Voor u tot 61/4°/o rehte en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u Beleidsnota b. en w. Brouwershaven: Recreatie welvaartsbron Een p|atenbon is alt'id raakl de bank waar ook zich thuis voelt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 oktober 19G8 Nr. 20077 „Synthese van tegenstrijdige belangen" Advertentie „Ze heelt een grammofoonruus?" v.a. ƒ4,25 Verplaatste tempel Abu Simbel BROUWERSHAVEN, 9-10. Het college van b. en w. van Brouwershaven heeft een aantal beleidsaspecten voor de toekomst van de gemeente opge steld en samengebracht in een nota die aan de raadsleden is voorgelegd en nader aan de orde zal worden gesteld in de raadsvergadering van 14 okto ber a.s. Het college heeft getracht in de nota een synthese te bewerkstelli gen van de vaak tegenstrijdige belangen, waarbij voorop gesteld wordt dat de gemeente gezien de financiële situatie „niet alles kan". „Het zjjn vooral de beperkte financiële middelen die ons dwingen tot een duidelijk beleid. Een beleid dat hier en daar niet zonder pijn zal blijken en niet zonder bepaalde offers kan worden gerealiseerd", aldus stellen b. en w. in een toe lichtend schrijven aan de raad. Gesteld wordt dat het beleid van de gemeente Brouwershaven dient te worden afgestemd op de ontwikke ling van Schouwen-Duïveland. Zo zal rekening gehouden moeten wor den met de prognoses van 't E.T.I. dat de bevolkingstoename op Schouwen- Duiveland traag zal verlopen. Wat het beleid betreft zijn b. en w. van mening dat - als gevolg van de on gunstige bevolkingsprognoses - niet alle kernen „slecht dienen te worden ontwikkeld, doch dat één kern verder tot ontwikkeling moet worden ge bracht. Op grond van de toenemen de recreatie, die als welvaartsbron dient te worden ontwikkeld, komt alleen Brouwershaven in aanmer king. Ontwikkeling van andere ker nen houdt in, dat gronden voor uit breiding worden gekocht. Voor de kernen betekent dit een beleid in concrete als volgt: In Drei schor zal de grond in het bestemmingsplan nabij1 de Heshuij- zenstraat ter afronding van het plan worden aangekocht. Verdere be stemmingsplannen zullen niet wo in dien gemaakt. In Zonnemaire zal voorshands geen bestemmingsplan na het in ont wikkeling zijnde plan worden opge maakt. In Noordgouwe zal slechts wor den overgegaan tot aankoop van gronden in het bestemmingsplan na bij de kleuterschool, zodanig groot, dat daarop ongeveer 20 woningen kunnen worden geplaatst. In Brouwershaven zal pas dan worden overgegaan tot uitleg, wan neer de huidige bestemmingsplannen vol beginnen te raken. Hoge prioriteit dient te worden ge geven aan het zuiver houden van lucht en water. Voor deze gemeente betekent dit, dat met name de zui vering voor Noordgouwe en Zonne maire zo spoedig mogelijk diént te worden aangepakt. „Reliabilitatieplan" De stijgende welvaart en de toe nemende vrije tijd vragen van de gemeente grote aandacht voor de re creatie. Medewerking zal worden verleend aan het geschikt maken van oude woningen als tweede woning en aan zomerverblijfterreinen, mits in overeenstemming met een zorgvul dig planologisch beleid. En eerste in stantie zal daarvoor de omgeving van Brouwershaven in aanmerking komen, bijv. Den Osse. Ook bij de oude haven van Zonnemaire zal een dergelijk terrein in exploitatie kun nen worden genomen. De recreatie zal voornamelijk aan Brouwershaven hoge eisen stellen. Om de aantrekkelijkheid van deze oude, historisch waardevolle kern, te behouden, dient een „rehabilitatie- plan" te worden opgesteld. Dit plan dient zo zorgvuldig te zijn dat het niet alleen een mooi plan