vlees eten is verantwoord eten... WITTE KRUIS v...en zo lekker! Publieke Werken zoeken naar „lek" aan Havenplein te Zierikzee STREEKNIEUWS stoffeerwerk: GOUDZWAARD! 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 oktober 19G8 Nr. 20076 En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen. Witte kruis spaart boven- dien de maag l Advertentie HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Gemeenteraad Bniinisse vergadert 11 oktober In de donderdag 11 oktober te hou den gemeenteraadsvergadering van Bruinisse zullen de geloofsbrieven van de heer M. Verspoor (gekozen in de vakature L. Becu, VVD) worden onderzocht. Er zullen diverse open plaatsen ku commissies en gemeenschappelijke regelingen, voorheen bezet door de heer L. Becu, bezet moeten worden. Voorgesteld zal worden de huur- vergoeding voor het gebruik van de ijsbaan, door de IJsvereniging „Nooit Gedacht" te verlagen van f 600,- tot f 400,-. Verkeersmaatregelen zullen worden herzien. Landbouwgrond in bestemmingsplan West II, waar voorlopig nog niet op gebouwd wordt zal opnieuw voor een jaar worden verpacht. Hetzelfde geldt voor de grond van het industrieterrein aan de Dorpsweg, voor zover daarop nog geen industrie is gevestigd. Aan Ged. Staten zal worden verzocht, de ver goedingen voor het bijwonen van die gemeenteraadsvergaderingen in 1969 weer te brengen op het peil van voor 1967. De brandweer Nieuwe beloningen voor het brandweerpersoneel worden door b. en w. billijk geaoht, evenals het me dewerken aan en het beschikbaar stellen van aanschaffingen voor de kleuterschool, zo ook het aankopen van een stofzuiger voor de o.J. school. Een nieuw besluit moet worden genomen, omdat het lenen van geld voor het bouwen van 12 woningen door de Chr. Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland" duurder is geworden, dan dit voorjaar 'het ge val was. De vergunning om wonin gen te bouwen liet echter een half jaar op zich wachten. Punt 15 is het voorstel om gedeel ten van het kamp Stoofpolder te ver huren, terwijl b. en w. aan de raad machtiging vragen ook in 1969 weel een krediet te mogen aangaan niet de Bank voor Nederlandse Gemeen ten tot een maximum van f 200.000. Inktstof op «le weg Doordat de stop uit een tank van een vrachtwagen losschoot werden in Brouwershaven diverse straten besproeid met inktstof, dat gebruikt wordt bij het meten van stroomsnelheden. De wagen die op weg was naar Scha- rendijlce verloor in diverse straten het hardnekkige poeder. Personeel der gemeente en brandweer kwamen direct in het geweer om de straten schoon te spuiten. gen volgden, o.a. dat een cursus Brandwacht I en II van start is ge gaan te Middenschouwen. Binnen kort zal te Goes begonnen worden met een instructiecursus. De voorzitter verwelkomde ver der de heren J. P. Schepers en Fla- meling, die op instructieve wijze en aan de hand van een groot aantal dia's, samengebundeld en gepresen teerd onder de titel „In rookgassen en vlammen", een toelichting gaven op het ontstaan, het verloop en de reddingswerkzaamheden van. de ver woestende brandramp in de Belgi sche hoofdstad. Bij de vertoonde reeks trieste beelden waren aan grijpende foto's van het eerste uur, toen de winkelende massa door vlammen en rook in. paniek raakte en er nauwelijks sprake kon zijn van een ordelijk verloop van blus- sings- en reddingswerkzaamheden. De vele dia's van deze macabere brand, van deskundig commentaar voorzien, op het witte doek gebracht lieten niet na indruk te maken op de uiteraard zeer geïnteresseerde belangstellenden, waarbij terecht werd opgemerkt: „iedere brand be gint - zoals ook bij l'Inovation - klein, maar er kan een onherstel