Vijf zieke Biafraanse kinderen per vliegtuig in Nederland Piloot vloog met één arm De bombardementen op Noord-Vietnam Zwaar onweer boven Mexico-stad Rassenonlusten school in Chicago „Apollo 7" gaat vrijdag de ruimte in Onderzoek schouwburgbezoek in Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20078 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Kapschaur le Brijdorpe prooi der vlammen Een eerste transport Eéiunaiishulp Dit nummer bestaat uil 12 pagina's SCHIPHOL, 9-10. Bij het vallen van de avond zijn woensdag de eer ste vijf zieke Biafraanse kindertjes in een Boeing 707-machine van Transavia uit Sao Tome op Schiphol gearriveerd. Het vijftal werd in de kens gehuld door stewardessen van deze chartermaatschappij de trap af gedragen en in twee op liet platform gereedstaande ambulances neerge legd. Daarna werden ze snel vervoerd naar de buitenkliniek Oud-Bussum in Huizen (N.H.) van prof. dr. S. van Creveld. Voor zover bekend zijn het de eerste Biafraanse kinderen die ter genezing naar Europa zijn vervoerd. Verantwoordelijk voor dit trans port en de verpleging in Nederland is de kersverse Stichting Luchtbrug Biafra, vorige week op particulier iniitiatief van enkele Nederlandse za kenlieden opgericht. De voorzitter, de heer J- de Hoop uit Huizen (N.H.) deelde op Sohiphol mee dat hij met dit initiatief wil pogen daadwerke lijke en snelle hulp te verlenen, nu op officieel en overheidsniveau op korte termijn weinig viel te ver wachten. De stichting heeft zich tegenover de overheid voor het opvangen en de verpleging van deze kinderen in Ne derland garant moeten stellen en wel met een bedrag van 10.000 gulden per kind. De vergunningen worden door de overheid verleend aan een andere stichting genaamd „Terre des Hom mes" en wel op conditie dat de kinderen niet ten laste van de staat zuilen komen. Biologisch wonder APELDOORN9-10. In de schuur van het boerenbedrijf van mevrouw J. Hulleman- Jansen aan de Oude Beem- $terweg in Apeldoorn, heeft volgens deskundigen een bio- logisch wonder plaats gehad. Een zeug wierp daar in totaal 28 biggen, hetgeen op zich al- een bijzonderheid is. De wijze echter waarop deze 28 biggen werden geboren is een nog groter wonder. Op 22 septem ber jl. namelijk kivamen er 14 biggen ter wereld en eerst twaalf dagen later volgden er nog veertien. Het moederdier had met de voeding van de kleintjes wel veel moeite, zo dat kunstmelk moest worden verstrekt. De biggen van de eerste ivorp zijn intussen al flink gegroeid, vijf exempla ren van de tweede worp wa ren echter ver onder de maat en zijn inmiddels gestorven. Brand in St. Paulskerk te Antwerpen werd aangestoken BRUSSEL. 9-10. De brand die in april jl. de St. Paulskerk in Antwer pen goeddeels verwoestte, is het ge volg van 'kwaadwillige opzet. Een deskundige van het Antwerpse par ket is tot deze conclusie gekomen. Hij heeft verklaard dat hij bij zijn onderzoek duidelijke resten van twee brandhaarden heeft waargeno men, die geen verband konden hou den met een eerste brand die enkele uren tevoren in een aangrenzende winkel had gewoed. Met deze eerste vijf arriveerde in het vliegtuig van Transavia de Is raëlische vredespiloot Abi Nathan, die al maandenlang persoonlijk enr- gieke pogingen doet om aan de lij dende Biafraanse bevolking een soort eenmanshulp te verlenen. Hij is het geweest die eerst uit een chaotisch ziekenhuisje in Biafra drie van de vijf kinderen van de geneesheer-di recteur meekreeg en vervolgens in