is, maar bovendien financieel haalbaar, aldus b. en w.'Het college wijst er op dat ook rijk en provincie alle steun lis toegezegd bij de ontwikkeling van het plan. De financiële haalbaarheid van het plan houdt voor de gemeen te wel zeker rijkssubsidie in, terwijl in het plan veel woningen het ka rakter van tweede woning zullen verkrijgen. Het college acht het verder nood zakelijk een plan te maken voor Dreischor ter bescherming van de bijzonder mooie ring. Daarbij zal ook de omgeving worden betrokken. Wat betreft Brouwershaven mer ken b. en w. verder op dat het niet te verwachten is dat de gemeente veel woningen krijgt toegewezen, terwyl van particuliere bouw vrij wel geen sprake is. Het zal vele, ve le jaren duren voor een plan gerea liseerd is, aldus het college. Het ren teverlies op de grond en de verplich te prijs voor de grond voor woning wet- en goedkope premiewoningen zullen leiden tot bijzonder hoge prij zen voor de grond bestemd voor particuliere bouw. Deze gronden zul len derhalve niet aantrekkelijk zijn. Naar het oordeel van het college diient het bosplan Schuddebeurs te worden uitgevoerd. Voorbereiden de gesprekken zijn inmiddels gaan de om dit plaru opnieuw bij do pro vincie te kunnen voorleggen. De rea lisering van dit plan wordt m'et name voor de kern Noordgouwe van het allesgrootste belang geacht. Gelet op de bevolkingsopbouw me nen b. en w. het beleid te moeten concentreren op de jeugd en de be jaarden. Wat betreft de jeugd wordt opgemerkt dat velen buiten Schou- wen-Duiveland hun carrière zullen moeten maken. Dit betekent, aldus het college, dat we de jeugd moeten voorbereiden op meer vrije tijd en zo open mogelijk moeten stellen voor invloeden van buiten. „In dit kader zal vooral dp sport en andere crea tiviteit van en voor de jeugd onze steun verdienen". Voor de bejaarden dient een zorg zaam beleid te gelden. Samen met instellingen die provinciaal werk zaam zijn, zal een program moeten worden opgesteld waarbij de bejaar de zo zelfstandig mogelijk wordt ge laten en vooral die steun krijgt, die hem of haar zolang mogelijk in staat stelt zelfstandig te blijven. Verantwoorde keuze Het college besluiten de nota als volgt: „De financiële situatie van de ge meente dwingt tot het doen van een verantwoorde keuze. Deze keuze ligt voor de gemeente voorshands in het ontwikkelen van de recreatie als welvaartsbron. Het houdt niet in, dat de gemeente zich hierover heel veel offers zal moeten getroosten, maar wel, dat de gemeente bereid is met voortvarendheid aan allerlei plan nen te werken, die hetzij vanzelf rendabel zijn, hetzij subsidiabel. Met name op het terrein van de recreatie zal moeten worden getracht een zo groot mogelijke rijks- of provinciale bijdrage te verkrijgen. De bereidheid voor verantwoorde aanloopkosten (plankosten) dient aanwezig te zijn". Het college is van mening dat het aangegeven beleid soepel is en vol doende ruimte laat om veranderen de omstandigheden een plaats te ge ven. AdvertentieM hij vq „Ik weet niet waar hij v$n hputty" Een platenbon is altijd raak v.a. ƒ4,25 Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 11 OKTOBER. NED. I. De Waauw-showis voor het nieuwe winterseizoen in een nieuw jasje gestoken. We beginnen met de gedanse hitparadewaarna Herman Stok zijn „Disco-Duel" pre senteert. Tot slot het optreden van Dusty Springfield. Na. het journaal eerst Brandpuntgevolgd door de „Driesterrenshow", waarin o.a. op treedt de hier nog onbekende Spaan se zangeres Carmen Seville. Vervol gens een aflevering van de serie „De Reporter". De reporter Danny Taylor is