Humphrey na verkiezing bereid tot stoppen bombardementen iljoen minder geboorten in India ANOF: Ruim24 miljoen meer nodig voor verlaging van de leerlingenschaa! Werkgroep start rietsuiker-actie Europees parlement over Tsj.-Slowakije Voorzitter Coöp. Melkcentrale pleit voor meer samenwerking Samengaan van padvindersorganisaties A j ax-Neurenber g op televisie „Laatste dag" burgemeester van Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 oktober 1968 125ste jaargang Nr. 20072 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 pent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Prov. Staten bezochten Schouwen-Duiveland Vice-president over de strijd in Vietnam SALT LAKE CITY. 30-9. Vice- president Hubert Humphrey heeft maandagavond in een toespraak over de buitenlandse politiek ver klaard bereid te zijn om bevel te geven tot het stopzetten van de bombardementen op Noord-Vietnam, wanneer hij tot president wordt ge kozen. Wanneer in Vietnam nog geen vred§ is wanneer volgend jaar januari de nieuwe president wordt beëdigd, zal de nieuwe regering de toestand in Vietnam geheel opnieuw moeten bestuderen. „Het einde van de oorlog is nog niet in zicht, maar Premier John Vorster van Zuid- Afrika heeft voor de tweede maal in een week de geestelijken die zich tegen de apartheidspolitiek "verzet ten, gewaarschuwd zich niet in. de politiek te mengen. Het Frans op de lagere school DEN HAAG. 30-9. Aan de buiten schoolse Franse cursussen, zoals die op de lagere scholen worden gege ven, dient een einde te komen. In deze uitspraak van het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie (ANOF) heeft het zijn mening neergelegd over het Frans op de lagere school. Het tekent hierbij aan, dat deze uitspraak niet inhoudt, dat het tegen de opneming van een vreemde taal in het basisonderwijs is. Het is er van overtuigd, dat het vreemde-ta- lenonderwijs in het Nederlandse onderwijs aanzienlijk eerder moet beginnen. Dit dient dan te gebeuren met de daarvoor geëigende metho diek en de daarvoor nodige hulp middelen, terwijl ook de vraag be antwoord.' zal moeten worden of juist Frans deze vreemde taal zal zijn. onze kansen op vrede zijn veel beter dan een jaar of zelfs een maand ge leden". Humphrey zei het stopzetten van de bombardementen een aanvaard baar risico te vinden, „omdat ik ge loof dat dit tot succes bij de onder handelingen en tot een kortere oor log kan leiden. Dat zou de beste be scherming voor onze militairen zijn. Bij het afwegen van dit risico, en voordat ik een besluit zou nemen, zou ik het zwaarst laten wegen de kwestie of de communisten laten blijken, direct of indirect, door da den of woorden, bereid te zijn de ge demilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam te herstellen". „Zou de Noordvietnamese rege ring blijk geven van kwade trouw, dan zou ik mij het recht voorbehou den de bombardementen te hervat ten. Ik zou gaan werken aan het ont- Amerikaniseren van de oorlog. Ik zou met de Zuidvietnamese leiders gaan praten over een vast tijdschema waaronder de Amerikaanse strijd krachten systematisch kunnen wor den teruggetrokken, terwijl de Zuid vietnamese strijdkrachten de last steeds meer overnemen". „Wat ik voorstel is, er een grond slag van onze politiek in Vietnam van te maken dat de Zuidvietname- zen steeds meer de defensie van hun eigen land, in handen remen. Dat zal een der directe doeleinden van de regering Humphrey-Muskie worden. Wanneer het Zuidvietnamese leger zo snel vooruit blijft gaan als tot nu toe, geloof ik dat dit volgend jaar mcgelijk zal zijn zonder de rest van onze troepen of de veiligheid van Zuid-Vietnam in gevaar te brengen". Humphrey zei dat hij een onmid