MEXICAANSE STUDENTEN STOPPEN MASSABETOGINGEN Nederland ging tweede perencrisis in Rusk over Vietnam Mexicaans vliegtuig naar Cuba ontvoerd MORRIS Werkloosheid in september iets gedaald Naar een jaarlijkse automatische verlaging loon- en inkomstenbelasting WINNAAR N0 29811 B83SS&.B-w in het grote boron STOPLICHT Waarschuwing: Pas op voor kolendamp! In het jaar '2000 minimaal achttien miljoen inwoners in Nederland Gat in dijk bij Stavenisse Wat UQT PE BILT Verdere arrestaties onder zeeloodsen Russische troepen blijven „tijdelijk" in Tsjeclio-Slowakije ZIERIKZEESCHE N NIEUWSBODE» Maandag 7 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20075 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Ontploffing op jacht tc Zierikzee MEXICO, 6-10. De nationale sta- kingsraad van Mexicaanse studenten heeft verklaard, dat hij geen massa bijeenkomsten of demonstraties meer zal organiseren. De raad heeft een oproep tot de studenten gericht zich niet te laten provoceren en geen ac ties tegen de politie te voeren. Gp een zondagochtend in de uni versiteit van Mexico gehouden pers conferentie zeiden de studentenlei ders, dat de Olympische spelen niet door nieuwe incidenten in gevaar dienen te worden gebracht. Marcelino Perello, die namens de raad het woord voerde, verklaarde evenwel, dat de studenten de strijd zullen voortzetten tot de regering hun eisen zal hebben ingewilligd. Hiertoe behoren de vrijlating van politieke gevangenen, ontbinding van het korps reservepolitie, „Grenade- ros", ontslag van de hoofdcommissa ris van politie van de stad Mexico en het schrappen van twee wetsartike- DEN HAAG, 5-10. Opnieuw is in cns land een perencrisis uitgebro ken. Drie achtereenvolgende veilda- gen: maandag, vvcensdag en vrijdag konden de conference-peren op de veiling Zwaag de crisisprijs van f 26,82 per 100 kilo niet halen. Zaterdag ging daardoor Neder lands tweede perencrisis in, hetgeen wil zeggen dat er opnieuw peren uit de markt unnen worden genomen met steun van het Europese Land bouwfonds. Het had niet veel ge scheeld of de crisis was donderdag al ingegaan. Minister Lardinois voorkwam dat doordat hij de laatste dag van de vorige crisis - vrijdag 26 september - niet erkende als eerste van de drie teldagen voor de nieuwe crisis. Vrijdag 4 oktober werd in Zwaag bijna 10.000 kilo conference aange voerd. De prijs voor de kwaliteits klasse I met 60 mm middellijn of groter kwam niet hoger dan gemid deld f 26,16 per 100 kilo. Dat ge beurde ook op de veiling Gelder- NEW YORK, 6-10. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Rusk, heeft zendag in een vraaggesprek voor de N.B.C.-televi sie gezegd, dat, welke kandidaat volgende maand tot president geko zen zou worden, de Verenigde Staten zich niet uit zuid-oost-Azië zullen terugtrekken. De Noordvietnamezen begaan een grote vergissing als zij het tegen overgestelde denken, aldus Rusk. Hij herhaalde dat de bombardementen niet volledig gestaakt zullen worden zolang er geen .gebaar van goede wil van de andere kant komt. malsen, maar daar pas voor het eerst na het einde van de vorige crisis. De overnameprijzen voor de beste maten en klassen zijn deze maand dooreengenomen een cent per kilo lager dan vorige maand. len over ondermijnende activiteit. „Wij wachten nog steeds op de be reidheid van de regering tot een ge sprek met B.N.S.", aldus Perello. die toegaf dat in de studentenbeweging communisten actief zijn. Hij zei dat de studentenleiders geen steun zullen geven aan dege nen die de beweging willen gebrui ken om een ander bewind aan de macht te brengen. Over de bloedige voorvallen van vorige week zei de woordvoerder, dat geen student wapens bij zich had. Het optreden van het leger was vol gens hem uitgelokt door een niet na der gedefinieerde goed bewapende groep, die het vuur op de politie opende. Volgens de slakingsraad zijn vori ge week woensdag minstens hon derdvijftig burgers en veertig mili tairen om het leven gekomen. Het officiële cijfer is vijfendertig doden. COZUMEL, 7-10. Een Mexicaans passagiersvliegtuig met 18 inzitten den is zondag onmiddellijk na het opstijgen