in de negerwijk Harlem getuige van een ernstig ongeluk, waarbij een klein meisje het leven verliest. Danny gaat op zoek naar achtergrondnieuws en stuit dan plotseling op allerlei tegenwerking. Tot sl°t van de avond een verfilmde reportage van het driedaags eucha ristisch congres in Bogota. Voor de ze verbijsterende dagen trok de Co- lumbiaanse regering 20 miljoen dol lars uit en reisde paus Paulus als eerste paus naar Zuid Amerika. NED. II. Het voorprogramma wordt gevuld met „Scala", waarin de onderwerpen Sport, Van gewest tot gewest, Wegeninformatie voor het weekeinde, de filmrubriek en de parlementaire informatie uit Den Haag. Na het journaal vergast de VARA ons op de kleurenfilm „Tokio Olympiade", waarin de filmer Kon Ichikawa niet zozeer de gratie van de sport heeft ivillen filmen, als wel het bloed, zweet en tranen in beeld heeft willen brengen van hen die de bronzen, zilveren en gouden medail les wisten te veroveren. Tot slot van de avond „Mies en scène" en het laatste journaal. ZATERDAG 12 OKTOBER. NED. II. In de middag brengt de NCRV de postzegelrubriek „Onder de loep", het eerste van een serie filmpjes over de hengelsport, een lachfilmpje met Abbott en Costello, het laatste deel van Ben de Beer en voor de allerkleinsten „Kijkkast", 's Avonds is er voor de jeugd de eer ste aflevering van de nieuwe Swie- bertje-serie. „Bloemen voor tante Alida". Aansluitend een reportage over de openingsceremonie van de Olympische Spelen. De reportage duurt tot acht uur maar wordt on derbroken voor de journaaldienst. Advertentie „Hij is morgen jarig en woogff'ver weg" Een platenbon is altijd raak! v.a. ƒ4,25 KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 55.Stomverbaasd staart Aram hem aan. Het. is alsof Ramar's woorden pas langzaam tot hem doordringen. „Waar.waarom doet ge dit?" hakkelt hij eindelijk. De kleipe man haalt zijn schouders op. „Ge hebt mijn leven gered", zegt hij kort, „nu wil ik u redden! Geef hier die zak en schiet op, voordat ik mij bedenk!" „Maar ik heb toch het losgeld?" werpt Aram tegen. „Korbap zou Grubalt en All- sandra vrijlaten, zodra hij het losgeld heeft* Waarom zou hij dan mij ook niet vrij laten?" Ramar maakt een ongeduldige beweging. „Ge zijt een groter sufferd dan ik dacht", valt hij uit. „Dacht ge heus dat Koi-ban iemand zou laten gaan? Zodra hij het los geld heeft, zal hij Grubalt en uzelf laten ombrengen! En wat hij met Allsandra zal doen weet ik niet", voegt hij er met een grijns aan toe. „Doch één ding is zeker. Wanneer ge naar de burcht terugkeert, zult ge die niet levend meer verlaten! Nu hebt ge nog een kans! Het is uw laatste!" Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaar- mogelijkheden, waaronder nu ook 61/4 spaar- brieven. Voor particulieren, stichtingen en vereni gingen. De NMB heeft voor iedereen een aange paste spaarvorm, hoge rente en echte persoonlijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. NEDERLANDSCHE H SÉ MIDDENSTANDSBANK 1®= fBK# Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. BONN. 'Afgesloten is de „verhuizing" van de tempel van Abu Simbel (de foto toont twee van de Ramses-figuren). De Egyptische regering heeft, de 3200 jaren oude monumenten op hun 70 meter boven de opgestuwde Nijl liggende nieuwe standplaats thans onthuld. Ze zijn nu weer te bezichtigen door het wereldpubliek. Veel buitenlandse autoriteiten, w.o. de Nederlandse minister van onderwijs en wetenschappen, woonden de plechtigheid bij. Causerie voor afd. Duiveland Plattelandsvrouwen OUWERKERK, 8-10. Voor de af deling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, sprak