bare ramp uit voortkomen". KERKWERVE Bejaardensociëteit weer van start Woensdag 9 oktober a.s. zal het be jaardencomité ,te Kerkwerve weer een aanvang maken met de bijeen komsten voor de bejaarden dm het verenigingsgebouw te Kerkwerve. Deze middagen worden om de veer tien 'dagen gehouden en de bejaarden uit Kerkwerve en omgeving zijn al len van harte welkom. Voorts wordt van de zijde van het comité gewezen op de mogelijkheid tot deelname aan de bejaardengym- mastiek, die elke maandag middag van vier uur tot half vijf in het ver enigingsgebouw aan de Beatrixstraat wordt gegeven. HAAMSTEDE De bejaardensociëteit Het comité Bejaarden-sociëteit Haamstede verzoekt ons mede te de len 'da£ 'de gymna sfcilek-oefeniingen a.s. donderdagmiddag om twee uur beginnen en de soos om half drie. SCHARENDIJKE Wespen onder schoolvloer De leerlingen van de Chr. Nat. Kleuterschool werden de 'laatste da gen in steedis ergere mate geplaagd 'door wespen. Bij een ingesteld on derzoek bleek 'dat zich onder de vloer van de school een grote zwerm wespen ophield. Door de gemeente zijn de wespen vakkundig bestreden met rooktabletten, nadat eerst alle kleren waren dichtgestopt. De kleu ters kregen maandagmorgen voor deze gelegenheid vrijaf. NIEUWERKERK De Reclasseringscollecte De in Nieuwerkerk gehouden col lecte voor de reclassering bracht op f 50,38. Hartelijk dank aan de gevers en geefsters en' aan de coMectantjes: Janneke en Marry Hoogeland, Mary en Marry Eerland, Marian van Klin ken, Constance Hendriks; Liesbeth Visser, Kees Clarisse en Joh. van Westenbrugge. OOSTERLAND Moeilijk examen Onze 'dorpsgenoot de heer Jan P. Boogert slaagde vorige week bij de te Bergen op Zoom gehouden exa mens voor het VAM OR en FNOP- diploma (erkend auto- en .motor-rij schoolhouder). De examens werden afgenomen door een hoge politie functionaris en een gecomitteerde van het ministerie van verkeer en waterstaat. Dat het geen gemakkeijk examen was moge blijken uit het feit dat van de 10 kandidaten uit Zeeland slechts drie slaagden, onder wie de heer Boogert. OOSTERLAND Landbouwmoeilijkheden in de polder Door de vele en zware regenval der laatste tijden worden de werk zaamheden op het land ernstig be lemmerd ook in de pöider Ooster- en Sirjansland waar nog verschillende percelen aardappelen staan te wach ten op rooiing. En niet alleen dit, maar de grote nattigheid maakt dat op uitgebreide schaal zomerrot ont staat omdat de percelen lange tijd in het water stonden. Ook het rooien van suikerbieten geeft moeilijkheden omdat er met de zware machines niet op het land kan worden gewerkt en er geen voldoende mankracht aan wezig is om op de traditionele ma nier te gaan rooien. Al met al voor de landbouwers een moeilijk en schadelijke toestand waarvoor niet gemakkelijk een oplossing te vinden is. S.V. „Duiveland" traint te Sirjansland In verband met de slechte terrein - omstandigheden werd het voetbal- programma', zaterdag jl. afgelast. Zo was ook het sportveld „De Saëlie" te Oosterlanid niet bespeelbaar. De sportvereniging „Duiveland" kon echter toch trainen, namelijk op het sportveld te Sirjansland. Dit veld is ook in de winter vaak in goede conditie en geeft een mooie gele genheid om te oefenen. Het veld heeft dan bovendien een nuttige be stemming. De situatie is uiteraard niet ideaal, maar toch valt het- te prijzen dat 'de s.v. „Duiveland" zui nig is op het terrein te Oosterland. Een wens van de leden is nog een doeltreffende verlichting op het ter rein te Sirjansland, zodat ook des winters één avond in de week kan worden getraind', temeer omdat een geschikte zaal voor voetbaltraining niet aanwezig is. BRUINISSE De