dellijk staken van het vuren onder toezicht van de V.N. of andere inter nationale toezichthouders zou voor stellen, die controle zouden moeten uitoefenen op het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam. Vreemde troepen zou den niet moeten worden vervangen. NEW YORK, 30-9. Dankzij de doop de regering gesteunde maatre gelen voor gezinsplanning is in 19G7 het aantal geboorten in India met meer dan een miljoen verminderd, zo blijkt uit officiële demografische statistieken. De regering, die het aantal geboor ten nog verder hoopt te beperken, is gestart met een grootscheeps pro gram voor de verkoop van geboor- tenbeperkende middelen en heeft ock het vergunningenstelsel voor sterilisatie van echtparen verzacht. India telt thans 520 miljoen inwo- ners en met het huidige geboorte cijfer zal de bevolking" nog voor het a eind van deze eeuw het miljard be ft De Amerikaanse minister van n buitenlandse zaken. Dean Rusk, zal 2 oktober voor de algemene verga dering der V.N. het woord voeren over het buitenlandse beleid van de V.S. AMSTERDAM. Aan de Boeken markt 1968, die van 11 t.m. 20 okto ber in het internationaal congres centrum RAI wordt géhouden. ne men 80 uitgevers en importeurs van boeken en tijdschriften deel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 1-10. Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwij-" zersfeöeratie (ANOF) heeft in een brief aan de Tweede Kamer f 24,6 miljoen meer gevraagd voor maat regelen die verder gaan dan die uit de Miljoenennota en de begroting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen blijken. AMSTERDAM, 30-9. De ontwik kelingslanden moeten om hun nog steeds grote tekort aan deviezen te kunnen inlopen in staal worden ge steld hun export te vergroten. Zo kunnen zij de buitenlandse valuta's verdienen die mede nodig zijn om hun economische achterstand in te halen. In hun traditionele uitvoer- sector kunnen zij niet veel vooruit gang meer boeken, zodat zij zich zullen moeten richten op uitvoer van industrie- en bepaalde land- bouwprodukten. Een van die pro- dukjen is rietsuiker. Om ondermeer van dit produkt een grotere uitvoer mogelijk te maken is dringend aan passing van de wereldhandelsstruc tuur nodig. Dit is kort samengevat hel betoog, dat door processor H. Linneman, buitengewoon hoogleraar in de economische problematiek der ontwikkelingslanden, op een pers conferentie werd gehouden als toe lichting op de rietsuiker actie, die van ongeveer 30 september lot 6 ok tober in Amsterdam en enkele an dere plaatsen wordt gehouden. De actie gaat uit van een werkgroep, waarin een aantal studentenvereni gingen en politieke jongerenorgani saties samenwerken. Daarbij gaat het om eerder de margegetallen voor het kleuteron derwijs af te schaffen en een aan loop te maken tot verlaging van de leert inge ns chat en voor kleuterscho len, en om eerder te beginnen met invoering van de derde fase van ver-, laginig van de leerlingenschaa] voor het gewoon lager onderwijs en ver dergaande maatregelen voor dit on derwijs. Dit alles is volgens het ANOF- bestuur nodig. Het oordeelt dit pak ket van maatregelen als een uiterst minimum. Het vraagt de Kamerle den aandacht te schenken aan da problematiek van de teerlinigen- sc'haalverlaging bij de algemene po litieke en financiële beschouwingen en er bij de regering op aan te drin gen verdergaande maatregelen te treffen, zodat, de betreffende begro tingsposten met f 24.6 min. worden verhoogd. De ANOF schrijft dat ZÜ zich in deze zaak gesteund weet door brede lagen van het Nederlandse volk. Zij meent dat de voorgestelde maatre gelen de democratisering van het Nederlandse onderwijsbestel iin ho ge male zullen