SLACHTOFFERS OP AVOND VAN GEWELD IN MEXICO Verlof voor dienstplichtigen voor het rooien van aardappelen? Overstromingen °P Formosa Dollemansrit: Vier auto's „total loss" RUSK VRAAGT RUSSEN ONTRUIMING TSJ.-SLOWAKIJE i i Mariniers oefenen in Zeeuws-Vlaanderen LAATSTE NIEUWS Apollo-7 met drie ruimtevaarders omhoog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1968 125stc jaargang Nr. 2007: WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Belangrijke zaken op Zzeese raadsvergadering Militairen schieten op menigte MEXICO STAD, 3-10. Minstens zeven mensen zijn woensdagavond gedood en tientallen ernstig gewond en honderden gearresteerd toen mi litairen en „grenadcros" het vuur (.•penden op een menigte van ze ker 15.000 studenten en met hen sympathiscrcndcn die op het plein van de drie culturen achter het mi nisterie van buitenlandse zaken in Mexico demonstreerden tegen de re gering. De demonstranten wilden de poly technische school gaan ontzetten die reeds geruime tijd door de oproerpo litie wordt bezet, maar gaven dit plan op toen langs de weg daarheen overal militairen en politie werd ge zien. Toen de studenten zich op het plein verzameld hadden, werden de toegangen afgesloten door militai ren en politie. Wie met schieten be gon. werd niet duidelijk. Volgens de studenten de ordetroepen, maar van officiële zijde werd gezegd dat sluip schutters het vuur op de soldaten hadden geopend. De militairen char geerden met de bajonetten op het geweer, waarop de menigte in paniek raakte en dekking trachtte te zoeken in de woonhuizen en een kerk aan het plein. Toen de militairen scho ten, ook met machinegeweren, ble ven verscheidene mensen liggen. Er zou echter in hoofdzaak in de lucht zijn geschoten. Horden studenten die de omsinge ling wisten te doorbreken, trokken daarop schreeuwend om wraak door DEN IIAAG, 2-10. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, heeft in de vanmorgen gehouden bestuursvergadering aan dacht besteed aan het uitzonderlijk slechte weer van de laatste weken. Arabische strijders bij gevecht gedood TEL AVIV. 3-10. Bij een gevecht' met een Israëlische patrouille zijn woensdag 12 km. ten noorden van Jericho zeven Arabische verzets- shrijders gedood, zo maakte een Is raëlische woordvoerder woensdag avond bekend. Een Israëlische mili tair werd gewond. Verkiezingen in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 2-10. Radio-Praag meldt dat in de eerste helft van januari in Tsjecho-Slowakije verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe nationale vergadering. Deze verkiezingen hadden dit jaar okto ber gehouden moeten worden, maar door de bezetting -was dat niet mo gelijk. Vertegenwoordigers van enkele Christelijke organisaties die bij de hulp aan Biafra betrokken zijn heb ben gisteren met de president van Gabon overleg gepleegd over de op vang van en hulpverlening aan ge ëvacueerde Biafraansc kinderen. DEN HAAG. Ook in 1968 is weer d'e 'noodzaak gebleken om le ikomen tot een vergaande spreiding van de vakanties, zo heeft de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde Sprankhuizen, op een woensdagmid dag in Den Haag gehouden pers conferentie gezegd. a Hét officiële Sowjet-persbureau Tass heeft de toespraak die de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, woensdag tot de alge mene vergadering van de Ver. Na ties hield „een toespraak van de koude oorlog" genoemd. Een fotograaf van Time-Life is omgekomen en een verslaggever van de Britse televisie zwaar gewond bij gevechten 'die dinsdag bij Owerri in Biafra plaats vonden. TAIPEH. 1-10. Als gevolg van overstromingen na langdurige re genval zijn op Formosa negentien personen om het leven gekomen. Vijftien worden er vermist. Er wer den 227 huizen weggespoeld en door aardverschuivingen raakten spoor lijnen en wegen versperd. De zware regenval hing samen met de wervel storm „Elaine", die zondag vlak langs Formosa trok. Niet alleen is de oogst en verwer king van suikerbieten gestagneerd, maar door de aanhoudende en over vloedige regenval worden ook de nog in de grond zittende aardappelen door rot en ziekte aangetast. Onge twijfeld zal dit de aardappelsituatie beïnvloeden. De termijnmarkt ver toont reeds neiging tot enig herstel van de prijs, die op een zeer laag en verliesgevend peil was ingezet. Zodra de grond voldoende droog is en de weersomstandigheden dit toelaten, zullen