de majoor Van der Veer over het on derwerp: „China, een reus ont waakt". Op zeer boeiende en begrijpelijke wijze is veel duidelijk geworden over het wereldgebeuren tussen de grote mogendheden. Majoor v. d. Veer stelde het wereldgebeuren voor als een schaakspel, met als inzet: de ge hele wereld. Aan de ene kant van het schaakbord Amerika, aan de an dere kant Rusland. Alle andere lan den zijn de schaakstukken, die door Amerika en Rusland verzet worden. China is altijd een vrij onbedui dend schaakstuk geweest, het is nu echter van het schaakbord afge sprongen en wil één vam de spelers worden. Index-daad is nu China ont waakt, het houdt een nek-aan-nek- x-ace met Rusland om de leiding van het communisme 'in handen te krij gen. Zolang China tussen Amerika en Rusland zit te stoken, kunnen die twee niet tot overeenstemming ko men. Er is een driehoeksverhouding ontstaan Rusland-China-Amerika, met als middelpunt Vietnam. Wanneer de vex-kiezingen in Ameri- Advertentie „Ze vond 't fijn om zelf uit t Een platenbon is altijd raak! v.a. ƒ4,25 HELSINKI. Pi-emier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft een gesprek gehad met de Finse president, Ux-ho Kekkonen, aan boox-d van een Rus sisch schip, ter hoogte van Hangö, in de Finse golf. Dit heeft het Finse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. CALCUTTA. In noord-Bengalen en Assam hebben de overstx-omingen van het jongste weekeinde aan zeker 660 mensen het leven gekost, terwijl nog honderden mensen wox-den ver mist. Dit blijkt uit in Calcutta ont vangen bex-ichten. AGRA (India). In de Indische stad Agra zijn 17 mensen om het leven gekomen na het dx-inken van vex-gif- ligde stei-ke drank. De eigenaar van de winkel waar de drank gekocht: was, is gearresteerd. Vn-heen iCe ég ka achter de rug zijn, zal er wellicht een andere wind waaien. Laten we hopen dat die wat verfrissing zal bx-engen. De presidente dankte majoor v. d. Veer namens allen heel hartelijk voor het gebod ene. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Door de minister is uit 486 sollicitanten een stadgenoot aangewezen om aan de Technische Hogeschool te Delft te mogen stu deren voor ijker. ELKERZEE. De landbouwvereni- ging Scharendijkeliet een aard appelbewaarplaats bouwen. Op het punt van uitvoering en inrichting is dit gebouw het eerste van dien aard op Schouwen-Duiveland. BRUINISSE. De kerkeraad van de Ger. Gemeente laat een pneumatisch kerkorgel met elektrische windin- richting bouwen. Het instrument vergt ettelijke duizenden giddens. ZIERIKZEE. In de buitengewone ledenvergadering werd besloten dat het 200-jarig bestaan van de Soci ëteit „Concordia" begin december op waardige wijze zal worden gevierd. ZIERIKZEE. Zaterdag werden voor de rechter van instruktie een twaalftal personen geleidverdacht betrokken te zijn geweest bij een zedenschandaal. ELKERZEE. In de raadsvergade ring werd besloten de tweede on derwijzeres van de o.l.-school voor het jaar 1929 een salarisverhoging toe te staan van f 50. ZIERIKZEE. Tijdens de zuidwes terstorm is de provinciale boot in de Zandkreek nabij het Katse Veer vastgelopen, Aanleggen aan de stei ger was onmogelijk, zodat de passa giers per sloep naar de wal werden gebracht. ZIERIKZEE' (Adv.). 