bevorderen. Duo-passagier gedood BEUSICHEM, 30-9. Maandagavond omstreeks kwart over acht verleen de een bromfietser op een kruising in Beusichem geen voorrang aan een vrachtauto. Bij de hierop volgende botsing werd de duopassagier van de bromfietser, de 16-jarige A. van Toor uit Culemborg op slag gedood. Jonge Ambonezen slalen twintig auto's UTRECHT, 30-9. De politie heeft in Breukelen drie jonge Ambonnezen gearresteerd. Ze zaten te slapen in een auto op de Scheendijk. De wa gen bleek gestolen te zijn in Woer den. Bij het verhoor bekenden de drie mannen - de 19-jarige elektromon- teur L. B. K„ de 17-jarige P. K. M. en de 15-jarige scholier R. L„ allen uit Breukelen - diefstal en joyriding met in totaal twintig wagens. Deze auto's kwamen uit Breukelen, Loos- drecht, Amsterdam,Utrecht, Woer den en Vinkeveen. De jongelui haal den er radio's, gereedschappen en dergelijke uit. Eenmaal vonden ze in een gestolen wagen een microscoop ter waarde van veertienduizend gul den. Omdat ze niet wisten wat ze met het kostbare instrument moesten be ginnen, gooiden ze het maar in het Amsterdam-Rijnkanaal. De drie zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie in Utrecht. Twee beelden uit Mexico ivaar de Nederlandse deelnemers zich - nu nog lui - voorbereiden op de Spelen. Boven. Piet v. d. Kruik in het water gooien is een hopeloze zaak, dat ondervond o.a. Lia Hinten... Onder: de wieler ploeg neemt het ervan: v.l.n.r. Jansen, soigneur De Haan, Hoekstra, Loeve- sijn, Derksen en Nieuwkoop. STRAATSBURG, 30-9. Het Euro pese parlement zal, naar men ver wacht dinsdag (vandaag) in Straats burg een resolutie aannemen, waar in het zijn bewondering uitspreekt voor het Tsjechoslowaakse volk en waarin het steun geeft aan het ver langen dat de bezettingstroepen uit dat land worden teruggerokken. Deze resolutie is voorbereid door de politieke commissie en komt aan de orde in het debat over de poli tieke gevolgen van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. De resolutie stelt zich achter het politieke zelfbeschikkingsrecht van Tsjecho-Slowakije. Tevens doet zij 's GRAVENZANDE, 30-9. Zeven honderd en vijftig leidsters en lei ders van de Nederlandse Gidsen en de Katholieke Verkenners in de provincie Zuid-Holland hebben zich in grote meerderheid uitgesproken voer een spoedig samengaan van de vier padvindersorganisaties in Ne derland in één padivindersorganisa- tie. Dit gebeurde tijdens het week end „Scouting Randstad" op het. provinciaal centrum Staelduin Hoe ve in 's Gravenzande. Onlangs besloten de nationale be sturen van de vier Nederlandse pad vindersorganisaties (de Nederlandse Gidsen, de Nederlandse Padvinders, het Nederlands Padvindstersgilde, en de Katholieke Verkenners) tot de oprichting van de Federatieve Scou ting Nederland. Het doel van Scou ting Nederland is om via een fede ratieve samenwerking' te geraken tot een samengaan. De deelnemers aan „Scouting Randstad" zijn hier mee akkoord gegaan en wensen bo vendien spoed te betrachten. De noodzaak van een confessionele or ganisatie van de groeperingen werd door ruim tweederde van de hand gewezen, als niet meer van deze tijd zijnde. ROTTERDAM. 