1 i I I 1 P* l'L 1 PRISMA Qijs de Peur NOG TE WEINIG HULP Natuur plan langs „Eendracht" Het gaat wat beter met de bieten De „President Jan Leis" kreeg er een richtingzoeker bij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 oktober 1968 Nr. 20076 BLIK DOOR HET WERELD De achterstand van de arme lan den baart nog altijd grote zorg. De Wereldbank wil daarom de ontwik kelingshulp forser aanpakken. De president van de Wereldbank, Ro bert McNamara, heeft daar een boekje over open gedaan. En deze oud-minister van oorlog van de Ver. Staten kennende, mag men aanne men dat hij een goed uitgewerkt plan heeft opgesteld. McNamara is ongetwijfeld de bes te figuur voor deze „aanval". Wat ei- tot op heden aan ontwikkelingshulp werd gedaan, zag er namelijk voor het oog van de leek wel aanneme lijk uit, maar betekende in wezen niet zo. heel veel. Tientallen landen moeten worden geholpen. Vele vol keren dreigen te verpauperen, om dat de tegenstellingen lussen rijk en arm steeds groter werden. Niet alle miljoenen zijn doeltreffend aange wend. Er is geld gestoken in objec ten die geen cent hebben opgebracht naast ander geld dat wel nuttig werd besteed. Er is ook veel blijven hangen aan de strijkstokken van. niet geheel capabele regeringen, die er iels beters mee hadden kunnen doen. In de eerste plaats wordt nu het zwaartepunt verlegd van Azië naar Zuid-Amerika (waar de investerin gen in vijf jaar tijds zullen worden verdubbeld) en naar Afrika (dat driemaal zoveel krijgt toegeivezen). Politiek Zuid-Amerika is prioriteit ver leend om politieke redenen. Het is immers niet ondenkbaar, dat de massa's daar in beweging zullen komen (zij zijn hier en daar al- op standig) en dan gaan némen wat de rijken ze tot op heden niet gunden. Een aantal Zuidamerikaanse lan den staat ook onder sterke invloed van de communistische propagan da. Zowel Cuba alsook China en Rusland trachten de verarmde be volkingsgroepen te interesseren voor hun ideologieën en hebben dal in zo sterke mate reeds gedaan, dat de proletariërs ongeveer rijp geacht kunnen worden te zijn voor een op stand. En dat zou dan niet blijven bij de gebruikelijke Zuidamerikaan se revolutietjes van een groepje hoge officieren. Tol elke prijs willen de grote mo gendheden van het westen voorko men, dat zich in het vrije westen een vloedgolf gaat ontwikkelen van hongerrevoluties. Maar die prijs is hoog. Die prijs gaat een aantal re geringen zelfs te hoog. Met hel ge vaar, dat zij aarzelen of weigeren deze prijs te betalen en dat zij straks tóch nog onder de voet worden ge lopen. Steeds erger Toch zal er elk jaar dat er langer wordt gewacht, méér moeten wor den neergeteld om het enorme ver schil tussen arme landen en rijke landen te kunnen overbruggen. Want de vrije economie maakt de ivel- varende lieden welvarender en doet de arme landen, die weinig of niets BERGEN OP ZOOM, 5-10. Op uit nodiging van het kanaalschap De Eendracht werd zaterdag voor ge nodigden per boot een excursie ge houden langs de boorden van deze rivier. In deze streek zullen straks bij de aanleg van het Schelde-Rijn- Kanaal bijzondere werken worden uitgevoerd. Onder meer werden be zichtigd het Eendrachtgebied, het Krabbekreekgebied en de omgeving van St. Philipsland. De doelstelling van dit kanaalschap is straks gebie den te scheppen voor natuurbe scherming, recreatie en landbouw- Verzorging. Vijf