Frankrijk wenst terugtrekking troepen uit Tsjecho-Slowakije Overstromingen Weer gewelddaden in west-Bengalen in noord-Ierland j Studenten beraden zich op de toekopist Frits van der Poel (KRO-tv) geschorst Tv-reportage over ramp in Perzië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20076 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; -per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zoeken naar oorzaak wateroverlast te Zierikzee Rede van Debré Uil nummer bestaat uil 10 pagina's NEW YORK, 7-10. Frankrijks mi nister van buitenlandse handel, Mi chel Debré, heeft maandag in de al gemene vergadering van de V.N. aangedrongen op terugtrekking van de troepen van de Warschau-Pact- landen uit Tsjechc-Slcwakije. Hij achtte die terugtrekking een nood zakelijke voorwaarde voor een ont spanning in de verhouding tussen oost en west. De Franse minister behandelde achtereenvolgens de toestand in Tsjecho-Slowakije, de oorlog in Viet nam, het drama in Biafra en het conflict in het Midden-Oosten. Voor hij hier nader op inging, gaf hij eerst een algemene visie op de gang van zaken in de wereld. Zo betreurde hij de onmacht van de Volkerenorgani satie tegenover „de schendingen van het fundamentele principe van de vrede in Vietnam, Nigeria en Tsje cho-Slowakije". Hij herinnerde in dit verband aan de fundamentele grondslagen, waar op de internationale politiek naar zijn mening gebaseerd moet zijn, na melijk het recht van elk volk om over zijn eigen lot te beslissen, de eerbied voor het internationale recht, de hulp aan de minder ontwikkelde landen en een echte ontwapening. Door de toepassing van deze princi pes zou er een einde komen aan de „geest van hegemonie dde nog steeds in de wereld heerst". üe kwestie-Vietnam Wat de kwestie-Vietnam betreft zei De bré dat „het verstand ons Haat hopen op stopzetting van die Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam". Het stopzetten' van deze bombardementen zou tenminste voorkomen dat het conflict zich ver- Veel slachtoffers van kolendampvergiftiging BRUSSEL, 7-10. In het afgeto- pen weekeinde zijn in België 19 men sen, veelal bejaarden, om het leven gekomen als gevolg van kolendamp vergiftiging. Negentig mensen moes ten met min of meer ernstige ver giftigingsverschijnselen naar zieken huizen worden vervoerd. De vele ge vallen van kolendampvergiftiging worden geweten aan de zware re genval van de afgelopen weken, waardoor de schoorsteen van vooral oudere huizen kletsnat zijn en slecht trekken. Pakket springstof onder spoorbaan ontdekt MUNCHEN, 7-10. Bijna een week lang hebben nietsvermoedende reizi gers op het spoorwegtraject Mün- chen-Salzburg in groot gevaar ver keerd. Zondag werd békend, dat men enkele dagen geleden onder de spoorstaven bij B ern.au, in Beieren, een pakket met springstof had ont dekt. Het pakket was maandag- al door een baanwachter opgemerkt, doch deze had er geen verdere aan dacht aan geschonken omdat hij in de veronderstelling verkeerde dal het een weggeworpen lege doos was. Toen het pakket er vrijdag nog lag maakte de baanwachter er melding van. Een onderzoek wees uit dat het dynamiet en een tijdontsteking be vatte. der uitbreidde. Een blijvende rege ling van deze kwestie kon bereikt worden door de uitvoering van het akkoord van 1954 dat een einde maakte aan het conflict in Indo-Ghi- na. De Franse minister betreurde de bestudering van en besprekingen over de strijd in Biafra zonder dat er pogingen zijn gedaan hieraan een einde te maken. Voedsel en medicij nen wiaren nodig voor de lijdende bevolking, maar noodzakelijker was het de verzending van wapens die de strijd verlengen, stop te zetten. Het verzet van de Biafranen was niet verslapt, het werd dan ook steeds duidelijker dat alleen een op lossing, gebaseerd op de onbetwist bare eigen persoonlijkheid van het Biafraanse volk en in overeenstem ming met het principe van zelfbe schikking, hier uitkomst kan bren gen. CALCUTTA, 7-10. De met grond verschuivingen gepaard gaande over stromingen in West-Bengalen heb ben aan meer dan 600 mensen het le ven gekost, zo blijkt uit in Calcutta ontvangen berichten. In Jaipaigoeri kwamen talrijke gevangenen