30-9. Ook al moe ten heilige huisjes worden verlaten of persoonlijke en streekaspiraties werden opgeofferd, niets mag ons te veel zijn om het inkomen van de Nederlandse melkveehouderij te ver beteren. De voorzitter van de Coöpe ratieve Melkcentrale, de heer J. E. Goedhart onderstreepte aldus in de maandag te Rotterdam gehouden le denraadsvergadering de bereidheid van deze grote west-Nederlandse coöperatie tot reëel overleg vmet partners in de gehele Nederlandse zuivelindustrie en -afzet. Eien speciaal woord van welkom had hij voor de heer G. van Waes, voorzitter van de (Coöperatieve) Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. die onlangs in de jaarverga dering van deze bond waar de C.M. C. thans buiten staat pleitte voor een veel grotere samenwerking in de zuivelindustrie, waarbij ook de C.M. C. zal kunnen worden betrokken. „Ik hoop dat we een samenwerking Mobiele kra a n valt op binnenschip AMSTERDAM, 30-9. Maandag middag rond 16.30 uur is op de pier Azië in de Coenhaven in Amster dam een mobiele kraan waarschijn lijk doordat hij een te zware last - een container - moest optillen, ge kapseisd en ten dele op een binnen schip terecht gekomen. De kraan drijver raakte in zijn cabine bekneld en moest door de brandweer wor den losgesneden. Hij is vermoede lijk ernstig gewond naar een zieken huis vervoerd. Politie en arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. tegemoet gaan die tot heil van de hele Nederlandse veehouderij mag strekken", zei hij tot deze gast. Optimisme niet verantwoord De heer Goedhart drong er op aan op te houden met filosoferen en te trachten met elkaar tot concrete samenwerkingsvormen te komen. De tijd dringt daartoe. De ineen storting van de zuivelmarkt in april jl. ligt de veehouders nog vers in het geheugen betoogde de heer Goed hart. Hij achtte het herhaaldelijk geuite optimisme dat het. met de melkprijs wel mee zal vallen, ver geleken met die van het vorige jaar, geenszins verantwoord. Daarnaast wordt een stroom van publikaties over de boeren uitgestort om het zuivelprobleem - voor zover men daar al van mag spreken - op te lossen. Men moet er niet te licht over denken wat het betekent voor een zeer matig inkomen te moeten werken en bovendien overstroomd te worden niet publikaties waaruit men de indruk zou krijgen dat men het grotendeels fout doet, aldus de heer Goedhart. Als er melk te veel is - op de Euromarkt overtreft het aanbod de koopkrachtige vraag slechts met en kele procenten - dan is de duurst geproduceerde melk te veel, betoog de hij. In wereld verband behoort daar maar weinig Nederlandse melk toe. Hij hoopte dan ook dat bij E.E. G.-structuurmaatregelen niet de po litieke maar de economische wense lijkheden de doorslag zullen geven. Sprekende over de ontwikkelin gen binnen de C.M.C. herinnerde de heer Goedhart er aan dat thans alle C.M.C.-belangen benoorden het Noordzeekanaal in een onderneming zijn gebundeld. Hij verheugde zich er over dat de gang van zaken bij d'e N.V. Nederlandse Melk Unie (waarvan de C.M.C. thans 78 pet. Tijdelijk regen Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, morgen voornamelijk in het zuiden van het land ook enkele verspreide opklaringen; matige tot krachtige, langs de kust harde zuidwestelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 2 okt. Zon op 6.43, onder 18.15. Maan op 17.18, onder 1.17. 3 okt. Zon op 6.44, onder 18.13. Maan op 17.32, onder 2.42. Volle maan: 6 okt. te 12.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 okt. 3 okt. 12.00 midd. 0.44 v.m. n.m. 13.11 n.m. n.m. 13.09 n.m. een beroep op de regeringen van de Zes om de moeilijkheden te over winnen die een versterking van de Europese gemeenschappen en de Europese eenwording en veiligheid in Europa in de weg staan. De voor zitter van het parlement krijgt op dracht de tekst van de resolutie ter kennis van de regeringen van de zes lid-staten te brengen. Het parlement, aldus nog steeds de resolutie, toont zich diep geschokt door de bezetting van Tsjecho-Slo wakije. Het is bezorgd over de ge volgen. die deze ernstige aanslag op de zelfbeschikking van een volk kan hebben voor het ontstaan van een betere verstandhouding tussen de Europese