Gijs de Peur Verkiezing met dubbele bodem De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar' girorekening bijvoorbeeld. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1968 Nr. 20073 BLIK DOOR HET WERELD In een dictatoriaal geregeerd land hebben verkiezingen altijd een dub bele bodem. Ze zijn er natuurlijk niet voor de kiezersHet is namelijk nooit de bedoeling van een dictatuur om de onderdrukte massa gelegen heid te geven de regering te wijzi gen, laat staan de dictators en bloc naar huis te sturen. Het stemvee wordt opgeroepen met de bedoeling het bewind te verheerlijken en het voor het oog der wereld een schijn van wettig bestaan te geven. Zonder zo'n volksstemming zou men overal kunnen zeggen, dat hel volk die regering niet wenst. Met de uitslag van de verkiezingen in de hand. kan een dictator stellen, dat hij „uit naam van het volk" spreekt en dat „zijn volk" het met hem eens is. In Griekenland moesten de kolo nels langzamerhand ook zo'n uit spraak achter de hand hebben, want er kwamen steeds meer staten en groepen die met de dictatoriale jun ta geen gesprek meer wilden voeren, of geen overeenkomsten meer wil den afsluiten. De militairen hadden zich immers met een staatsgreep meester gemaakt, van de regering en geen mens had tot dusverre open lijk zijn mening daarover mogen uiten. Wie het waagde zijn stem er legen te verheffen, verdween achter de tralies en personen die mogelijk over het landsbestuur zouden dur ven fluisteren, waren al gelijk bij de omwenteling op een eilandje geïso leerd. Grondwet De kolonels hebben de gelegen heid aangegrepen, toen hun ontwerp voor een nieuive grondwet gereed ivas. In de oude bezat de koning nog vrij veel macht en die is nu tot een minimum beknot. Dit voor het geval de koning ooit nog eens terugkeert onder het bewind. Op het oog ziet de grondwet er uit als die van enkele democratieën, maar dc Griekse heersers hebben er artikelen in opgenomen, die er al leen maar voor de schijn in. staan en Avdertentie ,.Wat breng ik voor de gas^dtiw^&s?" Een platenbon is altijd. j£ak! Aardbevingen door A-explosies RENO (Nevada), 2-10. Dr. Alan Ryall van de universiteit van Ne vada heeft op verzoek van de Ame rikaanse luchtmacht een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van de 19 jongste ondergrondse atoomproe- ven op het proef terrein van' Nevada en is tob de conclusie gekomen dat de schokken een cumulatief effect kunnen hebben en. eventueel een zware aardbeving kunnen veroorza ken. Dat verklaarde hij dinsdag in een vraaggesprek. KERKNIEUWS Lutherse Kerk ZIERIKZEE: zondag 6 oktober. 10 uur ds. L. Schenck, rem. pred. te Sommelsdijk. Avdertentie ..Morgen is zij jarig. Wat moeLfk gej Een platenbon is altijd raak! Voor 35 jaar ZIERIKZEE (Adv.). Elegante da mesmantel van prima wollen bou clé, geheel met zijde gevoerd en met groie zilver-opossum kraag f 15,95. Damesmantels zonder bont vanaf f 9,50. BURGH. Met de restauratie van de welbekende Plompe Toren zal dit najaar nog worden begonnen. ZIERIKZEE. De burgemeester heeft het ere-voorzitterschap aan vaard van de hier bestaande nuttig werkende en in bloei toenemende geitenfokvereniging „Zierikzee". BROUWERSHAVEN. In een spoedeisende raadsvergadering heeft de gemeenteraad zich beraden over de brandweer. Men kioam tot de conclusie dat de brandweer gereor ganiseerd dient te worden en dat het materiaal niet deugt. ZIERIKZEE. De propaganda- avond voor de Landstorm werd zeer druk bezocht. O.a. werd het woord gevoerd door pater B de Greve over: „Wat zijt gij B.V.L. en ivat zijt ge niet". RENESSE. Voor de laatste maal in het seizoen concerteerde het mu ziekgezelschap „Luctor Cf Emergo zondagmiddag in de tent. NIEUWERKERK. Doordat een pe troleumlampje omviel brak brand uit op de hofstede van O. v. N. De schuur met de gehele oogst en een groot gedeelte van het woonhuis gingen verloren. ZIERIKZEE (Adv.). Pracht kwal. Leidse wollen deken, 2 pers. 