gemeenten, die in deze streek langs de Eendracht ge legen -zijn, gaan deze plannen samen uitwerken, waarvoor ook van over heidswege belangstelling bestaat. Men ivil komen tot een totaal na tuur streekplan, dat zowel aan de Brabantse als aan de Zeeuwse zijde langs de Eendracht gelegen zal zijn, Rijkswaterstaat heeft medewerking aan deze plannen toegezegd. Advertentie Chrysanten! Zeecn van kleur. Xe zien cn voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar cn kraam. Neem ze mee. Want w e hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. te bieden hebben, steeds ver dei- wegzinken in de wereldmarkt. Die 11,4 miljard van de Wereld bank zijn dus nog altijd te weinig Ze komen bovendien voor bepaalde landen te laat. Verder is het moei lijk de Zuidamerikaanse volkeren) en de Afrikaanse staatjes tot grote re activiteit te brengen. Ook de keuze der bestedingen kan niet altijd even gelukkig zijn. En als de men sen zelf de geboden kansen niet met beide handen aangrijpen, komt er na de injectie nog geen verbetering in de ziektetoestand. De gehele ontwikkelingshulp blijft een zorgelijke zaak. De Zonnekoning redeneerde „Après nous Ie déluge" (na ons de zondvloed). Wij hebben in ons geschiedenisboek gezien wat voor revolutie toen volgde in Frank rijk. Daarom moeten we nu tijdig beseffen, dal we tot elke prijs moe ten werken aan verbetering van de levensomstandigheden van degenen die anders straks op nog verschrik kelijker manier de wereld gaan her vormen. DEN HAAG, 4-10. Er beginnen nu wat meer suikerbieten bij de fa brieken te komen, zo vernam het A. N.P. vrijdagmiddag van een woord voerder van de Suiker Unie. De bie ten komen nog hoofdzakelijk uiit het oosten des lands, maar ook al uit hoger gelegen delen van Zeeland. Als regen uitblijft worden bepaalde per celen alweer bereikbaar en voor de komende dagen zijn de weersvoor uitzichten wat gunstiger. Op halve kracht draaiend kwamen de fabrieken in ieder geval het weekeinde door en heden maandag hoopte men op een wat hogere ca paciteit te kunnen gaan werken. Jongeman vergreep zich aan 14-jarig meisje DEN HAAG, 7-10. De Haagse po litie heeft de 19-jarige loswerkman J. F. van K. uit Den Haag gearres teerd, verdacht van verkrachting van een veertienjarig meisje. Het meisje was zaterdagavond als bezoekster in een dansschool. Zij werd kort na elf uur door een jonge man een toilet binnen gesleurd, waar de dader zich aan haar vergreep. Het slachtoffer verscheen korte tijd la ter met haar ouders 'op het politie bureau om aangifte te doen, waarna de politie de jongeman opspoorde en voor verhoor heeft ingesloten. Aulo in brand na botsing; één dode NIEUWERKERK AAN DE IJS- SEL, 6-10. Op rijksweg 3 ter hoog te van Nieuwerkerk aan de IJssel is een personenauto, die van een pomp station kwam, plotseling de rijksweg opgereden. Hij kwam in botsing met een juist naderende personenauto, die kantelde en in brand vloog. Een derde personenauto kon een aanrij ding met de brandende wagen niet meer voorkomen. De bestuurder van de auto die in brand vloog, de 41-jarige heer W. Don uit Bussum, werd zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse is overle den. De automobilist die het onge val veroorzaakte is doorgereden. Veel arbeiders nodig in Rotterdam ROTTERDAM, 7-10. In Rotter- dam bestaat nog steeds een grote vraag naar metaalarbeiders en