De nieuwe Pfaff lichtgewicht zigzag: PFAFF voor sfeervolle verlichting!! ADVERTEREN IS VERKOPEN Slagerij ORNEE Zierikzee ...weinig hendeltjes, knoppen en wieltjes, dus makkelijk werken... ingebouwde motor (iechnisch zo perfect dat u er nooit iets van merkt), rustig, praktisch geruisloos... voor zijn prestaties de laagst geprijsde lichtgewicht zigzag-naasmacnine... Over de nieuwe Pfaff lichtgewicht raken we niet uitgepraat... kom de rest van 't verhaal horen in een Pfaff-zaak. Of lees 't thuis in de folder 3k DE GULDEN een vernikkelde edelman Weer inbraken in Zierikzeese bedrijven God vertrouwde ons CHRISTINE GEERTRUIDA JOHANNA .ji (Christi) H. GELEIJNSE W. G. GELEIJNSE- SLEEUWENHOEK Zierikzee, 6 oktober 1968 Poststraat 32 I WELTEVREDEN Dankbetuiging Hiermede betuigen wïf*allen zeer hartelijk dank dié op enigerlei wijze huriL&elang- stelling hebben betoond bij de herdenking van ons 50- jarig huwelijk op 28 septem ber jl. J. P. PRIEM J. PRIEM-KLAASSE Brouwershaven Zuiddijkstraat 20 K. VAN LEEUWEN arts Afwezig van vrijdagmiddag 11 oktober tot maandagmor gen 14 oktober a.s. Dokter Speelman neemt waar T. VAN RQON dierenarts te Zierjkzee woensdaga vond'a.s. GEEN spreekuur RECTIFICATIE Ir. de mê'i verlovingsal zina vaa; RONDE .stond: Bruiniss'é. Dit moe^t^zijn: Degzijstraat 8. Appelmarkt 6 - ?r zierikzeeC-' Telefoon 2805 - 3318 Schemerlampjes Wandlampjes Staande schemerlampen Zo juist de nieuwe BEURS-cóIlcctïe ontvangen! IIIIIIBHIIBIIItOIIHI Voor vers vlees naar: EE Weekreclame: 1 Hamlappen500 gr. 3,88 Biefstuk tartaar 2 stuks 1,38 a Scliourlerliatn Alléén woensdag: Runrlergehakt Gekookte worst 100 gr. 0.68 B B 500 gr. 2,28 250 gr. 0,88 BBBBBBBBBBBBBBBBDEaBBBBBBBBBBI ZIERIKZEE lodell De Pfaff 94 lichtgewicht met vlakje grondplaat compleet met koffer f. 493.-, in vrïie-arm uitvoering als Pfaff 95 f. 593.-. f m/mm, I Ons zigzag-programma loopt van 248.- tot 842.- Wilt u deze bon uitknippen en gefrankeerd als drukwerk inzenden aan Pfaff, Den Bosch, voor gratis kleurenfolder. Straat:-- Plaats: - üaf/ '62 '*"3V Ook het inzenden van een briefkaart, alleen met uw naam en adres, is voldoende. Pfaff Naaïmachinehuis W. Rikken N.V., Goes: A.C. Bastiaanse, Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, Tel. (01640) 58 78. Papegaaistraat 4, Tel. (01100) 74 76. Zoals de naam van de munt al zegt was de gulden oorspronkelijk van gcud. Hij behoort tot de oudste adel van Europa op monetair gebied. Een geslacht dat talloze degeneraties lang een beroemde rol heeft gespeeld in de geschiedenis van, het geld. En thans is het zover, dat hij voortaan, als iedere aan lager wal geraakte edelman, van de gewone burger nog slechts zal verschillen door zijn naam. Een naam die bestendiger is dan zijn kwaliteit. Florijn was de stamvader Hij stamt af van de florijn, een gouden munt die in 1253, onder de naam Florenus, voor het eerst gesla gen werd in de stad Florance in Italië. Dit vinden wij nog dagelijks terug in de afkorting of fl. op re keningen en kwitanties. Door de toeneming van handel eh welvaart in de middeleeuwen, waarbij noord-Italië lange tijd aan de spits ging, ontstond de behoefte aan meer en grotere geldeenheden dan de reeds in gebruik zijnde zil veren penningen. Daar tevens de be schikbare hoeveelheden goud toena men, werden in de 13de eeuw in noord-Italië ongeveer gelijktijdig drie gouden munten in omloop ge bracht, n.l. die reeds genoemde flo- rénus van Florance, de genovino (genuees) van Genua en de zecchino (uitspraak tsekkino) van Venetië. De laatste werd overal al spoedig dxica- tus genoemd en werd de voorvader van onze dukaat. Naar de oude indeling