RIJPING IN DUITSLAND STEEDS BIJ DE TIJD De toekomst van het toerisme Dubbele moord in Parijs ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 oktober 1968 Nr. 20075 'Advertentie gaf de nieuwe REMOVA 'n uitgekiend prettig mondstuk j en genoeg rookkanalen om lichtI te trekken en nooit bitter te worden. Brandt krijtwit27 Ct VENSTER DEN HAAG, 3-10. De A.N.W.B. verwacht, dat de Nederlander i die de komende jaren met vakantie gaat, in toenemende mate ge- |i bruik zal maken van het vliegtuig en de autoslaaptrein. Dit vindt 1 zün oorzaak in het feit, dat de belangstelling voor de gebieden aan I de randen van de tegenwoordige vakantiegebieden, met name het i' Nabije Oosten en Noord-Afrika zich ontwikkelen met als gevolg |i steeds toenemende afstanden. Dit heeft het hoofd reisvoorbereiding van de A.N.W.B., drs. D. J. 1Engelen, op een in Den Haag gehouden persconferentie meegedeeld. (i' Wat betreft de vakantiebesteding van de Nederlander dit jaar, wees l>, hij er op, dat er - mede als gevolg van de goede maand juli - dit l' jaar iets meer belangstelling voor Nederland is geweest, maar ver wacht hij dat volgend jaar het buitenland weer meer in de belang- -l stelling zal staan. Verder was er dit jaar een duidelijk toenemende belangstelling voor Scandinavië, Engeland en Ierland en ook Zuid- II Slavië, omdat niet „iedere Nederlander zon en water zoekt". Duide- lijk minder belangstelling was er als gevolg van politieke gebeur tenissen dit jaar voor Frankrijk en Griekenland. BLIK DOOR HET WERELD KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE 53. Doch wanneer Aram de kleine man onderzoekt, blijkt hem al gauw dat Ramar slechts bewusteloos is. Een ogenblik staat de jonge ridder in tweestrijd. Zal hij zijn bewaker aan zijn lot overlaten? Doch wan neer hij alleen bij Korban terugkeert, zal deze hem dan geloven? Of zal hij Aram's leven voor dat van Ramar eisen? En wat zal het lot zijn van Grubalt en Allsandra, wanneer Korban in woede ontsteekt? Plotseling neemt Aram een besluit. Uit de kruik aan zijn zadelknop sprenkelt hij wa ter in het gezicht van de gewonde en na enkele ogenblikken slaat Ramar de ogen op. Verbaasd dwalen zijn blikken in het' rond. Dan ziet hij de bewegingloze gestalte van de beer. Vragend kijkt hij Arana aan. „Is dat uw werk?" vraagt hij. Aram knikt en spottend gaat de gewonde verder: „Waarom hebt ge dat gedaan? Wanneer ge niet tussenbeide gekomen waart, zoudt ge me op een gemakkelijke manier kwijt geweest zijn?!" Het tumult in de vergadering van de neo-nazistische N.P.D. in Bonn heeft wel aangetoond, dat er een rijpingsproces plaatsvindt bij onze oosterburen. Bij de generatie die tussen 1933 en 1942 overtuigd voor Hitier stemde en aan allerlei acti viteiten van de nazi-organisaties meewerkte (de kentering kwam pas tijdens de donkerste oorlogsdagen), vindt men immers nu nog altijd ve len, die menen dat de zaken in „hun tijd" beter geregeld werden. Alleen de oudere en de jongere generatie overzien de oorzaken en de gevolgen beter. Bubbi von Thadden behoort tot die oorlogsgeneratie. Hij kan het zelf niet helpen. Hij is met vele an dere progressieven uit de dertiger jaren vergiftigd door de stelselmati ge propaganda van propagandalei der Göbbels, de gecensureerde pers en de onvergeeflijke fouten van Hit- Iers tegenstanders. In de huidige Westduitse regering huizen méér lieden die meegewerkt hebben aan bepaalde nazi-activitei ten. maar die ijverig rondbazuinen dat ze altijd tegen Hitier zijn ge weest. Ze waren alleen voor een „Groot-Duitsland".Sommigen wa ren zelfs ook voor „raszuiverheid", voor gebiedsuitbreiding, voor werk verschaffing, voor „verbetering" van de hele wereldWat is dan nog het verschil met de meelopers van von Thadden? Genezing bij de borrel WASHINGTON. Volgens de dooi de Amerikaanse democratische par tij bekend gemaakte uitslag van een reeks opiniepeilingen heeft vice -president Humphrey een voor sprong op zijn republikeinse rivaal voor het presidentschap, Nixons in acht staten die 136 kiesmanstem- men leveren - iets meer dan de helft van de 270 stemmen die nodig zijn om te winnen. BEGROTING LANDBOUWSCHAP Keuze Von Thadden staat voor de keuze. Bovengronds doorgaan en volgende vergaderingen ook zien verstoren, of andere wegen zoeken. Hij kiest waarschijnlijk voor het laatste. De Duitse jongeren die in Bonn het succes