. Voor de winter- cursus landbouwonderwijs alhier, hebben zich 21 leerlingen aangemeld HAAMSTEDE. De nieuwe elek trische verlichting van de Ned. Her vormde Kerk is in gebruik genomen. Het grote gebouw wordt door een achttal lampen verlicht. LAND- EN TUINBOUW Minder arbeidsplaatsen in Zeeuwse land- en tuinbouw Het aantal door mannen bezette arbeidsplaatsen in de Zeeuwse land en tuinbouw is afgenomen van 30.992 in 1947 (37 procent van, het totaal) tot 14.100 in 1967 (17 procent). „Deze ontwikkeling accentueert mede het grote belang van regionale industri alisatie". Aldus delen Ged. Staten van Zee land mee in hun begeleidingsbrief bij' de begroting. Het college acht het verheugend dat deze zienswijze - het belang van regionale industriali satie - weerklank vindt in agrari sche kring. „Met het agrarische be drijfsleven bestaat een zodanig goe de samenwerking, dat het beleid meestal in gemeenschappelijk over leg op belangrijke punten als ruim telijke ordening, industrialisatie, re creatie en grondverwerving voor ge- meenschapsdoel'einden kan wordien opgebouwd", aldus G.S. Het beleid op provinciaal niveau is vooral van structurele- aard, ten aan zien van bepaalde voorzieningen (wegen, ruilverkavelingen, waterbe heersing). Politie nam wapens in beslag MAARTENSDIJK, 10-10. De poli- -tie in Maartensdijk heeft bij een partikuliere verzamelaar, de heer A. P. D. '(35) 'in Maartensdijk een col lectie vuurwapens in beslag geno men: een machinegeweer, zes pis tolen, zes revolvers, itwee karabijnen en een bom. De 'heer D. die overi gens bij de politie zeer gunstig be kend staat, verkeerde in de veron derstelling dat de collectie die hij thuis had opgebouwd, niet in strijd was met de bepalingen van de vuur- wapenwet. De politie dacht er an ders over. DREISCHOR, 10-10. De vroegere vlasrotertf „Dreischor", staande aan de Zuiddijk onder Schuddebeurs is onlangs verkocht aan de heer M. Smits uit Oosterland. Diverse pogin gen om het vervallen gebouw van de hand te doen mislukte aanvanke lijk, doch uiteindelijk slaagde men er deze zomer in om de „Rooterij" voor een aannemelijke prijs van de hand te doen. Vrachtwagen richtte grote ravage aan NA ARDEN, 10-10. Een tot dusver onbekend gebleven vrachtwagen chauffeur heeft donderdagmorgen langs rijksweg 1 (Amsterdam- Amersfoort) onder de gemeente Naarden een enorme ravage aange richt. De met betonsegmenten gela den vrachtauto ramde eerst een groot A.N.W.B.-verkeersbord, ver volgens een lichtmast en schoot daarna door de heg om over een lengte van ongeveer 150 meter het rijwielpad te vernielen. De chau- feur reed door, ondanks het feit dat hij drie betonsegmenten had verlo ren. De politie zoekt nu getuigen. Binnenkort zal het Bouwbedrijf L. W. Boogert oit Oosterland starten met het verbouwen van de vlasrote- rij1 tot woonhuis voor de 'heer M. Smits, terwijl ook nog een schuur bij of aan het fabrieksgebouw zal gaan. verrijzen. Enkele weken geleden werd door het Slopersbedrijf J. Smal'heer uit Brouwershaven dé fa brieksschoorsteen al' omlaag gehaald en binnen enkele dagen zal het ge- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SEOEL, 10-10. Noord-Korea zal mogelijk binnen enkele dagen de bemanningsleden van het opgebrach te Amerikaanse inliohtingenschip „Pueblo" vrijlaten, zo meldt het Zuidkoreaanse dagblad „Kjoenhjan Sinmoen". Volgens het blad is woensdag „plotseling vooruitgang" bebaekt bij de onderhandelingen over de vrijlating van de „Pueblo"- bemanning te Panmoenjon. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft geweigerd commen taar te geven op het bericht. bouw een flinke verbouwing tot comfortabel woonhuis te wachten staan. De foto werd .genomen toen d'e slo pers van de schoorsteen reeds van Brouwershaven naar Dreischor on derweg waren om het gevaarte af te komen breken. Het gebouw zelf zal echter, na grondige verbouwing be houden blijven. Geen strafvervolging tegen VARA DEN HAAG, 9-10. Dc VARA-uit- zending op 3 juli (met beelden uit een nudistenkamp) geeft geen aan leiding om een strafrechtelijke ver volging in te stellen. Het openbaar ministerie is tot deze conclusie gekomen en .minister Polak (justitie) acht dit standpunt verant woord. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schriftelijke wa gen van het GPV-kamerlid P. Jonge ling. Zoal's bekend, had hij daarin aangedrongen op een vervolging op grond van schennis van de eerbaar heid. In het antwoord wordt, meege deeld, dat er - gemeten aan hetgeen maai- hedendaags Inzicht aanvaard baar mag worden genoemd - niet sprake is van zodanige inbreuk op de goede zeden dat er aanleiding be staat om sancties toe te passen. Eindelijk een bestemming

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7