van het door Karei de Grote ingevoerde, en overal in Europa gevolgde, geldstel sel werden deze munten geslagen naar een waarde van 240 penningen. Be gulden van zilver De dukaat en de florijn werden al spoedig in heel Europa gebruikt en in vele landen overgenomen. Hun rol xvas evenwel zeer verschillend en zo ook hun verdere carrière. De dukaat werd vooral voor in ternationale -handel gebruiktHij werd daarom ook altijd van goede kwaliteit geslagen, want anders nam men hem in het buitenland niet aan. Nog thans kent onze muntwet de dukaat als Nederlandse handels munt. Een munt zonder nominale waarde, doch van gegarandeerd (hoog) gehalte en gewicht. De florijn speelde in de diverse staten en staatjes meer een plaatse lijke rol. Om te beginnen waren daardoor alle florijnen al niet pre cies gelijk, omclat ook alle penningen ongelijk in gewicht en gehalte wa ren. Was men vervolgens eenmaal aan de florijn gewend, zodat hij zon der meer werd aangenomen, dan kwam ook daar de geldontwaarding in het spel: gewicht en gehalte xvor- den slechter, ten bate van de schat kist van de vorst. Waardedaling Het zilvergeld verslechterde ech ter nog sneller en zodoende steeg toch de prijs van de gouden mun ten. Men rekende hier later in stui vers en vele oude goudguldens, die oorspronkelijk 20 stuiver waard wa ren geweest, hadden later een koers die hoger lag, bijv. op 30 stuiver. Tegenwoordig zien xoij dat bij het gouden tientjedat ondanks de da ling van de koopkracht van het goud uitgedrukt in guldens, is gestegen, omdat die gulden nog sneller ach teruit ging. Naast de oude goud gulden voerde men later weer nieu we in, ter waarde van 20 van de nieuwere, slechtere stuivers, dus lichtere, slechtere goudguldens. Toen had men dus verschillende goxid- guldens met verschillende koersen, gerekend in stxrivers. Omstreeks 1500 kwamen in Euro pa op grote schaal de zilvermijnen van Tirol, het Ertsgebergte en de Harz in exploitatie. Toen waren de guldens intussen zover gedaald dat het mogelijk werd gelijkwaardige munten, geheel van zilver te slaan. Dit gebeurde voor het eerst in 1484 in Tirol. Ook deze zilveren guldens verschilden natuurlijk weer, met de overige munten, van plaats tot plaats in waarde. En ook zij gingen ver volgens weer in ongelijke mate in gewicht en gehalte achteruit. De karolusgulden Bij de zilveren guldens trad een zelfde verschil op als tussen duka ten en florijnen. Sommige speelden internationaal een rol, en deze ble ven goed van kxoaliteit. Zij werden naar hun voorbeeld, de Joachims- thaler gxilden, uiteindelijk thaler genoemd. Deze leeft nog voort in onze daalder en rijksdaalder, in de Oostenrijkse handelsmunt, de Maria Theresia thaler en in Amerika, als dollar. 'De plaatselijk gebruikte zilveren guldens bleef men guldens en flo rijnen noemen, terwijl voor de oude goxidguldens andere gouden munten in de plaats kwamen, met andere namen. Karei V (1506-1555) die bijna alle noordelijke en zuidelijke Nederlan den in zijn Bourgondisch Rijk vere nigd had, streefde ook op monetair gebied naar eenheid tussen de di verse staten. Zo voerde hij hier een nieuwe zilveren gulden in, de Karo- lus-gulden. In de praktijk gebruikte men echter liever de daalders, rijks daalders, florijnen enz. die reeds in gebruik warén, afkomstig uit hui ten- en binnenland. Chaos Philips II (1555-1598), die in 1581 door de in opstand gekomen noorde lijke Nederlanden werd afgezworen, voerde in een tweede poging om eenheidte bereiken, nog eens een Philipsdaalder in. De bij de Unie van Utrecht „Gheüniëerde Nederlan den", in opstand tegen hem, voerden nog eens enkele nieuwe onderling