9,75; pracht zijden gewatteerde deken, 2 pers. f 6,75; pluchette overgordijnen per paar vanaf f 3,45; 6 stoelen met moquette zitting en rug f 18; divan met verstelbare kap met kleed f 12,40. Avdertentie v. Jjf Hèt cadeau per brie: Een platenbon is altijd raak! v.a. 4.25 die voorlopig buiten werking blij ven. En dat zijn juist de grondregels voor een menswaardig bestaan. Vrij heid van meningsuiting en vrijheid van drukpers zijn er in dat land voorlopig niet bij. Zelfs kan men zich nog niet vrij voelen in eigen huis, want de politie behoudt nu het volste recht tot huiszoeking en in val, resp. controle op iemands ge dragingen binnenshuis. Enig recht van vergadering en partijvorming is er ook niet bij. Niet stevig Ondanks alle aansporingen en dreigementen, een verplichte op komst en strenge straffen op het wegblijven, heeft een opvallend groot aantal Grieken het aangedurfd in het geheel niet of blanco te stem- vien. Voeg daarbij nog een aantal personen die ja stemden uit angst voor de toeziende soldaten of de dreigende straf ,dan zitten de heren in Athene toch nog niet zo erg ste vig in het zadel. De uitlating, dat er voorlopig geen verkiezingen meer nodig zijn, moet in dat licht worden bezien. Men vreest, dat bij een volgende stem busslag wel eens op groter schaal kan blijken, dat de junta slechts steunt op een minderheid van over tuigde ja-knikkers. Toch is en blijft het brutaal, op grond van één ver kiezingsuitslag te stellen dat er voortaan geen verkiezingen meer nodig zijn, omdat nu gebleken is dat het Griekse volk achter zijn leiders slaat. Gebleken is juist heel duidelijk, dat het bier om een schijnvertoning gaat. En bewezen is, door de grote aantallen wegblijvers, dat hel Griek se volk echt niet zo hard achter deze regering aan loopt als de dic tators beweren. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN AMSTERDAM. Wegens diefstal van een auto is aangehouden de 32- jarige Amsterdamse hoofdagent van politie R- de B. NAARDEN. De politie van Naar- den heeft op de rijksweg een man aangehouden, die door verschillende politiekorpsen van ons land werd gezocht als verdacht van oplichting. Het is de 41-jarige J. H. R.. zonder vaste woon- en verblijfplaats. HOLTEN. De 69-jarige heer H. Letink is bij het oversteken van de Markeloseweg onder Holten door een auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Hij is naar het St. Geertrui den ziekenhuis be Deventer overge bracht, waar hij inmiddels is over leden. NUNSPEET. Op de Zuiderstraat weg in Nu nspeet is een vrachtauto door nog onbekende oorzaak van de weg geraakt en gekanteld. De be stuurder. de 43-jarige IJ. Boersma uit Amsterdam, kwam om het leven. ROTTERDAM. In het Bergweg ziekenhuis in Rotterdam is de 75- jarige mevrouw E. Verbeek-Zwaai uit de Maasstad overleden aan de verwondingen die zij bijna een maand geleden bij een. verkeerson geluk had opgelopen. Bij het over steken van het Weena werd zij aan gereden door een personenauto. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus heeft het voornemen op donderdag 17 oktober een bezoek te brengen aan de gemeente Zoetermeer. De prins zalzich op deze dag nader oriënteren over de uitbreidingsplan nen in deze gemeente. MAASBRACHT. Op de Kempweg in Maasbracht is in de nacht de 65- jarige E. H. Meuwissen uit Echt. om het leven gekomen. Hij liep op de onverlichte weg aan de rechter zij de en werd van achteren aangere den door een pei-sonenauto. Het slachtoffer was op slag dood. Een 60-jarige medewandelaar uit Ste- vensweert werd gewond opgenomen in een ziekenhuis te Roermond. INGEZONDEN STUKKEN Een waarschuwend woord Mijnheer de redacteur. Bij de reclame-folders, die ik deze week in de bus vond, was een aan kondiging van een aantrekkelijk re clame-uitstapje. Onbegrijpelijk: een toeristische tocht door bos en vennen met gratis koffietafel, en dan een interessante demonstratie van elektrische huis- houdstellen voor slechts f 