het oerwoud op zoek ging naar nog twee anderen. Hij trof die aan bij een klein uitgestorven dorpje. ,,De moeilijkheid is dat deze ldnderen zich voor iedere vreemdeling in het oerwoud beginnen te verschuilen", zo zei hij, „ze eten daar wat ze naar huni gading kunnen vinden, maar te gen de tijd dat het januari is is er praktisch geen voedsel meer en dan zijn ze allemaal aan de hongerdood overgeleverd". De vijf kinderen, allemaal wezen, waren twee jongens en drie meisjes in leeftijden variërend van zes tot dertien jaar. PORT ARTHUR, 9-10. De 28-ja- rige Brian Steed, een zendeling die „rimboe-piloot" is geworden, wordt op het ogenblik in een ziekenhuis te Port Arthur in de Canadese provin cie Ontario verpleegd na een vlucht met zijn watervliegtuig waarbij hij het toestel met één hand moest be sturen omdat hem een arm was af gerukt. Zaterdag was hij met zijn eenmo- torig toestel geland op een meer. Hij stapte uit de cockpit op een aan legsteiger, maar gleed daarbij uit waardoor bij door een van de nog draaiende propellers werd geraakt. Mijn hoofd en arm werden ge raakt, aldus Steed, en ik kwain bij toen ik in het water gevallen was. Ik had wel vier keer geprobeerd op de steiger te klimmen toen het tot mij doordrong dat mijn rechterarm verdwenen was. Ik bloedde ver schrikkelijk. Steed slaagde er tenslotte in in de cockpit te komen, waar hij een noodverband aanlegde. Hij wist het vliegtuig van de grond te krijgen en vloog naar een meer in de buurt waar een andere piloot de stuur- kmuppel overnam. DEN HAAG, 9-10. Minister Luns (buitenlandse zaken) ziet geen aan leiding om het punt va,n het stop zetten van de bombardementen op Noord-Vietnam afzonderlijk in de V.N. aan d'e orde te stellen. De mi nister zegt 'd/ift An antwoord op schriftelijke vragen van het Tweene Kamerlid van Ier Spek (PSP). In dit antwoord wordt er op gewezen, dat de kwestie van. de stopzetting der bombardementen op Noord-Vietnam niet los kan worden gezien van alle andere aspecten van het conflict in Vietnam. Mariniers oefenen samen niet Amerikanen WILLEMSTAD, 9-10. Nadat een heden van het korps mariniers ver scheidene malen bij Puerto Rico hebben deelgenomen aan landings oefeningen met Amerikaanse mari niers zullen deze maand op St. Eus- Latius gezamenlijke oefeningen wor den gehouden. Vloot- en mariniers eenheden van de Amerikaanse strijdkrachten en van de koninklijke marine, gestationeerd in het Caribi sche gebied en bestaande uit sche pen, landingsvaartuigen, maritieme vliegtuigen en mariniers, zullen hierbij samenwerken. Soldaten doodden Rode Kruis-medewerkers LAGOS, 8-10. De Zweed Nils Gus- sing, persoonlijk vertegenwoordiger van secretaris-generaal Thant van de V.N. in Nigeria, heeft in Lagos verklaard, dat d evier medewerkers van het Rode Kruis en de Wereld raad van Kerken - twee Britten, een Zwitser en een Zuidslaviër - die bij de strijd om de stad Okigwi in Biafra om het leven kwamen, met opzet door Nigeriaanse soldaten zijn doodgeschoten. De vier. die volgens Gussing geen uitdagende houding tegenover deze soldaten hadden aangenomen, waren tijdens de ge vechten naar een gebouw van het Rode Kruis gevlucht waarop duide lijk d'e kentekenen va>n het Rode Kruis waren aangebracht. De Nigeriaanse officier die van de moord getuige was, had niets gedaan om die te verhinderen. Weer een aanranding in Amsterdam AMSTERDAM, 9-10. Woensdag- avond rond negen uur heeft zich in Amsterdam opnieuw een aanranding voorgedaan. Een 27-jarige