van hun leven boekten, zullen de partij werkelijk geen rust gunnen om een volgende bijeen komst elders te houden. Deze zware dreiging maakt het de N.P.D. onmo gelijk de eerste tijd ook maar één openbare vergadering te beleggen. Het genezingsproces is daarmede wel ingezet ,maar de grote vraag is, of niet elders nieuwe zweertjes zul- opdoemen, die mogelijk minder ste vig zullen worden aangepakt. Want er leven nog vele „Führers'> in west ten in oost-) Duitsland. De Europese democratieën zullen er goed aan doen, nu en dan injecties toe te die nen aan de patiënt. Al was het maar als tegengif tegen de infecties uit het oosten. DEN HAAG, 2-10. De ontwerpbe groting 1969 van het Landbouw schap gaat uit van de sinds 1965 on gewijzigde heffing van f 5,per hectare bouw- en grasland. Zulks ondanks het feit dat de mogelijk heid van een toevoeging aan de al gemene reserve over dit begrotings jaar niet wordt voorzien. Over 1961 werd nog f 1.377.871 aan de reserve toegevoegd en op de be groting 1968 was er f 789.8000 voor uitgetrokken. Naar uit de toelichting van het da gelijks bestuur blijkt zijn er auto nome kostenstijgingen geweest. Ver der heeft het rapport „Taak en or ganisatie van het Landbouwschap" geleid tot enkele taakuitbreidingen, deels in 1968 al geëffectueerd, deels in 1969 te verwachten. Daarvoor was het, ook met inachtneming van ver lagingen van andere uitgavenposten, niet mogelijk op de nieuwe begroting meer te bereiken dan een evenwicht tussen baten en lasten. De inkomsten aan algemene hef fingen worden onveranderd geraamd op f 8.500.000. De gewone dienst sluit op f 9.223.150 (vorig jaar f 9.376.950). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen (toez.)T. Langeraik, Veenendaal. Bedankt voor Boven-HardJinxveld (2e pred.pl.): A. Stekelenburg, Lex- mond; voor Beilen: J. G. Heutink, Markelo. Ger. Kerken Beroepen te Biija, Hoornsterzwaag en te De WRp: kand. W. Wijbenga, Assen, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Groötegast c.a.: J. van Benthem, Uirum. Ger. Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (New Jersey) (U.S.A.): D. Hakkenberg, Dordrecht. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 10 oktober :ds. J. Pannekoek te Ter- neuzen (7.15 uur). Flitsen uit het buitejiland PADERBORN. Meer dan 18.000 man Britse, Duitse, Deense, Belgi sche en Nederlandse troepen zullen deelnemen aan een van de grootste oefeningen die het Britse Rijnleger dit jaar van 7-18 oktober houdt in een gebied in Noordrijnland-West- faien dat begrensd wordt door Celle in het noorden, Hoxter in het zuiden, Wolfsburg in het oosten en Pader- born in het westen. BUENOS AIRES. Vliegende smok kelaars hebben de waarschuwing gekregen dat him toestellen door ja gers van de Argentijnse luchtmacht neergeschoten kunnen worden. Aan Argentijnse patrouillevliegtuigen is opdracht gegeven vliegtuigen tot landen te dwingen, waarvan wordt vermoedt, dat zij smokkelwaar be vatten. LAGOS. Een internationale waar- nemersploeg heeft dn Lagos geméld' dat het geen bewijzen heeft, kunnen vinden 'dat Nigeriaanse federale troepen opzettelijk trachten de Ibo- stam in de burgeroorlog uit te roei en. WENEN. Drie Tsjechoslowaakse burgers moeten voor een Tsjecho slowaakse rechtbank terecht staan wegens moord op een Bulgaarse ser geant op 9 september, meldde don derdagavond het persbureau CTK. NEW YORK. Vele Afrikaanse, Aziatische en communistische gede legeerden zijn uit de algemene ver gadering der Verenigde Naties ge lopen toen de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Muller het spreekgestoelte beklom. WILLEMSTAD. Minister-president J. A. Pengel van Suriname is op doorreis naar Paramaribo in Wil lemstad aangekomen. In zijn gezel schap bevinden zich o.a. de raad adviseur drs. M. Cambridge, de chef protocol, de heer H. Nassy, en de perschef de heer G. Hering. BERLIJN. Onbekenden hebben twee benzinebommen gegooid door een raam van het gebouw in west- Berlijn waar d'e Griekse militaire missie is gevestigd1. De bommen kwamen terecht 'in een. luchtkoker en hebben geen schade aangericht. LIMA. De nieuwe president van Peru, generaal Juan Velasco Alvaro, heeft gezegd dat hij en de leden van zijn militaire regering alles zullen doen om de huidige economische crsis in Peru het hoofd .te bieden. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft een bedrag van 5 mil joen dollar in valuta beschikbaar gesteld voor onitwikkelings-projec- ten in West-Irian, zo heeft de gou verneur van het gebied, Frans Ka- siepo, meegedeeld. PARIJS, 5-10. In het hartje van Parijs ds kort na het middaguur midden op straat een dubbele moord gepleegd, die veel weg had van een onderwereldexeoutie. Twee mannen zaten op een café terras bij de Are de Triomphe. Er stopte een auto, waaruit vier of vijf mannen sprongen die de twee op het terras handboeien omdeden en ze dwongen in te stappen, waarna de auto wegreed om een paar hon- derd meter verder weer te stoppen. De Slachtoffers werden tegen een schutting gezet en neergeknald, waarna de bandieten er in hun wa gen vandoor gingen. Volgens een ooggetuige zijn zeker tien of twaalf pistoolschoten gelost. Voor 60 jaar.... ZIER1KZEE. Aan het Burger Weeshuis zijn drie schilderijen in olieverf gelegateerd. Dezelfde erfla ter beducht het Hervormd Verple- gingshuis met effecten van een ge zamenlijke xoaarde van f 25.000. S1RJANSLAND. Zaterdag zal de koninklijk goedgekeurde schietver eniging „Bodewijk van Nassau" al hier worden ingewijd. ZIERIKZEE. Op initiatief van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer wordt in de Concertzaal door de Renkumse schildersvereniging een tentoonstelling gehouden van teke ningen en aquarellen. NOORDWELLE. Het gemengd koor „V.Z.O.S." van Renesse gaf in de kerk een zanguitvoering waarvan de helft van de opbrengst ten goede kwam aan de armen van Noord- foelie. ZONNEMAIRE. Per 1 oktober zijn ook hier de voorbereidende militaire oefeningen begonnen, waarvoor zich 23 jongelingen hebben aangemeld. ZIERIKZEE (Adv.). Te koop: nieu we wielploegen en staartploegen, 2- schar-diepploegen, een gebruikte bo- venwagen en een drieling, een 4- loiels rolstee en een Tilburyen een brede-velg-wagen, zo goed als nieuw BRUIN1SSE. Tijdens het jubile umfeest van de vismarkt te Brussel werd een ware oester-manifestatie gehouden. Hiermee protesteerde men tegen de regeringswaarschuwing dat het nuttigen van oesters typhus ver oorzaakt. WEST-SCHOUWEN. De bloem bollenteelt breidt zich hier jaarlijks uil. De kleine telers hebben plaats gemaakt voor enkele grote onderne mers die hectaren met narcissen, tulpen, krokussen en hyacinthen ge plant hebben. VOOR DE VROUW Kamerplanten in najaar en winter Nu de activiteiten in de tuin te ruglopen kunt U weer wat meer tijd besteden aan de kamerplanten. Vooral in het najaar verdienen de planten Uw aandacht ten volle. In dit seizoen zetten diverse insekten als luis en witte vlieg hun eitjes af op de onderkant van de bladeren en op de takjes. Bij de behaaglijke tem peratuur in de kamer 's winters ko men de insekten uit de eitjes. Deze jonge insekten voeden zich met de sappen uit de plant en kunnen zo verschillende ziekten overbrengen, zoals bijv. de ziekte van Viren. Uitermate gevoelig voor aantasting door insekten zijn bijv. Geranium, Hibiscus, Hedera, Gloxinia en Cine raria. De veiligste en meest afdoende me thode om kamerplanten te vrijwaren van insekten is het gebruik van een Orga-Fleur spuitbus. Eén druk op de knop, de nevel verstuift over de plant en de insekten hebben geen enkele kans meer. Zodra de insecten zijn verdwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich betel en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. De Gi-ga-Fleur spuitbus heeft de volgende voordelen: - steeds direct voor gebruik gereed. - men behoeft het middel niet aan te raken - veilig voor mens en dier Voorkom aantasting van Uw pot- potplanten! Spuit op niet minder dan 30 cm van de plant. Het overdadig bespuiten van plan ten of geopende bloemen, die veel gevoeliger zijn, dient te worden ver meden. Hul de plant slechts in een fijne ne vel en spuit van onder naar boven. Na de bespuiting blijft op de plant een onzichtbare neex-slag van het in- sektendodend middel achter. Let U vooral ook op de onderkant van de bladeren. Hier bevinden zich meestal de meeste insekten. Indien de plant sterk aangetast is, deze dan tijdelijk apart zetten. (Aangezien eitjes op ongeregelde tijden afgezet worden en dus ook op verschillende tijdstippen uitkomen is het nuttig de bespuiting één of tweemaal om de 10 dagen te heiha- len.) LAND- EN TUINBOUW Aantal landarbeiders loopt langzaam terug DEN HAAG, 5-10. De tei-uggang van het aantal landarbeidei-s zet zich