verschillende daalders in. Toen was de chaos compleet. Men had legio verschillende munten, xoaarin de rol van de guldens geheel op de achtergrond was geraakt. Na de vrede van Munster (1648), die een. eind maakte aan de 80-ja- rige oorlog, had men dus legio mun ten, maar geen enkele was nu net gelijk aan de rekeneenheid van 20 stuiver. De stuivers waren boven dien zo slecht en ondériing zo ver schillend geworden, dat zé als re keneenheid in feite niet méér deug den. Nederlandse gulden Om tot eenheid te geraken voer de men een nieuwe gulden in, eerst in 1680 in Holland, later, in 1696 in de gehele Unie. Dit was de Neder landse gulden, die voortaan ook als rekeneenheid werd gebruikt. De stuiver werd tPt pasmunt gemaakt, intrinsiek van geringe waarde, doch in een vaste waarde van één twin tigste gulden. De oude munten werden echter niet afgeschaft, al werd hun rol im mer onbelangrijker. Voor hen wer den koersen vastgesteld, uitgedrukt in guldens en stuwers. Na de Franse tijd werd de gulden onderverdeeld in 100 cent. De oxide dxiiten, van acht op een stuiver, verdwenen. Het vijfcentstuk bleef men stuiver noemen. Omstreeks 1840 slaagde men er eindelijk in al het oxide geld in te trekken. Ook nadien leidde de gulden een kwijnend bestaan: in 1839 werd het gewicht verlaagd en in 1922 het ge halte; in verband met de gestegen zilverprijs! Na de oorlog, in de nieu we muntwet van 1948 weer het ge wicht en nu weer het gehalte, dit maal tot nul. Op dit nulpunt, lezer, eindigt de geschiedenis van de oude aristo craat. Zijn aanzien is gedaald tot het peil. van zijn kleinste medeburger, de cent, de enige die nog meer kost dan hij waard is. MELBOURNE. Op het golfterrein in Melbourne is een vliegtuig neer gestort, toen daar om de trofee van het wereldkampioenschap dames- landenteams voor amateurs werd gestreden. De vijf inzittenden wer den gewond. Voor 25 jaar.... (oorlogsjaar 1943) ZIER.1KZEE. Een nieuwe bepaling is ingevoerd: trouwpartijen zullen slechts mogen uitgevoerd met rijtui gen, bespannen met één paard, ter wijl het aantal volgrijtuigen tot tivee moet worden beperkt. ZIERIKZEE (Adv.). Butaroma (ge le sauspoeder) vervangt boter in de spijzen en doet ware wonderen. Al- bumona (juspoeder) stelt u in staal veertig verschillende soorten jus of saus te bereiden. Transparanla (aardappeltapioca) voor het maken van „vooroorlogse" schoteltjes. REN ES SE. Om de in hel buiten land werkzame dorpsgenoten met St. Nikolaas een verrassing te be zorgen heeft een comité zich belast met de inzameling van geldelijke bijdragen, snoepbonnen en giften in natura. NiEUWERKERK (Adv.). In ruil gevraagd 2 kinderjurkjes voor een vet konijn. Te ruil aangeboden: een zeer goede vulpenhouder voor een goed polshorloge. Te koop: een an tiek kabinet voor f 750. ZÏERIKZEE. In de Concertzaal draait deze week de bekende Vlaams sprekende film „De Witte". Dit weekend zullen er slechts drie ver- 1 toningen zijn. RENESSE. De voetbalvereniging „Renesse" bestaat 15 jaar. Door de tijdsomstandigheden kan dit feit echter niet gevierd worden. BRU1NISSE. De vorige week wer den hier aangevoerd ongeveer 3000 kg. zeebliek. Prijs voor de vissers 20 ct. per kg. ZIERIKZEE. Zondagmiddag vond in Hotel Van Oppen de eerste brid gedrive van dit seizoen plaats, waar voor de belangstelling niet groot was. Slechts 1 dame en 23 heren na men er aan deel. ZIERIKZEE, 7-10. Naar wij eerst hed envernemen hebben vorige week - in de nacht van 3 op 4 oktober - opnieuw inbrekers getracht hun slag te slaan bij enige bedrijven op het Zierikzeese industrieterrein. Ditmaal koos het nachtelijk bezoek als ope ratieterrein