bouwvakkers. In de metaalsector is ondermeer behoefte aan 900 bank werkers, 660 lassers, 570 elektromon- teurs, 560 ijzerwerkers en 550 pijpen- verwarmingsmonteurs. In de bouw ligt de vraag als volgt: 200 betontim- merlied'en, 160 schilders, 125 timmer lieden en 130 metselaars. In verband met „de enorme drukte in de haven" - aldus het arbeidsbu reau te Rotterdam - is er een vraag naar 150 a 200 havenarbeiders. Geen arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zelfstandigen 'S HERTOGENBOSCH, 7-10. Fi nanciële consequenties zijn er de oorzaak van, dat een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelfstan digen niet op korte termijn in het vooruitzicht kan worden gesteld. Dit heeft minister B. Rooïvink (sociale zaken en volksgezondheid), maandagavond gezegd op de regiona le conferentie van de katholieke middenstandsbond in het bisdom Den Bosch. De gedachten van de bewindsman gaan meer in d'e richting van een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid. Een afzonderlijke verze kering voor zelfstandigen, zoals aan gegeven door de sociaal-economische raad, zou geen oplossing betekenen. „In de eerste plaats ontbreekt in de gedachtengang van de S.E.R. een overgangsregeling", zo zei minister Rooïvink. „Verder is zo'n regeling administratief niet eenvoudig te re aliseren", aldus de minister. BELFELD. De minister van ver keer en waterstaat, drs. J. A. Bak ker, heeft het sluizencomplex te Bel- feld in, Zuid-Limburg geopend. Hij stelde ook de sluizen in Sambeek (ongeveer veertig kilometer stroom afwaarts gelegen) in gebruik. DODELIJKE ONGELUKKEN OISTERWIJK. In Oisterwijk heeft kolendampvergiftiging het le ven gekost aan de 20-jarige mevrouw M. A. van Riet-HoogedoornHaar 24-jarige echtgenoot M. C. M. van Riel is in hoogst ernstige toestand in een ziekenhuis te Tilburg opgeno men. ROERMOND. In de Maas te Me- rum, vijf kilometer ten zuiden van Roermond is het tijk gevonden van de 56-jarige R. Vermeyden uit Me- rum aan de Maas, die aldaar blijkt te zijn verdronken. De man werd sinds vrijdagavond vermist. GRONINGEN. De 31-jarige on gehuwde losarbeider Ch. Niezwaag uit Groningen is in de Noorderha ven van Groningen verdronken. Aangenomen wordt dat de man 's morgens vroeg te water moet zijn geraakt. WIJDEWORMER. Op de provin ciale weg in Wijdewormer reed de 19-jarige mej. N. P. ter Neuzen uit Zwaneburg met haar auto tegen een boom. Zij was op slag dood. Haar verloofde, C. H. H. Vermeulen, even eens uit Zwaneburg, is zwaar ge wond in het stadsziekenhuis van Purmerend opgenomen. BARNEVELD. Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn bij Garderen vloog in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, bestuurd door de 21-jarige A. W. Nieuwen- huis uit Apeldoorn, uit een bocht te gen een boom. De bestuurder over leed, twee andere inzittenden, G. K. van H. en E„ eveneens uit Apeldoorn zijn gewond in een ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. Een „autogonio" BURGHSLUIS, 7-10. Dc redding boot „President Jan Leis" die al et telijke jaren haar ligplaats te Burgh- sluis heeft wordt langzamerhand een drijvend geheel van technische appa raten. De eerste reddingboot van Burghsluis, de „Prinses Juliana", nog varende op de zeilen moest in het donkere van de nacht zich oriënteren op een plaats waar vuurpijlen waren afgeschoten, maar de moderne navi gatiemiddelen