HOLS DONAKAT I s,a Minister-president De Jong pareerde de aanvallen van Kamer Gevaarlijke toestand door onvoldoende rij-ervaring van veel automobilisten Geen gedemilitariseerde zone langs de grens met Tsjecho-Slowakije Mariniers gingen aan wal aan Zeeuws-Vlaamse kust Kamerbreed J Heuga Tapijt in Tegels 5 is gemaakt voor mensen met bezwaren J tegen J kamerbreed tapijt LPLJ HEUGA TAPIJT Tuinman en Zn. De kwestie- Flits van der Poel Plattelandsvrouwen bezorgd over de oogst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20078 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: iel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/li Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Ingebruikneming gerestaureerde Ger. kerk Zonnemaire De algemene beschouwingen DEN HAAG, 10-10. Minister-pre sident P. J. S. de Jong ervaart de „schoten vcor de boeg", zoals deze op hem en op het kabinet worden afgevuurd, meer als „saluutschoten". „Als bevriende schepen elkaar pas seren, lossen ze saluutschoten", zo zei de premier, er aan toevoegend daar zelfs erkentelijk voor te z\jn. De minister-president: merkte dit op bij de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen in de Tweede Kamer. De premier sprak als een er varen deskundige, want - zo zei hij - „een zekere ervaring in de rol van schietschijf kan men mij niet ont zeggen". Minister-president De Jong deelde de Kamer mee, dat het vraagstuk van het verlenen van subsidies aan politieke partijen nader zal worden bestudeerd. Hij zei voorts de indruk te hebben, dat het voorstel van de D'66-afgevaardigde Van Mierlo. om te komen tot een andere begrotings behandeling „niet direct uitvoer baar" is. Een antwoord op de sug gestie van de P.S.P.-er Lankhorst in zake Prinsjesdag, zei premier De Jong, dat het kabinet dit instituut „een waardevolle traditie" acht. Sprekende over de homogeniteit binnen het kabinet zei de minister president o.m. dat de afgevaardigde Aarden (van de groep-Aarden) zich „volstrekt onnodige zorg"' maakt over de door hem geconstateerde slijtage-verschijnséièn van minister Luns. Het buitenlands beleid besprekend zei de minister-president de ziens wijze te delen van K.V.P.-fractie- voorzitter drs. Schmelzer, dat ten op zichte van oost-Europa de ontspan- ringspolitiek op nuchtere wijze moet worden voortgezet. Ontspanning is evenwel niet mogelijk zonder de medewerking van de meest betrok ken hoofdsteden, met inbegrip van Moskou. Herziening van de NAVO zal niet uitsluitend op centraal- Europa gericht mogen zijn, maar op alle aspecten van de veiligheid. Premier De Jong deelde vervol gens mee dat de regering bereid is een hogere bijdrage aan de NAVO te leveren, indien de NAVO-raad tot de conclusie zou komen dat de de fensie-uitgaven omhoog moeten. Voorwaarde zal daarbij zijn dat ook de andere partners deze bereidheid tonen. De regering hecht grote waarde aan de totstandkoming van het non- preliferatieverdrag. Aan de vorming van een onafhankelijke Europese kernmacht heeft dit kabinet geen enkele behoefte. Ten aanzien van de uitgifte van vergunningen voor wapenleveran ties aan Nigeria, betracht de rege ring de uiterste zorgvuldigheid. Zij beschikt over de bevoegdheden die zij nodig heeft. De minister-presi dent deed de toezegging overleg met de Kamer te zullen plegen over de totstandkoming van een bevredi gende regeling voor wapenleveran ties. Nigeria Weinig heil ziet de regering in het ondernemen van nieuwe stappen bij de Britse regei'ing inzake de wapen leveranties aan