alle zeilen moeten worden bij gezet om de oogst te redden. Het lijkt wel noodzakelijk, aldus ir. Knottne rus, dat bijzonder verlof wordt ver leend aan de uit de landbouw afkom stige dienstplichtigen, die bij de oogst niet kunnen worden gemist. Man poogde vrouw le vergiftigen BORGER, 2-10. De rijkspolitie van Borger heeft de 73-jarige J. W. uit Ees (gem. Borger) aangehouden. De man wordt er van verdacht, een po ging te hebben gedaan zijn 68-jarige vrouw Albertje Arends om het leven te brengen. Verdachte is voor de officier van justitie in Assen geleid en heeft een bekentenis afgelegd. Het onderzoek duurt voort. In juni van dit jaar probeerde hij zijn vrouw te doden door haar te .vergiftigen met een landbouwbe- strijdingsmiddel. De vrouw is ziek geweest en had krampen in de buik. Haar arts had toen echter niet het vermoeden dat de ziekte het gevolg was van een vergiftiginigspoging. De vrouw had wel dat vermoeden, maar heeft er tot nu toe over ge zwegen. Verdwijnt Rotterdamse Veemarkt? ROTTERDAM, 2-lü. De Rotter- damse veemarkt - nog steeds een vani de 'grootste van ons land - moet uit 'de binnenstad1 verdwijnen, zo meent een commissie ingesteld door b. en w. van deze stad. De commissie voelt er veel voor, dat Rotterdam samen met andere gemeenten 'een nieuw slachthuis met veemarkt bouwt op een centraal punt in de randstad Holland. Voor delen. van een zo gelegen veemarkt zijn volgens deze commissie: het ver mijden van een te grote capaciteit en een spreiding van het gebruik. De veemarktcommissie in Rotter dam zal binnenkort een interim- rapport uitbrengen. AMSTERDAM. In de Wibautstraat iin Amsterdam is woensdagmiddag een circa 60-jarige nog niet geïden tificeerde dame aangereden door een personenauto, waarbij zij dode lijk werd 'gewond. Een Tsjechoslowaakse delegatie onder leiding' van eerste partijseert- taris Alexander Dubcek wordt heden (donderdagmiddag) in Moskou ver wacht. DEN IIAAG, 2-10. Woensdag avond liecft een 17-jarige classifi ceerder uit Den Haag in de residen tie vier auto's „total loss' gereden. Op de Kneuterdijk manouvreerde hij met zijn auto zo opvallend dat de politie hem trachtte staande te hou den. Hij reed met zijn auto, grote Amerikaanse wagen, vol gas weg. De politie zette de achtervolging in 'door diverse straten en waarschuwde an dere surveillancewagens. Op de Was- senaarseweg werd de jongeman klem gereden. Hij zocht een heenkomen door drie geparkeerde personenauto's te rammen om vervolgens over het trottoir door het plantsoen aan de rand van een water te blijven steken. De jongen, die in gezelschap was van een 19-jarig meisje kon worden aangehouden. Hij en het meisje had den lichte verwondingen opgelopen. het noordelijk deel van de stad. Zij staken autobussen in brand en vielen de politie aan. Volgens het Rode Kruis zijn op het plein van de drie culturen zeker 25 gewonden gevallen. Tot hen behoort generaal Jose Hernandez Toledo, de commandant van de troepen die twee weken geleden de universiteit bezetten. Een regeringswoordvoerder heeft inmiddels gezegd dat de regering geen opdracht tot schieten had ge geven maar dat de ordetroepen daar toe gedwongen waren omdat er op hen werd geschoten. Veel mensen werden met van bloed doordrenkte verbanden op draagbaren van het plein gedragen. Tot de doden behoren twee vrouwen. Behalve bussen werden ook vijf trams in brand gestoken. Minister van defensie Marcelina Garcia Barragan heeft gezegd dat de toestand het afkondigen van de staat van beleg niet noodzakelijk maakt. Uil latere gegevens bleek dat 12 mi litairen zijn gewond en een gedood. De Olympische Spelen en .de Mexicaanse studenten MEXICO STAD, 2-10. Vierdui zend studenten in Mexico Stad heb ben dinsdagavond luidruchtig inge stemd met een voorstel van hun lei ders de strijd tegen de regering voort te zetten zelfs als dat een verstoring van de Olympische Spelen zou bete kenen die over tien dagen beginnen. Zij schreeuwden „Bravo, bravo" toen een van hun leiders zei: „De Olympische Spelen zijn slechts voor de buitenlanders en voor die bevoor rechte Mexicanen die het publiek op alle mogelijke wijzen bestelen, als de spel'en door de actie worden getrof fen, dan is het voor het welzijn van Mexico". De studenten waren op het univer siteitsterrein om het vertrek van de militairen te vieren die na een bezet ting van bijna twee weken maandag werden teruggetrokken. Geen gratie