zoals ze gebruikt wor den op de huidige zeeboten vonden ook hun weg naar de kleinere sche pen en zowel de coasters als de vis sersschepen zy'n tegenwoordig uitge rust met een radarinstallatie. Ook de reddingboten bleven niet achter en de meeste van hen, onder gebracht in de Kon. Zuid- en Noord- Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, kunnen bij mist en slecht weer zich richten op de opstakels, boeien en andere vaste punten op het vasteland zoals deze zich tonen op het radarscherm. De „Jan Leis" kreeg vorig jaar een dergelijke uitrusting. Automatische richtingzocker Inmiddels heeft deze boot een au tomatische richtingzoeker er bij ge kregen. In vaktaal heet een dergelijk apparaat een „autogonio". Via een bepaalde driehoeksmeting is het mo gelijk seinen van in nood verkerende schepen via dit apparaat te localise- ren. De schipper van de reddingboot, in dit geval Kees Schot, kan met be hulp van dit toestel zijn boot recht streeks naar het hulpvragend schip toesturen. Een apparaat dus dat al leen maar werkt indien de radio van het in noodverlcerende vaartuig werkt. Indien dit niet het geval is, is deze autogonio van geen nut. Het wordt na de inbouw van dit apparaat Zeelandia 5 4 1 0 11- 4 9 Domburg 5 3 1 1 12- 6 7 Lewed. Boys 4 3 0 1 7- 3 6 DFS 4 1 2 1 8- 9 4 Luctor 5 1 2 2 14-12 4 Noormannen 5 1 2 2 5-10 4 Hulsterloo 5 2 0 3 10-17 4 Robur 5 0 3 2 9-17 3 Hoofdplaat 4 0 2 2 8-12 2 Patrijzen 4 0 1 3 2- 7 1 Aardenburg 3 0 1 2 2-10 1 In de reserve le klas slaagde Re- nesse II er bij Middelburg IV in één puntje in de wacht te slepen (4-4). Terneuzen III bleef met 2-1 de baas over Walcheren II, terwijl Vogel waarde niet de minste moeite had met Zeeland Sport III (6-2). Vogelwaarde II 5 3 1 1 13- 7 7 Terneuzen III 4 3 10 0- 6 7 Oostburg II 3 3 0 0 14- 2 6 Vlissingen IV 3 2 0 1 12- 5 4 HVV'24 II 3 2 0 1 12- 6 4 Hontenisse II 3 1 1 1 7- S 3 Middelburg IV 4 1 1 2 6-11 3 Steen II 3 1 0 2 5- 8 2 Zeeland-ia II 3 1 0 2 7-10 2 Renesse II 5 0 2 3 10-1S 2 Zeeland Sport III 4 0 0 4 3-16 0 Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzce zorgde voor verrassingen tegen METO Renesse stelde vcor eigen publiek teleur tegen Biervliet Zierikzee II moest op Bannink tegen METO II alle zeilen bijzetten Renesse II sleept één puntje in de wacht bij Middelburg IV VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas zorgde Zierikzee voor een bijzonder aangename verrassing door Meto te Hoogerheide met 3-2 te kloppen. Mede door de verrassende uitslagen op deze speeldag bezet Zierikzee mo menteel een uitstekende plaats op de ranglijst. Hontenisse zag kans zich aan de kop van de ranglijst te plaatsen door een kleine maar kost bare 1-0 overwinning op Dosko. Goes leverde uitstekend werk door S.C. Gastel in eigen omgeving één puntje af te snoepen (2-2). Grens wachters behaalde, voor eigen pu bliek, zijn eerste overwinning in dit seizoen 2-1. Breskens dat. hiervan het slachtoffer werd kwam hierdoor in het bezit van de rode lantaarn. Steen en Vogelwaarde kwamen niet aan het maken van doelpunten toe (0-0), terwijl MOC'17 zich te Bergen op Zoom met 3-2 door Steenbergen zag geklopt. Hontenisse 5 3 2 0 11- 8 8 Dosko 6 4 0 2 14-10 S S.C. Gastel 5 3 1 1 14- 7 r Vogelwaarde 5 2 2 1 8- 6 6 Steenbergen 5 3 0 2 13-12 6 Zierikzee 5 3 0 2 11-13 6 Goes 6 2 2 2 15-11 6 MOC'17 6 2 2 2 7- 8 6 Steen 6 2 1 3 8- 6 5 