Nigeria. De Blitse x-egering is gesterkt in haar stand punt. door de steun die zij van het parlement, heeft gekregen. Inzake de hulpveiiening aan 'Ni geria gaat de regering met de rege ringen van de Scandinavische landen na op welke wijze deze kan worden uitgebreid. Bij de Wereldbank heeft zij aan- gedi-ong'en op de spoedige bij een- roeping van de consultatiegYoep voor Afiikaanse landen. Het moment is nl. gekomen dat deze groep het werk hervat in overleg met de Nigeiiaanse regering en met degeëlgende organi saties. Mocht dit niet kunnen, dan ligt het in het voornemen van de re- geving 3,6 miljoen gulden beschik baar te stellen. Tot dusver verleende Nedei-land hulp in de vorm van vijf miljoen gulden aan magere melk poeder en één miljoen gulden aan gx-aan. Een wijziging in het Vielnain-be- leid van de Verenigde Staten voor ziet de regering niet vóór de presi dentsverkiezingen. De suggestie van drs. Den Uyl om het initiatief tot een nieuw vredesoffensief te nemen, heeft z.i. dan ook geen kans van slagen. Metselaar greep Duitse inbreker HAARLEM, 10-10. Be 41-jarige Duitser G. W. Z. uit Misbui-g, die donderdagavond om negen uur met succes zijn slag had geslagen in de juweliei'szaak van M. Eggersiuan in Haarlem, heeft niet gerekend op de in de omgeving werkende metselaar T. Poelman. De Duitser had met een hamer een ruit vernield en uit de etalage drie ringen ter waarde van 4700 gulden weggenomen. Hij sprong op een gestolen fiets, echter achter volgd door de metselaar, die door glasgerinkel was gewaarschuwd. Hij had de Duitser spoedig te pakken en levei'de hem aan de inmiddels ter plaatse vex-schenen politie ovjgr. Advertentie verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak AMSTERDAM, 11-10. Er moeten wegen werden gevonden om het on derontwikkelde gebied van de rij vaardigheid in Nederland met kracht aan te pakken. Het is een weten schappelijk bewezen feit, dat gebrek aan rijervaring tot verhoogde onge valsvatbaarheid leidt. Uit het feit, dat de verkeersonveiligheid zich in ons land nog steeds uitbreidt, blijkt dat velen, die aan het verkeer deel nemen, niet over voldoende rijerva ring beschikken". Beslissing kwam niet KUALA LUMPUR, 10-10. Twee voetbalelftallen, die J. strijden om het, kampioen- X v schap van de staat Selangor X (Maleisië), zijn na 315 minu- ten speten nog niet tot een be- X slissing gekomen. De twee clubs, Starlite en S.I.A., be- gonnen een week. geleden aan X de eerste wedstrijd, die om onnaspeurlijke redenen slechts X X S0 mimiten duurde en in 3-3 y eindigde. Daarna volgde een beslissingswedstrijd, die maar X 65 minuten in beslag nam om- dat een tropische regenbui X X verder spelen onmogelijk maakte. De stand was toen X 2-2. De derde ontmoeting X werd reglementair uitgespeeld v In 90 minuten kwam men niet X tot treffers. Ten einde raad plande men een vierde wed- X strijd. Ook nu kioam er geen X beslissing. Dit keer was de X invallende duisternis de schul- X dige. Na 80 minuten moest het X spel onderbroken worden. De X X stand? Vier tegen vier y. Dit sombere geluid liet de waarne mend voorzitter van het Vex-bond voor Veilig V er keer, de heer H. Pols horen op de algerhene vex-gadering van het verbond in Amstex-dam. „On danks alle medewerking en daad werkelijke steun van veie kanten.., bekruipt ons een gevoel van onbeha gen en onvrede indien we de totale situatie op het gebied van de ver- keei'Sveiligheid bezien", zo meent hij. „De doorsnee automobilist is er te zeer van overtuigd, dat het bezit ten van het rijbewijs