Reclasseringscollecte De Nationale Reclasseringsactie bracht te Bruinisse f 137,54 op. Me- dewerkers en degenen die gaven worden hartelijk bedankt gezien de moeilijke omstandigheden waaronder dit jaar moest worden gecollecteerd. SINT PHILIPSLAND Oriënteringsrit M.A.C. „St. Philipsland" De m.a.c. „St. Philipsland" organi seert zaterdag 12 oktober a.s. de vierde oriënteringsrit van dit jaar. Gestart wordt om 15.01 uur bij. ho tel „De 'Druiventros",finish: omge ving van Steenbergen. De dag wordt 's avonds besloten met een Beierse avond in „Concordia" te Steenber- een. BRUINISSE, 7-10. De vertoning van de door de Grontmij opgenomen film van de feestelijkheden van het 500-jarig bestaan te Bruinisse is een groot succes geworden. Alle negen voorstellingen waren zeer goed be zocht. Zelfs de Sirjanslandse bejaarden namen de 'kans waar om de feesten nog eens op de film te komen be kijken en zodoende waren er ruim 1150 betalende bezoekers. Hieronder zijn dan wel 400 leerlingen van de diverse in Bru gevestigde scholen begrepen. Als voor filmpje' om het uur vol te maken een tekenfilm en een grappige film in het gooi- en smijtgenre. De kleurenopnamen van het feest waren zeer goed, vooral de hoofd- GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking ever september 1968 Geboren: 4. Roeland Salomon', z. van Adriaan Jacobus Hubregtse en Catharina Elisabeth Polderman (Se- rooskerke; geb. te Zierikzee); 10. Ja cobus Adriaan, z. van Jan v. Nieu- wenhuize en Maria Wilhelmina Ren ters (Haamstede); 12. Johannes Cor nells, z. van Johannes Jan v. '1 Veer en Engelina v. d. Kassteele (Renesse; geb. te Zierikzee); 19. Andreas Wil helmus Jacobus, z. van Adriaan Cor nells v. d. Maas en Thecla Maria Vis ser (Haamstede); 25. Arthur Rein- dert, z. van Johannes Hendrik de Glopper en Pelronella Alida Dries- sen (Haamstede; geb. te Zierikzee). Gehuwd: 14. Jacobus Adriaan de Looff (Schiedam), 23 j. en Jakoba Johanna Bienefelt (Renesse),' 23 j.; 18. Leendert Dijkman (Haamstede), 23 j. en Maria Baars ('s-Gravendeel), 24 j.; 20. Jacob Dominicus ('s-Gra- venpolder), 24 j. en Elsje van Leer- sum (Haamstede), 23 j.20. Leendert Cornelis v. d. Graaf (Haamstede), 24 j. en Rikstje Cornelia Jongsma (Strijen), 20 j. Overleden: 1. Leopold Erwin Blee- sing (Den Helder), 24 j., ongehuwd; 11. Jacob Bernardus Manni (Ouwer- kerk), 84 j„ weduwnaar van J. van Kooten; 29. Johanna Wilhelmina de Vlieger (Haamstede), 3 j., dochter van K. P. de Vlieger en M. W. Verton. Vertrokken: 2. mej. K. W. A. de Jonge (Renesse) naar Zierikzee; 6. mej. W. M. Straijer (Haamstede) naar Zierikzee; P. F. B. Bolt en gezin (Haamstede) naar Amsterdam; 9. mej. J. P. de Rijke (Noordwelle) naar Den Dolder; 9. O. W. Hoogei'huis (Re nesse) naar Groningen; 9. mej. J. W. v. d. Linde (Haamstede) naar Koude- kerke; 10. J. C. Blom (Haamstede) naar Goes; 13. mej. J. P. Straijer (Haamstede) naar Goes; 14. J. J. de Looff-Bienefelt (Renesse) naar Schie dam; 18. mej. J. M. van Enigè (Haam stede) naar Goes; 20. E. Dominicus- van Leersum (Haamstede) naar Kam perland; 23. mej. L. M. B. Mombers (Renesse) naar Tilburg; 23. J. A. Dun- lop-Fokker (Burgh) naar Canada; 27. L. C. Zuidgeest (Haamstede) naar Oosterhout; 30. mej. S. Kouman (Re nesse) naar Dordrecht. Aantal inwoners per 1 oktober '68: 4170. PALO ALTO. Een 54-jarige vrouw, George'tte Larson, heeft, in het ziekenhuis van de Stanford Uni versiteit in Palo Alto, California, een ander hart gekregen. De naam van de donor is niet beleend gemaakt. NEW YORK. De ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk van de Verenigde Staten en Andrei Gro- miko van1 Rusland hebben in New York een tweede gesprek binnen