voor ter dood veroordeelden in Indonesië DJAKARTA, 2-10. President.' Soe- harto van Indonesië heeft woensdag meegedeeld dat hij de gratieverzoe ken van vijf ter dood veroordeelde leiders van de communistische staatsgreep van .1965 heeft afgewe zen. Deze vijf zijn het hoofd van het speciale communistische partijbu reau, Djam, oud-brigade-generaal Soepardjo, het politburo-lid Njono, het hoofd van het partij secretariaat. Soedisman, en de partijsecretaris van de afdeling Djokjakarta, Wirio- martono. Ook de gratieverzoeken van vier tot levenslang veroordeel de coupleiders zijn afgewezen. DEN HAAG, 2-10. Van 7 tot en met 11 oktober zullen door het korps mariniers oefeningen worden gehou den in Zeeuws-Vlaanderen. Aan deze oefeningen zullen ongeveer 500 ma riniers, bestaande uit één aparte in fanterie-compagnie (de z.g. QPO- contpagnie) en één oplcidings-com- pagnie, deelnemen. Amerikaanse haven arbeiders werken weer WASHINGTON, 2-10! Onder dwang van een gerechtelijk bevel hun juist begonnen staking voor een afkoe lingsperiode te 'beëindigen zijn de meesten van de zeventigduizend sta kende Amerikaanse havenarbeiders woensdag weer aan het werk ge gaan. Intussen hebben de officiële bemiddelaars tachtig dagen lang ge legenheid naar - een oplossing van het loonconflict te zoeken. NEW YORK, 2-10. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdag in de algemene vergadering van de V.N. de Russen verzocht hun troepen uit Tsjecho-Slowaküe terug te trekken en hun om een nadere uitleg ge vraagd over de opvatting van het Kremlin over het recht op intor- ventie. Auto te water drie dames omgekomen HEERENVEEN, 2-10. Ecu perso- ncnauto (stationcar) is voor de Tjon- gerbrug langs de rijksweg 32 gekan teld en daarna te water geraakt. Daarbij zijn drie dames verdronken. De slachtoffers zijn de bestuurster mevr. H. Popkema-Dijkstra, 50 jaar, wonende te Hoornsterzwaag, mevr. A. Moed-Knol, 84 jaar, wonende te Akkrum en mevr. L. Sjoerdsma- Moed, 58 jaar, wonende te Akkrum. De twee andere inzittenden, mevr. L. Koopmans-Dijkstra, 57 jaar. uit Jub- benga en mevr. J. van der Meulen- Dijkstra, 58 jaar, uit Oudehorne kon den nog op tijd uit de auto worden gehaald. Zij zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd en konden na behandeling waar naar hun wo ning' terugkeren. De inzittenden zijn door voorbijgangers uit het water gehaald. Rusk waarschuwde de Russen voor een gewelddadige inmenging in de aangelegenheden van West-Duits- land. De NAVO was vastbesloten di rect „maatregelen ter zelfverdedi ging" te nemen als West-Duitsland mocht worden aangevallen. In het Midden-Oosten dreigde vol gens de minister het gevaar van een terugval in chaos en oorlog als beide partijen in het conflict niet vastbe raden naar een regeling streven. Wat Vietnam betreft zei hij dat de V.S. vurig' naar het einde van de oorlog verlangen. Een eervolle vrede was zeker mogelijk. Maar daarvoor moest Hanoi in Parijs tonen dat het werkelijk vrede wil. De Noordviet- namezen zouden dan merken dat de V.S. bereid zijn in goed vertrouwen te onderhandelen. Weg naar ontspanning voert via het handvest van de V.N.", zei hij. In Tsjecho-Slowakije is geen .sprake geweest van een of ander westelijk komplot; de politieke ver langens zijn uit „de menselijke na tuur" voortgekomen. De bezetters hebben hun geloften dat zij zich niet in de binnenlandse aangelegenheden zouden mengen, verbroken door met militaire dwang kranten te verbie den, aldus Rusk. Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, woensdag zijn rede begon in de algemene ver gadering der V.N., klonken er vanaf de publieke tribune kreten als: „Maak een einde aan de oorlog in Vietnam" en „vrede in Vietnam". Rusk moest zijn toespraak een mi nuut onderbreken. Intussen werd de publieke tribune ontruimd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Verloren eer keert moeilijk f A weer. t WAT nor oi &IIT WASHINGTON. Jerry Rubin, leider van de Internationale Partij Jeugd, v_erscheen voor de commissie van on-Amerikaanse aktiviteiten met een speelgoedgeweer en andere spektakulaire attributen. Rubin, die zichzelf „de guerilla van de toekomst" noemt, verscheen voor deze kommissie i.v.m. rellen tijdens de Democratische Conventie in Chicago in augustus. Het doel van de oefening is het ontwikkelen en opvoeren van de zelfstandigheid, initiatief en impro visatievermogen in de