een garantie is om als volwaardig bestuurder aan het verkeer te kunnen deelnemen". De heer Pols drong daarom aan op een verdere ontwikkeling van de rij vaardigheid. Hij becijferde, dat jaarlijks' onge veer 300.000 vrouwen hun rijbewijs halen, maar velen kunnen slechts zelden rijden omdat ze niet over een eigen auto beschikken. Ook de grote groep jongelui - maandelijks deen 10.000 18-jarigen en 7500 19-jarigen examen - komt volgens hem maar weinig achter het stuur van de au to van hun vader, terwijl de groep die geen auto heeft, er het liefst één in de drukke vakantietijd huurt. De waarnemend voorzitter toonde zich verheugd over de nota verkeers veiligheid. Daarmee is naar zijn ooideel een belangrijke stap gedaan tot verbetering van de verkeex-svei- ligheid in Nederland. DEN HAAG, 10-10. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft, mede namens de mi nister van defensie, W. den Toom, opnieuw in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. C. A. Bos (CHU) een uiteenzetting gegeven over de mogelijkheid en wenselijk heid van een gedemilitariseerde zone langs de grens tussen Tsjecho-Slo wakije en West-Duitsland. Mr. Bos had gevraagd1 of waar het oordeel van de minister een voorstel) een neutrale zone in te stellen, voor afgaand aan een eventuele militaire versterking van de NAVO, niet min der aanleiding tot nieuwe Oosteuro- pese propagandaover gevaar van westelij'ke interventie zou geven dan een militaire verstei'king van de NA VO zonder meer. Een dei-gelijk voor stel zou althans de bedoelingen van de NAVO-landen verduidelijken, en de reactie dar Warschau-Pact-lawden zou meer licht werpen op de werke lijke intenties van de Sowjet-Unie t. a.v. Tsjecho-Slowakije en wellicht andei'e Oosteuropese landen en mis schien zelfs bepaalde NAVO-gebie- den. Het voorstel een neutrale zone in te stellen zou eerder de Sowjet-Uniie het excuus ontnemen om de west grens van Tsjecho-Slowakije bezet te houden dan het gevaar inhouden van sanctionering van d'e bezetting, aldus mr. Bos. Ongeloofwaardig voorwendsel Minister Luns antwoordt hierop dat uit de reacties in de gehele we reld is gebleken dat er geen twijfel aan bestaat dat de bezetting van Tsjecho-Slowakije door strijdkrach ten van de Sowjet-Unie en enkele van 'haar bondgenoten ten doel heeft een einde te maken aan de liberali satie van het communistische bestël in dat land. Dat de bezetting van Tsjecho-Slo wakije door S.U.-ti*oepen. zou moeten dienen om de veiligheid van dat land tegenover de NAVO en dan dn het bijzonder de Duitse bondsrepubliek te verzekeren, wordt allerwegen als een ongeloofwaardig voorwendsel onderkend. Wanneer thans niettemin door de NAVO een aanbod zou wor den gedaan tot het ti-effen van een regeling die kennelijk zou beogen aan de voorgewende vrees tegemoet te komen, zou daarmede voedsel worden gegeven aan Sowjet-propa- ganda. Gezien het werkelijke motief van de bezetting van Tsjecho-Slo wakije is er geen reden om aan te nemen dat de voox-gestelde regeling zou kunnen bijdragen tot bespoedi ging van de terugtrekking van de bezettingstroepen. VLISSINGEN, 10-10. Ixx aanwe zigheid van de bevelhebber zeestrijd krachten. admiraal H. M. van den Wall Bake en de commandant van het korps mariniers, generaal-ma- joor A. M. Luik, hebben donderdag- ïnorgcn ongeveer 200 mariniers met Advertentie De brand in het Züricher hotel ZURICH, 9-10. De brand die hei uit hout opgetrokken hotel „Metz- gerbrau" in Züriich in de as legde, heeft aan ,tien mensen het leven ge kost, terwijl