3-ponds-pot huishoudjam 1 per pot; luxe jams 2-ponds-emmertjes f 1.15; 4 pond f 2. ZIERIKZEE (Adv.). Heren demi- saisons: Engelse cheviots in visgraat en ruitdessin zijn de grote mode f 13,50. Whipcord stoffen in bruin- beige en blauwgrijze kleuren f 27; half zware Schotse stoffen, met aan- geweven achterzijde f 36. „Flitsen" uit het buitenland SAIGCN. Alle Zuidvietnamese strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht na inlichtingen volgens welke een „muitex-ij" of een staats- greep zou wox-den voor-bereid. SAIGON. Amex-ikaanse infantex-ie heeft, met steun van de luchtmacht op 50 km ten noox-dwesten van Sai gon 147 Noordvietnamezen doen sneuvelen. Volgnes een Amerikaanse woordvoerder verloren acht Ameri kanen het leven en werden er 13 gewond. Voor het eerst sinds 20 september hebben Amerikaanse B 52 bommenwerpers weer doelen in Noord-Vietnam bestookt. KOPENHAGEN. De op 20 sep tember in Kopenhagen aangehouden P. W. J. van der K. uit Zundex-t en de Belg C. V. P. uit Gent, zijn offi cieel beschuldigd van een poging 2.396.960 sigax-etten naar Denemar ken te smokkelen. WASHINGTON. De demoki'atische kandidaat voor het Amex-ikaanse px-e- sidentschap, Hubert Humphx-ey, heeft zich in een x-ede in Washington voor stander getoond van jaax-lijks terug- kei-ende topconfex-enties tussen de Vei-enigde Staten en de Sowjet-Unie. OEMOEAHIA. Tijdens een blik semactie in de sector Opoboazoemini, hebben de Biafraanse tx*oepen min stens 300 Nigei-iaanse soldaten ge dood, zo wordt gezegd in een mili tair communiqué, dat dinsdag ge publiceerd wei'd in Oemoeahia, de laatste stad van enige betekenis in Biafra die nog in handen van de Biafraanse strijdkx-achten is. MIAMI. Radio-Havanna heeft be kendgemaakt dat twee Cubanen zijn tei-echtgesteld, die van sabotage wa ren beschuldigd. Vier handlangers werden vei*oordeeld tot gevangenis straffen. De televisiefeuilleton „Glazen Stad" beleeft vanavond zijn laatste afle vering. Misschien wordt het eind goed al goed. Vervolgens de pre mière van het nieuwe showpro gramma „Studio Anno", een zang en muziekshow, die gepresenteerd wordt door Teddy Scholten en Pim Jacobs. In iedere aflevering worden over een periode van vijf jaar de populairste liedjes en melodieën met sfeerbeelden van die tijd behandeld. Nog een tweede première ook: „Bu reau Bristol", een nieuwe Engelse serie over het politie speurwerk van het genre Z-cars. Een derde pre mière geldt het programma „Met Bomans de wereld rond". Godfried Bomans zal op gezette tijden Neder landers in den vreemde opzoeken en een babbeltje met hen maken. Dit maal doet hij dat in Mexiro. NED. 11. Na het extra kleuter verhaaltje voor de kleintjes volgt „Vaders tegen wil en dunk", ivaarin de kinderen op reis gaan. Aanslui tend een aflevering van de nieuwe sience fiction poppenfilm „Captain Scarlet". Na het journaal Astar is born", het programma waarmee pre sentator Cees de Lange een voltref fer hoopt te plaatsen. Het gaat er om onbekende grootheden uit de wereld van het amusement tegen elkaar in het strijdperk te laten tre den. In „Run for yo-ur life'' haalt Paul Bryan ditmaal een oude liefde uit de brand. Tenslotte heeft Max Tailleur zijn spreekuur. Hij vertelt en speelt moppen die zich in en rond het spreekuur van de dokter en in ziekenhuizen afspelen. VRIJDAG 11 OKTOBER. NED. 1: Schooltelevisie 11.00 Ach tergronden van de bijbel; 11.25 Wal ter en Connie; 11.50 Einde18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 De Waauiu-show; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Brandpunt; 20.40 De 3-sterren-show (kleur); 21.20 De reporter; 22.10 Viva el papa 22.45 Journaal. NED. II: 18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Sier; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 20.00 Journaal; 20.16 Ster- 20.20 Tokio Olympiade (kleur) 21.20 Mies en scène; 22.20 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9