vier dagen gehad. evenementen stonden er fraai ge kleurd op. En ieder die het zag dacht .met genoegen terug aan die wonder lijke juli-week en de avonden daar voor ,toen Bruinisse één was in de wil om een mooi feest te maken. Intussen zijn we benieuwd naar de film van de heer L. Capelle. We twijfelen niet, of de heer Capelle zal nog meer laten zien van het feest. Want enkele evenementen hebben we bij de Grontmij toch wel node gemist. Enige dagen tevoren circuleerde ook een foto-album dooi" de gemeen te (4 delen) waarin in haarscherpe beelden het feest fotografisch was vastgelegd. Hieruit kan men foto's bestellen. Veel belangstelling voor feestfilm van Bniinisse Advertentie yr f AMSTERDAM. Het aantal arres taties in de omkopingsaffah-e onder de rijkszeeloodsen op het Noordzee- kanaal is thans opgelopen tot ze ventien. Maandagochtend werden opnieuw twee verdachten aange houden, de 39-jarige J. P. en de 44- jarige F. A. W. K., beiden uit IJ- muM'en. Oude foto zeilschepen De vrijdag jl. gepubliceerde foto, toonde - zo weten d'e oudere lezers te melden - geen Zierikzeese schepen in het haven'kanaal, maar schepen uit Texel. Deze vissersschepen kwa men hier in de eerste wereldoorlog. Onverkort intussen blijft de opmer king 'dat ook de Zierikzeese schepen in die tijidi nog op de zeilen voeren. Geslaagde brandweeravond Meer 'dan honderd brandweerlie den, deel uitmakend van alle vrij willige 'brandweerkorpsen op Schou wen-Duiveland, waren maandag avond op uitnodiging van de Kring van Bevelvoerders bijeen in de gro te bovenzaal van het Huis van Nas sau, waar een aantal dia's werd ver toond van de grootste warenhuis- brand- di'e ooit heeft plaats gevonden en waarbij 251 mensen het leven verloren: de brandramp in het wa renhuis ,yl' Innovation te Brussel op 22 mei 1967. Een speciaal woord van welikom richtte d'e voorzitter van de Kring, de heer J. Quant, tot de bur gemeesters van Zierikzee en Duive land, de heren D. W. Kastelein en A. A. van Eeten en 'de heer J. R. de Boer, Kringhoofd Bescherming Be volking. Enkele interne mededelin Bij een spoorwegongeluk in Roe menië zijn maandag 22 mensen om het leven gekomen. Dit meldt het Roemeense persbureau Agerpress. Voorlichtingsbijeenkomst afzet aardappelen Een groot aantal landbouworgani saties, w.o. dte Z.L.M. en de Zeeuwse C.B.T.B. organiseren 10 oktober in „De Prins van Oranje" te Goes een voorlicht'ingsmidd'ag over de afzet van consumptie-aardappelen. Een vijftal sprekers zat het woord voe den, waarna een forum vragen be antwoord. ZIERIKZEE Eén dezer dagen slaagde onze oud- stadgenoot, de heer L. E. M. Peute, thans te Biezeliinge, voor het diplo ma, handelskennis, vakbekwaam heid' voor* het cafébedrijf. Onze oud-stadgenoot de heer J. van den Ouden, postcommandant der rijkspolitie te Heusden, is met in gang van 1 oktober jl. benoemd en gepromoveerd tot rayoncommandant en plaatsvervangend groepscomman dant te Drunen. Graven in tuin Gravensteen 'Een groep jongelui, leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de N.J.B.G. ('Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiede nis) -is reeds enige tijd bezig met opgravingen in de tuin van. het Gra vensteen. Het is wel zeker dait 'deze tuin in de toekomst een bepaalde bestem ming gaat krijgen. Waarschijnlijk krijgt de Vogelwacht Schouwen- Duiveland er d'e beschikking over. Voordat de zaak definitief wordt in gericht evenwel, wi'l men ter plaat se de bodem serieus onderzoeken. De veronderstelling dat deze his torische grond wel attributen bergt, uit vroeger eeuwen, dis juist geble ken. Er is al heel wat materiaal uit gegraven, vooral scherven, maar ook beenderen, pijpekoppen, delen