jongedame is aan de Stadionkade cloor een onbekende man vastgegrepen, die een poging deed om haar aan te randen. Dit mislukte doordat de vrouw begon te gillen en omstanders toesnelden. De man wist echter te ontsnappen en de geattaqueerde vrouw was niet m staat een signalement te geven. Gebleken is dat de man kort tevoren uit de Spartaschool waar dansles werd gegeven enkele portemonnees heeft gestolen. Voor de politie staat vast dat dit dezelfde man is die op 23 september, 27 september, 1, 4 en 6 oktober op verschillende adressen in Amsterdam-zuid en in Amsterdam- west aanrandingen heeft gepleegd, steeds vergezeld met M'eine diefstal len. De politie is door het gebeuren van woensdagavond echter geen stap verder gekomen. MEXICO-STAD, 9-10. Dc omge ving van het Olympisch dorp werd woensdagavond voor de tweede keer in deze week geteisterd door een he vig onweer, gepaard aan ongekend zware regenbuien. In het perscentrum moesten tien tallen journalisten hun werkvertrek ken ijlings verlaten, omdat het wa ter door de daken heen drong en in stromen op schrijfmachines, telextoe stellen en andere apparatuur te rechtkwam. De verlichting ging uit en aan; lijnverbindingen werden herhaaldelijk verbroken. En er wer den harde woorden gewisseld tussen fotografen en Mexicaanse officials, die probeerden te voorkomen <^at de chaotische toestanden in de werk ruimten op de gevoelige plaat wer den vastgelegd. op SPECIALE OLYMPISCHE DIENST, landse tienkamper E. de Noorlander. Een vreemde sprong van de Neder- CHICAGO, 10-10. Op drie mid delbare scholen in Chicago zijn span ningen tussen blanke en zwarte scholieren tot uitbarsting gekomen in onlusten en proteststakingen. Op de Harrison school werd een 16 jaar oud blank meisje aangehou den wegens het in bezit hebben van een pistool. De zwarte en Portori- caanse leerlingen van de school zijn in proteststaking gegaan. Óp de Fenger school, waar 250 zwarte leerlingen de benoeming van een neger-leraar eisen, richtte een groep leerlingen vernielingen aan in het interieur, terwijl een andere groep - blanken - een tegenbetoging hield. Op de middelbare school van Austin High boycotten meer dan 100 blanke leerlingen de lessen uit pro test tegen eisen van negerlerlingen om meer rasgenoten tot leraar te benoemen. CAPE KENNEDY. Op de foto de drie ruimtevaarders die de eerste bemande vlucht van de Apollo gaan meemaken. V.l.n.r, Walter Schirra, Walter Cun ningham en Ronn Eisele, terwijl zij staan te praten over hun vertrek op 11 oktober a.s. voor hun reis van elf dagen om de aarde. Zij maken daarmee een einde aan een periode van bijna 17 maanden zonder bemande ruimtevluchten - de laatste was triest geëindigd met het neervallen van de Sowjetrussische ruimtevaarder Komarov. het eerste ongeluk tijdens een bemande vlucht. De bemanning van het ruimte schip, de „Apollo 7", bestaat uit de gezagvoerder, de 45-jarige Walter M. Schirra, die de oudste van de 52 Amerikaanse ruimtevaarders is. de 38-jarige Donn F. Eisele en de 36- jarige R. Walter Cunningham. Beide laatste maken hun eerste ruimtereis Walter Schirra is al negen jaar ruim tevaarder. Hij gaat nu voor d'e der de maal de ruimte in. DEN HAAG, 9-10. Vrijdag 11 ok tober aanstaande om 11 uur plaatse lijke tijd (16.00 uur Ned. tijd), rijst van de basis Kaap Kennedy een meer dan 67 meter hoge „Salurnns- lb"-raket omhoog om drie ruimte vaarders in een baan om de aarde te brengen. ROME.De Italiaanse minister van industrie, G. Andreotti, heeft in een verklaring voor de commissie indu strie van de Italiaanse senaat beves tigd, dat Fiat en Citroën overeen stemming hebben bereikt over een plan voor nauwe samenwerking. De Italiaanse regering gaat akkoord met dit plan, zo zei hij. Belangrijk 1 >agge rw e rk in Terneuzeiise haven TERNEUZEN. 