om het leven doordat de gevangenis door de druk van het water instortte. Ook in het zieken huis zouden vele slachtoffers zijn ge vallen. Kiezinger in liet nauw FRANKFORT, 7-10. Bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland is maandag door ongeveer 50 jongeren met „Sieg heil" en de nazigroet ver welkomd, toen hij in Frankfort 'een rede kwam houden op een bijeen komst van zijn christen-democrati sche partij. De studerenden onderbraken her haaldelijk de rede van de regerings leider. Zo vroeg men hem. waarom hij lid was geworden van Hitiers N.S.D.A.P. Kiesinger antwoordde dat hij zich tegen de nazi's had verzet. „Dat willen jullie echter niet horen, omdat het niet in jullie kraam te pas komt", zo riep de bondskanselier uit. Proces tegen Moelele KINSJASA, 7-10. In Kinsjasa is maandag het proces begonnen tegen Pierre Moelele, één van de leiders van de cpstand in Kongo in de jaren 1963 en 1964. Hij staat terecht voor een 'speciale krijgsraad d'ie door president Mo- •boetoe is ingesteld. Moelele keerde een week geleden naar Kinsjasa terug, in de mening dat hij van een amnestie kon pro fiteren. Moboetoe liet hem echter ar resteren als oorlogsmisdadiger. Vol gens de Kongolese radio zal de krijgsraad bijeenblijven totdat er een vonnis is geveld. Vrijmoedig Deens wetsontwerp inzake huwelijken KOPENHAGEN. 7-10. Hel Deense parlement krijgt deze maand een wetsontwerp voorgelegd dat polyga me huwelijken, huwelijken tussen broers en zusters en tussen mensen van hetzelfde geslacht mogelijk zou maken. Het is afkomstig van de ui terst-linkse socialistische volkspartij, die slechts 11 vertegenwoordiger-s in het 179 zetels tellende parlement heeft en geen deel uitmaakt van de regeringscoalitie. Volgens politieke deskundigen maakt het geen enkele kans. MEXICO STAD. Socrates Amado Campos Lemus, een van de leiders van het Mexicaanse Studenten Staking-s Comité wordt uit zijn cel geleid om vragen van journalisten te beantwoorden. Hij wordt- hier begeleid door ge neraal Alejandro Lugo Dominguez, hoofd van het Militaire Rehabilitatie Centrum'' waar Lemus wordt vastgehouden (l.) én een rechercheur (r.). LONDONDERRY, 7-10. In de Noordierse stad Londonderry hebben zich ook maandag weer gewelddaden voorgedaan tegen de politie, die door demonstrerende rooms-katholieken beticht wordt van een al te hardhan dig optreden bij vorige ongeregeld heden. Er werden benzinebommen gegooid naar patrouille-auto's, terwijl ook brand werd gesticht in een oefenlo kaal van de politie. Bij een politicus werd een ruit ingegooid. Er vielen geen gewonden. De achtergrond van de incidenten wordt gevormd door de tegenstellin gen tussen de protestantse meerder heid en de rooms-katholieken die 'klagen over 'discriminatie op het ge bied van huisvesting en werkgele genheid. Er is in Noord-Ierland veel werkloosheid. De overeenkomst tussen Fiat en Citroën PARIJS. 7-10. Een overeenkomst tussen Fiat en Citroën zal, ongeacht de aard van d'e verbintenis, niet be tekenen dat de leiding uit Franse handen wordt gegeven en bij de Ita liaanse auto-fabriek terechtkomt, maar zal enkel en alleen gericht zijn op vergroting van de Europese auto industrie, zo staat in. een communi qué dat Citroën in Parijs heeft uit gegeven. Citroën voegt eraan toe dat de autonomie van de deelnemende maatschappijen volledig gehand haafd zal worden krachtens de over eenkomst, die op 19 september jongstleden werd ondertekend. Eerst nog onbemande vlucht naar de maan SCHIPHOL, 7-10. Volgens de 33 jarige Russische kosmonaut kolonel S. Titov, maandag op doorreis naar de Olympische spelen in Mexico uit Moskou even op Schiphol, zal geen enkele kosmonaut of astronaut het aandurven naar de maan te vlie gen als niet eerst een automatisch (onbemand) ruimtevaartuig veilig van een reis naar de maan op de aarde is teruggekeerd. „Er valt nog geen datum te noe men voor de vlucht naar de maan", zo antwoordde hij op een desbetref fende vraag. „Eerst moeten de we tenschappelijke en technische gege vens worden verwerkt van de Sonde 5, die zojuist van een vlucht rond de maan is teruggekeerd, maar die ook nog geen landing op de maan heeft uitgevoerd". Aanrander