acht gewonden naar een ziëkenhuis mo'esten worden overgebracht. Onder de doden bevinden zich een Amerikaans echtpaar, een Zweedse vrouw met haar zoon, een Westduit ser, een Italiaan, een Spaanse vrouw twee Zwitsers en een Duitser. Zes tien gasten bleven ongedeerd. Wel verloren zij al hun bezittingen. De politie heeft een zeventienja rige portier aangehouden, die heeft bekend na een ruzie met de ^nacht- portier de brand te hebben gesticht. Pijpleiding Rotterdam-Antwerpen BRUSSEL, 10-10. Dc Belgische regering heeft ingestemd met de aanleg van een pijpleiding Rotter- d am - A n twerp en. De px-omotors varn het pijpleiding- project zijirx BP Belgium, Esso Bel gium en Petrolfina. Ontwox'pen is een buisleidinig van 100 kilometer en met een diameter van 32 duim. De nominate capaciteit zal 20 miljoen ton per jaar belopen en door middel van pompstations kunnen worden opgevoerd tot 30 miljoen ton per jaar. De kosten van het project, dat in anderhalf jaar kan wox-d'en uit gevoerd, worden op een miljard frank (72 miljoen gulden) gex-aamd. De Belgische x-egerrng zal voorts onverwijld contact opnemen met de Nedexdandse regering over vx-aag- stukken die voor de Antwerpse ha ven door de aanleg van de oliel'ei- ding naar Rotterdam rijzen en over garanties die Antwerpen in dit ver band dient te krijgen, aldus deze verklaring. A HEUGA Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 De Franse nationale vergadering- heeft vannacht met overgrote meer derheid de nieuwe wet op het hoger onderwijs aangenomen, die de groot ste onderwijshervorming inhoudt sinds het Napoleontische tijdperk. rubberboten en vier grote landings vaartuigen een landing op de Zeeuwsch-Vlaamse kust bij Breskens uitgevoerd. Zeeuwsch-Vlaandex-en wei'd bij dit hoogtepunt van de irr totaal een w.cek durende oefening van de mari niers, vei"dedigd door ongeveer 300 man. Vandaag zullen deze mannen naar Vlissingen-oost oversteken. Vanwege de opstekende storm zijn de aanvallende mariniers, die de he le morgen in plensregen schietend West Zeeuwsch-Vlaandex-en onveilig maakten, niet met rubberboten naar Vlissitigen tex-uggekeerd, maar met de gewone veei-dienst. Frans professor krijgt Nobelprijs OSLO, 10-10. De Nobelprijs voor de vrede 1968 is .toegekend aan de Franse professor René Cassin, rech ter bij het Europese hof voor de I-echten van de mens. Hij is eind vo rige maand als president van dit hof afgetx-eden. De Nobelpx-ijswinnaar is vooi-zitter geweest van de V.N.-commissie voor de mensem-echten en was de voor naamste auteur van de universele verklaring van de rechten van de mens. die in 1948 werd uitgegeven en nu dus twintig jaar bestaat. De Nooi-se paxTements-commissie die de prijs toekende, vei-klaai-de dat prof. Cassin sinds deze verklaring op 10 december 1948 door de Vex-enigde Naties werd goedgekeurd onver flauwd beeft geijverd voor uitvoe ring van, de bewuste bepalingen, zo wel op wereld- als op Europees ni veau. UTRECHT, 10-10. Het bestuur van de vakgroep x-adio en t.v. van de bij het Nedex-lands Katholiek Vakver bond aangesloten unie B.H.P. heeft zich tijdens een dondex-dagavond ge houden bijeenkomst beraden over het ontslag van zijn lid Frits van. dei- Poel. In verband met de nog niet af gesloten besprekingen tussen de K. R.O.