volkeren. der aandelen in handen heeft - re- daktie A.N.P.) in het afgelopen boekjaar een duidelijke verbetering vertoonde. Dat steiikt ons in het ver trouwen dat deze melkunie in toe nemende mate een belangrijke hoek steen kan zijn voor de west-Neder landse melkveehouderij, aldus de heer Goedhart. Daarnaast blijft de C.M.C. bereid om samen te werken met andere ondernemingen om kos ten van prijsbederf veroorzakende of kapitaalvernietigende concurren tie zo mogelijk te beperken. In deze ledenvergadering gaf de ledenraad zijn goedkeuring aan het bestuursbesluit van het batig saldo 8.500.000 gulden 8 miljoen met de leden te vereffenen en 500.000 aan de reserve toe te voegen. Het werk kapitaal van de Coöperatieve Melk centrale die in 1967-1968 ruim 670 miljoen kilogram melk ontving van ruim 9000 leden melkveehouders is daardoor tot 76 miljoen gestegen. BROUWERSHAVEN 2 okt. 12.02 n.m. 3 okt. 0.32 v.m. Doodtij: 1 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing is maan dag vergezeld van regen over ons land naar Duitsland getrokken. Daarna breidde zich een rug van koge luchtdruk over onze omgeving uit, waarbij in de nacht tijdens op klaringen de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot 6 graden daalde. Genoemde mg vormt een uitloper van een krachtig gebied met hoge barometerstanden boven de Golf van Biskaje. Langs de noord- flank van dit luchtdruksysteem ont wikkelt zich voor de westkust van Schotland een nieuwe storing, die het komende etmaal over de Noord zee naar Duitsland zal trekken. Sa menhangend hiermee zal zachte en vochtige lucht naar ons land stro men, waarbij plaatselijk regen kan vallen. Later op de dag worden er vooral in het zuiden van het land verspreide opklaringen verwacht. HILVERSUM, 1-10. De N.T.S. zal morgenavond een directe voet balreportage uitzenden van de wed strijd Ajax-Neurenberg: via Neder land één van 20.13 tot 22.00 uur. Om 23.00 uur volgt nog een nabeschou wing vanuit het Olympisch stadion. Wielrijder verongelukt TILBURG, 30-9. In de nacht van zondag op maandag is de 21-jarige J. Laurs oit Tilborg op de Heuvel ring in zijn woonplaats, met zij rij wiel van achteren door een auto aangereden en daarbij aan het hoofd ernstig verwond. In de loop van de maandag is de man in het zieken huis overleden. DEN HAAG, 30-9. De eerste bur ger van Den Haag is maandag, op de laatste dag dat hij in functie is als burgemeester, benoemd tot ere burger van de residentie. Dit werd bezegeld met de „gouden medaille van de stad" ,de hoogste onderschei ding van Den Haag. In opdracht van het gemeentebe stuur is mr. H. A. M. T. Kolfschoten's beeltenis door Charlotte Baronesse van Pallandt in een sculptuur gevat, dat een plaats in een gemeentelijk gebouw krijgt. Het beeldohuwwerk werd maandagmiddag in de buiten gewone raadsvergadering onthuld. Juist vóór deze vergadering begon, had de raad besloten een bedrag van 1' 25.000,in het „Burgemeester Kolfschoten-fonds" te storten, dat bij het afscheid werd gesticht om de ontwikkeling van duidelijk talent te stimuleren. Met de raadsvergadering kwam een einde aan de afscheidstoernee, die mr. Kolfschoten en zijn echtge note veertien dagen geleden in de residentie begonnen. Daarop werden zij met alle rangen en standen, lagen en geledingen geconfronteerd, die blijken van waardering en hulde gaven. In het officiële gedeelte van de bui tengewone raadsvergadeiring sprak mr. Kolfschoten zijn afscheidsrede. Hij verwijlde daarin o.m. bij het staatsrechtelijk kader, waarin het ge meentebestuur werkt, en bij de eigen lijke toestand, waarin het democra tisch stelsel zich lokaal ontwikkelt en doet gelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1