door, maar neemt de laatste ja ren in omvang iets af. De tendens dat de losse ai-beidskrachten in een sneller tempo afvloeien dan de werknemers met een langere dienst tijd in het agrarisch bedrijf is niet meer zo duidelijk aanwezig. Het zijn overwegend ai-beiders boven de veertig jaar die de landbouw veiia- ten. Deze feiten distilleert het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw uit de cijfers in zijn jaai-verslag over 1967. Blijkens dat verslag was het aantal bij het fonds verzekei-de werknemers in 1965 17 pi-ocent; in 1966 21 procent minder dan in 1962. In absolute cijfei-s: 1962: 98.050; 1965: 81.361; 1966: 77.494. Over het ver slagjaar zijn de cijfers van het aan tal verzekerden nog niet bekend. Prinses Irene heeft in Pai-ijs op geroepen tot het zenden van bloed- plasma nar Biafra. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 3-10. Coöp. Veluw- se ei er veiling Barneveld. Aanvoer 658.444 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 12.10-12,24: van 56-57 gram 1" 13,89-14,03; van 60-61 gram f 13,90-14,23; van 64-65 gram f 14,51 -15,26. Eierveiling Berneveld. Aanvoer 433.235 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 11,99-12,22; van 57-58 gram f 13,88-14,31; van 62-63 gram f 15,12-15.28; van 66-67 gram f 15,09 -15,67. Belgische eieren. Aanvoer 219.960 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 11,52-11,63; van 57-58 gram f 13,49-13.62; van 62-63 gram f 14,24-14,32. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.950.000 stuks; handel vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 11,40-14,25, kg. prijs f2,28-2,46; van 59-65 gram f 14,50- 15,25, ikg. prijs f 2,46-2,35. Het verheugende is, dat West- Duitsland zichzelf gezond kan ma ken. De laatste verkiezingen toon den aan, dat de N.P.D. veel minder stemmen verwierf dan verwacht werd op grond van de normale groei van een jonge partij. In Neder- Saksen boerde von Thadden zelfs 1,8 pet. achteruit. In een grote we reldstad als Hannover slechts een halve procent. Dat wil zeggen, dat er bewuster gekozen is. Bewust kiezen is de basis van de democratie. We hebben pas in Grie kenland gezien, hoe in een dictatuur wordt gestemd. Een dictator kan al leen langs democratische macht ge kozen worden, als hij de massa er toe kan brengen klakkeloos te slik ken wat hij beweert en daarna zon der verder na te denken te stemmen. Zo lang in west-Duitsland geen fi guur het volk zover krijgt, dat het zonder nadenken op zijn naam stemt zo lang is er nog hoop dat west- Duitsland een democratie blijft be staan. Een democratie die met elke nieuwe geboorte ook sterker wordt. Voor de amateurfotograaf: Richt de lens eens op de huisdieren Als er een wedstrijd zou worden uitgeschreven voor het meest foto genieke dier, dan zou de hoofdprijs waarschijnlijk gaan naar de huiskat. Bijgaande fotoserie is een ode aan een van de meest verbreide huisdie ren in de gehele wereld. Het is misschien wel goed om uw aandacht eens te richten op het huis dier en, in wijder verband, op de dieren in hét algemeen. Men kan im mers de beschaving van een volk af meten aan de wijze waarop men zijn dieren behandelt. Liefde voor de naaste vindt zijn verlengstuk in de liefde tot het dier, iets wat wij ook terug vinden in de bijbelspreuk: „Noch uw os, noch uw ezel, zullen arbeid verrichten op de Sabbath". Wij hebben immers, met onze macht over, onze verantwoordelijkheid voor het hulpeloze dier? De moderne maatschappij raakt gelukkig steeds meer doordrongen van deze idee van verantwoordelijk heid en zij tracht door een aange paste wetgeving voor de rechten van het dier althans een minimum te for- muleren. Door het fotograferen van uw huis dier kunt u ook tot het inzicht ko men dat dit dier méér is dan een sta- tus-symbool. Eigenlijk een bescha mende zaak voor ons mensen, dat dit nodig is. Dierendag herinnerde ons daar weer aan. Misschien is het een goede gedach te om, juist op Werelddierendag, eens een foto van uw trouwe hond of wijze kat te maken. Zij vormen, in onze efficiënt vertechniseerde maatschappij, één der weinige rela ties die de mens met de levende na tuur onderhoudt. Een foto kan de herinnering aan goede momenten met trouwe huisgenoten levend hou den. is kaas uit het vuistje de d van deksels lekker in ctiroomrstaal-doublé-goiid Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5