4,75. Laat iedere belangstellende zich afvragen waarom de N.V. Mertens en Co. te Roosendaal U dit alles biedt. Kan het mogelijk zijn dat U na al dit heerlijks genoten te heb ben, minder kritisch bent als U bij de elektrische toestellen bent aan geland en dan maar het een of ander laat noteren voor een flinke prijs en niet vraagt naar garantie of repara tie-mogelijkheden en de service die bekende merken bieden. Vooral bij aankoop van elektrische dekens zij men zeer voorzichtig, daar bij een slechte deken brandgevaar niet uit gesloten is. A. FRIDERICHS-LANDEGENT secr. afd. Westerschouwen van Ned. Vei', van Huisvrouwen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 4 OKTOBER. NÈD. I. de maandelijkse tiener rubriek van de NCRV ,,Twien'' is weinig veranderd maar wil iels meer bij de actualiteit aansluiten. Naast bet beste op popgebied en mode dus ook veel informatie en zo meer. Na het journaal de actuali teitenrubriek. „Hier en nu" en ver volgens de Joop Doderer-show, ivaar naast de Swieberlje-vertolker zelf o.m. Mimi Kok, Henk Molenberg, een ballet, een orkest en als bijzon dere gaste aan meewerkt de Engelse comedienne Sheila Bernelte. Iedere show zal gebaseerd zijn op een be paald thema, ditmaal op de spionage. In deel zes van „De glazen stad" komt Huib in dramatische moeilijk heden. Een beetje vermaak kan er hierna best wel af. Daar zorgen dan de mannen voor van „Farce Majeu re". Tenslotte opnieuw de ernst. Jan van Hillo ontmoette in New York vier jonge mensen die hun best doen om de mensen van de East Side een betere toekomst te geven NED. II. In „Scala" zitten van- avond tien minuutjes sport voor het weekeinde, de gewestelijke rubriek, wegeninformatie, een filmagenda en het parlementair overzicht. De AV RO zet. na het. journaal het program ma voort met een dubbele afleve ring van „Peyton Place", waar nog steeds genoeg moeilijkheden zijn. De tweede Amerikaanse serie is „Run for your life". Paul Bryan, de held van d.e serie, heeft nog maar kort te leven en aangezien hij niet onbe middeld is, besluit hij om die tijd zo goed mogelijk te besteden. Ditmaal belandt hij - natuurlijk temidden van veel vrouwelijk schoon - in een race wagen. Een van zijn beste vrienden zou daarin echter ee-rst rij den en dus komen er conflicten. „Jazz-o-rama" besluit de avond. Vanavond het tweede deel van de uitzending over de gitaar workshop. ZATERDAG 5 OKTOBER. NED. I. In de ochtenduren de TV- hogeschool Teleac. Het. VARA-mid- dagprogramma brengt „Dagje ouder" de uitzending voor de bejaarden, met de quiz, de zwem- en gymnastiek les en de bekroonde bejaardensloel. Vervolgens gaan we kijken bij Do- rus in Rotterdam die zijn etablis sement gevuld heeft met. kinderen. De middag wordt besloten met de achtste aflevering van „Pipo de Clown". De avond begint met Raw hideDe gastvrijheid van Gil Fa vor wordt 'in deze aflevering weer eens op de proef gesteld. Na het journaal gaan we voor de tweede maal op bezoek bij Dorus in Rotter dam. Nu geen kinderpubliek. doch de zaal zal wel gevuld zijn met ouder publiek, die Dorus kunnen zien optreden in zijn eigen omge ving. Daarna de quiz „Per seconde wijzer" met als bekwame spelleider Berend Bo-udewijn. Spanning ook in het volgende programma, nl. een de tective-serie. George Simenon heeft deze serie spannende avonturen spe ciaal voor de Franse TV geschreven. Het is geen vervolgverhaal: de de len staan volkomen apart van el kaar. De zaterdag wordt besloten met de actualiteitenrubriek „Achter het nieuws". NED. II. Het TROS-voorprogram- ma wordt gevuld met een aflevering van „Voyage to the bottom of the sea". De Seaview beleeft een nieuw avontuur met een dinosaurus. Na het journaal een aflevering van „Danger Man". Geheimageni John Drake moet een lek opsporen, dal zich bevindt in hoge regeringskrin gen. Vervolgens een aflevering van „Het verhaal van de zee'' dat tot on derwerp heeft „De verovering van de mens op de zee". Voor