het landbouwmechanisa- tiebedrijf Cebeco, de herenconfectie fabriek Superdam en de Elektroni sche industrie en handelsonderne- MEXICO STAD. Wegens te ver wachten 'blijde familie-omstandig heden, die zich dezer dagen hebben geopenbaard, heeft idte chef de mis sion van de Nederlandse Olympische ploeg, de heer A. J. H. Dokkum, op advies van de medische delegatie en in overleg met de chef d'equipe en betrokkene besloten, mevrouw Li;a Louer-Hinten terug te trekken van deelneming aan het Olympisch toernooi. MARKTBERICHTEN Aaidappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 7-10. Klei-aardap- pelen vcor het binnenland: Bintje, 35-55 mm f 10,00-11.00, 40 mm opw. f 10,00-11,50, 55 mm opw. 1' 11,00- 12,00; eigenheimers 40 mm opw. f 13.00-15,00. Zandaardappelen voor het binnen land: Bintje 40 mm opw. geen note ring. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opw. geen notering, 35-55 mm f 10.00-11,00, 45 mm opw. f 12,50, 40-60 mm f 11,50-12,00, 55 mm cpw. f 12,00. Zandaardappelen voor de export: Bintje 35 mm opw. f 8,00-8,50. Andere blanke rassen van de klei grond: 45 mm cpw. f 10,50. Voeraardappelen f 2,00-4,00. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto. volgens kwaliteits eisen binnenland c.q. export. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 7-10. Op de paarden markt Utrecht zijn in totaal 470 paai-den aangevoerd. De noteringen zijn: luxe paarden f 1200-1650; werk paarden f 1200-1625; driejarige paar den f 925-1275; tweejarige paarden 1" 750-950; veulens f 300-675: hitten f 725-975; oude paarden f 825-1480. Slachtpaarden f 2,70-3,60 per kg ge slacht gewicht. Jonge slachtpaarden f 3,60-4,00 per kg geslacht gewicht. De handel verliep vlug. ming Hagen. Bij dit laatste bedryf verdween een geldbedrag van onge veer f 140,terwijl by Superdam één herencostuum wordt vermist. Zoals bekend werd vorige jaar n- gebroken bij Superdam en de Cen trale Werkplaats Schouwen-Duive- land, eveneens op het industrieter rein. Naar wij vernemen zijn de da ders van deze die.fstal intussen in- gerekehd. Het betreft hier vader en zoon B. uit Zwijndrecht, die samen werkten met een schoonzoon resp. zwager uit Steenbergen. Uit het on derzoek is gebleken dat een uitge breid complot aan het werk is ge weest in tal van plaatsen van het land. Deze zómfer werd voor de tweede maal ingebroken bij Superdam en bij de firma Hagen, waarna deze be drijven vorige week voor de derde maal ongewenst bezoek kregen; dit maal werd ook Cebeco erbij betrok ken. De tot nu toe onbekend geble ven daders verschaften zich toegang door vernieling van enkele ramen. Bij Hagen werd bovendien een ka toordeur vernield met een riek. In de verschillende gebouwen werden bu reaux doorzocht. Het onderzoek is in volle gang. De rijkspolitie kreeg hierbij assistentie van de technische recherche uit Den Haag. Bij het onderzoek werd ook een speurhond ingeschakeld. Wakkere hond UTRECHT, 7-10. Een felle uitslaande brand heeft gister nacht om kwart voor twee een- houten buitenxooning in Utrecht, bewoond door de 58- jarige tuinman G. Koot en zijn- gezin, in de as gelegd. De schade bedraagt ongeveer f 15.000,-. Het tuinmansgezin heeft zijn leven te danken aan de hoxxd die - toen de woonkamer en de slaapkamer van de 27-jarige zoon in lich terlaaie stonden - de 60-jarige vrouw des huizes wakker krabde. Met achterlating van alle bezittingen vluchtte het gezin, waartoe ook een 32-ja rige dochter behoort, de straat op. De brand werd met vier stralen geblust. Het vuur is naar de politie vermoedt in de slaapkamer van de zoon ont staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3