van het vliegveld van Co- zumel gedwongen naar Cuba te vlie gen. Het toestel, een Hawker Siddeley 748 van de Mexicaanse binnenlandse 1 uch tva a rtm aats chappij A e r o may a" was opgestegen voor een vlucht naar Islas Mujeres en vandaar naar Me- rida en Mexico-Stad, maar kort na de start meldde de gezagvoerder dat een gewapend persoon in de cockpit was doorgedrongen en opdracht had gegeven rechtstreeks naar Cuba te vliegen. h Premier Tsjoe En-Lai van China heeft de Russische leiders ervan be schuldigd Tsjechoslowakije met de bajonet op het geweer te hebben ge dwongen de militaire bezetting van het land te aanvaarden. Naar ooggetuigen verklaarden cir- celde het toestel driemaal rond het vliegveld van Islas Mujeres en vloog vervolgens in de richting van Cuba. Het toestel vervoert vier beman ningsleden en 14 passagiers. b Prinses Irene en haar echtge noot zijn naar Mexico vertrokken, waar zij de Olympische Spelen zul len bijwonen. Advertentie - QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 6-10. Eind septem ber 1968 waren in Nederland 43.600 mannen werkloos. Een maand tevo ren was dit aantal 45.900. Het aantal werkloze mannen daalde in de ver- slagmaand derhalve met 2.300. DEN HAAG, 5-10. De regering- stelt zich voor het in de miljoenen nota aangekondigde voorontwerp van de wet inzake een jaarlijkse au tomatische verlaging van de loon- en inkomstenbelasting toe te zenden aan de juridische en economische fa culteiten van de universiteiten en hogescholen, aan de vereniging voor belastingwetenschap en aan de ver eniging voor staatshuishoudkunde. Zij beraadt zich nog over eventueel andere instellingen die 'voor toezen ding in aanmerking komen. In antwoord op vragen uit de vas te commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft minister mr. L. de Elock (financiën A) meegedeeld dat het geen eenvoudige zaak is de ze moeilijke en nieuwe materie in de vorm van een voorontwerp van VJINNAAR f 500." HTfTeer H van BocUel t ffifNPMJS! wet te gieten. Niettemin streven de bewindslieden van financiën er naar het ontwerp nog in de loop van 1968 te voltooien. Zij overwegen het ad vies te vragen binnen een termijn van een half jaar. O. en W. in de ether DEN HAAG, 5-10. Hét ministerie van onderwijs en wetenschappen wordt met ingang van 16 oktober a.s. opgenomen in het schema van de radio-ovreheidsuitzendingen. O. en W. komt dan elke drie we ken in de ether - steeds woensdag- van 17.50 tot 18.00 uur op Hilversum 1 - met een programma dat, waar mogelijk, zal inhaken op de actuali teit. Zo zullen in de eerste uitzen ding, die van 16 oktober, de be windslieden van onderwijs en we tenschappen, dr. G. H. Veringa en mr. J. H. Grosheide in een vraag gesprek een toelichting geven op en kele nieuwe punten van het beleid. Beatrix zoon naar huis DEN HAAG, 5-10. De R.V.D. deelt mee: H.K.H. prinses Beatrix is sa men met haar zoon per ambulance teruggereden naar kasteel Draken- steyn. Daar de gezondheidstoestand van moeder en kind uitstekend is, heeft prof. Plate het medisch verant woord geacht gevolg te geven aan de wens van de prinses om zo spoedig mogelijk naar huis terug te mogen keren. Eind september van het vorige jaar waren 55.500 mannen werkloos. Aan het einde van de versla gmaand wa ren er dus 11.900 minder. Het aantal werkloze mannen eind september j.l. komt overeen met 1.5 van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king, aldus mededelingen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Aan het einde van de verslag maand waren voorts 8.400 vrouwen werkloos tegen 8.000 een maand te voren en 8.100 een jaar terug. De werkloosheid van mannén was eind september j.l. in verhouding tot de afhankelijke beroepsbevolking het hoogst in Limburg (3,4 gevolgd door Drenthe (2,6 Noord-Brabant (2,0 Groningen en Overijssel (elk 1,9 °/o) en Friesland 1,8 °/o). In verge lijking met eind augustus j.l. daalde het aantal werkloze mannen relatief het sterkst in Groningen en Limburg Daarentegen trad een lichte stijging op in Friesland. Van het totaal .aantal werkloze mannen aan het einde van de ver slagmaand (43.600) waren er 3.100 jonger dan 19 jaar. Vervroegde NAVO-raad bespreking ontwikkeling in centraal-Europa BRUSSEL. 