gegrepen ALPHEN AAN DA RIJN, 7-10. Drie toevallig' passerende mannen hebben zaterdagmiddag te Alphen aan' de Rijn na ,een korte achtervol ging een 35-jarige man gegrepen die even te veren getracht had op klaar lichte dag een 28-jarige inwoonster, die met een kinderwagen wandelde, aan te randen. De man heeft een bekentenis af gelegd en heeft voorts oo'k bekend op 30 september 1967 te Alphen aan' de Rijn een 20-jarig meisje uit Leiden te hebben aangevallen. Weer geval van grafschending SCHAESBERG, 7-10. Ou de be- graaf plaats van de dekenale kerk „St. Petrus en Paulus" te Schaesberg zijn in de nacht van zondag op maandag grafschendingen gepleegd. Vooqrbijgangers ontdekten dat van ongeveer dertig kindergraven houten kruisen en stenen monumenten wa ren omgegooid en vernield. Er wer den echter geen satanstekens of leu zen gevonden. De rijkspolitie en de recherche stellen een onderzoek in. Zoals bekend is vorige week d'e „of ficiële" grafschender gearresteerd. Men neemt aan, dat hier naboot se rs aan het werk zijn geweest. f Leer bezadigd en onpartijdig VERACRUZ (Mexico). Het Olympisch Vuur heeft Mexico bereikt: hier zwemt een jonge Mexicaan met de fakkel naar het Mexicaanse vasteland, voor de laatste etappe naar Mexico Stad. Na <le onlusten in Mexico MEXICO, 8-10. Het gevaar van een sociale omwenteling is sinds het bloedbad op het Plein van de drie Culturen en de verklaringen van de daarbij gearresteerde student Cocra- tes Amada Campos Lemus, aanzien lijk toegenomen. De studentenbewe ging, die van een ordinaire rel tus sen twee scholen evolueerde tot een politieke beweging, is door de ge beurtenissen van de laatste dagen in het derde stadium gekomen dat van de sociale agitatie. Overal' in de stad hielden de fa culteiten en afdelingen van de uni versiteit en de politechnische school maandagavond bijeenkomsten. In vele gevallen niet op de plaatsen die van tevoren als zodanig waren aan gekondigd. De enige faculteit, die het risico nam bijeen te komen op het terrein van de universiteit, waarop één na alle wegen zijn afgezet met slagbomen en versperringen van ste nen, was die van de economische wetenschappen. Deze heeft in de ge hele beweging steeds een voorname rol gespeeld. De kranten hadden aangekondigd dat tijdens de vergadering een stem ming zou plaatsvinden over het al dan niet doorgaan van de staking. Niels bleek minder waar. Er werd gesproken over de taktiek „die tegen de achtergrond van de huidige gebeurtenissen gevolgd zou moeten worden". Dat de staking zal worden voortgezet, werd voetstoots aangenomen. Aangezien de twee afgevaardigden van de medische faculteit in de na- Aanrander te Amsterdam drong weer huis binnen AMSTERDAM, 7-10. De hoofdsle- delijke politie hecl't dit weekeinde opnieuw een vergeefse speurtocht ge houden naar de ongeveer 20-jarige jongeman die ervan wordt verdacht de afgelopen veertien dagen vrouwen in hun woningen te hebben aange rand of een poging daartoe te hebben gedaan. Zondagavond kwam bij de politie een melding binnen, dat in een wo ning in de Van der Boeckhorststraat een man was binnengedrongen nadat een elfjarig meisje op zijn bellen had opengedaan. De indringer nam het meisje, dat alleen thuis was. mee naar de keuken. Door een dichtslaan de deur schrok hij volgens de zeden politie zo hevig, dat hij door de ruit van een tuindeur sprong en via de tuin wegvluchtte. Gezien zijn werkwijze is de zeden politie er bijna zeker van, dat de in dringer dezelfde jongeman is die sind 23 september al vier vrouwen in hun woning had belaagd. oordelen! WAT 1EQT DE bilt tionale stakingsraad, Eduardo Valle en Pablo Gomez, bij de slag in Tlate- lolco waren gearresteerd en de derde afgevaardigde sindsdien spoorloos is, had de praeses van de medische stu denten, Guillermo Fernandez de lei ding op zich genomen. Het was zijn taak de voorstellen van de medische faculteit aan de nationale stakings raad over te brengen. De nationale stakingsraad, met welk orgaan Fernandez kennelijk voeling had gehad, acht nog steeds de regering volledig verantwoorde lijk voor de gebeurtenissen op het Plein van de drie Culturen Ook neemt dit orgaan volledig afstand van Socrates Amado Campos Lemus, die na zijn arrestatie verklaarde van uit Cuba geïnspireerd te zijn ge weest. Prins Bernhard naar O.S. in Mexico SCHIPHOL, 7-10. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal prins Bern hard heden (dinsdag)mid dag per KLM van Schiphol naar de Olympische Spelen vertrekken. Het ligt in de bedoeling dat. de prins de spelen tot het eind zal bijwonen. Hij wordt op zijn reis vergezeld door luitenant-kolonel K. van Gessel een nieuwe adjudant van de prins, en door zijn particulier secretaris, de heer E. Vernéde. HILVERSUH, 7-10. - De K.R.O. deelt mee dat de heer Frits van der Poel maandagavond niet onmiddel lijke ingang is geschorst, zulks in afwachting van een nader in te stel len onderzoek. De voorzitter van de K.R.O. is van mening dat de heer Van der Poel ten onrechte heeft verzuimd zijn su perieuren tijdig in te lichten over zijn voornemen om in de l.v.-uitzen ding van maandagavond een vraag gesprek op te nemen met Phil Bloom. Toen de heer Van Doorn kort vóór de uilzending van dit voornemen langs andere weg op de hoogte kwam heeft hij de heer Van der Poel mee gedeeld dat het betreffende interview niet in de uitzending mocht worden opgenomen. Bovendien acht de heer Van Doorn de in genoemde t.v.-uitzending ge maakte' opmerkingen van de heer Van der Poel met betrekking tot het bezoek van 'prof. Plate aan Canada, in hoge mate insinuerend en als zo danig volstrekt onaanvaardbaar. Wisselvallig Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar een bui. maar aan vankelijk in het noordoosten nog re gen; zwakke tot matige wind, draai end naar zuidwest; dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Verwachting voor donderdag: Zon: minder dan 40 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. 9 okt. Zon op 6.54, onder 17.59. Maan op 18.41, onder 10.25, 10 okt. Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 19.03, onder 11.40. Laatste kwartier: 14 okt. te 16.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 okt. 4.51 v.m. 17.00 n.m. 10 okt. 5.20 v.m. 17.29 n/m. BROUWERSHAVEN 9 okt. 4.29 v.m. 16.45 n.m. 10 okt. 5.01 v.m. 17.13 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens opklaringen daalde de temperatuur de afgelopen nacht in het binnenland plaatselijk tot 5 graden. In de nanacht nam de be wolking van uit het zuidwesten snel toe tengevolge van de nadering van een aktieve depressie bij de ingang van het Kanaal. Een omvangrijk re- gengebied dat bij de storing behoort bereikte in de ochtend ons land om daarna in langzaam tempo noord- oostwaarts te trekken. Verwacht wordt dat de storing in het Kanaal dicht langs of over Nederland trekt, terwijl, een nieuwe oceaandepressie woensdag ten zuidwesten van Ier land zal aankomen. Hel onbestendig weertype met nu en dan regen duurt daarom voort. ROTTERDAM. 7-10. Over beide netten zal donderdag 10 oktober om 20.20 uur een televisiereportage uit gezonden worden over het. Perzische rampgebied. Onder meer is een film verslag opgenomen, gemaakt door reporter Niek Heizenberg en came raman Joop Wittemsen in opdracht van de NTS. In het programma zal voorts een beroep worden gedaan op de Neder landse bevolking tot ondersleuning van de slachtoffers van de aardbe vingsramp. Voor dit doel werd on langs het actiecomité Dorp voor Perzië" opgericht, waarvan prinses Margriet het beschermvrouwschap heeft aanvaard. Mail schoot minnaar van zijn vrouw neer MAASTRICHT, 7-10. Dc recht- bank in Maastricht heeft maandag de 44-jarige Poolse fabrieksarbeider Wladyslaw L. uit Eijsden veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. L. had in de nacht van 21 op 22 mei j.l. met een salvo uit zijn flo bertgeweer de minnaar van zijn vrouw doodgeschoten. Het slachtoffer, eveneens een Pool, was de kostganger van het gezin ge weest. Hij was zich steeds meer met het huishouden en de vrouw van L. gaan bemoeien en had het zo ver ge bracht dat L. na een echtscheidings procedure op straat was komen te staan. Twee maanden 'lang had L. rond zijn huis gezworven, toen hij tenslotte in blinde woede met zijn flobertgeweer wraak nam op zijn veel sterkere rivaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1