het laatste journaal presenteert de TROS ein delijk eens een eigen produktie en wel een quiz. Maandelijks zullen twee ere-divwieclubs tegen elkaar in het strijdperk tredenDe speeltijd is slechts twee maal tien minuten, waarin de ploegen elkaar vragen zullen stellen, VRIJDAG 4 OKTOBER. '-y( NED. I: Schooltelevisie 11.00 Ach tergronden van de bijbel; 11.25 Wal ter en Connie; 11.50 Einde; 18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Twien 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 Joop Dode- rer show; 21.25 De glazen stad22.10 Farce majeure; 22.30 Niet kletsen maar doen (kleur); 22.45 Journaal. NED. II: 18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Peyton Place; 21.05 Tele- vizier (kleur); 21.45 Run for your life (kleur); 22,35 Jazz-o-rama; 22.55 Journaal. ZATERDAG 5 OKTOBER. NED. I: Teleac 9.30 Meten en ver gelijken; 10.00 Noten en tonen; 10.30 Kijk eens wat ik zeg; 11.00 Kj.nde; 16.00 Nieuws; 16.02 Dagje ouder; 17.00 Een „speciale" Dorus op school 17.10 Pipo de Clown; 17.30 Einde; 18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Rawhide; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Bij Dorus op visite; 21.00 Per seconde wijzer; 21.50 De tectivebureau „0"; 22.40 Achter het nieuws; 23.05 Journaal. NED. II: 18.50 De Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Programma overzicht oktober; 19.08 Voyage to the bottom of the sea (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Danger man; 21.10 Het verhaal van de zee; 22.00 Schoppen troef; 22.30 Journaal. VALPARAISO. Te Valparaiso in Chili heeft de 24-jarige Nelson Orel- lana Sanrhez dinsdag het hart ge kregen van de 17-jarige Pedro Con- treras, die aan de gevolgen van her senletsel overleed. De operatie werd verrirht onder leiding van dr. Jorge Kaplan die al eerder dn Chili een hart overplantte. Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Bejaardensociëteit Sirjansland ging van start SIRJANSLAND. 1-10. Dinsdag middag heeft de bejaardensociëteit alhier de eerste samenkomst in hel winterseizoen gehouden. De tafels in het verenigingsgebouw waren voor deze gelegenheid met een bloemetje versierd. Bestuur en serveersters waren mede aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 103 vers 1. Mevrouw J. de Ronde-Bolijn sprak daarna een woord van welkom tot de aanwezigen. Zij wenste alle zie ken beterschap en hoopte op een goede en trouwe opkomst. Vervol gens gaf zij een korte uiteenzetting van de aktiviteiten van de soos en deelde mede dat het bestuur voor nieuwe ideeën ten allen tijde vat baar is. Ter gelegenheid van de ge boorte van prins Johan Friso wer den de bejaarden op beschuit met muisjes getracteerd. Ter zijner ere werd het Wilhelmus gezongen. Me vrouw Hoogerhuis-v. d. Berge bood haar clubleden een zelfgebakken babbelaar aan. In een opgewekte stemming werd de verdere middag gevuld met onderlinge biljard-, sjoel- en andere spelen. Na de twee de pauze zongen de leden nog hun clublied. De middag was al ver ge vorderd toen mevrouw de Ronde- Bolijn met een enkel woord de bij eenkomst sloot, en allen nog een prettig seizoen wenste. De middag werd besloten met het zingen van Psalm 105 vers 9. Avdertentie ,,Hij houdt van muziek. Puigfr Een platenbon is altijd ra v.a. 4,25 Feuilleton door J. G. J. Box HOOFDSTUK 26 Rinus, Rinus!" klonk het luid ovel de tuin. Verwonderd zag Rinus, die in een kas bezig was op. Hoorde hij zijn naam roepen? Ja. daar klonk het weer: „Rinus!" Snel ging hij naar buiten en keek in de richting van de schuur. Marietje, zo vroeg al. er zou tooh niets gebeurd zijn? Zo, snel als zijn henen hem dragen konden, liep hij naar het meisje toe. „Marietje, wat is er?" „O, Rinus!" bracht het meisje stamelend uit. „Het was Gijs!" Verbaasd keek hij haar aan. „Wat is er met Gijs? Wees nu kalm." „Ja, Rinus, maar ik ben zo ge lukkig, Gijs.was die boer!" „Hè? Ik begrijp er niks van, vertel nu eens rustig, kom...." hij