9-10. In het bassin „Zevenaarhaven" te Terneuzen zijn baggerwerkzaamheden begonnen, die beogen het water langs de kade dn dit bassin op een diepte van tien meter te brengen, opdat Terneuzen aan het einde van het jaar, wanneer de nieuwe sluis daar gereed komt. schepen van 20 tot 22.000 ton zal kunnen ontvangen. Zoals bekend vormt de nieuwe sluis in Terneuzen het beginpunt van het kanaal naar Gent en kan zij schepen tot 50.000 ton doorlaten. Gent, dat. aan de andere zijde van het kanaal ligt, heeft zijn havens klaar omschepen van genoemde omvang te 'kunnen ontvangen. Het kanaal is tot stand gekomen op grond van een tussen België en Ne derland in 1960 gesloten verdrag. Prinses Margriet en echl- genoot terug uil Candada SCHIPHOL. 9-10. Verwelkomd door koningin Juliana zijn woens dagochtend prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. P. van Vollenhoven met een DC-8 van C.P.A. uit Canada op Schiphol teruggekeerd. Het jonge paar heeft op uitnodiging van deze luchtvaartmaatschappij gedurende drie weken een verlate huwelijks reis gemaakt door Canada. Toelating gevraagd van Grieks dichter DEN HAAG, 9-10. Hei Kamerlid Visser (D '66) heeft minister-presi dent P. J. S. de Jong de toelating in ons land gevraagd van de Griekse dichter Jannis Ritsos, althans wan neer deze de wens daartoe te ken nen zou geven. Het Kamerlid wijst er op, dat de dichter Ritsos als ge vangene van de Griekse regering ernstig ziek in een ziekenhuis bij Athene zou verblijven. MIDDELBURG, 7-10. Het pro vinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland te Middelburg heeft in op dracht van de Zeeuwse Culturele Raad een rapport samengesteld over het Zeeuwse Schouwburgbezoek. Hiervoor werd in het seizoen 1965-'66 in Zeeuwse schouwburgen en Con certzalen een enquête onder het pu bliek gehouden. Volgens het rapport wordt het pu bliek sociaal gekenmerkt door 'een overwicht aan vrouwelijke bezoe kers, een zwakke vertegenwoordi ging van mannelijke bezoekers bene den de 25 jaar, een zwakke verte genwoordiging van bezoekers met uitsluitend lagere school-opleiding, lager kantoor- en winkelpersoneel. De bezettingsgraad bij beroeps-to neelvoorstellingen lag in het seizoen 1965-1966. Voor Zeeland bedroeg dit nemelijk 81 procent, terwijl het voor geheel Nederland 64 procent bedroeg. Het rapport eindigt met een aan tal beleidsconclusies, waarin o.a. ge steld wordt dat bij publdekvorming voor de schouwburgen rekening ge houden moet worden met drie cate gorieën, namelijk de bevolkingsgroep met hoger opleidingsniveau, de jon- Recordbedrag voor schilderij van Renoir NEW YORK. 10-10. De Ameri kaanse verzamelaar Norton Simon heeft dinsdag op een kunstveiling te New York 5,58 miljoen gulden be taald voor een schilderij van Renoir, getiteld „Le pont des Arts. Parijs, 1868". Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een impressionistisch werk werd neergelegd. b geren die via de school naar de schouwbur komen en de bevolkings groei: met een lager opleidingsniveau waarbij de kans vaar slagen van pu- bliekvorming niet zo groot wordt ge acht. Verder wordt geconcludeerd dat bevordering van sociale cultuur spreiding weinig zinvol is wanneer niet tegelijkertijd kunstzinnige vor ming" in het onderwijs bevorderd wordt. Aanhoudend zacht Verwachting' tot vrijagavond: Aanhoudend zacht met aanvankelijk enkele opklaringen, maar mogelijk later van het zuidwesten uit opnieuw regen; overwegend matige zuidwes telijke wind. 11 okt. Zon op 6.58, onder 17.55. Maar. op 19.33, onder 12.52. Laatste kwartier: 14 okt. te 16.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 okt. 5.50 v.m. 18.00 n.m. BROUWERSHAVEN 11 okt. 5.34 v.m. 17.46 n.m. Doodtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-10. Het K.N.M.I. deelt mede Boven" zuid Europa bevindt zich een gebied van hoge l-uchtdruk terwijl op de oceaan ten westen van Schotland een diepe depressie ligt. Tussen beide systemen wordt een krachtige zuidwestelijke 's tromtng in stand gehouden waarmee zachte en vochtige lucht van de Golf van Biskaje naar onze omgeving wordt gevoerd. Een frontensysteem beho rende bij deze depressie trok don derdag met regen over ons land naar het noordoosten weg. Het fronten systeem wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vrijdag voor enkele opklaringen lean zorgen. De rug van hoge luchtdruk wordt echter gevolgd door een de pressie, die donderdagmorgen ten westen van de Azoren lag en snel naar het zeegebied ten westen van de Britse eilanden koerst. Gezien deze ontwikkeling blijft het weer in onze omgeving een onbestendig ka rakter houden. Frits van der Roei ontslagen HILVERSUM, 9-10. De K.R.O. heeft de arbeidsverhouding met de heer F. van der Poel, die op maan dag jl. werd geschorst, wegens drin gende reden op staande voet beëin digd, aldus een mededeling van de omroepvereniging. De KRO-woord- voerder verklaarde desgevraagd nog niet bereid te zijn dit besluit toe te iichteh. VENTIMIGLIA. Bij een Italiaans- Franse grensovergang in de buurt van Ventimiglia, is een deel van een berg ingestort, waardoor verschei dene geparkeerde auto's bedolven raakten. Nieuwe strandreinigingsmachine getest DEN HAAG, 9-10. Burgemeesters, wethouders en andere verte genwoordigers van Noordzeekuslgemeenten van Schiermonnikoog tot Cadzand hebben op het strand van Scheveningen een strandrei- nigingsmachine op zijn merites bekeken, die door de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij is ontwikkeld. Met de ontwikkeling van het prototype van de strandreiniger, die zijn baantjes trok onder de kritische blikken van de leden van de Vereniging Contact Noord zeekuslgemeenten, is ongeveer een jaar gemoeid geweest. De strandreiniger, voortgetrokken door een trekker, is uitgevoerd met verende stalen tanden, gemonteerd op een snel draaiende haspel. De tanden slaan tot een diepte van 12 centimeter door het zand en halen er ongerechtigheden uit, die ze op een stalen zeefband werpen. Uit metingen is gebleken, dat de strandreiniger een produktie van ongeveer één hectare per uur zal hebben. De Heidemaatschappij gaat in de komende maanden verder met de machine experimenteren en verwacht de strandreiniger voor hel komende seizoen operationeel te hebben. O.m. zal worden nagegaan of de machine ook geschikt kan worden gemaakt voor het opruimen van olieresten. De strand reiniger zal volgens een woordvoerder van de Heidemaatschappij rond f 50.000,- gaan kosten, indien er slechts enkele exemplaren van vervaardigd zullen worden en ongeveer f 15.000 als er een grote serie van een honderdtal van afgezet zou kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1