5-10. De permanente vertegenwoordigers van de Navo- landen hebben vrijdag in Brussel be sloten, dat de jaarlijkse grote verga dering van de Navo-raad, waaraan de ministers van buitenlandse za ken, defensie en financiën van de Navo-landen deelnemen, een maand zal worden vervroegd. De conferen tie zal in de tweede helft van no vember in Brussel worden gehouden met als voornaamste onderwerp: de ontwikkeling in Centraal-Europa, dat wil zeggen de consequenties van het Sowjet-ingrijpen in Tsjecho-Slo- wakije. DEN HAAG, 5-10. In verband met enkele gevallen van kolendampver giftiging die zich hebben voorge daan, deelt de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen het volgende mede. Speciaal bij windstil en mistig weer plegen kolenkachels slecht te trekken en ontstaat er gevaar voor kclendampontwikkeling. Wanneer dan bovendien de schoor steen niet of onvoldoende is geveegd, neemt dat risico nog toe. Dit gevaar heeft in deze dagen reeds enkele personen het leven gekost. Om hier aan te ontkomen adviseert de hoofd inspectie voor het brandweerwezen te zorgen voor een goed geveegde schoorsteen en de kachel, vooral 's nachts, niet te laag te laten branden. Nog beter is hem geheel te doven. Maar in het bijzonder is het van be lang in een vertrek waarin kolen wordt gestookt, altijd voor toevoer van frisse lucht te zorgen. DEN HAAG, 5-10. Het jaarver slag over 1967 van de Rijkplanologi- sche Dienst verwacht, dat er in het jaar 2000 tussen de 18 en 20 miljoen inwoners in ons land zullen zijn, waarbij 18 miljoen als minimumra ming wordt beschouwd. In het verder verslag staat o.m.: Een bijzonder groot aantal ongeval len van uiteenlopende aard toont aan, dat ons milieu voortdurend wordt bedreigd. Er kan dan ook niet worden volstaan met controle op de permanent optredende aantasting van het milieu, zoals water- en RAAMDONKSVEER. De 63-jarige H. P. Geradts uit Amsterdam is om het leven gekomen toen zijn auto op de autosnelweg tussen Utrecht en Breda in Raamdonksveer slipte en enige malen over de kop sloeg. - De heer Geradts was op slag dood.. ROTTERDAM. Mevrouw A. Tho massen, echtgenote van de burge meester van Rotterdam, heeft in de Maasstad de 21e internationale con sumentenbeurs „Femina" geopend. BERGEN OP ZOOM, 6-10. In de dijk bij Stavenisse op het eiland Tholen is in het weekeinde een gat van 300 meter geslagen tot aan de voet van de dijk ter hoogte van de Keetenstraat. Een schip met mijn- steen is inmiddels in het gat ge plaatst. De gehele nacht is de dij k- wacht in touw geweest. Mede dank zij het rustige weer is er verder niets ernstigs gebeurd. Veel slachtoffers van overstromingen in India DARJEELING, 6-10. Overstro mingen ais gevolg van regen, die vier dagen lang overvloedig is ge vallen, hebben in de heuvels en de theeplantages van de Indiase staat West-Bengalen tot dusver 297 men senlevens geëist. Gezien het hoge aantal vermisten vreest men dat het dodencijfer tot duizend zal stijgen. Bij grondverschuivingen en overstro mingen zijn hele dorpen verdwenen. Ook uit het oosten van Neal wor den overstromingen en aardverschui vingen gemeld. Hier zijn tot' dusver twintig doden geteld. luchtverontreiniging door woonker nen en industrie. In toenemende ma te zal ook rekening moeten worden gehouden met plotselinge gebeurte nissen die de veiligheid van de be volking direct bedreigen op een plot seling, ernstige verstoring van het natuur evenwicht veroorzaken.. Te denken valt aan ongevallen bij indu striële processen en die bij transport van gevaarlijke en vervuilende "stof fen. Ook de bodemverontreiniging vraagt de bijzondere aandacht. Voor al de aanwezigheid van meer dan 1000, veelal uiterst primitieve vuil stortplaatsen in ons land baart gro te zorgen. Initiatieven van provinci ale besturen om tot een gecoördi neerde vuilverwerking op het plat teland te komen, zijn dan ook van groot belang. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag trok een zwak oceaan front in langzaam tempo van noord naar zuid over ons land. Op de meeste plaatsen viel hierbij wat re gen, maar meer dan 2 mm werd nergens afgetapt. Hét front behoort bij een depressie, die nu boven Po len is aangekomen. Achter de storing wordt met over wegend matige winden tussen west en noordwest geleidelijk iets droge re lucht aangevoerd-, waarin naast opklaringen, ook enkele buien voor komen. Dinsdag komt hel weer in Neder land onder invloed van storingen die zich nu bij Schotland en Ier land bevinden. Na een vrij koude nacht moet dinsdag op meer bewol king worden gerekend, met toene mende regenkansen. De wind draait hierbij naar richtingen tussen west en zuidwest, terwijl de middag-tem - peraturen dezelfde waarden zullen bereiken als vandaag of iets lage- Zaterdagavond vond aan boord van een Belgisch jacht, afgemeerd in de haven van Zierikzee, een ontploffing plaats, gevolgd door brand. Twee zich aan boord bevindende personen werden gewond. De brandweer bluste de vuurhaard. Men zie ook elders in dit nummer Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Mannen maken de modes er modes maken de vrouwen. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen Toenemende bewolking met plaatse lij kregen; zwakke tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 okt. 9 okt. 4.22 v.m. 4.51 v.m. 16.31 n.m. 17.00 mm. BROUWERSHAVEN 8 okt. 3.58 v.m. 16.15 n.m. 9 okt. 4.29 v.m. 16.45 mm. Springtij: 8 okt. 8 okt. Zon op 6.49. onder 18.02. Maan op 18.25, onder 9.09. 9 okt. Zon op 6.54, onder 17.59. Maan op 18.41, onder 10.25. Laatste kwartier 14 okt. te 16.05. AMSTERDAM, 5-10. De recher che van de rijkspolitie te Amsterdam heeft zaterdagmiddag opnieuw twee IJmuidense rijkszeeloodsen aange houden, de 47-jarige C. G. en de 33- jarige R. van de K. Eveneens als hun 15 eerder gearresteerde collega's worden zij er van verdacht steek penningen te hebben aangenomen om kapiteins van zeeschepen te advise ren meer sleepboten te nemen dan nodig was. De vier loodsen, die vrij dag werden aangehouden worden vandaag (maandag) voor de officier van justitie geleid. Zij hebben allen een bekentenis afgelegd. MOSKOU, 5-10. De onderhande lingen tussen de Tsjechoslowaakse partij-delegatie en de leiders van het Kremlin zijn vrijdagavond beëindigd. De Tsjechoslowaakse partijleiding is dezelfde avond nog in Praag terug gekeerd. In een door Tass verspreid com muniqué wordt gezegd dat overeen gekomen is dat de regeringen van beide landen een verdrag zullen on dertekenen inzake tijdelijke statio nering van de troepen van het War- schau-Pact in Tsjecho-Slowakije. De „overige troepen" zullen in overeen stemming met de onderhandelingen die van 23 tot 26 augustus in Moskou werden gehouden, geleidelijk worden teruggetrokken. De Tsjechen onder leiding van Dubcek hebben volgens het communiqué beloofd dat rege ring en partij alle maatregelen zul len treffen die nodig zijn om de overeenkomst van Moskou uit te voeren. „Zij zullen inspanning ter versterking van de leidende rol van de communistische partij vergroten, de strijd tegen de anti-socialistische krachten versterken en de noodza kelijke maatregelen treffen om de media voor massa-informatie geheel en volledig in dienst van het socia lisme te stellen", zegt het communi qué. De partij- en staatsorganen zul len worden versterkt met personen „die stevig staan op -het standpunt van het Marxisme-Leninisme en het proletarische internationalisme". „Grondslag normalisering" De maatregelen zijn „de grondslag voor een normalisering van het leven in de C.S.S.R. en voor de ontwikke ling van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de Sowj et-Unie, Tsjecho-Slowakije en andere landen van de socialistische gemeenschap". Als „eerste taak" wordt in het com muniqué genoemd „de verwezenlij king van maatregelen ter instelling van een onoverkomelijke barrière tegen de toenemende revanchistische begeerten van de Westduitse milita ristische krachten, tot daadwerkelij ke hulpverlening aan het volk in Vietnam en ter beteugeling van de imperialistische agressie in het ge bied van het Nabije Oosten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1