Meto 6 114 6-13 3 Grenswachters 6 114 6-16 3 Breskens 5 10 4 10-13 2 In de 4e klas H. stelde Renesse, in de wedstrijd tegen Biervliet, voor de derde achtereenvolgende maal voor eigen publiek teleur. Bij de rood-witten stelde vooral de voor hoede bitter teleur. Op de uiteinde lijke 4-0 overwinning van de be zoekers viel weinig af te dingen. Sluiskil behaalde voor eigen publiek een verrassende 3-2 overwinning op Walcheren. HVV'24 bleef met 4-0 de baas over Corn Boys, terwijl RCS met een 4-1 zege uit Clinge vertrok. Koewacht had meer moeite met IJ- zendijke dan verwacht mocht wor den 0-1. HVV'24 6 4 2 0 21- 4 10 RCS 5 3 2 0 19- 6 8 Biervliet 5 4 0 1 16- 5 S Sluiskil 5 3 11 8-5 7 Walcheren 5 3 0 2 19- 7 6' Oostburg 4 2 0 2 5-11 4 Hansw. Boys 4 2 0 2 14- S 4 Renesse 5 2 0 3 6-10 4 Corn Boys 6 2 0 4 8-16 4 Koewacht 6 1 2 3 8-14 4 Clinge 4 0 1 3 3-13 1 IJzendijke 5 0 0 5 1-29 0 In de reserve 3e klas C heeft Zie rikzee II op het sportpark Bannink alle zeilen moeten bijzetten om al thans nog de helft van de inzet op Meto II binnen te halen (1-1). Vlis singen III behaalde, met sprekende cijfers 7-3, bij RCS II zijn %j>erste overwinning in het seizoen. Goes II kwam tot de eerste overwinning in de thuisioedstrijd tegen Com Boys II dat meteen op de laatste plaats terecht kwam. Alliance II moest zich nog terdege inspannen om Steenbergen II de baas te blijven (1-2). Alliance II 4 4 0 0 17- 3 8 Meto II 4 3 1 0 13- 3 7 Zierikzee II 5 2 2 1 15-10 6 Middelburg III 3 1 2 0 8- 7 4 RCS II 6 1 2 3 17-22 1 Vlissingen III 3 111 12- 9 3 Axel III 3 1118- 6 3 Steenbergen II 4 1 0 3 9-12 2 Goes II 5 113 14-19 3 Corn Boys II 5 1 0 4 5-26 2 AFDELING ZEELAND. ZONDAG COMPETITIE. In de le klas kreeg Domburg bij hel bezoek aan Lewe- dorpse Boys zijn eerste nederlaag te slikken (2-0). Zeelandia moest zich terdege inspaivnen om Patrijzen in de Zeeuwse hoofdstad de baas te blijven (1-0). Schoondijke bleef Zee landia op de voet volgen door Noor mannen geen kans te geven (4-0). Robur had te Goes geen schijn van kans tegen Hulsterloo (2-5), terwijl Luctor en Hoofdplaat de puntjes met elkaar deelden (4-4). Schoondijke 5 4 1 0 24- 4 9 KORTE BERICHTEN UTT HET BINNENLAND RIJSBERGEN. Tegen middernacht is brand uitgebroken in de schuur van de landbouwer L. P. W. Kennis in Rijsbergen. De schuur brandde geheel uit. Twintig koeien konden worden gered. De schade bedraagt ongeveer 30 duizend gulden. De heer Kennis was verzekerd. UTRECHT. De Nederlandse stu dentenraad heeft in Utrecht een mo tie aangenomen, waarin er bij het Olympisch Comité van Nederland, alle deelnemers en toeschouwers van de komende spelen in Mexico- City op wordt aangedrongen geen gebruik te maken van de door Mexi co aangeboden „gastvrijheid". DEN HAAG. Het partijbestuur van de P.S.P. heeft een dringend beroep gedaan op het Nederlands Olympisch Comité er bij het Internationale Olympisch Comité op aan te dringen dat de spelen zullen worden afgelast, c.q. de Nederlandse deelnemers uit de spelen terug te trekken. AMSTERDAM. Op Rijksweg 25 onder de gemeente Raamsdonkveer is een auto bestuurd door de 63-jarige H. P Gerardts uit Amsterdam in de bocht gaan slippen. De wagen sloeg over de kop waarbij de bestuurder uit de auto werd geslingerd en op slag werd gedood. APELDOORN. Op de markt in Apeldoorn werd de 16-jarige F. A. M. op heterdaad betrapt bij het zakken rollen. DEN