van middeleeuws aardewerk e.d. Het verzamelde materiaal wordt schoon gemaakt en moet voorlopig nog door de gravex-s mee naar huis worden genomen, want een „eigen huis" heeft de N.J.B.G-, tot dusver nog niet te pakken kunnen krijgen. Ini de toekomst zal het - zo vernemen wij - daar wel maar toe moeten, daal de in de loop der jaren verzamelde collectie zeer omvangrijk is gewor den. Er zou een interessante ten toonstelling uit samen He stellen zijn. in deze vochtige affaire. Niets werd gevonden d'at houvast zou kunnen geven waarom en hoe water door dringt in de kelderverdiepingen van sommige huizen. Het onderzoek op deze plaats zal niet verder worden voortgezet. In verband met de graaf werkzaamheden was de inrit vanaf de Appelmarkt naar het Havenplein- zuid-zijde tijdelijk onmogelijk. Advertentie j? ««Gooosocoocooooegóoooéco! Bel (01110) 2491 voo/aUaju 9 Meelstraat 24 - Zierikzee LAGOS. „Klakkeloze en niet te verontschuldigen moord", dat is de conclusie, waartoe de groep waar nemers is gekomen, die een onder- zeek heeft ingesteld naar het lot van de vier buitenlanders - twee leden van het Rode Kruis en twee zende lingen - die dinsdag bij het innemen van de stad Ofcigw.i werden gedood. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Deventer (toez.): H. K. de Wilde te Haren (Gr.). Bedankt voor Schiedam]: D. Noord- mans te Hoogeveen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht (evamg. pred.): W. H. Gispen te Terneuzen; te Schiermonnikoog: G. Glerum te Sleen. Aangenomen naar Hoogeveen: H. R. Juch te Kapelle-Biezel inge, die bedankte voor Castrlcum en voor Vroomshoop. Bedankt voor Boskoop: R. Molen maker, kand. te Dronten. BRUSSEL. De Nederlandse film „Andthey -named it Holland" van Gerard Raucamp heeft op de inter nationale week van toeristische en folkloristische films te Brussel de wisselbeker van het Belgische mi nisterie van Nationale Opvoeding verworven. Scheepvaart berichten Ampenam, 7-10 165 m. n.o. Guar- d'afui naar Abud'habi. Calamares, 7-10 200 m. n. San Sal vador naar Cristobal. Echo, 7-10 360 m. w. Ouessant naar Boulogne. Esso Den Haag, 7-10 350 m. zjW. Karachi naar Bataan. Gulf Swede, 7-10 45 m. z. Genua naar Perzische Golf. Kenia, 7-10 Thames-haven naar Kil- MnighoQane. Korenia, 7-10 190 m. o.z.o. Sabang naar Bombay. Kara, 7-10 295 m. n.o. Singapore naar Perzische Golf. Philippia, 6-10 450 m. o. St. Helena naar Southampton. Oorzaak wateroverlast niet gevonden ZIERIKZEE, 7-10. Maandag is met behulp van een dragline een on derzoek ingesteld naar de bodem aan de zuidzijde van het Havenplein. De Dienst Publieke Werken heeft dit werk laten verrichten, in de hoop op het spoor te komen van de oorzaak van wateroverlast in sommige kel ders in deze omgeving. De klachten hieroverzijn niet van vandaag of gisteren. Eerder dit jaar al trof Publieke Werken enkele voorzieningen met het dbel huizen aan de Mol te vrij waren vam wateroverlast. Dat heeft toen wel geholpen, maar het euvel b'l'eek toch «nog 'niet geheel de we reld uit. Het merkwaardige is dat vroeger nimmer dergelijke 'klachten in deze buurt werden vernomen. Men zou het ook niet direct verwachten, want het betreft hier nii'et de l'aagsta plaatsen, gezien in het totaalkader van hot stedelijk patroon. De gr a ver ij van maandag heeft jammer genoeg geen licht -verschaft Van een lezeres uit Amersfoort kregen wij de beschikking over een fraaie collectie Zierikzeese foto's, die alle in 1923 werden genomen. Bijgaande foto geeft een beeld van de Breestraat, met de Bolwerk-molen op de achtergrond. De Breestraat had toen nog een fraaie bomenrij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9