sloeg een airm om haar heen. „Ik bedoel, het was geen boer, die het geld' gegeven he'eft, maar Gijs heeft, je geholpen." Snikkend verborg zij haar gezicht aan zijn iborst. Rinus keek of hij het in Keulen hoorde donderen. Hij begreep niets van het zonderlinge gedrag van het meisje. Gijs zou hem hebben ge holpen? „Heeft Gijs dat geld gege ven, hoe kom je daar ineens bij?" Zij richtte zich op en kuste hem uitgelaten op beide wangen. „Vader heeft het vanmorgen verteld, vind je het niet heerlijk?" „Je Vader?" „Ja, die heeft het gisteravond in het Baarsje gehoord. Gijs heeft het zelf verteld." „Is het echt waar?" „Heus geloof het maar gerust." „Had-ie dan geld?" „Van zijn broer, die ge storven is. Nu is alles goed hè Ri nus?" „Natuurlijk". Verbaasd staarde hij naar het meisje, dat met gebogen hoofd tegen hem aanleunde. Wat had zij toch, zij was heel anders, het leek wel of zij plotseling van iets bevrijd was. „Moet je daarom nu huilen?" vroeg hij zacht. „Nee, Ri nus, maar ik ben zo gelukkig dat we het nu weten. Jij toch ook?" „Ja zeker" gaf Rinus toe. „Ik ben ook blij. dat ik het weet, maar ik kan het nog niet goed bevatten. Gijs, en waarom heeft-ie nooit wat gezegd?" „Dat weet ik niet, ik sta er anders van te kijken^ hij moet een aardig centje geërfdhebben. Maar waar om heeft-ie het dan nu opeens wel gezegd? „Er schijnt ruzie in het Baai'sje geweest te zijn en Leen, die het wist, moest het verteld hebben. Va der was er zelf bij en heeft het daarnet thuis gezegd." „En toen ben jij hals over kop hiernaar toe geko men?" „Ja. maar niet alleen daar voor." Verlegen zag zij hem aan. „Ik heb...." ging zij aarzelend voort, „je weet waar we gister over ge sproken hebben." „Gister?" vroeg hij verwonderd. „Ja, ik had je toch beloofd er nog eens over na te den ken, je weet toch wel wat ik be doel?" „Trouwen?" gretig zag hij haar aan. „Ja, Rinus, ik vind het goed." „Met je verjaardag?" Stil knikte zij ja. Verrast en dolgelukkig wist hij eei'st geen woord uit te brengen. Dan greep hij haar om het middel en tilde haar hoog boven zijn hoofd. „O, Marietje!" Glim lachend zag zij op hem neer. „Is heb nu heus afgesproken?" „Ja, als je me tenminste loslaat, want ik moet naar huis, ik ben zo maar weg gehold." Langzaam Met hij haar zak ken en ving haar in zijn armen op. Na enige ogenblikken bevrijdde zij zich zacht uit zijn omhelzing. „Ik ga dan maar, want ik heb beloofd, dat ik zo terug zou zijn. Ik kom straks toch weer met de koffie." Zij pakte haar fiets en zag hem schalks aan. „Blijf je dan een beetje lan ger?" „Ja," beloofde zij. Zij gaf hem nog een kus en stapte op. Opgeruimd fietste zij de weg te rug, stoeide bij huis aangekomen even met de hond en stapte vrolijk de kamer binnen. „O. Marietje" be groette vrouw Hoos haar opgewon den, „ik ben blij dat je er bent." Verschrikt zag zij haar moeder aan. „Wat is er? Wat zijn jullie stil. waarom zeg jij niks. Willem?" „Gijs", sprak Willem, „Gijs is...." ..Wat is er met Gijs?" „Gijs heeft een ongeluk gehad, je vader is ex- heen." „Is het erg, hij is toch niet.„Nee, stil maar, hij is van zijn fiets gevallen en heeft een been gebi-oken. '„Maar hoe is dat dan ge komen?" „Dat weet ik niet. Het meisje van de dokter kwam net waarschuwen, je vader is er direct heen gegaan, ze hebben hem bij de dokter binnengedragen." „Die goeie Gijs, is vader al lang weg?" „Een minuut of tien." „Zou het exg zijn?" „Ik hoop van niet, maar op zijn leeftijd „Ik ga ook even kijken." „Goed. maar kom dan gauw vertel len wat er aan de hand is." Bij de dokter werd zij direct bij Gijs toegelaten, die in de spreekka mer op de onderzoëkbank lag. De dokter, die juist aan het telefonex-en was, knikte even en beduidde haar, dat zij op de stoel bij Gijs kon gaan zitten. Met een flauw glimlachje be groette Gijs het meisje, dat angstig naar zijn grauw, door pijn vertrok ken gelaat zag. (Woi-dt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5