HAAG. Op het terrein van het station Staatsspoor te Den Haag is naar de politie aanneemt door brandstichting, een grote loods uit gebrand. UTRECHT. De secretaris-generaal van het Europese Parlement, mr. H. R. Nord, heeft in Utrecht gezegd dat. het voeren van een cynische politiek ten aanzien van Europa op de duur kan leiden tot onherstelbare schade en dat Engeland op het moment niet minder Europees denkt dan de lan den die al jaren trachten de Euro pese eenwording te verwezenlijken. DEN HAAG. The Bee Gees, een vijftal muzikanten, die tot de talent volste beat-producenten worden ge rekend. hebben stormenderhand Ne derlands tienerpubliek voor zich ge wonnen. Daar waren platenverkopen een inleiding toe, maar hun eerste optreden in Nederland in de Hout- rusthallen in Den Haag was goed voor het ontketenen van een dave rende jubel, die soms meer geluid voortbracht dan de muzikanten. in het achteronder van de Jan Leis aardig vol. De gewone radio neemt al veel ruimte in terwijl de radar installatie nog meer plaats nodig had. De autogonio werd ergens wegge werkt en zo langzamerhand is het binnenste van de Jan Leis veranderd in een waar technisch arsenaal. Na tuurlijk is een en ander ook uiterlijk te bespeuren en deze laatste inbouw had een nieuwe antenne nodig die op de cabine werd geplaatst. Met deze nieuwe apparatuur blijft ook de reddingboot „bij" in de steeds groter wordende reeks van technische perfecties in de scheepvaart. HL '"TT" "Hl HBHep j Te Kiel werd een tentoonstelling ge houden: „Wonen over 2000 jaar". Op de expositie was een sensationeel model te zien van een toekomsthuis. Een hele stad met ongeveer 25000 inwoners, officiële instanties en cul tuurcentra, ware onder te brengen in een reuzentoren. Deze zou een kwart kilometer hoog en 74 meter dik moeten worden. Op elk van de 356 verdiepingen zijn 24 comforta bele woningen ondergebracht. In het fundament zijn een paar duizend parkeerplaatsen gedacht. Uiteraard is de woontoren voorzien van snelle liften. HriÉa PRISMA P®[LPI!«22® 1) 100% waterdicht - incabioc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V P RIS M A dameshorloge 2) incabloc shockproof - 100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- Feuilleton door J. G. J. Bax Geen dank", weerde de dokter af, „maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik niet speciaal hierheen gekomen ben, ik...." Hier stopte hij even, want hij wist niet zo gauw wat hij verzinnen moest om zijn komst aan nemelijk te maken. Hij wilde hen niet teleurstellen door te zeggen, dat hij eigenlijk door Gijs was gestuurd. „Ik kwam juist op de fiets voorbij", loog hij daai'om maar, „en het leek me zo'n gezellige boel, dat ik niet nalaten kon te kijken wat er te doen was, en daarom ben ik maar even naar binnen gestapt". „Maar dokter blijft toch zeker een glaasje mee drinken en een boterhammetje eten?" nodigde Hoos uit „Goed, een uurtje kan er wel af". Daar tikte Sivous aan zijin glas, stond op en gaf een wenk aan zijn dochter die een kartonnen doos voor hem op tafel plaatste, waar hij ge wichtig zijn hand1 op legde. „Aaame- me!" riep de Rooie spottend. Ver nietigend 'keek Sivous hem aan, van alle kanten klonk het „Stilte!" „Ge acht bruidspaar", begon Sivous, „als voorzitter van de klaverjasvereni- ging „In het Baarsje" is het mij een grote eer en genoegen u namens de leden een cadeau