-directie en de gx-oepsx-aad van de K.R.O.. heeft het bestuur besloten het bekendmaken van zijn standpunt op te schox-ten. Met het oog op een zo goed moge lijke behartiging van de pex-soonlijke belangen van de heer Fx-its van dei- Poel, zal voorts nog een bespreking worden gehouden tussen de raads- lie van de unie B.H.P. en de Vex-eni- ging van Nedex-landse joux-nalisten, teneinde de jui-idische consequenties van het ontslag op staande voet te bezien. Het natte najaar UTRECHT, 10-10. De landelijke presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw J. W. Visser-Jansen, heeft op de al gemene vergadex-ing van de bond in Utrecht haar bezorgdheid uitgespro ken over de oogst. „Vorig jaar waren de meeste oog sten niets waard en nu zijn de pro blemen door de ovex-vloedige regen nog groter", zo zei ze. De vrouwen rekenen er echter op, dat de drie centrale landbouworganisaties de be- SPECIALE OLYMPISCHE DIENST. Z.K.H. Prins Bernhard is in de Mexicaanse hoofdstadaangekomen. Hier de prins met prinses Irene tij dens een rondgang door het Olym pisch dorpNaast de prins de heer Dokkum, chef cle mission. Rechts Truus Iiennipman en Fanny Blan- kers Koen. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's Opvoeding is meer waard dan f fortuin. langen van de boeren ook nu goed zullen behartigen. Mevrouw Visser pleitte vei-der voor het bevorderen van een betex-e huisvesting: „Er wox-den miljoenen uitgegeven voor de i-ecreatie, maar heel veel mensen moeten thuis re- cx-eëren en ze moeten daax-toe ook in de gelegenheid worden gesteld". Uit het jaai-verslag van de bond over 1967 blijkt, dat het aantal le den in dat jaar met 2300 steeg tot 61.000. Het aantal afdelingen nam toe met zes tot 679. Regen en wind Vei-wachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk x-egen; tot ki-achlig of hard toenemende zuidwestelijke wind; aanhoudend zacht weer. 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.53. Maan op 20.16, onder 13.55. 13 okt. Zon op 7.01. onder 17.50. Maan op 21.13, onder 14.45. 14 okt. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 22.21, onder 15.23. Laatste kwartier: 14 okt. te 16.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 ckt. 6.17 v.m. 18.34 n.m. 13 okt. 6.52 v.m. 19.12 n.m. 14 okt. 7.31 v.m. 20.03 n.m. BROUWERSHAVEN 12 okt. 6.06 v.m. 18.22 n.m. 13 okt. 6.45 v.m. 19.01 n.m. 14 okt. 7.29 v.m. 19.54 n.m. Doodtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Na 'het voorbijtrekken van' een frontaal systeem behoi-ende bij een depressie ten westen van Schot land kwam het weer vrijdag in onze omgeving onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich over zuid-Engeland en noord-Frankrijk naar ons tand uitbreidde. Er kwa men opklai-ingen voor terwijl het op de meeste plaatsen ovex-dag droog bleef. Intussen is een nieuwe en ac tieve stormdepressie afkomstig uit het zeegebied bij de Azoren ten wes ten van Ierland aangekomen. Hij ti-ekt de komende 24 uur in noord oostelijke ï-ichting verder en zal het weer in ons land gaan beheersen. Er wordt dan1 ook veel wind ver wacht met tijdelijk regen. Het blijft, daarbij vrij zaoht. Slechte kleuterschool in Slagharen DEN HAAG, 10-10. Het Tweede Kamerlid N. Vei-laan (B.P. groep Koekoek) heeft de minister van on derwijs en wetenschappen gevi-aagd welke maatregelen hij wil tx-effen om een einde te maken aan de situ atie in Slagharen, waar de ouders van 160 kindex-en hebben beslaten hun kleuters niet meer naar de R.K. kleulex-school te zenden. Volgens de heer Vex-laan is deze school - een uit: 1951 da'tex-ende hou ten bai-ak die voor 7.000 werd ge kocht - x-eeds lang voor onderwijs ongeschikt veiiklaard maar bij ge brek aani schoolruimte nog steeds in gebruik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1