kleinere ge vechtseenheden. Zo zal ondermeer het optreden in kleine zelfstandige verbanden, zowel defensief als offensief, worden be oefend, terwijl ook infiltraties van uit zee, gecombineerd met aanval len op steunpunten en het uitvoeren van een raid (vanuit zee) worden be oefend. Voor het uitvoeren van deze raid (op corrupagnie-niveau) en de infil traties, bevindt zich op Walcheren een parate QPO-compagnie. De raid zal worden uitgevoerd op een bepaald gedeelte van de Zeeuws- Vlaamse kust, die door de andere compagnie middels steunpunten en patrouille-activiteiten zal worden verdedigd. n Vier rnann enhebben woensdag een bank te Brighton overvallen en zich met een buit van bijna 620.000 gulden uit de voeten gemaakt. Kustig weer Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar tot half bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen en hier en daar mist; matige tot zwakke wind, overwegend uit westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. 4 okt. Zon op 6.46, onder 18.11. Maan op 17.43, onder 4.04. Volle maan: 6 okt. te 12.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 okt. 1.47 v.m. 14.04 n.m. BROUWERSHAVEN 4 okt. 1.29 V.m. 13.58 n.m. Springtij: 8 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-10. Het K.N.M.I. deelt mde: In het afgelopen etmaal trok een gebied van hoge barometerstan den van de Golf van Biscaje naar Frankrijk, terwijl tegelijkertijd een depressie zich verplaatste van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar 'de kust van midden Noorwe gen. Daarbij nam deze depressie belangi-ijk in diepte toe. In de wes telijke stroming, die door deze beide druksystemen in stand wordt ge houden, trok een storing met regen en motregen van Schotland naar noordwest Doitsland. Hierbij is in de afgelopen nacht in het noorden van ons land plaatselijk ongeveer 10 mm regen gevallen. Inmiddels koerst een depressie, die nu ten noorden van de Azoren ligt 'naar het noord oosten. Fronten van dit systeem en van de depressie bij Noorwegen zullen morgen dicht bij ons land liggen en veel bewolking brengen. Plaatselijk kan hieruit wat regen of motregen vallen. Voor zover het zich laat aanzien blijft ons land in de zachte lucht, zodat er maar weinig verandering in temperatuur te ver wachten is. Vanwege de hoge voch tigheidsgraad van de lucht kan plaatselijk mist ontstaan. schenner aangehouden WEERT. 3-10. De lang gezochte grafschenner, die twee jaar in Ne derland en België heeft geopereerd, is aangehouden. De man heeft be kend. De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht heeft de man gearresteerd toen hij op weg was naar Neerpelt met een tas met inbrekerswerktuigen. Naast zijn graf- schennerijen heeft de man, de uit Maastricht afkomstige P. S., ook be kend een 80-tal inbraken te hebben gepleegd in Belgische scholen, tot een waarde van 500.000 Belgische francs. Bij een ontploffing in een vuur werkfabriek bij Koembakoman in het oosten van de Indiase staat Ma dras zijn zatei'dag negentien mensen omgekomen. verstoord Rusk zei dat de Sowjet-Unie door zijn inmenging in Tsjecho-Slowa kije de weg naar ontspanning tussen Oost en West aanmerkelijk heeft verstoord. Met het besluit, geweld te gebruiken „om het verlangen naar een beetje vrijer ademhalen van Tsjecho-Slowakije te verstikken", heeft de Sowjet-Unie een fundamen tele regel van de V.N. overtreden, nl. het gebx'uik van matiging en zelfbe heersing door de grote mogendheden in hun betrekkingen met de kleine landen. „De weg naar ontspanning WASHINGTON, 2-10. Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, heeft zijn tiende verjaardag gevierd, tien da gen voordat de Apollo-7 met drie ruimtevaarders zal worden gelan ceerd. Het instituut heeft voor deze ge legenheid een dikke balans van zijn werk op het gebied van de x-uimte- vaart g'epubleceerd. James Webb, de aftredende direc teur, xneent dat de V.S. op bijna alle gebieden die betrekking hebben op de verovering van de kosmische ruimte, op de tweede plaats koxnen. Deze achterstand op de Sowjet-Unie is volgeiTS hem veroox'zaakt door de steeds gi'oeiende besnoeiingen van de financiering door het congres. Volgens James Welsh, raadsman in ruimtevaax'tzaken van president Johnson, zijn de Sowjets al van de eerste plaats verdrongen. Hij is wat de toekomst betreft veel optimisti scher dan Webb.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1