te mogen aan bieden". Hier deed hij het deksel van de doos en plaatste een beker voor Rinus op tafel. „Wij hebben ge meend niet beter te kunnen doen, dan u één van onze mooiste prijzen als waardering voor...." „Zeg het maar Sivous!" hielp de Rooie hem van de wal in de sloot. „Ja, als waar dering voor.ging Sivous hulpe loos verder. „Uwe schitterende pres taties!" riep thans Willem, die de toespraak ook uit zijn hoofd kende want ze hadden haar gezamenlijk opgesteld. „Juist, voor uwe schitte rende prestaties aan te bieden". Verrast nam Rinus de beker in zijn handen. „Het is de echte zilve ren en er staat wat dn geschreven ook", viel Sivous uit zijn rol. Ver heugd toonde Rinus hem aan Ma- rietje en aandachtig lazen ze samen de inscriptie. „En ik hoop", ging Si vous verder, „dat we je ook in je huwelijk als lid van onze vereniging mogen behouden en dat we je nog vaak in ons midden mogen zien. Tenminste als Marietje het goed vindt....", besloot hij lachend zijn toespraak. Een luid applaus volgde op zijn woorden, waarna Rinus met een enkel woord Sivous en de leden voor het aardige geschenk bedankte. Hierna begonnen de beide doch ters, die geregeld1 voor volle glazen hadden gezorgd, op een wenk van Hoos de tafel te dekken. Nadat dit was gebeurd en Hoos allen smakelijk eten had gewenst, tikte de dokter tegen zijn glas en vroeg een ogenblik aandacht. „Ssst", klonk het van alle kanten, „de dokter gaat spreken". „Geachte aanwezigen, het mag mischien wat vreemd lijken, dat een dokter een toespraak houdt, want meestal luisteren wij slechts naar wat de patiënten te vertellen heb ben, maar in dit geval wil ik toch een uitzondering maken. Ik zal het echter'kort maken, want ik begrijp dat velen door de aanblik van al dit lekkers trek hebben gekregen. Ik wens hqt bruidspaar veel geluk en voorspoed to hun huwelijk en spreek tevens d'e hoop uit, dat zij van al te veelvuldige bezoeken van mij ver schoond mogen 'blijven. In de tweede plaats zou ik hier ook de beste wensen willen over brengen van iemand, die hier tot zijn grote spijt niet aanwezig kan zijn, namelijk Gijs van Lingen, ons allen beter bekend als Gijs de Peur! Ik wil hier verder ndet ingaan op de dank. die velen van ons hem zijn verschuldigd. De ingewijden weten wat ik bedoel. Zonder zijn toedoen zouden wij hier waarschijnlijk niel om deze welvoorziene dis geschaard zitten, althans niet methoe zal ik het zeggen, met dezelfde hoofd personen, Hij heeft mij verzocht u op deze gedenkwaardige dag dit couvert te overhandigen". Hier haalde hij een couvert uit zijn binnenzak en overhandigde het. aan Rinus. Deze keek verwonderd naar 'het blanco couvert, maakte het voorzichtig met een mesje open en haalde 'er een. document uit dat hij aan Marietje toonde. Getroffen zei hij zachtjes: „O. Marietje, de schuld -bekentenis". Daarna toonde hij de dokter hel document en herhaalde nog eens: „De schuldbekentenis! Hoe moet ik Gijs daarvoor bedan ken, maar dat mag ik toch niet.." „Ja, Riimus", nam de dokter weer 'het woord, „doe hem- dat plezier, maar spreek niet van dank, want ik weet zeker, dat het niet Gijs' wens is hierbij lang stil te staan, vooral niet op een feestdag als deze. Ik ver zoek daarom de aanwezigen een glas te drinken op het spoedige herstel van Gijs van Lingen ons aller.... Gijs de Peur!" EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5